glimm £ditsd)f (üourant AvanG Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken SCHOENEN P A L T H E abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5552 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang giibertmtieprijjrn: Van I tot 5 regels f M7 Elke regel meer0.22 'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 't bureau v wordt berekend f 0.10 VAN VEEL MEER BELANG Voor de politieke verhoudingen moge op heldering gewenscht zijn, over het feit, dat alleen Mr. Joekes niet genood werd tot de generale conferentie ten huize van Mr. Aal- berse, we zijn het toch met Prof. Kranen burg eens, dat van veel meer wezenlijk be lang is de vraag, waarom de Vrijzinnig- democraten samenwerking met de S.D.A.P. thans onmogelijk achtten/ Wij deelén die bezwaren, volkomen Vestigen derhalve--even dè aandacht op het klare betoog- van genoemden professor. Allereerst, merkt hij, op, dat hij voor zich heel wel overeenstemming mogelijk acht over de wenschen der sociaal-democraten in zake vervanging van zilveren, door nikkelen munt en over samenvoeging van kleine ge meenten (al zou men over dit laatste bij de roomsch-katholieken wel op verzet stuiten) maar deze kleinigheden beslissen niet. Van Veel meer beteekenis is wat de S.D.A.P. wil inzake een heffing in eens en een „vlotte" leenings-politiek voor de uitvoering van openbare werken op groote schaal. Laat de S.D.A.P. dit los? Zoo neen, dan ftntwoordt Prof. Kranenburg: Wij zouden niet verantwoord zijn, als wij onze staatsfinanciën en onze volks huishouding met open oogen in weinige jaren totaal zouden laten ontwrichten. Wij kunnen niet gelooven in uw fameus „plan Van den arbeid", dat thans door uw knapste koppen inéén wordt geconstru eerd. Wij zouden het wel gaarne willen gelooven; het zou prachtig zijn, als door Nederlandsche overheidsregeling de lende van dezen tijd, die wij even diep voelen als gij, zou kunnen worden opge heven. „Zij schön um wahr zu sein"; wij kunnen het niet aldus zien; voor ons is dat een chimère, een droombeeld, een •bedacht, geconstrueerd geheel, een expe riment, dat voor een rijk volk al niet zon der bedenking, maar voor een verarmd Volk hoogst gevaarlijk zou zijn. Wij zien .veel meer de internationale factoren van onze welvaart, de buiten de macht des wetgevers staan. Wij zijn ten slotte, dit moge men daar eens bedenken, nog steeds geen sociaal-democraten! Hierin is de situatie juist geteeekend. Het is herhaaldelijk gezegd, het moet helaas telkens herhaald worden. Bij opgaande conjuctuur zou het „plan", clat op een „vlotte" leeningspolitiek steunt, niet zoo gevaarlijk zijn. Immers, dan mocht men verwachten, dat de vaste lasten, welke in de toekomst het gevolg der leeningen fcijn, zouden opgevangen worden door was sende inkomsten uit groeiende welvaart; doch nu wij moeten spreken van een ver armend volk, kunnen ernstige politici en economen het niet verantwoord achten staatsfinanciën en volkshuishoudkunde in weinig jaren te laten ontwrichten". PRESTIGE POLITIEK Een zeer ernstige waarschuwing laat Trof. Kranenburg hooren tegen prestige politiek. In de „Vrijz.