^liruiur piitsrijf Entrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ;n Omstreken abonnementsprijs! Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5548 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang atrtjertentiepripen: Van 1 tot 5 regels I.17'/i Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 DE INTOCHT DER GLADIATOREN Het behoort tot de goede gebruiken ii> onze samenleving dat men, wanneer men een nieuwe kring binnentreedt, zich aanvankelijk goed op de hoogte stelt van de zeden en gewoonten in die kring eii voorloopig een zeer bescheiden actieve rol speelt. Zulks te doen getuigt niet enkel v;|\ levenswijsheid, omdat men in die weg zijn ervaring verrijkt en zich voor het gevaar van fouten hoedt, maar het is evenzeer een bewijs van beschaving. Op deze gronden mocht men ver wachten, dat de verschijning van de N. S. B. in de Staten onzer provinciën niet al te veel opzien zou baren en de heeren door een gepast optreden ertoe zouden hebben bijgedragen om hun schromelijk tekort aan politieke erva ring niet al te zeer in het oog te doen loopen. Voor de vertegenwoordigers der N. S. B. lag deze houding te meer voor de hand, wijl deze „beweging" haar vol slagen afkeer van het parlementaire bedrijf onafgebroken had gedemon streerd, weliswaar sinds korte tijd be sloten had van dit middel gebruik te maken, maar op geenerlei wijze haar verachting voor dit instituut had inge boet. In de meeste provinciën traden de heeren echter anders op, en het is eigenlijk de vraag, of mën beter had mogen verwachten. De groep, die in luidruchtigheid en demagogie niet voor de geestverwanten in het buitenland onderdoet, vertoonde cok in de Staten der gewesten deze zelfde kwaliteiten, die weinig aantrek kelijk zijn. In de kringen der N. S. B. moge men schimpen op politici, met een weinig ervaring en beschaving van deze poli tici toegerust zouden de vertegenwoor digers der N. S. B., voor hét meefen- deel jongelieden, een heelwat behoor lijker indruk hebben gemaakt. De intocht dezer gladiatoren dwingt waarlijk geen bewondering af. De poli tieke praktijken, welke zij in verschil lende provincies toepasten, bewijzen duidelijk, dat zij op weinig verheffende wijze, voor de eerste maal in ons va derland parlementaire historie maakten. In de Staten van ons grootste gewest, in Zuid-Holland, dreef een zijner dig nitarissen de politieke bescheidenheid zóóver, dat na de opening der zitting onmiddellijk drie voorstellen ter tafel werden gedeponeerd. Onder deze voorstellen was er een, waardoor aan de aanwezigen zou wor den verboden zich tijdens de discussies te bedienen van uitroepen of bewoor dingen, die met het onderwerp geen verband houden. Zelf echter richtte hij zich niet alleen tot den Voorzitter, maar ook tot de „volksgenooten". Het komt ons voor, dat de voorsteller een rijker arbeidsveld zou hebben ge had, wanneer hij het cultureel effect van deze maatregel eerst had gepoogd na te jagen in de kring zijner partij; waar de zakelijkheid en gepastheid nog wel een en ander te wenschen over laten. In Utrecht verstoorde een der N.S.B.- politici in de Staten de orde door de uitroep „Houzee", terwijl het verdere optreden van een dezer afgevaardigden den Voorzitter herhaaldelijk tot ingrij pen noopte. In Noord-Holland had een dezer staatslieden de attentie om een medelid de kwalificatie „leugenaar" toe te voe gen. In Zeeland was de woordvoeder der N. S. B.