llieuiue £ciitórljf QTottrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Rondom het nieuwe Kabinet=Colijn BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 Ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5543 MAANDAG 5 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang SbbcrtentëpnjjEn: Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel f 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 DE JEUGD IN NOOD 'In zijn radio-rode heeft Dr Colijn de jeugu niet vergeten. Ongetwijfeld dacht hij voor namelijk aan de jongeren, toen hij zei: „Onze tijd is een ongemeen moeilijke. En het nu levend geslacht, dat grootendeels opgegroeid is in dagen van voorspoed en dat nu te staan komt voor nijpende zorgen en soms nog erger kromt zich onder dén tegenspoed en ziet vaalt geen uitkomst." In bijkans alle gezinnen kan men de waarheid van deze woerden constateeren. Talloos zijn de gevallen, dat 't opgroeiende geslacht zich geen voorstelling kan maken van de moeilijke omstandigheden, waarin hun oudere verkeerden toen deze op twaalf jarige leeftijd (of eerder!) de school moes ten verlaten om door zware, afmattende arbeid vaak iets bij te dragen tot onder houd van het gezin. De negentienjarige zoon, die nog studeert, maar ook tijd vindt voor tennisspel en zwemsport, meent een sprookje te hooren als hij verneemt, dat zijn vader op diezelfde leeftijd eenige jaren van handenarbeid ter de rug had, en nochtansin 't bezit was van een diploma, dat toch niet weg gegeven werd. Het jonge geslacht is grootendeels op gegroeid in dagen van voorspoed. De ouders misgunnen het dat volstrekt niet; integen deel, ze spanden er zich voor in. Maar het vervult wel met zorg, als men moet con stateeren, dat de jeugd het meestal accep teert, alsof het zoo hoort en in de overtui ging schijnt te leven, dat ze andere tijden onmogelijk acht. Dit nu verhoogt de nood niet weinig. Aanpassing aan royaler levensomstandig heden gaat gemakkelijk genoeg; .maar aan passing naar beneden is wel zeer moeilijk. En waar zooveel bejaarde en bedachtzame menschen blijkbaar de noodzakelijkheid van zakken naar een lager levensniveau niet inzien, kan men het de jongeren niet al Ie kwalijk nemen, dat zij zich tegen- inkrim ping en beperking verzetten. Daarom zijn er twee dingen noodig. In de eerste plaats dierst men zooveel dat kan het maatschappelijk leed .der jeugd te verzachten. Dat leed schuilt niet alleen io een kariger levenswijze dan men gewoon was cn een tekort aan ontspanning, doch Vooral ook in het gebrek aan werk. De jeugd weet een vrije dag, een vacan- week misschien nog meer te waardeeren dan de man op leeftijd, die vooral naar rust verlangt; maar nietsdoen bevredigt den jongere in 't geheel niet: „de jeugd .vraagt werk Aan dit verlangen moet zoo veel en zoo goed het kan, tegemoetgekomen worden. Desnoods op abnormale wijze. En elke ernstige poging daartoe verdient ruime In de tweede en voornaamste plaats ech ter vraagt de geestelijke nood voorziening. Meer dan tot heden misschien hel geval was behoor en onze oogen open te zijn voor do gevaren, welke de jeugd altijd, doch .vooral nu omringen. De moeder van Augustinus zij elk Christelijk ouderpaar ten voorbeeld. De kerk verlieze de jongeren niet uit het oog (ook de bedienaar des Woords niet); en ieder beseffe op de plaats, waar God hem stelde, zijn verantwoordelijke roe ping tegenover het geslacht, dat straks onze taak zal moeten overnemen en dat thans ia zoo groote nood verkeert. Persstemmen over de radio-rede Waardeerende woorden