Geref. Zendingsbond Met de „Hertog Hendrik" op reis VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Acht-en-twintigste Zendingsdag Groote opkomst ,£.iefde, ijver, gebed en offer voor de Zending" In het prachtige bosoh te Driebergen Rijssenburg werd gisteren de jaarlijksche, ihnas 26ste, Zendingsdag gehouden van de (Geref. Zendingsbond. Er waren wederom twee spreekgestoelten opgericht, waarvan een verrijkt was met een geluidverstcrkingsin- jBtallatie. Dit bosch. door het gemeentebestuur van [Driebergen welwillend afgestaan, -leent -zich [uitstekend voor een Zendingsfeest. De vele verhevenheden 'en hoog opschie tende hoornen scheppen een woudtempel, die pelts een niet gering te schatten accoustiek Daarom mag de Zendingshond terecht nankbaar zijn telken jaré de beschikking pvér dit schoone terrein te hebben. Het weer werkte gisteren ook mede, want ter is geen druppel regen gevallen. I Om half elf werd de Zendingsdag. bpend met het zingen van Psalim 33 5 en 6, waarna Ds. J. Klomp van Driebergen de Openingsrede uitsprak aan de hand van iet tekstwoord: „Een krachtig gebed, des Rechtvaardigen vermag veel". fit het bijzonder wees Spr. op het'vermo ten van een krachtig zendingssgebed. 'Ds. A. de Geus van De Bilt hield ver bolgens een toespraak over het onderwerp: Uiaar het doel", en zendeling H. J, van SVèerden over: „Gods tijd". [Beide sprekers wezen.op de moeilijkheden Die bij het zendingsswerk worden doorstaan. .Op spreekplaats 2 sprak inmiddels Ds. B. Jan Ginke 1 van Gouda over: „Konink lijk Zendingswerk". Op beide spreekplaatsen heerschte groote fcépdacht voor .het bezielende woord vati predikers en den zendeling. Des middags was de belangstelling uit flen aard der zaak nóg veel grooter dan des morgens, toen Ds. H. Bout van Genemui- flen Pss. 138 2 zingen liet en op spreek plaats 2 een toespraak hield over het on- lerwerp; „Alle vrienden der aarde". Ds. J. Enkelaar van Leerdam hield »en toespraak over: „De aantrekkingskracht ran het Kruis". Van alle toespraken ver- Öag uitbrengen is natuurlijk ondoenlijk. Zoo hoorden wij o. m. Ds. Vroeginde- feij van Zegveld spreken over: ,De bood- jchap aan de heidenwereld". Deze Spr. wees er op dat wij menschen ran nature geen zendingslierfde hebben, maar fat die komt als wij aan onze verloren staat jelf ontdekt zijn. De mensch, die zijn ver wen staat kent,-weet wat het zeggen wil Je heidenwereld. I Wij hebben Jezus noodig en zendingslief- Ie wordt geboren als God het hart weder- teart. Als God in een ziel p'aats maakt 'por Jezus. Christus, dan is zendingswerk fcn kostelijk werk. Het liefste werk is dan lézus bekend te maken. In de kerke Gods !al zich de zendingskracht moeten open teren. I Buiten Jezus is er zielsverderf. Dat weet pds Kerk. Die boodschap moet worden uit Ij-dragen tot alle einden der aarde, opdat Ben overal zal weten van'dien eencn Naam teder den hemel, door dewelke men moet fabg worden. Die boodschap moet doorge- pen worden. Waar is de zendingssliefde? zoo vroeg Spr. Waar de ijver, het gebed, het offer? Is één zaak u meer waard dan het behoud van een zondaar? Wat is meer waard dan dat ééne, die blijde boodschap, dat Jezus onze Borg is, uit te dragen? Wij leeren door dit zendingswerk ook vragen: Hoe is het met mij? Spr. besloot zijn toeepraak met het be kende lied; Uw hoop. Uw kudde woonde daar, Uit vrije goedheid waart gij haar, Een - vriendelijk beschermer. De aanwezigen zongen dit Psalmvers hier na gezamenlijk als besluit van deze rede. Het was" Ds.J. v a n' A aTS't'e 1 vair- Voort huizen, dien wij op spreekplaats 1 dos mid dags hoorden spreken/over het onderwerp: „Zonder God in de wereld". Spr. merkte op dat er zoovelen zijn die zonder God leven, maar misschien zijn-er ook op dezen zendingsdag nog zonder God. Waar moet het leven zonder God op uitloopen? Is het wonder, zoo vroeg Spr., dat zoovelen het zoo zwaar hebben? De Kerk des Heeren versta haar roeping en moet van dien God spreken en getuigen. Het is benauwend om te zien dat er zoovelen zonder God leven, maar het- is nog benauwender dat het Siou Gods onzer dagen