JHettw £eiïtsd)f (inurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken De Rijksmiddelen over Juli De Boer in de samenleving abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct iet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang atrtjertentieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22'It Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 NO. 5554 EEN MAN MET ZIENERSBLIK De christelijke ordeningsgedachte Twëe dingen moeten we even in her innering brengen. Toen op eenigszins luidruchtige wijze van meer dan één zijde de „ordenings- gedachte" naar voren geschoven en van lieverlede in de actueele politiek ge trokken werd, hebben wij in eenige artikelen betoogd, dat in deze dingen op zich zelf niets verrassends school. De kwestie was alleen, dat de nood der tijden aan gedachten, welke onder ons .leven, meer omtrek en actualiteit gaf. Immers, men behoefde er b.v. Dr Kuy- pers schrifturen maar op na te slaan om te erkennen, dat deze groote leider richtlijnen voor ordening van het poli tieke en maatschappelijke leven had getrokken, waaraan men zich nog vei lig houden kan. Een tweede opmerking hoort hierbij. Toen eenige jaren geleden ean mon sterverbond gesloten werd tusschen den liberaal Posthumus, de man van Centraal Beheer, en den sociaal-demo craat Kupers van het roode vakver bond, om de Ziektewet van Talma door Bedrijfsvereenigingen te doen uitvoe ren, hebben wij daartegen krachtig verweer geboden. Uit piëteit, tegenover Talma; werd gezegd, en dies nam men het ons niet al te kwalijk. Maar het ging, welbeschouwd, toch maar in tegen de gezonde anti-revolu tionaire gedachte, dat het maatschap pelijk leven eigen „verordenings bevoegdheid" behoort te hebben en dat reglementeering van overheidswege knellende banden legt. Dat had Kuyper ons toch duidelijk genoeg geleerd. Nu moet natuurllijk toegegeven, dat op bepaalde punten van praktisch so ciale politiek Kuyper en Talma niet steeds één lijn trokken; maar o. i. voer de logisch doordenken van den eén tot den ander. Het was niet zoo, dat Talma over- heidsreglementeering en bureaucrati sche uitvoering van de sociale wetge ving wilde. Integendeel; zijn Raden van Arbeid gingen precies van het omge keerde uit; maar hij erkende en wilde vastleggen, dat de Overheid daarbij een taak had om harmonische samenwer king te bevorderen. Treffend juist wordt een en ander omschreven in een lezing, gehouden voor de juridische faculteit van het Nijmeegsche Studentencorps „Carolus Magnus", in Mei van dit jaar door Dr J. J. A. Bakker, Voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen; en waarbij ook vele studenten van de Vrije Universiteit als gast aanwezig waren. „Een corporatief sociaal-economisch bestel in Nederland, aldus sprak déze onvermoeide strijder en vurig Talma- vereerder, zal, wil het inderdaad goed functioneeren, bedrijfschappen hebben op te richten, waarin werknemer en werkgever uit eenzelfde bedrijf, in ruime zin genomen, elkaar leeren ver staan en samenwerken. „Deze bedrijfschappen zullen echter de uitvoering der sociaal-economische belangen hebben toe te vertrouwen aan regionale Raden met verordende be voegdheid bekleed, waarin overheid met werkgever en werknemer, gezag en vrijheid dus, in harmonie zijn sa mengebracht, geschaard onder een lan delijk orgaan van gelijksoortige samen stelling, ter bediening der landelijke belangen en voor het toezicht op de .streekorganen. „Daarnevens zal een departement van sociaal-economische zaken in te stellen zijn ter behartiging