BINNENLAND. Weerbericht ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND DE CONFERENTIE TE PARIJS Men bewaart het diepste stilzwijgen Maar er is ernstige rede voor pessimisme Gistermorgen is aan de Quai d'Orsay te Parijs do driemogendhedeneonferentie 'bij eengekomen. Lava], Eden en Aloisi beraadslaas-den zonder de deskundigen, die in een zijver trek. bijeen waren. Des namiddags laat werd een nieuwe bij eenkomst gehouden, die van half zes tot half acht duurde. Na afloop van deze zitting heeft La- val de volgende verklaring aan de pers gegeven: „In den loop der besprekin gen, die wij Vrijdag hebben gehouden, hebben we de verschillende diplomatie ke documenten onderzooht, die de be trekkingen van onze drie landen tot Abessynië regelen. Onze besprekingen bewogen zich op den grondslag van de drie protocollen van 1906, 1925 en 192S. Bij de verdere besprekingen zuilen we naar een mogelijkheid zoeken, het Ita- liaansch-Abessijnscbe conflict vreed zaam te regelen. De volgende zitting wordt waarschijnlijk Zaterdagmorgen gehouden. Het uur waarop is echter nog niet vastgesteld. Nadere mededeelingen waren noch van Laval, noch van een der andere deelne mers aan de conferentie te krijgen. Om trent het eigenlijke verloop der zitting be waart iedereen het diepste stilzwijgen. In politieke kringen raadde men gisteravond dan ook slechts naar wat er gebeurd kon zijn. Slechts weinigen gelooven echter in den goeden afloop van de conferentie. In welingelichte Engelsohe kringen ver luidde gisteravond laat. dat de gisteravond hervatte besprekingen tusschen de verte genwoordigers der drie mogendheden een vrijwel algemeene discussie is gehouden met het. doel een gedetailleerde verklaring te verkrijgen met betrekking tot de Italiaan- sche grieven en verlangens. Men heeft den indruk, dat de besprekingen nog niet ver genoeg zijn gevorderd om redenen te geven tot pessimisme of optimisme. Scherpe taal van de, „Tribuna" Een hoofdartikel van het Italiaansche Jilad de „Tribuna" brengt tot uiting, dat de Abessynische onderneming voor Italië thacs onvoorwaardelijk ten einde moet worden gebracht.. Voor het nationale bewustzijn van Italië is dit volkomen duidelijk. Dit inzicht begint echter ook door te breken in het in ternationale bewustzijn. De verovering van Abessyndê, in welke vorm dit ook moge geschieden, jhetzij als mandaat, protectoraat of direct dominion, is voor het Italiaan- sche volk een levensnoodzakelijkheid geworden. Het gaat, met andere woor den, om een onderneming, ten opzich te waarvan het erger zou zijn af te zien of een compromis te aanvaarden, dan het spel te verliezen zonder meer. Aloisi wilde geen duidelijke ver- klaring afleggen. PARIJS, 17 Aug. Volgens de berichten in 'de ochtendbladen over de Driemogendheden eonferentie te Parijs schijnen de besprekin gen direct na den aanvang in zooverre geen vlot verloop te hebben gehad, daar baron Aloisi geen lust zou hebben gehad een breede verklaring af te leggen over de Kischen van Italië. De correspondent van de „Times deel. snede, dat baron Aloisi zich er toe heeft be paald in algemeene termen de bekende eischen van Italië inzake koloniale expan sie en vrijheid van handelen in Abessynië le hebben herhaald. Den tegenzin van den ïtaliaansdhen vertegenwoordiger, een duidelijke ver klaring af te leggen, begrijpen de beide andere delegaties niet goed. Tntusschen hoopt men. dat de onderhan delingen vanochtend zullen kunnen worden hervat. Baron Aloisi heeft geen volmacht en moet daarom voortdurend telefonisch instructies te Rome vragen. OTTO VAN HABSBURG EERE-BURGER 1 VAN 635 GEMEENTEN Uit Weenen: Naar bet legitimistenorgaan ,.Der Oeeterreicher" mededeelt, hebben tot dusverre 6-35 Oostenrijksche gemeenten Otto von Habsburg tot eereburger benoemd. Deze gemeenten zijn als volgt over het geheele land verdeeld: in Burgenland 113, in Neder- Oostenrijk 129, in Opper-Oostenrijk 26, in Stiermaken 415, in Karinthië 18, in Tirol 131 ten in Salzburg 3. WILEY POST VERONGELUKT Ook