YAN RIJNS K! MOSTERD WEKELIJKSCHE B IJ L A G E Handwerken Ons wekelijksch knippatroon GEZ. AALDERS „Er is een grens aan it voorzorg die de menscb ie zijn leren neemt' en de borizon ran die pos is zijn verlronwen op God". Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1838 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN De ARABISCHE VROUW Het zal zeker tot op heden niet vaak zijn doorgekomen, dat een man van hooge be schaving en universitaire scholing het on dernomen heeft, zich onder de zwervende stammen der Arabieren te mengen, onder de zoogenaamde Bedoeinen, ten einde hun .vreemde leven mede te leven en hun ze den te leeren kennen. De Duitsche geleerde Dr. Ludwig Ferdinand Clauss heeft ihet waagstuk aangedurfd, zich onder deze on gebonden kinderen der woestijn to bege- yen, en hij vertelt daarvan in zijn boek „Als Bedoeien onder Bedoeinen". Ons trekt in dit werk het meest aan wat hij in een slothoofdstuk over de Arabische vrouw me dedeelt, waarom wij ons veroorloven, aan deze beschouwingen het een en ander te cratleenen. De gewone levensloop der Arabische [vrouw is volgens Clauss als volgt: Na de geboorte blijft ze één tot twee jaar aan de borst van de moeder. Haar leven wordt ge vuld door zuigen, huilen, kussen, Zoodra het kind hult, krijgt het de borst: een zuigeling iaten huilen zou onmenschelijk zijn. Moeder en kind spelen met elkaar als poesjesZoo spoedig echter het kleine meisje de eerste pogingen aanwendt om zich op te richten en te loopen, verliest het voor de moeder meer en meer de waarde als aardig speelgoed. Nu begint men de kleine weg te stooten. Overal loopt ze in den weg en als het kind geluk heeft, wordt hei op de rug van. een oudere zuster van zes k tien jaar gezet. Die moet dan maar zien, hoe ze het klaar speelt. Tot het tweede jaar evenwel, of nog lan ger, komt het vaak terug naar de borst van de moeder. Maar daarna wordt het kleine meisje door moeder en door alle anderen yerstooten. De „groote zuster", die de zorg {voor het kleint je krijgt, stilt het huilen met gebedelde brokjes, en benijdt haar dan nog slke bete, die ze haar in het mondje stopt. Onverwachts wordt het kleine meisje zelf sigroote zuster", die haar kleine zusje en - wat nog erger is, haar kleine broertjes, <die jankende kwelgeesten, verzorgt, overal mee heen draagt, zoo nu en dan wat toe stopt en benijdt. Dat is de moeilijkste tijd in' het leven van het meisje. Zij is het, die voor het eerste morgengrauwen door haar halfslapende u moeder met dat eentonige roepen uit haar isluimer geplaagd wordt, totdat ze gemelijk en zuchtend de tent uitwandelt, om brand stof voor het keukenvuur te verzamelen. Dat is de tijd, waarin zich op het kinder gezichtje een uitdrukking vastzet, als van Weelgeslagen, kwaadaardig geworden die- i-en', de tijd v/aairm het kind de oogen- hlikken om te spelen moet stelen, en nog moet oppassen voor de steenen, waarmee de jonhandelbare jongens haar gooien. In haar elfde of twaalfde jaar ongeveer, als ze huwbaar begint te worden, wordt haar lot gunstiger. Dan denkt men eraan, idat ze koopwaar is, waarvoor men een zoo hoog mogelijke prijs wil maken. De prijs {voor een gezond meisje uit een aanzienlijk geslacht bedraagt in Noond-Arabië in door snee vijf kameel en. Het huwbare meisje wordt ontzien, want Öe toekomstige kooper hecht waarde aan een bloeiend uiterlijk. Van de vrouwen van een voornamen