ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 iTWEEDE BLAD PAG. 5 Uit de Pers. Pe Indische Regeering en de N.S.B. Ook het' Vaderland (lib.) wijst op het Vreemde inzake de ontvangst van Mussert door den Gouverneur-Generaal van Indië: Na er op gewezen te hebben, dat de be doeling van ir Mussert is, om in Indië leden en donateurs te winnen voor de actie (van de N.S.B. hier te lande, schrijft 't blad over de mise en scène voor deze reis, die hijzonder goed verzorgd was, om „bij gemis aan reëele beteekenis, de reis van de leider der tegen de Noderlandsche Begeering ge richte beweging tot een gebeurtenis (te) maken". „Tot de reclame, die over deze Indisolie reis wordt gemaakt, gaat Het V a d., voort, hehooren ook de audiënties, die ir Mussert bij den gouverneur-generaal heeft aange vraagd en die door den landvoogd onmid dellijk bij aankomst en bij vertrek aan den leider der nationaal-socialistische beweging rijn verleend. Wekt bet op zichzelf al verwondering, dat de Landvoogd die immers boven de par tijen behoort tè staan! zich tot medewer king aan deze reclamecampagne voor een bepaalde Nederlandsche staatkundige be weging heeft geleend; men vj-aagt zich bo vendien met verbazing af, hoe deze houding is te rijmen met het oordeel, dat de Indi sche Regeering in Februari van dit jaar in den Volksraad over de actie van de Natio- naal-Socialistische Beweging in Nederland heeft uitgesproken. De actie van de N.S.B. tn 't moederland, zoo deed de Indische Regeering in Fe bruari 1935 in den Volksraad verklaren j,is openlijk gericht tegen liet huidige staats bestel en vormt derhalve minstens een latente bedreiging voor de openbare orde... ,In verband hiermede is het dan ook on mógelijk uit het oog te verliezen, dat de in den laatsten tijd door de Utreohtsche lei ding gestimuleerde strijdmethoden naar de hier te lande geldende maatstaven van in terpretatie van de orde en rust beoogende wettelijke bepalingen aldaar minder toe laatbaar zijn. Meer en meer worden aanvallen ge daan, niet slechts op het beleid, maar ook op het bestaansrecht der huidige Regeering; verschillende ministers en inzonderheid de minister-president wor den zeer verguizend besproken. De kri tiek is steeds en tegen elke redelijkheid in afbrekend. Geen andere tendens is er meer dan die van ondermijning van het gevestigd gezag. Het begrip gehoorzaam heid illusoir te maken is het stille, doch stelselmatige oogmerk."- „Zoo oordeelt de Indische Regeering in liet begin van-dit jaar, aldus Het Vad.. Over de actie van de N.S.B. in Nederland en baar Utrechtsche leiding. „Om zich eenige maanden later, als die zelfde leiding naar Indië komt, om voor die tegen alle redelijkheid in afbrekende, ge- zagondermijnende actie in Nederland steun te verzamelen, zich te haasten baar onmid dellijk bij aankomst in audiëntie te ont- jarigen!'1 Herinnerend aan de pijnlijke vraag, die de leider van het Indo-Europeesch Vertoond in Juni aan de Regeering deed in zijn af scheidsrede, nl. of wij „in de vier jaren van deze Regeering hebben gezien een streng doorgevoerde bestuurslijn?" zegt ge noemd blad, dat er zeker aanleiding is „om een soortgelijke vraag te stellen, nu dezelfde Indische regeering, die in Februari van dit jaar de nationaal-socialistische be weging in Nederland en haar leiding ten scherpste veroordeelde, ecnigc maanden later onmiddellijk gereed blijkt te staan om den leider, die voor de tejjv elke rcdelijk- Jijkhcid in afbrekende, gez^i-^lermijnende actie van de N.S.B. hier terefcde aanspra kelijk is, wanneer deze voor die actie in Indië steun komt zoeken in audiëntie te ontvangen en aldus het pad te effenen! Ook wij meenen met liet stellen van de vraag naar de juistheid van dit beleid, te kunnen volstaan en laten het antwoord