Westlandsche Bloemen- en Fruit- tentoonstelling Met de „Hertog Hendrik" op reis ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Millioenen kubieke M. rots en aarde zijn te Constantine naar beneden gekomen in het dal van de Rummel die ver stopt werd en een meer vormde. De plaats waar de ramp geschiedde Mej. Kroon te Utrecht vierde haar 86sten verjaardag Gen.Majoor b.d. O. Bueno-de Mesquita kwam de oud marketenster feliciteeren. De Belgische koningskinderen in den Haagschen Dierentuin. Links: met de familie v. d. Mortel bij de waschbeertjes. Rechts: burgemeester v. d. Mortel met zijn dochtertje en prinses Josephine Charlotte in een bootje. De instortingsramp te Warschau. De ruine van Mme Curie's geboortehuis waar reeds 6 dooden werden geborgen De jongste Jantjes Old Victory tijdens een repetitie voor de Marineweek te Portsmouth. [Te Naaldwijk op 1317 Aug. a.s. Feestweek te Hoek van Holland De Bond .Westland" heeft geroepen en Èe pers is gekomen. In grooten getale. Als pet Westland roept, is de bereidheid om ta Jiooren en te zien steeds groot Er was weer wat in aantocht. Het Westland houdt namelijk van 1317 Augustus te Naaldwijk een^groote Bloemen en Fruittentoonstelling en om ons te oriën- jeeren zijn we op exoursie gegaan onder de Voortreffelijke leiding van den heer J. Ba- rendse, voorzitter van „Westland". die alle journalisten tot zijn vrienden maakt en daarom de vriend is van alle persmensohen. Eerst moesten we er even in komen. En Èaarom werd begonnen met een bezoek aan e Groenten- en Fruitveiling te Honselers- jk. Alles was er in volle actieé De ruime hall stond vol met tafels, beladen met de kostelijkste Westlandsche producten en de kooplieden op hun amphitheater volgden piet gespannen aandacht het draaien van den langen slanken wijzer op het mijntoe- etel, om dien op het voor hen geschikte pioment electrisch tot stilstand te brengen en op hun koop beslag te leggen door het electrisch lampje, dat hun nummer verlicht ïe doen gloeien. Even later waren we in het gebouw van fie Centrale Westlandsche Snijbloemenvei ling: het Tentoonstellingsgebouw yoor do pagen van 13—17 Augustus. J Het zal er schitterend worden. De heer Barendse nam hier zijn too- kerstaf en voor onze oogen verscheen een frereld van schoonheid, dfe daar pp Dins dag 13 Augustus open zal gaan en vyl flagen lang te bewonderen zal zijn. Het was, als altijd, interessant wat hij ^Door^de inkrimping der export-mogelijk heden is ook het Westland zwaar getroffen buitsohland kon niet meer betalen en zoo kerden de producten laag in prijs en on serkoopbaar. Toch liet men het hoofd niet zakken. De Westlandsche tuinders zijn steeds bereid lot alles wat hun vak hoog kan houden en koo kwam het denkbeeld van een tentoon- Welling op. Allicht zal deze den afzet in Bigen land kunnen bevorderen. Dat is in dezen tijd van groote fluctuaties prei zeer noodig ook. Tot eind April gaat het met dien afzet In het algemeen nog wel, dank zij de mid delen. waarmee de tuinbouw de natuur fooruit weet te komen. In Me' moet .Jf* surplus echter naar het Oosten. Maar daar P-as geen geld en zoo kwamen bloemkool, komkommers en tomaten op een plaats Paar ze eigenlijk niet behooren. Maar het- kan niet anders: het gegroeide kon den Leg naar het oude débouché niet vinden. Als gevolg van dezen toestand is groote sdhade geileden dor de tuinders. De veilin gen in het glasdistrict hebben reeds een achterstand van meer dan 1.3 millioen gul den. Het Westland heeft eveneens zijn deel gehad. Thans is echter weer eenige opleving te coristateeren. De zaak loopt weer, dank zij de betere markt in Engeland en grooter be hoefte in Duitsohland, dat wat meer geld „op de clearing" beschikbaar stelde, nu Ita lië zijn tomaten zelf vasthoudt met het oog op het Afrikaansch avontuur. De prijzen zijn voor sommige artikelen zelfs redelijk te noemen. Ware de handel niet zou belemmerd, er zou vrij zeker van een bevredigend tuindersjaar gesproken kunnen worden. Onze grootste moeilijkheden zijn veroor- zaakt door Duitschland. Er