CHR. NATIONALE WERKMANSBOND rêdëOü WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 3. De veertigste jaarvergadering in Utrecht gehouden Hoe moet er gehandeld worden met hen die lid zijn van de Bond en ook van de N.S.B.? Er zal een propagandist worden benoemd met standplaats Utrecht Gisteren brachten wij reeds verslag uit van de opening der 40e jaarvergadering in K. en W. te Utrecht van oen Chr. Nat. Werk mansbond. 150 afd. waren tegenwoordig. Na de openingsrede van den voorzitter den heer P. J. Nahuizen, werden de ver- Blagen van secretaris on penningmeester goedgekeurd, evenals het jaarverslag van diet Ponds „Hulp in nood". Uit het jaarverslag van den secretaris den heer C. Sneep blijkt dat de Bond in het afgeloopen jaar weer veel werk verricht heeft op het maatschappelijk en sociaal ge- De droeve tijdsomstandigheden hebben niet nagelaten hun invloed op het ledental uit te oefenen al is de teruggang slechts gering te noemen. Toch werden er in het afgeloopen jaar nog vele nieuwe afdeelingen gesticht hetgeen een bewijs is dat er leven genoeg in den Bono zit. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek dat het vermogen van den Bond f 13.015.12 bedraagt.. De begrooting voor 1936 werd vastgesteld op een bedrag van f 12.515. Vereeniging Sanatorium fonds van den Chr. Nat. Werkmansbond. Balans per 31 Dec. 1934 f 30.186.99. Winst, en verliesrekening 1 Jan.31 Dec. 1931 f 7.826.61. Dr. De Visserhuis te Lunteren van de Vereen. Sanatoriumfonds van den Chr. Nat. Werkmansbond. Exploitatierekening 1 Jan.- 31 Dec. 1931 f S.257.51i/2. Nadeelig saldo Ex ploitatie f 2.229.76V£. Voorstellen De N.S.B. en de Chr. Nat. Werk mansbond. Toch een propa gandist. Er waren verschillende afdeelingen die een voorstel hadden ingediend waarin oe wenechelijkheid werd uitgesproken dat de Alg. Vergadering uitspreke hoe gehandeld moet worden met hen die lid van den Bond zijn en tevens lid van de N.S.B Voorstellen waren hieromtrent ingekomen van de afd. Alphen a.d. Rijn, Beverwijk, En schede, Harlingen, Hengelo cn Zuilen. Het prae-advies van het Hoofdbestuur luidde in deze: Prae-advles Hoofdbestuur Het Hoofdbestuur acht de doorwer king van de Nat. Socialistische begin selen voor Kerk en Maatschappij ge vaarlijk. Niettegenstaande de enkele voorstellen in deze acht het Hoofdbestuur het gevaar dezer doorwerking in don Chr. Socialen Bond inog niet in die mate aan wezig, dat daartegen door royement zou moeten wor den opgetreden. Een taak ech ter blijft voor don Bond voortdurende studie van de ontwikkeling van het Nat. Socialisme in Nederland; naar aanleiding waarvan een definitieve be slissing thans reeds niet gewenscht voorkomt. Een breedvoerige discussie volgde op het indienen der voorstellen. Verschillende spre kers zetten hun standpunt uiteen en ge noemde afdeelingen achtten ingrijpen nood zakelijk. De voorstellen werden echter ver worpen en het p r a e-a d v i e s van het hoofdbestuur werd aanvaard. J3 leden stemden tegen. De propagandist De afdeeling Alphen aan den Rijn diende liet volgende voorstel in:- Met het oog op meerdere kosten aan Ringen en te vormen Ringen voor de propaganda worde besloten, geen propagandist meer te benoemen. Het hoofdbestuur achtte de aanstelling van een propagandist noodzakelijk, zoowel voor de organisatie van den Bond zélf als- mode in verband met de propaganda voor de stichtingen van den Bond. Do afdeeling Rijswijk (Z.H.) had een der gelijk voorstel ingediend. De discussie die gevoerd werd over het al of niet benoemen van een nieuwen Bonds- propagandist nam geruimen tijd in beslag. Verschillende sprekers voerden hierover het woord w.o. de heeren Broen en Bakker. Laatstgenoemde noemde het onverantwoor delijk wanneer geen propagandist in dezen tijd aangesteld zou worden. Tenslotte werd het prae-advics van het Hoofdbestuur aanvaard. Als woonplaats van den nieuw te benoemen propagandist is Utrecht aangewezen. De benoeming zal overgelaten worden aan het Hoofdbestuur evenals de salarieering. De voorzitter achtte het wenschelijk dat de Alg. vergadering geen uitspraak doen zal in zake het salaris. Een en ander werd dan ook aan het hoofdbestuur overgelaten. De afd. Raamsdonkvecr had een voorstel ingediend dat het hoofdbestuur er bij de Regcering op aandringe te bewerken dat een steuntrekker, bij ziekte hetzij zijn gewone uitkeering hetzij zijn ziektegeld ontvangt. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidde in deze: het hoofdbestuur voelt mee dat hier voor de betrokken gezinnen groote moeilijkheden ontstaan en is bereid met het Departement van Sociale Zaken deze aangelegenheid te bespreken, teneinde te trachten de gewenschte oplossing te krijgen. Het prae-advies werd aangenomen. Deze zaak zal dus nader worden onder zocht Afgevaardigden spreken Nadat enkele voorstellen nog waren be handeld voerden afgevaardigden het woord. Namens de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. sprak allereerst Ds. P. Bokma die de vereeniging hartelijk geluk wenschtc. Met belangstelling heeft de synode altijd de loop der vereen, gevolgd en God heeft het werk altijd rijk gezegend. Er wordt tegen woordig veel gesproken van praclisch- Chnslendom. Dat is aldus spr. be lichaamd in de Chr. Werkmansbond. Onze Bijbel spreokt van geestelijke boos heden in de lucht. Wat heeft de Chr. Werk mansbond veel gedaan om velen terug te houden van verkeerde paden enterugte brengen tot de Kerk. God zegeno het werk van dp.n Bond. Spr. hoopte dat de Bond onder Gods zegen nog vele jaren zal blijven bestaan. Bij alles moge worden er- varon, hetgeen de Apostel Paulus ervoer dat de genade Gods U genoeg is! Do heer Kruithof, voorzitter C.N.V.. sprak namens hot Chr. Nat. Vakverbond. Wij zijn dankbaar aldus spr. voor het be staan der Chr. organisaties. Do eerste 25 jaar van het bestaan van den Chr. Werkmans bond is het C.N.V. niet vertegenwoordigd geweest. Aan een fusie tusschen Patrimoni um en Chr. Werkmansbond heeft spr. geen behoefte. De Werkmansbond komt zijn plaats ten volle toe. Ook namens de commissie voor samenwer king wilde spr. de gelukwenschen overbren gen. De commissie verheugt zich in haar ge heel over het 40-jarig bestaan van de, C.N.W'.B. Spr. is verheugd over den toon dio hij hier hoorde. De toon als deze moet een Chr. organisatie altijd kenmerken. Het zal voor het laatst zijn dat spr. hot C.N.V. en de Commissie voor Samenwerking op de jaarvergadering van den C.N.W.B. vertegen woordigt. Spr. heeft een uitstekende indruk van deze vergadering en hoopte dat de goede toon tot in lengte van jaren zal voortklinken De voorzitter van het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbond bracht hierna van dezen bond de gelukwenschen De voorzitter dankte de sprekers voor de hartelijke woorden. Inmiddels waren nog bloemstukken bin nengebracht van het C.N.V. en Patrimonium. Het verhoog waarop het Bestuur gezeten was kreeg hierdoor een echt feestelijk aan- Gezellige samenkomst Feestrede Ds P. de Haas: „Werkmenschcn en Kerk- menschen" Des avonds had eveneens in gebouw voor K. cn W. een feestelijke bijeenkomst plaats, waarin het 40-jarig bestaan op feestelijke doch eenvoudige wijze herdacht is. De avond werd geopend met het zingen van PsaLm 68 vers 10,waarna de heer Na huizen een gebed en een kort openingswoord uitsprak. Welwillende modewerking verleenden de zen a\»nd nvej. Sophie Volkers, sopraan, de heeren Hendrik Reisma, bas en bariton en Hendrik Gort, piano. Hk»t strijkje onder lei ding vaal den heer H. L. L. de Goede zorgde voor een aangename begeleiding en eveneens muzikale afwisseling. Het was Ds P. de Haas, Herv. Predikant te Utrecht» die een korte feestrode hield. Feestrede Ds P. de Haas Uw vierdubbele naam, aldus spr., drukt vier kwaliteiten uit, waarmede gij zelf zijt te kenschetsen. Gij zijt: 1. Werkmcnschcn. 2. Strijders voor uw Bond. 3. Ge wort el-den in den nationalen grond. 