WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND OVERSTROMINGSRAMP IN NOORD-ITALIE Dijkdoorbraak na noodweer Naar schatting 400 slachtoffers In de in Boven-Italië geleden stad Ovada, die 10.000 inwoners telt, heeft zich in den loop van gistermiddag, gelijk eerst gisteravond bekend werd. 'n ernstige dijkdoorbraak voorgedaan. De Orba trad buiten zijn oevers en deed een dijk bezwijken. Met angst wekkende snelheid drongen de water massa's dc stad binnen, waar ver scheidene 'huizen vernield werden. Gisteravond verluidde, dat ongeveer 100 personen can het leven zijn geko men. Tot dusverre ontbreken echter nadere bijzonderheden. Uit Rome: Nader wordt omtrent de dijk doorbraak bij Ovada gemeld, dat de stuw dam bij Molare is doorgebroken. De water massa's hebben groote verwoestingen aan gericht Tot voorbij Ovada werden nog tal rijke huizen overstroomd. Vele inwoners vonden den dood in de golven. In Ovada stortten ongeveer 20 huizen in. Er worden ongeveer 100 personen vermist, doch da mogelijkheid bestaat, dat tijdens de paniek velen hunner een toevlucht gezocht hebben in de bergen en dus nog in leven zijn. Ofschoon laat in den avond nog steeds geen officieel e mededeelingen verstrekt wa ren, werden toch nog eenige verdere bijzon derheden bekend over het ernstige ongeluk te Ovada. Volgens de toen ontvangen berichten had men den indruk, dat ongeveer 50 personen het leven bij de dijkdoorbraak hebben ver loren. In de omgeving der stad had giste ren een zwaar onweer gewoed, dat gepaard ging met wolkbreuken en stormvlagen, tengevolge waarvan de rivieren Orba en Stura en het niet ver Van Ovade gelegen meer Orbicella hun waterniveau snel zagen stijgen, zoozeer, dat ten slotte de dijk door brak. De golven vernielden een straat weg over een lengte van 20 M., terwijl de geheele omgeving onder water kwam te staan. Toen de watermassa's talrijke huizen deden instorten en toen men zag hoe vee en zelfs menschen in de ziedende golven meegesleurd werden, maakte zich van de bevolking een paniek meester. Latere berichten ernsTiger Uit Rome: Volgens later hier binnengeko men berichten schijnt de dijkdoorbraak in Ovada nog veel ernstiger gevolgen te heb ben gehad dan eerst werd aangenomen. Naar verluidt is niet Ovada zelf, maar veeleer het dorp Molare het zwaarste ge troffen. Het ligt m de/onmiddellijke nabij heid van het meer van Orbicella. dat ge voed wordt door de beide rivieren, Orba 9n Stura. Vrijwel alle huizen van Molare zjju ingestort. Men vreest hier, dat van de 700 inwo ners van Molare 500 zijn verdronken. Het dorp is van alle verkeer afge floten. Vier bruggen zijn door de watermassa's weggesleurd. Duizend slachtoffers? 1 ROME, 14 Aug. Men gelooft, dat bij den U-atersnood in de omgeving van Ovada duizend personen om het leven zijn geko men, doch tot nu toe is het niet mogelijk het juiste aantal slachtoffers op te geven. Na Joden en Roomschen de Protestanten ttocreten inzake salarissen van predikaten en studie aan seminaria. T BERLIJN, 13 Augustus. Parallel met zijn optreden tegen het politiek katholicisme is het nat.-socialisme Dinsdag den strijd be gonnen om een einde te maken aan het Be- Jijdcnisfront: de Protestantsche organisa ties, die zich verzetten tegen het „Masz- regeln" door de bruinhemden. Het bestaan van de Belijdenisbeweging wordt rechtstreeks bedreigd door een twee tal decreten. He eerste, dat is uitgevaardigd door den Hoogen Evangelischen Raad, bepaalt, dat voortaan de salarissen alleen zullen wor den betaald aan die Protestantsche geeste lijken, die door het officieele kerkbestuur Jyan bisschop Müller zijn benoemd. Het tweede deccreet, door den minister van Onderwijs Rust uitgevaardigd, bepaalt, dat studenten in de Godgeleerdheid liever aan Staatsfaculteiten dan aan de theologi sche seminaria van de