BINNENLAND. Wetenschap. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Pers en het nieuwe Kabinet-Colijn Welwillende, gereserveerde en afwijzende houding Col ij n terug! dat was gisteren natuui- lijk het onderwerp in de pers. 't Zou niet moeilijk vallen kolommen vol „persstemmen" hier weer te geven. We doen echter slechts hier en daar een greep. Opnieuw een zeer moeilijke en uiterst ondankbare taak. Tot die slotsom komt De Standaard (a.r.), die over het slagen van de pogingen van Dr Colijn thans slechts enkele opmer kingen wil maken. Dat de crisis is opgelost op deze wijze en onder deze leiding is voor velen een geruststellend en verblijdend feit. Al da delijk na het bekend worden van de op dracht aan Dr Colijn trad er ontspan ning in. Binnen 24 uur was de rust op de geld- en wisselmarkt voorzoover althans in dezen tijd op dat gebiod van rust kan worden gesproken terugge keerd, en behoefde de Nederlandsche Bank geen goud meer af te geven. Ook uit andere feiten is gebleken, dat het verleenen van de opdracht aan Dr Colijn bevrediging gaf. Het wantrouwen week. Afwachten of aanvankelijk herstel van vertrouwen traden daarvoor in de plaats. Gelet op 's lands belang verheugen ook wij ons over het. slagen van Dr Colijn, al verhelen wij ons niet, dat er eveneens velen zijn, die hun ontevreden heid over deze oplossing van de crisis luide zullen verkondigen. Men behoeft de sociaal-democratische persorganen en sommige roomsch-katholieke bladen maar in te zien, om daarvan zeker to zijn. Zoowel met het oog op de zaak zelf, als op de te verwachten oppositie zal iedereen het hiermede eens zijn, dat Dr Colijn opnieuw een zeer moeilijke, hoogst verantwoordelijke en uiterst ondankbare taak op zich heeft genomen. Na de veranderingen in het nieuwe kabi- net-Colijn besproken te hebben, besluit het blad: Wij wenschen het tweede ministerie- Colijn wijsheid en kracht van Boven toe, om zijn buitengewoon zware taak tot heil van land en volk te mogen verrichten. Of de politieke verhoudingen in de laatste dagen een zoo belangrijke ver zachting hebben ondergaan, dat daar door de weg van het Kabinet iets ge makkelijker zal worden, kan thans nog niet worden aangegeven. Gelde voor dit Kabinet: Saevic tran- quillus in undis! Een nieuw begin? De Nederlander (Ah.) zegt thans nog geen oordeel te kunnen geven over de oplossing; daarvoor moet gewacht op de regeeringsverklaring van 't nieuwe kabinet Immers zegt het blad het komt ©r op aan, dat het door Dr Colijn ge vormde kabinet niet slechts formeel I nieuw is, maar ook materieel. Het gaat er om, of, zooals wij het gisteren formuleerden, de formateur er in ge slaagd is in de daad van de kabinets formatie de moeilijkheden, die tot het conflict hebben geleid, te overwinnen, zoodat inderdaad van een nieuw begin kan worden gesproken, waarbij er geen overwinnaars zijn noch overwonnenen, maar de strijdende partijen bezield zijn met den wil tot, kan het zijn, eendrach tige, samenwerking. Zou dit rèsultaat bereikt zijn, dan ware dit wel uitermate verheugend, want dan zou dit beteekenen, dat de ka binetscrisis voor ons volksleven in stede van verlies, winst had gebracht En dan zou in het bijzonder eeu woord van ge- lukwensch aan het-adres van den forma teur, die deze oplossing heeft weten te bereiken en zich daardoor nieuwe roem heeft verworven, op zijn plaats zijn. Wij hebben goede hoop, dat de zaak inderdaad zoo zal blijken te liggen, om dat wij ons, joiist omdat de opdracht was een nieuw kabinet te vormen, moeilijk kunnen voorstellen, dat Dr Colijn zich zijn doel lager gesteld zou hebben. En het komt ons voor, dat, in de omstandig heid, dat wanneer de afgetreden R.