4. Kerkmcnsclien. Dat zijin de vier gedachten, die een rol speelden voor 40 jaren; en het is goed zich thans nog eens in die gedachten to verdie pen. Sommige dier grootheden, als Natie en Kerk, hebben een anderen, althans een 1 ui- deren klank gekregen in dien tussohentijd, Maar ook het begrip „Bond", „Organisatie', heeft een typischer accent gekregen. En ook het woord „werkman" heeft in die 40 jaren een zekere verkleuring ondergaan. Toch zijn het wel zeer belangrijke groot heden, waarvan de naam van uw Bond spreekt. „Werkmensdhen".Er moge cmer drijving zitten in de meening, (Jat ai- leen handenarbeid den naam orbeid verdient; nog zekerder was hot in vroe ger dagen een groote misvatting, min achting te hebben voor handenarbeid, nog dwazer minachting te hebben voor den „werkman" als voor een wel veel voorkomend, maar toch onbelangrijk verschijnsel in de samenleving. Ja, is het wel niet geschied, dat een of andiene rijke leeglooper torenhoog meende uit te steken b>ven hen. die als de werkbijen in onze maatschappelijke korf fungeerden? Uw Bond is ontslaan in een tijd, dat 'ie werkman het respect voor zichzelf gevonden heeft. In «Ie vakbeweging en op andere wijze hebben de handenorbeiders elkander gevon den cn elkander de henden gesterkt. Een strijddoel moge hierbij hebben voorgezeten, een illen gebroit n eken van de putu üjke kracht- en verweermiddelen, die daar liggen juist in het getal, de onmisbaarheid, en de kracht dier eensgezindheid. Daarnevens vas het toch ook de ontdekking van een onaf hankelijkheid, waarin men de gemeenschap pelijke belangen door samenwerking kon bevorderen. Hiermede zijn we eigenlijk van „werk menschen" reedis overgestapt op „Bond". Niet alleen de beteekenis van hot „werkman" zijn was ontdekt, maar ook de kracht en de zegen van het „Vierbond". Wat ls een verbond? Een verbond is aller eerst „cumulatie"; niet in den zin van de thans zooveel bestredene, waarbij het eg': isme zijn grijns vertoont, maar 'n cumulatie vam persoonlijke gaven en krachten, waarhij iedier het zijne inzet, en ieder zich zei.' vindt en ontplooit, juist door dSe samenwerking mrt anderen, ben bond, aw> het xord is. be- toekent meer dan de optelsom zijner Leden Verschillende personen tot elkander komen de en samenwerkende, vormen met aikaar iets geheel nieuws; als het gaat, zooals het moet, iets goeds en iets groots. He<t kan een mengsel worden, ik zal maar zeggen, als ge wapend beton. En dit gelukt, als men maar samen dienen wil, en lust krijgt in wat men samen worden en maken kan. Doch dan staan er nog die twee andere woorden in den naam van uw Bond, die elk voor zich wijzen naar een nog wijderon cir kel, een nog belangrijker gemeenschap- ..Na tie" en „Kerk". Wat ik zeide van uw Bond is nog duidelijker als we denken aan hst na tionale. Eon bond kan rechts persoonlijk- lieid hebben, een natie is bovenpersoonlijk, en tegelijk zelf „persoon"; we spreken toch van een volksziel en een volksgeest, van volkskarakter en volkskracht, en zelfs van 't nationale geweten. We behoeven niet lyrisch t.e worden, maar we weten 't allen hier, dat in het gezegend feit, dat wij tot de Holland- sche natie behooren e^n bezielendi kracht schuilt, zij het ook, dat die soms sluimerend in ons voortleeft. Ds P. de Haas Ten slotte: gij zijt „Kerkmenstihen". Gij allen behoort tot onze Ned. Herv. Kerk, en hebt die Kerk lief. Daarom aHoen is lx/t voor oen ambtsdrager in die Kerk al een festijn van u af te we ten, u en uw arbeid gade te slaan, en u hier samen te zien. Er wordt ge klaagd, dat de Kerk de groep op de intellectueclen cn op de arbeiders ver liest en slechts in de kleine bungerij zijn eigenlijken aanhang heeft Uw pal- staan in het midden van onze dierbare Kerk stemt dankbaar en bemoedigend. En het ware te wenschen, dat de Kerk in het geheel daar meer oog voor had! Maar gij voor uzelf schaart u niet rondom Christus, opdat gij Zijn Kork in stand zou dit hou dengij zijt.. omgekeerd, gedre ven door het klaar besef, dait uw Bond alken dan sterk is, en beteekenis heeft voor de toekomst, als die Bond ge vat is in het wij der verband der Natie, maar ook in het raam der Kerk. Gij weet het als Christen-wehkliedcn, dat ge alleen als vruchtdragende boom kunt groeien, wanneer die boom geplant is aan de waterbeken, die uil Gods Hoiligdom vlieten. Gij hebt dat „Christelijk" niet als vlag op uw schip ge plaatst, maar ge kent Hem, Die gezegd heeft: „zonder Mij kunt gij niets doen". Zoo is dan de naam van uw Bond één groove ©eretitel, maar ook één groote roeping Maar, nu is (laar in alias wat groot is en streeft naar groei, een groot gevaar. Het gevaar nl., dat het groot wordt in ziohzelf. En cliait gevaar is er juist extra, als we aan het jubileeren gaan. Daarom acht ik het vanavond in het bij zonder mijn taak u te plaatsen voor de ver