JDaxear-OJckertfes BINNENLAND. De Rijkscontroledienst op de steunregeling Meer controle in de groote steden. Toen de gevolgen van de huidige crisis eir-h meer en meer deden gevoelen en de werkloosheid belangrijk in omvang begon toe te n.emen, ging het Rijk zich weer, even als in de na-oorlogsjaren, voor de steunver- leening aan werkloozen interesseeren. In bet begin van 1931 werd de steunregeling, die in de na-oorlogsjaren had gegolden, weer in werking gesteld, terwijl het Rijk nun de gemeenten, indien deze de Rijksrege ling volgden, een bijdrage in de kosten toe zegde. Voor het houden van toezicht op de na leving der Rijksvoorschriften werd een Rjjkscontróledienst ingesteld, die in den loop der jaren geleidelijk werd uitgebreid. De controle op de steunverleening in de groote gemeenten heeft de Regeering tot dusverre om verschillende redenen niet zoo intensief doen plaats hebben als in de andere gemeenten. Het aantal ondersteun den in de groote gemeenten tezamen vormt een belangrijk deel van het totaal aantal werkloozen in ons land; dit alleen reeds maakt, dat het probleem in de groote ge meenten uiteraard veel moeilijker is dan in de kleinere gemeenten. Wij men in de groote gemeenten met Vrucht controle uitoefenen, dan dient men ook over een behoorlijk aantal geschoolde ambtenaren te beschikken. Minister Slingenberg meent thans over voldoende controleurs de beschikking te hebben om met een regelmatige Rijkscontrole in de groo te steden te doen aanvangen en zal zoo noodig, het aantal controleurs vermeerderen. De weermacht van de N.S.B. Thans stelt Polak vragen Het Eerste Kamerlid Polak heeft op hieuw vragen gesteld aan den Minister van Justitie over de weermacht der N.S.B., na dat zijn partijgenoot Van der Heide reeds eerder over hetzelfde onderwerp inlichtin gen verzocht en verkregen had. De heer Polak wenscht o.m. te weten, of de z.i. onschuldige voorstelling, die de Mi nister, in zijn antwoord op de vragen van den heer Van der Heide, aangaande de weermacht de N.S.B. heeft gegeven, op po litie- en andere ambtelijke rapporten is ge grondvest. Daaraan heeft deze vrager echter nog niet genoeg. Hij insinueert, dat deze rapporten wellicht niet met de feiten in overeenstem ming zijn „daar het immers buiten twijfel ls. dat in politie- en ambtenaren-corpsen de mot de N.S.B. sympathiseerenden vrij tal rijk zijn". Het uitreiken van vent vergunningen Geen plaatselijke protectie. De Minister vaji Binnenlandschc Zaken heeft de Gemeentebesturen bericht, dat het bij hem ernstige bedenking ontmoet, wan neer dc bepalingen op het openbaar venten worden dienstbaar gemaakt aan plaatselijke protectie waartoe bona fide venters uit andere gemeenten worden geweerd. Het verdient naar het inzien van den Minister aanbeveling geen onderscheid te maken tusschen ingezetenen en niet-ingeze- tenen, doch het aantal uit te reiken ver gunningen aan een niet al te laag gesteld maximum te hinden. Hiermede wordt, naar het hem voorkomt, aan de bezwaren van de winkeliers tegemoet gekomen, terwijl den bona fide venters de gelegenheid niet wordt onthouden hun bedrijf uit tc oefenen. Voorts geeft, de Minister de Gemeentebe sturen in overweging aan bone fide venters een ventvergunning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperkten geldigheids duur en de leges-bedragen voor dei-gelijke vergunningen niet al te hoog te stellen. In dit verband zou het aanbeveling ver- dienen zoo in de verordening op de heffing van secretarieleges het volgend tarief werd opgenomen. Voor ventvergunningen met een geldig heidsduur van: a. een dag f 0.15; b. een maand f 1.c. een jaar f 5.