Belijdenisbeweging moeiten studeeren. Van officieele zijde werd te kennen gege ten, dat het decreet van Rust erop berekend is den invloed van de Belijdenisbeweging op de jongere theologanten te vernietigen. De Fransche radicalen gaan uiteen Uit Parijs: De radicaal-socialisten, die zich steeds meer bewust worden van een moge lijke dreiging van de zijde van het gemeen schappelijk front van socialisten en commu nisten, scheiden zich meer en meer af van den linkervleugel der beweging, welke ondier lei ding van Daladier aandringt op een samen gaan met de socialisten. Een groot deel van den rechtervleugel heeft besloten een zgn. radicaal front te vormen, waartoe evenwel slechts die beden der rad.-soc. partij zullen worden toegelaten, die daarvoor geschikt worden geacht. Uit 'de grootste gevangenis van West- Polen, te Krono nabij Bromberg, zijn gister nacht twaalf misdadigers ontvlucht Zij hadden een onderaardsche gang gegraven van de gevangenis naar de gevangeniskerk, welk werk maandenlang moet hebben ge duurd. Alle pogingen worden in het werk gesteld bm de gevluchte misdadigers, die allen tot langdurige gevangenisstraffen waren ver- bordeeld, terug te yinden. ITALIË EN ABESSYNIE De drie-mogendliedenconferentie begint Heden begonnen te Parijs reeds de voor besprekingen over hot Italiaansch-Abessv- nisch conflict. Morgen begint de eigenlijke drieinogendheden-conferentie. Uit Londen wordt gemold: Ondanks alle moeilijkheden heeft men hier nog niet de hoop opgegeven, dat een vreedzame oplossing zal worden bereikt. In welingelichte kringen werd nog gistermid dag verklaard, dat men in het belang van een vreedzame regeling een rustige en ver standige bespreking van alle mogelijkhe den gowenscht achtte, aangezien geweld slechts toegepast zou kunnen worden met openlijke schending der verdragsbepalingen. De Britsche regeering heeft alle elementen onderzocht, die tot een vreedzame regeling kunnen bijdragen en het zal de taak der Britsche onderhandelaars te Parijs zijn, te constateeren of enkele dezer elementen een voor beide partijen aanvaardbare mogelijk heid tot overeenstemming op economische basis bieden. Het is te Londen nog niet bekend, of tij dens de Parijsche besprekingen ook verte genwoordigers van Abessynië bij de onder handelingen zullen worden betrokken In elk geval kan men contact houden met den Abessvnischen gezant te Parijs. Voorts zal Engeland de regeering der Vereenigde Stalen langs diploma- tieken weg voortdurend op de hoogte houden van den gang van zaken te Parijs, wat reeds geschiedt sedert de eerste dagen, dat 't conflict zich heeft verscherpt. Een ander telegram uit Londen zegt: Wat de houding van Engeland betreft, men is er hier diep van doordrongen, welke beteekenis een uitbreken van vijandelijkhe den tusschen Italië en Abessynië zou heb ben ten opzichte van een vergrooten van de onvastheid van de Europeesche situatie, waarhij komt dat in dat geval de waarde twijfelachtig zou worden van alle interna tionale verplichtingen en er tevens ernstige reacties zouden kunnen ontstaan onder de verschillende rassen. Kenmerkend in dit opzicht is wel, dat zoowel het rechtscha orgaan ..Morning Post" als het linksche .Daily Herald" Eden de algeheele steun van ieder deel der Britsche openbare meening toezeggen bij zijn pogingen een vreedzame oplossing te bevorderen. Nieuwe rede van den Negus De Negus van Abessynië heeft voor den kroonraad te Addis Abeba een groote rede gehouden, waarin hij o.a. te kennen gaf, dat Abessynië ondanks het dreigende oor logsgevaar nog steeds hoopt op een vreed zame regeling van het geschil met Italië. De Italiaansche troepentransporten LONDEN, 13 Aug. De „Times" meldt uit Alexandrië, dat nog steeds Italiaansche troepentransporten door het Suezkanaal naar Erythrea gaan. De naar huis