van de wetgevende arbeid, terwijl een administratieve rechtspraak, opgebouwd uit lagere rechtbanken en een hoogste instantie de waarborgen zal hebben te geven voor goede onderlinge verhoudingen der Raden en het waardeeren der in- dividueele belangen." Aldus, uitvoerende lichamen voor de sociaal-economische ordening, opko mend uit het vrije maatschappelijke leven en met verordenende bevoegd heid, doch met een landelijke inslag, b.v. met het oog op loon- en prijzen politiek. „Wie onzer, zoo vroeg de spreker, durft het bij de verleening van veror denende bevoegdheid bij de uitvoering der sociaal-economische belangen nog aan om de overheid als leider uit te schakelen? Zou het algemeen belang dan inderdaad voldoende beschermd zijn? Kunnen de sociaal-economische verordeningen niet botsen met onder wijs, cultuur en godsdienstige belan gen?" Een corporatief sociaal-economisch bestel in Nederland, wil het doeltref fend zijn, zal zich aan deze hoofdlijnen moeten houden. Is dat nieuw; zijn deze richtlijnen door den spreker ontworpen; komt hij met nieuwe dingen? Laat hem zelf in roerende taal, als van iemand, die zich een dankbaar leerling weet van een grooten meester, het antwoord geven: „Zijn deze hoofdlijnen door mij ont worpen? Neen. Er stond in onze studententijd een minister aan 't hoofd van de sociale en economische zaken in Nederland, naar wien wij vaak zijn gaan luisteren. Zijn bakermat stond in deze streek te An- geren bij Bemmel, waar zijn vader dominee was. Van huis uit vertrouwd met de noo- den en behoeften zijner medemenschen, volgde de zoon zijn vader na en trad in de kerkelijke bediening. Man van groot geloof en sterk Godsvertrouwen, een christen ten voete uit, met een ein deloos geduld en met een universeels geest, vol liefde en toewijding voor zijn naaste, tot in het offer van zijn leven toe. Die man was Talma." En die Talma was een man met zie nersblik. De christelijke ordenings gedachte had hij gegrepen; of, mis schien juister: hij was door die gedach te, welke visionair gestalte voor hem kreeg, gegrepen en ze liet hem niet los. Hij nam de vaan en droeg die in ons volksleven hoog en zichtbaar: Helpt mee de vaan dragen van dezen groo ten staatsman, dezen diep-geloovigen mensch, zoo riep Dr Bakker zijn hoor ders-studenten toe: „Wij moeten voor uit: Naar Talma". Dat kan een moeilijke weg zijn; zoo als de weg van Talma moeilijk en zwaar was; gelijk we aan de hand dezer aangrijpende redevoering in een vol gend artikel zullen zien; maar het is de goede weg! Hoe de omzetbelasting mee- en tegenvalt Teruggang over vrijwel de geheele linie Een achterstand van 20 millioen bij de raming van 1935 De Rijksmiddelen hebben in de maand Juli 32.061.609,opge bracht tegen f 36.414.512,— in de zelfde maand van het vorige jaar. Er is dus een nadeelig verschil van 4.4 millioen. Ook de raming werd niet gehaald. De maandopbrengst bleef e* 1,1 millioen beneden. Over de eerste zeven maanden van 1935 hebben de Rijksmiddelen opgebracht f 212.776.301,tegen 198.636.543,in dezelfde periode van het vorig jaar. De vooruitgang bedraagt dus rond 14 millioen. Maar de raming voor 7 maanden was f 232.254.166,zoodat er thans een nadeelig verschil is van f 20 millioen. Bij de zgn. directe belastingen is het beeld een weinig florissanter. Zij heb ben tot en met Juli 756.537,meer opge bracht dan verleden jaar en worden thans verantwoord met een bedrag van 6i.053.737,(v. j. 63.297.200,—). Geraamd wordt dat de inkomstenbelasting dit jaar 75,3 millioen zal opbrengen. Daarvan