-fractie zóózeer van alle zelf- beheersching verstoken, dat hij letter lijk bij elk punt van het agendum het woord voerde. De grofheid, waarmee men in Lim burg tegen onkreukbare regeeringsper- sonen, in bedekte termen optrad, is reeds in ons blad voldoende gememo reerd en gekwalificeerd. En nu de tegenstellingen tusschen de heeren onderling. In Zeeland sprak de N. S. B. zich uit tegen het ambtenarenverbod, noemde elk Statenlid, dat voor dit voorstel zou stemmen, een „meineedige", omdat het in strijd was met de Grondwet. Deze promotie tot meineedigen valt ten deel aan de Utrechtsche „volksge nooten" in de Staten, die met al het gewicht van hun stem het voorstel hiel pen aanvaarden! Van stemmen gesproken! Men zal zich herinneren, dat de N. S. B.'sche Statenleden met de afschuw, die Hierbij moet echter opgemerkt, dat in het verschenen nv van „Vova" de be schuldiging jegens Commissaris zoo duidelijk en zoodanig toegelicht wordt her haald, dat een nadere verklaring óf vervol ging wegens laster o. i. noodzakelijk zijn. in deze kringen gebruikelijk is, weiger den deel te nemen aan de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten, omdat zij zich met deze „operette" niet inlieten. Maar wel namen vlak daarop de hee ren deel aan de operette der verkiezing van Eerste Kamerleden, waarbij om het groote gewicht der zaak elke stem van tevoren berekend is. Ter juiste beoordeeling houde men in het oog. dat de heeren in het eerste ge val geen kans maakten, doch bij de tweede verkiezing met twee zetels naór huis gingen. Waarlijk, er is moed voor noodig om politiek Nederland op dergelijke schouwspelen en practijken te onthalen en nochtans te betoogen, dat men niets minder nastreeft dan de redding des vaderlands. BINNENLAND. Nieuwe huurcommissies Aantasting van vaste lasten En wat voorts de vaste lasten betreft, waarover mr Aalberse struikelde: wij achten het ondenkbaar, dat dr Colijn hierbij overstag gaat: het kabinet is te zeer overtuigd, dat dan een economische en fiuancieele chaos zou ontstaan (en we betaalden nu reeds leergeld genoeg); maar het üjkt ons niet onmogelijk, dat een regeling wordt getroffen, welke voor bepaalde gevallen uitkomst kan bren gen. De moeilijkheden op dit gebied, welke niemand ontkennen zal, kunnen door eeu generale methode niet verhol pen worden, doch vragen zooals eci- tijds met dc huishuren liet geval was individueele voorziening. Deze meening wordt blijkbaar gedeeld door prof. mr C. W de Vries, die in een rede te Rijswijk o.a. opmerkte: „Ondertusschen is doorwerken plicht Is bv. ten aanzien van de regularisalie van 't nog eenigszins rendabele buizen-exploitatie bedrijf eon uitspraak van een bevoegd col lege over elke huurprijs; waarbij met de lasten en de onderhoudskosten en de nood zakelijke verbeteringen van elke woning wordt rekening gehouden niet beter, dan een algemeen wettelijk voorschrift als thans wordt voorgesteld? Een algemeene tendens tot huürveiiaging zal later uit de uispraken der „huurcommissies" wel spre ken, zooals vroeger de tendens er een was tot verhooging der huren. In den rechts staat zullen algemeene regels slechts nor men kunnen stéllen, welke nog nader moe ten worden gc-individualiseerd. Daartoe is de wetgever niet bij machte". Haringvoorraad seizoen 1934 Naar Rusland verkocht Door het Kamerlid Drop waren in ver band met den verkoop van bet restant van den voorraad haring van het seizoen 1934 naar Rusland, betreffende de grootte van den totalen voorraad haring over genoemd seizoen en overlegging van een gespecifi- ceerden verlcoopstaat dier haring aan der minister van Economische Zaken vorige maand eenige vragen gesteld. In zijn antwoord daarop deelt minister Gelisscn mede, dat het restant van den bij de Nederlandsche Visscherijcentrale in op slag en in beheer geweest zijnden voorraad haring van het seizoen 1934 verkocht is aau een Nederlandsche firma. Het is den minister