kondiging van Gods Woord, zooals ons dat tegcnklinkt. in het bekende eerste vers van Psalm 127: „Zoo d» Heer het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlie den daaraan". Dat woord zegt meer dan het bekende regeltje: „aan Godcvs zegen is 't al gelegen". En het zegt meer dan velen in de practijk van die waarheid maken. Dikwijls komt het hierop neer: wij doen de dingen en ten slotto mag God Zijn „fiat" daarop geven. Die zegen des Heeren is dikwerf een me- moriepost. Neen er staat: als Hij niet bouwt, dan gebeurt er heelemaal niets. Wij kunnen zweeten en zwoegen, en dat is ten allen tijde onze taak, en we doen dat onwillekeurig, maar dat zweeten en zwoe gen doet hel gebouw niet oprijzen. Daar kan hoogstens de narigheid van den toren van Babel van komen: een wangedrocht spraakverwarringZoodra wc dat. uit het oog verliezen'," dan zit onze „trots" er tus schen, het typisch ons stellen >n de plaats van God", nawerking van het oude slangen- woord: „gij zult zijn als God''. En komt nog wat tot stand, ij?ts in welks grootheid we ons nog meencn te moeten veitheugen. iets dat onszelf imponeert, dan is dat .groote" niet „gezegend", niet .goed" in den echten zin des woords, maar (vooals diat t gcnwoordiig scherp wordit uitgedrukt) dan het. „daemonisch". Dit nu is waar stuk voor stuk, bij alle vier punten, waarop de naam van uw Bond ons wtjst. „Werkmenschcn". Het is goed, dat de werk man zijn zelfrespect gevonden heeft. Met „minderwaardigheidscomplexen" wordt onze ziel ziek. Maar liet kan natuurlijk ook worden, dat de titel .arbeider" ons ais core- tiU-il naar het hoofd stijgt. Zooals, om iets te nemen. Rusland ons toont. Als het wordt w ij, werklieden, met allen nadnuk op w ij, dan is dat even bedenkelijk als met al dii( andere zelfgenoegzame wijs, wij-dit, wij-dat Standgevoel is verdedigbaar, zoolang we er genade en roeping Gods in zien. Maar alle standsgevoel kan ook daiomoniscli worden. Nog sterker is dit met „Bond". Zelfs Christenen kunnen dit leolijk vergeten. We weten d'an wel, dat liet „ik'" in ons den stijven kop moet buigen voor het „Gij" van God don IIper, maar dat verloochend „ik* haalt dam lekker zijn schade in in het trot- sche „wij": de Bond heeft dit gedaan, de Bond heeft dat bereikt; cn naast het dee moedige „niet-ik" rijst als een leelijk gezwel op het hoog gevoelende „wij".... „wij heb ben gebouwd". Dal het ..Nationale' daemonisch kan wor den, daar behoeft in onzen tijd niet veel van gezegd te worden. Zelfverheerlijking, chauvi nisme, rnilitairismo, gebral van leeuwen en adelaars met klauwen, die raak slaan, dat alles in zoo zonderlinge disharmonie met die hymnen van deemoed, die in alle kerken ge zongen worden, wij kennen dat wangedrocht maar al te goed! Zooclra nationale dankbaar heid omslaat in nationale trots, liefde voor eigen volk als complement krijgt: verachting, haat cn onverschilligheid voor andere vol ken, dan is do daemonic al binnengedrongen Maar we zijn toch ook „Christelijk"? Zijn we daarmode niet alle gevaren te boven? Ik geloof integendeel, dat op dit laatste terrein juist de laatste en grootste beslissing va.lt. Er bestaat ook een bedenkelijk w ij-Christendom: wij-Hervormden, wij-Gereformeerden Wij allen hier behooren tot de Ned. Hen-. Kerk. Zien we in dit verband die Kerk in zijn verbizondering, in zijn aardsohe ver schijningof zien w e haar ideeal in haar Goddelijke achtergrond, als Kerk van Christus. Uw oprichters hebben het laatste gedaan. Vandaar Chris- t e 1 ij k Xat. Werkmansbond. En dat was veiLig. Hoorneer ge de Kerk niet ziet als uw Kerk, maar als Kerk van Christus, des te veiliger staat ge; des te nadrukkelijker heft ge het schild op te gen de gevaarlijkste daemonic, die juist hier dreigt. Nu weet ge het: „Houdt Christus Zijne Kerk in stand, zoo mag de hel vrij woeden". Nu weet ge, dat ge zingen moogt: „Laat ons moedig steenen dragen tot de opbouw Uwer Kerk", let wel: „steenen dragen"; „niet van eigen doen en kracht, slechts van Hem zij 't heil verwacht". Nu weet g'lïoe *t vast gebouw van s Heeren. gunstbewijzen, naar Zijn gemaakt be stek in eeuwigheid zal rijzen. Nu weet ge van Hem, Die bouwt, Die alleen bouwt, en zonder Wiens bouwen bij ons slechts ij del zweeten cn zwoegen gevonden