IWettiur JTrihsrijf Courant II Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Bond van Chr, Gereformeerde Jongelingsvereenigingen Gemengd Nieuws- „PRINCESS" m CHEMISCH REINIGEN-VERVEN PALTHE abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagetijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5546 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang gbbrrtetitiepripen: Van I tot 5 regels f.17'/» Elke regel meer 0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ORGANISATIE IN HET BOUWVAK Wat sociale organisatie betreft, komen de bouwvakken waarlijk niet achteraan. Zoo is in de loop der jaren tusschen pa troons en arbeiders o.a. een vernuftige rege ling tot stand gekomen over doorbetaling van loon gedurende de feestdagen, terwijl ook vacantiedagen werden ingevoerd. Herinneren we ons goed, dan heeft het de eerste keer, dat de bouwvakarbeiders van hun vacantie hoopten te genieten,^iag aan dag geregend; des te meer zal men deze week genoten hebben van het heerlijke zomerweer. Daarbij zal er dankbaarheid bij {velen geweest zijn, dat men niet alleen het voorrecht heeft te mogen werken, maar ook, dat overleg tusschen patroons- en werk nemersorganisaties een yacantieregeling tot stand bracht. Toch schrijnt daarbij iets. Terwijl do Christelijke Bouwvakarbeiders een stevige, principieele en altijd parate organisatie kon den stichten, vierde de Ncd. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond half Juni pas haar eerste lustrum met nog geen 500 leden. Zeker, de stage vooruitgang stemde dank baar en de vreugdetoon werd gehoord; maar tevreden mag men niet zijn. Nog steeds wordt het goed recht der Christelijke patroonsorganisatie, vooral in deze kringen, ontkend. En vele van onze geestverwanten want hun aantal en per centage is hier niet gering berusten daar in maar al te gemakkelijk. O, we weten het wel, dat er vele waarde volle argumenten en nog meer indruk makende verontschuldigingen zijn om te blijven in een organisatie, waarin zoo heel veel te prijzen is. En toch zal steeds meer blijken, dat ook hier het beginsel moet beslissen. En wanneer we b.v. hier en daar constateeren, dat in de neutrale organisaties een verderfelijke, nieuwe politieke richting doordringt en zich gelden laat, dan rijst de {vraag of de geest, welke in deze kringen moet heerschen, dit gevaar niet bevordert? Het spreekt van zelf maar er worde ten overvloede op gewezen dat organisatie onder eigen banier geen federatieve samen werkingen voor bepaalde doeleinden met anderen uitsluit. Daarover echter gaat het niet Wel over 'de klacht van den secretaris in het laatste „Staat nog niet verreweg de grootste helft {van onze Chr. Aannemers- en Bouwvak patroons in Nederland schouderophalend van verre, om critisch toe te zien naar onze organisatorische werkzaamheden? Ja, en wat nog erger is, zijn er daar nog niet zeer velen onder, die precies doen alsof er in 't geheel geen Chr. Aannemers- en Bouwvak patroonsorganisatie in den lande bestaat?" En we begrijpen zijn bange uitroep: „Het licht komt nog niet opdagen, het is nog nacht! Ja, 't is alsof de atmosfeer steeds zwoeler en dreigender wordt En wat is de uitwerking? Is er een buigen voor de hooge Majesteit Gods? [Verootmoediging? Bekee ring? Hoe staan wij als leden van onze Chris telijke organisatie tegenover deze dingen. Deze vraag laat u en mij niet ongemoeid. Waarom niet? Omdat ze een antwoord zoekt hoe wij moeten leven, hoe wij moeten samen leven met onze medemenschen." Immers, „het gaat er om door welke geest de komende samenleving zal worden be- heerscht. Door de geest van het Christen dom, of