D Qns praatuurtje E WESTLANDSCHE BLOEMEN EN FRUIT-TENTOONSTELLING LAND- EN TUINBOUW No. 300 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 De meeste menschen zijn tevreden met hun verstand; de minsten met hun lot. Houd moed wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest; Vertrouw op God voor 't duistre morgen; Hij is u gisteren trouw geweest. ■■■■■■■MM Een weelde van kleur en geur en smaak. De Westlandsche tuinders wanhopen nog niet. Zooals we gisteren reeds mededeeldon wordt in het nog nieuw gebouw van de Coöperatieve Centrale Westlandsche Snij bloemenveiling te Honselersdijk, een groote bloemen- en fruittentoonstelling gehouden, .welke gistermiddag geopend" is door don comissaris der Koningin in de prov. Zuid- Holland, jlir mr dr H. A. van Karnebeek. Vooraf had de heer J. Ba rend se, voor zitter van de Bond Westland en voorzitter van net tentoonstellingscomité, alle aanwe zigen een woord van welkom toegeroepen. Hij wees er op, dat thans vooral ook aan den consument in eigen land de volle aan dacht moet worden geschonken. Natuurlijk werd naast de toenemende bloemencultuur <loor deze oude Westlandsche veteraan, spe ciaal de aandacht gevraagd voor de druif, het Westlandsche product bij uitnemend heid, waarvan de productie in 1934 onge veer 15.200.000 kg. bedroeg tegen 10.700.000 in 1931. Deze uitbreiding zou bij gewone ex- porkmogelijkheid geen bezwaar opleveren, doch deze krimpt geregeld in. Daarom moet op de binnenlandsche markt plaats gezocht worden, doch de verminderde koopkracht werkt hier funest, al is er dit lichtpunt, dat door deze tijden een leger consumenten gc- .Vormd wordt, dat hopelijk ons bij beter tij den trouw zal blijven, als we maar voor goede waar zorgen. Deze tentoonstelling is bedoeld aandacht te vragen voor ons product Ook om de moed er in te houden bij zoovelen, die moe deloos dreigen te worden, is deze tentoon stelling goed. We moeten met onvermin derde kracht onze naam de wereld indra gen en wachten er op, dat weer betere eco nomische toestanden mogen aanbreken. Namens de minister van Econ. Zaken fcprak mr W i nt e r m a n s. De eere-voorzitter, Th. P. J. Eisen, bur gemeester van Naaldwijk, wees er op, dat Westland een industrieland is. Dit in ver band met de toenemende roep om industria lisatie. Productie en verkoop zijn keurig gera tionaliseerd. Laat de Regeering dit niet ver geten. Hierna opende jhr mr dr Kam e b e e k ide tentoonstelling met een enkel woord, waarin hij liet vertrouwen uitsprak, dat ook deze tentoonstelling een eervolle plaats zal innemen, in de rij der gehouden tentoon stellingen. Als we deze tentoonstelling zien, zien we tie Westlander als een typisch stuk van het. Hollandsch karakter, dat weigert tenonder te gaan en taai volhoudt, ondanks alles. Er pakken zich nog donkere wolken sa men, waarvan de ontlading problemen in houdt, doch van deze tentoonstelling gaat nog bemoediging uit. Het Westland heeft nog wel toekomst als men blijft volhouden en schouder aan schouder blijft staan. Hierna volgde de eerste rondwandeling door het 4090 M2 groote tentoonstellingsge- bouw, waarvan 2500 M.2 voor de bloemen en liet fruit zijn gebruikt en 1500 M2 voor afzonderlijke (zaken) stands. Buiten had men nog iets, doch het meest was kermis- gedoe, wat eigenlijk bij zoo'n tentoonstel ling niet thuis behoort. Zooieits moet het bestuur weren. Het is een indruk, 'die niet gedefi nieerd kan worden, welke men krijgt als men het hoofdgebouw binnentreedt. Een weelde van kleuren, een mengsel .ran geuren en een belofte .van streeling van de smaak. Dat alles wordt