zooveel schijnt alsof het geen God heeft. Maar een volk dat getuigen gaat dat er een genadig God in den heinel i6, doet zendingswerk. Wij moeten evangeli- seeren om den Naam des Heeren uit te dragen. We zijn overtuigd, dat dit de echte drijfkracht is. Beginnende bij Jeruzalem. Ds. J. v. Apeldoorn van Leiden hield omstreeks vier uur de slotrede naar aanlei ding van het Schriftgedeelte uit Marcus 4 (De gelijkenis van het zaad). Deze gelijkenis toont ons de macht en de machteloosheid van den mensch én Spr zag hierin een beeld an het Koninkrijk Gods. Wie kan ons zeg. gen hoe en wanneer de eerste ritseling van het geestelijk leven openbaar werd? Wij we ten dat wij zaaien moéten. Hoe de uitkomst is, blijft voor ons een' geheim, en dit is een troost voor predikers en zendelingen. Het prediken moet met tact. ijver en liefde ge schieden en om een woord van het formu lier van het bevestigen te spreken: met een bewogen hart. Zal de gemeente vrijuit gaan door haar getwist! Er is menige ergernis die den loop van het Evangelie tegenhoudt. Dp zaaier is echter slechts voor zijn werk verantwoorde lijk. Als de zendelingen en predikers eens moesten zien wat de wereld noemt: „succes", nu, dan zouden zij het ook wel kunnen uit roepen: „Wie heeft op aard onze prediking geloofd?" Het zaad dat gestrooid is, is van onver- woestbaren levenskracht Gods Woord keert niet ledig weerl Dat is een zekerheid voor ons. Een tweede zekerheid noemde spr. dat de menschelijke ziel de plaats is waar het zaad thuis behoort. In de ziel vindt het de bodem. De waar heid kan alleen haar kracht openharen in de ziel. De waarheid kan niet groeien in een boek, aldus spr. Zelfs niet in het boek der boeken dP Bijbel! De Bijbel is de bewaar plaats van de waarheid, maar in onze ziel kan de waarheid alleen groeien en vruchten dragen. Wij moeten vragenWat moet ik doen om zalig te worden?" Zie naar de gelijkenis. Eerst het kruid dan de aard en het volle koren! Zoo is het ook in ons geestelijk leven. God werkt het groote uit het kleine! Die uit den Geest zaait, zal uit den Geest maaien. Als wij met een leege ziel sterven dan is ons leven niets anders geweest dan zaaien in het vleesch. De dag der kleine dingen mogen wij niet verachten! Het woord Gods is een onvergankelijk zaad, dat zeker zijn werk doet Met deze twee zekerheden zond 6pr. de velé hoorders naar hunne woningen. Ds. J. F. Remme dankte allen die voor het welslagen van dezen dag hadden zorg gedragen alsmede het gemeentebestuur van Driebergen voor het weder beschikbaar stel len van het bosch. Nadat Ds. Remme met dankgebed had geëindigd zongen de aanwezigen tot slot Ps. 89 vers 8: Gij toch, Gij zdjt hun roem, de kracht van hunne kracht. De 28ste Zendingsdag was weder voorbij! Het was een schoone-dag geweest! Moge er Veel zegen-op-gezien worden! De handelsbetrekkingen met Denemarken Autonome contingenten voor den invoer In aansluiting aan het vorige bericht be treffende de moeilijkheden in de handels verhoudingen met Denemarken kwam ons nog ter oore, dat met ingang van gisteren de Deensche invoer in Nederland niet meer behandeld zal worden op basis van de in Januari j.L gemaakte afspraak, doch dat in plaats daarvan voor dezen invoer uit Dene marken autonome contingenten zullen gel den. Onze handelsbalans met Denemarken zoo kan hier nog aan toegevoegd worden welke steeds actief Is geweest, is, tenge volge van de maatregelen en restricties door de Deensche Regeering, omgeslagen in een voor ons nadeelige balans. XIV [Aan boord H.M.'s Hertog Hendrik. Maandag 22 Juli 1935. Hot zou geen groote toer zijn om maar door te vertellen, maar er zijn zekere gren zen aan alle dingen, ook aan het geduld van de lezers, die mét mij iets meemaken van de oefeningsreis van de „Hendrik", zoo. als de Jannen H.M.'s Hertog Hendrik kort weg noemen. Dat schrijven ze netjes op de brieven en prentkaarten, die bij menigte verzonden worden. De Jacteur heeft het ten minste steeds druk, wanneer er maar land in het zicht komt. Deze facteur is een braaf man, omdat hij mij af en toe eens iets van Deventer laat