-Democraat" betoogt deze schrijver, dat toen Dr. Colijn namens het kabinet sprak, zooals hij deed, het menschelijlk verklaarbaar was, dat Mr. Aal- herse daarop reageerde met het opzeggen Jk an vertrouwen. Echter, dit was „niet E bsoluut noodzakelijk en staatkundig pllergevaarlijkst". Wat was mede de oorzaak? En de schrij ver antwoordt: Weer dat in de nationale, evenals in de internatioinale staatkunde verderfe lijke ding: prestige-politiek! „De 6terke man"; „de groote partij"; wie zal het „te zeggen" hebben? Mocht men toch eens meer inzien, dat bij de moderne verhou dingen wij leven in een systeem, een samengesteld, fijn georganiseerd geheel, waar niemand het ten slotte „te zeggen" heeft, maar allen moeten trachten zich als orgaan te zien en als organen te dienen, te dienen het algemeen be lang Al het andere, opzettelijke moties van vertrouwen, de verhoovaardiging van „het gewonnen te hebben", een ander „onder het juk te doen doorgaan", is schijn, is klatergoud en vertoon, en geens zins ongevaarlijk vertoon. Wij meenen, dat deze vermaning de over weging ten volle waard is. Als we in alle zachtmoedigheid onze meening mogen uit spreken, dan zouden we zeggen: in ver schillende Roomsch-Katholieke bladen vin den we ook nu nog wat al te veel van deze mentaliteit; wij zijn een groote, de grootste partij; wij eischen, anderen behoo- ren daarvoor te buigen. Zóó mag en zoo kan het niet zijn. Alleen welwillend overleg kan de oplossing bren gen. Men moest de dreiging wat meer ach terwege laten; in ans land heeft geen enkele partij het voor het „zeggen"; wij zijn op samenwerk.i.n.g aangewezen. Zelfs, al zijn daarbij praktische moeilijk heden te overwinnen. Ofticieele Berichten ONDERSCHEIDING Sigarettenpapier Zegeling na 15 Augustus Van officieele zijde vestigt men onzo aandacht op het feit, dat sigaretten papier met ingang van 15 Augustus van zegels moet rijn voorzien. Ten aanzien van voorraden is het navol gende voorgeschreven: Tot 15 September a.s. mag een hoeveel heid van hoogstens 200 gram en tot 22 Augustus a.s. mag iedere hoeveelheid nog ongezegeld voorhanden zijn. Van een grootere hoeveelheid dan 200 gram kan vóór 18 Augustus aangifte in tweevoud ten kantore van den ontvanger der accijnzen worden gedaan, waarna zege ling plaats vindt. Indien geen dekkingsdocumenten voor de hoeveelheid sigarettenpapier kunnen wor den vertoond, geschiedt zegeling alléén na betaling der verschuldigde belasting. Haringaanvoer aan banden Gisteren is in werking getreden een aan vulling van het Crisis-haringbesluit 1934 I. Ten gevolge van deze aanvulling is de aanvoer van pekel, en steurharimg in Ne derland slechts toegestaan met dezelfde schepen, aan boord waarvan deze haring is verwerkt. Voorts zal het vereischte uitvaartcertifi- caat slechts worden afgegeven aan die ree- ders van haringdrijfnetvisschersvaartuigen, die tegenover de Nederlandsche Visscherij- centrale de verplichting op zich hebben genomen de aan boord van hun schepen verwerkte pekel, en steurharing in Neder land aan te voeren. De nieuwe Sluiswerken bij Gouda De voorhaven onder water. De stand der werkzaamheden aan de nieuwe sluiswerken is thans zoodanig, dat langzamerhand van voltooiing kan worden gesproken. De stalen damwand, welke in de West zijde van de voorhaven moest worden ge slagen ter verkrijging van een extra ver sterking, is nu gereed Dat beteekent dat de voorhaven geheel is klaar gekomen en het wachten nu nog slechts is op de doorgra ving van den Hoogen Schielandsche Zee dijk, waarna de verbinding GouweWeel een feit zal zijn geworden. Het water in de voorhaven, dat tot dus ver op het Gouwe-peil stond, is nu door middel van een zuiger der firma Dikker- boom van Oude-Haske (Fr.) op hooger peil gebra/cht. In anderhal ven dag tijd is daar voor 120.000 M3. water in de haven gespo ten. Dit gebeurde door middel van een dui ker, welke in de schutsluis was geplaatst. Ten overvloede is nu een proefschutting gehouden, die