in de hand gewerkt door cle buitengewoon fraaie en weldadig aan doende wijze van opstelling. Alles past. Er is geen drukte in het opstellen, vel gratie. Gratie en rost. Trouwens, die zijn onaf scheidelijk. De heeren Zeilmaker en Velders de arrangeurs, hebben hun reeds vermaar de naam opnieuw grooter gemaakt. Wat of er nu te zien is? Bloemen en fruit natuurlijk! Maar wat Bijzonders dan?... Alles is iets bijzonders. Dat is niet te beschrijven. Dat is alleen maar te zien. Neen, zien is het woord niet: genieten. Dat moet men genieten. Begin maar dadelijk bij de hoofdingang rechts. De mooiste cacteeën in groote hoe veelheid cn mooi opgesteld. Daar hebt ge het middenvak. Fijn, elegant die Gerbera's ook die dubbele. En daar zoowaar nog hor tensia's. Ook een prestatie, die nu nog te hebben. En daar die Anjers, dc mooi-gele Saf fron, de donkerroods Tops en de vuur- roode Robbert All wood en zoo vele ande re. Ziet ge die pracht Lathyrus, die vaas Clematis, fijn blauw is dat, die verschil lende soorten Chrysanthen, nu reeds. En dat alles afgewisseld met het fijnste, het heerlijkste, het appetijtelijkst er uitzien de fruit, perziken, druiven, natuurlijk drui ven, maar wal voor kwaliteit; meloenen, peren, vijgen zelfs. Langs de eene zijwand bij de ingang een groote verscheidenheid van dahlia's in de mooiste kleuren en de fijnste vormen, een weelde voor de oogen Do andere zijwand heeft op de voorgrond de mooiste druiven, met daarachter Amaryllus, Vuurpijlen, Cri- nunis, Lelies, enz. Rondom het veilingkan toor. gladiolen, waarbij een gedeelte met de allernieuwste soorten, donkerblauw, purper rood, geel en".. Zeldzaam mooie exemplaren. Een zijvak naast de veilingbanken bevat iets, dat niet uit Westland is, doch hier juist in de Westlandsche omgeving past. De Ven. K. Hartlieb te Rotterdam, en de fa van Houwciiingen en IJssel- stïjn N.V. te Den Haag, hebben hier samen iets schoons gemaakt. Eerstens enkele fraaie bloemstukken. Tweedcns een weelde van paarsblauw in de schoo- ne Bougainvilla's met een enkele orchi dee, smaakvol er tusschen en langs het restaurant een opvallende schoonheid van Ixoria's en Anthuriums. Op de veilingbanken zagen we nog on derscheiden bloem- en fruitmanden en va zen met bloemen, terwijl langs het kantoor de Proeftuin Westland demonstreerde hoe het niet moet cn hoe het wel kan met be- mesing en ziektenbestrijding. Achter heeft men een galerij van fruit en ziet men o.a. een kaart van Nederland van blauwe druiven op een fond van witte drui ven. Hier is het om van te watertanden. LANGS DE STANDS Langs twee zijden heeft men afzonderlijke stands voor den handel ingericht, afgeschei den van de hoofdtentoonstelling. Hier even langs te wandelen is de moeite ook wel Daar staat de molen met draaiende vu rige wieken van dc E N.C.K. te Vlaardingen die G^anumix, een korrelmeststof in ver schillende samenstellingen, te leveren. Daar is de stand van ChiR, het overoud en altijd even goed gebleken natuurproduct dat als stikstofmeststof wel veel concurren ten kreeg, doch nog steeds zijn oude roem handhaafde Hoe kan het anders? Daar is het Land- en Tuinbouwbureau van de I. G. Farbenindustrie met Nitrophos- ka, overbekend in het Westland. Daar is de A.S.F. tc Utrecht, met de wel bekende Ultrasuper, die belangrijke voor deden heeft, met de AJ5.F.-kor*el, waar van de 17x15x18 vooral voor aardbeien zoo geëigend is. Maar ook andere'gewassen zijn dankbaar voor deze A S.F.