Be- 'doeien is er altijd minstens één verstooten zonder bepaald weggejaagd te zijn. Het lot van zulk een teruggezette vrouw is wel het meest troostelooze, dat men zich denken kan. Omdat zij de begeerten van haar man niet meer tot zich kan trekken, heeft ze niets meer te hopen. Ontvluchten kan ze ook niet, want dat zou gelijk staan met zelfmoord. Ze zou zich daarmee buiten het Bedoeiensche gemeenschapsleven plaatsen, en zonder recht en zonder bescherming zijn. En toch, wie het leven in de Arabische 6teden gewoon is, dien valt zoodra hij bij de nomaden van de steppe komt allereerst de vrijheid van de vrouwen op. De vrouw in de stad loopt dubbel gesluierd op straat en is in huis onzichtbaar voor de manlijke gasten. De Bedoeiensche echter loopt onge sluierd, althans in Noord-Arabië. Ook ként zij, anders dan in de Arabische stad, haar man voor het huwelijk. Zoo is in het Bedoeiensche leven bruidsliefde mogelijk, in de stad niet In de Arabische stad zou liefde vóór het huwelijk jegens een bepaal de vrouw alleen maar kunnen ontstaan door vergrijp tegen de zede: een verstolen blik naar een ontsluierd gelaat Daarom heeft liefde voor den Arabischen stedeling MOEDERS MOLE NAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! altijd iets van diefstal, en diefstal is voor hem een verboden spel. De Bedoeien daar entegen werft ernstig om zijn geliefde. Niet alleen door een koopson en niet alleen bij haar vader, maar ook bij haarzelf werft hij, niet slechts om haar bezit maar om haar genegenheid. In de steppe doet men dat met ichoonschijnende geschenken, die men zijn geliefde brengt bij een geheime nachtelijke ontmoeting. Die moet echter strikt geheim zijn: is het een geheim, dat is het een ge rechtvaardigde gewoonte, wordt het bekend, dan is bet een schande. Meet men echter de vrijheid van de Bedoeiensche vrouw met de Westersche maat, dan schrompelt ze tezamen. Een vrouw, zooals Chadïdje, de eerste vrouw van den Arabischen profeet, die zelfstandig een wijdvertakte handelszaak leidde, is thans in het Arabische leven niet meer denkbaar. Ondanks de bedoeling van Mu hammad, de positie der vrouw te verheffen, is zij onder degenen die zijn leer volgen, allengs afgezakt Miesschien kan men his torisch gezien spreken over resten van vrouwelijke vrijheid bij de Bedoeinen, want eenmaal moet het anders geweest zijn dan tegenwoordig. In den eersten bloeitijd van den Islam waren er minnezangers in het Arabische gemeenschapsleven, en dat houdt in een rij bezingen van de beminde vrouw, ook dan als de bczongene de echtgenoote van een anderen man, en dan vooral van een hooggeplaatste was. Echter, in het tegen woordige stadsleven der Arabieren zou het reeds een groot vergrijp zijn, wanneer men bij 'n bezoek aan den heer des huizes zelfs maar naar den welstand van de echtgenoote zou vragen. De vrouw is voor den vreemde niet al leen niet zichtbaar, maar ze bestaat zelfs niet voor hem. Reeds bet vragen naar haar welstand zou een ongeoorloofd aanraken, een grijpen naar het bezit van den heer des li zes zijn. Ook een Bedoeien zal de lof op zijn vrouw uit den mond van een vreemde ongepast inden en wantrouwig worden, een wan trouwen, dat heel spoedig in ijverzucht en vijandige handelingen overslaat. STOOMWASSCHERIJ Ttl.BOMBEKE OOSTHAASLAAN 93 laleloon 52515 NIET DUURDER, WEU BETER! Het boek voor de vrouw „TE KUST EN TE KEUR' De