was veel vraag, maar weinig geld. Daardoor waren de prij zen bij onze afnemers hoog, maar dat be- teekende tevens weinig afzet, al wordt nog met kunstmiddelen getracht met zoo wei nig mogelijk geld zooveel mogelijk te leveren. Er is in ieder geval weer wat meer ruim te en dat doet volhouden. Zoo is nu een maal de traditie in de tuindersgeslachten. En ze zijn,, na zooveel tegenspoed, al weer spoedig tevreden met een kleine verrassing, die wat verademing geeft. En nu de tentoonstelling. Tengevolge van de buitenlandsdhe han delsmaatregelen zijn de veilingbedragen enorm teruggeloopen. In 1930 werd in het Westland aan groen ten, fruit en bloemen voor ongeveer 22.000.000 gulden geveild. In 1934 was dit geveilde bedrag reeds tot rond f 12,000.000 teruggeloopen en, thans, in 1935, blijven de omzetten nog onrustbarend dalen. Er moet. wat gebeuren; ruimer afzet in eigen land zoeken. Dat moet mogelijk zijn. Met name ten aanzien van het fruit De in voer van buitenlandsch fruit is enorm en waarom zouden we niet aan ons eigen foiit de voorkeur geven? Daartoo dient o.a. de tentoonstelling. Daarzal het beste en mooiste komen, wat de Westlandsche cultures opleveren. In tegenstelling met vorige keeren, toen bloemen en fruit afzonderlijk werden opge steld, heeft nu een gecombineerde opstel ling plaats, zoodat fruit en bloemen in har- monieuse afwisseling in dezelfde afdeeling zullen zijn gegroepeerd. Natuurlijk wordt daardoor een heel ander beeld gekregen, hoewel het aan de andere zijde een typeerend beeld is van den steeds meer doorgevoerde wisselbouw in de tuin- Een flinke hoek van de ruimte in dc hal zal worden in beslag genomen door de fir ma's Hartlieb te Rotterdam en Van Hou- weningen en IJsselstein te 's-Gravenhage; zij zullen met haar inzendingen een weelde van bloemen ten toon spreiden, i Niet alleen de-hajidei in bloemen, ook die in groenten en fruit verleent medewerking n de tentoonstelling te doen 6lagen. Het bestuur der expositie heeft een over eenkomst gesloten met den bond van klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit, ten gevolge waarvan een reclameplaat )r de tentoonstelling in het geheele land ■spreid is en de bond de afneming van het Westlandschfi fruit bij zijn leden zoo krach tig mogelijk propageert. Vele excursies van bondsleden naar de expositie worden geor ganiseerd. De organisatie zelve zal ter ten toonstelling verschijnen met een stand van verpakt fruit. De firma Stemerding zal het expositiege bouw met palmen versieren. In de bijgebouwen komen vijftig deelne mers met inzendingen uit Van de gelegen heid om stands op het buitenterrein te hu ren, wordt een druk gebruik gemaakt Dit terrein wordt speciaal verlicht. In de passage der firma Vroom en Drees- mann te 's-Gravenhage zal men -met West landsche bloemen en vruchten voor en tij dens de tentoonstelling reclame er voor maken. De radio-omroepvereenigingen hebben zendtijd beschikbaar gesteld voor lezingen over de bloemen- en fruitteelt in het West- land. Velen hebben medailles en prijzen beschik baar gesteld. De expositie zal op Dinsdag 13 Augustus des morgens elf uur worden geopend. Van twaalf uur af zal dezen dag de tentoonstel ling voor het puibliek toegankelijk zijn. Paddenstoelencultuur De excursie werd vervolgd. Het eerst naar den proeftuin van het Zuid-Hollandsch glas district te Naaldwijk, welks directeur, de Rijkstuinbouwconsulent ir. J. M. Riemens, zijn paddestoclencultuur getoond heeft. Deze strekt ter leering van het Westland. Er wordt per jaar voor zestig tot zeventigdui zend gulden aan champignons in ons land geïmporteerd. Als het Westland dit voe dingsmiddel zelf gaat produceeren, wordt het een nieuwen bedrijfstak rijk. Moge men er in slagen om ook op deze wijze de welvaart der streek te vergrooten. De aanvankelijke resultaten zijn gunstig. De prijs is loonend. Rotterdam aan Zee. Van den proeftuin brachten de bussen het gezelschap naar den Hoek van Holland, waar de plaatselijke Vereeniging voor Vreem delingen Verkeer een thee aanbood. De voor zitter dezer vereeniging, dr K. Knip, heeft in een toespraak mededeeling gedaan over het V.V.V.