bekend, dat een deel van dit restant door genoemde firma voor eigen rekening en risico is verkocht naar Rusland. Bovengenoemde firma is bij deze transactie geenszins bemiddelaar ge weest voor de Centrale. De minister is van meening, dat recht- streeksche verkoopen door de Centrale naar het buitenland slechts dan geoorloofd zijn indien de bestaande exporteurs niet bij machte zijn deze verkoopen tot stand te brengen. De totaal in opslag geweest zijnde voor raad haring van het seizoen 1934 bedraagt 99.508 kantjes. Het is den minister niet mogelijk een ge- specificeerden verkoopstaat over te leggen. Ten aanzien van de financieele resultaten van de credietverleening over liet afgeloo- pen seizoen kan worden medegedeeld, dut de totale voorraad haring een waarde ver tegenwoordigde van f 747.904,62, waarop een voorschot is uitgekeerd van f 660.596,42. Het laat. zich aanzien, dat, nadat de bovenbe doelde transactie zal zijn afgewikkeld, aan de reeders het resteerende bedrag, op een zeer klein percentage na, geheel zal kunnen worden uitgekeerd. De Kabinetscrisis De opvatting van Tinus Plaatsgebrek belet ons te citeercn uit het niet onaardige vers (al is het dan maar kreupelrijm) in de Nieuwe Sliedrccht sche Cr t., waarin Tinus, met dc noodige dichterlijke vrijheden, zijn meening zegt over oorzaak, verloop en oplossing der Kabincts- MINISTER MET VACANTIE De minister van Econ. Zaken, prof dr ir Gelissen, is gisteren voor veertien dagen met verlof naar het buitenland yertrokkeu. HOE DE „GAAI" VERGING Het aanteekenboekje van eert verongelukt passagier Dezer dagen hebben wij melding ge. j maait van het rapport van de deskun digen van. den Rijksstudiedienst vooé de luchtvaart over de ramp- .van de Zooals men weet, hebben deze' des» kundigen bij het onderzoek naar'de,oor zaak, belangrijke gegevens gevonden- in liet notitieboekje van een der omge komen passagiers. Uit de aanteekeningen bleek, d&t dè vlieger tegen de aanvankelijke ver* onderstelling in, op groote hoogte heeft gevlogen, maar door meteorologische invloeden werd. gedwongen tusschen.de- bergen te dalen. Dit notitieboekje met aanteekeningen be hoorde aan den heer Jos van Langen, re dacteur van Dc Tijd. De familie van den omgekomen?; heeft het boekje afgestaan aan de redactie van genoemd blad, die het nu heeft gepubliceerd. .Tos van Langen teekende op: Milano 20/7 12 uur slaat de klok in de Gaai met 10-ial passagiers, meest Hol landers.' Drijvende wolken. De Tijd brengt ons op de hoogte van het ongeluk van de Maraboe, nadat een medepassagier ons. op de hoogte had gebracht van de ramp van Zondag j'.l. (Kwikstaart. Red.) Een wees gegroet en oen schietgebedje tot Sint Christoforus geven vertrouwen al gauw .boven de wolken; vrij regelmatig dwars door de wolken, alles wit stijgen 3000 M. (dit is geregeld af te zien van den hoogtemeter, die voor in de passagiers- cabine hangt. Red.) Regen tegen de ra men 4000 4500 boven de wolken hemelblauw zichtbaar 4600 4700 bijna 5000 regen klettert geen blauw meer regen half een knal dalen snel 4000 3800 3200 sneeuw 3000 2800 2500 2i00 vlak boven toppen bliksem 2100 Dc redactie van het blad teekent hierbij het.volgende aan: Hier zijn de aanteekeningen, die aanvan kelijk duidelijk en regelmatig geschreven maar vermoedelijk door het remous, het stboten van 't vliegtuig in de buien, steeds krabbeligér worden, plotseling beëindigd. Het is dan korter of langer na half één en de laatst vermelde hoogte, 2100 M., wijst er op, dat het toestel- reeds laag vliegt in den dalketel van de San BernardinopaS, waar van de omringende bergketens tot over da 3000 Meter reiken. -Nog slechts enkele minu ten, seconden misschien