Historische tentoonstelling Oud-Leeuwarden Heden is in het Friesch Museum te 1e Leeuwarden de tentoonstelling geopend, gewijd aan de geschiedenis van de stad Leeuwarden, welke naar aanleiding van de herdenking van het 500-jarig bestaan van Groot-Leeuwarden is ingericht door het Friesch Genootschap van Geschied-, Oud heid- en Taalkunde. De expositie omvat kostelijke schatten, be trekking hebbende op de historie der stad, zooals plattegronden, munten en schilderijen van stadhouders en adellijke personen, die in die geschiedenis een groote rol hebben gespeeld. Tot dusver waren al deze voorwer pen in meer algemeene rubrieken van het museum opgeborgen cn uit den aard der zaak viel daarop tot dusver niet zoozeer de aandacht. Nu echter is uit dit alles een keus gedaan en in enkele zalen van het Friesch Museum kan men thans een over zicht krijgen van de geschiedenis der kunst zooals deze binnen de wa'len van het oude Leeuwarden werd beoefend. Bouw Ned. Herv. Diaconessenhuis te Meppel CJbdep. Staten van de provincie Drente hebben goedgekeurd het raadsbesluit der ge meente Meppel om tor bevordering van de stichting van een Ned. Herv. Diaconessen- ziekenhuis te Meppel: 1. met 25.000 deel te nemen in de hy pothecaire geldleening dier stichting; 2. gedurende 10 jaar een subsidie te ver- leenen groot 5000; 3. 12.500 gu'den bij te dragen in de kos ten van aankoop van den benoodigden grond. Thans zal spoedig tot aanbesteding van den bouw worden overgegaan. Gelijk te verwachten was gaven zoo als alle bladen een beschouwing over de rede, die Dr Colijn Vrijdagavond voor de radio hield. Eenige stemmen uit het veelstemmig pers koor willen wij hier citeeren. Met groote belangstelling heeft het Nederlandsche volk gisteravond geluisterd naar de Radio-rede van den Mi nister-President; schrijft de S t a n d a i Dr. Colijn bezit de gave om de dingen eenvoudig en klaar uiteen te zetten. Na druk werd gelegd op het feit, dat een nieuw Kabinet is opgetreden, een extra parlementair Kabinet, dat in September met zijn program voor de Kamer hoopt te komen en vertrouwt daar genoegzame steun voor zijn politiek te zullen vinden Volstrekte zekerheid daaromtrent bestaat uiteraard niet, maar er is gegronde hoop. Duidelijk is immers bij de pogingen van den heer Aalberse gebleken, dat de vor ming van een parlementair kabinet een gemeenschappelijk program niet mo gelijk was. Tusschen de zes groote fracties bestond geen overeenstemming, terwijl een samenwerking tusschen Soc.-Demo cratcn en Roomsch-KathoLieken door laatstgenoemden niet begeerd werd. Men zal zich in de komende maanden dit gebeuren behooren te herinneren en daaruit de passende conclusie moeten trekken. Inderdaad meesterlijk m&ien daartoe aanleiding mocht bestaan, komt de Nederlander nog nader op de Radio-rede van Dr. Colijn terug; maar het blad stelt er prijs op thans reeds uitdruk king te geven aan zijn bewondering. Naar opzet en bouw was zij inderdaad meesterlijk. Een betere veraediging van het regeeringsbeleid kan men zich moei lijk denken. De spreker heeft waar het voor h'em op aankomt duidelijk en on- omiwonden gezegd zonder anderen te kwetsen, terwijl niemand de rede gehoord kon hebben zonder dat zij af en toe glimlach bij hem wekte. En hij is er naar onze meening volkomen in geslaagd de rust en ae verzekerdheid, die zijn spre ken kenmerkte op zijn toehoorders over te brengen. Daarenboven was de rede van een klare eenvoud, die een waarborg is, dat zij de breede lagen van ons volk heeft kunnen bereiken. Wij kunnen het slechts