-korrel. Dat weet men in het Westland al wel. Zie de daar mee gekweekte producten maar eens! Daar heeft men de stand van het Zaad- en Kunstmestbedrijf v.h. T. v. d. Beukei, waar alles wat de Westlander noodig heeft in ziin bedrijf, is te krijgen. Meh ziet hier ook de Roburtransportwa- gens, van de Handelmaatschappij Electro- Metaal te Den Haag, de kruiwagen van stalen buizen en luchtbanden, vréémd lij kend, doch uiterst practisch en lichtloopend en op den duur goedkoop. Men heeft er Pararat en Paraplant, resp. bestrijdingsmiddelen van ratten en van onkruiden. Enz., enz., enz., enz. Een bezoek aan de tentoonstelling te Honselersdijk is de moeite en de kosten overwaard Ze duurt tot en met 17 Augustus. Er is veel tc genieten. Van onze adverteerders Door de R.A.V.E.R.O. wordt ter gelegen heid van de Westlandsche bloemen- en fruittentoonstelling van 1317 Aug. een mooie excursie georganiseerd. Deze excur sies houden o.a. ook in een bezoek aan Hoek van Holland, waar gedurende dezelf de tijd een V.V.V.-week wordt gehouden en een aan de groote druivenkweekerij „Nieuw Honsel" en gratis druiven .eten op het ten toonstellingsterrein. Het bezoek aan de tentoonstelling geschied onder deskundige leiding. De etalage van de Ravero, hoek HeerenstraatBotersloot is geheel- in het teeken van de Westlandsche tentoonstelling gezet Bloemen- en fruit uit het Westland trekken de aanda£ht der voorbijgangers, en vestigen meteen het oog op de gelegenheid om de tentoonstelling per Ravero te be-, zoeken. de geurr en de klewr daar te genieten. De Alkmaarsche kaasmarkt Zooals vrij die kannen zien Kort geleden plaatsten we een artikeltje over de Alkmaarsche kaasmarkt, zooals een Duitscher di« zag, thans zendt de C.Z.C. ons een bericht over deze kaasmarkt zooals wij zelf die kunnen zien. Door het Noord-Hollandsch landschap suist de auto. Een smalle weg, die nauwelijks te onderscheiden is van liet. landschap rechts en links, dat één groote, groene vlakte vormt, zoover het oog kan zien. Hier en daar staan melkbussen langs den weg, waarin de puike grondstof wacht op transport naar de fa briek. Want wij zijn hier in het land van de zuivel; overal ziet men het welverzorgde vee, waarvan de melk moet dienen voor één van Nederlands meest vermaarde producten, de Kaas. Eens per week komt die kaas ter markt in de stad, waar vele verkeerswegen samen komen en waarheen ook onze tocht gaat. Van alle kanten aangevoerd worden de ron de kazen opgestapeld op zeildoek, reeds vroeg in den Donderdagmiddag, om dan den dag daarna te worden verkocht, niet zoo maar als een willekeurig product, maar vol gens oude, beproefde tradities. Want geen der millioenen kazen, die de Alkmaarsche markt verlaat om de lange reis te beginnen naar verre landen, om het even of die in Amerika of Azië liggen, of ze is gewogen, opgestapeld op een berrie en gedragen in eigenaardig trippeltempo door in het wit gekleede mannen met een gekleurden stroo- hoed op het hoofd, die vereenigd zijn in een De nestor van hen, de vier en tachtig ja rige taschdrager Dijkman, heeft volle zestig jaar van zijn leven doorgebracht op de Alk maarsche markt en in dien tijd, een men- schenleven op zich zelf!, heeft hij maar en kele malen, hij meent zich te herinneren drie keer en dan nog wegens ziekte, op het appèl ontbroken. Begonnen als noodhulp heeft hij de negentien promoties beleefd, die er in die functie voorgeschreven zijn, voor hij zijn aan stelling kreeg als „vast man" en daarvoor heeft hij dertien jaar noodig gehad. Toen was hij een van de 28 kaasdragers, leden van het «rilde, waarvan hij nu als oudste deel uitmaakt. De laatste jaren draagt hij zelf geen kaas meer maar voert nu de tasch, een onderscheiding, die hij met groote waar