wordt. Nu ziet ge ook alles, waar ge dezen avond in vreugde op staart, in dèt licht. Het stemt u tot dank. liet geef u rustigen moed, om voort te trekken. Uw vertrouwen is op Hom, Die alle maoht heeft. „Beef, Satan, Hij, Die ons geleidt, zal u de vaan doen strijken". Het samenzijn werd bestlotcn met. heit zin gen van Gezang 96. Het was een druk be zochte en feestelijke avondbij ecnikom&t. De vergadering van heden Heden werd de vergadering vooitgozet met een referaat door den heer J. Bakker, ge houden ovi:r het onderwerp: „Reorganisatie". Referaat J. Bakker J. Bakker van do Ringvor- ming is do pro paganda voor ©cn groot deel van de besturen der Prov. Comité' overgegaan naa die d«er Ringen en is er om redenen van geestelijken en materieelen aard beide te dien aanzien ee naden-c regeling ter uitstippeling van elkanders taak wenschelijk en noodzakelijk. II. De inwendige versterking van de afdeelingen welke behoo ren tot een Ring, kan in hoofdzaak overge laten worden aan het Ringbestuur. Dit geldt tevens van het voorbereidend werk vooraf gaande aan de stichting van nieuwe afdeelin gen in de Ringstreek, hetwelk in overleg en met voorkennis van hot bestuur van het be trokken Prov. Comité, of onder diens leiding kan geschieden. III. Do Ringbestaren zullen 9teeds het be stuur van het Prov. Comité op de hoogde houden van hun arbeid, terwijl voor het be trokken dienstjaar steeds een begrooting van in- en uitgaven bij genoemd bestuur behoort te worden ingediend. Blijft het betrokken Ringbestuur in gebreke, dan kan het Prov. Comité besluiten om voor dat jaar de Ring geen financieelen steun te verstrekken. IV. D© Ringen worden financieel gesteund door het Prov. Comité naar de mate van haar verrichten arbeid, en voor zoover de kas van het Prov. Comité dit toelaat. V. Om dezen financieelen steun op behoor lijke wijze te doen plaats vinden, zal het bestuur van het Prov. Comité genoodzaakt zijn, tot reorganisatie van zijn arbeid over te gaan. Het zal zich kunnen beperken in zijn taak tot het oprichten van niwwe afdeelingen en deze alleen daar uitoefenen waar het stich ten van nieuwe afdeelingen door de Ringen niet goed mogelijk is, of nagelaten wor In plaats van twee Comité-vergacLeringen per jaar zal met één moeten worden staan, welke met de minst mogelijke kosten gepaard zal moeten gaan, wanneer de kas van het Prov. Comité daartoe mocht nopen. VI. Anderzijds zal de taak van het bestuur van het Prov. Comité echter moeten worden uitgebreid, te meer omdat het leiding be hoort to geven aan den arbeid der Ring- besturen, en tevens daarbij controleercnd moet optreden. VII. Deze leiding zal o.m. bestaan terzake van het verspreiden van circulaires en schriften. Tevens zal minstens éénmaal per jaar het bestuur van het Prov. Comité zich in contact stellen met de besturen der Ringen, door nuiddel van een samenkomst, waarin de lij nen voor den arbcdd der Ringen worden be paald en vastgelegd. In die samenkomst worden de meest urgente vraagstukken be handeld en vastgelegd. Deze bijeenkomsten zullen het karakter moeten hebben van een zekere kadervorming, waaraan in onzen Bond groote behoefte bestaat. VIII. Hot ligt voor de hand, dat wan genoemde reorganisatieplannen tot stand mochten komen, dan is tevens oen werkwijze van hot Bondsbestuur aanbevelenswaardig, waardoor meer intenisievcn arbeid zal kun nen worden verricht. Hot beleggen van streek vergaderingen, waarin de meest urgente vraagstukken be hooren te worden behandeld en waarin be slissingen zouden kunnen worden genomen welke in het belang van de betrokken streek moeten worden geecht., alles in tegen woordighcid en onder goedkeuring va: vertegenwoordigers \an het Hoofdbestuur van don Bond, is gewenscht en noodzakelijk IX. Om deze uitbreiding van" den arbeid van het Hoofdbestuur van den Bond lijk te maken is het noodzakelijk dat het aantal te houden Algemeene ledenvergade ringen wordt beperkt (buitengewone om standigheden daar gelaten) in dier voege, dat bedoelde "vergaderingen ééns om de twee jaar worden gehouden. Hierop volgde uitvoerige discussie. Gemengd Nieuws, OP REIS GESTORVEN Op heit perron van hot station van de Ned. Spoorwegen te Enkhuizen viel bij aan komst van de sneltrein plotseling een