Will Rogers omgekomen De Winni Mae" in Alaska neergestort Uit Seattle: De bekende Amerikaan- sclie één-oogige vlieger Wiley Post, die verleden week met zijn vliegtuig „Winni Mae" uit San Diego in Califor nia was vertrokken voor een vlucht via Alaska en Siberië naar Moskou, van waar hij na eenigen tijd zijn vlucht om de wereld wilde voortzet ten, is gisteren in Alaska, tusschen Fairbanks en Point Barrow, de Noor delijkste blanke nederzettiug in Ame rika ten Zuid-Oosten van de Bering Straat, neergestort. Het toestel word vernield en Wiley Post en zyn passa gier de bekende Amerikaansche too- neelspeler en filmkomiek Will Rogers, kwamen om het leven. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. De dood van Wiley Post is een zware slac voor de Amerikaansche luchtvaart. Evenals Lindbergh was hij een der leidende figuren in de luchtvaartwereld, die wereldvermaard heid bezat. Zijn bekendheid verwierf Post, die, even als de vlieger Hinchcliffe, maar één oog bezat, door zijn record-wereldvlucliten. In Juni 1931 maakte hij tezamen met den vlieger Gattv een vlucht om de wereld met zijn écn-motorig Lockheed-vliegtuig „Wmm Mae" in den rëTordtijd van 8 dagen. 15 uur. 15 minuten. In Juli 1.933 maakte hjj, even eens met de „Winni Mae", een solo-vlucht om de wereld, waarbij hij dit record met 20 uur 26 minuten verbeterde. Hij maakie n.l. een tijd van 7 dagen. 18 uur 49 minu ten en een eigenlijken vliegtijd van 186 uur 50 minuten. ,r Op 15 Juli vertrok hij uit New-York en ruim 31 uur later landde hij te Berlijn. On danks een noodlanding te Koningsbergen arriveerde hij in den middag van den 17den te Moskou. De vlucht ging verder via No vosibirsk, Irkoetsk en Chabarowsk naar Alaska, waar hij bij Flat opnieuw een nood landing moest maken. Met eenige vertra ging landde hij te Fairbanks, in welke om geving hjj thans het leven liet. Via Edmon ton bereikte hij echter laat in den avond van den 22sten het vliegveld van New-Aork met een nieuw record op zijn naam. Post bezat, een kleine vliegtuigfabriek, die zich voornamelijk toelegde op den bouw van kleine sportvliegtuigen van het. type Wiley Post", zooals ook de Nationale Lurhtvaartschooi in Nederland eenigen tijd heeft gebruikt. Op Schiphol althans be schikte men geruimen tijd over een „Wiley Post" als lestoestel. Het stratosfeervliegen heeft Wiley Post in de laatste jaren druk bezig gehouden. Hij was ervan overtuigd, dat het mogelijk moest zijn, op groote hoogte, met speciaal daarvoor gebouwde toestellen zeer hooge snelheden te hereiken. Eenige nialen vloog hij in recordtijd van Californië naar New- York on een hoogte van 8000 a 9000 meter wat hij echter niet als een stratosfeervlucht beschouwde. Zijn pogingen op dit gebied zijn in de laatste maanden eenige malen door machinepech mislukt De vlucht met zijn vriend Will Rogers ..as niet als record-poging bedoeld. De ben de mannen wilden verschillende beziens waardigheden in de Sovjet-Unie bezichtigen en er ook jagen. Mevrouw Rogers en mevrouw Post zijn an het tragisch ongeluk in kennis gesteld door den kapitein die het bevel voert over het seincorps in Seattle. Een kustwacht-kotter werd onmiddellijk na ontvangst van het bericht uitgezonden, met opdracht de lijken naar Seattle over te brengen. Hoe het ongeluk gebeurde Uit Was/hington: In het hoofdkwartier van het leger alhier is gister het volgende telegram ontvangen, dat beschrijft op wel ke wijze de beide mannen om het leven zijn gekomen „Een inboorling heeft, als koerier rennen de, gemeld, dat een vliegtuig neergestort was op vijftien miil ten Zuiden van Point Barrow. Onmiddellijk werd een snelle bar kas gehuurd, waarmede men naar het ton- neel van d'e ramp ging, waar het vliegtuig werd gevonden als een volkomen ruïne, d'« gedeeltelijk onder water 'lag. Het water is hier twee voet diep. Het lijk van Rogers werd onmiddellijk uit het toestel gelicht, waarna het noodzakelijk was liet. vliegtuig wrak i>p zijde te trekken, teneinde het lijk van Post uit het water te kunnen