door een zuiver menschelijke geest." Wij willen niets te kort doen aan de voor treffelijkheid der „neutrale" organisaties; die van de patroons in de bouwvakken kan in veel opzichten als model dienen; maar de geest van het Christendom mè.g er niet heerschen; er kan geen buigen zijn voor de hooge majesteit Gods. En daarom is er .voor onze menschen geen plaats. RECHTSHERSTEL GEVRAAGD Wanneer we ons aansluiten bij hen, die rechtsherstel vragen voor den voormaligen rijksbouwmeester Vrijman, dan ligt dat ge heel in de lijn van wat we vroeger schreven. Vele jaren geleden werd deze rijksambte naar van ontrouw en frauduleuze hande lingen verdacht en op die grond door do rechtbank veroordeeld; maar het bleek al spoedig, dat men deze beschuldigingen niet vol kon houden. Aanvankelijk bleef er voor het Hof slechts van over, dat de heer Vrij man eenigszins buiten zijn boekje was ge gaan en eigenmachtig schuld had gemaakt ten behoeve van het Rijk. Nu, dat gebeurt meer. Het komt zelfs voor, dat ambtenaren (soms heel hooge) schulden maken ten koste van het Rijk, maar ten behoeve van zich zelf. Leiders van crisisbureaux, die in integriteit en recht schapenheid behoorden uit te blinken, gaan zelfs niet altijd vrij uit. De heer Vrijman echter had, volgens hel Hof, slechts een „formeele overtreding" be gaan. Hij had niet zich zelf bevoordeeld, doch was iets verder gegaan dan zijn be voegdheid toeliet. Tenminste, zoo luidde het Vonnis. Nu vroeg men zich onmiddellijk af, of daarop wel paste een zoo strenge straf, als waartoe hij veroordeeld werd en bovendien oneervol ontslag. De .voorbeelden zijn er, dat werkelijke overtredingen heel wat milder beoordeeld werden. Echter, dit is nog het ergste niet. Het schrijnende van het geval was, dat de heer Vrijman met nadruk voihield: „het bewijs, dat ik tot deze handelingen bevoegd was, ligt in het dossier, waarover de rechtbank beschikt". Dat stuk is toentertijd niet op de proppen gekomen. De Tweede Kamer heeft wel uit gesproken, dat deze hoofdambtenaar recht had op „eervol ontslag" en een billijke ver goeding; maar het bewuste stuk is haar blijkbaar ook onthouden en de regeering heeft de motie der Kamer niet uitgevoerd. Het onrecht bleef. Intusschen bleek aan minister Marchant, dat de heer Vrijman volkomen gelijk had. Het stuk, waarop de laatste zich beriep (de machtiging van den minister) werd... ge vonden en Mr. Marchant (hulde!) stelde het den heer Vrijman" ter hand, die zich daar mee ten volle rehabiliteeren kan, als dit nog noodig is. Hij heeft zich reeds opnieuw tot de Tweede Kamer gewend en wij ver wachten, dat deze de zaak zal afdoen. Evenwel, er blijven pijnlijke vragen over. Moet het felle leed, dat over een onkreuk- baren ambtenaar toegebracht werd, worden toegeschreven aan een rechterlijke dwaling of een slordige departementale administra tie? Dat zou op zich zelf al erg zijn, maar ware vergeeflijk. Het is echter zoo moeilijk aan te nemen. Het is hoogst ernstig, en groote voorzichtigheid betaamt, maar men kan zich niet aan de gedachte onttrekken, dat hier meer achter zit en dat eerherstel voor den onschuldige wel eens kon leiden tot veroordeeling van anderen. Toch mag men zich daardoor niet laten weerhouden van oen diepgaand onderzoek. Corruptie is erg; het handhaven van hen, die zich daaraan schuldig maken, is erger; maar gruwelijk is het een trouw ambtenaar te laten boeten voor fouten ofbooze stukken van een ander. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN SCHOTLAND De ontvangst te Crieff H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana werden tc Crieff ontvangen door jhr. mr. R. de Marcos van Swinderen, den Neder landschen gezant te Londen en zijn echtgenoote. Verder waren ter ontvangst aanwezig de Ne- derlandschc consul voor Angus en Perthshire de heer Farguharson en de provoost en de leden van den gemeenteraad van Crieff. Buiten het station hing een doek met Het op schrift: „Honderdduizendmaal welkom". Alle straten waren versierd en de beide Vorste lijke personen werden luide toegejuicht door hon derden kinderen in hun Zondagsche kleeren, welke langs den weg stonden opgesteld. H. M. droeg een dikken donkergrijzen wollen mantel, welke aan den hals was vastgemaakt met een shawl, terwijl H. K. H. Prinses Juliana in een parelgrijs costuum met een driekwartmaote] en bijpassenden hoed was gekleed Het hooge gezel schap werd bijzonder bekoord door de schitteren de omgeving. De aankomst te St Fillans Uit St. Fillans wordt gemeld, dat H. M. 'Ko ningin Wilhelmina der Nederlanden en Prinses Juliana met gevolg aldaar in den loop van den middag na een prachtigen autotocht, die begun stigd werd door schitterend weer, zijn aangeko men. Dwars over de hoofdstraat was wederom een doek gespannen, waarop in het oude Gaelic den hoogen bezoeksters honderdduizend maal wel kom werd gewenscht. De hotel-ingang werd belegerd door persfotogra fen en een groot aantal belangstellenden. Aange zien H.M de Koningin alle drukte en opzien wilde vermijden, betrad zij daarom het hotel aan den achterkant, en door den achtertuin en een bijkeuken kwam zij in het Drummond Arms Hotel aan. Toen de Koningin echter kort na haar aan komst vernam, hoe groote teleurstelling dit had veroorzaakt bij de persfotografen, waarvan som migen een groote reis achter den rug hadden om de aankomst van de Koningin der Nederlanden te kunnen fotografeeren, verklaarde H.M. zich on middellijk bereid voor de persfotografen te posee ren. Dit welwillende gebaar heeft de reeds be staande sympathie voor de vorstelijke bezoek sters zoo mogelijk nog vergroot De avond heeft de Koningin rustig in het hotel doorgebracht Kweeken en verhandelen van oesters Bij KB. van 31 Juli is het kweeken van oesters slechts toegestaan aan hen, die als ge organiseer den zijn aangesloten bij de crisisorganisatie en als zoodanig in de groep „oesterkweekers" zijn toege- Het verhandelen van onverpakte of in open manden of open zakken verpakte oesters, anders dan als kleinhandelaar, is slechts toegestaan aan hen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de crisis-organisatie en als zoodanig in de groep „oesterkweekers" zijn toegelaten. Het verhandelen in Nederland van verpakte oesters, anders dan als kleinhandelaar, is slechts toegestaan aan hen, die als georganiseerde! aangesloten bij de crisisorganisatie en als danig zijn toegelaten tot de groep De uitvoer van oesters is slechts toegestaan aan hen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de crisisorganisatie en als zoodanig zijn toege laten tot de groep ..oesterexporteurs". Dit besluit treedt in werking met ingang den tweeden dag na dien van zijn afkondiging is geldig tot 1 Juli 1936. MINISTER DECKERS NAAR VLISSINGEN De minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, bracht Woensdagmorgen een bezoek aan Vlissingen om afscheid te nemen van de ma rine aldaar, OUD-MINISTER VERSCHUUR NAAR INDIE Naar de „Tel." verneemt zal oud-minister T. J. Verschuur, die thans naar den toestand in het mijnbedrijf een onderzoek instelt, in den loop van October een kort bezoek brengen Ned. Oost-Indië. Gedurende een door den Minister van Binnen- landsche Zaken te bepalen tijdvak wordt van Rijkswege ten bate van het Nationaal Luchtvaart