betreuren, dat de regeering niet meer gebruik maakt van dit middel om zich tot ons volk te wenden. Ln den persoon van den minis ter-president beschikt zij over iemand, die het op waarlijk volmaakte wijze weet te hanteeren." De wensch in de laatste alinea uitgespro ken, hebben wij reeds meermalen geuit. Een abnormale toestand Nadat de Maasbode heeft uiteengezet hoe abnormaal de politieke verhoudingen zijn en zelfs de vraag heeft gesteld of de radio-rede maar niet liever achterwege had moeten blijven, schrijft het blad: Zooeven hebben wij de rede gehoord en het dient erkend, dat de spreker met zorg elke schijn van regeeringsverklaring aan zijn toespraak heeft weten te onthouden. Zij droeg meer een karakter van bemoedi ging en geruststelling en had als zoodanig zeker zin, maar mogelijk geen volledig effect. In de groote ernst waarmede dr. Colijn sprak over de industrialisatie lag wellicht een vriendelijke geste in de rich ting van de Katholieken. Volgens het blad klonk het bemoedigend, dat de indruk van de besprekingen met bepaalde personen den formateur moed heeft gegeven, en dat deze er met zooveel nadruk op wees. dat het program van het nieuwe Kabinet hierbij een voorname rol zal hebben tc spelen. Dat geeft nagenoeg zekerheid, dat het program van het nieu we Kabinet tenminste zóó ver van dat van het oude zal afwijken, dat er een ern stige kans bestaat, dat de oppositie, of althans een deel daarvan, zich bevredigd zal gevoelen. Het viel op, met hoeveel klemtoon dr. Colijn hierop liet volgen, dat het Kabinet rustig afwacht en ver trouwt, dat samenwerking mogelijk zal blijken. Rede bracht geen opheldering Onbevredigend! Dat is het epitheton dat langzamerhana stereotiep begint te worden voor de verklaringen van dr. Colijn. Ook dezen keer kunnen wij geen ander commen taar vinden, zegt de T ij d, Eén keer lichtte in ons de hoop op, toen de minister-president in verband met de industrialisatie het woord „renda biliteit" uitsprak. Want inderdaad: daar om draaide het gaheele conflict. Hoe denkt de regeering, dit n i e u w e kabinet dr.Colijn legde den nadruk op „nieuw" over de mogelijkheid, die rendabiliteit te herstellen? Die.vraag is onbeantwoord en daarom moeten wij de radio-rede weer onbevre digend noemen. Rust, schrijft de N. Rott. C. boven een beschou wing over de radio-rede. Het blad heeft geen behoefte aan critiek noch aan breedvoerig commentaar: De rede was geheel politiek dit woord dan genomen in de beteekenis, die het allengs in den volks mond heeft verkregen en bevatte pok niets, dat tot nieuw politiek gekijf aan leiding zal geven. Wie zich herinnert, hae wij over „politiek in de radio" denken, zal begrijpen, dat wij met genoegen naar de rede hebben geluisterd. Zij was een model-radiorede van een minister, die daarmee zonder twijfel een voorbeeld van een nuttig direct contact tusschen regeering en volk gegeven heeft, dat volging moge vinden. Terecht, vervolgt later het blad, heeft minister Colijn er dan ook op ge wezen, dat tot bekendmaking van de voornemens van het gereconstrueerde kabinet zich binnenkort, bij de opening van de nieuwe zitting van de Staten-Ge- neraal een geijkte gelegenheid zal voor doen. Hiermede wordt dan tevens dit voor deel verkregen, dat niet daoelijk weer de poorten worden geopend voor een nieuw poletiek geharrewar, waarmee sommige groepen gaarne hun voordeel schijnen te doen. Het is maar al tc waar, dat het land op het oogenblik vóór alles behoefte heeft aan rust en persoonlijke zelfbe- heersching. Een bezadigd woord. Nadat een