halen. De beide lijken zijn daarop naar Barrow gebracht, terwijl tevens hun persoonlijke eigendommen in veiligheid werden gebracht. Inboorlingen, die kampeerden aan een kleine rivier op 15 mijl meer Zuidwaarts verklaarden, dat Wiley Post en Rogers met hun toestel in de nabijheid geland waren en hun den weg hadden gevraagd naar Barrow Toen zij weer startten sloeg de mo tor door boven de rechteroever van de ri vier. terwijl zij nog slechts vijftig voet hoog waren. Het toestel kon niet meer bestuurd worden en sloeg naar beneden, waarbij de rechtervleugel van de romp gerukt werd, waarna de vliegmachine over den kop vloeg DE EISCHEN DER DEENSCHE BOEREN AFGEWEZEN Zij willen nu zelf de Deensche kroon drukken De soc.-dem. minister van handel waarschuwt De eischcn van de Deensche boeren, die deze gesteld hebben bij den boe- renmarsch van 29 Juli, zijn door de regeer! lig afgewezen. De economische commissie van den Boe renbond heeft thans aangeraden de maat regelen te nemen, wélke noodjg zijn om den hoeren do volledige betaling van hun producten te verzekeren. De strijdmaatregelen, waartoe die com missie besloten heeft ter uitvoering van haar eischen. behelzen een valuta-actie, die de koers van de Deensche kroon wil druk ken en daarmede een stijging van de op brengst van den export van agrarische pro ducten tot stand wil brengen. Do Deensche soc.-dem. minister van Handel heeft in een verklaring uit eengezet, dat do handelspolitieke maatregelen zijner regeering juist zjjn geweest en dat zijn regeering ook ver der het roer krachtig in handen zal hebben. Hij is cr van overtuigd, dat de actie dor boeren mislukken zal. De premier zou zich reeds scherp gewend hebben tegen de maatregelen van de boeren. De minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft verklaard, dat alles, waardoor onrust geschapen wordt op de geldmarkt, zeer gevaar lijk zou kunnen worden voor de han delspolitieke situatie, terwijl de mi nister van Handel er in het bizonder op wijst, dat georganiseerde sabotage niet zal worden geduld. DE JOURNALIST JONES VERMOORD Zijn lijk bij Pao Tsjang gevonden Volgens een Reuterbericht uit Pe king is de Britsche journalist Gareth Jones, die een paar weken geleden met een vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau, Dr. Müller door bandieten gevangen genomen was, door de misdadigers gedood. Jones was vroeger secretaris van Lloyd George. Zijn lijk is bij Pao Tsjang gevonden door de troepen die de bandieten achtervolgden. Het was doorboord door drie kogels. Ver moedelijk is Jones op 12 Augustus ver moord. Zooals men zich zal herinneren was aan vankelijk overeenstemming, verkregen tus schen de regeering van Tsjahar en de ban dieten over het losgeld. Gemeld wordt zelfs, dat Jones al naar Jchol was overgebracht. Het naar Pao Tsjang gezonden losgeld heb ben de bandieten evenwel niet afgehaald. De bemoeiingen de vrijlating van Jones te verkrijgen, werden buitengewoon bemoei lijkt doordat de ontvoerders van Jones hem tenslotte in handen speelden van een an dere groep bandieten, die de eischen inzake het losgeld verhoogden tot 100 000 dollar. Alle pogingen om Jones te bevrijden uit do handen der bandieten zijn volgens het Reu terbericht vergeefsch geweest. LONDEN, 17 Aug. Reuter meldt uit Pe king; Op de Britsche ambassade en bij de Chineesche autoriteiten is nog geen officieele bevestiging ontvangen van den moord op den Engelschen journalist. Jones, wiens lijk Vrijdagochtend door Chineesche militairen zou zijn gevonden. De vertegenwoordiger der Briteche ambas sade te Kalgan. captain Miller, en de Duit sche journalist Dr Müller, die met Jones door de bandieten was gevangen genomen, zijn op weg naar Sjantoeng. teneinde 't der waarts gezonden stoffelijk overschot te iden- tificeeren. De motor drong achterwaarts de romp van het vliegtuig in. De beide inzittenden zijn klaarblijkelijk op slag dood geweest. De Amerikaansche regeering heeft een schip, dat van Alaska terugkeerde, bevel gegeven de lyken