WMHSnVi M I W-I '«I VAN RIJN S «I MOSTERD WEKELIJKSCHE B IJ L A G E DE WAARDE DER Handwerken het moderne japan Ons wekelijksch knippatroon GEZ. AALDERS „Er is een grens aan de voorzorg die de mees ch in zijn leven neemt' GD de ho rizon van die grens is zijn erlrooweo op End". Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 Telef. 11165 Postrekening No. <3430 Opgericht 1838 Geheel naar de eischen des tyds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN PERSOONLIJKHEID De vraag naar de waarde van de persoon lijkheid mag in onzen tijd bijna pikant wor den genoemd. De politiek zet haar in gril lige belichting. Er is een hardnekkig geroep om sterke mannen, en tevons een samen- groepen van anderen, die zich uit naam van (Vrijheid en zelfhandhaving tegen hun optre den verzetten. Daarbij kan men tevens zulk een voorliefde ontdekken voor uniformen, riemen en kaplaarzen, dat men zonder het sarcastisch te bedoelen een andere vraag zou kunnen stellen, namelijk of kleeding en andere uiterlijkheid werkelijk met persoon lijkheid iets te maken heeft. Uit reactie staat menigeen hier dadelijk klaar met een ontkenning, doch zoo eenvoudig is de zaak ïoch ook weer niet. Wat persoonlijkheid is, is eerder gevraagd Öan beantwoord, maar dat ook het lichaam en het uiterlijk er wel degelijk mee te ma ken hebben, dat is toch wel duidelijk voor ieder die even nadenkt. Hoe verklaart men anders dat op een groepfoto dikwijls bijna onmiddellijk te herkennen is wie de leider is van een firma, van een groep, een ver gadering, de man waar alles om draait? Kom maar ec-ns eigens waar menschen staan te praten, een ontvangst bij een offi- cieele plechtigheid bijvoorbeeld. Aarzelt u lang, tot wie u zich allereerst moet richten? Daar staat hij, de man wiens houding het ondanks hemzelven reeds zegt.: Ik ben het En ook zijn omgeving verklaart, door 'de manier waarop zij zich met hem onder houdt, hem nadert, hem omringt: Hij is het Het lichaam heeft dus wel degelijk een Stem in het kapittel. Trouwens, hoe zou het anders kunnen? Kennen wij elkander niet allereerst door het uiterlijk, en hoevelen komen er nimmer aan 't herkennen van het innerlijk toe? Wat treft ons allereerst, zoo wij iemand Ontmoeten, dien wij voor een persoonlijk heid houden? De taal zelf geeft ons reeds het antwoord in de bijna steeds onveran- jderd voorkomende uitdrukking: een krachtige persoonlijkheid. Heeft kracht dan zooveel te beteekenen, tn hebben zij gelijk, die yoor kracht zulk pen eenzijdig respect aan den dag leggen? En gaan wij derhalve terug naar de heer schappij van het geweld? Ho even, niet te vlug. Er is in ons spraak gebruik nog een tweede kenschetsing, bijna even sterotiep als de eerste. Wij spreken ook nog met voorliefde over een doelbe- Iwuste persoonlijkheid. En is deze tweede Uitdrukking niet een uitbreiding, een com- pleteerag van de eerste? In het bewustzijn, zijn doel te weten, daarin is iemands per soonlijke kracht. Het geeft hem het besef Van zijn waarde als persoonlijkheid, en het Jviist hem den weg, dien hij g^an moet. Dit alles is heel simpel, zoo vanzelfspre kend, en toch, hoeveel menschen zouden er zijn, wien werkelijk in hun leven een doel tyoor oogen staat? Hoe zou het komen, dat zoo weinigen zich op hun plaats gevoelen, ervan overtuigd zijn, dat zij inderdaad een roeping en een taak in het leven hebben? De vraag dringt zich op: zijn ze wellicht te zeer vervuld van zichzelf? Niet iets te willen z ij n is het allereerst noodige. Iets te willen w orden, is beter, het getuigt althans van beschei denheid. En wie allereerst zijn taak ziet, en 'dan pas op zichzelf let, die komt waar hij Wezen wil. Elk mensch staat in relatie met andere