lliruine gtiitstfjr (£<rarant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Bescherming tegen luchtaanvallen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5547 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang atfoertentieprijjm: Van I tot 5 regels f.171/» Elke regel meer 032'h Ingezonden Mededeel ingen m- van 1—5 regels 230 Elke regel meer 045 Handelsadverlentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend ƒ0.10 MEER NOODIG DAN AGITATIE Met groote onstuimigheid blijft de S.D.A.l3 zich opdringen aan de Roomsch-Katholie- ken. Deze hebben een vinger uitgestoken en waren tot samenwerking bereid als de Vrij zinnig-democraten ook maar meededen; en nu grijpt de S.D.A.P. hartstochtelijk naar de gelieele hand: waarom zouden we niet sa men het bewind aanvaarden, steunend op de vijftig leden in de Kamer? Op twee een lingen kunnen we toch zeker rekenen. 'Tot concessies is men daarbij gaarne be reid en de welvaartsplannen ontloopen elkaar niet veel; zoo heet het in de roode Bij ons heerscht te dien opzichte nog al jeenige twijfel. Wat het „plan" betreft, dient opgemerkt, dat er nog maar een schema is. Met Sep tember kan het, volgens de soc.-dem. bi» den, uitgewerkt zijn. Als men dat leest, be grijpt men niet, dat deze partij Dr Colijn niet dubbel dankbaar is voor het respijt, dat hij haar bezorgde. Immers, had Mr Aal- berse toegeslagen, dan had de S.D.A.P. nu reeds een plan gereed moeten hebben. En^ een regeeringsprogram levert nog benige zwarigheden meer op, dan dat voor de gemeentelijke politiek, waar men de moeilijkheid op de rijksregeering kan af schuiven. De roode pers moge boos op ons zijn, dat we d^zo conclusies van het roode raads- ledencongres ironiseerden; wij blijven er bij als de landsoverheid voor de werkloozen zorgt en de gemeenten aan evenveel geld helpt als vroeger, dan is het geen kunst de verantwoordelijkheid in de gemeenten op zich te nemen. Maar hoe moet het, als men zelf te zorgen heeft voor de rijksschatkist? Dan komen er andere moeilijkheden. Bovendien, is men het op bepaalde pun ten met de roomsche-katholieken eens? Deze waren bereid het bezuinigingsont- werp aan te nemen; de S.D.A.P. verklaarde er zich tegen. En hoe staat het met de defensie? Kort geleden eischte men nog het hoofd van minister Deckers. Hij verlaat dit departe ment nu en dat maakt, volgens sommigen, de overeenstemming gemakkelijker. We hebben er geen enkel bezwaar tegen als de Overheid vaststellende dat het mo gelijk is haar houding tegenover de S. D. A. P. wijzigt; maar dat kan evengoed met als zonder den tegenwoordigen minis ter; we zien in zijn overgang naar Land bouw een vriendelijke buiging naar de land. bouwende bevolking en niet naar de afbre kende critici. Wij durven niet beweren, dat de S. D. A, P. zoo schrikkelijk te keer gaat omdat zij overtuigd is niet tot de verantwoorde lijkheid geroepen te zullen worden; het is niet onmogelijk, dat de roomsch-katholie- kén, zich vastleggend op een bepaalde maat. regel (welke trouwens in eigen kring bestrij ding vindt), zich zoodanig vastwerken, dat zij de gevaarlijke stap moeten doen; maar de overeenstemming is thans nog ver. Misschien mogen wij een advies geven. De twee grootste oppositioneele groepen verkondigen luide de stelling, dat zij weten in welke richting het moet gaan. Laten zij gezamenlijk een initiatief-voorstel indienen b.v. over verlaging der vaste lasten en tast bare bezuinigingen, zoodat ons volk weet, wat de tegenstanders van dit kabinet willen. Thans bestaat bij velen de indruk, dat de opposiie zelf