van de reizigers dood neer. Hot bleek een onge veer 80-jarig persoon te zijn, goed gekleed en van voldoende geldmiddelen voorzien. In zijn bezit werd een vacantiekaart ge vonden. afgestempeld te Rotterdam. Ver moedelijk is de man afkomstig uit Workum, daar in zijn bezit eenige adressen uit die gemeente zijn gevonden. HET ONGELUK TE DIEVER Auto stond onverlicht op den weg Inzake het ongeluk te Diever, dat gister morgen te omstreeks vier uur geschiedde, vernemen wij nader, dat de auto, welke op stilstaande vrachtauto reed, toebehoorde de gebroeders Rus-Hartluad uit Rotterdam. De gedoode persoon is de 28-jarige M. Rus- HarJand. Het Slachtoffer ie ongehuwd. Het lijk is naar het lijkenhuisje e Diever ovorge- braent. Het parket uit Assen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De auto waarop de vrachtauto van de gebroeders Rus-Hartland is gereden, heeft den geheelen nacht onverlicht langs den weg gestaan. DONDERDAG 15 AUGUSTUS HUIZEN 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Mor gendienst olv. Ds. W. J. Mager. 10.45 Gr. pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Or kestconcert en gram.pl. 2.00 Gram.pl. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing Ds. G. Groeneboer, mmv. ba riton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Chr. liederenuurtje door Joh. de Heer. mmv. C. de Jager (so praan) en W. Verver (viool). 6.30 Gram. pl. 6.43 Causerie J. Schipper. 7.15 Repor tage. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten. 8.05 Gevarieer de gram.muziek. 10.25 Berichten. 10.30— 11.30 Gram.muziek. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzendlng. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Francis Keth. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewij de muziek. 10.30 Ensemble Francis Keth. 11.00 Voordracht Jeanne Verstraete. 11.30 Uit het Festspielhaus te Salzburg: Het Weensch Philharmonisch orkest olv. Ar- turo Toscanini. 1.20 Omroeporkest olv. N. Treep. In de pauze: zang door Ré Kos ter (sopraan). A. d. vleugel: E. Veen. 3.00 Zang door Ré Koster (sopraan). A. d. vleugel: E. Veen. 3.153.45 Gram.pl. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 De Octophonikers olv. B. Drukker. 6.30 Sport praatje floor H. Hollander. 7.00 Piano recital door Coenraad V. Bos. 7.30 Jhr. D. C. Roëll: Hoe een museum te zien. 8.00 Berichten. 8.05 Gram.pl. 9.00 Onbe kend. 9.00 Voordracht Gustav Czopp. 9.30 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv. W. Brederode (viool). 11.00 Berichten. 11.1012.00 De AVRO-Decibels olv. Ed dy Meenk. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Gram.pl. 11.25 Orgel concert H. Croudson. 11.05 Het Rutland Square en New Victoria orkest olv. N. Austin. 12.50 Gram.pl. 1.35 Pattisons sa lonorkest olv. N. Stanley. 2.35 Gram. 3.20 Vesper. 4.10 Het Sted. orkest v Harrogate olv. L. Cohen. 5.05 Orgelspel G. Mills. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Notaris gearresteerd Verduistering op groote schaal Als verdacht van verduistering is gis teren op last van de Justitie aangehou den notaris J. V., te Bergen op Zoom. Na te zijn verhoord, is hij hedenmorgen overgebracht naar Breda om daar ter beschikking van de Justi tie te worden gesteld. Hoe groot htft verduisterde bedrag is, valt op het oogenblik niet te bepalen. Men spreekt echter van eenige tonnen. Het kantoor van de gearresteerde notaris is inmiddels in beheer genomen door een candi- daat-notaris van de Broederschap van Nota rissen in Nederland, terwijl voorloopige sur séance van betaling is aangevraagd. Op welke wijze de verduistering is geschied, zullen de boeken wel uitwijzen. Er kan gevoegelijk worden aangeno men, dat vele personen van deze onge regeldheden de dupe zijn geworden. Gistermorgen is op het station te Roosen daal de rangeerder J. Heynen, wonende te Roosendaal, doordat de locomotief ontspoor de, tusschen deze locomotief en een paal van het lichtnet bekneld geraakt. De ongelukkige was op slag dood. Het lijk is door de politie in beslag genomen. AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN Naar wy vernemen, is de heer V. Waelput, musicus te Nijmegen, die Zondagmiddag te Beek bij Nijmegen werd aangereden, aan de gevolgen van zijn verwondingen