van dc heide aviateurs te gaan halen. Will Rogers stond bekend als „De vlie gende man no. 1", aangezien hij ongetwij feld het meest van alle particulieren ge bruik maakte van een vliegtuig voor zijn zakenreizen. Hij werd in Amerika zeer ge acht om zijn typisch Amerikaanschen hu mor en was persoonlijk bevriend met Presi dent Roosevelt en tal van andere vooraan staande personen. Hij was in 1879 op In disch gebied geboren. ONLUSTEN IN ALBANIË Sjefket Verlazzi tegen Koning Zogoe In het Zuid-Albaneeschc district moet een opstand tegen Koning Zogoe ontketend zijn. De opstand el inge n zijn onder leiding \an den voormaligen premier Sjefket Vtc- lazzi opgema/roheerd in de richting vam Tirana. Daarbij is het tot een botsing met do regcci'ingstroepen gekomen. Bij dit ge vecht zijn d>c commandant dér regeerings- troepen Dsjelal Aradas en generaal Ghilard'i gevallen. Aam beide zijden zijn 60 dooden te bel reu ren. Wie als overwinnaars uit den s1 rijd zijn gekomen, is niet bekend. Majoor Cagliari vermoord Voorts wordt gemold, cTat in Ti mm a door zekeren Tsjekresi, lid een er geheime anti- Albawe-esohe organisatie, die deswege drie jaar gevangen gezeten 'heeft, dezer dagen oen sluipmoord gepleegd heeft op een der meest vooraanstaande militaire adviseurs van Koning Zogoe, majoor Leon Cagliari. Laatstgenoemde is Kroaat van geboorte, werd officier in het Bulgaarsdhe leger en na den oorlog Albanees en chef van den generalen stiaf van dat lend. De moord schijnt oen wraakneming te zijn. De overstroomingsramp bij Ovada Opruimingswerk en hnlpvcrleening Uit Rome: Het is nog steeds niet mogelijk betrouwbare gegevens te verkrijgen omtrent het aantal slachtoffers van de dijkdoor braak bij Ovada. Tot dusver zijn pas 70 lij ken geborgen, die in den loop van gisteren zjjn begraven. Van officieele zijde wordt daarentegen verklaard, dat de omvang van de ramp niet zoo groot is als men aanvankelijk had gedacht en het „Giornale dTtalia" publi ceert een doodenlijst, die slechts 59 namen Nog tal van bijzonderheden worden da gelijks bekend. Vele menschen zijn kilome ters ver geloopen om zioh op het dak van een huis in veiligheid te brengen, totdat het dak zoodanig belast werd. dat het onder hen instortte. Velsn, die zelf door het on geluk getroffen werden, hebben met doods verachting anderen gered. Een mecanicien, die niet minder dan 20 personen uit het water haalde, droeg hen stuk voor stuk naar een veilige plaats, waai' de stroom hen niet kon meesleuren. Soldaten en militie zetten thans nog het reddingswerk voort. Overal worden vrijwil lige hulpploegen gevormd en tegelijkertijd begint men reeds weer met het opbouw werk. Op de plaats van de vier weggesla gen bruggen heeft men met spoed nieuwe rivier-overgangen gebouwd. Volgens de laatste berichten zijn 275 ge zinnen dakloos geworden. Ook groote hui zen werden vernield, zooals bijv. te Bog ge, waar 7 huizen, waarin 58 gezinnen woon den, instortten. Men is voornemens deze huizen niet te herbouwen, doch nieuwe woongelegenheden te scheppen in de hoo- ger gelegen gemeenten. Voor het vaststellen van het totaal aan tal slachtoffers hebben de autoriteiten een beroep op de bevolking moeten doen om precies op te geven met wie zij gevlucht waren en wie, naar hun meening, daarbij zijn omgekomen. De waterramp in China Nog voortdurend bezwijken er dijken Vijfhonderd dorpen onder water. Dc watersnood in het gebied van den be nedenloop van de Gele Rivier neemt nog steeds grooter vormen aan. Ondanks de ge nomen maatregelen bezwijken voortdurend dijken tegen de ontzettende watermassa's. In Zuid-Hoepe zijn de dijken van de Han rivier bezweken. Vijfhonderd dorpen staan onder water, dertig duizend huizen zijn in gestort. De rijstvelden zijn over een oppervlakte van duizenden vierkante meters vernietigd Overal heerscht hongersnood. Vierhonderd duizend vluchtelingen hebben hun toevlucht gezocht op de heuvels of wachten op boomen en daken op eventueele hulp, Reeds dagenlang voedden duizenden personen zich