extra-parlementair Kabinet noodzakelijk was geworden, moest Dr. Colijn formateur zijn, zegt de Telegraaf; Hij genoot het vertrouwen van Kroon, van het grootste gedeelte van ons volk en voor het buitenland beduidde zijn naam een program. Of nu zijn nieuw kabinet ook het vertrouwen van de Tweede Kamer, en in het bijzonder van katholieke fractie bezit, moest hij in het midden laten. Voor den buitenstaander is dat misschien een schrale verklaring, maar zij die de roerselen van onze poli tiek wat nader kennen, zullen overtuigd zijn dat men niet zoo gemakkelijk een tweede keer een zittend kabinet ten val zal brengen, zonder zelf een n lossing bij de hand te hebben. Onvoldoende, zoo luidt het oordeel van de roode pers: Alles blijft bij het oude. Voor ieder, die met gepaste aandacht en de evenzeer noodzakelijke critische zin naar de radiorede van den heer Colijn heeft geluisterd, moet het nu wel duide lijk zijn, dat van een kabinet-Colijn geen wijziging van eenige beteekenis in het crisisbeléid kan worden verwacht. Voor den oppervlakkigen luisteraar, die, van zijn kopje thee en de voorlichting van de neutrale-liberale pers genietend, bij voor baat bereid was, Colijn crediet te geven, mag deze speech door haar verzoenende toon bevredigend zijn geweest, in het licht van de nijpenoe vraagstukken, die ons volk beroeren, moet dit crisis-praatje ten eenenmale onvoldoende worden ge noemd. WELDADIGE HOUDING Een blad, dat voet bij stuk houdt Onder de roomsch-kath. bladen, welke van meet af en tot het einde toe naar groote objectiviteit gestreefd hebben, moet niet in aatste plaats de Utrechtsche i genoemd worden. Uit eenige artikelen, na de oplossing der kabinetscrisis geschreven, citeeren we enkele passages: Er zijn bladen geweest, die zich door hun eigen onophoudelijke hetze tegen Colijn zoodanig hadden laten opschroeven dat ze de opdracht van een kabinetsfor matie aan hem onmogelijk achtten en den dag zeiven, oat zij in hun nagekomen be richten de nieuwe formatie mededeelden, nog in leidende artikelen betoogden, dat een slagen van zijn opdracht uitgesloten was. Dat dit door bladen onder buiten-parle mentaire redactie geschiedde, is nog te verklaren, maar dat ,en dagblad als „de Morgen", staande onder hoofdredactie, van een lid der r.k. Kamerfractie van hetzelfde oordeel was en dén voor avond van Colijn's slagen verklaarde, „aan deze opdracht moeilijk succes (te kunnen) voorspellen", is toch wel wat zonderling. Dit doet de vraag rijzen, of onze katholieke fractie wel van den aan vang af in haar geheel een klaar besef had van de realiteit der dingen? Vervolgens keert de redactie zich scherp tegen de geachte zijde, (niet Mr. Steen- berghe!), die in de Maasbode onrust zaaide en zij vraagt of het goed gezien is den leider van het nieuwe kabinet we der in de rug aan te vallen met verwijten als „grimmige vastberadenheid" en ,,fa natiele verzet" tegen wie het niet met hem eens waren? Is dit ook logisch? Men heeft zoo lang geroepen om een sterk bewind, een vaste hand, en als Colijn naast veel plooibaarheid ook nu en dan eens ste\ige vastberadenheid toont, gaat er een „raka" tegen hem op. Zeer nuchter oordeelt het blad over de Tiendelijke taal van de roode pers tegen over Mr. Aalberse: De S.D.A.P. toch, die evenzeer buiten het tegenwoordige als vorige kabiuet- Colijn gehouden is, staat onvenvrikt op louter oppositioneel standpunt. En nu is 't opmerkelijk, mot welk roerend mede lijden de socialistische dagbladpers de katholieken beklaagt over de „beleedigii gen", die zij van de „volgelingen van Colijn te verduren hebben gehad" en hoe bezorgd zij hun vraagt, of ze nu weer onder het juk zullen doorgaan. De katholieken zullen wel geen behoefte gevoelen om de krokodillentranen „het Volk" te gaan afdrogen en het blad genist te stellen. Met die „volgelingen van Colijn" liep het nog al los, meent de Utr. Crt.: De anlirevolutionnaire bladen de re. geeringspers zou men haast kunnen zeg gen, slaan een zéér verzoenenden toon aan; hun zelfbeheersching en toenade ringszin, ook al moeten vele uitlatingen van devaluationistische kath. bladen te gen hun leider hen pijnlijk getroffen hebben, dwingt respect af en zou menig katholiek partijblad in de laatste aagen een voorbeeld hebben kunnen zijn. Ten aanzien van het wegvloeien van het goud, dat sommigen nota bene aan het Ka binet weten, vraagt het blad: Werd door wie aldus redeneerden, niet een weinig uit het oog verloren, dat dit gevolg mede neerkwam op het hoofd van wie de oorzaak dier ontslag-aanvrage stelden? Intusschen ziet het blad in de loyale kans aan Ir. Gelissen geboden en aan de splitsing van zijn departement „een bewijs van Colijn's oprechte wil om de ontstane breuk met de kath. partij te heelen en het vertrouwt, dat de R.K.S.P. ook harerzijds de uitgestoken hand zal grijpen en, zonder haar beginselen los te laten, naar blijvende samenwerking van alle goedwillende krachten in deze criti sche tijd zal streven." INDUSTRIE-FINANCIERING De reorganisatie van het Werkfonds Zooals men zich zal herinneren heeft Mi nister Colijn Vrijdag 19 Juli in de Tweede Kamer eenige mededeelingen gedaan over de reorganisatie van het Werkfonds. De „Limb. Koerier" weet thans hierover nog een en ander te melden, waaraan het volgende ontleend wordt: Het tegenwoordige bestuur van het werk fonds zal voortaan heeten: college van ad vies. Het wordt in twee afdeelingen ge splitst, een voor openbare werken en voor industrie-financiering. Alleen de zeer belangrijke projecten worden voor advies aan de commissie gezonden. Le looncommis sie wordt, zoo noodig, ingeschakeld. Een secretaris zal de ingekomen vragen over de beide takken van het i fonds verdeelen. Deze secretaris is tevens de verbindingsschakel tusschen de besturen; hij woont de vergaderingen bij, kan zich ge heel aan deze taak wijden en van hem wordt 'dan ook verwacht, dat hij v'eel zal bijdragen tot bespoediging en afdoening van Wat speciaal de industrie-financiering be treft, ligt het in de bedoeling het bestaan de bureau op de afdeeling Nijverheid aan het dep. van economische zaken (straks het departement voor handel en nijverheid alleen) uit te breiden met enkele men schen, die de economische, commercieele, technische en financieele zijde van de inge komen aanvragen en projecten kunnen over zien. Dit bureau krijgt ook een taak van toezicht bij de industrieën, waaraan gelden zijn verstrekt Het bureau zal bovendien in nauw contact staan met de afdeeling han dclspolitiek van het departement. De stichting voor industrie-financiering zal de bedrijven niet aan zoogenaamd kort geld kunn helpen. Voor saneering, betering van het technische apparaat, uit breiding van bestaande of oprichting van nieuwe industrieën kan de stichting, wan neer aan bepaalde eisohen is voldaan, wel zoogenaamd lang geld verstrekken. Verder ligt het ook in de lijn dezer stichting aan vragen om subsidieering, exportpremies andere credieten, financiering van export orders, overbrugging van prijsverschillen, tijdelijke voorschotten enz. te onderzoeken. De aanvragen voor crediet en kapitaal