fonds een bijzondere postzegel verkrijgbaar steld. Deze bijzondere postzegel wordt uitgegeven de frankeerwaarde van 6 cent De opbrengst van dit zegel, na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aanmaak en an dere kosten uit de uitgifte voortvloeiende, wordt ter beschikking gesteld van het luchtvaartfonds. Bondsdag te Amsterdam Belangrijke referaten In Het Kerkgebouw van de Chr. Geref. Ge meente te Amsterdam aan de Lauriergracht is gisteren de Bondsdag gehouden van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigin gen. Na opening der goedbezochte vergadering met Psalmgezang, Schriftlezing en geibed hoeft de Bondsvoorzitter Ds. H. Janssen, van Den Haag, een rede uitgesproken ter in leiding van de werkzaamheden van den dag, waarin hij er aan herinnerde, dat Amster dam de bakermat van den Bond is. Als on derwerp voor de openingsrede had spr. ge- In de branding waartoe spr. wees op gevaren, die uit de crisis onzer dagen voortvloeien. Hoe scher per de tegenstellingen in kerk en volksleven zich toespitsen, hoe grooter het gevaar wordt voor een uiteenvallen van ons nationaal be staan. Daartoe riep spr. in de herinnering terug den Franschen tijd. In onzen tijd is de dictatuur teruggekeerd: het grootste deel van Europa zucht er onder. Deze dictatuur eischt ook be vorming van de jeugd geheel voor zich op, de ouders en de Kerk worden uitgeschakeld; in Rusland wordt de jeugd opgevoed in het atheïsme, in Duitschland in het oud-Heidensche natio- naal-socialisme en in Italië worden de jon geren voorbereid tot den oorlog. Wat is, vroeg spr. zich af, het geestelijk bindmiddel dat de ontbinding keeren kan? Niet „religie" zonder meer, want hiermee dweept zelfs de moderne mensch. Het Chris tendom, het welk historisch van grooten in vloed is op het volksleven, is hiertoe alleen in staat. In de branding, waarin wij staan, gaat het om de geestelijke eenheid der natie. Ook in ons land heeft het Christendom veel van zijn invloed verloren en neemt het moderne Heidendom toe. Waar blijft, vroeg spr. ons' protest tegen de verregaande Zon dagsontheiliging, zoodat de kerkgangers een lingen worden? Wanneer zullen de christe nen den onderlingen strijd staken en ge meenschappelijk ons volk bewaren voor dreigende dictatuur? Met name de jongeren staan in de bran- J)s H. Janssen ding; ontzettend noemde spr. den toestand, dat tienduizenden jonge menschen door werkloosheid zijn getroffen cn zich afvra gen, waarvoor zij eigenlijk zijn geboren. Spr. vestigde de aandacht op de hiermee verband houdende geestelijke gevaren en riep de Bondsleden toe, dat het in de branding gaat om hun persoonlijk geloof. Ds Janssen wekte ten slotte de Bondsleden op, in navol ging van de ouderen, offers te brengen en in Kerk, Staat en Maatschappij hun roeping te vervullen, opdat in ons land eer wone en het Huis van Oranje moge bloeien. Jaarverslagen Aan de verslagen van secretaris en pen ningmeester, de heeren W. V o s Hzn., van Zwolle, en K. van Dongen, van Rotter dam, is ontleend, dat de Bond circa 1359 leden, verdeeld over 88 vcreenigingen telt. Uitvoerig wordt nagegaan den toestand van den Bond en de conclusie hiervan is, dat men nog niet over alles in den Bond voldaan kan zijn, al wordt met groote dankbaarheid op den arbeid teruggezien. Er is, zegt het verslag, nog te veel gebrek aan goede orga nisatie van de vereenigingen, nog te weinig centralisatie van het vereenigingsleven in ringen en te weinig actie voor het Bonds blad. Dit verslag alsook de financieele verslagen van den Bond, van het Bondsorgaan „Luc- tor et Emergo" en van den Bondsboekhan- del, zijn na eenige