-Katn. ministers weer in het nieuwe kabinet zitting hebben, een aanwijzing mag wor den gezien, dat het doel inderdaad is bereikt, omdat daaruit mag worden af geleid de bereidheid van de Roomsch- Katholieke Kamerfractie om het nieuwe kabinet haar steun te verleenen. De crisis is duur geweest. Ook de Amsterdammer is van meening, dat een verklaring van den eer sten Minister van het gereorganiseerde ka binet nog veel licht over verschillende vra gen zal moeten brengen. Intusschen zoo gaat het blad voort is deze oplossing wel zeer teleurstel lend voor allen, die reden hadden bezwa ren te hebben tegen het zittend Kabinet. Het keert weer terug bijna alsof er geen crisis'was geweest. En daarbijdeze crisis heeft den gul den weer in gevaar gebracht Er zijn weer aanvallen gewaagd op onze solide munteenheid. Daarom werden de rente tarieven door de Ned. Rank verhoogd en het disconto verdubbeld. Maar de goud voorraad verminderde met ruim honderd en dertig millioen. Nu kan men wel zeggen, dat ter legener tijd dat goud wel weer terug vloeit, maar thans hebben we toch die vermindering te dragen. Met andere woorden: de crisis is duur geweest. Door Dr Colijn veel toenadering betoond? In zijn ochtend-editie zeide De Maas bode (r.k.), dat het bericht, dat Dr Colija de opdracht had aanvaard, door velen in den lande met een gevoel van opluchting zal zijn ontvangen. En gisteravond deelde het blad mede: Zijn onze inlichtingen juist, dan is er, met name wat het program betreft, van de zijde van den formateur veel toenade ring betoond, ook wat betreft de bezet ting van de verschillende portefeuilles. Op dit laatste punt schijnen zich echter ten slotte moeilijkheden te hebben voor gedaan, die meer zijn ontweken dan op gelost. Wij hebben dit conflict niet gewenscht integendeel! Maar nu het er eenmaal is, moet het op een behoorlijke wijze worden opge lost Een oplossing, die het conflict zelfs in latenten vorm zou laten voortduren, is geen oplossing. Wij hopen, dat bij het eerste contact met de Kamer zal blijken, dat er werke lijk in den vollen zin van het woord van een oplossing mag worden gesproken. Onbevredigende oplossing. De wijzigingen in de bezetting van de departementen nagaande, constateert d e T ij d dat een verzetting van een pion hier of daar weinig beteekent, het politieke spel blijft idem. De formatie van het nieuwe Kabinet- Colijn had gelukkiger kunnen uitvallen Maar hoe onbevredigend ze voor het oogenblik schijnt, ze was noodzakelijk voor den overgang naar den nieuwen koers. Het is weinig waarschijnlijk, dat de gereconstrueerde regeering op den koers van het' verleden vaart. Daar ze onderhandelde met degenien, die het eerste 'Kabinet-Colijn ten val brachten, en ze ernstige pogingen deed, om het ver trouwen te herstellen met die Fractie, zonder welke ze verklaarde niet te kun nen en willen regeeren, moeten we aan nemen, dat ze in de wijziging van haar beleid voldoende concessies heeft gedaan om een voorloopig redres van dit ver trouwen te rechtvaardigen. Nog geen vaste conclusies. Deze nieuwe formatie staat of valt geheel en al met de toenadering, welke door de onderhandelingen der laatste dagen al dan niet moet verkregen zijn, zegt do Resi- d en ti eb o d e. Moet het feit dat Goseling Defensie wei gerde, als een aanwijzing gelden dat de Katholieke partij niet verzoend is? Maar bedenkelijker lijkt nog het feit, dat Mr Aalberse in de onderhandelingen geen aanleiding heeft gevonden de Kath. Fractie bijeen te roepen, wat toch wol noodig ware, als het vertrouwen, namens de heele fractie opgezegd, weer zou ge schonken worden. Moeten we dit als een aanwijzing zien, dat het nader overleg met Mr. Aalberse geen succes heeft ge had? We hopen, dat deze vraag ontkennend moet beantwoord worden, want hoe kor ter zulke crisis