en het oogenblik van de catastrophe zal.daar zijn. ITet verloop van de vlucht kunnen wij van minuut tot minuut volgen. Eerst de bewolking boven het vliegveld Taliedo bij Milaan. Dan kort na het vertrek het regel matig stijgen door dc regenwolken tot op 4500 M. bel hemelblauw zichtbaar wordt. Bijna 5000 M. is men hoog, als men blijk baar weer zware wolken ontmoet. De regen klettert tegen de vensiers en op 't metaal an den vliegiuigromp. Half één. Tot nu toe is dus alles goed :egaan. Maar dan, midden in de buien rordt een knal gehoord. Is het onweerslag, een stoornis? Het toestel zakt snel. Beklem mend is-de taal der opeenvolgende cijfers. Het .tempo wijst op ongewone verschijnse len ijs vorming! Op 3200 M. sneeuwbuien. Lager en lager: 2100 M „Vlak boven de toppen" schrijft Van Langen. Het toestel vliegt dus reeds in de buienflarden der on derste wolkenlaag, waardoor men weer tij delijk zicht heeft on dc aarde. Een bliksem schicht, de tusschen de bergen al zeer ge ringe hoogte van 2100 Meter zijn de laatste bijzonderheden, die worden vermeld, 't zijn het laatste woord en de laatste cijfers, die Jos van Langen schrijft HM. de Koningin en Prinses Juliana tijdens een uitstapje in haar vacantieoord Saint Fillans in Schotland. De Vorstinnen zijn ver gezeld van kolonel de Jonge van Ellemeet (ordonans-o ff icier) en de hofdames barones van Heemstra en barones van Heékcren. Achter het gezelschap een agent van St. Fillans en één van de beide Hollandsche detectives, die de Koninklijke familie vergezellen. Rondreis burgemeester van Albury Bezoek aan Amsterdam Dc burgemeester van Albury. de heer Waugh heeft ook een bezoek gebracht aan de diamant slijperij van de firma Asscher in de Tolstraat. Ruim een uur heeft dat bezoek geduurd. De heer Waugh vond deze industrie zeer belangwekkend en raakte niet uitgepraat over de prachtige col lectie diamanten, die dz directie hem en zijn echt ste het zien. De burgemeester was bij dit bezoek vergezeld van eenige bestuursleden v; K L M. Met dezen vertrok hij naar Schiphol, hij een thé gebruikte met zijn oude vrienden, de bemanning van de „Uiyer". De burgemeester van Albury en zijn echt- genoote zullen volgende week een-autotocht door Nederland maken. Maandag wordt te S uur vertrokken valt het Amstelhotel het hoofdkwartier van onze Australische gasten) en gereden via Soest, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Nunspeet, Epe, Apeldoorn, het Loo, Zwolle, Staphorst en naar Giethoorn. Hier worden de burgemeester en zijn echtgenoote in hotel Prinsen ontvangen door V.V.V. Dan wordt de tocht vervolgd naar Steenwijk, het eind punt van den dag. Nadat een ontvangst op het. stadhuis heeft plaats gehad zullen de heer en mevrouw Waugh den nacht bij vrienden doorbrengen. Dinsdag is het weer vroeg dag, te acht uur wordt gestart naar Steenwijk en Heerenveen en Sncek zal te omstreeks 12 uur liet stadhuis van Frieslands hoofdstad worden bereikt voor een ontvangst. De lunch wordt met de leden van de Rothary- club gebruikt. Vervolgens zal de onver moeide burgervader Groningen bezoeken, ook daar zal hij door zijn Nederlandschen ambtgenoot worden ontvangen. De nacht brengt liet gezelschap in Hotel de,Doelen door. Op Woensdag 14 Augustus is het vertrek te acht uur vastgesteld. Arnhem is dien dag het. eindpunt. De route zal gaan via Assen, Rolde, Gieten (bezoek aan dc hunnebedden), Coevorden, Hengelo, Goor, Lochem, Ruurlo, Doesburg. Te zes uur wordt het. diner gebruikt met leden van de Rotharyclub in hotel De Zon. Te S uur heeft een ontvangst te Sonsbeek plaats. De film van de K 18 Zooals bekend wordt door Filmfabriek Poly goon te Haarlem een .film vervaardigd van de reis van de K. XVIII. -waarvoor de opnamen onderweg vervaardigd werden door den onder- commandant van de K. XVIII.' den luitenant ter zee Wytema. Tijdens de montage van de film is gebleken, dat de aanwezigheid daarbij vaa den heer Wytema voor het te bereiken resultaat van het allergrootste belang is. Dank zij dc medewerking, die Polygoon ver kregen heeft, zoowel van den minister van defen- als van den commandant der marine in Ned.