in bet St Ca- niisius-ziekenhuis te Nijmegen overleden. De heer Waelput was muziekleeraar aan het St Canisius-college 'ce Nijmegen en leider verschillende zangverenigingen. Hy was te vens een bekend pianist. Bestuurder der auto zwaar gewond Dinsdagmorgen vilde op den Rijksweg tus schen Sittard en Nieuwstadt een der zware bestelwagens van de Nederlandsche Express RotterdamMaasstricht een motorrijwiel pas- seeren en kwam daarbij 200 ongelukkig te slippen, dat de wagen in volle vaart 'togen een uit de richting Sittard komende luxe-auto reed. De chauffeur van deze auto werd zwaar gewond opgenomen en naar een Ziekenhuis te Sittard vervoerd. DOODELIJK ONGEVAL Op het werk -,an <*«n aanleg Rijksweg no. 3 en 12 te Waddinxveen, heeft Dinsdagmorgen een ongeval plaats gehad. Een der werklieden afkomstig uit Rotterdam, werd aangereden door een der werklocomotieven, waardoor zijn rechtervoet werd afgereden. Daar geneeskun dige hulp ter plaatse niet aanwezig was, werd de ongelukkige onmiddellijk vervoerd naar het Van lterson-ziekenhuis te Gouda. We nemen nader, dak het slachtoffer aan zyn be komen verwondingen is overleden. Hij laat een vrouw en 3 kinderen en 1 aangenomen kind achter. MOORDAANSLAG TE WEERT Een 17-jarige jongen, R. uit Amsterdam, heeft gisteren op den caféhouder H. J. tc Weert twee revolverschoten gelost toen deze, !n antwoord op zijn eisch, weigerde in zijn levensonderhoud te voorzien. De schoten mis ten. De jongen is gearresteerd en te Roer mond opgesloten. BEURTSCHIPPER VERDRONKEN Gistermiddag om 2 uur is de beurtschip per J. Visser, nabij hek watergemaal „Electra" te Zoutkamp door onverklaarbare oorzaak in het Reitdiep gevallen. Visser onderhield den beurtdienst tusschen Groningen en Schier monnikoog. Na eenige tijd dreggen is het lyk opgehaald en naar het lijkenhuisje te Olde- hove overgebracht. VIJF GEDETINEERDEN AANGEHOUDEN In den nacht van Zondag op Maandag is het de marechaussee te S milde in ver eeniging met rijks- en gemeentepolitie ge lukt een vijftal gedetineerden aan te hou den, die Zaterdag uit de Rijkswerkinrich ting te Veenhuizen waren ontsnapt, Hall. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-Northern-# orkest olv. C. McNair. 7.35 Alfredo Cam-» poli-trio. 8.20 BBC-Symphonie orkest olv. Sir Henry Wood, mmv. Marcelle Meyer (piano) en Maggie Teyte. 10.00 Berich- ten. 10.20 Het Gershom Parkington-kwin tet. 11.20—12.20 Jack Jackson en zijn RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr, pl. 9.20 Orkestconcert olv. Letombe. 10.50 Vervolg concert. 11.20 Orgelconcert H, Mulet. 12.35 Kamermuziek olv. Doyen, 2.35 Zang en declamatie. 3.20 Literair muzikaal programma. 5.20 Pascal-orkest, 7.55 Gram.pl. 9.05 Sel. „Les 28 jours de Clairette", operette van Roger. Mmv. so- listen, koor en orkest, olv. Labis. 11.10 12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 .M.. 12.20—2.20 Strijkorkest oh*. Thyregod. 3.055.05 L, Preils orkest. 8.20 Omroeporkest olv. Gröndahl. 9.10 Gevar. programma. 10.20 Deensche muziek. 11.1012.50 Dansmu-» ziek. KEULEN 456 M. 6.50 Orkestconcert. 12.20 Orkestconcert olv. Aulich. 2.35 Gram.pl, 4.20 Koorconcert olv. Breuer. 5.20 Om-t roeporkest en Stafmuziek olv. Kretzsch-* mar. 7.35 Viool en piano. 8.30 Concerten uit Turijn, Oslo en Kopenhagen. 11.05 Concert. 11.2012.20 Omroepkoor, -or* kest en solisten olv. Rosbaud. ROME 421 M. 9.00 I. „I Misteri gaudiosi", muziek van Cattozzo. II. „Maria Egi- ziaca", muziek van Respighi. Orkestlei-* ding: A. la Rosa Parodi. Koorl.: G. Mog- liotti. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Gram.pl. 11.20 Max Alexys orkest. 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Salonorkest. 4.20 Re portage. 6.20 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Om roeporkest olv. Douliez, mmv. zangsoliste, 10.30 P. Godwins orkest. 11.20—12.20 Gr. muziek. 484 M.: 10.20 Max Alexys' or kest. 11.20 Gram.pl. 12.20 Salonorkest. 1.302.20 Gram.pl. 5.20 Orgel- en koor concert. 5.50 Hobo- en klarinetrecital. 6.50 Salonorkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Sym- phonieconcert olv. André. 10.30—12.20 Gram.pl. DEUTSCIILANDSENDER 1571 M. 8.30 Zang door meisjeskoor. 8.50 Gevar. con cert. 9.05 „Die Glücksritter", spel van Eich. Muziek van Dombrowski. 