met boomschors. Het aantal vluchtelingen in de pro vincie Honan bedraagt, volgea^ offi cieele mededeelingen, 1.700.000 J ,M. DE BEER f De bekende Transvaalsche figuur, de heer J. M. de Beer, is te Melville op Sl-jarigen leeftijd overleden. Bij liet uitbreken van den Zuid-Afrikaan- schcn oorlog werd hij benoemd tot comman dant te Johannesburg. Later werd hij als krijgsgevangene overgebracht naar het kamp op Ceylon. Bij zijn terugkeer werd hij inspecteur aan het departement van landbouw. Uit Mogadisco wordt gemeld, dat de vrij williger in het Italiaansche leger Kapitein Frattini tusschen Ferrandi en Duddiado, na bij Uddur in Italiaansch Somaliland op een af stand van ongeveer 150 K.M. van de Abessijn- sche grens, diamant heeft ontdekt. Hij heeft de regeering te Mogadiscio van zijn ontdek king op de hoogte gesLeld en deskundigen zul len de streek onderzoeken. KOLENMIJN ONDER WATER GELOOPEN Elf mijnwerkers verdronken Uit Tokio: Gistermorgen is een kolenmijn nabij Kioesjoe, in de prefectuur Foekoeoka, plotseling onder water geloopen. Elf mijn werken» verdronken. Eerste Kamer Bij het Centraal Stembureau is thans be richt ingekomen van den heer Schildluis, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer in de vacaturc-Slingenberg niet aanneemt. Protestactie tegen de bevrachtingswet De Maas bij Maasbracht geblokkeerd door 200 schepen Als protest tegen de uitvoering van de wet op tb Evenredige Vraohtver- deelimg hebben gisteren twee honderd tschippens het scheepvaartverkeer te Maasbracht volkomen gesteeand, door dat zij met hun vaartuigen dwars in de rivier zijn gaan liggen. Hierdoor is het voor ledige schepen nitit mogelijk naar Maastricht op tc varan. Enkel schepen, die reeds hebben geladen mogen de blokkade passeeren. Uit deze daad van de schippers blijkt wel, hoe groot hun ontstemming over genoemde wet is. Gisteravond vond eveneens een ver gadering plaats met de Bevrachtingseom- missie, waarna de schippers heden bijeen zullen komen om him houding Ie heipalen. De blokkade blijft echter gehandhaafd. Het overleg met de landarbeidersbonden Ds Kersten beantwoord Ds Kersten heeft aan den Minister van Economische Zaken vragen gesteld over de bezwaren, welke sommige Zeeuwsche boeren hebben tegen het plegen van overleg met de besturen van landarbeidensbondcn. De Minister heet daarop geantwoord, diait hij niet bereid is, medewerking te verleenen tot lU-at geven van ontheffing van d'e ver plichting tot het plegen van overleg, aan gezien het gevolg hiervan zou zijn, dat de geheele door zijn ambtsvoorganger getroffen regeling illusoir zou worden. Hoe een Franschman Colijn zag Dc lieer Louis Roubaud. medewerker van dc „Petit Parisien", die voor dit blad in ons land een enquête in Nederland hield omtrent den gaven gulden, heeft ook met Minister Dr II. Colijn een onderhoud gehad. Ziehier welk portret hij van onzen Minister van Koloniën teekent; Groot, lenig, robuust, met ovaal gelaat, kleurig onder zijn blonde en witte haar. Zestig jaar oud is hij, en veertig daarvan bracht hij door in den dienst van zijn land. Hij is de belichaming van één ding: zeker heid. Het is een Nederlandsch groot-burger met dc allures "van een Britschcn lord, in een droogmakerij geboren en van boeren kom-af. In zijn lange loopbaan op militair, kolo niaal. administratief, industrieel en politiek gebied heeft hij de koppige hoedanigheden van een dijkenbouwer aan den dag ge'egd. Men moet hem: „Neen!en nogmaals neon! hooren zeggen, met kalme energie, om te begrijpen, dat hij niet iemand is, waarmee men het wel op een accoord gooien kan. Ik denk niet. dat de voorstanders van devaluaties van zulk een man ook maar de kleinste concessie kunnen venvachten. De gulden is wèl-bewaaktl Ir. H. W. Snijders f Ir I-I. W. Snijders, directeur van den Haagschen Telefoondienst, is na een onge steldheid van eenige dagen vrij plotseling overleden. De telefoondienst in de residentie heeft onder zijn leiding, een periode van krachtige vooruitgang gekend; het