thans duurt, hoe beter en een betere oplossing dan toenadering tusschen Colijn en Aalberse werd alge meen onmogelijk geacht. Geen zeepbel De Volkskrant (rJk.) schrijft in een zuur artikel, dat de vermeerdering van het aantal katholieke ministers tot vier het uiterlijk van een belooning heeft, ofschoon toch de katholieken naar de meening van wat in Nederland invloed en gezag heeft straf handen verdiend. Voorts noemt het blad dit de verrassing van den dag: De anti-revolutionnairen mogen dr. Colijn trouw zijn tot de bedelzak, de libe ralen en wellicht nog meer de vrijzinnig- democraten hun in verknochtheid niets toegeven, de katholieken heeft minister Colijn noodig om te kunnen regeeren. Een lijfwacht van 27 man is respectabel, maar de 28 van óe Staatspartij kunnen niet worden gemist wil het kabinet we zeggen niet van de rest der vierjarige periode, doch zélfs maar van de dag van heden en morgen zeker zijn. Moge spoedig wat wij thans enkel moe ten vermoeden iets anders kunnen wij niet vermoeden een feit blijken: dat het. kabinet, en vastberaden, de weg op gaat, waarop de katholieken het reeds veel eerder hadden willen zien. Anders zou de ontgoocheling, voor het kabinet zelf dan, hard en bitter zijn: de katholieke Kamerfractie is haar oppositie niet begonnen om die u als een zeepbel to laten uiteen spatten. Afwachten Dat is ook het parool voor de Limbur ger Koerier. Het wachten is op de me- üedeclingen van het kabinet. Tot zoolang schorten wij ons oordeel op. Het gaat niet wij herhalen het nog eens om de personen der ministers; het gaat om den inhoud van de politiek. Een goede politiek, in den zin van de wenschen der katholieke fractie, met Colijn leek ons beter dan zonder Colijn. Maar een aarzelend economisch beleid, dat ons volk ten verderve voert, zal, on eer welke leidine zij zich ook mocht aan dienen, met de katholieke fractie ook ons blad in de oppositie vinden. Blijft Colijn toch? Het Dagblad van Noor d-B r a b a n t valt 't moeilijk dit te gelooven, maar op ge zag van het Alg. Nederl. Persbureau moet 't blad het toch wel aannemen. En dan gaat het blad vragen stellen: Wil de heer Colijn thans consequente deflatie? Of spoedige devaluatie? Of soms langzame inflatie? In geen geval handhaaft hij dan de vlag van den zoogenaamden gaven gulden orn wiens behoud de vrijzinnige pers zoo hevjg naar Colijns terugkeer heeft ver- Het is waar, dat de heer Colijn met zijn eenzijdige, zijn benaderende deflatie den zoogenaamden gaven gulden op den duur ook niet zou kunnen behouden. Waar niéts is, verliest de keizer zijn recht en waar het bedrijfsleven ten gronde gaat, geraakt de schatkist leeg, bevriezen de staats- en gemeenteschulden en verzwindt iedere gaafheid uit het geldverkeer. Maar wat te denken van de figuur, dat de heer Colijn thans doelbewust zou doen, wat hij gisteren nog als een snood heid van de hand wees? Colijn is er de man niet naar Toekomstige gezagvoerders op de boegspriet van het opleidingsschip Prinses Juliana", dat weer zijn jaarlijksche vacantie-cursus maakt en onder groote belangstelling te Roermond wordt gemeerd. Op deze laatste vraag geeft het soc. dem. hoofdorgaan Het Volk een duidelijk ant woord: Dat terugkeer van een kabinet-Colijn moet beteekenen: behoud van de koers- Colijn katholieken kunnen hieromtrent evenmin in twijfel verkeeren als iemand anders. Wat men den heer Colijn verwij ten kan, hij is er de man niet naar, om vandaag een sociaal-economisch beleid te volgen, dat hij gisteren met stelligheid hééft afgewezen. Dat de roode pers er voprts heelemaal niet over te spreken is, dat het zoo verafschuwde kabinet-Colijn zal aanblijvei spreekt zoo van zelf, dat wij zulks met geen woord na der behoeven aan te. toonen. De