terugkee- rende hospitaalschepen hebben naar schat ting 5000 man aan boord gehad die lijdende waren aan malaria, dyssenterie en in mige gevallen aan typhus. Men meldt nog nader, dat inheemsche troepen uit Somaliland en Erythrea naar Tripolis en troepen uit Tripolis naar Ery threa zijn gedirigeerd. LONDEN, 13 Aug. De .Daily Telegraph meldt uit New-Castle dat bijna alle kolen- exporteurs langs de Tyne geweigerd heb ben bestellingen van Italië uit te voeren, aangezien Italië reeds millioen pond sterling schuld zou hebben. Deze toestand heeft geleid tot een beper king der werkzaamheden in eenige mijnen in het graafschap Durham. De moord op Nagata Een arrestatie Uit Tokio: De gendarmerie is overgegaan tot arrestatie van den voormaligen luite nant Nisjida, die kort geleden zijn ontslag uit het Japansche leger heeft genomen, aangezien bij het onderzoek naar den moord op luitenant-generaal Nagata Ls gebleken, dat de moordenaar luitenant kolonel Aiza- wa. den nacht ten huize van Nisjida heeft doorgebracht. De Mikado heeft besloten dat minister HayashL die in verband met de moord op generaal Nagata wilde aftreden, in functie moet blijven. De pers acht de eenig mogelijke oplos sing van den ingewikkelden binnenlandsch- politieken toestand het aanblijven van Havashi en het bannen van alle politiek uit het leger. Secte-stichter Weissenberg veroordeeld iy2 jaar tuchthuis en 5 jaar eerverlies Uit Berlijn: Gisteravond is vonnis gewe zen tegen den 79-jarigen Josef Weissenberg. de stichter en leider van de inmiddels ont bonden Weissenberg-secte. Wegens vergrijp tegen paragraaf 176.3 (vergrijp tegen de ze den met minderjarigen) en wegens beleedi- ging in twee gevallen werd hij in totaal veroordeeld tot IVi jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies. Het voorarrest wordt in mindering gebracht. In de motiveering wordt o.a. gezegd, dat het gerecht den indruk heeft gekregen, dat de beklaagde een primitief, zedelijk niet zeer hoogstaand mensch met een krachtig driftenleven is. Ten aanzien van de straf maat stelde het gerecht zich ondanks de religieuze positie van den beklaagde met op het standpunt, dat Weissenberg moest worden beschouwd als opvoeder der meis jes. Het gerecht ontkent niet, dat de be klaagde vcrscheidencn sociale prestaties tot stand gebracht heeft. Het kan zijn, dat do- ze omstandigheid, n.l. dat hij een zoo ge weldige carrière gemaakt had, naar het hoofd is gestegen. Juist door zijn positie droeg hjj ook een verhoogde verantwoorde lijkheid. Hij had het vertrouwen van zijn aanhangers niet zoo mogen beschamen, dat hij zich op deze wijze aan jonge meisjes vergreep. Met het oog op den objectieven ernst van de daad moet dus, ondanks de omstandigheid, dat het hier gaat om een ouden man, bij wien reeds zekere leeftijds verschijnselen optreden, tegen beklaagde een tuchthuisstraf worden uitgesproken. /Toch kan een polis >*eiS-ongevallen verzekering l vajde NIEUWE HAV BANK. V Schiedam,er noq we| bij Voor ongevallen overko- men aan tram, trein, autobus, e.d., waarbij verzekerde getroffen, tot f. 10.000.- overlijden en f. 20.000.- Invaliditeit, f. 5.- premie per jaar. NACHTELIJKE LUCHTOEFENINGEN BOVEN PORTSMOUTH EN SOUTHAMPTON LONDEN, 14 Aug. In den nacht van Dins dag op Woensdag werden te Portsmouth, Southampton en omgeving oefeningen mot vliegtuigen uitgevoerd. Tussohen een en drie uur werden beide plaatsen geheel donker gemaakt. De straatverlichting werd uitge schakeld en er was niets te zien. Teneinde do aanvallende vliegers te kunnen opsporen, waren vijftig zoeklichten opgesteld. De aan vallers markeerden het bombardement met groene lichtkogels. Zij hadden eenige suc cessen te boeken. Te kwart over tien gister avond is men erin geslaagd met sucoes de dokken van Portsmouth te bombardeeren. Door gevanoenisbrand