is thans 36,8 millioen (v. j. 36,2 mill.) op het kohier gebracht. De grondbelasting bracht met 9,9 millioen 2 ton meer op dan verleden jaar. Daarentegen stelt de verdedigingsbelasting teleur met 5,9 mil lioen (v. j. 6,4 mill.) evenals de vermo gensbelasting, die tot 31 Juli 10,5 millioen opbracht (v. j. 10,9 millioen). Met de belasting van de doode hand (raming drie millioen) is het heele- maal misgeloopcn. Zij bracht tot nu toe slechts f 963.566,— op. De Minis ter heeft overigens zelf al dat de raming zal moeten worden herzien. Met de zgn. „overige middelen" is het dit maal al heel droevig gesteld. Van de 17 middelen, die er op den staat worden ver antwoord, gingen er 14 in opbrengst ach teruit, waarvan sommige met bedragen van 1 hiillioen en meer, twee middelen bleven nagenoeg gelijk en slechts één ging vooruit. Het is overigens wel merkwaardig dat deze eenling juist de omzetbelas ting moet zijn, het middel dat tot nog toe niet anders dan teleurstelde en nog nooit de raming van 6,7 mil lioen haalde, ook niet over Juli. De opbrengst over Juli is trouwens met 4,1 mill, nog S ton minder dan over Juni toen zij 4.9 millioen bedroeg. Voor 1935 is de omzetbelasting nu al 13.889.556,ten achter bij de ra ming. Het eenige lichtpunt is, dat deze mindere ontvangsten circa 7 millioen hooger zijn dan in het zelfde tijdvak- van het vorig jaar.. Dat de raming onbereikbaar is en hlijft, wordt nu toch wel duidelijk. Twee middelen handhaafden zich op het peil van het vorige jaar: de dividend- tantièmebelasting en de wijnaccijns. In de zomermaanden komt voor de eerstgenoem de belasting de groote buit binnen. De opbrengst was 3.132.4G5 (v.j. 3.129.536). Dit neemt niet weg, dat er over zeven maanden een achterstand is van 6 ton. Als Augustus geen meevaller brengt en daar is heel weinig kans op ziet het er niet naar uit, dat we de jaarraming zul len halen. Evenzoo is dat het geval met de wijnaccijns, die over zeven maanden 3 ton bij de raming ten achter is. Minieme teruggang is er bij de accijns op tabak (Juli 1935: 3.134.939, Juli 1934 3.160.945); het statistiekrecht respect. 133.125 en 140.049 en de belasting op gouden en zilveren werken (resp. 36.442 en 38.136). Voor het overige hollen we achteruit met millioenen, met tonnen en met halve tonnen De grootste achteruitgang valt over In het algemeen en ïn het bijzonder in den tegen- woordigen tijd Dr. F. C. Posthuma s rede voor de Bond van oud-leerlingen van landbouwscholen in Gelderland Br F. C. Posthuma Op de heden te Ruurio gehouden verga dering van de Bond van oud-leerlingen van landbouwscholen in Gelderland, heeft Dr F. C. Posthuma een rede gehouden over de plaats van den boer in de samenleving. Allereerst werd geschetst hoe na een tijd van zwerven en trekken een boerenstand ontstond die voor de v oeding van andere menschcn zorgde, een taak die hij nog ver vult De boer is pro ducent van brood vleesch, plant aardig- en dier lijk vet, de groen ten, de boter, koffie, da thee, de melk, de sui ker, het bier, de wijn, en dergelij ke dranken. Niet het eindproduct, doch de grondstoffen. Voor onze kleeding is de boer ook groot- producent van de grondstof. Voor onze woning en haar aankleeding eveneens. Spreker wijst er op, dat de boer wel de groei der planten kan bevorderen, doch of de plant zal groeien moet de boer van Hoo- gero Macht afwachten. In deze tijd vol moeilijkheden zop als dc Regeering niet hielp hot er slecht voorstaan met den boer. En al zou Spr. graag wen- schcn, dat de bijslag op de landbouwprijzen