besprekingen goedge keurd. Huldiging Bondssecretaris De aftredende Bondssecretaris, de heer W. Vos Hzn., van Zwolle, kon zich niet meer herkiesbaar stellen en werd door den voor zitter hartelijk bedankt voor zijn jarenlange arbeid. De vergadering zong den heer Vos en diens echtgenoote de zegenbede uit Psalm 134 toe. Onder luid applaus is den heer Vos het eerelidmaatschap alsmede een gou den Bondsinsigne aangeboden, waarvoor de heer Vos zijn dank uitsprak. Hij zeide o.m. dat hij gedurende 40 jaren aan het Bonds- werk heeft deelgenomen. Bestuursverkiezing In de plaats van den afgetreden Bonds secretaris is gekozen de heer A. A 1 b 1 a s, van Den Haag; de penningmeester, de heer K. van Dongen, van Rotterdam, is als Bondspenningmeester herkozen. De vergadering besloot, den volgenden Bondsdag in 1936 te Leeuwarden samen te roepen. Aan H.M. de Koningin is onder applaus een telegram gezonden, waarna de vergade ring de twee bekende coupletten van het Wilhelmus aanhief. Namens het Nederlandsch Jongelingsver bond sprak de heer Top, van Amsterdam, een woord van gelukwensch; Dr. B. A. Knoppers, van Amsterdam voerde het woord voor den Ned. Bond van J.V. op Geref. grondslag, en de heer Mulder, van Amersfoort, voor den Bond van Herv. Geref. J.V. In de middagvergadering heeft Ds. W. Kremer, van Leeuwarden, gesproken over „Het Nationaal Socialisme als geestesstroo- ming", waarvan wij gisteren reeds verslag gaven. Op dit referaat volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. In de avondvergadering trad nog op Ds. S. van der Molen, van Rotterdam, die de Chr. Geref. J. V. prees als Het middel om kennis op te doen, niet alleen parate ken nis, maar ook geestelijke kennis en zelf kennis. De rechte kennis doet ons doordrin gen van den schijn naar het wezen der din gen. Over tweeërlei gedachten handelde spr. daarna, nl. de gedachten van Satan en de gedachten Gods, zulks aan de hand van kon- merkende uitspraken der II. Schrift. De Bondsdag is ten slotte besloten met dankgebed van Ds. van der Molen. Een groep bezoekers van den Bondsdag van ChrGeref. Jongelings-Vereenigingendie gisteren te Amsterdam ye- houden werd. Slechts twee namen noemen we hier: 1. Ds. H. Janssen, Bonds voorzitter; 2. Ds. L. H. van der Meiden de hoofdredacteur van het Bondsorgaan. Ongetwijfeld zullen vele lezers nog meer bekende gezichten ontdekken. Handelsbesprekingen Nederland-Amerika De Nederlandsche delegatie De Ministers van Economische Zaken, van Buitenlandsche Zaken, van Financiën en van Koloniën hebben benoemd tot lid en voorzitter van de Nederlandsche delegatie tot het voeren van onderhandelingen met de Regeering van de Vereenigde Staten van Amerika ter regeling van de handelsbetrekkingen tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Amerika den heer A. Lamping, directeur van de Handelsaccoorden: tot leden van genoemde delega tie de hecren <L\ W. M. F. Manvelt, Oost-Indisch hoofd-ambtenaar met verlof; Ch. J. I. M. Weiter. oud-Minister van Koloniën, voorzitter van den Ondememcrsraad voor Ned.-Indië; B. Kleijn Molekamp. consul-generaal, handelsraad aan Harer Majesteits Gezantschap te Washington: ing C. C. C. van Stolk, directeur van de Nederland sche Akkerbouw Centrale; tot secretaris van vooi noemde delegatie: mr. A. Kerkhoven, tijdelijk ambtenaar aan het Departement van Economische Zaken. Het vraagstuk der naturalisatie De invloed op dc arbeidsmarkt In haar memorie van „ntwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over een natu ralisatie-ontwerp merkt de regeering op, dat het vanzelf spreekt, dat rekening wordt gehouden met den invloed van