Uit Yokohama: De bewoners van Yoko hama hebben een angstigen nacht doorge bracht in de wetenschap, dat zich 1400 mis dadigers, die in de gevangenis van Yoko hama waren opgesloten, in vrijheid bevon den. Er was n.l. brand ontstaan in de ge vangenis, tengevolge waarvan eenige ge- vangeniswerkplaatsen geheel verwoest wer den. Teneinde de gevangenen niet in ge vaar te brengen moest men deuren en hek ken van de gevangenis voor licn openen. De politie slaagde er echter met hulp van liet gevangenispersoneel spoedig in, de 1400 gedetineerden bij elkaar te brengen en dank zij de hulp van eenige overheidsinstanties konden zij allen weer spoedig onderdak ge bracht worden. EDELMOEDIG ROOVERHOOFDMAN UIT GEVANGENIS ONTVLUCHT. Uit Boekarest: Gisterochtend is de be ruchte rooverhoofdman Cordioe uit de ge vangenis van de Roemeensche stad Beto- sani ontvlucht, nadat hij de bewakers liaa weten ie bewerken, met hem mee te trek ken om een nieuwe rooverbende te vormen. Cordioe beroofde alleen rijke landheeren en verdeelde een deel van de buit altijd on- dej* de arme boeren, die hem dan ook steeds hielpen, van voedsel voorzagen en verborgen als hij achtervolgd werd. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Nieuwerkerk a. d. IJasel, E. van Asch te Sommelsdyk. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag j.l. is cand. F. E. Hoekstra gekomen van Voorburg, waar hij als hulp prediker werkzaam was, bij de Geref. Kerk van Zwartebroek (Gld.) als predikant be vestigd door Ds. Mr. W. S. de Vries, Voorburg, die tot tekst gekozen had 1 Petr. 5 vs. 24. Ds. Hoekstra verbond zich aan de gemeente, sprekende over 2 Cor. 4 vs 5, met als punten: 1. de eisch Gods voor de prediking, 2. de eisch Gods voor den predi ker. Namens den kerkeraad werd Ds. Hoek stra toegesproken door ouderling J. Brons, waarna Ds. Chr. Teeuwen, van Heerde, hem Ds. R. CREMER Zondag a.s. hoopt Ds. R. Cremer, predi kant bij de Ned. Herv. Gem. te Veendam, zijn 40-jarige ambtsbediening te herdenken. Ds. Cremer werd 8 Dec. 1867 te Ezinge ge boren, waar zijn vader predikant was. Hij studeerde aan het gymnasium te Leeuwar den en de Universiteit te Groningen. Ds. Cremer werd 1891 candidaat, werd ir 1892 bevestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Midwolde en 18 Aug. 1895 te Veendam. De a.s. jubilaris werd in 1905 praetor van den Ring Winschoten, was van 19131919 president van het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen, voor welke functie hij in 1925 wederom benoemd werd en was 19281931 lid van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, waarvan hij thans opnieuw deel uitmaakt. Ds. A. C. G. den Hertog Ds. A. C. G. den Hertog, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, hoopt 21 Augustus zijn' zilveren ambtsjubileum te viéren. Geboren op 30 November 1882 te Streefkerk, waar zijn vader schoolhoofd was, werd hij na de theologische studiën te heb ben volbracht in 1910 candidaat in Drente. Een beroep dat op hem werd uitgebracht door de Ned. Herv. Gemeente van Mijnshee- renland werd aangenomen en op 21 Augus tus van datzelfde jaar deed hij intrede met een predikatie naar aanleiding van 2 Cor. 4 7, na vooraf bevestigd te zijn door zijn broeder Ds. M. M. den Hertog van Den Haag. In 1913 verwisselde hij Mijnsheeren- land met A- erdam. Deze tweede gemeen te mocht slechts kort Ds. den Hertog bezit ten, want in 1915 werd door hem het beroep aangenomen dat door de Ned. Herv. Ge meente van Rotterdam, in de vacature van Ds. C. B. Oorthuys, op hem was uitgebracht. Op 26 September 1915 deed hij in de Groote Kerk zijn intrede met een leerrede over Joh. 1 6. Zijn broeder Ds. M. M. den Her tog van Den Haag was hier wederom zijn bevestiger. Sedert bijna twintig jaar is Ds. den Hertog in Rotterdam werkzaam en thans is hij pre dikant