gaarne aan den lezer ever". Binnenland Blijven de bruggen tolvrij? Als er een mogelijkheid gevonden wordt.. De redactie van de „Autokampioen" heeft een onderhoud gehad met den Minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jcude, waarin o.a. ook het vraagstuk van het instellen van tollen op de bruggen over de rivieren ter sprake is gekomen. De Mi nister deelde mede, dat uit de gehouden verkeerstellingen is gebleken, dat de ver keersintensiteit aanzienlijk grooter is, dan aanvankelijk werd aangenomen. Uit de verkeerstellingen op de bruggen kon dan ook worden afgeleid, dat de op brengst der tollen belangrijk boven de ra ming zou komen. Bovendien brachten de tellingen aan het licht, dat het doorgaande verkeer aanzienlijk is. De Minister zeide.de moeilijkheden voor het verkeer te begrijpen, terwijl men niet lichtvaardig mag denken over de kosten, verbonden aan da inning der tolgelden. Als er een mogelijkheid gevonden wordt om de bruggen, waaraan ons land zoo dringend behoefte heeft, vlot af te bouwen zonder dat het verkeer jarenlang door tollen gehandicapt wordt, dan is de regeering de eerste om die met beide handen aan te grijpen. Waalbrugbouw bij Nijmegen Scheepvaartstremming In verband met den brugbouw over de Waal nabij Nijmegen zal in de periode van 1928 Augustus de scheepvaart aldaar ge stremd zijn en uitsluitend door de Zuide lijke opening van de montage-brug moeten geschieden. Gedurende elk etmaal dezer periode is lo. de opgaande vaart alleen toegestaan van één uur voor zonsopgang tot 7 uur en van 14 tot 17 uur; 2o. de af gaande vaart alleen toegestaan van 813 uur en van 18 uur tot één uur na zons ondergang, Kan Deventer een nieuw ziekenhuis bouwen? Kosten: 936.000! B. en W. van Deventer vragen den Raad een crediet van 936.000 voor den bouw van een nieuw ziekenhuis. Zij ramen het nadee- lige exploitatiesaldo, dat door de gemeente zal moeten worden gedragen ongeveer 15.000 hooger dan door het bestuur van het ziekenhuis werd begroot. Bij den exploi tatie-opzet zijn de verplecgkosten van 1.50 per dag tot 2,waarmede cle ziekenfondsen zich kunnen verecnigen. Vermoedelijk zullen de meeningen in den raad over de wenschelijkhcid van een nieuw ziekenhuis niet uiteenloopen, doch een nleer derheid van het college van B. en W. is van oordeel, dat in verband mot de grootere uit gaven, welke in de komende jaren het ge volg van dezen bouw zullen zijn en de on gunstige financieele vooruitzichten der ge- meeaite, het bouwen thans niet verant- Het nieuwe ziekenhuis zou komen aan de Ceintuurbaan op den hoek van den Brink- grevenveg. Natuurmonument „De Beer" Het bestuur der Stichting geïnstalleerd Door het graven van den Nieuwen Wa terweg in de tweede helft van de vorige eeuw werd het Zuidelijk uiteinde der dui nenreeks van het vasteland van Zuid-Hol land afgesneden en door afdamming A'an het Scheur verbonden met het eiland Ro zenburg. Tengevolge van de zeer geïsoleerde lag ging aan de overzijde van den Nieuwen Waterweg bij Hoek van Holand kon de na tuur ongestoord haar gang gaan en ontwik kelde zich op het westelijk gedeelte een natuurmonument, van de allereerste orde, in het bijzonder uitmuntend door de rijk gevarieerde vogelbevolking Het oostelijk ge deelte werd in cultuur gebracht. De terreinen, een oppervlakte beslaand van ongeveer 1000 hectaren, behooren tot de StaatslandbouAvdomeinen en waren tot voor kort in zijn geheel verpacht Door samen- werking van overheid en particulier initia tief wordt eerstgenoemd gebied thans als natuurreservaat beschermd en in stand ge houden. De minister van Economische Zaken heeft kort geleden de oprichting be vorderd van een stichting, genaamd „Natuurmonument de Beer", welke stichting zich ten doel stelt, de belan gen van het natuurreservaat te be hartigen door het voeren over de ter reinen, het regelen van het bezoek en het verrichten van wetenschappelijke onderzoekingen. Dezer dagen Averd te 's-Gravenhage het bestuur der Stichting geïnstaileerd door ir. A. Roebroek, directeur-generaal van den landbouAV en heeft de overdracht van het beheer Dlaats gehad De stichting is geves tigd ten kantore van don rentmeester der domeinen te Klunciert (N.