blijve, toch vreest hij dat het niet door kan gaan en de wal het schip zal keeren. Daarop wachten is niet goed. Spreker zet dan het groote belang uiteen dat Nederland bij de exploitatie \an den bodem voor liet melkveehoudersbedrijf heeft Met cijfers toont spreker duidelijk aan, dat het belang om de grond te exploiteercn voor bet melkveehoudersbedrijf veel grooter is dan het belang van die exploitatie voor het akkerbouwbedrijf. Onze boter en het dierlijk vet dat voortbrengen is tezamen nog niet in staat de behoefte van ons volk aan vet te dekken Het komt op een goede organisatie van het binncnlandsche verbruik aan om onze binnenlandsche vetproductie hier te lande rendabel te maken. Het groote margarine-concern ver klaarde onlangs dat de uit de balans- cijfcrs blijkende winst niet van bin- ncnilandsche oorsprong is. Welnu laten wij dan de margarine- industrie uit die nadoelige positie Een goede organisatie van den bo- ter-detailverkoop kan ook het bestaan redden van velen, die nu in de mar garine-distributie de kost verdienen. Voor de vleesch- en vet voorziening moet ook niet de hoogste wijsheid zijn: naast iedere koe een blikje! Wij maken dan niet alleen koeien, maar ook veel nijvere men- sohen kapot. Aanpassen, zegt spreker, goed! Maar ten minste even hard de grondslag voor ons welzijn in het land zelf zoeken. Spreker gaat daarna uitvoerig de positie ven onze boter en kaas na en wijst er op dat voor zoover er nog geëxporteerd kan worden, de wijze van exporteeren naar zijn meening voor verbetering vatbaar is. Wat helpt ons een handelsverdrag met eeniland dat ons relit geeft 15 millioen kg. boter en 23 millioen kg. kaas uit te voeren een land dat ons recht gtieft 15 millioen kg. boter en 15 millioen kg. kaas uit kunnen krijgen! De eerste voorwaarde voor betere toestan den op landbouwgebied is volgens spreker: de boer moet als producent weer vrij zijn en niet de uitvoerder van allerlei reeeeringsvoorschriften met talrijke contro leurs om zich heen. De boer als consument moet geen margarine, doch boter cansu- meeren. Verder wijst Spr. er op, dat de welvaart der boeren ook beteekent welvaart voor de middenstand. Behalve verbruiker in engeren zin is de boer ook consument voor zijn be- dnjfBij alles wat hij daarvoor noodig heeft: zijn krachtvoer, zijn kunstmest, zijn buitcnlandsche werktuigen, mag de boer zich gelukkig prijzen dat hij nog beschikt over een gave gulden. Wat de boor moet koopen en wat hij aan diensten moet betalen, is duur door de hooge loonen en de zware las ten die er in verrekend zijn. De boer heeft als consument dan ook een groot belang bij het verlagen der loonen en vaste lasten, want deze drukken als lood op zijn bedrijf. Als econoom is de boer niet onberaden, hij kiest geduldig zijn weg, schreeuwt niet voor hij geslagen wordt en doet do dingen wel overwogen. Hij weet zich afhankelijk van Hoo ger Macht en van de natuurkrachten en is daardoor voorzichtig in zijn oor deel en bedachtzaam in het treffen van maatregelen. Dr. Posthuma schetst den boer als den waarlijk u-eienschappelijken mensch, die weten wil dat hij maar weinig weet. Wat het vcreenigingsleven betreft, dit heeft in zijn veelheid een eenzijdigheid, nl. dat het uitsluitend oog heeft voor particu lier en niet voor algemeen standsbelang. Het gevolg hiervan is dat bij de voorbereiding van regeeringsmaatregelen niet de verte genwoordiging van den geheelen boeren stand kan medespreken, en bij de uitvoe ring niet de geheele boerenstand georgani seerd optreedt, maar een