nog niet precies weet, wat zij Nvil. BINNENLAND. Meppels nieuwe Burgemeester Baron D. Mackay benoemd Met ingang van 15 Augustus is benoemd tot burgemeester van Meppel baron D. Mackay, aJs opvolger van den heer J. Knop pers, die tot Gedeputeerde van de provincie Drente is MINISTER AAN 'T PALINGVISSCHEN Naar gemeld wordt, heeft de Minister van Waterstaat, jhr Van Lidth de Jeu de, dezer dagen een heele nacht doorgebracht op een Urker motorbotter, teneinde de pa- Jingvisscherij eens van nabij mede temaken De Minister heeft met groote belangstel ling zich van de gang van het bedrijf op de hoogte ges'eld en ook de afslag te Enkhui zen mede gemaakt. GELUKKIGE GEMEENTE De gemeenterekening van Nieuwveen sluit met een batig slot van f 5500 of circa 10 pet der inkomsten. Dit resultaat pleit wel voor een zuinig be heer .daar werkloozensteun e.d. bijna f4000 eischten, terwijl de inkomens in deze ge meente zoo laag zijn, dat de totale perso- neole belasting, inclusief opcenten, nauwe lijks f 6000 opbracht Steunverleening bleek na 1 Mei voorloo- pig niet meer noodig te zijn. Uitvoering der vereischte maatregelen door de burgemeesters De verdeeling der kosten Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend, tot organisatie van de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen. De Regeering meent, dat in verband met het karakter der te treffen voorzieningen de uitvoering van de vereischte maatrege len het doelmatigst in handen van de bur gemeesters kan worden gelegd. Ter ver zekering van de noodige eeniheid en juist heid in de technische toepassing van de maatregelen zal de Minister van Binnen- landsche Zaken onder wien de geheele be scherming tegen luchtaanvallen zal komen te ressorteeren, de noodige leiding geven en dit te meer, aangezien (foor 't Rijk in aan zienlijke mate in de kosten van uitvoering zal worden bijgedragen. Een onder dien Minister ressorteerende inspectie, die uit sluitend van advies zal dienen, van be scheiden omvang, dient daartoe te worden ingesteld. Naast algemeene, overal noodige maat regelen, zullen in gemeenten, welke door verschillende oorzaken meer aan het ge vaar van luchtaanvallen zijn blootgesteld, maatregelen op uitgebreide schaal noodig zijn, wat zal moéten gepaard gaan met het voorzien in de materieele uitrusting van de diensten, welke metterdaad zullen optreden wanneer een dergelijke gemeente door een luchtaanval wordt getroffen. Verdeeling der kosten Het verschil in de mate van gevaar, hetwelk aanleiding is de gemeenten in te deelen in drie gevaren-klassen, moet eveneens uitgangspunt zijn .voor de ver deeling der kosten. Het komt de Regeering billijk voor, dat de maatregelen, welke in alle klassen toe passing zullen moeten vinden, voor reke ning van de gemeenten worden uitgevoerd; de kosten van maatregelen, welke uitslui tend in de meer blootgestelde gemeenten zullen moeten worden getroffen, zullen voor rekening van het Rijk komen. Hoewel het in de bedoeling ligt schuil plaatsen zooveel mogelijk in gebouwen van overheidslichamen onder te brengen, kan het ook noodzakelijk zijn, dat gebruik wordt gemaakt van daartoe geëigende niet open bare gebouwen. De belanghebbende dient, indien hij schade lijdt, daarvoor van Rijks wege te worden schadeloos gesteld. Opdat niet herhaaldelijk tot wetswijzi ging zal moeten worden overgegaan, acht de Regeering het noodzakelijk, dat de maat regelen, welke verband dienen te houden met de gestadige vorderingen van de tech niek, bij algemeenen maatregel van bestuur worden geregeld Ook is een regeling opgenomen