—. Korte vreugd De mooie dagen in Denemarken zijn voorbij In een regeeringsverkl aring heeft Stau- ning, de soc.-dem. minister-president, ver klaard, dat volk en regeering de taak had den om zich aan te passen aan de tijds omstandigheden, schrijft „Landbouw en Maatschappij." De verslechterende economi sche toestand vroeg van ieder niemand uitgezonderd offers en deze offers moes ten naar draagkracht gebracht worden. Zooals de toestand nu was, mocht het niet langer voortduren, doch de landsverdedi ging mocht niet begrepen worden onder de bezuiniging, daar verdere bezuiniging op dit gebied, landsgevaarlijk geacht moest worden. Het parlement was het met. Stauning eens. Er zijn dan toch sociaal-democraten en sociaal-democraten. Ook Noorwegen tracht de crisis te bestrij den en neemt opnieuw maatregelen, o.a. door de belastingen nogmaals te verhoogen. Het schijnt daar zeker nog te kunnen, doch bij ons zijn wij aan de uiterste grens van ons kunnen. Zoo ziet men, dat ook in de socialistische landen alles geen botertje tot den boom is en dat men zich daar ook wel terdege aan passen moet. OPENSTELLING TWENTE—RIJNKANAAL Vermoedelijk zal het Twente—Rijnkanaal op 19 Aug. a.s. worden opengesteld. i Contactcommissie K.L.M. Voor overleg tusschen leiding en piloten De directie van de K.L.M. is er toe over gegaan om een zoogenaamde contactcom missie in te stellen. Naar aanleiding van de moeilijkheden, die ontstonden, doordat er onvoldoende overleg tusschen de direc tie en het vliegerspersoneel bestond, ble ven allerlei grieven bestaan, die bij een voortdurend overleg niet behoeven te ont staan en in ieder geval kunnen worden op geheven. In de contactcommissie der vlie gers, die alle kwesties met de directie kan bespreken, zijn, volgens „Het Volk", aange wezen de drie oude piloten dér K.L.M.: Geyssendorfcr, Scholte en Pannentier. De weerafdeelingen der N.S.B. Minister van Schaik ontkent hnn militair karakter In verband met een door de nationaal- socialistisohe beweging genomen besluit tot oprichting van een nieuwe organisatie, wel ke bij een eventueel verbod van de weeraf deelingen in de plaats daarvan zou kunnen treden waren door het Kamerlid Van der Heide aan den Minister van Justitie eenige vragen gesteld In zijn antwoord daarop deelt Minister van Schaik mede, dat de regeering de oude en nieuwe organisaties van de Natio- naal-Socialistische Beweging met aandacht volgt. De „troepen", waarop in de vragen wordt gedoeld zijn, voor zoover bekend, geen zeer nieuwe organisaties in de N. S. B. en niet bestemd of geschikt om hij een even tueel verbod van de W.A. daarvoor in de plaats te treden en naar den schijn naast de N. S. B. te staan. De bedoelde groepen, ook wel eens doch naar het. oordeel van de N. S. B. ten on rechte „stormtroepen" genoemd, hebben' naar is gebleken, in de eerste plaats tot doel colporteurs te beschermen, al bestaat wel licht de mogelijkheid, dat zij vroeg of laat in feite een ruimer arbeidsveld vinden. Hoewel binnen de groepen naar een strenge discipline wordt gestreefd en de aanneming van leden met inachtneming van bijzondere eischen van geschiktheid voor het door dc N. S. B. beoogde doel geschiedt,, schijnt het voorshands nog minder juist haar een militair of semi-militair karakter toe te kennen. Afgezien van den al of niet on-Nederland- scher aard eener organisatie, blijft de Re geering van oordeel, dat groepsvorming, die in werkelijkheid een militair of semi-mili tair karakter zou gaan dragen, door de Over heid dient, te worden tegengegaan. Zij zal niet nalaten dienovereenkomstig de noodige maatregelen te treffen en. indien noodig, .voorstellen te doen. Geen presentiegeld voor gemeenteraadsleden meer? Een Larensch voorstel Het raadslid H Veenema (c.d.u.) te Laren (N.