menschen. Daar is allereerst de band van Ide bloedverwantschap, de verhouding tot ouders, broers en zusters. Wat is men hun Verschuldigd? Eerbied, liefde, hulp, welwil lendheid, en misschien nog veel meer. Wie begint met deze schuld af te betalen, die vindt reeds zooveel tot zijn taak, dat hij er zichzelf geheel in vergeten kan. Dan is er het eigen gezin, man en kinderen, of wel licht een beroep, een broodwinning, die de krachten opeischen. Het is een vreemd ding in het leven, maar vooruitgang, oük geeste lijke, verkrijgt men alleen maar door te be ginnen met het zetten van don eersten stap, en die zet men altijd juist het dichtst bij. iWie bezig is met de les, zichzelf te geven, 'die zal ook ervaren, dat hij voor anderen iets waard wordt. En wie voor anderen iets iwaard wordt, het is haast vanzelfsprekend, 'die vindt ook een belconing. Hoe vaak is bijvoorbeeld een werk, dat men uit liefheb berij begon, niet voortgezet als een vast be roep, omdat de arbeid, uit interesse en ge negenheid gedaan, veel meer mogelijkhe- MOEDERS MOLENAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! den bleek in te houden, dan men ervan ver wacht had. Arbeid, goed verricht, is tevens arbeid aan zichzelf, wij groeien aan onze inspanning. Iemand heeft eens de gedachte geuit, dat de schepping het kunstwerk is van God, doch dat de menschelijke persoonlijkheid het kunstwerk is van den mensch. God heeft de schepping voltooid, toen Hij den mensch schiep, maar de mesch voltooit zichzelf, als hij aan de vorming van eigen persoonlijkheid arbeidt. Dan vervult hij het aoel van zijn bestaan. En dit is slechts te bereiken door het practisch toepassen van zelfverloochening. Wie zoo zijn karakter, zijn gaven en zijn hart tot ontplooiing brengt, dat hij tot volledigheid uitgroeit, tot harmonie in al de verhoudingen, waarin hij in het leven is geplaatst, die wordt als een boom, die zijn takken en gebladerte evenredig naar alle zijden uitbreidt. En we kunnen daaraan toevoegen dat oude woord: „al wat hij doet zal wel gelukken". GEHAAKTE LOOPBAND Een handig voorwerp, om de kleine, die pas loopen geleerd heeft en dit in toepas sing brengt door steeds bij U vandaan te loopen, bij u te houden. De band wordt over het hoofd om het lichaam gedaan, zoo dat deze precies onder de armpjes zit en moet stevig om het lijfje sluiten, wat te rege len is met de koordjes, welke de verschil lende deelen onderling verbinden. De smalle banden houdt men nu zelf vast, zoodat men het kleintje voor vallen behoeden kan. Het kan gemaakt worden van Extrema 3600 of Artsilkfil 4000 in bruin, groen, oranje, beige, wit. Men begint met 2 vierkantjes te haken van vaste steken. Opzetten: met wit 4 lossen en verbinden tot een randje hierin 8 vaste st. 2c t. oranje; 3e t. beige; 4e t. wit; 5e t. oranje; 6e t. bruin; 7e t. wit; 8e t. groen; 9e t. de 1ste en 3e zijde v. h. vierkant bruin, bij de 2e en 4e zijde worden gaatjes gewerkt, om het koordje door te halen, men maakt hiervoor steeds 2 v. st. en 2 losse st.; 10e t, bruin. Daarna werkt men 2 rechthoekjes in de zelfde volgorde van het vierkant, bij de 9e toer worden aan de smalle zijde ook de gaat jes gewerkt. Men begint voor de rechthoek 16 ketting^- steken op te zetten, hierop wordt aan beide zijden de le witte toer gehaakt en in de bui tenste steek 2 X de meerdering v. d. hoek gewerkt, dus 6 steken in één steekt Voor de lange banden zet men met wit 200 kettingsteken op en even als bij de recht hoek wordt weer aan beide zijden van het opzetsel met wit de le t. vaste steken ge haakt. Men werkt nu echter in de le toer de beige draad mee, en wel zoo, dat deze draad 2 st. boven op het werk komt en 2 st. er achter. 