verschaffing zullen aan bepaalde normen worden getoetst Bijvoorbeeld: 1. de werken moeten de economische en technologische weerkracht van het land verhoogen; 3. er moet sprake zijn van behoud of uitbreiding an werkgelegenheid, derhalve geen werk erplaatsing; 3. rentabiliteit moet'zijn ver zekerd; i. loon-intensicve bedrijven hebben de voorkeur. Deze centrale rijkssiichting voor indus trie-financiering zal contact zoeken met be staande provinciale industriebanken. Ook zal aan het departement van econo mischc zaken 'n economisch technologische exploratiedienst in het leven worden geroe pen, welke djenst voeling zal moeten houden met de provinciale instituten en andere instellingen van dien aard. Het blad besluit: Men ziet, dat de nieuwe Minister in oen paar maanden de zaak flink heeft voorbe reid. Wanneer het kabinet als geheel ach ter deze plannen staat en de oplossing van vraagstuk der vaste lasten door den Minister van Justitie in samenwerking met den Minister van Financiën krachtig wordt aangepakt, dan zou de katholieke fractie zóóveel van haar wenschen bevredigd zien dat zij zich wel met het nieuwe kabinet Colijn zou kunnen verzoenen. REGEERING EN KAMER Bijeenkomst van r.k. Kamerfractie Zaterdag heeft in het gebouw der Tweede Ka mer dc katholieke Kamerfractie vergaderd te spreking van den politicken toestand, ontstaan door het optreden van het extra-parlementai kabinet-Colijn. Overwogen werd o.m de vraag, of er aanleiding is, tot den voorzitter der Tweede Kamer hei verzoek te richten, de Kamer bije roepen. In verband met de mededeeling ii radio-rede van Dr. Colijn, dat het kabinet op den derden Dinsdag van September zijn program aan de Staten-Generaal zou mededeclen, werd het van de zijde der fractie juister geacht, behoudens bijzondere omstandigheden, deze mededeeling af te wachten en dan te overwegen, of het wensche- lijk is in de Kamer voor te stellen, de Trocnrede met een adres van antwoord te beantwoorden of wel een interpellatie aan te vragen. Geen bijeenkomst van de Kamer Naar wij vernemen heeft intusschen de regee ring en den voorzitter der Tweede Kamer noch rechtstreeks noch door tusschenkomst van griffie der Kamer, overleg plaatsgevonden trent contact van regeering en Kamer. Den v zitter van de Tweede Kamer heeft 31 Juli de dedeeling der regeering bereikt, dat deze geen i verklaring Wij meenen te weten, dat deze laatste mede deeling onvolledig is. Zijn we wél ingelicht, dan staat het zoo. dat in de Regeeringsmededeeling tevens werd te kennen gegeven, dat de Regeering bereid is zich desgewenscht ter beschikking van de Kamer te stellen. Wordt er dus niet vergaderd, dan ligt zulks geheel aan de Tweede Kamer zelf en niet aan on- bereidheid van de Regeering, welke uit het bo venvermelde bericht zou kunnen worden afgeleid De S.D.A.P. wenscht Kamerontbinding Een manifest van het partijbestuur De Arbeiderspers van Zaterdagavond bevat een manifest van het partijbestuur der S.D.AP. onder het opschrift: De Politiek en de crisii In dit manifest wordt aan de gebeurtenissen van de vorige en de afgeloopen week herinnerd. Het stelt vast dat het nieuwe ministerie-Colijn slechts van een minderheid in het parlement en in het volk de instemming heeft. Het acht thans het oogenblik gekomen om het Nederlandsche volk te raadplegen en uitvoering te geven wat het. kabinet-Colijnzelf heeft overwogen* Ka merontbinding! De kiezers, aldus het manifest, zullen in de Kamer kunaen brengen de meerder heid waarop kan worden gevestigd een krachtig kabinet van herstel. Het