van Wijk Z (Blijdorp). Veel heeft hij er toe bijgedragen dat in deze wijk een nieuwe kerk werd gebouwd en aan de stichting van de Prinsekerk in die buurt werd door Ds. den Hertog veel arbeid ver- Als leider van het jeugdwerk in zijn wijk leeft hij met de jongens en meisjes hartelijk mee. Ook is Ds. den Hertog leeraar voor het godsdienstonderwijs aan het Mamix- Gvmnasium te Rotterdam en docent aan de school voor godsdienstonderwijzers. Verder verricht hij nog werkzaamheden als vloot- predikant en als predikant in de gevangenis. Van de Rotterdamsche Zondagsschool-Ver- eeniging is hij voorzitter. Als een der voormannen v3n de Hervormd Geref. Staatspartij werd hij in 1932 be noemd verklaard tot ^weede Kamerlid. Ds. den Hertog nam echter die benoeming toen niet aan, omdat hij meende als predikant beter de belangen der Vaderlandsche Kerk te dienen. Een comité is gevormd om Ds. den Hertog ter gelegenheid van zijn jubileum te hul digen. De oecomenische Raad in Nederland Een Manifest De Oecumenische Raad in Nederland heeft zich, hiertoe aangespoord door de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, in een ma nifest gericht tot de bij hen aangeslolen Kerken :n verband met de dreigende situa tie in de internationale verhoudingen. Het manifest heeft de volgende inhoud: Dg Oecumenische Raad in Nederland, vei'ontrust door net feit, dat regeeringen van verschillende landen, daarbij ge steund door hare volken, gedurende den laatsten tijd openlijk een politiek voor staan, die weder in strjjd met. de aan vaarding van het Volkenbondsverdrag cn andere verdragen het geweld als het eenige middel tot oplossing van geschil len beschouwt en versterking der bewape ningen den eenigen weg tot nationale vei ligheid acht; met bezorgdheid constatce- rend, dat de wereld weder met een nieu wen oorlog bedreigd wordt, die voor het leven der volken van heillooze gevolgen zal zijn en van onmetelijke schade voor de zaak van het Evangelie van Jezus Chris tus; roept alle leden der bij hem aangeslo ten Kerken en de gansche Christenheid in Nederland op, om in het diepe besef, dat de Christenen mede schuldig staan aan en verantwoordelijkheid dragen voor den tusschen de volken heerschenden geest van wantrouwen, naijver en haat; zich voor God te verootmoedigen en in Zijn kracht zich op nieuw aan te gorden om aan de verscheur de wereld den weg des Evangelies, van ver zoening, samenwerking en broederschap te toonen en met alle kracht te strjjden tegen die geestelijke machten, wier heerschappij de gemeenschap tusschen volken, rassen en klassen ondermijnt, den waarachtigen vre de wegneemt en wier streven onvereenig- baar is met den dienst van God, die door Christus ons roept om in de gemeenschap des Heiligen Geestes getuigen te zijn van Zijn Koninkrijk. Naar het congres voor Godsdienstgeschie denis, dat van 1621 September e.k. te Brussel zal worden gehouden, heeft de Se naat der Amsterdamsche Universiteit als zijn vertegenwoordiger afgevaardigd Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, die te vens op de lijst der sprekers aldaar voor komt, met een voordracht over de vraag: Hoe kon het Oude Testament Christelijke Heilige Schrift worden? EEN INCIDENT TE EMDEN Het N. C. P. meldt: Te Emden werd in de Geref. Kerk (be- hoorende tot de Geref. kerken van Hann over en Oost-Friesland) Ds. Brunzema be vestigd door den superintendent. Naar het oordeel der belijdenisbeweging behoort su perintendent Horn tot de geloofsbeweging der Duitsche Christenen. Ds. Brunzema voegde als overtuigd aanhanger der belij denisbeweging bij het afleggen van de ambts belofte, waarin hü trouw aan de Gerefor meerde leer beloofde, aan deze belofte in de kerk een verklaring toe, dat hij protesteer de tegen de houding van den superintendent, die wel hem aan de