voor het houden van oefeningen. De gemeenten, die het minst aan gevaar zijn blootgesteld waartoe de overgroole meerderheid behoort worden gerangschikt in de 3e klasse. In gemeenten, welke daarvoor in aan merking komen, zal tevens een regeling moeten worden getroffen, opdat in tijden van gevaar schatten van geschiedenis, kunst en wetenschap zooveel mogelijk in veiligheid kunnen worden gebracht In de meer blootgestelde gemeenten, welke in de 2e en le klasse zullen wor den gerangschikt, zullen verschillende maatregelen meer uitgebreid moeten worden voorbereid, dan wel reeds een begin van uitvoering moeten verkrij gen. Als voorbeeld moge dienen, dat in zoo danige gemeenten ten behoeve van het per soneel, Hetwelk metterdaad zal optreden, ten opzichte van het aantal inwoners een zeker percentage aan gasmaskers aanwezig zal moeten zijn, welk percentage in de ge meenten behoorende tot de le klasse, weder grooter zal zijn dan in de gemeenten der 2e klasse. Ook voor de aanwezigheid van ont smettingsmiddelen zal dienen te worden zorg gedragen. Oefeningen voor de bevolking Het staat den burgemeesters vrij in bun gemeenten oefeningen in de bescherming tegen luchtaanvallen te doen houden, ech ter eerst na verkregen goedkeuring van do Regeering. Daarnaast acht de Regeering het noodza kelijk, dat zij de bevoegdheid heeft in de meer blootgestelde gemeenten oefeningen te doen houden. Deze oefeningen zullen in den regel per gemeente ten hoogste een maal per jaar worden voorgeschreven. Voorschriften voor bedrijven Voor de bedrijven zullen bij openbare be kendmaking algemeene gedragsregels wor den vastgesteld. Daarnaast zullen voordaar voor in aanmerking komende bedrijven bij zondere voorschriften noodzakelijk kunnen zijn, welke ter kennis van de hoofden en bestuurders worden gebracht en in het be trokken bedrijf mede in het belang van de eigen veiligheid tot uitvoering moe ten komen- DE BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS Het afzonderlijke wetsontwerp ingediend De voorstellen zijn vrijwel Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Zooals bekend bevatte het ontwerp van wet ter verlaging van de openbare uitgaven aanvankelijk een aantal voorstellen tot vermindering van de kosten van het onder wijs. Bij het mondeling overleg tusschen de Commissie van Voorbereiding en de Re geering werd, in verband met de ingrijpen de wijzigingen, welke in de aanvankelijke voorstellen waren aangebracht, de wensch geuit deze voorstellen uit het ontwerp van wet te lichten en in een afzonderlijk wets ontwerp aanhangig te maken. De Regeering heeft aan dezen wensch gevolg gegeven en bij Nota van Wijzigingen de voorstellen teruggenomen. Zij zijn thans in het onder havig wetsontwerp opgenomen. De voorstellen zijn vrijwel gelijklui dend aan die, welke waren vervat in het gewijzigd ontwerp van wet ter ver laging van de openbare uitgaven. Van de zicih voordoende gelegenheid is gebruik gemaakt, om in enkele artikelen eenige verbeteringen van redact iorïbelen aard aan te brengen. Ook de toelichting op de paragrafen is op verschillende plaatsen verduidelijkt. Aan het ontwerp van wet is een nieuw artikel toegevoegd, verband houdende met het voornemen rler Regeering tot verande ring van vijfjarige hoogere burgerscholen in driejarige, terwijl de ten aanzien van het hooger onderwijs (concentratie van de apothekersopleiding aan een der Rijks universiteiten) en het nijverheidsonderwijs te nemen maatregelen, waarvoor de mede werking van de Staten-Generaal niet is vereischt, niet meer in het wetsontwerp