Bezumigingsontwerp In October in de Kamer? Naar de „Msb." uit betrouwbare bron verneemt, is het de bedoeling, dat het bezuinigingsontwerp in October jd de Kamer zal worden behandeld, zoodat de daarin voorgestelde maatregelen nog op 1 Jan. 1936 effect zullen kunnen sor- teeren. De Ned. Sierteeltcentrale De heer G. C. Segers directeur Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van den heer G. C. Segens Cz. te Lisse als directeur der Ned. Sierteeltcentrale, zulks in verband met het aftreden van den heer Poolman. Ernstig verkeersongeluk te Dalfsen Men meldt ons uit Dalfsen: Gisteravond kwam de heer A. R Z. graaf van R. per auto ui* de richtinc Heino. Uil de richting Lemelerveld naderde de wiel rijder T. uit Heino met zijn vrouw. In een bocht van de weg werd T. door de wagen van eerstgenoemde gegrepen en enkele meters meegesleurd. Het slachtoffer werd zeer ernstig gewond en is naar het zieken huis te Raaltc vervoerd, waar hij heden morgen aan de bekomen verwondingen is "'•erleden. Ernstig auto-ongeluk Uit i Tengevolge van een defect aan het stuur is Zaterdag de auto van den heer P Walraven uit Breda op den grooten straatweg nabij Wuestwezel tegen een boom gereden. De inzittenden, de heer en mevrouw W.. hun 14-jarige zoon en hun 13-jarige dochter werden bij deze botsing gekwetst Na ter plaatse voorloopig bonden te zijn. werden de vier gewonden naar het iekenhuis Gooreind overgebracht. De toestand an den heer W. is hoogst zorgwekkend. De auto werd geheel vernield. BOERDERIJ TE HEIJEN AFGEBRAND Zondagmorgen 10 uur brak. vermoedelijk door :n defect aan den schoorsteen, brand uit in de boerderij van den landbouwer H. Maas, gelegen op het z.g. Heezeland onder de gem. Heijen. Her vuur vond gretig voedsel io den pas binnenge- haalden oogst welke geheel in vlammen opging, een groot gedeelte van den inboedel ging mede verloren. Een kalf kwam in de vlammen om. Ook 'rachtau'o van den heer Maas werd door het vernield, terwijl tevens twee bankb;ijetten die de zoon van den landbouwer gistere.navord op zijn kamer had gedeponeerd verbrand zip. j Een piard en twee koeien konden bijtijds worden J gered De vrachtauto was niet. de inboedel slech-.s j |l?ag verzekerd. Voornaamste Nieuws* Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BIz. 1 HET NIEUWE KABINET-COLIJN. Enkele persstemmen over de radio-rede van Dr. Colijn. De S.D.A.P. wenscht Kameront- binding! Een bijeenkomst van de R. K. Kamerfractie. Het Bezuinigings-ontwerp zou in October in behandeling komen. De reorganisatie van het Werkfonds. Blz. 2 De Volkenbondsraad heeft Zaterdagavond het accoord inzake het Italiaansch-Abes- synsch geschil bekrachtigd. De driemogend- hedenconfertntie zal waarschijnlijk te Parijs bijeenkomen. BIz. 3 Met den landmeter op stap (V). Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, Blz. 5 De vacantiereis van Koningin en Prines. Resultaten van de oudheidkundige opgra vingen te Naaldwijk. Macht over het stuur verloren Motor in beruchte bocht over den kop. Op den rijksweg Amersfoort-Apeldoorn i3 de beruchte bocht onder Terschuur, is Zon dagmiddag een ernstig motorongeluk gebeura, aarbij twee personen zoodanig werden ver wond, dat zij naar het St. Elisabet-gasthuia te Amersfoort moesten worden vervoerd, alwaar zij ter verpleging zijn opgenomen. De slachtoffers, de heer en mevrouw De Bruin uit Amsterdam, waren met den motoc cp weg naar Lunteren. De heer De B., die den motor bestuurde, reed met vrij kalmen gang, toen hij door tot nog toe niet geheel opge helderde oorzaak in de gevaarlijke