Gereformeerde belijde nis der kerk bond, maar zelve door zijn stilzwijgen en toezien zich mede schuldig maakte aan de dwaalleer der Duitsche Christenen. De intreepreek moest uitgesteld worden. Maar thans heeft ze toch plaats ge vonden. BAPTISTE GEMEENTEN Het N.C.P. meldt ons het volgende: Een groot deel der leden van de Baptiste gemeente te Almelo heeft voor het lidmaat schap dier gemeente bedankt en overweegt de stichting eener nieuwe zelfstandige Bap- tirte-gemeente buiten de Unie. Dit wordt voor Twente de derde gemeente buiten de Unie, terwijl er dan van de ongeveer veertig Baptiste-gemeenten in Nederland een acht tal buiten het Unieverband leven. DE PROT. KERK VAN NED. INDIE Op 29 Juli j.l. vergaderde het kerkbestuur van de protestantsche kerk van Ned. Indië om enkele besluiten te nemen in verband met de op 1 Aug. in werking getreden ad ministratieve scheiding tusschen kerk en De z.g. Haagsche commissie zal voortaan officieel heeten „Commissie tot behartiging in Nederland van de belangen der Protes tantsche kerk en Ned. Indië." Het zegel van het kerkbestuur dat tot dusver het rijkswa pen voerde is ook veranderd. Het kerkbe stuur heeft als zegel nu gekozen het em bleem dat op den voorzitterszetel en boven den ingang van het kantoorgebouw is aan gebracht. Oorspronkelijk was dit embleem door J. P. Coen aan den kerkeraad Batavia gegeven, nadien is het tot het bleem der kerk geworden. Het vertoont een brandende kaars op een kandelaar met links daarvan het wapen der V.O.C. (een 17e- eeuwsch koopvaardijschip) en rechts het wapen van Batavia (een zwaard met een lauwerkrans). Ter weerszijden van den kan delaar komt te staan „Apoc. cap. 2 1" (Openbaring 2:1) en in den rand om het geheel heen „Bestuur Protestantsche kerk in N.l." Met betrekking tot het secretariaat werd besloten dat de waarnemende secretaris lan ger zal aanblijven dan oorspronkelijk de be doeling was, omdat dr. De Vreede in de Minahassa nog geen opvolger heeft kunnen vinden en hij bovendien zal worden belast met de werkzaamheden in verband met de administratieve scheiding en de algemeene synode van 1936. GUSTAAF ADOLF-VEREENIGING De algemeene vergadering (de 79e) van de Gustaaf-Adolf-vereeniging vindt dit jaar 1 en 2 September te München plaats. GIFTEN EN LEGATEN Wylen de weduwe J. J. Knypstra heeft aan de Geref. Kerk van Oosterend en Hijdaard (Fr.) een nalatenschap vermaakt ter waarde van f 1000. Schoolnieuws. voor ctipl. A: E J Eichhorn, I v Beek. mej. .i M A ten Noever Bakker, P Swagerman. Th Swen. Afgrew 9 cand. Ge*l. voor cilpl. Haag: C J Smit. Delft: J A F Willemse. Eind- Arnhem; G Ylsman. Eindhovenj Snoelc, Goeo. Handcnnrhcld. Den Haag. Geëx. 1 m. en 6 vr. o*nd. Ge.s4. do dames H A v Dokkum en J C Kohlenberg. Den Haag De ex. zijn geëindigd. Haarlem. Geol. dc heeren H W Sohuts, H Freese, J H v d Veer. C L Pels; J M v WoUeren, Amsterdam; A B Wapatra, Zaandam, Franirh E.O. Utrecht. Goal. de heeron J "W Slmmellnk. Den Haag; N F L v Slype. Hilversum; J P Somers, Den Haag: J J v d Steen, Rotter dam; C F Stellweg. Den Haag; J H Stronkhoret. Xaarden-Buesum, C A Velthul*. Nijmegen; A Th M Verkuyl. Wyhc; H E v Vl/iet. Gouda: K Vos. Arnhem: H v Wijngaarden, Enschedé; E de Zoeten. Den Haag; D A A Ztjderveld. Hllvorsum: F de Graaf, Dokkum: J N B Spannenburg, Al melo: I E v Spier, Smilde; G v Steenbergen, Zuid wol de (Dr.): a Steenhulzen, Nietap_ (Dr.) hoeven, V«L Zuilen, Lutterad© Engplsch L.o. Utrecht Geëx. 16 canA Geel. de dames A Kater en B Nauta. Amsterdam; M Wanjon. Lichtenvoorde: J K KloosterhulsVar Dijk. Musselkanaal; de heeren K HoogerweiJ en A v Ooy. Rotterdam; C v Rossen. Vlaardlngen. H Vrind. Den Hung: L Wennlnk. Rotterdam; j Th A Wennekes, Utrecht De ex. zijn afgeloopen. ken. Ede: M' Smid. Hoenderloo; J A J Wern< Roosendaal; P J Th Rosmalen Groningen. Gesl de dames A Berende. Boerakker; C Poort. Oósterhosselen: de heeren J BUk, N1 euw-Sch«mdaJ de Vries. Nieuw- Amsterdam. Afgew. 