voorkomen. Omzetting 5-jarige H.B.S. in 3-jarige. Wat betreft de wijziging van 5-jarige hoogere burgerscholen in drie-jarige, deelt de Regeering mede, dat het in de bedoeling ligt de Rijks hoogere burger scholen met vijf-jarigen cursus te ver anderen in hoogere burgerscholen met drie-jarigen cuisus, voor zooveel er voor de leerlingen, welke de school met drie jarigen cursus hebben gevolgd, voldoen de gelegenheid bestaat om 't onderwijs in de hoogste twee klassen van een andere openbare hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus bij te wonen en voor zooveel daardoor algeheele ophef fing van Rijks hoogere burgerscholen zal kunnen worden voorkomen. Een overeenkomstigen maatregel zullen naar de Regeering meent te mogen verwach ten, de gemeentebesturen treffen en ook de besturen van bijzondere scholen zullen zich, naar de Regeering hoopt, te dezen met el kaar willen verstaan, indien op deze wijze een rationeele bezuiniging kan worden ver 'kregen. Vermits de richting der scholen te dezen een rol speelt, mag de Regeering hieromtrent geen dwang uitoefenen, doch zij vertrouwt, dat de vrijheid, welke den schoolbesturen wordt gelaten, aan een ver mindering der uitgaven op deze wijze niet zal blijken in den weg te staan. Overwogen zal worden het leerplan der openbare vijf-jarige scholen concen trisch in te richten, waardoor de over gang van de drie-jarige naar de vijf jarige scholen zal werden vergemakke lijkt en de drie-jarige scholen in de gelegenheid worden gesteld ook eind onderwijs te geven. De we» legt aan de verandering van de gemeentelijke en bijzondere vijf-jarige scho len in drie jarige en aan de subsidieering van aldus ontstaande drie-jarige scholen geen enkel beletsel in den weg. Echter dient te worden gewaarborgd, dat leerlingen van een gedecapiteerde gemeentelijke hoogere burgerschool op denzelfden voet tot de hoogste twee klassen van een gemeentelijke hoogere burgerschsol met vijf-jarigen cur sus in een andere pésieente worden toege laten als de leerlingen uit deze laatste ge meente zelve. Ook moeten de bepalingen omtrent de bevoegdheid enz., welke voor de vijf-jarige scholen gelden, mede voor de drie-jarige scholen van kracht blijven. De Koningin en de Prinses in Schotland HM. gaat landschap-schilderen Doedelzakblazers brengen een serenade H.M. de Koningin, Prinses Juliana en 't gevolg hebben zich in een dag tijds reeds geheel te St Fillans geïnstalleerd en voor bereidingen getroffen voor een eenvoudige, rustige vacantie, waarbij zoowel H.M. als H.K.H. de Prinses zich aan Haar speciale genoegens zullen wijden. De Koningin heeft reeds Haar paletten, ezels en andere schil- dersbenoodigheden laten uitpakken, oni dezer dagen in de hooglanden eenige schil derachtige plekjes op het doek te ver eeuwigen. Prinses Juliana heeft heden reeds de oevers van Loch Earns in de omgeving van St Fillans verkend en afspraken gemaakt om tennis te spelen. De Koningin heeft Haar toestemming ge geven voor een serenade, die de beroemde doedelzakblazers van Crieff Haar dezer da gen zullen komen brengen op en nader te bepalen avond en voorts zal H.M. de Ko ningin een bezoek brengen aan het spoor wegstation van St Fillans, dat beschouwd wordt als het mooist gelegen station van Schotland. De keuken van 't Drummond Arms hotel heeft weinig extra werk tengevolge van hel Koninklijk bezoek. Integendeel heeft men uit de dependance het verzoek ontvangen, des morgens van de „porridge" verschoond te mogen blijven. Naar verluidt staat de Koningin voorts voortdurend in contact met Den Haag en