leger van ambte naren met de daaraan verbonden groote kosten. De boer heeft zich slechts heel weinig posi tief ten doel gesteld om zich in 's lands ver tegenwoordiging door zijn standgenootcn te doen vertegenwoordigen. Gevolg hiervan is volgens spreker dat men bij het nemen van maatregelen het boerenbelang zeker niet uit het oog liest, doch verder komi men ook niet. Spreker dringt nogmaals aan op het doel bewust bevorderen van het hoofdproduct van den Nederlandschen cultuurgrond: de De belastingpenningen moeten zuinig ge bruikt worden, en bezuiniging moeit niet al tijd verkregen worden door bezuinigen op salarissen cn loonen van staatsdienaren. Scherp onderscheidt Dr. Postihuma een overheidsdienst als ambt, iets waarvan de betrokkene dus moet be staan cn uit de inkomsten waarvan, hij moet leven, en een overheids functie als eerepost. Natuurlijk, zegt Spr., moet het ambt beloond worden, doch van de eere-functie moeten wij geen baantje maken. Dr. Posthuma spreekt dan meer uit gebreid over het ambt van minister en het daaraan verbonden pensioen en zegt van dit laatste: Moet uit be zuinigingsoogpunt het ministarspen- siocn worden opgeschort, omdat uit de aangifte van inkomen en/of vermogen blijkt, dat de betrokkene daaraan geen behoefte heeft, daar hij uit ande ren hoofde een met dat pensioen of vroeger inkomen of salaris gelijk te stellen inkomen heeft, dan betuig ik mits de maatregel over de geheele linie wordt toegepast daarmede bij voorbaat mijn instemming. Spreker betoogt daarna uitvoerig dat nat zijn meening de ontvangen gaven moeten worden doorgegeven om niet, als het over heidsfuncties betreft. Te meer omdat uit een statistiek wel blijkt, dat veel personen in staat zijn meer dan een van die functies tegelijkertijd te vervullen cn ook van wil en is vast te stellen dat ze voor levensonder houd geen vergoeding uit dc overheidskas noodig hebben. Alle boeren zijn geen brave menschcn, de verwording der Maatschappij heeft ook de boeren getroffen. De boeren moeten meer doelbewust zorg besteden aan den mensch zelf. Dc jonge boeren en boerinnen zijn dooi de wereldoorlog waarvan ze weinig afweten in een wereld geplaatst, die een groote chaos is. De gezonde begrippen, die gij van huis uit hebt medegekregen, zegt spreker, het harde werken cn zuinig leven dat ge hebt geleerd, maakt u voor iedere maatschappij geschikt, mits maar begrepen wordt dat op die boer derij slechts dc hoer weet hoe het bedrijf geleid moet worden. Met uw zin voor kerkelijk en godsdienstig leven zijt ge in staat voor uw vaderland iets Bewaar het pand, dat u is toevertrouwd! Kalm u zelf zijnde, de Koningin dienende en God vreezende, zult ge er komen. Juli te boeken bij de successierech ten, welke altijd zeer grillige op brengsten te zien geven. Dit middel liep terug van 3.9 tot 2.4 mil lioen. Voorts daalde de suikeraccijns van 5.7 tot 4.7 millioen, de in voerrechten van 8.4 tot 7.9 mil lioen en de zegelrechten van f 1.99 millioen tot 1.25 millioen. Do ongunstigste gang van zaken treft nen aan bij de invoerrechten. Successie ■echten en suikeraccijns hebben zich n.l. over zeven maanden vrij goed ten opzichte de raming kunnen handhaven. Met ,de invoerrechten is het anders gesteld. Zij rden geraamd op 56.S millioen en le den tot dusver slechts 50 millioen op. Het nadeelig verschil beloopt dus 6.S millioen. De omzetbelasting en de invoer rechten bezorgden de schatkist te samen dus 'n strop van 20 millioen. Met het bier en gedistilleerd blijven we in dalende lijn. Respectievelijk leverde