aan de gestelde verwachtin gen heeft beantwoord Binnenkort zal door het Hoogheemraad- sch/.p Schieland de vergunning worden ge geven om den Hooge Schielandsche Zeedijk door te graven. Inmiddels is een aanvang gemaakt met het afgraven yan het wegdek van den dijk. Prov. Staten van Overijsel Voordracht voor griffiersbenoeming Op de voordracht voor griffier der Staten van Overijssel (vacature mr. Wyt) komen voor: 1. mr. R. v. d. Veen, Zwolle, referenda ris, chef der 2e afdeeling der provinciale griffie van Overijssel; 2. mr. M. N. S. Troel stra, Leeuwarden, referendaris te>r provincia le griffie; 3. M. H. van. Eek, Zwolle, hoofd commies, chef 4e afdeeling provinciale grif fie Overijssel. Gedeputeerden hebben de voorgedragenen uitgenoodigd op 27 Augustus a.s. ter nadere kennismaking met de leden van provinciale staten in het gebouw der staten aanwezig te zijn. Ned. Spoorwegen Personeel op wachtgeld Van de zijde van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel vernemen wij, dat de directie der Nederl. Spoorwegen be sloten heeft, in de groote werkplaatsen van den Dienst van Tractie en Materieel te Tilburg en Zwolle de in dienst zijnde uur- looners, die geboren zijn vóór 1 Januari 1877 en in hun categorie overcompleet zijn, met ingang van 15 September a.s. op wacht geld te stellen. In totaal omvat deze beslis-' sing 26 man. Duitsch toerisme in Nederland Het reiscrediet uitgeput Er is hier te lande bericht ontvangen, zoo meldt het Alg. Hbl., dat het bedrag van 500.000,dat voor den tweeden termijn door de Nederlandsche regeering ter beschik king was ges eld ten behoeve van het Duit- sche toeristenverkeer naar Nederland, ge heel is uitgeput. In verband hiermee heeft het hoofdbestuur van Ilorecaf zich nog tot den directeur-gene raal van handel en nijverheid gewend met de vraag, of er de mogelijkheid bestaat, dat de Nederlandsche regeering alsnog een be drag voor het zomerseizoen ter beschikking stelt. Op deze vraag moest evenwel een ont kennend antwoord worden gegeven. Intusschen blijft, naar men weet, nog een bedrag over van 100.000,dat van 15 September a.s. af beschikbaar komt. Dit be drag kan worden besteed gedurende den winter en het vroege voorjaar (bloembollen- tijd). Het wordt niet wenschelijk geacht dit laatste bedrag thans reeds ter beschikking te stellen, hoewel er in Duitschland, naar het Mitteleuropaischer Reisebüro heeft me degedeeld, nog groote aanvraag bestaat voor eismiddelen naar Nederland. Krijgt Den Haag hoogere personeele belasting? De lasten der cafébedrijven te hoog Hoogere heffing voor motorrijtuigen Burgemeester en Wethouders van Den Haag hebben kennis gekregen van de cijfers van een voorloopig ontwerp der ge- meentebegrooting voor 1936. Deze zijn van dien aard, dat verschillende ingrijpende bezuinigingsmaatregelen noodig zijn en dat daarenboven tot belastingverhooging moet worden overgegaan. Voor' belastingverhoo ging komen allereerst de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting in aan merking. Zooals de iinancieele toestand der gemeente zichjaat aanzien, zal een verhoo ging van die opcenten met 20 25 zeker noodig zijn. Mocht de Raad meegaan met een voorstel, dat daartoe te zijner tijd zal worden ingediend, dan zal de personeele belasting, die thans reeds zwaar op de koffiehuizen e.d. drukt, te drukkend worden. Den Haag zal dan wel het voor beeld van de meeste andere groote ge meenten moeten volgen om de huur waarden voor koffiehuizen e.d, te .ver lagen. Met deze feiten voor oogen zien B. en W. zich