wordt Haar secretaris dezer dagen te St Fillans verwacht. Lastige fotografen De door tal van fotografen in het werk gestelde pogingen om opnamen te verkrijgen van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, hebben tot ge volg gehad, dat H M. er ernstig over denkt Haar bezoek aan Schotland te bekortei}, wanneer daar geen einde aan De Lord Lieutenant van Perthshire heeft in verband hiermede algemeen bekend ge maakt, dat dit ingrijpen in de particuliere zaken van H. M. de Koningin Haar tot er gernis is geworden. Vanaf het oogenblik van Haar aankomst is Zij door fotografen achtervolgd. Hun optreden is dei-mate er gerlijk geweest, dat de mogelijkheid be staat, dat H. M. zich gedwongen zou zien Ilaar bezoek te bekorten. De Lord Lieutenant, de hertog vanAtholl, doet derhalve een beroep op allen, die in het bezit zijn van camera's, vooral te zor gen, dat zij geen overlast veroorzaken. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: T«. Ridderkerk J. D. Kleyne te Ooltgensplaat. GEREF. GEMEENTEN Bedaofct: Voor R'jssen (WaJstraat), R. Kok te Veenendaal. BEROEPINGSWERK Het Hbl. meent te weten, dat «r bij het classi- kaal bestuur van Amsterdam bezwaar is inge bracht tegen het beroep van Ds. W. M A. Kalkman te Katwijk aam Zee, omdat tot de be noeming van dezen predikant ouderlingen en dia kenen hebben meegewerkt, die sedert jaren niet meer in de kerkelijke gemeente van Amsterdam C a n d. J. van Bruggen te Ermelo, beroe pen predikant bij de Geref. Kerk van Tweede Exloërmond, is door de classis Stadskanaal pe remptoir geëxamineerd en met algemeene stem men toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. De-in treedatum is nog niet bepaald. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk Negentiende Zitting. Na opening wordt er een syn. plena gehouden over een hooger beroep. Prof. Sevenster leest voor een door hem opgesteld schrijven aan de classicale besturen dat zal geplaatst worden in het weekblad. Voorlezing heeft plaats van een zeer uit gebreid rapport van de commissie tot be studeering van het vraagstuk, in hoeverre de moderne techniek kan dienstbaar ge maakt worden aan den eeredienst. Er zal een artikel naar aanleiding over dit rapport geplaatst worden in het Weekblad. Pruf. Haitjema en de heer Bconstra brengen nog enkele eindredacties ter tafel van de defi nitief aangenomen reglementswijzigingen. De heer Elzinga rapporteert over een vraag om instelling van eenmansbuurtgemeenten. Men verklaart zich er unaniem tegen. De heer Tammens geeft verslag over de af schriften en staten van kosten. De heer Bokma rapporteert over een verzoek van de gemeente Wijnjeterp en Duurswoude. De conclusie wordt aangenomen. De heer El zinga rapporteert over een verzoek om een collecte voor enkele noodlijdende gemeen ten te houden, hetwelk is ingediend door den Wereldbond der Kerken. Aangeraden wordt zich te wenden tot de afzonderlijke gemeenten. Mr. de Bie e. a. hebben een ver zoek ingediend wijzigingen in het huwelijks formulier aan te brengen. De heer Hondius rapporteert hierover. Wordt besloten dit verzoek in handen te stellen van de inge stelde commissie tot herziening der formu- lieren. De heeren van Krevelen en de Mul der rapporteeren nog over de verslagen der persoonlijke kerkvisitatie in Zuid-Holland en Gelderland. Schoolnieuws* Prof. Dr. A. M. BROUWER Men meldt ons. dat benoemd is tot Rijks- hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, inplaats van wijlen prof. dr. D, Plooij, prof. Dr. A. M. Brouwer, thans kerkelijk hoogleeraar De Algem. Synode der Ned