rritOl) Naar Noorwegen en Schotland Chr. Nat. Werkmansbond DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Met de „Veendam" uit varen De jubileumreis van de N.C.R.V. III Slot Van een politieke rede op de Oceaangoochelkunst en keukengeheimen, de harte- klop van het schip, sturen met passer en lineaalvan een lange tocht door woest bergland en van moeite om thuis te komen Vrijdag 2 Augustus. Zee, zee, niets dan zee. Maar een 'heel kpJrne zee, zoodat de enkele, die desondanks nog kans zag zeeziek te zijn wel een eervolle vermelding moet hebben voor buitengewone prestaties op het gebied van zelfsuggestie. Hier en daar een visschers vaartuig, dat groet en gegroet wordt door de Veendam". Drie stoot en op de stoomfluit. Om van te schrikken door de velen, die op het dek hun spel spelen. Shuffle board door velen met zeldzame energie beoefend, tennis, 't Leven aan boord ging zijn gewone gang. De dekspelen om prijzen onder leiding van den altijd de vreugde er in houdende hof meester Walters, die over bijzondere ca paciteiten 'beschikt om steeds wat nieuws te verzinnen, dat de lachspieren in beweging brengt en houdt, de dekspelen hebben buiten gewoon veel belangsteling zoowel wat deel name als toeschouwers betreft. Ernstiger personen bespreken al wande lende over de dekken of ergens in rookkamer, of salon gemakkelijk weggedoken in de fauteuils de politieke toestand, waarvan per. radio zoo nu en dan spaarzamenlijk iets tot de „Veendam" doordringt. Hedenavond zal Colijn een rede houden voor de radio, weet men. Enkelen weten ook, dat da kapitein P. Lagaai zijn iprivé-radiotoestel, met echte zee mansgulheid, die hem bijzonder kenmerkt, heeft ter beschikking gesteld en het zal mon- toeren in de Library, opdat naast een 25-tal bijzonder genoodigden nog een groot aantal ïiet woord van onzen grooten, grootsten Staatsman zal kunnen hooren. Half 8, scheepstijd, stromt de salon vol en als 10 minuten later de kalme, rustige stem van onzen eersten minister, die weer heeft weten te heelen, wat Aalberse in scherven wist te mikken, door de luidspreker klinkt is het doodstil. Met buitengewone belangstel ling wordt het ernstig woord beluisterd en toen Z. Exc. zijn rede beëindigde met te wij zen op het Schild en het betrouwen, dat God de He ere is, toen werd na een seconde span- ming dit lied spontaandoor alle aanwezigen aangeheven. Kapitein Lagaai! Sympathiek als gij zijt in geheel uw optreden, deze bijzonder sympa thieke daad van u vergeten wij niet licht. Hulde! De avond werd verder heel gezellig doorge bracht als alle avonden. Vooral werkte daartoe telkens weer mede het optreden van den heer C. H. Larétte, die ons steeds weer nieuwe en ongelooflijke staaltjes van zijn goochelkunst toonde en met fijne humor deze telkens gepaard deed Zijn buitengewone beschaafdheid In heel zijn optreden., in al zijn handelen en spreken II stond in ons nummer van 10 Aug. was, dit merkte men aan alles, een aangebo ren iels. Te begrijpen is het dat hij zelfs aan het Koninklijk paleis in ons land optreedt. Hij heeft ons veel kostelijke halfuurtjes be- De chef-hofmeester J. P. H. Scheffer was zoo vriendelijk mijn vrouw en mij rond te leiden door keukens, bakkerijen en bewaar plaatsen van de levensmiddelen, 't Was een interessant uurtje, vooral voor mijn vrouw Wat een zorg wordt er besteed aan de ver zorging van de maag. Hoe goed is alles ge regeld, hoe secuur wordt alles bewaard in de groot e volgeladen koelcellen, waaiuit