bedrijf mag een model-bedrijf worden genoemd. Het dunne pUltJe geeft dsn vorlgen stand Hoogste stand te Andaenes 767.8. Laagste stand te Vcstmanör 758.4. Stand vanmorgen halftwaalf 764.7. WEERVERWACHTING Zwakke, veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hooge drukgebied in onze omgeving ia sinds gisteren afgenomen en onregelmatig van vorm geworden en de hooge re lucht* lagen worden weer veel vochtiger. Alleen ia Scandinavië blijft de hooge drukking toe nemen. De depressie in het W. is langzaam toe nemende. Op de Britsche eilanden is het weer regenachtig. In Frankrijk windstil maar nevelig, behalve in het Z. Ook in Duitschland is liet meestal betrokken met lichte regen in het N.W. Scandinavië heeft opklarend weer met vrij hooge temperaturen in Zweden. In het algemeen neemt de kans op regen voor onze omgeving toe al zijn tijdelijke opklaringen niet uitgesloten. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 16.8 C. 18 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.47 uur, zonsondergang 8.19 uur Maan op nam. 9.24 uur, onder v.m. 11.22 uur 19 AUGUSTUS Zonsopgang 5.4S uur, zonsondergang 8.17 uur Maan op nam. 9.47 uur, onder v.m. 12.49 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 18 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.49 uur tot 's morgens 5.18 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 2,84 2,92 Wesel 0,54 0.60 Brelsach 1,95 2,06 Emmerik 0,67 0,60 Kehi 3.02 3,25 Lobith 9,59 P,5t Maxan 4,46 4,58 Nijmegen 7,29 7,23 Diedeehetm 2,34 2,34 St Andriet» 2,24 2.31 Mannheim 3,54 3,06 Arnhem 7,53 7,48 Lohr 0,94 0,94 Vreeswijk lw 0,19 0,21 Mains 0,91 0,86 Westervoort 8,01 7,97 Bingen 1,83 1,66 Deventer 1,82 ],80 Caub 1,95 1,79 Kampen 0,08 0,08 Ems 1,12 1,14 Eysden 00.00 45,90 Coblena 1,82 1,74 Maastricht 20,50 50,54 Trier 0,16 0,12 Grevenbicbt 27,32 27,67 Kenlen 1,32 1,29 Venio 00,00 00,00 Du88eidorf 0,68 0,64 Grave fs.ais) 3,82 4,00 Ruhrort 0,22 0,26 St. Andries 0,57 0,88 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzlil Terschelling Harllngcn Hellcvoetsluis Vlissinger Terneuzer 12.10 9.50 22.30 5.26 17.53 4.35 17.07 4.45 17.17 6.59 19.03 5.31 17.56 6.22 18.43 4.43 17.08 15.58 16.37 17.24 6.09 18.37 5.23 17.52 5.32 18.03 Prof. Dr. T. de Vries Een kleine verbetering De in ons artikel van gisteren over den ii\ Amerika overleden Mr. T. de Vries gedane mededeeling, dat deze wegens het optreden van Prof. de Savornin Lohman naar de Am- sterdamsche Universiteit is overgegaan en daar gepromoveerd is, blykt onjuist te zijn. Mr. A. de Jong, die in genoemd artikel voor deze mededeeling aansprakelijk wordt gesteld, verzoekt ons mede te deelen, dat hij gezegd heeft: Mr. T. de Vries heeft wegens hg; op treden van Prof. de Savornin Lohman Amster dam metterwoon verlaten en is naar Gronin gen teruggekeerd. Eerst later is hij weer, ge hoor gevend aan vriendenraad, aan de Vrye Universiteit terug gekomen en is hij aan die Universiteit gepromoveerd op het proefschrift „Overheid en Zondagsviering". FEUILLETON AAN HET HOF VAN SATAN D. KRIJGER T' (1 Gerraschloos stopte een groote luxe auto Voor één der lichtpaleizen van Shanghai, het moderne Babel van het Oosten, wed ijverend met Parijs, haar zuster in het Westen, in het najagen van vermaken van den meest verscheiden en ook meest zon digen aard. Het portier werd opengeklapt cn er stegen twee marine-officieren uit, die aan enkele dames bij het uitstappen dc he hulpzame hand boden. In de rijk versierde Hall van het statige gebouw werden zij ontvangen door kaen men fang (portiers), 'die hen van mantels en jassen ontdeden en in de deftig gemeubelde kei-ting (ontvang zaal) binnenleidden. Helen keek met venbaasde oogen rond. Wat een pracht, wat een luxe; zon iete had zij nog nooit gezien. Kon Dick er nu maar bij zijn, dan zou het veel prettiger voor haar geweest zijn. „Maar dat gaat nu eenmaal niet", zuchtte zij, „die arme jongen moest dienst, doen en zijn vrouwtje gaat intusschen genieten." Zij was nog maar heel inng en