Herv. Kerk hoopt 4 October a.s. een buitengewone ver gadering te houden tot benoeming van een nieuwen hoogleeraar. Prof. Dr. A. Dec 1S75 te Lao- Towaa in de Mina- liassa geboren, al waar zijn vader hulpprediker bij de Indische Kerk. Prof. Dr. Brou wer genoot opleiding aan het Gymnasium 'eeuwarden. Hij Tijksuniversiteit Utrecht, werd op 24 Aug. als predikant de Ned. Herv. Gem. te Haamstede bevestigd en verbond zich op 13 Mei 1906 aan de Ned. Herv. Gem. te Meppd. In 1910 werd hij benoemd tot rector van de Ncd. Zendingsschool te Rotter dam en io 1917 van de Zendingsschool te Oegst- geest. In 1921 werd hij benoemd tot kerkelijk hoogleeraar te Utrecht. Prof. Dr. Brouwer, die in 1905 promoveerde tot doctor in de theologie cum laude op een proef schrift: „Daniël Chantepie de la Saussaye", heeft tal van theologische werken geschreven. J. P. STREEF f Na een kort ziekbed is hedenmorgen vroeg te Hillegersberg op 48-jarigen leeftijd overleden de heer J. P. Streef, hoofd van de Nassauschool der Ver voor Geref. schoolccderwijs. Dit overlijden wordt tc Hillegesberg in zeer ruimen kring als een ernstige slag gevoeld. Ge durende de weinige jaren, dat de heer Streef te Hillegersberg stond, had hij door zijn voortreffe lijke eigenschappen zich de sympathie in ruimen kring verworven. Naast zijn toegewijden arbeid voor de school had 't kerkelijke en politieke leven de liefde van zijn hart. zooals bleek uit zijn werk zaamheid als ouderling der Geref. Kerk, welk ambt hij ook reeds te Hoogeveen bekleed had, zijn lidmaatschap van het bestuur der a.r. kies- vereenïging, terwijl hij tweede voorzitter was van de Chr. Oranjevereeniging. Zijn school wordt wel bijzccder getroffen door dit onverwacht heengaan, nu hij werd weggeno men midden in zijn werk van voorbereiding de stichting van een u.l.o. naast de school l.o. in hetzelfde gebouw. De Heer Streef werd te Vianen geboren, was o.a onderwijzer te Gouda en vóór hij in April 1931 te Hillegersberg zijn taak aanvaardde, ge durende 11 jaren hoofd van de M,U.L.O. school in 't Haagje te Hoogeveen. (Zie voor Examens blz. 3.) Land- en Tuinbouw. Ruilverkaveling en ontginning Instelling van een cultuurtechnische adviescommissie en -dienst Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Aug. centrale cultuur-technische advies commissie, die mede zal fungeeren als cen trale commissie als bedoeld in artikel 13 der ruilverkavelingswet, en b. een cultuur-technische dienst. In de commissie zijn benoemd ambts halve tot lid en voorzitter de directeur- generaal van den landbouw; tot leden, te vens ondervoorzitters, de heeren Jhr Ir C. E. W. v. Panhuys, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te 's-Gravenhage; H. J. v. Leuven, inspecteur der Nederlandsche Hei demaatschappij te Arnhem; Mr. H. v. Iwe- ma, administrateur van het departement van financiën te "s-Gravenhage. Voorts 'de Téderi na aanbeveling van de centrale landhouw-vereenigingen, bedoeld in artikel 13 der ruilverkavelingswet; J. L. Nysingh, voorzitter van het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité in de Wijk; J. C. van Beek, ondervoorzitter van den Noord-Brabantschen Chr. Boerenbond te Deurne; Mr. W. Rip, secretaris van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te 's-Graven hage. Aan de commissie zijn voorts toegevoegd als secretaris Ir F. F. Mesu» rijkslandbouw- consulent, tevens landbouwkundig advi seur voor de werkverschaffing en steun verleening bij het departement van sociale zaken; als adjunct-secretaris Ir. A. G. Swart te Utrecht; tot directeur, hoofd den dienst is