2e t. 3 steken bruin, 1 st. oranje.. De oranje steek werkt men, zoo, dat ze steeds tusschen de beige draden invalt. 3e t. bruin, nu groene draad mee werken, zoo, dat de groene draad over 3 bruine st. komt te liggen en 1 steek er achter, er op lettende, dat de groene draden steeds tus schen de oranje steken invallen. Aan het begin en eind van iedere kant van de band in deze toer ook de gaatjes werken, op dezelfde afstand als bij de vier kantjes en rechthoekjes, (dit dus even met elkaar vergelijken). 4e t. bruin. Nu gaan we 8 koordjes van oranje draaien, om de stukken aan elkaar te bevestigen. 2 Draden in elkaar gedraaid en later dubbel gelegd zijn voldoende. Nu rijgen we de stuk ken aan elkaar, eerst het vierkantje aan de smalle band, daarna aan dezelfde band de rechthoek, aan deze rechthoek aan de an dere zijde v. d. smalle band daarna deze band aan het 2e vierkantje enz. De rechthoek komt onder het armpje, het vierkantje op borst en rug. Positie en arbeid der vrouw Het moderne Japan is een land, dat meer en meer de aandacht vraagt, niet alleen in het politieke leven, maar ook in de wereld huishouding. Japan is bezig met groote snelheid een wereldmacht te worden, het lijkt wel of daaraan niets in de weg staat. Voor prijzen, welke ons onbegrijpelijk laag toeschijnen, worden massa-artikelen op de wereldmarkt gebracht' en men vraagt zich daarbij onwillekeurig af,hoe het mogelijk is, zóó fantastisch goedkoop te leveren. Een buitenlandsch journalist, Anton E. Z i s c h k a, die ontzaglijk veel heeft ge reisd en o.a. China, Mantsjoekwo en Brazi lië heeft bezocht, heeft ook een studiereis ondernomen naar Japan. Zijn boek, dat in Nederlandsehe vertaling, onder de titel „Japan, wereldveroveraar", dezer dagen bij het Nederlandsehe Boekhuis te Tilburg verscheen, vertelt ons zeer interessante din gen over het Japansche arbeidsleven. Van wat hij verhaalt aangaande de ar beidstoestanden van de Japansche vrouw, en het Japansche vrouwenleven in het al gemeen, willen wij hier het een en ander in het kort samenvatten. Gedurende lange eeuwen van Chineesohe invloed schoot de minachting voor de vrouw zóó diep wortel in het Japansche volk, dat de nieuwe tijd daarin nog slechts weinig, verandering kon brengen. Het geldt hier vrouwen en het is toch niet de moeite waard in verzet te komen voor een vrouw? Nog altijd is de broer, zoon of vader de volstrekte heer en meester van de Japan sche vrouw. Hij kan haar verkoopen en doet dit dan ook vaak genoeg aan een fabriek of aan een publiek hujs. De Regee ring ziet. niets vreemds in deze staat van zaken. In 19311932 kochten regeerings- agenten zelfs openlijk 42.000 jonge vrouwen en meisjes in de armste streken van oud- Japan, voor de uitvoer naar bepaalde ge legenheden in Mantsjoerije. Tot 1933 was Japan weliswaar lid van 't Volkenbondscomité tegen de vrouwenhan del, maar het vond daarin geen aanleiding om zijn binnenlandsche praktijk te herzien. En het volk scheen van hetzelfde gevoelen. Zelfs de meest beschaafd© -Japanner siet in zijn echtgenoote slechTs' en onderge schikte. -Zeer zelden gaan man en vrouw te zamen uit. Zelfs de echtgenooten der meest vooraanstaande personen, zelfs afgestudeer de vrouwen, hebben bijna niinmer het' recht haar man in het publiek te'yergezellep.'Zjj gaan uit met hun vriendinnen; de mannen met hun vrienden. Natuurlijk zijn er in Japan geëmancipeer de vrouwen. Doch dezen zijn zeer zeldzaam En de emanc'patie blijft bijna altijd be perkt tot het dragen van Europeesche klee ding, het zwemmen in modern badcostuum en het kiezen van een zelfstandige loop baan, zooals de werkende vrouw in Euro pa. Bij het verlaten van de ondergrondsche train of van de bioscoop loopt