el- ken dag voor een kleine 700 man passagiers en een 250 man personeel overvloedige maal tijden genomen wordt en op de meest voor treffelijke wijze bereid. Warut de maaltijden waren welverzorgd. Als in eerste klas restau- En toch waren er passagief-s, die soms, als de zee zoo raar deed, zeiden: gooi het maar dadelijk overboord, dan heb ik 'de last n'et om het naar en van mijn maag te laten wan delen. Stakkers! Ondertusschpn zongen de machines hun eentonig lied bij 'het in snelle vaart rond drijven der ons voortstuwende schroeven. De hoofdmachinist, de heer J. Willeman, stond ons toe een te gaan zien waar de har- teklop van het schip ruischte. Wat zeg ik daar? Ruischen!? Het bulderde en raasde daar, dat men elkaar vlak voor het oor nau welijks beschreeuwen kon. Wij hebben de geheele gang van het kracht ontwikkelingsproces gevolgd. Tot waar de olie -voorgewanmd op ontbrandingstempera- tuur in de groote ovens gespoten wordt en een vuurzee doet- ontstaan om van te sidde ren. De stoom doet weer de assen, hoe lang zijn ze wel niet, rondwentelen 90 maal in de minuut en die hebben aan hun eind de schroeven, die liet zeewater ranselen, zoodat de „Veendam" met 15 knoopen, ongeveer 22 K.M., per uur vooruit kan schieten. Wat een ingewikkeld samenstel is hel daar. Groote hitte en diepe koude wordt daar in een ruimte ontwikkeld. Hitte voor de st<oom, koude voor de koelcellen. Licht en eledtrische energie. En met hoeveel zorg wordt er voor de pas sagiers gewaakt. De waterdichte schotten, die overal door het schip aangebracht, van uit de machinekamer en ook van de brug zoowel electrisah als met handkracht geslo ten kunnen worden en elk ongemak, elk lek b.v. kunnen afzonderen tot een bepaald klein gedeelte van hot schip. De ingenieus bedachte brandbluschinstal latie, die in korten tijd duizende kubieke me ters branddoovend schuim ontwikkelen. Ongeveer anderhalf uur hebben we noodig gehad om alles vluchtig te kunnen bekij ken en we stonden verbaasd. Ook over de bekwaamheid en deskundigheid van het personeel. Rustig vertelde onze begeleider aan wiens zorgen de eerste stuurman ons toevertrouwde, alles op zoo eenvoudige dui delijke Wijze, dat we diep respect kregen voor de kennis van zoo iemand. En hoe gaat dat sturen nu, vroegen we ons af. En we vroegen het de kapitein ook. „Kijk", zei-deze, én hij" voerde ons naar' een afzonderlijk gedeelte op de brug waar op tafel een groote kaart lag van dat ge deelte van 3e zee,, waar we toen voeren. „Hier waren we om twaalf uur, volgens be rekening met de zonnestand", en hij wees op een met .potlood geplaatst kruisje. „Daar •ligt Schevcningcn, dat met zijn slingerlicht vanavond op 13 mijl is te zien. Meet met de passer 13 mijl af. Kijk!Zie!zoo!" Er stond een klein schrapje, een boogje met de potlood-punt van de passer. „En daar ligt het lichtschip Maas op 12 mijl te zien" ('k kan me vergissen hoor; ik, de schrijver, niet de kapitein). .Passer, meten, draaien, 'n boogje door het boogje van Scheveilingen. Dat werd een kruisje. Nu een liniaal. Een lijn van het punt waar we twaalf uur wa ren, naar het kruisje zoo pas ontstaan. „Dat is onze richting. Op het bord bij de aan het stuurrad staande matroos wordt geschre ven: Sturen op 00 wat uit die getrokken lijn blijkt en deze sturradhanteerder moet zorgen dat i ijl van net kompas op het cijfer (30 blijft. Klaar, hé?" Mijn mond zei ja, mijn oogen zeiden ncn. De kapitein glimlachte om die ridders van de pen, die ahes wilden weten en ge leerde gezichten er i»j zetten doch blijkbaar niet veei not:e er van hadden, al namen ze er nog zooveel notitie van. Mijn collega zei later: „Ik 'breng morgen de „Veendam" naar New York. Er is niks an. Een passer en een lineaal, dat is alles. Ik doe het." 