Nieuwe Rotter d. Courant zegt, dat menigeen met voldoening den terugkeer van den heer Colijn aan het hoofd van het kabinet zal hebben begroet. Zelfs na twee jaren van druk en lijden waarin de regeering, door onvermijde lijke maatregelen, in de oogen van kort- zichtigen het hare scheen bij te dragen, genoot de persoon van den minister president nog ver boven dien van ande ren het vertrouwen van een groot deel van ons toch in alle lagen beproefd volk. Wij durven zeggen, dat daaronder ook vele roomsch-katholieken zijn. Het ge tuigt van Nederlandsche kracht, dat die "gezindheid zich op verschillende wijze heeft geopenbaard. In tijden van nood zijn het de zwak- sten, die deserteeren; deserteeren uit hun beginselen, deserteeren uit roemrijke volkstradities, deserteeren van hun lei ders. Dan wordt zelfs het overheidsgezag ondermijnd door menschen, van wie men beter mocht verwachten. Dan zijn het dezelfde onevenwichtigen, die onaf wendbare lasten en zorgen niet manmoe dig kunnen dragen en doorstaan. Men De heer H. Woldring spreekt b\j hemonument te Heerenveen over. van Maasdijk, die 25 jaar geleden als eerste in Nederland gebreveteerde vloog. De vacatures-Mr. Slingenberg j In Ged. Staten en Eerste Kamer Door de benoeming van mr S1 i n g e erg tot minister van Sociale Zaken, ont staat een vacature in het college van Ged. Staten van Noord Holland. Naar hö; Hbld verneemt, is het vry zeker, dat de heer D. Kooiman in de vacature-Slingenberg candi- daat. zal worden gesteld. De heer Kooiman was de voorganger van mr Slingenberg in het college; hij heeft in April 1934 z(jn ambt neergelegd met het oog op zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. Er zal waarschijnlijk in September een bui tengewone vergadering van de Prov. Staten van Noord Holland worden gehouden ter voor ziening in de vacature in he': college van Ged. De opvolger van mr Slingenberg ais lid van de Prov. Staten van Noord Holland is dr J. van Leusen te Velsen. In verband met de vacature die in de Eerste Kamer zal ontstaan door de benoeming van mr Slingenberg, zij vermeld, dat opvolger op de lijst is de heer J. Schilthur's, lid der Tweede Kamer. Mocht deze op grond van zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer bedan ken, dat zal worden benoemd verklaard de op volger van den heer Schilthuis op de v.d.- lyst n.l. mr Werker, oud-voorzitter van den Vryz. Dem. Bond. geeft zich over aan avontuurlijke plan nen en volgt de vanen van nieuwlich ters, wanende, dat men langs dien weg tot verbetering zal geraken, in plaats van tot nog grootere verslechting en on dergang van veel, wat dikwijls maar al te zeer als een niet bedreigd bezit wórdt beschouwd. Daarom getuigde het vertrouwen van nog breede kringen in Colijn van sterke eigenschappen in ons volk en wierpen de zoowel spontane als indirecte uitingen daarvan een licht in deze duistere poli tieke dagen. Toch gevoelt het blad desalniettemin de plicht zich te pantseren tegen een al te groo te vreugde over de wedergeboorte van het kabinet-Colijn, omdat er met betrekking tot do oplossing van deze crisis nog groote on zekerheid heersohL Streven naar samenwerking Het Algem. Handelsblad (lib.) is van oordeel, dat „een oplossing met vraag- teekens" is bereikt. Dat er .geschipperd" is, dat men zal hebben moeten geven en ne men, staat vast zegt het blad, om dan te vervolgen: De toestand was nu eenmaal zóó, dat de regeering op een gegeven oogenblik in de Tweede Kamer een meerderheid ontmoet te, die geen vertrouwen in haar beleid stelde. Dr. Colijn heeft die meerderheid (roomsoh-rooQ-ultra rood en een paar en kelingen) zelf nadrukkelijk aangewezen. Die meerderheid bleek echter niet ln staat om tot een positieve combinatie te geraken, welke