hooren, door mij brieven, en kranten te bezorgen zoodra hij er maar eventjes gelegenheid voor heeft Zoo las ik dat de halve Schipbrug in Deventer door een Engelsch schip was meegepikt. Ik moet U feprlijk bekennen dat ik niets ontstemd was toen ik een en ander las. Ik kan me niet voorstellen dat er iemand in Deventer zou getreurd hebben, wanneer die Engelsch- man zijn werk grondiger zou hebben ge daan. De autoriteiten zouden dan voor een feit hebben gestaan eneen nieuwe brug hebben moeten bouwen op een betere en geschikter plaats. Als ik ontstemd zou zijn, dan zou het eerder zijn over hetgeen die Engelschman niet deed. Laat ik echter niet vergeten, dat het hier niet om Deventer gaat, doch om Noorwegen. Ik wil U nog iets merkwaardigs vertellen van deze omgeving. Het is hier het oudste deel van het land. Hier liggen de Vikinger graven. Hier staat een geweldig standbeeld „Het Vikinger Denkmal", dat door den ex- Keizer van Duitschland, Wilhelm II aan Noorwegen geschonken ia. De Commandant stelde voor met een groep jongens een bezoek aan die merk waardige plek te brengen. De Commandant zou daar dan als explicateur fungeeren. Ik aarzelde natuurlijk geen moment en e gingen met een groote groep naar het standbeeld. Een geweldig voetstuk van rots blokken. Ik schat het een twintig meter hoog, terwijl het geheel op een hoog punt ligt. Bovenop stond een Viking van koper brons en wel 12 meter hoog. Rondom dit standbeeld liggen de Viking XIII stond in ons blad van 1 Aug. graven. Dit zijn geweldige steenbedden, in Idenzelfden geest als de hunnebedden, maar ;dan niet van groote steenbrokken opge bouwd, maar bestaande uit kleine ronde heitjes, duizenden bij duizenden tesamen gebracht en opgehoopt In Drenthe is de jgroote kei iets bijzonders. Hier zijn de groo jte keien gewoon en was het weer iets bij zonders allemaal kleine te verzamelen. Een matroos maakte de opmerking dat ze het wel voor de toeristen zouden hebben gedaan en dat de hoopen er nog niet zoo heel lang gelegen zouden hebben. Bij een nader onderzoek bleek dit toch niet zoo tc zijn. Ze moeten eeuwen oud zijn, want, hoe wel het de hardste steensoorten zijn, leken ze toch wel wormstekig en ingevreten van ouderdom. Toen we de zaak wat bekeken hadden, heeft de schare zich in het gras neergezet en heb ik een toespraak gehouden over het motief (er zijn nu eenmaal menschen die veel van Latijnsche spreekwoorden houden) „Sic transit gloria mundi" Zoo gaat de heerlijkheid der wereld voorbij. Het lag daarbij voor de hand de toepas sing in dubbele richting te maken. De heer. lijkheid der oude Vikingen is voorbij, want niets is er over van hun macht, die zich eens tot schrik der bewoners van Noord- Frankrijk zelfs deed gelden in rooftochten. Ook onze eigen lage landen konden over deze Vikingbezoeken meepraten. Die na- tuurvereerders zijn spoorloos verdwenen... en nog 'n tweede maal kon ik dit woord als waar aanwijzen. Want wat is er overgeble ven van de macht en de luister van den man, die dankbaar voor het natuurschoon in deze streek en vereering gevoelende voor de oude Germanentiguren, dit standbeeld aan Noorwegen heeft geschonken? Wat is er over van de glorie van Keizer Wil helm II? Denk daartegenover aan het rijk van Jezus Christus, dat een koninkrijk is van alle eeuwen. Welk een verschil tusschen hen, die niet meer hebben dan zwaard en knots en na tuur en een rooverschipniets anders hebben dan aardsche macht in een woord. hen, die burgers zijn van het rijk van Jezus Christus. Dat overdachten we samen aan den voet •an het Vikingstandbeeld en bij hunne graven. Ds. P. PRINS. Varkensgehakt in blik Voor werkloozen en steuntrekkende» Een dezer dagen is in opdracht van de Nederlandsche Veehouderijcentrale een aan vang gemaakt met de fabricage van zuiver varkensgehakt in blik. De te verwerken varkens zijn eenigen tijd geleden afgeno men met het doel daardoor steun te verlee- nen aan de varkensprijzen en zijn geconser veerd geworden in de koel- en vrieshuizen Het ligt in de bedoeling dit varkens gehakt ter beschikking te stellen van werkloozen en