de vrouw achter haar man. Zij knielt neer op de drempel, zoo vaak hij uitgaat of thuiskomt. Tijdens de Russisch-Japansche oorlog f en de gevechten van 1931 in Mantsjoe rije bevestigden de Japansche soldaten snippers van vrouwenkleeren op hun uniform, ter hoogte van hun hart, in de vaste overtuiging,- dat het „reine" metaal van de vijandelijke projectielen zijn richting zou wijzigen, om het „on reine" te mijden, dat in aanraking was geweest met 't lichaam van een vrouw. Acht en zestig procent van de arbeiders in de groote industrieën zijn vrouwen. Voor haar gelden de allerslechtste arbeidsvoor waarden. Het land wordt door mannen ge regeerd. De vrouwen zijn niet in het parle ment vertegenwoordigd; zij bezitten geen stemrecht. Niemand bekommert zich om haar grieven of nooden. Men heeft de Japansche arbeiders altijd als kinderen in 't oog gehouden. Zij moe ten eten en slapen in de fabriek. En zoo dit al minder gebruikelijk worJt, waar het het mannelijk personeel geldt, negentig prooent van alle Japansche arbeid sters bewoont nog heden ten dage de onaf zienbare slaapzalen der fabrieken. Deze maatregel beschermt haar niet enkel tegen „het verderf, dat de jonge meisjes op elke straathoek der groote steden beloert", maar voornamelijk tegen opstandige elementen. Hij maakt elke organisatie onmogelijk, ver zekert een volstrekte controle over de geest onder het personeel en belet de concurren tie, goede arbeidskrachten weg te tronen door hun een hooger loon te bieden. De slaapzalen zijn bijna overal eender. Het eenig verschil ligt in de afmetingen van de gebouwen of in de dikte van de tra liehekken, die om alle fabrieken en alle slaapplaatsen zijn aangebracht, en herme tisch alle verkeer met de buitenwereld af sluiten. De strikte afzondering wordt slechts opgeheven voor de vrije middag, die als regel driemaal en in de groote fabrieken No. 358: leuke pyama van gestreept materiaal voor jongens van 10 tot 16 jaar. Benoodigd ma teriaal: van 2.5 tot 4 Meter gestreept katoen van 80 cM. breed. Prijs van dit patroon: 38 ct. per stuk. No. 359: snoezig kin derjurkje van gebloemd katoen voor meisjes van 2 tot 6 jaar. De garneering bestaat uit een wit linnen kraagje. Benoodigd materiaal: 2 Meter katoen van 80 cM. breedte. Prijs van dit patroon is 38 cent per stuk. Deze patronen zijn in alle matem te verkrijgen bij de „Afdeeling Knip patronen" van de Uit geversmaatschappij ,De Mijlpaal', Singel 91 te Amsterdam. Er wordt nog 6 cent extra bere kend voor portokosten. Toezending zal ge schieden na ontvangst van het verschuldig de bedrag, dat kan worden voldaan in post zegels, per postwissel of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht duidelijk het verlangde nummer en de verlangde maat op te geven, d.w.z. boven-, heup-, taillewijdte enz. en tevens de leeftijd van het kind, voor wie het patroon be stemd is. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden: men voorkomt daardoor on- noodige vertraging in de toesturing. tot tienmaal per maand wordt gegeven. De slaapzalen liggen bijna altijd aan de binnenplaats van de fabriek. Het zijn ka zernes van twee verdiepingen, opgetrokken van hout, met het oog op de aardbevingen. Bij de groote ondernemingen zijn deze ar beidsters-kwartieren gesplitst in afdeelin- gen, welke elk drie honderd vrouwen kun nen herbergen. In Osaka en anderé groote steden is bij gemeente-verordening voor elke arbeidster een ruimte van anderhalve „mat" vastgesteld, dat is dus een oppervlakte van 1.40 meter bij drie en een halve meter. Het meubilair bestaat uit een rietmat op de grond en een eigen kastje om het kussen op te bergen, dat op de grond gelegd in Japan het bed vervangt en om er de