'k Heb gevraagd mij eerst van boord te laten gaan. De voorraad voedsel in de koel cellen, voor vele dagen genoeg, zou vrees ik, als we al varende bleven, niet voldoende zijn. Aan boord is ook een 'hospitaal. De scheeps dokter, de heer H. J. v. d. Wijst heeft ons, mijn vrouw en mij, zijn spreekkamer en zijm ziekenhuis, met zoo noódig 23 bedden, laten zien. Alles zag er keurig, welverzorgd, tip-top uit. Bijna op het eind van de reis heeft dokter mij nog moeten helpen met een blessuur aan mijn been, die ik de vorigen dag op onze reis door de Sohotsche hoog landen had opgedaan, en erger was dan ik meende, 'n Groot voordeel een dokter aan boord te hebben en. dan een van het vlotte, gemoedelijke type als Dr. van de Wijst is. Je zou alleen al om een praatje met hem te maken een kwaaltje simuleeren. Maar we zouden vergeten, dat we ook in Schotland zijn geweest. Mijn beenwond her innert er mij aan. 's Morgens vroeg al wer den we allen op een tender geladen en te Leith aan wal gebracht. Op de vrij lange vaart naar de wal werd de post uitgedeeld. Eerste teeken uit ons vaderland. Druk zaten \elen nog te lezen toen we aankwamen en degene die de ruim 300 K.M. lange autotocht wilden meemaken, werden in 26 grootte autocars geladen. 't Was een lange, te lange tocht met wei nig veel te weinig gelegenheid uit te stap pen. En we waren door de natuurschoon heid der fjorden verwend. Maar de Sohotsche hooglanden zijn toch ook mooi. Vooral de tocht langs dat buiten gewoon mooi Loch. 't Was Loch Nes niet Hier was het monster blijkbaar gevangen. Ergens zagen we een gedrocht met afgrijselijke kop langs onze weg op de berghelling liggen. Een groote meterslange steen, vischvoimig, had men als monster beschilderd. Banden- pech deed ons onverwacht van de heerlijke thee daar genieten. Maar 't was heel laat toen we aan boord kwamen, 's Avonds half elf dineeren was wel wat laat. En dat voor een afscheidsdiner! 't Was een beetje jam mer, dat het zo° hep. Enfin de volgende {lag waren allen weer frisch en monter. Dc kerkzaal stroomde weer tot tweemaal toe boordevol. De ge sprekken liepen weer heel vlot zooals altijd, des avonds was het al druk afscheid nemen v&a hen die we nog nooit zagen en mis schien nooit weer zullen zien, doch waar mee we 11 dagen lief en leed deelden. Heel, heel Veel lief en heel, heel weinig leed. Een mooie reis. De N.C.R.V. heeft eer van haar initiatief tot deze reis, die een enkel schaduwstreepje daargelaten, welgeslaagd mag he eten. Den leiders onze hulde!I Nog jaren zal over deze reis imet veel aan- De toefj vol natuurschoon langs het Loch Earn bij St. Fillans in de Schot sche Hooglanden. VRIJDAG 16 AUGUSTUS HUIZEN 1875 M. Alg. programma, ver zorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. L. J. Allaart. 11.00 12.00 Orgelspel S. P. Visser. 12.15 Gr. pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Piano recital A. Koole. 4.00 Duetten door L. Houtstravan Dam (sopraan) en Chr. v. Dam (bas-bariton), mmv. M. Tiddens (piano). 5.00 Haagsch Pianokwintet. 6.15 Gram.pl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie H. Spaans. 8.00 Berichten. 8.05 Uit de Dierentuin, Den Haag: Kon. Mil. Kapel olv. Kapt. C. L. Walther Boer. 9.00 Causerie S. M. v. d. Qaliën. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Be richten. 10.1511.30 Gram.muziek. HILVERSUM 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding VPRO. 10.15 Declamatie Jan Le- maire. 10.35 Gram.pl. 11.00 Vervolg decla matie. 11.20 Gram.pl. 12.00 De Minstreels De afd. Workum diende een voorstel in dat het Hoofdbestuur er bij de Regeering op aan dringe dat bevorderd worde dat ook. olv. J. Brill en gram.pl. 2.15 Causerie Dr. M. G. de Boer. 2.35 Gram.pl. 3.10 AVRO- Decibels olv. Eddy Meenk. 4.00 Orvitro- pia olv. J. v. d. Horst. 5.00 Voor de kin deren. 5.30 Zonnekloppers olv. C. Steyn. 6.15 De Flierefluiters olv. E. Walis. 7.00 Dr. P. de Graaf: De misdaad en haar be strijding in de Sovjet-Unie. 7.20 „De Roodborstjes" en „De Krekeltjes" olv. L. Hulscher. 7.50 Berichten. SOS-berich- ten. 8.00 Ds. G. Westmijse: Ik ben niet ongodsdienstig, maar ik ben de Kerk ont wend. 8.30 Uit het Kurhaus, Schevenin- gen: Residentie-orkest olv. C. Schuricht, mmv. A. Poth (viool) en Marion Ander son (alt). Om 9.15: Dr. G. Knuttel: Rem brandt en Vermeer. 10.15 De Hr. Agt- maal: Kinderen varen naar Noorwegen. 11.00 Jazzconcert (gr. pl.). 11.3012.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Orgelspel R. New. 11.50 Charles Manning en zijn orkest. 12.50 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Gram. pl. 2.20 Imperial Hydro hotel-orkest olv. Smythe. 3.20 H. Darewski en zijn orkest. 4.35 Hotel Metropole-orkest olv. E. Co lombo. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. HalL 6.20 Berichten. 6.50 Orgelspel R. Dixon.. 7.20 Bobby Howell en zijn orkest. 8.20 „Pleasant portion", spel van Couper. 9.20 BBC-Militair-orkest olv. R. P. O'Donnel, mmv. Th. Bates (bariton). 10.00 Berich ten. 10.20 BBC-orkest olv. P. Morales, mmv. P. Cochrane (piano). 11.3512.20 S. Kyte en zijn Band ge name herinneringen gedacht worden. 't Was druk in die groote loods van de Holland-Amerika-Lijn en 't duurde lang eer de dquane hielp of allen kon helpen, en eventueele invoerrechten betaald konden worden. Er vormde iich voor'het ééne loket (foor 680 reizigers)-een geheele file betaal- lustige „Veendammerp". En als men zoover was, was men nog niet weg. Een taxi?!ho, maar! De politie deelde daarvoor volgnummers uit Ik kreeg 99 Wachten maar, jongens! Maar er zijn toch genoeg taxi's in Rotterdam? Ja zeker, en hoe het dan zoo stagneert begreep ik toen niet Nu wel. Er zijn maar drie taxi-onder nemingen die van de politie recht hebben om hier te komen om passagiers te halen. Tenzij men zelf voor een taxi zorgt, door deze op te 'bellen. Moet men maar weten. Ik' wist het niet, en moest wachten en had99. Vele nummers na mij waren er ook nog. Er is toch wel een hetere regeling te tref fen! Maar ja, 't zit dan zoo t zit'ik Geloof wel, dat allen weg gekomen zijnvóór twaalf uur. Vóór achten moesten we van de „Veendam" zijn. Want Woensdag moest hij weer varen. 'k Zou wel weer meewillem 't, Heeft me best voldaan. Tót kijk „Veendam"! Tot kijk, kapitein Lagaail Tot kijk, N.C.R.V.! De veertigste jaarvergadering te Utrecht Reorganisatie van den Bond gisteren te Utrecht voortgezette 40ste ïad|ring van den Chr. Nat. Werk- nd.