Juli 811.888,— (v. j. 1.090.207) en 1.993.766 (v. j. 2.215.012). Zeven maanden: 4.67 millioen (v. j. 6 millioen) en 15.9 mil lioen (v. j. 17.2 millioen.). De accijns op zout daalde van 1S9.S90 tot 135.359 en die op geslacht van 482.S32 tot 451.465. Juli is een belangrijke cou- ponmaand en dus overschreed de coupon belasting met 541.368 de raming aanzien lijk. Maar bij verleden jaar is er toch een achterstand van 80.000! De registratierechten gaven er in Juli ook den brui aan en daalden van 1.096.240 tot 908.350. Dat de loodsgelden tcrugloo- pen is bekend na de verlaging in Juli van het vorig jaar. Nu de cijfers echter voor 't eerst weer vergelijkbaar zijn, doet het somber aan dat de opbrengst met 1 ton daalde. Deze maandstaat in vacantietijd is verre van opwekkend. We zullen e maar niet te lang bij vertoeven. Vandaa;. over een maand is het de derde Dinsdag in September. Dan zullen we nader wor den ingelicht over den toestand van Rijks financiën. Dit staat echter vast, dat de toekomst er nog verre van rooskleurig uitziet. Deze opmerking geldt niet voor de in komsten van het Verkeersfonds. De mo torrijtuigenbelasting bracht 1.9 millioen op en dc rijwielbelasting 3.620.522, Hieruit blijkt, dat velen het koopen een rijwielplaatje uitgesteld hebben tot dc eerste week van Augustus, aangezien thans precies de helft is binnengekomen van wat over 1935 werd geraamd. De vol gende maand kan -dus de andere helft worden verwacht. Over de eerste zeven maanden van 1935 bracht de motorrijtui genbelasting .f 14.4 millioen op. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden zullen we dus de raming van 22 millioen ruim schoots halen. VANBOMMEL SCHOEN Voornaamste Nieuws. Bouw van nieuwe Shell-boot Te Krimpen a. d. IJssel De N.V. C. van der Giessen Zoncn's Scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel, hebben van de Kon. Shellgroep opdracht ontvangen voor het bouwen van een motor tankschip, bestemd voor de kustvaart. De afmetingen zijn: lengte 165, breedte 28 en holte 12.3 voet. Het schip wordt van 2 Werkspoor-motoren, elk met capaciteit van 300 P.K. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen BIz. 1 De Rijksmiddelen hebben, ongerekend de directe belastingen, in Juli 32.061.609 opge bracht, of 4.352.902 minder dan verleden jaar Juli, en in de eerste zeven maanden 212.776.301 ol 14.139.753 meer dan vorig jaar, doch circa 20 millioen minder dan geraamd. Gister is de nieuwbenoemde burgemeester van Meppel, de heer D. baron Mackay, ge ïnstalleerd. Oud-minister Posthuma heeft voor de bond van oud-leerlingen aan landbouwscholen in Gelderland een rede gehouden over de plaats van de boer in de maatschappij. Over het gisteren in de Driemogendheden- oonferentie behandelde wordt angstvallig gezwegen. De bekende Amerikaansche vlieger Wiley Post is met een metgezel, den acteur Will Rogers, in Alaska doodelijk verongelukt. De dijkbreuk-ramp in Noord-Italië, De eischen der Deensche boeren zijn door de regeering afgewezen. Zij hebben nu plan om zelf de Deensche valuta omlaag te brengen. De personen wier lijken nabij de Belgisohe grens gevonden zijn, zouden slachtoffers van de in de oorlogstijd gebruikte electrische draad zijn. Volgens geruchten zou de regeering de brnggen tolvrij willen laten, als daartoe de mogelijkheid gevonden wordt. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie. „Heer, Gij zijt zoo ver" vers van Han Hulst. „Levende beelden uit een wereld van geest en liefde" I. Kort verhaal van Karei van Bosheide „Inbrekers". Jeugdrubriek, De Belgische Koningskinderen terug naar België De Belgische Koningskinderen, die sedert 24 Juni te Noordwijk aan Zee ten huize van den burgemeester, den heer Van den Mortel, hebben vertoefd, keeren heden naar België terug. Het afmelden van het détachement rijks veldwachters, dat ter bewaking' der Belgi sche Koningskinderen te Noordwijk ver toeft, heeft hedenmorgen plaats gehad. Meppels nieuwe burgemeester Installatie van den heer Mackay Moppels nieuwe burgemeester, D. baron Mackay, is gister op hartelijke wijze in zijn standplaats ontvangen. Mot een open landauer werd naar het gemeentehuis gere den waarbij de burgerij zich niet onbe tuigd liet cn bij de installatie, welke ge schiedde door loco-burgemeester M. Lob- stein, waren zeer veel belangstiallenden aanwezig. De nieuwe Burgemeester zeide in zijn rede, dat hij t.o.v. de samenwerking met antieren zich stelde op het standipunt van vertrouwen. Spr. betuigde zijn trouw aan het Oranjehuis cn verklaarde nadrukkelijk onder alle om standigheden het wettig gezag te zullen steunen. Vervolgens spraken vertegenwoordigers van alle raadsfracties hun vertrouwen uit in den nieuwen stadsbestuurder, terwijl verder nog biet woord voerden de gemeente-secre taris, Meppels oud-burgemeester, de heer Knoppers, dc heer M i d d e 1 h o f fbur gemeester van lloogkarspel, dc heer Eg- g i n k, burgemeester van Havelte, namens dn burgemeesters in Zuid-West Drente cn Ir Leyh, namens de hoofden van diensten. Van dc gelegenheid om kennis t.c maken met den heer Mackay werd na afloop der raadsvergadering, druk gebruik gemaakt. 's Avonds had een défilé plaats, waaraan de meeste plaatselijke vereenjgingen deel namen. Op een drietal plaatsen in de stad was muziek, terwijl de burgemeester dc burgerij toesprak op het aloude Wheemi- pleiu. Ons nieuw feuilleton Heden beginnen we een, met het oog op de vacantietijd, kort feuilleton, het welk ons verplaatst in China. Het is van de hand van den heer D. Krijger, kenner van China en Chineesche toe standen, die reeds meer in ons blad schreef. Er mag dus verondersteld worden, dat het verhaal een juiste schildering geeft van omstandigheden en gebeurtenissen in het land waarover nog zooveel geheimzinnigs ligt en waar nog toestanden heerschen als dezer dagen bekend zijn geworden bij het ontvoeren en vermoorden van een Amerikaansch journalist. VAN DER SCHUYT's AUT0REIZEN 6 dagen n. de Harz, alles inbegr. 55. p.p.; 6 dagen n. Heidelberg, alles inbegr. 55 p.p.; 4 d. n. Rijn en Ahrdal, alles inbegr. 37.50 p.p.; 4 d. n. Engeland (Londen) alles inbegr. 45.p.p.; 4 d. n. Eifel en Ardennen, alles inbegr. 35.— p.p.; Dagtocht n. Texel, alles inb. 5.90 p.p. Inf. aan alle kant. der REEDERIJ VAN DER SCHUYT, Hoofdkantoor: Maaskade 30, Rotterdam, Telefoon 15500. Kunst en Letteren. G. H. G. VON BRUCKEN FOCK f Te Heemstede is op 75-jarigen leeftijd over leden de bekende componist en kunstschilder G. II. G. von Bracken Fork. Vele jaren heeft Yon Brucken Fock, die te Koudekerke op Walcheren geboren is, en les lieeft gehad van Hol, Kiel cn Bargicl, in het buitenland vertoefd en in 1920 vestigde hij zich te Heemstede. Von Brucken Fock hoeft naam gemaakt als pianist cn componisv Hij schreef piano- werken en suites voor orkest, drie oratoria cn tal van Christelijke liederen. Ilij be schikte over een eigen visie cn stijl, öok was hij een talentvol schilder. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis vindt Maandag a.s. plaats te Blocmendaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1