-Br.). Qfficieele Berichten ONDERSCHEIDING Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau G Vcrgouw, te Slagharen (gom. Ambt- Hardenberg). DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Ingetrokken is de verplaatsing naar Rotter dam van den inspecteur der dir. bel. enz. H. Bodde Bouman. toegevoegd aan het hoofd van de inepectie der dir. bel. te Lelden, 2e afd.. en is verplaatst naar Rotterdam en toegevoegd aan het hoofd van do dir. bel. aldaar de in specteur der dir. bel. enz. J B Kloosterman ter subinspectie der invoerrechten en accijnzen te Het s. d. plan van den arbeid Publicatie begin September Naar de Arbeiderspers meldt hebben de besturen van N.V.V. en S.D.A.P. besloten tot het houden van een openbaar congres ter bespreking van het plan van den ar beid, op Zaterdag 28 en Zondag 29 Septem ber a.s. te Utrecht Aan het congres Avordt een resolutie voorgelegd. Deze Avordt 8 Sep tember a.s. in de pers bekend gemaakt. Op dezen zelfden datum wordt het plan gepu bliceerd. AANBESTEDING De Hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het ver- nieuAven van de Zuidelijke binnenremming van de Oranjesluizen te Schellingwoude en het maken van een aanlegsteiger aldaar met bijkomende Averken. Laagste inschrijfster was „De Samenwer king" Aannemersbedrijf der firma J. v. d. Tak Pzn. te Scheveningen voor 22.875. ,De raming bedroeg 23.500. Landdag Burgerwacht uitgesteld Naar de Haagsche Burgerwachter mede deelt zal de voorgenomen landdag van de Burgerwacht, die op 16 September a.s. te 's-Gravenhage zou AAorden gehouden, niet doorgaan. Dc landdag zal eerst in 1936 wor den gehouden. Zuid-Afrika en Nederland Nog een verwantschapsband? Dc hoofdredacteur van „Die Burger", de heer J. Stcinmeyer, die 32 jaar geleden uit Nederland naar Kaapstad vertrok en thans als Zuid-Afrikaansch onderdaan in ons land vertoeft, heeft ons een en ander verteld oA'er de evolutie, welke Zuid-Afrika op cultureel gebied heeft ondergaan. „Direct na den boerenoorlog", aldus de heer Stcinmeyer, „trachtten de Engelschcn het Afrikaansch, dat toen veel meer Nedcr- landseh Avas, te onderdrukken. Zuid-Afrika is echter zich zelf gebleven en zeker meer dan 60 pet der Afrikaners spreekt thans Afrikaansch. Dit blijkt wel het best uit de redevoeringen, welke in den Volksraad ge houden worden. Ook daar is het percentage van 't Afrikaansch zeker meer dan 60 pet". „Voelt het Afrikaansche volk nog de oude verwantschap met Nederland?" „Dat kan men niet zeggen! De Afrika ners voelen zich in de eerste plaats Afrikaners. Dit kAvam zeer goed tot uiting toen het vorige jaar ook in dit deel van het Britsche Rijk het „buy British" Averd gepropageerd. Onmiddel lijk werd een tegenactie ingezet: „koop Suid-Afrikaans". Aan de oude banden met Nederland werd toen zeker niet ge dacht. „Natuurlijk stellen autoriteiten zooAA'el als handel en industrie er prijs op met Neder land en Ned. Indië goede betrekkingen te onderhouden, maar van voorkeur voor Nederlandsche producten is geen sprake. Daarvan kan ook geen sprake zijn, want Zuid-Afrika moet evenals Nederland behalve goud en diamant, in de eerste plaats landbouAvproducten uitvoeren"-. „Worden er veel Nederlandsche kranten ln Zuid Afrika gelezen"" „Neen, zeer weinig. Alleen de in het Afri kaansch verschijnende dagbladen ontvan gen er nog geregeld de Nederlandsche