^rolgde op het referaat des heeren ter ioyer „Reorganisatie" een breed- di^pcBssie. NieJ, mjn.der flap 14 spre- imjjpiuan .de .Iwcns-i. .feel «fl ver- n hun standpunt in deze. Velen be- grcp'eluftiet "waf referent voor had met z.g. strcekvergaderingen. Anderen wezen op de noodzakelijkheid van Prov. Comité's. Ds. K u i pe r i van Aequoi, onderbrak de discussies met een hartelijke toespraak en memoreerde de oprichting van den Bond, hierbij woorden van weemoedige herinnering wijdend aan de nagedachtenis van Dr. de Visser. Sprekende over de reorganisatie, merkte spr. op, dat hij bezwaren had tegen 6treekver,gaderingen. Om de twee jaar een jaarvergadering houden, acht spr. alleen dan noodig wanneer de financieele nood daartoe dringt. Maar kan dat vergoed worden door streekvergadering'en? vroeg spr.. Ook na mens het Prov. Comité Gelderland voerde Dr. Kuiperi het woord en daarom achtte spr. het wenschelijk, dat Prov. Comité-vergade- ringen tot één beperkt worden en dat de tweede vergadering dan haar kracht mee- deele aan de ringv ergadering. Dat kan mo reel en financieel gelukken. Overigens ging spr. accoord met het referaat van déti heer Bakker, wanneer alles maar in het geeste lijk belang van den Bond geschiedt. De penningmeester, de heer v. Vee n, ver wachtte een krachtige verdediging van de streekvergaderingen. De heer Broen was van meening, dat er iets ag.n de comité's hapert. Het contact van het hoofdbestuur met de afdeelingen zag spr. evenals velen ter vergadering, gaarne via de prov.-comité's' De heer Bakker diende de vele spre kers van uitvoerige repliek en betreurde het dat sommigen meenden, dat het plan geen voldoende geestelijke ondergrond heeft. Spr. wil niet anders dan het geestelijk beginsel door alles heen te laten werken. Op een vraag of het voorstel ook de sympathie van het hoofdbestuur heeft, merkte referent op, dat zulks wel bleek uit de hartelijke woor den die twee hoofdbestuursleden spraken over dit plan. Èenige punten lichtte de heer Bakker no*» breedvoerig toe. Tenslotte werd vastgesteld, dat het hoofdbestuur bij dP wijziging van de Statuten de vrijheid heeft om te wer ken in de richting, zooals die door den heer Bakker in zijn reorganisatieplan is aangeduid. C. N. W. B. en Fonds U. B. O. Aangenomen werd een voorstel tot Statu tenwijziging, waardoor wordt vastgesteld, dat de grootst mogelijke meerderheid der aandeelen van de N.V. (het vroegere Fonds) „Uitkeering bij Overlijden", het onver- yreéïndbaar bezit van den C. N. W. B. blijft. "De' heêr R. Hagoort sprak in de mid dagvergadering de vergadering toe als af gevaardigde van „Patrimonium" en merkte o.m. op, dat de soc.-democratie bij de op richting van den C.N.W.B. de handen stuk gebeten heeft op de Christelijke-sociale bewe ging. Tenslotte wenschte spr. den Bond geluk met zijn 40-jarig jubileum. Het voorstel van Zwolle om nieuwe bepa lingen op te nomen in de Statuten betreffen de het Fonds U. B. O., werd verworpen. Adres aan den Minister KALUNDBORG. 1261 M.. 12.20—2.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.505.20 Con cert uit rest. „Ritz". 8.30 Vioolrecital. 8.50 Hoorspel. 9.50 Opera-muziek. 10.40 Man dolineconcert. 11.1512.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Orkestconcert. 12.20 Gevar. concert. 4.20 Pianorecital. 5.20 Or kestconcert. 7.20 Omroepkleinorkest olv. Topitz. 8.35 Leipz. Symphonie-orkest. 9.10 Hoorspel. 10.00 Omroeporkest olv. Eusch- kötter. 11.2012.20 Omroeporkest, Ilaclio- koor en solisten. ROME 421 M. 9.00 Orkestccnoert olv. Bo- navolonta. 10.20 Gram.muziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 3.22 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Zang. 1.05 en 1.30—2.