digheid draagt. De heer Dijkman heeft in al die jaren veel beleefd, dat ons nu wonderlijk toeschijnt. Aan het begin van zijn loopbaan kwamen alleen de z.g.n. boerenstapels ter markt, ter wijl men nu vrijwel uitsluitend fabrieks- kaas aanvoert. Hij heeft prijzen zien opbren gen, die het tienvoud bedroegen van de te genwoordige. In die jaren is veel veranderd; de belangstelling van het publiek is enorm gestegen, de kaasmarkt wordt tegenwoordig door 'duizenden toeristen bezocht, die een in druk van dit voorname product meenemen. Maar wat gebleven is erkent dc heer Dijk man met voldoening: de zorg voor het pro duct. Men poetst wel niet meer de kazen geel glimmend zooals vroeger, maar bij do bereiding wordt steeds grootöre zorg aan den dag gelegd, en het stemde dezen veteraan tot voldoening te vernemen, dat in steens groeienden kring de kaas als voedingsmid del wordt gewaardeerd en gebruikt. De bezoekers van de kaasmarkt, die in den loop van de maand Augustus naar dit bijzondere schouwspel komen kijken, zullen op aeskundige wijze worden voorgelicht over de vele gebruiksmogelijkheden van het daar verkochte product. Gedurende een kwartier zal een korte inleiding worden gegeven, die door middel van een geluidsinstallatie over het geheele terrein kan worden gevolgd. Zoo- wel in het Nederlandsch als in de vreemde talen zullen enkele bijzonderheden worden medegedeeld, die de groote beteekenis, welke kaas heeft voor een goede voeding, nader in het licht tc stellen. Deze uitzendingen beginnen plm. 9.45,10.45 en 11.45 uur cn duren ongeveer 15 minuten. LAGE PRIJZEN VOOR ROGGE EN GERST. Verhooging van denaturatietoeslag gevraagd Door het lid van dc Tweede Kamer, de heer Louwes, zijn de volgende vragen aan den Minister van Econ. Zaken gezonden: Is het den minister bekend, dat de hoog ste noteeringen voor rogge en gerst aan de Groninger Beurs bedroegen op 5 Augustus j.l. resp. f7 en f 4.30 per 100 kg., waarbij moet worden opgemerkt, dat de in de hoog BOSKOOP MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN. H. HARING IJZEREN HOOI. EN GRAANBERGEN 2-3-4 E ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEERSOLIDE ste noteering neergelegde prijzen slechts voor enkele partijen worden bedongen, ter wijl de gemiddelde kwaliteit, moest worden afgegeven bij rogge voor plm. f6.65 en bij gerst voor plm. f4.10? Is de minister niet van meening, dat nadat bij den gerstprijs is opgeteld de bij slag van f2.50 per 100 kg. deze prijzen aanzienlijk liggen beneden het prijspeil van f7—8 per 100 kg. dat den verbouwer van officieele zijde bij herhaling in uitzicht is gesteld? Vreest de minister niet, dat door deze teleurstellende prijzen de bedrijfsresultaten in den akkerbouw zoodanig zullen worden, dat de neiging om grasland te scheuren en om de arbeidsgelegenheid te vermeerderen, zeer zal worden verzwakt? Is de minister bereid door een verhooging van den denaturatietoeslag voor rogge en- van den bijslag voor gerst of door ande re maatregelen de prijzen te brengen op de in uitzicht gestelde hoogte van f7S per 100 kg? Ontvangen Geschriften De postduif door G. J. D. Mingelen 3e druk, uitgave „Kosmos" Amsterdam. Dat van, dit deeltje uit de afdeeiling Klein Veeteelt van de serie Weten en Kunnen een derde druk verschijnt is een bewijs, dat het een goede gids is voor pasbeginnende liefhebbers "van postduiven. Maar sedert het verschijnen van de 2de druk die een jaar na de le verscheen is alweer 10 jaar vcrloopcn. En in dien tijd zijn belangrijke veranderingen gekomen in dé inzichten op verschillend gebied. Natuur lijk is hienpede