aangewezen Ir F. F. Mesu. De dienst is gevestigd in het gebouw van den dienst van het Staatshoschbeheer, Mu seumlaan 2 te Utrecht, DE INVOER VAN AMERIKAANSCH FRUIT In verband met het feit, dat momenteel on land. heeft het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland aan den Minister van Econ. Za ken een adres gezonden, waarin gewezen wordt op den grooten invoer van Amerikaansch fruit in ons land, zoodat .Amerika derhalve zeer geïnteresseerd zal zijn bij de vaststelling heffing zal trachten te verkrijg. Echter wordt op de voortduri van het Ajnerikaaasche fruit in wezen, en den Minister wordt drukkelijk aan de handelsdelegat verstrekken onder geen voorwaan Nederlandsche product voldi is, en e<*n eventueele verlaging gedurende de overige tijd van het ji van zou ondervinden. Voorts wordt ge\ het monopolierecht op het gedroogde fru handhaven op 4 cent per kg., terwijl ook blikvruchten een verlaging ongewenscht wordt geacht^ Juist door de monopolierechten zijn :en in staat -gesteld merlkaansche coneur- sohe regeering pogingen in tot verlaging van het invoerrecht op onze tuin bouwproducten als tegenprestatie wegens de door Nederland te verleenen verlaging van monopolierecliten op versche vruohten in ^laart- DUITSCHE GROENTEN-IMPORT Neemt toe, doch de prijs is lager Versohenen is de statitstiek over do Duit- helft held grcKuitei dat de pflJs lagi hoeveelheid echter geringer en het betastld. bedrag cchte-T slechts weinig minder. De hoeveelheid geïmporteerde groente be droeg in bedoelde periode van 1935. 1934 en resp. 170.900.000, 168.000 000 en 173.000.0u0 resp. 28.100.000 RM. kilo. De waard 32.800 000 RM en 29.700.000 RM. Deze groenten bestonden voornamelijk uit: uien 43.496.200 kg. (24.249.700 kg. in 1934). bloemkool 42.298.700 kg (36.317:900 kg), sla 24.786.100 kg. (22.67"5.900 kg.), 'tomaten 22.307.400 kg (25.303.600 kg.), komkommers 11.087.409 kg. (22.891.700 kg.), roode kool 8.981.300 kg (9.269.800 kg.), witte kool 4,610,300 kg. (4,492.300 kg.), savoye kool 4.2S6.300 kg. (6.384,000 kg.), boo:nen 2.429,400 kg (S.195.700 hooger lag. De hoeveelheid geïmporteerd fruit in de go- noemde halfjaren bedroeg resp. 62.000.000 kg.. 133 000 000 kg. en 133.090 000 kg. terwijl de waarde bedroeg 26,100.000 RM. 39 500.000 RM en 40.590.000 RM. Deze achteruitgang In 1935 is vooral toe te schrijven aan den minderen invoA van bul- tenlandsche appelen, waarvan de omvang terug liep van 90 mill, kg in het eerste halfjaar 1934 Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 H.M. de Koningin en Prinses Jnliana ia Schotland. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Het afzonderlijk wetsontwerp inzake be zuiniging op ondcrwijs-nitgaven is bij de Tweede Kamer ingediend. Voorstellen inzake omzetting van vijfjarige H.B.S.-en in drie jarige. Tot Burgemeester van Meppel werd be-, noemd baron D. Mackay. Prof. Dr. A. M. Brouwer benoemd tof Rijkshoogleeraar te Utrecht Blz. 2 Amerika weigert Italië credieten uit over weging van onvoldoende credietwaaidlgheid, wat vooral van beteekenis is in verband met voorgenomen katoen-aankoopen voor ontplofbare stoffen. Luigi Razza, de Italiaansche Minister van Openbare Werken, is nabij Cairo door een vliegongeluk om het leven gekomen. Hij was met de andere slachtoffers op weg naar Oost-Afrika. De onlusten te Brest, Tonlon en elders in Frankrijk duren voort. In Tonlon is het hedennacht tot zeer ernstige gevechten tus schen stakers en politie gekomun. Blz. 5 De warenwet wordt vervangen door een andere wet betreffende hoedanigheid en aan duiding