verplioht, voorwaardelijk terug te ko men op hun advies, vroeger in dit jaar ge geven. toen zij den raad ontrieden, althans voor 1936. tot een verlaging van die huur waarden te besluiten. De desbetreffende vraag moet voor 1 September 1935 worden beslist. B. en W. stellen den raad nu voor, de huurwaarden voor koffiehuizen e.d. voor de berekening der personeele belasting met 1/3 te verlagen, maar zij ga-an ervan uit, dat dit alleen zal mogen gelden, al6 de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting voor 1936 met ten minste 20 worden ver hoogd. Een verlaging der huurwaarden voor de koffiehuien e. d. beteekent voor de gemeen tekas een verlies van ongeveer 125.000, be rekend volgens de thans geldende opcenten- schaal der personeele belasting. Hiervoor moeten afzonderlijke dekkingsmiddelen wor den aangewezen. B. en W. willen daarom de tarieven der personeele belasting voor den grondslag motorrijtuigen verhoogen, waarmee een hoogere opbrengst tot een ongeveer gelijk bedrag kan worden verkre gen, als voor de koffiehuizen e.d. zal moeten worden prijs gegeven. In vergelijking met De Belgische Koningskinderen te Scheveningen Bezoek aan het circus Gistermiddag hebben de Belgische ko ningskinderen, onder geleide van burge meester v. d. Mortel van Noordwijk, een bezoek aan het circus Massilo te Scheve ningen gebracht. Tevens werd na afloop een wandeling over de Pier gemaakt. Meppels nieuwe burgemeester Meppels nieuwe burgemeester, de heer D. baron M a c k a y zal morgenmiddag om 2 uur in een buitengewone gemeenteraadS' vergadering worden geïnstalleerd. De instal latie zal plaats hebben door den loco-burge meester, wethouder M. L o h s t e i n. Des avonds zal een optocht met muziek plaats hebben, na afloop waarvan de nieuwe burgemeester namens de burgerij zal wor den toegesproken. In kaart brengen van Nieuw-Guinca Expeditieleden vertrekken Gisteren vertrok het K.L.M.-vliegtuig de „Kwak" (gezagvoerder Q. Tepas) van Schip hol naar Batavia. Aan boord bevindt zich de heer R. N. de Ruyter van Steveninck, de algemeene leider van de karteerings-expeditie naar Nieuw Guinea, die thans met zijn voorloo- pigen, organisatorischen arbeid in Neder land gereed is en thans naar Indië onder weg is om de laatste hand daaraan te leg gen. Het telefoondistrict Rotterdam gevormd Gemeenten, die eronder ressorteeren. In verband met de vorming van het Tele foondistrict Rotterdam op 1 Augustus jJ., wordt ons medegedeeld, dat het bureau daarvan is gevestigd in het P.T.T.-gebouw aan de Coolsingel, ingang Raadhuisstraat, Rotterdam (telefoonnummer 26505) Tot dit district behooren voor zooveel de telefoondienst betreft de kantoren: Brielle, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Hellevoet- sluis, Maassluis, Middelhamis, Neder-Har- dinxveld, Oud-Beierland. Rotterdam (Rijks- telefoon), Schiedam, Schoonhoven, Slie- drecht, Vlaardingen, Waddinxveen en Wer kendam met hun ressort. Alle correspon dentie, enz. welke met betrekking tot de telefoondienst op deze kantoren voorheen gericht werd aan den hoofdingnieur der T. en T. te Den Haag, den Inspecteur der P. T.T. te Den Haag of den Directeur van het T. en T. kantoor te Rotterdam, behoort voortaan gezonden te worden aan het hoofd van het Telefoondistrict te Rotterdam. A.R. J. A.