-II.), heeft het volgend voorstel inge diend ter plaatsing, op de agenda: le. in trekking van het presentiegeld der raads leden hij openbare vergaderingen en ter- wille der daaruit voortvloeiende conse- kwenties de vergaderingen te houden in de avonduren; 2e. intrekking der presentiegel den der commissievergaderingen; 3e. verla- giug van het bestaande salaris der beide wethouders tot f 100 per jaar voor zoover de functionarissen deze vergoeding noodig achten, dan wel geheele intrekking voor zoover deze heeren bereid zijn dit ambt „con amore" te willen bekleeden. In de uitvoerige toelichting wordt o.m. gezegd, dat de raadsleden er enkel maar zijn, om de gemeenschap van dienst te zijn en de gemeente te dienen zonder meer. VREEMDELINGENVERKEER TUSSCHEN MAA.S EN WAAL In het land tusschen Maas en Waal is een Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer opgericht, onder voorzitterschap van den heer J. II. Bruens, te Druten. De burge meesters van de elf betrokken gemeenten hebben reeds hun medewerking toegezegd- Officieele Berichten CONSULAIRE DIENST De heer F F Anema is erkend en toegelaten als consul van Zweden te Padangr, voor de re sidenties Sumatra's Westkust. Benkoelen, Lam- pongsche districten, Palembang. Djambi en Riouw en Onderhoorigheden, alsmede voor de afd. Bengkalis van het gouvernement Suma tra's Oostkust. GEEN AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Vrijdag 16 Aug. a.s. niet plaats Uit Oost-lndie UITBREIDING DER LUCHTMACHT BATAVIA, 13 Aug. (Aneta). De Volksraad behandelde de begrooting van liet Departe ment van Oorlog. De heer Feuilletau de Bruin (Partijloos) en anderen drongen hierbij aan op een aan zienlijke uitbreiding van de luchtmacht, o.a. met 54 bombardeervliegtuigen. De heer Kerstens (I.K.P.) bepleitte mili taire propaganda onder het Nederlandsche volk door een juiste voorlichting ten aan zien van het vraagstuk van den Pacific door middel van den Regeeringspersdienst. DE MOORDZAAK-RAIDT. BATAVIA. 13 Aug. (Aneia). De raad van justitie heelt de behandeling aangevangen van den aanslag van den 18-jarigen L. W. II. H., die op 10 April den Duitscher W. II. Raidt een dolk in de borst plantte, waarbij Raiclt tengevolge van een inwendige ver bloeding overleed. Peklaagde ontkent voor bedachte rade. Do president raad-ie Iipo» herhaaldelijk aan om de waarheid te spre ken in verband met zijn van het eerste ver hoor afwijkende verklaringen. Verwijder de vergiften uit Uw darmkanaal Als Uw darmen door hei innemen van te sterk werkende purgeermiddelen van streek zijn geraakt, en zij niet meer normaal funclionee- ren, dan vindt ge in de nieuwe vinding van Apotheker Dumont: „Laxeer-Akkertjes" een prachtmiddel op het gebied van onllediging der ingewanden, dat onschadelijk werkt De samensteller is uitgegaan van de navol gende gedachtede meeste laxeer-middelen streven hun doel voorbij door hun te hef tige werking: wonderolie, aloë, enz. Zij veroorzaken dan overmatige ontlasting in éénmaal, maar dan treedt hèr-verstopping op met alle ellendige gevolgen daarvan. Daar in de Laxeer-Akkerljes voornamelijk plantaardige stoffen zijn verwerkt, maar bo vendien melkzuur-fermenten te- Sen gisting, gal-exlraclen voor de «ver en chlorophylle voor den V-ga bloeddruk en den bloedsomloop, Öw7 is er een samenstelling ontstaan i&M van buitengewoon veelzijdige werking op geheel Uw gestel en een laxeermiddel als geen ander. TllakzrL