in deze derde druk reke ning gehouden. Marktoverzicht Medegedeeld door het Centraal Bureau VOERARTIKELEN Dc maisprijzen zijn de vorige week gelei delijk afgebrokkeld op vrijwel alle posities. Trots de lage prijzen is de omzet niet groot De loco en spoedig gewachte partijen gerst zijn nog rost gestemd. Deze week worden de eerste partijen Russische g«rst verwacht De roggeprijzen zijn niet veranderd, doch de vraag is geheel verawown tengevolge van het aanbod in inlandeche rogge van den nieuwen oogst. Haver is geheel verla ten; de nog voorradige kleine hoeveelheid wordt tegen on veranderden prijs verkocht. MESTSTOFFEN Sti kstof m eststof f en. Met sympa thie heeft de Nedorlandsche landbouw de nieuwe stiikstofprijzen ontvangen. Zoo'n verlaging in doze tijden, al zijn het dan maar enkele dubbeltjes per 100 kilo, doet goed. Wanneer we dus ongeveer tege lijkertijd in een vakblad van den handel de nieuwe stikstofprijzen in Duitschland zien, dan stemt de vergelijking tot bijzondere dankbaarheid tegenover de Neder! andschc producenten. Het verschil bedraagt guldens per honderd kilo. We hopen, dait onze Kamerleden, die tel kenmale, als do stikstof contingenteering aan de orde komt, met allerlei bezwaren komen aandragen, ook eens aan deze bij zonder gunstige positie, ons door de Neder- ianJ»che producenten bezorgd, de noodige aandacht willen schenken. Ook voor bezorgdheid ten opzichte van den hendel en van dc vroegere importeurs, die dan telkens nogal sterk naar voren kwaim, is naar onze mccming geen enkele reden. Ook wij waren vroeger importeurs van vreemde stikstof, doch wij hebben sinds ja ren het nationale belang vooropgesteld. De laatste drie jaren hebben in de C.LA. de Nederlandsch e en vreemde producenten onze markt in gemeenschappelijk overleg Naar het WEST LAND per R.A.V.E.R.0, BEL OP 29200 Voor touringcar» tol. 10144 en overeenstemming bediend en dit is nu weer voor enkele jaren bestendigd. De haal dol en de vroegere importeurs hadden en hebben in de distributie van de stikstof dien samenwerkende producenten een positie, die in geen enkel opzicht minder is dan! van de coöperaties, welke onmiddellijk tot het Nederlandschc product (voor zoover de soorten in cms land vervaardigd worden), overgingen, zoodat er geen enkele reden la voor die zijde, om niet van harte mede te weiken. Ook wij hébben er volkomen vrede mea, dat cle vroegere importeurs en de handel geheel en al gelijkelijk behandeld worden met ons en onze coöperaties. Wij verlangen nooit bevoorrechting, ook niet van onze Nedorlandsche producenten, slechts gelijk stelling. Wij zouden echter ook nooit tevreden; kunnen zijn met eenige bevoorrechting vau de vroegere importeurs of dien handel bo ven onze groep en we hebben met voldoe ning steeds kunnen consteteeren, dat dé samenwerkende producenten dit standpunt! begrijpen en doelen. Wij hopen tenslotte, dat op do thans gel dende basis een rustige marktontwikkeling zal kunnen volgen. Aan ons zal het niet liggen. De afgeloopen week braaht voor den tijd van hot jaar ongekend levendige vraag naar partijtjes stikstof. Merkwaardig, dat alle soorten er in deelden, ja zelfs van kaïkstih- stof werden nog kleine hoeveelheden arf-ge» nomen. ThomasmeeL Allereerst geven wij dé navolgende cijfers: Uitvoeroverschot België/Luxemburg: Juni 1935 80.800 ton April/Juni 1935: 151.600 Juni 1934 96.900 ton April/Juni 1934: 166.300 Er is hier dus wel van een téiuggang irj den uitvoer sprake. Invoeroversohotten Duitschland: Juni 1935: 85.900 ton April/Juni 1935: 137.800 Juni 1934: 138.100 ton April/Juni 1934; 205.826 ton