Everlastingfabriek te Heeze heeft een ieuw handwerkhoek doen verschijnen, dat in groote verscheidenheid nieuwe patronen en werkstukken brengt," welke met het Everlasting-materiaal kunnen worden ver vaardigd. Nieuwe brei- en haaksteken, even als allerlei raadgevingen voor breien, we ven, haken en knoopen vindt men erin ver meld. Het boek is wat de samenstelling, zoowel als de uitgifte aangaat uitstekend verzorgd, al zal men het niet altijd geheel met de samenstelsters eens zijn, en treft men er werkstukken in aan, die men eerder uit een andere materie dan katoen zou ver vaardigen. Doch alles bijeen genomen is dit handwerkboek zeker de aandacht waard. Evenals het eerder verschenen „Handwerk vreugd" is het voor handwerksters een waardevol bezit. gebreid kleedje Verklaring der teekens: d. is gedraaid breien; 1. is omslaan; m. is minderen; r. is recht; o. is overhalen; am. is dubb. min deren, is 1 steek afhalen, 1 mindering en de afgehaalde over de mindering trekken. Alle niet aangegeven toeren worden recht gebreid. 10 steken opzetten. Ie toer recht, 2e toer 1. 1. r., uit 2 X omsl. 1 steek breien, 4e toer 1. 1. 2 r., 6e toer 1. 1. 3 r., 8e toer 1. 1. 4 r., 10 toer 1. 1. 5 r., 1228e toer steeds 1. 1. om slaan tot 14 recht, 30 toer 1. r. 1. elf r. am., 32e toer 1. 3 r. 1. 9 r. am., 34e toer 1. r. d. 1. r. 1. d. r. 1. 7 r. am., 36e toer l. r. m. I. 3 r. 1. o. r.. 1. 5 r. am., 38e toer 1. r. m. 1. r. 1. am. 1. r. 1. o. r. 1. 3 r. am., 40e toer 1. r. m. 1. 3 r. 1. uit de nu volgende steek 2 steken breien 1. 2 r. r. 1. o. r. 1. r. am., 42e toer 1. r. m- 1. r. 1. am 1. r. cl. 1. 1. cl. r. 1 am 1 r 1 o. r. 1. o., 44e toer i\ m. 1. 3 r. 1. r. m. 1. 4 r. 1. 0. r. 1. 3 r. 1. o. r. r., 46e toer m. 1. r. 1. ara, 1. r. m. 1. r. 1.4r. 1. r. 1. o. v. 1. am. 1 r 1 or, X48e toer 1 3 r. 1. o. m. 1. r. 1. 8 r. 1. r. 1. o. m. 1. 3 r. 1. am., 50e toer 1. r. 1. am 1. r. m 1. r. 1. 12 r. 1. r. 1. o. r. 1. am. 1. r 1. d., 52e toer 2 r. r. 1. r. 1. 8 r. 1. 1. 8 r. 1. 1. 8 r. 1. r. 1. o. m. 1. 3 r. 1. r. 1., 54e toer 1. am. 1. r. m. 1. m. 1. 2 r. 1. o. 9 r. 1. o. r. 1. am. 1. 3 r., 56e toer 1. am m. 1. 9 r. m. 1. 4 r. 1. o. 9 r. 1. o. am 1. am., X58e toer am. 1. 9 r. o. 1. 6 r. 1. m 9 r. 1. am. r., X60e toer 1. 8 r. am 1. 8 r. 1. am. 8 r. 1. am., 62e toer 7 r. am. 1. 10 r. 1. am. 7 r. 1. uit dc volgende steek 2 steken breien 1, 64e toer d. 4 r. am. 1. 12 r. 1. am. 4 r. d. 1. 4 r. 1., 66e toer d. 2 r. am. 1. 14 r. 1. am 2 r. d. 1. 6 r. 1., 68e toer d. am. 1. 16 r. 1. am. d. 1. 8 r. 1., 70e toer o. 1. 18 r. 1. o. 1. 10 r. 1., 72e toer d, 1, 20 r, 1. d. 1. 12 r. 1., 74e toer d. 1. 22 r. 1. d 1. 14 r. 1., 76e toer d. 24 r. 1. d. 1. 16 r. 1., 78e toer d. 24 r. d. 1. d. 1. 18 r. 1., 80e toer d..24 r. d. 1. 22 r. 1., 82e toer d. 24 r. d. 1. 24 r. 1., Sie toer 1. m. 1. m. 1. 1. r. r. m 3 r. 1. r. 1. 3 f. m r. m. 1. m. 1. m., 86e toer 3 X (m.l.) m. r. m. r. r. 1. 3 r. 1. r. r. m. r. r. 1. m 1. m. L, 88e toer 3 X (m. 1.) r. r. m r. 1. r. 1. am. 1. r.. 1. r. m. r. m 1.. m. 1. m. m. 1. m 1,114e toer m. 1. m. 1. m. m. r. 1. r. r. 1. r. r. 1 r. r. 1. r. r. r. 1. r. r. 1. r. r. 1. r. r. 1. r. m r. 1. m. 1. m. 1., 116e toer 8 r. 1. m. r. 1. m. r. 1. m. r. 1. am 1. r. m. 1. r. m. 1. r. m. 1. 