2 vr. en 1 m. cand. Den Haag. Geëx. 8 cand. Gesl mej. J Oos- ting. Den Haag; de heeren M Dijkshoorn, Bent huizen (na herex.); H Plerhagen, Den Haag. Haarlem. Gesl. de heer L F Stolk, Velsen Rotterdam. Comm II. Gesl. de dames G Kooljman, Slledrecht; J M v d WeTvo. Dordrecht de heeren L A Ultaerhoeve. Stoppeldijk; M Via- Dodecht; A J Wlenen, CommeLsdlJk: B Wou Vllssl ECONOMIE EN FINANCIEN De clearing met Duitschland Wordt regelmatig ongunstiger Dc clearing-verhouding met Duitschlo-nd wordt regelmatig ongunstiger voor de porteurs. Af en toe blijft de positie een zins stationnair om daarna plotseling weer te verslechteren. In den staat per 8 Augus tus 1935 blijkt, dat er in Nederland, na af trek der verschillende speciale voorzienin gen (rente, oude vorderingen, vrije devie zen voor Duitschland etc.) beschikbaar was f 92.438.700 terwijl er in Duitschland gestort is 127.345.000. Derhalve is er van de export vorderingen, nadat de nieuwe clearing is ingegaan, weer 35 millioen bevroren, tegen 33.4 millioen in de week daarvoor. De ex port is toch al door de clearing-eutoriteiten aan benden gelegd. Het ziet er naar uit, dat de schroef steeds verder moet worden gedraaid, tenzij men op een gegeven mo ment een betere regeling zal weten te ma ken. De kans daarop is echter zeer gering. De financieele positie van Duitschland Vlottende schuld tot een geweldig bedrag aangegroeid Sinds enkele weken besteedt de inter nationale pers weer meer aandacht aan de financieele positie van Duitschland. Daar de officieele gegevens, die door de Duitsche regeering worden gepubliceerd in geenen üeele de toestand juist weergeven de re geering heeft n.l. verschillende „particulie re" ondernemingen opgericht, o.a. de Gesell schaft für Oeffentliche Arbeiten, de Deut sche Rentenkredit Anstalt, de Deutsche Bau und Bodenbank, de Deutsche Boden Kultur A.G. en de Deutsche Siedlungsbank A.G. cie vnl. worden gebruikt voor regeerings- Joeleinden loopen de cijfers, die worden gepubliceerd nogal uiteen. Deze instellingen verdisconteeren werkvcrschaffings- en be wapeningswissels en kunnen deze even tueel bij de Rijksbank onderbrengen. Zij doen dit slechts in zoo gering mogelijke mate. waardoor het uiterst moeilijk valt een juist overzicht te verkrijgen. Intusschen moet worden aangenomen, dat de vlottende schuld van de Duitsche regeering tot een geweldig bedrag is aan gegroeid. De volgende aan de Financial News ontleende optelling geeft hiervan eenige opheldering: Officieele opgave der vlot tende schuld R.M. 3.000.000.000 Workverschaffingswissels R.M. 5.500.000.000 Belastingbons R.M. 913.000.000 Bewapeningswissels R.M. 4.500.000.000 R.M. 13.913.000.000 Deze bedragen zijn verkregen deels door vergelijking van de cijfers van de hierbov genoemde instellingen met vroegere opga ven, deels door schattingen van personen, die geacht mogen worden iets meer van den toestand te weten. Nu is het bedrag aan vlottende schuld voor een land als Duitsch land niet schrikbarend hoog, doch de moge lijkheid om de schuld te consólideeron. be staat niet, terwijl het bedrag nog toeneemt met naar schatting R.M. 250.000.000 per maand. Het volkomen gebrek aan belang- stelling voor Duitsche obligaties is dus ge makkelijk verklaarbaar. Weerbericht Het dunne pUltJe geeft den vorlgen otand aan Hoogste stand te Valentia 765.9. Laagste stand te Vardö 745.0. Stand vanmorgen half twaalf 761.4 WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind» gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, armer overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressies trekken Oostwaarts weg en worden door een uitbreiding van de hooge drukking uit