Schoon. Schip Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT IN DE WOLLEN- STOFFENINDUSTRIE De fabrikanten in de wollenstoffendndu- strie te Tilburg hebben, ingaande 19 Aug. a.s., besloten de loonen te verlagen en de periodieke verhoogingen gedurende een jaar stop te zetten. De rijksbemiddelaar, Prof. Mr Aalberse, heeft de partijen betrokken bij dit conflict, tot een bespreking bijeengeroepen te Den Haag tegen hedenmiddag. MASSAAL ONTSLAG TE HILLEGOM Eenige dogen geleden publiceerden wij een berichtje over een massaal ontslag aan de N.V. Kunslzandsteenfabriek .Araoud" te Hil- legom. Wij hodden redenen om aan te ne men, dat dit bericht dat telefonisch werd opgegeven afkomstig was van den diirec- ROFFELRIJMEN - REGEN! In het zomerzonneschijnsel Hebben wij ons zeer verheugd Drooge warme zonnedagen Deden ons ten hoogste deugd. Zelfs de meest verstokte lijder Aan verharde rheumatiek Voelde eens een keer geen botten En zich heelemaal niet ziek. Wijvacantie-egoïsten, Badende in puur genot, Altijd op een blauwe hemel Vol van zonneschijn verzot, Wij, die liever heelemaal niet Denken in vacantietijd Zijnde dit een uitermate Ingespannen bezigheid Wij vergeten te bedenken Dat de vaderlandsche grond Elke dag in erger mate Grondig uit te drogen stond, Dat het gras lag te verbranden En de koe van dorst verging, En de boer bij 't middagmelken Karnemelk in d' emmer ving. Als de krant het niet verteld had Was 't je absoluut ontgaan Dat het doodgewone leven Ook des zomers door moet gaan Nu de wolken samenpakken En je drift wat wordt bekoeld Keer je tot het denken weder, Zij het langzaam, en je voelt: 't Is een zegen als het regent Als het regent dat het giet, Als je de verflenste bloemen Overeinde rijzen ziet. Zie eens hoe verheugd de vogels Schudden in hun veeren jas, Hoe de spreeuwen jolig spelen In het opgerezen gras 't Is een zegen als het regent Als het regent dat het giet, Altijd zon en blauwe hemel Is toch ook weer alles niet. Nadruk verbodenLEO LENS teur van het betrokken bedrijf. Ons is ech ter thans gebleken, dat dit niet het geval was, terwijl ook, naar ons werd medegedeeld, de verstrekte cijfers niet juist zijn. OPENLUCHTSAMENKOMSTEN VAN CHR HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN Naa_ w(j vernemen is de Ned. Ver. van Chr. Handels- en Kantoorbedienden voornemens om op drie Zaterdagmiddagen in verschillende plaatsen in ons laad openluch-bsam^nkomstea tc gouden met li-et doel o.m. de saamlioorlgaeld ipnaoc do .collega 8 te versterken. Duizend kinderen in een Bloemencorso. Een fleurigen aanblik leverde 't bloemencorso voor kinderen georganiseerd door Een vliegend foto-atelier in aanbóuw. In de Koolhoven-fabrieken op Waalhaven wordt een nieuw toestel, de FK 49 de vereeniging „Het Zuiderkwartier" te Den Haag. De stoe t trekt door de Zuiderparklaan. gebouwd voor den kartografischen dienst van de militaire luchtvaart. De bouw van de vleugels. WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 L Treinbrand in Roemenië. In de nabijheid van de residentie Sinaia botste een goederentrein tegen een trein, bestaande uit petroleum-tankwagens. De petro- leum-trein stond binnen enkele seconden in vlammen. Links: de uitgebrande tank-trein. Rechts: de trein in vlammen TWEEDE BLAD PAG. 5'. Op Haile Selassie's ver jaardag. De keizer van Abessynië op zijn troon gedurende de receptie gehouden ter gelegenheid van zijn 44sten verjaardag Bij het zien van deze foto vraagt men zich onwillekeurig af, hoe lang deze „koning der koningen" zooals zijn titel luidt, nog een troon tot zijn, beschikking zal hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5