-T oogdag Door onvoorziene omstandigheden is Prof. dr. H. D o o y e w e e r d niet in de ge legenheid, om als referent op te treden op den toogdag der Arja op 2 Oct. e.k. te Hil versum. In zijn plaats hoopt nu de nieuw gekozen Arja-voorzitter, de heer dr. L. W. G. S c h o 1- t e n van Utrecht, te refereeren over 't on derwerp: „Wat dunkt u van ons Parle ment?" Een schema ten behoeve der voor studie wordt opgenomen in het Sept. no. van het orgaan, waarin ook de verdere toog- dagberichten komen. Nieuwe korting op de Indische pensioenen Gebracht van 17 op 22 pet. BATAVIA, 15 Aug. (Aneta) Bij- de Volksraad is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Kor- tingswet van 29 Dec. 1933, in dien zin dat de crisiskorting op pensioe nen, onderstanden en gagementen van gewezen Indische Landsdiena ren met ingang van 1 Januari 1936 verhoogd wordt van 17 tot 22 pet. Deze verhooging blijft van kracht tot 1 Januari 1938. De burgemeester van Albury De burgemeester van Albury heeft giste ren een bezoek gebracht aan Boekelo, ter bezichtiging van het natuurbad. Op weg daarheen werd een onjuiste route genomen, zoodat men in Hoogevecn terecht kwam. Na Boekelo, waar men vervolgens arriveerde, werd ook nog Lochem bezocht, waarna men op Arnhem aanging. Een duizendkoppige menigte zoowel bui ten Sonsbeek als in de theeschenkerij heeft hem hartelijk ontvangen. Namens het ge meentebestuur heeft de loco-burgemeester, wethouder Meyer, den Australischen bur gemeester welkom geheeten. Spr. herinner de aan de spannende uren toen de Uiver boven Albury was, en verzekerde, dat de bevolking van Arnhem en Gelderland het op prjjs stellen, dat de heer Waugh op zijn reis ook deze provincie heeft willen bezoe ken. Als aandenken is den heer Waugh een boekwerk over Gelderland aangeboden. SPREEKUUR CONSUL-GENERAAL TE NEW-YORK De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de consul- generaal der Nederlanden te New-York, de ;heer W. P Montijn, voor belanghebbenden 'zal zijn te spreken in eon localiteit van het '.departement van buitenlandsche zaken te Den Haag, Plein 23, op Dinsdag 20 Aug. a.s. van 10 tot 12.30 uur en van li tot 16 u. LIJSTAANVOERDER VAN NATIONAAL HERSTEL TREKT ZICH TERUG De heer W ess el, lijstaanvoerder van Nationaal Herstel, heeft tot den gemeente raad van Arnhem een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, dat hij zich uit ge noemd verbond heeft teruggetokken en der halve ontslag- neemt als lid van- den ge meenteraad. GEEN BRANDWEERMAN IN DEN GEMEENTERAAD De heer F. Ringers, commandant der Alk- maarsche Vrijwillige Brandweer, is hij de jongste raadsverkiezingen tot lid van den gemeenteraad gekozen. De raad maakte ech ter bezwaar tegen toelating van den nieuw benoemde, van welk besluit de heer Ringers in beroep ging bij Ged. Staten van Noord- Holland. Deze berichten thans, dat dit be roep ontvankelijk is verklaard. De heer Ringers zal nu in hooger beroep gaan bij de Kroon. Prof. Mr. A. VAN KAN Te Leiden heeft zich metterwoon gevestigd prof. mr. A. H. M. J. van Kan, oud-lid van den Raad van Ned. Indië, oud-hoogleeraar in het burgerlijk en Romeinsch recht aan de Rechtshoogeschool te Batavia en oud-hoog leeraar in het Romeinsch recht aan do Leidsche Universiteit. CONSULAIRE DIENST De Minister van Buitenl. Zaken brengt ter alpemeene kennis, dat de consul-generaal dor Nederlanden te New-York, de heer W P Mon- tijn. voor belanghebbenden zal z(Jn te spreken n een localiteit van het Dep. van Buitenl. Za ken te Den Haag Plein 33, op Dinsdag 20 Aug. a.s. van 1012.an hut «n iau Uit het Sociale Levea. Schippersconflict in Limburg Onder eenige honderden schippers te Maas- bracht is ontstemming gerezen over de h.i. onjuiste toepassing van de wet op de even redige vrachtverdeling. Het betreft hier de schippers van de