werkuniformen in op te hangen. Want in alle Japansche fabrieken heeft het werk volk het 'aanzien van een legeri speciale uniform met pet, sjerpen voor de opzich ters en insignes voor wie een onderschei ding wisten te behalen voor bijzondere be kwaamheid of vlugheid. Bijna alle slaapzalen, de groote zoowel als de kleine, zijn zeer zindelijk. De arbeid sters moeten buiten haar werk in de fa briek tweemaal daags de planken vloe ren schrobben. Het slaapzalen-systeem, schrijft Dorothy Orchard, die jarenlang studie maakte van de Japansche arbeidsvoorwaarden, biedt den fabrikanten ongemeene voordeelen. Door deze regeling heeft de werkgever zijn personeel van het begin tot het einde der week in de hand. Elk ziekteverzuim kan onmiddellijk gcontroleerd worden en laat komers zijn er niet. Hij kan zijn productie verdubbelen door de machines dag en nacht te laten draaien. Hij heeft zijn arbei ders zoowel in bun vrije tijd als bij hun weide onder toezicht. Maar... een kom rijst en een vaste slaapplaats is voor tallooze Japansche arbeiders reeds een weelde- visioen. E WEG NAAR 'I HART BANANENCOMPÓTE: (4 pers.). Snijd eenige geschilde schijven meloen in kleine stukjes, met 2 a 3 bananen, een paar appels, een paar pruimen enz. Pers het sap uit van een citroen, zeef het en roer er een pakje vanillesuiker door. Schik de stukjes vrucht in een schaal, giet er het sap over heen en laat ze ca. een half uur trekken. SPAANSCHE KONINGSSOEP! Kook eenige eieren hard, wrijf de dooiers fijn en hak het wit in kleine stukjes. Hak ook een half ons ham klein en doe alles in warme bouillon, hetzij vleeschbouillon of van Maggiblokjes. Vergeet de peper en het zout niet. RIJSTPANNEKOEKEN (4 pers.): Kook stijve rijstebrij van 1 L. melk en 2 ons rijst met 1 ons rozijnen. Laat de rijst afkoelen en doe er een half ons basterdsui ker door,, plus een geklopt ei. Bak van dit deeg, kleine pannekoeken aan beide kanten bruin. Geef er gesmolten boter, suiker en kaneel bij. HELDERE VISCHSOEP: Kook 2 ons geweekte zoutevisch gedurende een half uur in het benoodigde soepwater, waarin ook twee fijngehakte uien, een fijn gesnipperde zure appel zijn gedaan. Voeg wajt zachte paprika bij en wanneer de visch niet erg zout is, ook éen weinig zout. Neem de visch wanneer ze zacht is uit de soep, verwijder zoonoodig dé graatjes en snijd de visch in kleine stukjes. De stukjes gaan terug in de soep, en deze wordt voorzichtig geroerd bij een eierdooier, die met wat ci troensap is aangemengd. Bij gebrek aan zoutevisch kan men kabeljauw gebruiken. KOFFIE VLA (4 pers.): Maak dikke vanillevla van een halve Liter melk, 3 eetl. custard en 4 eetl. suiker, en desgewenscht een pakje vanillesuiker, laat ze 5 min. zachtjes doorkoken en neem de pan van het vuur, roer er dan 2 eetl. koffie- extract door. Doe de massa in een schaal tje, maar vooraf laten bekoelen en nu en dan even doorroeren. UIENSOEP: Snijd een pond uien fijn en laat ze smoren in een stukje boter, zonder dat ze bakken. Voeg er drie lepels meel bij en roer hierdoor- heen de noodige bouillon. Laat ze koken tot de uien door en door zacht zijn. Zeef de Laat MORAAL Uw slager zijn Eerste kwaliteit - Lage prijzen, die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant. Vergelijkt kwaliteiten prijs. Pluvierstraat 273 - DEN HAAG - Tel.554297 CITROENVLA (4 pers.): Laat een halve Liter melk een half uur trekken met een dun citroenschilletje, ver wijder dit en breng de melk aan de kook. Roer 3 eetl. custard uit met 4 eetl. basterd suiker en wat melk en giet dit in de ko kende melk. Laat alles 5 min. koken, neem de pan van het vuur en roer er het sap van een gezeefde citroen door en daarna een stijf geklopt eiwit. INMAKEN