Hier is het verschil well zeer groot, m&ae om de vergelijking juist te maken moet vatf April/Juni 1934 de invoer uit heit Saarge- biod worden afgetrokken ten bedrage van! 65.800 ton, zoodot de invoer dan ween' prac tisch gelijk is. De markt in Nederland waa zeer kalm, Er zijn flinke hoeveelheden aangekocht voor de roggebemesting enz. Voor de ven» dere maanden is er nog niet zooveel ge daan, maar men maakt daar nooit zooveed haast mee. De prijzen blijven uiterst laiag en dat zal een goeden invloed hebben op het verbruik Superfosfaat. De markt is vrij rus tig, doch hier en daar heeft men een postje super, blijkbaar buitcnlandsdhe, beneden dé prijzen aangeboden. No. 290 Daar ben ik de vorige week midden in een tin blijven steken, want de voorzitter klop te af! Nouen dan is het uit, dat weet ge, want als goed staatsburger doe ik niet aan Obstructie. Ik had juist willen zeggen, dat het niet zoo wonderlijk zou zijn als minder hooge 6prongen dan die parachute springende, 75- jarige Russische boer nog meer succes zou den hebben om fouten en gebreken bij anderen op te merken, 't Is eigenaardig kom maar eens in een gezelschap maar fouten cn gëbreken van anderen hoort men 6teeds ibreed uitmeten. Over die van zich zelf zwijgt men of spreekt men vergoelijkend. Maar om ter zake te komen, men behoeft niet zoo hoog tc wezen om de verkeerdheden in eigen bedrijf op te merken en om noodza kelijke en gewenschte ver-beteringen cn ver anderingen aan te brengen. Men ga maar eens bij een ander in de leer. Dus niet om clc verkeerdheden bij een an tler op tc merken en aan t% wijzen, doch om wat daar beter is en bij ons beter kan, op te merken en in eigen bedrijf toe te passen. Dat kan ook door tentoonstellingen te be doeken. Daar is het altijd even mooi. Dat is waar. Praktisch haast niet uitvoerbaar. Dat is óók waar. Doch het wijst wel de richting, waarin het moet om tot verbetering te komen Men moet nooit denken, dat men er is. men moet altijd blijven streven om tot het [volmaakte te komen. i Daarom ib.v. is het ook' goed eens WAT IK HOORDE EN ZAG; LAS EN DACHT. OP REIS EN THUIS. NAAR DE WERELDTENTOONSTEL LING TE BRUSSEL te gaan. Daar is heel wat te zien en te leeren, ook voor de boeren en tuinders. Maar dat is geheel in België. In het buiten land nog wel, zeggen de meesten. Ook dat is niet zoo'n bezwaar. Als het dat is, welnu dan is het al heel gauw opgelost. Wij gaan gezamenlijk en ik, praatjesmaker, ga mee. En ik beloof je, ik zal heel geen praatjes op reis maken, maar alle aandacht laten vestigen op wat onderweg cn in Brussel te zien is. Wie iets voor dit plan voelt, schrijve maar aan mij. Maar ge weet mijn adres niet, zegt ge. Ge weet dat wel. Schrijf maar aan het bu reau van ons blad en zet er bij: aan den Praatjesmaker. Dan komt't voor den bakker. Als het even kan moeten we twee dagen gaan. Als daar genoeg deelnemers voor zijn, lijkt me dat het beste. De kosten voor twee dagen zullen bedra gen een twaalf A dertien gulden. Daar is dan allps inbegrepen, reis, intreeprijs, eten. en nachtverblijf. Maar dit is nog maar voorloo pig ruw geraamd. Veel meer wordt het niet. Misschien zelfs nog wel minder. Ik zou nu alleen maar eens willen weten of er liefheberij voor is. Die zich dus nu tot mij willen wenden, en ik hoop, dat er velen zijn, verhinden zich tot niets en niemendal. Die bedoelen alleen maar: ik voel er wel wat Als er zoo een aantal zijn, is dit voor ons bewijs om de plannen nader uit te werken en pas daarna vragen we wie er zeker mee wil gaan, Die er dus iets voor voelt zonder ook nog maar eenig vast plan, die schrijve me even dat hij of zij het plan wel leuk vindt. Maar dan dadelijk even schrijven. Er is nogal wat voor te bereiden en ik dacht mid den September te gaan. Of wilt ge liever een andere tijd? Schrijf dat or dan hij. 