-feest, dat daar van 14 tot 17 Aug. zal worden gegeven. De Westlanders met hun tentoonstelling en de menschen van den Hoek met hun feest werken samen om tot een uitwisseling van bezoekers komen. Als gasten der V.V.V. van den Hoek heb ben de journalisten een mooien boottocht langs den Nieuwen Waterweg naar Rotter dam gemaakt. Hier werden de Westlandsche kweekers weer hun gastheeren. Aan een gezelligen maaltijd bleven allen nog eenigen tijd vereenigd. Er werden har telijke toespraken gewisseld. Aan boord H.M.'s Hertog-Hendrik. Sonjeford, 26. Juli 1935 Weldra weer naar huis, zoo klinkt hot als een aanzoemend koor door mcdedeelin- gen, grappen, montere woorden heen. De meesten vinden het niet naar „de bergen hebben we nu genoeg gezien". Meerendeels willen ze wel weer wat anders. Niet alleen een „iets", maar ook oen „iemand". Want u moet u niet voorstellen dat het allemaal jongemaatjes aan boord van zoo'n schip zijn. O, neen. Zeer velen zijn getrouwd en huisvaders. Denk U eens in, dat Uw man of verloofde twee of drie jaar achtereen naar Oost of West ging. Hoe zou U dat vinden? Wij menschen van de wal hebben meestal maar een beperkte gezichtskring. Meestal denken we, als we aan zoo'n schip als de Hertog Hendrik denken, alleen aan het mooie en interessante. Laten we echter niet vergeten, dat het ook een andere kant heeft, voor hen die geregeld meegaan, voor al. De gezinnen moeten het thuis maar zoo lang alleen stellen. Dat is een ding, dat deze gezinnen dragen ten goede en in het belang van alle gezinnen in dhs vaderland. Al zou het alleen om deze reden zijn, dan mag onze marine ook hierom wel wat meer populair worden. Nederland weet weinig van haar marine. Haar marine met een luisterrijk verleden. En niet alleen een ver- leden alleen. Ook een heden. Waar ter we reld is iets gepresteerd als zoo juist door onze onderzeeboot de K XVIII? I-Iet ver wonderde dan ook niemand, dat we gister avond op de gezellighcidsavond door de Jannen aan boord georganiseerd, o. a. een liedje te hooren kregen op de K XVIII, een liedje, dat ze- ergens opgedoken hadden en van een allervroolijkst wijsje voorzien. Het is natuurlijk een gelegenheidsgedicht, waar in de roem van de K XVIII en onze ma rine wordt bezongen, maar het doet goed Binnenland WATERSCHAPPEN Bü IC. B. zijn benoemd: in Zuid-Holland: tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de Zwündrechtsche Waard, D. II. Nug- teren, te H. I. Ambacht: b. tot lid van het bestuur van den polder Oud-Honger.'and, J. F. Hoorweg 'te SpUkenlsse; ln Zeeland: tot dijkgraaf van het waterschap Stavenisse C. Steendiik Czn. te Stavenisse: b. tot dijkgraaf van den Anna Mariapolder J. A. Moors, te Woensdrecht: c. tot dtjkgranf van den VÖlckerpolder, P. J. L. v. Meir tc- Woensdrecht; tot gezworene van den VÖlckerpolder J. v. Wijk. te Rilland-Bath; den Clarapolder. E. J. Verroste. te IJzendüke; f tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamtenzen Oost-Bevelandpol der G. Lindenbergh te Wilhelmlnadorp; in Noord-Brabant' a. tot dijkgraaf vaa het waterschap vaa dat' de mannen van onze marine zoo met de K XVIII meeleefden. Het was een aardige avond voor heel de bemanning. Een der matrozen trad op als conferen cier en had voor deze gelegenheid zijn ma trozenpak voor een jacket verwisseld. Het was dus alles in optima forma. Hedenmiddag werden we aangenaam ver rast doordat we de Hollandsche vlag weer zagen opduiken. Het was de Costa Rica, een groote boot vol toeristen uit het vader land. Alles aangetreden. Een groet met het volkslied. De boot voer een eererondje om ons heen (we lagen geankerd) en de op varenden beantwoordden onze groet met 'u groot, gejuich. Ik heb wel eens de idee, dat de deelen der weermacht, die men in den vreemde ontmoet, meer populair zijn, dan die men in ons land zelf heeft. De tijd ligt niet ver achter ons dat men een soldaat of een ma troos wel met onderscheid behandelde, doch niet met onderscheiding. Dat