9 r., 118e toer m. m m. m. 1. r. m. 1. r. m. 1. r. m. 1 3 r. 1. m. r. 1. m. r-1. m. m. m. m. m. m Afhaken als volgt: o. o. (1 vaste op 2 brei- steken 5 1. dit 9 maal herhalen) o. o. o. X De eerste steek van toer 48 op 47 terug brengen. X De eerste steek van toer 60 op 59 terug brengen. X De eerste steek van toer 58 op 57 terug brengen. Waar ons oog op viel... JONG BLIJVEN Dit opschrift: „Jong blijven" trok onlangs in een der dagbladen onze aandacht. Het is nu eenmaal tegomvoordig het mode-parool, en wat al niet voor ongelukkige dingen haalt men uit, om er toch maar vooral slank en jeugdig uit te zien! Dieper gaat echter de beschouwing, waar aan wij hier een en ander willen ontleenen: Om jong te blijven is het noodig, dat wij niet alleen letten op den materieelen k,ant van het leven, maar vooral op den g lijken, die ons innerlijk leven rijker en vol ler maakt, die ons leven veel gelukkiger doet gevoelen, clan zij, die steeds haken naar meer oppervlakkige genoegens. Hoe verfrisschend is het niet voor ons met jongere menschen om te gaan, hun on derlinge gesprekken te hooren en hun onbe zorgde jeugd over ons heen te laten gaan. Hoe geheel anders zijn de gesprekken, dan in vroegere jaren, hoe meer durven ze zich No. 360: aardige kinderpyama van geruit katoen of mousseline, gegarneerd met effen materiaal in een donkerder kleur. Deze pyama kan zoowel door jongens als door meisjes gedragen wor den. Benoodigd materiaal voor kin deren van 12 jaar: 3 Meter ge ruit katoen van 80 c.M. breed en 50 c.M. voor de garneering. Prijs van dit patroon is 38 cent per stuk. No. 552: damespyama van charmeuse of crêpe satin, gegar neerd met hetzelfde materiaal in een contrasteerenden kleur. Benoodigd materaal: 5 Meter van SO c.M. breed en 50 c.M. voor de garneering. Prijs van dit pa troon is 38 cent per stuk. Deze patronèn zijn in alle ma ten te verkrijgen bij de „Afdee- ling Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij „De Mijl paal", Singel 91 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigde bedrag, dat kan worden voldaan in postzegels per postwissel of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vrien delijk verzocht bij bestelling van één der patronen duidelijk het i verlangde nummer en tevens de gewenschte maat op te geven, d.w.z. boven-, heup-, taillewijdte enz. benevens de leeftijd van het kind, waarvoor het patroon be- i stemd is. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de toesturing. 562 te uiten en hoeveel meer gevoel van levens- durf, gepaard met levensernst, gaat er van hen uit, zooals ze toegerust met gezonde idealen het onbekend leven tegemoet gaan. Ook kleeren en kleuren kunnen op onze stemming van invloed zijn, ons het gevoel van jong en oud zijn geven. Hebben wij een dag, dat we "droefgeestig gestemd zijn, trek dan nooit een japon aan die ons onaangename gedachten te binnen brengt; weg met deje, want het zal de stemming nog donkerder maken; neem dan liever een eenvoudige lichte japon, die wai opfleurt en draagt de andere als uw zenu wen wat minder gevoelig zijn. Maak uw woonkamer ook niet te donker, niet te sombere meubelen; neemt de zon nigste kamer van uw huis voor zitkamer; het zonnetje werkfc zoo stralend op het ge moed van den mensch. Aan de goeie ka mer, waarin men maar weinig vertoeft, be hoeft niet zooveel a,andacht geschonken te worden; de woonkamer verdient de eerste plaats. Door het goed kiezen van behang en verf, kan men de kamer een vriendelijk aanzien geven. Het lichte behang en de lich te. verf maken het vertrek direct veel pret