kort geleden getrouwd met Dick. Eigenlijk een beetje tegen den zin barer ouders, die haar nog to jong vonden cn liever gezien hadden, dat Dick eerst een hoogeren rang bii de Amerikaansche Marine behaald had. Na eenige maanden van ongestoord liu- wel ij ksgenoegen was Dick op een avond thuisgekomen met de mededeeling, dat zijn schip met een eskader mee moest naar China voor een verblijf, dat geruimen tijd duren kon. Verschrikt had Helen hem aan gekeken. Kwam er nu reeds een wolk aan haar huwelijkshemel? „Maar dat kan toch niet, ik kan toch niet alleen bier achtcr-i blijven" had zij uitgeroepen. Dick had haar lachend aangekeken. „En ik dan, jij blijft alleen achter, maar ik moet alleen voort, denk daar eens om." Helen had niet kunnen begrijpen, hpe Dick zoo opgeruimd kon blijven. Reeds een paar weken zat zij met zorg te denken aan den tijd van afscheid- nemen, cn nog steeds kon Dick fluiten cn vroolijk zijn. Zij begreep er niets van en werd bepaald boos op hem. Tot eindelijk het raadsel opgelost werd. Op een avond kwam Dick met stralende oogen thuis. „Hoera!" riep hij, „als je lust hebt, mag je mee naar China." Helen was haastig op gesprongen. „Je houdt me toch niet voor den gek; hoe kan dat nu, ik meegaan, zeker bij jou op het schip!" „Néén, dat zal niet gaan", was zijn antwoord geweest, „maar er zijn nog andere schepen om je naar China te brengen. Luister maar." En toen was hij gaan vertellen hoe het bij dergelijke lange tochten aan officieren vergund kon worden hun echtgenooten te doen overko men en logies aan den wal te nemen. Na tuurlijk moesten de officieren hun dienst aan boord waarnemen, maar hun vrijen tijd konden zij toch aan hun vrouwen geven. „Maar dat is heerlijk, zeg", had Helen met stralende oogen uitgeroepen. En zoo was het geschied, dat zij met een mailschip de reis naar China gemaakt had en in Sanghai was aangeland. Ilelen, in Londen geboren, had veel van de zee gezien maar er op gevaren had zij nooit. Wat had zij genoten \an de zeereis! Het leven a. boord was aangenaam, het schip geriefei ingericht. De maaltijden zouden Lucullus hebben doen watertanden, liet gezelschap aan boord was van het slag, dat men in de weheld graag ontmoet: vroolijk en op geruimd, steeds gereed voor een kwinkslag en geen kniezers. O, zeker, het natuur-, tafereel in zijn verscheidenheid Kon wel het oog even boeien en na tafel kon men ook wel enkele minuten aan een zonsondergang wijden, maar het echte genieten kwam voor de meesten toch eerst als de muziek begon te spelen en het dansen aanving, of hier en daar in een verscholen hoekje gelegenheid was om rustig een spelletje te doen. Het leven was nog zoo kwaad niet. Als men het een beetje luchtig opneemt, dan kan men den tijd aangenaam doorslaan. En dit was toch maar het voornaamste, dachten velen. Velen! Maar toch niet allen. Er waren er ok hij, aan wie God het andei's leerde, i'ic.'i Hij te verstaan gaf hoe er slechts één ujzt beslaat om zich veilig door het leven heen te slaan. Hoe men zijn levensboot niet zelf besturen kan en hoe bitter weinig er te'echt komt, is de Heiland niet aan boord. Met één van hen, Dr. Sparker, had Helen aan boord kennis gemaakt. Deze Dr. Sparker was een angenaam, onderhoudend menscly. Helen had zijn gezelschap zeer op prijs geteld en het vaak gezocht, als de oppervlakkige gesprekken van andere pas sagiers haar niet langer bekoorden. Hij sprak dikwijls over dingen van hoogerpn aard, over God en Zijn dienst, en Helen had bij zichzelf uitgemaakt, dat hij Zendeling zijn moest Heel ver had zij de plank niet misgeslagen; hij was geneesheer in dienst' der Zending in China, en had na ettelijke jaren hard werken in het Hemelsche Rijk een kort vacantiereisje naar Engeland ge maakt, waarvan hij terugkeerde met het zelfde schip, waarop Helen meereisde. Dr. Sparker had zich eveneens tot het jc,»ge vrouwtje aangetrokken gevoeld en was haar vaak behulpzaam geweest in ver schillende dingen van dagelijkschen aard, die Helen, onbereisd, angst en