- Indië is den heer Wytema toestemming verleend om per snelste gelegenheid naar Nederland te komen, teneinde aan dc montage van de film mede te werken. De heer Wytema bevindt zich thans reeds ir» het vliegtuig De Lijster van de K.L.M., dat Woensdag j.I. van Java vertrókken is en dat Maandag op Schiphol zal aankomen. Baron D. Mackay Dc nieuwe burgemeester van Mcppcl Zooals wc reeds meedeelden, is met ingang van 15 Augustus benoemd tot burgemeester van Meppel baron D. Mackay, als opvolger van den heer J. Knoppers, die tot Gedeputeerde van de provincie Drente is gekozen De heer Mackay. werd in 187S geboren te Winterswijk. Hij ving in 1898 zijn loopbaan aan als zee-officier; in 1905 verliet hij de dienst ais luitenant ter zee 2e klas. Vervolgens was hij als volontair werkzaam op de gemeente-secretarie van Wassenaar: in 19CS werd hij benoemd tot gemeenteontvanger te Ede en in 1911 tot controleur der gemeentebelastingen in dezelfde plaats. In 1912 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Voorburg, welk ambt hij tot 1916 bekleedde. In dat jaar werd hij chef van de afdeeling Openbcwaargeving te Rotterdam en in '18 vertrok hij als benoemd burgemeester van Medan naar Ncd. Indic. Hij bleef daar tot 1931, toen hij benoemd werd als burgemeester van Enkhuizen. Baren D. Mackay is een zoon van Mr. T P. baron Mackay, indertijd voorzitter van de Reken- Waterverontreiniging Een belangrijk jaarverslag Bij de algemeene Landsdrukkerij ver scheen het jaarverslag 1934 van de Commis sie inzake Waterverontreiniging en Rijks instituut voor zuivering van afvalwater. Eerstgenoemde Commissie, onder voorzit terschap van ir H. A. van IJsselsleyn, oud minister, verving op 1 Juni 1934 de commis sie van Toezicht op het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater en ontplooide reeds in hét eerste halfjaar van haar be staan groote activiteit Wie zich met klachten tot den voorzit ter der Commissie wendt, kan er op reke nen, dat er spoedig een onderzoek wordt ingesteld. De jaarverslagen melden dan ook verschillende resultaten. Voor belanghebbenden en belangstellen den is het interessante lectuur. Jongelieden Christen Geheel-Onthouders Bond 20c algemeene vergadering De Jongelieden Christen Geheel-onthoudei Bond, dc J.C.G.O.B., heeft op het landgoed „De Hooge Veluwe" zijn twintigste algemeene verga dering gehouden. Het bestuursvoorstel tot fusie met de Neder- landsch Christelijke Jongelieden Geheelonthouders Vereeniging ,.De Schakel", het belangrijkste punt van de agenda, werd na uitvoerige discussie ver worpen. Het beleid van het Bondsbestuur werd goed gekeurd. De samenstelling van het Dagelijksch Bestuur bleef ongewijzigd. In zijn slotwoord stateerdc dc voorzitter, dc heer E. J Loerakker uit Haarlem dat de geest van den Bond geenszins pessimistisch was, maar dat men, doordrongen van het ideaal, in de J.C.G.O.B nagestreefd, met enthousiasme op den gekozen weg wilde vcort- DE „PRINSES JULIANA" WEER IN DE VAART De herstellingswerkzaarwheclcn aan de mailboot „Prinses Juliana" van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland, welke op 29 Juni te Harwich in aanvaring is geweest, zijn beëindigd. De boot zal v.n Zondag af weder dienst doen en vertrekt dien dag van Vlis- singen naar Engeland. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Benoemd ii 'assau dr ir L. G. Stokvis 3 de zllv. eere-medaille der Oranjó Nassau P.T.T.-DIENST Aan den commies bfi den PTT-dienst (V Kui lers is eervol ontslag verleend. ZEEMACHT dheld der 2e dc heer J. H g ali H L at ...JVPHHR res.-officler van gezondh. der 2e kl. geneesk. dienst der landmacht. Aan den offi cier van den marinestoomvaartdienst der 2e kl M J Drijver Is eervol ontslag uit den zee verleend: hü is benoemd tot off. van de rinestoomv.dlenst der 2e kl. bü de Kon. i LANDMACHT Benoemd Is tot res.-officler van gezondh. der 2e kl. bij de landmacht, de dienstplichtig vaan drig- der le comp. hospitaalsoldaten dr J. Eerel Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Het vergaan van de „Gaai" en wat een der passagiers tijdens het laatste nur no teerde. Abessynië's regeering zegt nog niet te hebben gemobiliseerd, om Italië elk voor wendsel te ontnemen. In Toulon en Brest is de rust teruggekeerd Aanwijzing voor arrestatie van Joden door ieder Duitscher, die in zijn innerlijke gevoe- les door gedrag van een Jood gekwetst Blz. 5 Is vandaag 10 jaar geleden, dat het stadje Borculo door een cycloon verwoest Met den landmeter op stap. Slotartikel) Blz. 10 Het onderwijsverslag over 1934. Het Zondagsblad van heden bevat oan.J Meditatie. „Gebed voor den vrede" Bert Bakker. Th. L. F.-S. bespreekt „Elly" van Rudolf van Reest. Lief en leed der tewerkgestelden door J, H. Hemmers. 4 „Als Bedoelen onder Bedoeïenen" (slot), 1 Jeugdrubriek. PAPIERINDUSTRIE NAAR DEN DOLDER De - N.V. - Papierindustrie- van Stralen en Boon te Den Haag, heeft dezer dagen aan gekocht het groote fabriekscomplex van de Kon. Zeepfabrieken De Duif v.h. Chr. Plei- nis in Den Dol der bij Utrech t. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling het grootste gedeelte van het bedrijf daarheen tc verplaatsen. BOOTTREIN m.s. ..SIBAJAK" De speciale trein, rijdende in aansluiting op het. heden (e Marseille verwacht worden de mailschip „Sibajak" zal Zondag 11 dezer des morgens om 6.16 te Roosendaal, 7.13 te Rotterdam D.P. en 7.40 te Den Haag H.S.M. arriveeran. In de zevende aflevering van liet maand schrift van het Centraal Bureau voor de statistiek is een overzicht opgenomen van de loonen der arbeiders in dc voornaamste beroepen bij de werken, die door het Werk fonds 1934 worden uitgevoerd. De cijfers zijn ontleend aan de bestekken van werken, welke van September 1934 tot Juli 1935 zijn aanbesteed. Het ligt in de bedoeling van tijd tot tijd een vervolg op dit overzicht te publiceeren. Gemengd Nieuws. Voornaamste Nieuws. KINDEREN rooken nog geen Schimmel- penninck Sigaren. Toch kunnen de fabrikanten van deze Sigaren hun ook een genoegen doen. Indien zij ons hun adres opgeven en dat' van een sigarenwinkelier, kunnen zij na eenige dagen bij dezen winkelier in ont vangst nemen, een stuks van ieder der in' den handel zijnde ringen van Schimmel»' penninck Sigaren. SCHIMMELPENNINCK SIGAREN. FABRIEKEN WAGENINGEN De helers van Oss aan de beurt De gemeentepolitie te Oss zet, nu er onge veer 80 dieven achter slot en grendel zitten (dus nog meer dan 65, zooals we deze week per abuüs schreven), zet het zuiveringsproces met onvermoeide kracht voort. Zoo zijn door haar gistermiddag gearresteerd de 47-jarige schoenmaker B. en z(jn echtgenoote, wonende in he1: vierhoekje te Oss. Ze worden verdacht van heling van goederen van de Ossche inbre kersbende. Hoewel ze tot gisteravond alle schuld ble ven ontkennen, meent de politie voldoende aanwijzingen van schuld in handen te hebben. De vrouw is gisteravond weer in vrijheid gesteld. Ruzies als gevolg