tiger. Wit maakt verlichtend, rood geelt be- E WEG HAAR 'T HART GEVULDE MELOEN: Snijd van een mooie rijpe meloen de kant niet het steeltje af, verwijder de pitjes en schep met een zilveren lepeltje voorzich tig het vruchtvleesch uit Snijd het in klei ne stukjes, doe er twee fijngesneden bana nen bij, wat ontpitte kersen, in stukjes ge sneden ananas enz. Vul hiermee de meloen en bestrooi ze met een paar eetlepels poe dersuiker en het sap van een halve citroen. Laat ze een half uurtje staan en bedruip de vruchten telkens met het sap. EIEREN MET TOMATENPUREE: Kook vier rijpe tomaten met wat water gaar, wrijf ze door een zeef en Laat ze ver der zachtjes inkoken tot ze dik genoeg is. Kook vier eieren hard, pel ze en snij ze in de helft door. Stamp een beschuit goed fijn vermeng die met de tomatenpurée en naar smaak peper en zout en een paar gehakte uitjes. Bedek de massa met de puree. GEBAKKEN KOMKOMMER: Schil vier kleine komkommers, snijd ze in de helft en verwijder de zaadjes. Wrijf ze met een mengsel van peper en zout en laat ze een half uurtje staan. Droog ze met een schoone doek af en haal ze even door wat meel en bak ze in vier eetlepels boter bruin en gaar. KOUDE WENTELTEEFJES MET BESSEN- COMPOTE: Breng een kopje water aan de kook met anderhalf ons basterdsuiker en laat hierin 1 pond gewasschen, afgeriste bessen onge veer 5 min. zachtjes koken en wrijf ze door een paardeharen zeef. Bind het vocht met' een eetl. aangemengde sago tot een dikke gelei en roer er het sap van een halve ci troen door. Bak op de gewone wijze wentel teefjes, laat ze koud worden en bedek ze met een dikke laag bessengelei, bestrooi ze licht met poedersuiker. KALFSCOTELETTEN: Wasch en klop de coteletten aan beide kan ten en wrijf ze stevig in met zout. Bak ze vlug in weinig vet aan beide kanten bruin, voeg er nog een stukje vet of boter bij en laat ze op een zocht vuurtje verder gaar smoren; maak de jus af met kokend water. KERSENPANNEKOEKJES: Wasch 1 pond mooie rijpe kersen, haal ö'e pitjes eruit. Maak een glad beslag van een halve Liter melk, 2 eieren, anderhalf ons bloem met een theelepel zout. Smelt een flinke hoeveelheid Defia in de pan, giet er een lepel beslag in en leg hierop een paar kersen. Bak de koekjes aan beide kanten en geel ze met suiker. BLOEMKOOLSLA (rauwkost): Neem een groote bloemkool, verwijder alle stronkjes, zoodat de kool als gruis uit el kaar valt. Maak een dikke majonnaise of peterseliesaus, en vermeng hiermee de bloemkool. SCHIJNGEHAKT: Maal overgebleven gekookte aardappels en restjes vleesch en een gekookte biet. Ver meng ze met wat geweekt oud brood, vorm er 4 platte koekjes van en bak ze in boter aan beiae zijden bruin en knappend. GEVULDE KOMKOMMERSCHIL: Schil 2 komkommers, snijd ze in de lengte door en verwijder de zaadjes. Kook ze 15 min. in kokend water met zout. Maak 2 ons gehakt geurig aan en vul hiermee de kom kommerhelften. Schik zein een vuurvaste schotel bedek ze met paneermeel en stukjes boter, giet er een paar eetl. bouillon over en laat ze in een uur gaar stoven onder af en toe bedruipen. MADELEINES. 1 ons bloem, 1 ons boter, 1 ons suiker, 3 eieren, een beetje zout en een theelepel bak poeder. Roer de boter in een kom tot room. Klop de heele eieren, suiker, zout en wat gerasp te citroenschil of citroenolie flink dooreen, gedurende vijf minuten, voeg er dan de bloem Bij, de zachte boter en het bakpoeder. Wrijf de vormpjes in met boter, bestrooi ze met bloem. Vul ze voor 2/3 met de deeg massa. Bak ze in een wanne oven pl.m. 20 minuten lichtbruin en gaar. Neem ze dadelijk uit de vormpjer HARDE ZANDTAARTJES. 