'k Wacht met belangstelling af. Evenals ik afwacht de uitvinding om BOTER UIT STEENKOOL te bereiden. Vroeger kwamen zulke gekke dingen uit Amerika. Thans hebben ook Duitschland en Rusland de eer, dat op hun gebied zoo iets zonderlings uitgevonden wordt. Welnu dan: in Duitschland is men zoo ge lukkig geweest om uit steenkool een product te vervaardigen dat'op boter lijkt en er ook naar smaakt. Dat is voor Duitschland een heele uit komst zult ge zeggen, want daar is genoeg steenkool en nu kan het vetvraagstuk, het groote vraagstuk, waardoor Duitschland vooral in de wereldoorlog had te kampen, en dat mee de oorzaak van de nederlaag is geweest, geen moeite meer geven. Was het maar waar! De steenkoolbotcr komt200 maal zoo duur als gewone boter. Daar heb je wat aan! Stel je voor! Geef mij maar HoLlandsche roomboter. Dat die door de heffing zoo duur blijft is jammer voor de afzet in het binnenland. 'k Vind het daarom zoo mooi, wat het be stuur van die Coöperatieve Zuivelfabriek te Hasselt besloot. Daar leveren ze aan cle leden sedert 1 Augustus 1.1. Elke leverancier van melk kan tot weder- opzeggens toe aan dc fabriek roomboter krij gen tegen de prijs, die de margarine in de winkels doet. Maar hieraan is natuurlijk eenige beper king verbonden, nl. dat het alleen voor eigen gebruik is en ten hoogste twee kilogram per uitbetaling. Dus telkens als de fabriek het melkgeld betaalt (hoe vaak dat daar is weet ik niet) kan ieder melkleverancier vier pond roomboter tegen margarineprijs meenemen. Dit is geen verplichting, ieder is geheel vrij. Er wordt heel geen pressie, hoe dan ook, uitgeoefend. Het bestuur hoopt alleen maar dat het edelste aller vetten op deze wijze binnen het bereik der menschen komt, die de grondstof er voor, de melk, le voren. Er zit een dwaasheid in, dat melkveehou ders, die dus melk leveren, zelf margarine gaan eten. Hoe eerder het met die dwaasheid uit is, hoe beter het is. De Fransche boeren willen ook een eind aan de dwaasheid, dat met. hun wenschen niet gerekend wordt. Ze hebben Althans zoo zeggen ze in een motie, die dezer dagen is aangenomen door het bestuur van de vereeniging, waarvan 499 boerenbon den lid zijn. Deze motie typeert wel de geest der boeren in Frankrijk, en luidt: „De ernstige raadgevingen en waarsc.hu wingen aan het parlement en aan de open bare meening, zijn zonder succes gebleven. Protest betoogingen on verzoekschriften aan het parlement zijn reeds in normale tijden verouderde en ontoereikende middelen, doch in een revolutionnairen tijd, waarin wij se dert maanden leven, moeten zij volkomen zonder uitwerking blijven. Wanneer do land bouwers gedwongen worden, hun oogsten te gen 'hongerprijzen van dc hand te doen om hun verplichtingen na te komen, zal het hun duidelijk worden, dat zij volkomen tc gronde •zijn gericht. Zij zijn vastbesloten niet meer clcn weg der doellooze onderhandelingen en compromisoplosingen te bewandelen. Wanneer de dappere verdediging geen vruchten meer draagt, zijn zij vastbesloten alle maatregelen te treffen, welke hun wan hopige toestand noodzakelijk maakt. Zij heb ben niets meer te verliezen en kunnen daar om alles wagon". Dat is dus een soort wanhoopsstemming. In Denemarken zijn ze nog niet zoo ver ge- DEENSCHE BOEREN ONDERHAN DELEN MET DIE POLITIEKE PAR TIJEN, DIE INVLOED OP DE RE GEERING HEBBEN. Dat is dus met de grootste