naturalisaties op de arbeids markt te onzent. Inderdaad'zijn ter bestrijding van werkloosheid ook bij naturalisatie beperkingen betracht, welke onder normale omstandighcdi niet in acht behooren tc worden genomen. Zoolang als regel niet wordt getreden in dc beweegredenen waarom Nederlanders in het bui tenland wonen of verblijven, schijnt het geen aan beveling te verdienen, op het stuk van teruggave van t Nederlanderschap aan oud-Nederlanders een hierop gegronde onderscheiding te maken. Uitvinding die ijsafzetting voorkomt Gisteren is op Schiphol de Engelsche uitvinding gedemonstreerd, waardoor ijs- vorming op de vleugelranden van een vliegtuig wordt tegengegaan en die door de Dunlop-maatschappij, die haar in den han del brengt, „Anticer" wordt genoemd. Het principe is bijzonder eenvoudig. Op de frontzijde van de vleugels en van het staartstabilisatievlak is een canvaslaag be vestigd die weer bedekt is met een poreuze laag leer. Een cylinder met saamgeperste lucht drukt een vloeistof, die ijsvorming tegengaat ethylene glycol - via een rubber buis onder het nieuwe bekleedsel van het vleugelfront, zoodat het poreuze leer gelijkmatig wordt bevochtigd. Om de vloeistof te doen vloeien heeft de piloot slechts een knopje op het dashbord om te draaien. Het aantal gevallen, waarbij ijsvorming de oorzaak van verschillende vliegram pen optreedt, is betrekkelijk gering, zoo dat slechts enkele liters vloeistof behoeft te worden meegenomen. Het geheele apparaat weegt niet meer dan 14 K.G., zoodat het gewicht van het vliegtuig slechts zeer weinig verzwaard wordt. Capt. Robertson, chef van de afd. Lucht vaart van de Dunlopfabrieken en Mr. Wright waren met hun sportvliegtuig, waarop de vinding was aangebracht, uit Londen gekomen om een uiteenzetting te geven van de practische toepassing van deze voor de vliegwereld zoo bij uitstek nuttige uitvinding, waarvan met belang stelling door verschillende luchtvaartautori teiten, w.o. de heeren Plesman en Guillo- nard, kennis werd genomen. DIRECTEUR POSTKANTOOR Aangewezen is als directeur van her post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Neder-Hardinxveld de commies bij den P.T.T.-dienst T. A Postma. thaos de Amsterdam (pkt). DE REIS VAN ALBURY'S BURGEMEESTER De burgemeester van Albury heeft gister be zoeken gebracht aan Haarlem, Bodegraven Gouda. INVOER VAN BESTREKEN PAPIER EN BESTREKEN CARTQN Voor vijf maanden verboden Bij Kon. besluit is bepaald dat gedurende het tijdvak van 5 maanden, aanvangende 1 Augustus en eindigende 31 December, de invoer uit ieder land verboden is van bestreken papier en bestre ken carton, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 pet. van de hoeveelheid, welke gemiddeld per 5 maanden in de jaren 1933 en 1934 uit dat land is ingevoerd. INDUSTRIE-TENTOONSTELLING TE APELDOORN OFFICIEEL GEOPEND De burgemeester van Apeldoorn jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford heeft gistermiddag de tentoonstelling voor handel en industrie, die aldaar van 7 tot 17 Augustus a.s. gehouden zal worden, officieel geopend, in het bijzijn van tal rijke belangstellenden. RAADSLID NIET TOEGELATEN Dc heer P. P. Verdegaal. die op een R. K. dissidentenlijst gekozen was tot lid van den ge meenteraad van Noordwijkcrhout. had verzuimd tijdig zijn geloofsbrieven in te zenden In dc Dinsdag gehouden vergadering van gemeenteraad is hij dan ook, overeenkomstig het advies van de commissie van onderzoek niet gelaten als lid. VERDRONKEN Uit Helmond: Gistermiddag is in het rivier tje de Aa te Brouwhuis onder de gemeente Rakel, de lS-jarige W. van Veghel uit Hel mond bij het baden