schepen wier tonnenmaat varieert tusschen 500 en 900 ton. Naar hun meening worden de vrachten niet voldoende verdeeld, zoodat zij een of twee maanden en 6oms zelfs langer op een vracht moeten wach ten, terwijl de schepen met een inhoud van 1000 tot 2000 ton na enkele dagen reeds be vracht worden. Thans weigeren de schippers met kleine schepen vrachten aan te nemen. Hun meeste collega's uit het rayon Maas tricht hebben zich solidair verklaard. Dins dagmorgen ontstond er een handgemeen tus schen beide groepen schippers, doch de po litie wist de gemoederen te kalmeeren. Het nummeren der schippers met groote schepen werd onmogelijk gemaakt. De schippers hebben een request gezonden aan Minister Geldssen, waarin medewerking wordt ver zocht tot oplossing van het geschil. In verband met de gerezen moeilijkheden aan de biscuitfabrieken „De Lindeboom" te Mijdrecht, hebben de besturen van de Chr. en R.K. bonden met hun leden vergaderd. Het is daarbij gebleken, dat men zich vol komen en geheel achter de besturen plaatste en opdracht verleenden om de directie een on derhoud aan te vragen. Indien bedoelde bespreking niet tot een af doend resultaat leidt, dan zal opnieuw bijeen gekomen worden. De verwachting werd even wel ufogesproken, dat de directie bereid zal gevonden worden om ernstige aandacht te schenken aan de rechtvaardige grieven, welke onder het personeel leven, en niet noodeloos de toestand zal verscherpen. HET DREIGEND CONFLICT IN DE WOLLENSTOFFENINDUSTRIE TE TILBURG Te Den Haag had onder leiding van den Rijksbemiddelaar, Prof. Aalberse, een bespre king plaats met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de wollenstoffenindustrie te Tilburg. Na langdurige beraadslagingen heeft de Rijksbemiddelaar de volgende voorstellen gedaan, a. de periodieke verhoogingen voor mannelijke arbeiders beneden 24 jaar en voor vrouwelijke arbeiders beneden 19 jaar worden gedurende 12 maanden stopgezet; b. het minimum uurloon voor mannelijke ar beiders van 23 jaar, voor zoover thans in dienst, wordt van 41 cent gebracht op 40 cent, resp. van 43 cent op 42 cent; c. de uur- en weekloonen voor de arbeiders en arbeidsters, niet vallende onder de bovenstaande catego rieën a en b, worden verlaagd met 10 d. de stukloonen worden verlaagd met 7y2 de nieuwe minimum uurloonen worden voor mannelijke arbeiders van 24 tot 60 jaar vast gesteld op 40 cent resp. 42 cent. De bedoeling hiervan is, dat de toezegging van de patroons in stand blijft, dat men re kening zal houden met de reeds hier en daar verlaagde stukloonen, zoodat de hierdoor troffen arbeiders niet door deze verlaging opnieuw zullen worden getroffen. De Rijksbemiddelaar heeft partijen zocht deze voorstellen aan haar leden voor te leggen en het bij hen te willen verdedigen en daarna hot resultaat zoo spoedig moge lijk aan hem mee te deelen. Gemengd Nieuws. Nieuwe arrestaties te Oss Zijn vaders boerderij in brand gestoken' De arrestaties te Oss duren nog steeds voort. Hoewel reeds verschillende personen, verdacht van brandstichting zijn gearre steerd, schijnt men nog niet alle daders hier van achter slot en grendel te hebben. Op 21 Februari 1934 brak in de Ganzen- steeg te Oss brand uit in de boerderij van Van Ballegooy, waarbij de heele boerderij met landbouwinventaris en veestapel verlo ren ging. De politie vond den brand al aanstonds verdacht, doch beschikte niet over voldoende aanwijzingen om tot arrestatie over te gaan. De Kon. Marechaussee zette echter haar na sporingen voort en thans kon door haar gis ter worden