partijen. De vorig* week is dat geschied. Op het program der boeren stonden dc eiscihen, die ze geuit had den bij him groote demonstratie voor het Koninklijk Paleis. Men zegt, dat de onder handelingen heel kalm en rustig verliepen. Dc vertegenwoordigers der boeren stelden een. aantal vragen en door de partijen werd toegezegd, dat zij deze later zouden beant woorden. Na ontvangst van het ariïtvoord- zal de Boerenbond beslissen, of 'het stand punt dei- politieke partijen een basis vormt voor verdere onderhandelingen, dan wel of de reeds meermalen aangekondigde maatre gelen om aan de eischeu der boeren meer kracht bij te zetten, zullen worden uitge voerd. Ge weet dat kort geleden 50.000 boeren voor het paleis van den Koning demonstreer den en nadrukkelijk verklaarden, dat ze geen waren willen leveren voor de binnen landsche markt tegen prijzen die hen zelf verlies leveren, dat ze geen voortzetting van de hypotheekeering van Denemarken door nieuwe leeningen willen toelaten, daar de terugbetaling met geld van den landbouw geschiedt Ook protesteerden ze tegen de mis lukte sociale wetgeving, die de landbouw ar beidskrachten onttrekt en de jeugd tot werk loosheid drijft of lokt Dat is nog al kras, vooral ook daar ze dreig den hun productie te zullen veitninderen, als hun eischen niet ingewilligd werden. Als de door de Varkenscentrale opgekoch te varkens het doen konden zouden ze ook protestceren over de oneconomische wijze, waarop met zo gehandeld werd, maar ze zijn geslacht, dus protesteeren gaat niet. Het BEVRIEZEN DER VARKENS HEEFT ééN EN DRIEKWARTMILLIOEN GUL DEN GEKOST EN ACHTDUIZEND ZIJN ER VERSCHIMMELD. Daarop wordt gewezen door de „Vee- en Vleeschhandel" nu varkens tot gehakt in blik zullen verwerkt worden daar volgens 't zeg gen van de Veehouderij centrale de vraag zoo groot is. In feite moet het zijn omdat meri van de varkens af moet. Het „uitsmelten waartoe men enkele maanden geleden over* ging, is een mislukking geworden. Nadat 3000 uitgesmolten waren bleek het, dat dq kosten zelfs de Varkenscentrale te hoog wer den. Van de in 1934 overgenomen 132.409 zware varkens zijn slechts 77.693 naar Italië en Rus land verhandeld, zoodat do voorraad (aan nemende, dat cr uit 1933 ook nog minstens een 10.000 stuks overgebleven zijn) per 1 Januari 1935 zoo'n 65.000 stuks bedroeg? Waarom mag niet bekend zijn, dat alleert aan vries- en opslagloon voor deze varkens in 1934 zoo'n slordige 1*4 miliioen is betaald, zooals deskundigen ons voorrekenden. In dien men nu verder rekent, dat wc nu al weer Augustus schrijven, en dat er dit jaar tot dusver maar een bedroefd beetje van deze beesten afgezet is, dan mag men bij deze P/i miliioen nog wel een half miliioen bijtellen. Alzoo een 1miliioen gulden al leen aan vriesloon. Dat blijkt ook uit het rapport, dat de Ve**- houderijcentralc aan den minister over deze aangelegenheid uitbracht. Daaruit blijkt ook dat 8000 varkens, voor rekening van de Cen traio opgeslagen in Bremen, verschimmeld zijn en voor SY2 cent per kilo zijn verkocht, maar deze strop is voor rekening van het koelhuis. Voor wiens rekening het is geeft niet zoo heel veel, het feit is er even ernstig om. Zóó ernstig, dat ik geen woorden meer kan vinden en daarom zwijg. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. Een brief, die ik in handen kreeg, toen dit praatje al gereed was, neem ik dc volgende week w-el even onder handen. Schrijver raadt o.a. dringend aan de Brusselschc ten toonstelling te bezoeken, We hadden dus tegelijk dezelfde gedachte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8