hebben ze niet verdiend, die soldaten van het vredelievendste land ter wereld. Schreef niet de abbé de Saint-Pierre in zijn „Memoires pour rendre la paix en Europe" over ons land als „le peuple le plus paisible de tous les peuples en le plus intéressé de tous a la conservation de la Dat was ruim twee eeuwen geleden. Nu geldt het niet minder dan toen. Morgen naar huis, dan niet meer, zooals nu, bij de vlag en het vlaggelied van het land, maar bij het land van deze vlag en van dit lied. „Als God het wil" zoo zegt gulweg de zeeman, (die overigens over geen diploma- tentóng beschikt) omdat hij diep in zijn hart daarvan overtuigd is. En ik met hem. Ps. P. PRINS. XIV stond in ons blad van 2 Augustus. Escharen en Gassel M. A. Poos. b. tot heemraad van het watei Escharen en Gassel H. Peeters, en H. M. Bardoel, te Gassel; de prov. Zuid-IIolland en Gelderland: den polder Spijk J. den polder Heukelum D. klcyn. te Heukelum: aan G. A v Nieuv.-nhuljzen te Krabben- diike is op zön veraoek eervol ontsla- leend als ger ONDERSCHEIDING Bevorderd Is tot off. In de Orde van Oranje Nassau C. v Zanten, te Den Haag. Toegekend is de zit. eere-medallle verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan J. A. Engelvaert te Vossemen Idem aan M Zeulevoet te Wormer- veer; idem In brons aan- mej. J G van Gün, te Den Haag; mej. G Kroes, te Deventer: P. ICuyt te Wormerveer; mejuffr.. H Bouman te Utrecht; mej. A A v Veen te Leiden. De Belgische Koningskinderen I Bezoek aan de Haagsche Dierentuin Burgemeester Van de Mortel, van Noordwijk, heeft gister de beide Belgische 1 koningskinderen, die te zijnen huize logee- ren, eens laten genieten van de wonderen van den dierentuin te Den Haag. Te ëlf uur arriveerde de auto uit Noord- wijk, waarin de beide kinderen met burge meester Van de Mortel en diens kinderen j en twee gouvernantes gezeten waren. Ze werden ontvangen door den directeur, Graaf van B y 1 a n d t, die het gezelschap j rondleidde. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de bezienswaardigheden, waarbij de jeug dige gasten een bijzondere belangstelling voor de dieren aan den dag legden Zij had- den veel plezier in het voederen van de beren en de apen en niet minder in de i kunstjes, die deze dieren in ruil daarvoor I vertooncn. Ook werd een bezoek gebracht aan Klein Venetië, waarin vanzelfsprekend een boot- I tochtje werd gemaakt, terwijl de kinderen I voorts voIod genoten van het ezeltje rijden. I Kortom, het werden twee uren van onafge- broken genieten en toen de klok één sloeg namen de kinderen met een handdruk af scheid van den beer Van Bylandt, hem de verzekering gevend, dat zij veel hadden ge noten. Stations voor stukgoederen- vervoer gesloten Met ingang van 12 Aug. a.s. zal het ver voer van stukgoederen van en naar Krops- wolde, Foxhoï, Martenshoek, Hoogezand, Sappemeer en Zuidbroek, alsmede naarWes terbroek. door de Nederlandsche Spoorwegen voortaan per dagelijksche vrachtautodienst in samenwerking met de N.V. A.T.O. te Utrecht geschieden. Van en naar Spoor-, Tram- en ATO-stations kan vervoer met rechtstreeksche bevrachting geschieden. De stations Hoogezand en Zuidbroek blij ven geopend voor vervoer van wagenladin gen, stukgoed in afzonderlijke wagens, vee en expresgoed (bij aankomst) en het station Kropswolde voor wagenladingen en stuk goed in afzonderlijke wagens. Werkloosheids-Subsidie Fonds De gemeentelijke bijdragen Naar de „Mslb." verneemt, lag het aan vankelijk in het voornemen der Regeering de subsidieschaal voor de bijdrage uit 'het Werkloosheidssubsidiefonds, die voor 1936 zal gelden, vóór 1 Aug. 1935 ter kennis van de gemeentebesturen te brengen. De Kabinetscrisis heeft in de uitvoering van dit plan vertraging gebracht. Mede in verband met het optreden van een nieuwen minister van Scciale Zaken zal het interdepartementaal overleg over deze aangelegenheid nop- wel eenigen tijd vorderen, zoodat de nieuwe regeling wel niet voor September zal kunnen worden gepubliceerd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5