dagbladen, daarnaast nog enkele Nederlan ders, die in Zuid Afrika AA'onen. Eenige Ne derlandsche weekbladen komen in grooter aantal naar Zuid-Afrika". In het prettige onderhoud met dezen Zuid-Afrikaanschen journalist, die ondanks zijn langdurig verblijf in Zuid-Afrika de Nederlandsche taal nog zeer zuiver spreekt, kwam vorder ook de scheepvaartverbinding met Europa, in het bijzonder met Neder land ter sprake. Het jongste record van de „Bloemfontein" van de Holland—Zuid-Afri ka Lijn heeft niet nagelaten indruk te ma ken in Zuid-Afrika, vooral in scheepvaart- kringen. Dit succes van de Nederlandsche scheepvaart heeft tot gevolg, dat de Union Castle Lino de Engelsc.he maatschappij, die de verbinding tusschen Kaapstad en Southampton onderhoudt, en Avelker sche pen 16y% dag noodig hebben voor dezen af stand, die de Nederlandsche schepen in ROFFELRIJMEN ZOU 'T WAAR ZIJN?, Als de Toekomst-Leider Mussert Hoogst welwillend constateert: Indië wordt heel behoorlijk, Haast... fascistisch, geregeerd. Pleit dat dan niet voor de „bonzen" En de „baantjesjagers" hier Die iets hebben te vertellen In het Indische bestier? Als hij zegt (na veertien dagen Java te zijn rondgeleid): Ik besef, ik ben thans nog geen Indische specialiteit. Is dat niet wat tè bescheiden Voor den Leider der Partij Waar het jongste broekje méér weet Dan Colijn of wie het zij? Als hij uitspreekt trotsch te wezen Op de Nederlandsche stam Die in Indië zulk prachtwerk Zoo succesvol ondernam. Lijkt dat niet wat op een pluimpje Op de platgeslagen hoed Der Regeering, die in Holland Alles fout of erger doet? Als de Toekomst-Leider-Mussert Op zijn vlucht iets heeft geleerd, Zal hij, als hij rijk bewierookt In ons landje wederkeert, Dan zijn blijde Volksgenooten Durven zeggen: 't Viel mij méé, Voor het Land en de Regeering, Voor Colijn Co Hou Zee!? (Nadruk verboden.) LEO LENS. ruim vijftien dagen afleggen, eenige nieuwe schepen op stapel heeft gezet. Deze Avorden het volgend jaar in dienst gesteld en moe ten 't in snelheid van onze schepen AA'innen. EEN BURGEMEESTER-SPORTVLIEGER De burgemeester van Ameide en Tienho ven, de heer A. W. L u y e n d ij k, heeft dezer dagen het zgn. sport\Tieger-bre\'et ge haald, en is daarmede Nederlands eerste burgemeester-sportvlieger. De heer Luyendijk Averd opgeleid aan de Nationale Luchtvaartschool, alwaar hij zijn practische vliegproeven aflegde onder toezicht van zijn instructuur, den heer André Postma. Eenige dagen later deed hij met zeer goeden uitslag het theoretisch ge deelte A'an het examen, zoodat het A-brevet hem kon Avorden toegekend. Reeds in den tijd van Van Meel, Wijnma len en andere Nederlandsche luchtvaartpio niers voelde de heer Luyendijk zich tot de vliegmachine en de luchtvaart aangetrokken. Toen echter kon hij door tegenkanting van de zijde van zijn ouders aan zijn Avensch niet gevolg geven. Het zal hem voldoening verschaffen, thans als eerste burgemeester- aviateur het corps der Nederlandsche snort- vliegers te helpen vergrooten. De kroonprins en kroonprinses van Denemarken, die een deel van de „wittebroodsweken" in Engeland - doorbrengen, brengen met 'n motorboot een onverwacht bezoek aan Southampton, 't Vorstenpaar zit op de kajuit. Een tweetal foto's van de overstroomingsramp ln Ligurie (Italië). Links: hoe het water heeft huisgehouden. Rechts: een van de vier weggeslagen, bruggen van Molare, waarbij velen den dood vonden. Onze minister-president, dr. H. Colijn, als toerist voor zijn vacantie-verblijf Hotel Wittelsbacher Hof in Oberstdorf. Een grappenmaker in de straten van Addis Abeba, die de inboorlingen aan het lachen maakt, ondanks de oorlogsdreiging. De Koningin en de Prinses op den steiger van 't Loch Earn Schotland

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5