van de arrestaties Uit Oss: De arrestaties van de laatste maanden te Oss hebben groove oneenigheid teweegge bracht tusschen de vrouwelijke familieleden van de 'gearresteerden. Zoo is het in het Ossche „Vierhoekje" de laatste weken reeds meermalen, ja bijna dagelijks, tot hevige ruzies gekomen tusschen de verschillende echt genooten en schoonmoeders van de gear resteerden. Bij deze ruzies werden elkaar de heftigste verwijten naar het hoofd geslin gerd. Zoo geschiedde het ook gistermiddag, dat in het „Vierhoekje" men tot een hevige scheldpartij geraakte. Ditmaal bleef het echter niet by woorden, doch op een gegeven mo ment vloog een tweetal vrouwen elkaar in de haren en werden er rake klappen uitgedeeld. De gemeentepolitie verscheen spoedig ter plaatse en zag zich genoodzaakt een harer. een zekere B.. te arrerteeren, om de rust in het „Vierhoekje" te doen wederkeeren. De vrouw werd naar het politiebureau ge bracht. Hoewel men den laatsten tijd in dit deel van Oss aan dergelijke voorvallen gewoon is geraakt, trok één en ander groote belang stelling. Tragische brand te Gasselte Uit Gasselte wordt gemeld: Gisteravond is tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de arbeiderswoning van H« P. Kortvlies, wonende in de gemeente Gasselte. Wegens gebrek aan water faalden de pogingen tot blussehen. Daar men niets van den bejaarden bewoner* noch van zijn bij hem logeerend kleinzoontje J. Dokter uit Schagen (N.H.)bemerkte, vreesde men het ergste Toen na het afbranden van de woning de over blijfselen konden worden onderzocht, ontdekte men al spoedig de verkoolde lijken van groot» vader en kleinzoon. Vermoedelijk zijn beiden door het onweer ge troffen. Het jongetje was bij het begin van het onweer bij buren, doch had zich naar zijn groot» vader begeven omdat deze. ongesteld te bed lag. De man man was 67 jaar oud en het jonge tjé twaalf jaar. X -i» Ernstig auto-ongeluk Donderdagavond j.I. werd op den Lageweg te Ouderkerk a. d. IJsscl de omstreeks 18-jarige C. Molenaar die per rijwiel was, aangereden door een bodeauto van den heer J van den Heuvel alhier. Nadat Dr. G. Dekker voorloopige huipi had verleend is de jongen met twee gebroken boenen in zorgwekkenden toestand naar het van Itterson Ziekenhuis te Gouda overgebracht. De rijksveldwacher maakte proces-verbaai op van het gebeurde. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur niet de minste schuld. Trouwens, de auto had haast nog geen vaart, daar hij bij de vlak in de buurt zijnde garage van de Fa. Van Hoevelaken had gestopt. Het ongeval ïs dan ook aan de onvoorzichtig» hcid van het slachtoffer te wijten. FABRIEKSCOMPLEX AANGEKOCHT Door de N.V. Papierindustrie van Straten en Boon te 's-Gravenhage, is dezer dagen aange kocht het groote Fabriekscomplex van de Konink lijke Zeepfabrieken „De Duif' v.h. Chr. Pleines te Den Dolder, bij Utrecht. Naar wij vernemen ligt het in dc bedoeling het grootste gedeelte van het bedrijf daarheen ver plaatsen. Een kleiner gedeelte blijft evenwel ook in dea Haag gevestigd. BRAND Te Haelen is door onbekende oorzaak de woning van den arbeider J Huberts afgebrand. Slechts een gedeelte van het huisraad kon gcreé worden. Verzekering dekt de schade. INBRAAK IN EEN PASTORIE Ten huize van Ds. J. de Kcning, Geref. predi kant te Schipluiden, is ingebroken. Rustig hebben de inbrekers het geheele huis doorzocht, tot de predikant wakker werd. De politie werd gewaar schuwd. die in samenwerking met de recherche uit Delft een onderzoek instelde. De buit bleek zeer gering te zijn De politié meent reeds een spoor van de(n) inbrekex(s) ge vonden te hébben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1