1 y2 ons bloem, 1 ons boter, 1 ons suiker en een Yi theelepeltje zout. Wrijf de vormpjes in met boter en be strooi ze met bloem. Doe de bloem in een kom, voeg hierbij de boter, d'ie in kleine stukjes is gesneden, een half theelepeltje zout en de suiker. Kneed alles met de hand tot een samenhangende bal. Kneed niet te lang, daar dan de boter smelt en alles kle verig wordt. Druk het deeg in de vormpjes, maar niet voller dan 2/3 en bak ze ongeveer ULIEN WE ETEN? ZONDAG: Gehakt, snijboonen, gevulde me- loe". MAANDAG: Eieren met tomatenpurée, ge bakken komkommers, koude wentelteef jes met bessen compote. DINSDAG: Kalfscoteletten, andijvie, kersen- pannekoekjes. WOENSDAG: Gebakken lever, bloemkool, yoghurt. DONDERDAG: Kerrysoep, gebakken visch, worteltjes. VRIJDAG: Runderlapje, spinazie, kersen compote. Laat M 0 R A A L Uw slager zijn. Eerste kwaliteit - Lage prijzen, die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant Vergelijkt kwaliteit en prijs Pluvierstraat 273-DEN HAAG-Tel.554297 Yz uur in een warme oven. Doe ze dadelijk uit de vorm, maar wees er voorzichtig mse. ze zijn nl. zacht wanneer ze uit de vorm komen en kunnen dan gemakkelijk stuk gaan. Wanneer ze even liggen worden ze j ard. hagelijkheid, geei doet ons aan zonnigs den den,-blauw 't idee van rust; grijs daaren tegen werkt drukkend, terwijl groen vooi! alle stemmingen goed is, het doet ons den' ken aan de mooie natuur, aan boomen, heesters en planten. Als we verdriet hebben, probeer dan eens er niet over te klagen aan anderen, maar verwerk het zelf zooveel mogelijk, tracht er je zeLf bovenop te werken en val ande ren er niet lastig mee; wie weet hoeveel die zelf al te dragen hebben. Daarom naar buiten met Uw zorgen, we zien daar al hei mooie en machtige om ons heen van den Schepper, Die dit alles, voor ons menschen gemaakt heeft. We beseffen maar te weinig hoe klein en nietig we zijn in vergelijking met het heelal; hoe noodig het is, boven onze zorgen uit te komen! Het ouder worden behoeft voor ons niet iets ongelukkigs te beteekenen; het komt er alleen op aan, dat wij alles zooveel moge lijk van de beste zijde trachten te belichten* Jong kunnen we zijn of we zestien of zes tig zijn, als we maar zorgen, dat we ons leven goed leven. We zijn maar zoo oud als we ons zelf voelen, ook al rimpelt de huid en verstramt het been. Handige maniertjes Kook nooit vruchten in aluminium pan nen, maar gebruik voor het koken van melk wel aluminium gereedschap. Dan heht u geen last van aanbranden. Groenten kan men het best in ijzeren pannen koken, vruchten in geëmailleerde of in ouderwet- sche steenen pannen. Vlekken in eikenhout moet men verwij deren met terpentijn. Aluminium kan men mooi glanzend! krijgen door het te schuren met fijne staal* wol. Wanneer de naaimachine moet gesmeerd worden en men heeft geen oliespuitje bij de hand, neem dan een medicJjnfLeschje met tuitje, (druppelaar). Dat gaat ook vrij handig. PEDICURE MANICURE S. C. DALMAYER-KooI Oudedijk 104,Tel. 56624, R'dam PROVENIERSSTRAAT 54 VERPLEEGSTERS-UITZETTEN naar Maat PRIMA KWALITEITEN LAGE PRIJZEN EN VLUGGE LEVERING

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8