verdronken. BRANDSTICHTING. Als verdacht van brandstichting in zijn woning te Eelde op 1 Juni j.l. is aangehouden zekere H. de W. te Groningen, vroeger woon achtig te Eelde. De W. heeft bekend en zal ter beschikking van de. Justitie worden gesteld. GEMAKSSCHOENEN bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL Princess Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Bond van Chr. Geref. Jongelingsveree nigingen hield te Amsterdam een welge slaagde Bondsdag. Berichten over militaire samenwerking tusschen Italië en Frankrijk ter gelegenheid van de Italiaansche manoeuvres. Blz. 3 Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Te Apeldoorn kwam de Bond van Chr, Blz. 5 Te Scheveningen werd vandaag gehouden de 13e Bondsvergadering van den Bond van Geref. Mannen-vereenigingen. Laatste brief van Ds. P. Prins over zijn reis met de „Hertog Hendrik". 't Gevaar voor bederven van do tegenwoordige subtiele stollen U groot. Wend U daarom tot den meest vakkundige Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Concurrerende premiën j AGEATEN GEVRAAGD Noodlanding van een Fokker-toestel De benzinetanks waren leeg Dc Fokker F VIII de P.H.—A.E.H. heeft gisternamiddag om ongeveer 4 uur een noodlanding moeten maken op een weiland tusschen Schiphol en Hoofddorp, ongeveer 5 K.M. van de Amsterdamsche luchthaven- Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den piloot Frenken, was een van de drie toestel len, waarmede Woensdag 500 jongens, die de hoofdprijzen van een prijsvraag, uitge schreven door de Robinson-schoenfabriekeit hadden gewonnen, rondvluchten boven de stad hebben gemaakt. Twaalf van deze jeugdige passagiers zaten ook in het vlieg tuig, dat een noodlanding heeft gemaakt. Kort nadat de piloot was gestart, kreeg hij benzine-gebrek. Het bleek, dat de benzine tank leeg was. Blijkbaar was de benzine voorraad niet tijdig aangevuld. De piloot besloot het toestel neer te zetten op een stuk weiland. De landing geschiedde vlot. Voordat de jeugdige passagiers er erg in hadden, stonden zij reeds behouden en wel op den grond. Binnen een ommezien was het natuurlijk bekend op Schiphol, dat een der toestellen een noodlanding had ge maakt. Voor ongerustheid was gelukkig geen reden aanwezig. Onmiddellijk werd een autobus van de K.L.M. naar de plek ge dirigeerd, die de jongens opnam en terug bracht naar Schiphol, waar zij in staat wer den gesteld met een ander vliegtuig d© rondvlucht te maken, die zoo onverwacht had moeten worden onderbroken. Achteraf waren de jongens natuurlijk vol van hun avontuur, maar blijkbaar was het' avontuur al afgeloopen geweest, voordat ze wel wisten, wat er aan de hand was. Het vliegtuig is, nadat de benzinetanks weer waren gevuld, gestart en naar Schip hol teruggevlogen. Zijn kind overreden Uit Oirschot: Toen Dinsdagmorgen de land bouwer J. van Beers onder het gehucht te Baest onder Oostelbeers een kar haver ach teruit in de schuur reed, na zich vergewist te hebben, dat er niemand in den weg stond, wilde plotseling zjjn zoontje Anton, oud acht jaar, nog langs de kar naar buiten loopen. Hij raakte hierbij tuaschen den toom van de kar den muur en werd bewusteloos opgenomen naar binnen gedragen. Dr Burgerink ver leende de eerste hulp. Gistermorgen om 10 uur het kind overleden. ZESJARIG MEISJE DOOR AUTO GEDOOD Gistermiddag omstreeks zes uur is het sjarig dochtertje van de familie Van Schijndel in de Dubbeldamstraat te Raaras- donksveer door een vrachtauto gegrepen en gedood. Het kind, dat den weg wilde over steken. had niet genoeg gelet op het nade rende verkeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1