VAN ST. JANS UITJES: 1 Kg. uitjes, 4 laurierbladen, 1 flesch azijn, 10 peperkorrels, stukje mierikswortel. De uitjes schoonmaken met een vruchten mesje, ze met zout bestrooien, een nacht laten staan en de volgende dag zoo droog mogelijk laten uitlekken. De bekoelde azijn, die: met de kruiderijen gekookt is, over de uitjes gieten, de flesch vervolgens met per kament afsluiten. AUGURKEN: 100 augurken, 2 flesschen wijnazijn, stukje mierikswortel, 5 stukjes gember, 20 peper korrels, 5 laurierbladen, venkel, zout. De augurken wasschen, afborstelen, en laten uitlekken. Wegzetten in koud gewor den pekel (1 L. water, 50 gr. zout) daarna de augurken op een vergiet leggen, uit la ten lekken, afdrogen en in een Keulsche pot plaatsen. De met kruiderijen gekookte en afgekoelde azijn over de augurken gieten. Bovenop wat mosterdzaad leggen om schim- melerF.te voorkomen. ULLEN WE ETEN? ZONDAG: Rollade, postelein, gemengdo ba- nanencompóte, MAANDAG: Spaansche koningssoep, rollade, andijvie. DINSDAG: Gebakken lever, worteltjes, rijst- pannekoeken. WOENSDAG: Heldere vischsoep, sausijsjes, bloemkool. VRIJDAG: Uiensoep, gemarineerde runder lappen, spinazie. ZATERDAG: Gebakken eieren, snj^onljes, citroenvla. Het zijn vreemde, wonderlijke, beklem mende toestanden, die Zischka ons in zijn boek verhaalt. Men wordt er stil ondef... Misschien zijn er ook wel, wier verontwaax diging onder het lezen van dit alles groo- ter en grooter wordt en die zich nu schier niet meer kunnen inhouden. Het lot der Japansche vrouw lijkt ons, van Holland uit bekeken, verschrikkelijk. Maar zijn er wellicht in de Japansche zeden, die Zischka hier opsomt, ook dingen, die alleen gek of dwaas 1 ij k e n, voor een Euro peaan? Dat de vrouw niet de voorrang ver krijgt, maar haar man op de voet volgt; dat neerknielen op de dorpel als de „heer des huizes" door de deur gaat; is dat een schande, of slechts ,,'s lands wijs, 's lands eer"? Al te spoedig zijn we geneigd, naan- mate we minder van de dingen begrijpen, ze te beoordeelen, vooral ze af te keuren. Let wel, goed praten willen wij niets! De handel in vrouwen en meisjes bijvoorbeeld is inderdaad aischuwelijk; de arbeidstoe standen moeten, inderdaad, ten hemel schreiend wezen. Maar niet minder ten hemel schreiend is zeker, dat de overbevol king, die voor een zeer groot deel aan dat alles schuld is, in Japan driehonderd jaar werd tegengegaan door niet slechts gedul de, doch zelfs verplichtend gestelde ge boortebeperking. De Japansche bevolking van de steden zoogoed als van het platt© land, zegt E. Honjo, pleegde kindermoord, zooals men zaailingen dunt of onkruid uit trekt. Op Kyushu moesten twee van de vijf kinderen worden opgeruimd, en in de pro vincie Tosa beschouwde men een jongen en twee meisjes als het maximum, dat een gezin mocht bezitten. In de provincie Hyogo mocht slechts de eerstgeborene blijven leven, alle andere vvi den onmiddellijk bij of voor de ge boorte gedood. Japan is hiervan teruggekomen, gelukr kig. Maar nu wordt het door andere nooden in het nauw gedreven. Wie heeft hier het recht, een oordeel uit te spreken? Ons past slechts medelijden met een volk, dat zoo onder den druk doorgaat, en schaamte, dat na zooveel eeuwen, waarin ons de bood. schap van Jezus Christus toevertrouwd is, voor Hem nog zoo weinig plaats gevonden werd, ook in-de samenleving van de vol keren. STOOMWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 Wij WASSCHEN en ST00MEN ALLES! PROVENIERSSTRAAT 54 VERPLEEGSTERS-UITZETTEN naar Maat PRT*-* KWALITEITEN LAGE PRIJZEN EN VLUGGE LEVERING PEDICURE MANICURE Mevr. S. C. DALMAYER-Kool Oudedijk 104,Tel. 56624, R'dam

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8