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Zang. 6.35 Gram.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Gram.pl. 8.20 Trioconcert. 9.20 Symphonieconcert olv. André. 10.3011.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 1.30—2.20 Gr. pl. en zang. 5.20 Symphonieconcert. Lei ding: André. 6.20 Gram.pl. 6.50 Pianoreci tal. 7.35 Zang. 8.20 Salonorkest olv. Wal pot. 10.3011.20 Gram.muziek. De afdceling Haarlem had een voor stel ingdiend, dat er bij de Regeering op aan zou worden gedrongen om paal en perk te stéllen aan het opvoeren van de personeele belastingen in som mige gemeenten. De afd. Haarlem kreeg gelegenheid hierover te spreken en na een uiteen zetting van een afgevaardigde bleek, dat er in de afd. Haarlem een woning- bouwvereenigrng was, welke arbei derswoningen had doen bouwen welke voor den minister niet meer dan f 5. per week mochten opbrengen. De woningen werden echter getaxeerd op 6.50. Dit bracht dan natuurlijk een verhooging in de personeele belasting teweeg. De afd. Haarlem zal een bezwaar schrift opstellen en het Hoofdbestuur zal zich tot den Minister wenden over deze aangelegenheid. De vergadering ging hiermede accoord. Een voorstel van de afd. Breskens om er bij de Regeering op aan te dringen dat een einde gemaakt zal worden aan de afslach ting van vee, opruiming van overcompleet aan groenten enz., werd voor kennisgeving aangenomen. voor volwassen inwonende zoons gelegen heid bestaat in de plaats van hun vader opgenomen te worden in de werkverschaf fing. Het Hoofdbestuur is bereid ook deze aan gelegenheid in den zin van het voorstel bij den minister van sociale zaken te bepleiten. Bij de r o n d v r a a g werd door ver schillende sprekers dank gebracht aan het Hoofdbestuur en hulde aan den voorzitter: voor zijn goede leiding. De vergadering zong het Hoofdbestuur: „Dat 's Heeren zegen op u daal" toe. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Spr. was dankbaar voor het goede verloop der vergadering en bracht dank aan de vele sprekers. Een hartelijk dankwoord bracht spr. aan de broeders der afd. Utrecht, die het hunne tot het welsla gen van deze hadden bijgedragen. Ook de pers dankte spr. voor de goede medewet1- Tenslotte zongen de aanwezigen staande het psalmvers: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen, Men loov' Hem vroeg en spa." Dx\ Kuiperi sloot de vergadering met dankgebed. Dg deelnemers aan de iOe jaarvergadering van de Chr. Nat. Werkmansbond bijeen voor het Jaarbeursgebouw te Utrecht. FEUILLETON LIEFDE EN PLICHT Fragment uit de Zeeuwsche Geschiedenis Door A. M. WESSELS (2 Intusschen zaten de Spaansche officieren die men op het kasteel had gebracht, in hun gevangenis en tuurden door de traliën, maar zij 'bespeurden niets dan het op en neer dansen van de golven van den Zwin stroom. Slechts één lichtstraal beurde hen wat op, nl. de verzekering, die de luitenant kolonel Meetkerke hun gegeven had, dat men, zoo Parma hiertoe genegen was, hen spoedig tegen krijgsgevangenen van onze zijde uitwisselen zou. Eén van de drie officieren, die de krijgs kans in onze handen geleverd had, was de hoofdman Don Diego de Benares, een man van buitengewone sluwheid. Deze besloot van zijn gevangenschap 't grootst mogelijk voordeel te trekken en ze, zoo het doenlijk was, aan te wenden ten voordeele der partij, aan welke hij èn door geboorte èn door overtuiging, verbonden was. Onder hen, die hem eenigermate, zij het slechts bij naime, bekend waren, behoorde oen