het W. gevolgd, waarachter op den Oceaan een vrij diepe depressie is ver schenen. dip bij IJsland daling geeft Do bo venlucht is droger en warmer .geworden. Op de Britsche eilanden begint de tempe ratuur weer te stijgen. In onze omgeving en in Frankrijk vallen nog s'echts lichte buitje3 nadat gisteren in Z. Frankrijk nog zwaro regen is gevallen. Verscheidene stations in Duitschland melden 30 tot 40 mM. regen en in Z. en midden-Duitschland cn Zweden duurt de regen nog voort, terwijl Oostenrijk en Polen nog warm droog weer hebben. In Scandinavië klaart het weer op. naar W. en Z.W. omloopende winden is voorloopig weinig of geen regen met stij gende temperatuur te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 13 Aug. 9 uur nm., Attentieseiü icerhalen. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 15.4 C 15 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.42 uur, zonsondergang 8.26 uur Maan op nam. 8.32 uur, onder v.m. 6.55 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 15 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.56 uur tot 's morgens 5.14 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,46 2,47 Wesel 0,67 P.tiS Brelsacb 1.51 1,42 Emmerik 0,56 0,30 Kehl 2.52 2,00 Lobltb 9,49 9,53 Maxaa 3,83 3,84 Nijmegen 7,24 7.29 Dleileshelm 2,47 2,38 St Andrles 2,36 2.35 MaDDheim 2,80 2,74 Arnhem 7,48 7,52 Lohr 0,82 0,79 Vreeswijk lw 0,55 0,28 Mains 0,51 0,44 Westervoort 7,96 7,99 Bingen 1,61 1,54 Deventer 1,87 1,90 Caub 1,72 1,63 Kampen 0,06 0,11 Eins 1,13 1,01 Eysilen 46.00 45,90 Coblens 1,62 1,57 Maastricht 40,63 40,63 Trier 0,20 0,23 Grevenbicht 27,66 27,67 Keulen 1,16 1,15 Venlo 00,00 00,00 Dusseldorf 0,51 0,53 Grave (s.als) 3,75 3,76 Kuhrort 0,38 0,31 St Andrles 1,00 0,97 Hoogwater Ned. Zeehavens 15 Augustus Delfzijl 11,50 HellevoetsL 3,13 15,41 Terschelling 9,04 21,38 Willemstad 4,06 16,26 Harlingen 10,05 22,35 Brouwersh. 2,25 14,53 Den Helder 7,40 20,30 Zlerikzee 3,08 16,24 iJmuiden 3,13 16,44 Wemeldinge 3,26 15,48 Huekv. Holl. 2,2114,52 Vllsslngen 1,27 13,41 Scheveningen 2,31 15,02 Terneuzen 2,02 14, iS Rotterdam 4 41 16,47 Hansweert 2,56 J5,il Van nabij en ver Naar wij vernemen is de Duitsche regee ring voornemens bijzondere maatregelen te nemen om de binnenlandsche vlas-productie te doen toenemen. Op het oogenblik is de met vlas beplante oppervlakte ongeveer 30.000 H.A. groot, waarvan een productie van ongeveer 24.000 tons wordt verwacht. Maatregelen zullen echter worden genomen om de beplante oppervlakte in 1936 uit te breiden tot ongeveer 50.000 H.A. Volgens Lloyd's Register is de wereld- scheepstonnage in het jaar 1934 in totaal met 844 schepen, metende 2.133.558 bruto- ïvigisterton verminderd wegens verloren gaan of slooping. Gesloopt werden in 1934 in totaal 603 schepen, tezamen metende 1.768.133 bruto-registerton tegenover in 1933 718 schepen, tezamen metende 2.435.305 bru to-registerton. Een schandelijke plaat Is dat tot verheffing van 't zedelijk peil? In de driestar „Aan elkaar gewaagd", wordt in het bijzonder de aandacht geves tigd op een grof-beleedigende plaat, welke vorige week in Volk en Vaderland, het orgaan der N.S.B., verscheen. Bij hooge uitzondering reproduceeren wij deze cari- catuur eens. Wij meenen. dat het zoo niet kan door gaan en daarom vestigen we er eens op deze wijze de aandacht op. Het is immera meer dan ergerlijk?! ,WEEST RUSTIG!'' Verlaging wordt overwogen „L'Information" meldt dat in gewoonlijk goed ingelichte beui-skringpr te Berlijn het gerucht loopt, dat, in verband met 'iet echec van de opbrengst van de belasting op de industrie ten gunste van de export de regeering het plan zou koesteren deze be lasting voor zekere ondernemingen te ver lagen, in enkele gevallen- zelfs van 5 tot 3 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2