verwarring gaven. Ook bij aankomst te Shanghai had hij haar geholpen in het zoeken van een behoorlijk hotel, want haar schip kwam een paar dagen -vroeger dan het eskader haar man aan. Hoe had zij genoten bij dien autorit over den Jevendigen Nanking Road die enorme stad van zes millioen in woners. Zij zag niets dan schoons; wat er inwendig door dat schoons aan de oogen onttrokken wordt, daarvan had Helen geen begrip. Dr. Sparker wist het wel en had haar met enkele woorden wel eens gewezen op de gevaren, die groote steden aanhan gen. Dr. Sparker was er mede bekend, hoe "ii de beroemde Lichtstad van het Hemel- che Rijk de zonde op vreeselijke wijze uit breekt en in intens verfijnden aard gediend wordt, geschikt om de meest verwende, lieden naar eigen verlangen te bevredigen. Maar meest gedurende de nachturen zet Satan in da stad zijn helledeuren wijd open. Dan viert hij hoogtij en heeft hot druk met zijn zieleverslindendon arheid. Niet te verwonderen trouwens, zijn werken zijn immers de werken der duisternis! Van dit alles zag Helen niet; zij kon het duistere Shanghai niet zien, integendeel, van duisternis in letterlijken zin is in dat moderne Babyion 's nachts geen sprake. Dan lijken in de groote wijken de gebouwen op lichtmijnen, die hergen cn zeeën in toom looze vaart en adembeklemmende hoogte met spattende vonken hemelwaarts drijven. Doch achter die zee van lichtende pracht schuilt de satanische duisternis. Daar heerscht de god van et spel, zoo want aan dien van drank en zedeloosheid. Zie de ettelijke speelpaleizen en andere enorm groote, voorname en vooral hoog op getrokken gebouwen. Welk een menigte geldbanken, veel grooter cn imposanter dan do paar kerken, die Shanghai herbergt. Dit laatste behoeft niet te verwonderen, aan kerken heeft do stad geen behoefte, wel aan geld. Hoe regeert men gemakke lijker dan door geld? Geld, geld, hoe meer hoe lie,ver! Geld geeft macht en aanzien, geld zet aan onze persoonlijkheid aanzien bij. Geld kent geen herkomst, nooit ver toont het een smet; zijn geur is goed, het is een steeds welkome vriend. Moet het envondering baren, dat zulk een voorname vriend graag in een schitterend paleis ont vangen wordt? O ja, er bestaan ook menschen, die een andere macht erkennen, een macht, niet minder geweldig, een macht, uitgeoefend door den Koning der Kerk. Die menschen buigen zich in dommen ootmoed voor die macht neder en brengen aan dien hoogsten Koning dank cn eerc toe. Daartoe dienen die enkele kleine gebouwen, die men ker ken noemt Maar zulke lieden moet men op den koop toe nemen. Die hooren cr ook bij, anders waren wij allen gelijk en zou het op de wereld niet zoo gezellig wezen. Helen had er nooit over nagedacht, maar was gereedelijk geneigd die gezelligheid in volle wezenlijkheid aan te nemen. Waarom ook niet? Nog zag zij in haar geest de aan komst van Dick's eskader, op een dag, stralend van lachende zon. Natuurlijk was zij uren te vroeg van huis gegaan en werd daardoor haar geduld bij het wachten op de kade op een zware proef gestefd. Maar eindelijk doken toch in de verte de zware rookpluimen op. De saluutschoten aan de Koningin der steden van het Verre Oosten bulderde weldra. Maar hoe Helen ook keek en hoe zij ook met haar zakdoek wuifde, zij kreeg geen Dick te zien. „Wat een draak!" riep zij uit. Bij honderden hingen de matrozen over de verschansing, maar van officieren was weinig te bespeuren, die hadden wel iets anders te doen dan de menigte aan wal op j te nemen. Eindelijk, na eindelooze uren en toen het schreien Helen nader stond dan het lachen zag zij de valrcepen der oorlogsschepen uit werpen en officieren in roeibooten paan om naar den wal gebracht te worden. Helen hoopte vurig dat haar man er hij zou zijn. En jawel, Dick met zijn scherpe zeemans- oogen had haar ranke figuurtje onder de honderden wachtenden dadelijk opgemerkt en trachtte haar aandacht te wekken door liet wuiven met zijn pet Wnrflt oervolqd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2