zekere Daniël Carpentier, die als adel borst diende onder de compagnie van den dapperen kapitein De Ridder. Deze Carpentier, geboortig van Yperen, had die stad voor eenige jaren verlaten, toen zij, door gebrek aan ondersteuning van do zijde van den trouweloozen Cimay, in Spaansche handen was gevallen, en toen Carpentier de stad uittoog, trok kapitein Diego de Benares haar aan het hoofd zijner bende als mede-overwinnaar binnen. Toen de adelborst Yperen verliet, was hij verloofd met een jonkvrouw van aanzien-, lijken huize. Hij was van haar gescheiden onder de duur bezworen verzekering, dat hij haar nimmer vergeten zou en dat hij,, zoodra slechts een betere dag over Vlaan deren aanlichtte, hij zou weerkomen om haar te trouwen. Maar de heldere dag, zoo had de Almach tige besloten, zou over Vlaanderen niet lichten. Verraad aan de eene, list en dap perheid aan de -andere zijde, zouden het werk der onderwerping aan Spanje's heer voltooien. De hoop om eenmaal als over winnaar in Yperen weer te keeren. was na den dood van Willem I, bij het woelen der partijen in Holland en Zeeland meer dan ooit verflauwd en weemoed vervulde het hart van dezen adelborst Ja er was wel een weg om tot het ge- wenschte huwelijk te geraken, maar dat was een weg, die hij tot nu toe met af schuw gemeden had. 't Was den eed, aan zijn vaandel en aan de Staten gedaan te schenden, de partij yan Oranje en do Her vorming te verlaten, weer te keeren in den schoot der kerk en vrede met den Koning van Spanje te maken. Ook nu had Carpentier aan de zijde van zijn hoofdman De Ridder met frisschen moed op den vijand ingehouwen en den lof van allen ingeoogst door zijn onversaagden heldenmoed. En toch. ondanks zijn helden moed zou deze eege hem tot een val wor- Don Diego de Benares was nauwelijks in-, gekerkerd of hij peinsde op middelen, om er uit te geraken en Sluis toch aan de Spaansche zijde te brengen. Doordat hij met de familie te Yperen bevriend was, wist hij, dat de verloofde van de dochter,, Car pentier, zich onder de verdedigers van Sluis moest bevinden. Al heel gauw had hij bij den-cipier uitgevorecht, dat onze adel- 'borst nog te Sluis in bezetting lag. Hij aar- eelde dan ook geen oogenblik dezen te spreken te vragen en drie dagen later vin den wij hem dan ook reeds met Carpentier in een vertrouwelijk gesprek gewikkeld. De sluwe Spaansche aanvoerder wist heel goed, welk klavier hij moest bespelen. Met levendige kleuren verhaalde hij dezen de droefheid, waarin de arme Maria die hij pas nog ontmoet had wegkwijnde. Voor zijn vertrok naar Sluis had hij haar nog bittere tranen zien plengen, uit ver langen naar hem. 't Speet den Spanjaard zeer, dat het meisje zoo moest lijden, want van een huwelijk kon niets komem „Toch is er wel één kans", zei hij, maar dan moet ge de Oranje partij verlaten. Dan komt al les in orde! Denk er maar eens over en be zoek mij morgen weer." De adelborst had geen enkele toezegging gedaan, maar Diego de Benares wist zich reeds zeker van zijn zaak. Morgen <zou hij zijn net nog wel verder spannen. Den anderen dag wist Carpentier niet wat te doen. Zou hij den Spaanschen ver leider weer bezoeken? Eerst hield hij zich zoover mogelijk van het Sluische kasteel verwijderd, maar.de zucht om iets van zijn verloofde te hooren. dreef hem weer naar den ingekerkerden Spanjaard. Deze, ziende dat de adelborst luisterde» schilderde hem weer de hoop voor op een prachtige kapiteinsplaats in het Spaansche leger, of indien hij toch liever niet tegen Oranje vocht, dan tpch een eervolle betrek king, aan de zijde van zijn Maria. Hoe ge lukkig zou hij het arme meisje maken! 