bocht in den. weg de macht over zijn motorrijwiel kwyt raakte. Het voertuig sloeg over den kop; het echtpaar bleef op den grond liggen. Voorbij gangers die de plaats van het ongeval pas seerden, waarschuwden direct de politie van Barneveld, die de noodige maatregelen riarri om den slachtoffers zoo spoëdig mogelijk de eerste hulp te verleenen. De heer De B. bleek verschillende hoofdwonden en een wonde aan den rug te hebben opgeloopen. Hij was er het ergst aan toe. Mevrouw De B. had verschil- iende lichte verwondingen aan haar hoofd, Zy werden naar het ziekenhuis te Amersfoort gebracht en daar ter verpleging opgenomen. yiot gekanteld Tien personen te watet Een soort vlot, dat te Visé in België dienst doet als veerboot op dc Maas tusschen den oever en het eiland Robinson en waarop zich tien per sonen bevonden, is door onbekende oorzaak plot seling gekanteld. Alle opvarenden geraakten te water. Ooggetuigen van het ongeluk, baders en personen, die in de nabijheid aan het spelevaren waren, snelden toe en slaagden erin de drenkelin gen aan wal te brengen. Verscheidene van hen waren reeds buiten kennis, maar het gelukte ten slotte de levensgeesten op te wekken. Eenige drenkelingen zijn naar hej ziekenhuis overge bracht. BELGISCHE DESERTEUR AANGEHOUDEN De gemeentepolitie van Geleen heeft in samen werkiDg met de politie van Beek een Belgische dssertcur aangehouden, die geruimen tijd in Zuid Limburg geopereerd heeft onder valsche naam. Het is zekere M. D.. oud 21 jaar, afkomstig van Maaseijck. Hij had in België nog zes vonnis sen te goed De man is aan de brigadecomman dunt van Beek over gegeven en is in Maastricht ingesloten. Hij zal aan België worden uitgeleverd. VERKEERSONGEVAL BIJ GENNEP Zaterdagavond omstreeks 6 uur is op den rijksweg Nijmegen—Venlo nabij Gennep een ern stige aanrijding geschied. Een groote personen auto. waarin acht arbeiders waren gezeten en cie bestuurd werd door R. Muskens a:t Bcunmgen. is ter hoogte van café Boenen, vvaa.- cc weg een flauwe bocht maakt, vermoedelijk tengevolge van een defect aan dc stuurinrichting tegen een boom gereden. De inzittenden liepen alle kwetsuren op. De 30-jarige G. Derks uit Heijen die met zijn fiets op het rijwielpad reed. werd door den ach terkant van de auto geraakt en tegen een muur woning geworpen. Het siachtoffer liep ernstige verwondingen op: hij werd het huis bia nengedragen. waar hem spoedig geneeskundige hulp werd verleend De inzittenden van de auto konden, na verbonden te zijn huiswaarts keeren. INBREKER ACHTERHAALD Zaterdagavond trof de huishoudster van ven in het buitenland vertoevende familie in het huis aan den Langekerkerdam tc Was senaar een inbreker aan, die alles overhoop haalde. Zij greep hem, doch de boef rukte zich los en vluchtte. De politie stelde met motorfietsen een achtervolging in doch de luchteling reed al met een vrachtauto mee n df. richting Leiden. De Leidsche politie werd evenwel telefonisch gewaarschuwd en •ekende den kerel in. Hij wordt van ver scheiden inbraken verdacht. BOER DERI JBR AND ONDER ROOSTEREN. Uit Roosteren (N. Limburg): Onder het ge hucht Visserweert, gemeente Roosteren, is Zondagavond door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij bewoond door de familie J. K. De bewoners waren afwezig. De tri-and werd door buren ontdekt. Men kon nies verhinderen, dat het woonhuis, schuur en stallen, alsmede de geheele inboedel een prooi [der vlammen werden. De boerdery was eigen dom van de wed. van Hinsberg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1