andere steuntrekken den op dezelfde wijze als thans reeds geschiedt met het rund vleesch en ge hakt in blik. Het nieuw te fabriceeren gehakt zal in zooverre van het reeds gedistribueerde product verschillen, dat het uitsluitend uit varkensvleesch en niet uit een mengsel van varkens- en rundvleesch zal bestaan. Deze fabricage is gewenscht, doordat de vraag naar de door de Nederlandsche Vee- houdei-ijcentrale beschikbaar gestelde pro ducten zeer groot is en nog steeds toeneemt. Op deze wijze wordt bereikt een verlenging van den termijn van de beschikbaarstelling voor werkloozen. Daalde in het vorig jaar de afzet gedurende de zomermaanden tot onder de 100.000 bussen per week, in Juli van dit jaar was de afzet per week tus schen 250 en 300.000 K.G. Nader zal worden bekend gemaakt met ingang van welken datum de distributie van het nieuw te maken product een aan vang zal nemen. Clearing Nederland-Italië De eerste clearingkoers Het Nederlandsch Clearinginstituut deelt mede, dat. ie zijnen kantore, Anna Paulow- nastraat 6, 's-Gravenhage, exemplaren ver krijgbaar zijn van den Leidraad inzake de clearing Nederland—Italië. De aandacht van exporteurs wordt erop gevestigd, dat zij zich voor hun uitvoer naar Italië zullen hebben te wenden tot het Cri sis Uitvoer Bureau, Mauritskade 55, 's-Gra venhage, ter verkrijging van een uitvoer certificaat. Voor het overige wordt hun aandacht in het bijzonder gevestigd op het geen in den leidraad wordt medegedeeld omtrent de verrekening van clearing-vorde- ringen. Krachtens de clearingovereenkomst wordt de clearingkoers wekelijks door het Ned. Clearinginstituut en het Istituto Nazionale per i cambi con l'Estero te Rome gezamen lijk vastgesteld. Eerste clearingkoers, geldende tot en met 10 Augustus a.s.: 12.12. MUTATIES BIJ DE SPOORWEGEN Bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft de heer ir. H. F. Thijssen, hoofdingenieur chef van de derde afdeeling van den dienst van tractie en materieel en adjunct-chef van dien dienst, na een langdurigen en eervollen diensttijd, den spoorwegdienst erlaten. Do heer ir. F. ,T Klein, hoofdingenieur, ««k roffelrijmen HET MOET, - -• Het is de eerste van de maand Een dag van zoete geuren Voor allen die de dertigste Hun maandsalaris beuren. Er is iets extra's op de disch De zorgen zijn verdreven En lieflijk lonkt de vreugde van Een week van ruimer leven. Wat moet gebeuren béürt dan ook, Het wordt er af genomen Eerdat ter tweede helft der maand De magre dagen komen... Ik heb tot u een woord apart O maandsalarianten, En speciaal afzonderlijk Aan de Oranjeklanten: Het is de éérste van de maand, De maand pleegt snel te draaien Zal op de laatste van uw huis De driekleur kunnen waaien? Of heb je nog geen vlag gekocht?. Dan zou ik niet meer wachten Maar haastig als Oranjeklant M'n dure plicht betrachten! Mijdunkt de tijd is zwart genoeg, De nood genoeg gestegen Om wat er nu het zwaarste is Het zwaarst te laten wegen. Wanneer we straks de jaardag van De Landsvorstinne vieren Dan móét de Nederlandsche vlag Uw woning sprekend sieren, Dan móéten wij in heel het land De liefde demonstreeren Die machtig is met Godes hulp De roode stroom te keeren. (Nadruk verboden.) leo lens. chef van de vierde afdeeling van dien dienst, volgt hem op. Verder is de heer ir. M. H. Rovers, afdeelingschef 1ste klasse bij dien dienst, benoemd tot hoofdingenieur. Officieele Berichten De prinses Juliana",het instructie-vaartuig voor de binnenscheepvaart trekt bij aankomst te Maastricht veel belang- tteJAing-.-Niet alleen op den wal~zijn. de pienschen samenge komenook wemelt het van bootjes met nieuwsgierigen De „Kyev", het vierde van de vijf sleepbooten, die bij Verschure Co. te Amsterdam in opdracht van sovjet-Rusland worden gebouwdstaat op het punt van de hélling te glijden. J Een onmiddellijk gevolg van de afbraak van het electriciteits gebouw te Rotterdam (links): een verplaatsing van kabels op groote schaal in de afbraakwijk waar de gemeentelijke lijntrekkersploeg stevig aanpakt (rechts).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5