gearresteerd de 23-jarige zoon van den landbouwer, tegen wien ernstige verdenking bestaat ,dat hij den brand zijns vaders woning heeft gesticht. Tot heden blijft hij hardnekkig ontkennen, doch de aanwijzingen zijn zoo sterk, dat hij in arrest wordt gehouden. Inbreker bekent In het huis van bewaring te 's-Hertogen- bosch heeft gister aan wachtmeester de Gier van de brigade Oss de gedetineerde J. v. d. W. bekend te hebben deelgenomen aan een inbraak bij den kapper v. d. Berg, aan den Heuvel te Oss gepleegd in November van het vorige jaar. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD Te Zaltbommel is gisteravond de 40-jarige loodgieter W. Kooimans uit Dreumel, terwijl hij per fiets op den Rijksstraatweg reed, bij de kruising van de Stationsweg door een zes wielige vrachtauto, afkomstig uit Apeldoorn, overreden en bijna op slag gedood. Het lijk is naar het Groote Bommeler Gasthuis over gebracht. De auto is door de politie in beslag genomen. Waarschijnlijk treft den chauffeur geen schuld. KORTSLUITING IN EEN AUTO Vermoedelijk door kortsluiting is gi avond om 7 uur op den Nieuwen Rijksweg bij de Zweth onder Delft, een auto van de Westertax uit Rotterdam, in brand gevlogen. De chauffeur, die alleen, in den wagen zat, wist zich tijdig te redden. De Delftsche poli tie was spoedig ter plaatse met de motor spuit en doofde de vlammen. De wagen was echter geheel vernield. WOONHUIS EN OPSLAGPLAATS UITGEBRAND Gistermiddag brandde door onbekende oor zaak het woonhuis annex opslagplaats den steenkolenhandelaar van Bokhove te Vlijmen tot den grond toe af. Er kon vrij wel niets gered worden. De inboedel en een hoeveelheid steenkolen gingen verloren. De brandweer van Vlijmen kon weinig uitrich ten. De schadè, die aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. DE „GELRIA" AAN ITALIë VERKOCHT Uit Amsterdam: Naar wij vernemen, is het s.s. „Gelria" van de Kon. Holl. Lloyd aan de Italiaansche regeering verkocht. Het zal daar worden ingericht voor hospitaal- of troepen schip. De „Gelria" heeft op Zuid Amerika geva ren. Het schip werd in 1914 in Engeland ge bouwd en meet 13868 bruto ton en S12S netto ton. BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHT AUTO'S Groote materieele schade Gisteravond tegen acht uur had op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een bot sing plaats tusschen twee vrachtauto's, die groote materieele schade tengevolge had. Een auto kwam van de zijde van de Kam- perbrug, de andere van het Damrak. Tegen over het café „Prins Hendrik", vlak bij de Schreierstoren, wilden de twee wagens el kaar passeeren, doch raakten elkaar hierbij. De chauffeur van een van de twee auto's raakte zijn macht over het stuur kwijt en reed het trottoir op en met een donderenden slag kwnm de auto tot staan tegen den gevel van het café. Rinkelend braken de spiegel ruiten in stukken, tafeltjes en stoelen wer den vernield en ook het zonnescherm sneu velde. Te midden van de ruïne stond de chauffeur, die er met den schrik was afge komen. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen hem. Nadat remproeven wa re- genomen, waaruit bleek dat de remmen goed werkten, is de auto vrijgegeven Systeem HANDWERK Doen U prettiger loopen door buig zamer onderwerk zonder spijkertjes Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Schippersconflict over de toepassing van de wet omtrent evenredige vrachtverdeeling. Blz. 2 Laval en Eden zouden overeengekomen zijn het Italiaansch-Abessynisch geschil bin nen het kader van den Volkenbond te be handelen. Volgens Britsche mededeeling heeft Eden het Engelsche standpunt in een zevental punten met groote beslistheid uit eengezet. Bijzonderheden over de ramp in Noord Italië. Het aantal dooden nog niet bekend. De actie tegen de kerk in Duitschland. Bids. 3 Automatiseering van interlocale telefoon gesprekken door geheel ons land, waarmede Nederland voorgaat bij andere landen. Blz. 5 Dè veertigste jaarvergadering van de Chr. Nat. Werkmansbond te Utrecht beëindigd. CHEMISCH REINIGEN - VERVEN 't Gevaar voor bederven van de tegenwoordige snbtiele stoffen Is groot. Wend U daarom tot den meest vakkundige Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Agenten gevraagd Het ongeluk op de VL 47 Omtrent het ongeluk op de VI. 47, waar bij de stoker Zwartveld door ontsnappende stoom het leven liet, kunnen wij nog mede- deelen, dat bedoelde stoomlogger 6 Aug. vertrok waarbij alles in orde was bevonden. Op 11 Aug. had de meester van den schipper toestemming gekregen de bakboordketel af te spuien om deze te ververschen. Dit ge beurde Zondagmorgen om vier uur toen de netten ingehaald waren. De drie deksels waren verpakt en 's morgens 8 uur begon men deze er weer in te zetten. Om 9 uur was alles op zijn plaats. Daarna is nog een nieuw peilglas opgezet, dat ook in orde was bevonden. De ketel werd als gewoonlijk met zoet water gevuld en om vier uur zacht op gestookt. Om kwart over tien is het schip weer- aan schot gegaan op stuurboordketel en men had om ongeveer elf uur de vleet in zee. Er werd inmiddels zacht opgestookt en Maandagoch tend 5 uur had men 5 atmosfeer op den in orde gebrachten ketel. Toen nam de stoker nog even den sleutel om de deksels na te zien en kwam ook bij het onderste slipdeksel onder den vuurmond, om ook dit aan te zetten, wat tot noodlottig gevolg had, dat de pakking stuksprong. Daar hij er recht voorzat heeft hij de volle laag heeten stoom en water over het lichaam gekregen. .De machinist, B. Knap, heeft nog alle moeite gedaan hem te redden en het is hem na ver scheidene vergeefsche pogingen gelukt om hem uit de machinekamer te krijgen. De man was echter zoo met v randwonden overdekt, dat hij een uur na het ongeval is overleden. BRAND TE AMSTERDAM Gisteravond is op de Prinsegracht te Am sterdam de verf- en oliewinkel van den heer Kaas uitgebrand. De brandweer werkte met vier stralen en bluschte het vuur in twintig minuten. De brandweer wist, hoewel de vlam men aan voor- en achterzijde uit het perceel sloegen, uitbreiding te voorkomen. Op de tweede verdieping woonde de 58-jari- ge marktkoopvrouw, mej. Krivanec. Zij wilde, hoewel zij bemerkte, dat er brand was uitge broken, haar woning niet verlaten, daar zoo- ate zij later als reden opgaf, haar inboedel met verzekerd was. Een burger is echter de trap opgeloopen en heeft haar naar beneden gebracht. Haar inboedel is volkomen intact gebleven en heeft noch vuur-, noch water schade gekregen. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Gistermiddag is op de Emmakade te Leeu warden de zesjarige Fije de Vries, wonende aan de Smitbuurt te Huizum, toen hij on verwacht achter een paard en wagen van daan kwam en den weg overstak, door een vrachtauto van Benninga's Vetsmelterijen gegrepen. De zware wagen ging den jongen over het lichaam. Met inwendige kneuzingen is de knaap naar het Diaconessen-ziekenhuis '•oi-voerd. waai- hij eenige uren na aankomst de gevolgen van de bekomen verwondin gen is overleden. De chauffeur van de auto treft geen schuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1