10.20 Be richten. 10.50 Wieler-reportage uit Brus sel. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Con cert uit Frankfort. GIDS VAN NIEUWKOOP EN NOORDEN (Z.-H.) Versdhencn is een „Gids van Nieuwkoop enl Noorden (Z.-H.)", welke ten doel heeft de aan dacht op deze beide dorpen te vestigen, wel ke zoowel uit een oogpunt van watertoerisme van belang zijn, als ook goede vestigings- gel egenheid bieden. Voor nadere inlichtingen kan men zictf wenden tot het gemeentehuis. GEMEENTELIJKE FEESTWEEK MET ONAANGENAAM EINDE Inspecteur bloedend gewond De gemeentelijke feestweek te Zwollej die overigens een ordelijk verloop heeft'ge had, is Zondagavond nog min of meer on aangenaam gefloten. Tegen kwart voor 12 kreeg de politie e<- kennis van, dat in ei* voor de dansgelegenheid van de J. iji de Korte Kamperstraat tusschen kermisliedeu gevochten werd. De inspecteur H. G. W« Baning en de rechercheur II Bosch begaven er zioh terstond heen en slaagden er 11a veel moeite in de vechtenden uit elkaar te slaan. Even later keerde zich echter de go- heele troep, ongeveer 30 personen, tegen hei* waarop een tot nu toe onbekend gebleven kermisklant den inspecteur van achteren aanviel en hem met een hard voorwerp zoo krachtig op het hoofd sloeg, dat hij ernstig bloedend verwond bewusteloos ineen zakte. Bij een der omwonenden is de lieer B. bin nengedragen, alwaar hij, na behandeld te zijn weer bij kennis kwam. Toen er politie- assistentie gearriveerd was waren de on rustverwekkers, die blijkens hun uitroepen in de meening verkeerden, dat zij den in specteur hadden doodgeslagen, verdwenen. In de omgevingwerd allerlei veelitmateriaal gevonden. Men zoekt thans naar de daders, VERDRONKEN BIJ HET VISSCHEN Gisteravond is te Var ik de 24-jarige G» van Deutekom, uit Varik, die in een bootje op de Waal aan het visschen was, doordat hij door het breken van zijn hengelstok het even wicht verloor, te water geraakt. Een visscher, die in de nabijheid was, tracht te hem nog to redden, echter vergeefs. Hoewel den geheelen nacht is gedregd, is het lijk van Van D., nog niet opgehaald. TE KRAP GEPASSEERD EN. MAAR DOORGEREDEN De 29-jarige motorrijder F. L. uit Wijk aart Duin r:ed op de Rijksweg tusschen Naardeu en Muiden. Uit de richting Amsterdam na derden eenige auto's, die den motorrijder stuk voor stuk passeerden. De motorrijder werd echter door een automobilist zóé krap gepasseerd, dat zijn 9tuur geraakt weird. L. kwam hierdoor te vallen, terwijl zijn vrouw,- die op de duo zat op de berm werd geworpen. Zij werd, na voortoopig verbonden te zijn, per auto naar Amsterdam vervoerd. L. liad geen noemenswuai-dig letsel bekomen. De automobilist is, na even gestopt te heb ben, doorgereden. Omstanders hebben zijn nummer opgenomen. Nochtans verzoekt da politie van Naarden hem, zich eigener be weging tot haar te wenden. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE VOOR DUITSCH CONSULAAT Een tamelijk groote groep communisten trok tierend en schreeuwend voorbij het Duitsehe Consulaat aan de Weteringschans te Amsterdam. De agent, die voor dit gebouw op post staat, heeft onmiddellijk, een einde gemaakt aan de ongewenschto oemonsnatie en de troep uiteen gejaagd. Toen assistentie ter plaatse verscheen was de rust reeds weer hersteld. Er hadden geen arrestaties plaats. VERDUISTERING VAN BIJNA f 3000 De brigade commandant van de Kon. Ma rechaussee te Coevorden heeft een ver zoek tot opsporing gepubliceerd tegen den 30 jarigen chauffeur Cornelis S. Deze S. was metr,e<in-co'le?a uitgezonden naar Frankrijk en Belgie met een vrachtwagen gevogelte, dat hij over de grens moest afleveren en waarvoor hij gelden moest ontvangen. Met 24.000 Fransche en 9000 Belgische francs kwamen de beide chauffeurs dezer dagen te Antwerpen aan. S., die het geld bij zich had, is in Belgische havenstad spoorloos verdwenen Hij liet zijn collega* in den stook 011 schijnt er alleen met het geld vandoor te zijn gegaan. De andere chauffeur is daarop met dé leege vrachtwagen naar Coevorden terug gereden, waar hij den expiokteur, den heer W. Kuiper, verslag deed van het gebeurde S. heeft ook daarna niets meer van zich laten hooren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3