't Lag geheel aan hem zelf. Zooveel behoefde hij niet te doen! Welke moeite kon 't hem kosten den vijand binnen te laten, wanneer hij op zijn beurt de wacht moest betrekken aan die poort, waardoor de bezetting een uitval had gedaan en de Spaansche gevan genen waren binnengetrokken. Voor de daad van één oogenblik, kon hij zich jaren van geluk yerwervcn, benevens een vaderland, waaruit hij nu verbannen, een vriendin waarvan hij nu gescheiden was en eer en aanzien, zooals hem hier niet te wachten stonden. „Wees toch verstandig", zoo drong de slu we Kastiliaan aan, die telkens met nieuwe drogredenen de tegenwerpingen trachtte te ontzenuwen, welke de adelborst hem voor wierp, „wat kan u weerhouden? Ziet gij niet, hoe de Hertog van Parma zijn benden in de omliggende steden Brugge, Damme en EecJoo samentrekt, om onverwachts deze vesting te bespringen? En Sluis is de Hertog van Parma weet het maar al te goed slecht voorzien van een garnizoen en niet in staat een langdurig beleg te doorstaan! Hoopt gij op hulp of ontzet? Wie zal ze Sluis zenden? Verdeeldheid tus- sehen de Staten van Leycester, een weder zijds d-warshoomen, maakt alle krachtige hulp onmogelijk. .Een eed aan de rebellen van den Koning van Spanje gezworen, be hoeft gij in geen enkel opzicht te houden." Dit en nog veel meer sprak. Don Diego De Benares en Daniël Carpentier, de adel borst van den klo-ken hopman De Ridder, de dappere onder de dapperen, viel in den listig gespannen strik. Eerzucht en liefde brachten hem ten val. Daniël Carpentier werd een verrader. De Geschiedschrijver van Dale zegt hierover: „Stel u in zijn plaats, gij die ooit lief gehad of nog lief hebt, gij, die in uwen boezem het vuur der eerzucht voelt gloeien of blaken. En zoo Daniël Carpentier een verrader werd, be denk w t hem tot een verrader maakte. Wie hem ook veroordeele, wij oordeelen hem niet." De overeenkomst was dan gesloten, en na de uitwisseling van Don Diego zoude men den dag en het uur vaststellen, waar. op het verraad volvoerd zou worden. Zou volvoerd wórden? Neen, bij den Al machtige was het anders besloten en Sluis zou niet door verraad in handen van dca Spanjaard komen. In 't begin van April 1587 kwam de Gou verneur Arend van Groeneveld, behouden van zijn reis naar Engeland terug. Lof en eer viel den dapperen bevelhebbers ton deel, die gedurende zijn afwezigheid do stad trouw hadden bewaakt en door meni ge uitvallenden-vijand, die zich in de om liggende plaatsen had genesteld, afbreuk gedaan hadden. Nu eerst werden de onderhandelingen over de uitwisseling der krijgsgevangen Spaansche officieren met kracht voort gezet, en weldra verlieten Don Diego de Benares en zijn makkere hui. gevangenis op het kasteel te Sluis en werden zij aan den Spaanschen bevelhebber te Damme overge leverd, uit wiens handen de Nederlandsche krijgsgevangenen, tegen wie men ze uitwis selde, ontvangen wei-den. Reeds den 20sten April vinden wij Don Diego te Brussel, bij den Hertog van Par-, ma, wien hij den ganschen aanslag in al zijn bizonderheden blootlegde en die er zijn goedkeuring aan schonk, terwijl, zoo de aanslag gelukte, aan Daniël Carpentier volkomen vergiffenis en een aanstelling als Hopman bij een der Waalsche benden werd toegezegd. (Slot volgt)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5