van waren. Het betreffende ontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend. De 13e Bondsvergadering van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen. De Bond van Chr. Geref. Knapen-vereenL gingen hield zün 11e Bondsvergadering. tot op 32 miilloen in de gelijke periode 1935* De invoer van zuidvruchten bleef met reap* 35.000, 38,000 en 37.000 kg. tamelijk stationair. UIT HET SOCIALE LEVEN Het conflict in de werkver schaffing te Staphorst Naar ons van de zijde van de Rijksinspec tie voor de Werkverschaffing te Zwolle wordt medegedeeld, behoeft het bericht uit Schiedam terzake van het conflict in het werkverschaffingskamp De Rollecate bij Staphorst een nadere toelichting en verbete ring. De zaak, waar het hier om gaaf, is nl. da volgende: tot dusverre ontvingen de tewerk gestelden van dit kamp boven de hun gratis verstrekte warme maaltijden een bedrag van twee gulden per week, om er brood voor te kunnen koopen Dit geld werd echter niet altijd even doelmatig besteed. Bij wijze van proef is de inspectie er toen met goed vinden van den Minister, toe overgegaan: den menschen een broodmaaltijd vanwege de werkverschaffing te doen verstrekken. Dit leverde verschillende voordeelen op* Allereerst kon het centraal goedkooper worden ingekocht, maar bovendien werd 't' eten nu degelijker. De waarde ervan werd vastgesteld op f 1.50. Voor dit bedrag ont« vingen de betrokkenen om beurten acht ons wit en acht ons bruinbrood, boter, volvette kaas en spek of boterhamworst en: op Zondag bovendien twee eieren. De res- teerende 50 cent werden in geld uitgekeerd naar goeddunken te besteden. De werkloozen van de Rollecate namen, met deze regeling echter geen genoegen en zijn toen met uitsluiting van de steunver leening, in afwachting van de nadere be slissing van den Minister, geschorst. Zooveel is echter wel duidelijk, dat als deze proef voldoet, zij ook voor de overige kampen in het land zal worden ingevoerd. Het conflict omvat 105 personen, nl. 5 uit Spijkenisse, vier uit Beverwijk, 1 uit Bar- woutswaarden (Z.-H.), 49 uit Schiedam, 29 uit Velzen, 14 uit Nieuwer Amstel en 3 uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Gemengd Nieuws. Door de politie te Tegelen is een 21-jarige jongeman aangehouden, die betrapt werd, ter wijl hij van een onbeheerd staand rijwiel het belastingmerk haalde. Een ingesteld onder zoek wees verder uit, dat de aangehoudene van verschillende diefstallen, die den laat- sten tijd te Tegelen gepleegd zijn, verdacht werd. Hij bekende in de Ijzergieterij „De Globe" hoeveelheden koper te hebben weg genomen en zich voorts te hebben schuldig gemaakt aan looddiefstal. Hij wordt er tevens nog van verdacht aan verschillende andere diefstallen medeplichtig te zijn. Hieromtrent heeft hij nog geen bekentenis afgelegd. De jongen is op transport naar Roermond ge steld. OM DE WETHOUDERSZETELS Den Haag Naar wij vernemen, heeft de liberale fractie van den gemeenteraad besloten, dat haar candidaat bij de komende wethouders verkiezing zal. zijn prof. ir C. L. v. d. Bilt, thans wethouder vt\n Onderwijs. Voorts vernemen wij. dat geen overeen stemming is bereikt tusschen de christelijk- historisahe en de anti-revolutionaire raads fractie bver aanwijzing van een gemeen- schappelijken candidaat, zoodat kan worden aangenomen, dat elke dezer fracties zal stemmen op een eigen candidaat. De anti revolutionaire raadsfractie heeft besloten, dat haar candidaat zal zijn mr dr S. de Vries Gzn, thans weth. van Sociale Zaken».

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1