het bewind kon overne men. Van Kamerontbinding is naar men- schelijke berekening thans niet te ver wachten, dat zij de vorming van een meer derheid met een positief regeerprogram in den eenen of in den anderen zin zou be vorderen; integendeel, de tot regeeren be reid en in staat zijnde partijen zouoen vermoedelijk nog meer versplinteren. Ter wijl de door een langdurige verkiezings strijd gewekte onrust bij de heerscliende internationale politieke, economische en monetaire spanningen zeker al even wei nig in het landsbelang zouden zijn. Dat landsbelang eischt een zoo spoedig en duurzaam mogelijke oplossing van de politieke crisis. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben nu aangetoona, welke combinaties en welke opvattingen niet mogelijk of n i e t door voerbaar zijn. Er moet nu gestreefd worden naar de ruimste mate van samenwerking, die dan w e 1 mogelijk is. „Het spel der onverantwoorde iijkheden" De opzet van dr. Colijn is blijkbaar ge weest, door opneming van den Partijvoor zitter ook de Partij nauwer aan 't Kabi net te binden. Ook mr. Goseling en de zijnen hebben het aanbod van de porte feuille van defensie aldus opgevat. De R.K. partijvoorzitter heeft in het herhaal de aanbod aanleiding gevonden het be stuur van de partij en eenige andere hoe ren bijeen te roepen. „Unaniem was men van oordeel aldus de Maasbode dat het aanbod van een minister-portefeuille niet aanvaard kon worden. Men achtte in de gegeven omstandigheden zulk een aanvaarding door den voorzitter van de Katholieke partij niet mogelijk en was na lang beraad van oordeel, dat daarvoor geen voldoende grondslag tusschen oe Katholieke fractie en het Kabinet be stond. Van een en ander is mededeeling gedaan aan den formateur." Uit deze mededeelingen, waarvan meenen te weten, dat zij geheel juist zijn, blijkt, dat de R.K. Staatspartij zich tegen over het nieuwe Kabinet geheel vrij wenscht te houden. Men mag er zelfs uit afleiden, dat, z el f s hijuitbreiding van het aantal R. K. ministers tot vier, de Staatspartij voor de vorming van het nieu we Kabinet-Colijn geenerlei verantwoor delijkheid zal wenschen te aanvaarden. Wij vreezen, dat een partij-autoriteit zulks ook spoedig in een verklaring zal willen .vastleggen. Het „spel der onverantwoordelijkheden" zou men dit optreden van de Roomsch- Katholieken kunnen noemen. Na zich eerst van een „parlementair" Kabinet te heb ben onttrokken, wil men thans ook niet officieel meewerken aan de oplossing wel ke zich daarna aanbiedt. Dit gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef is een van de verschijnselen, welke het partijwezen in ons land in discrediet brengen. De richtlijnen zullen blijven Tot deze conclusie komt het Utr. Dag- b 1 a q, waaraan we het volgende ontleenen: De samenstelling van dit Kabinet ga randeert, dat zijn richtlijnen zullen blij ven: Handhaving van de wijheden en de rechten van het Nederlandsche volk, en streven naar een zoo groot mogelijke be perking in ons land van de schadelijke gevolgen, welke de wereldcrisis en de internationale, toestanden onafwendbaar ook voor Nederland met zich brengen. Want men verwachte thans niet eens klaps gouden bergen! Te ernstig zijn daar voor de tijden, te verward en gecompli ceerd is de toestand op aarde. Maar wel kan en zal ook, als de teekenen niet be driegen, deze Regeering alles in het werk stellen om hier te lande de politieke rust en stabiliteit, alsmede het bedrijfsleven in den' meest breeden zin des woords zooveel doenlijk te handhaven. De mannen, die zich ook ditmaal weer om dr. Colijn heb ben geschaard, zijn weliswaar vogels van diverse pluimage, maar zij hebben in de moeilijke achter ons liggende jaren goed deels reeds hunne sporen verdiend. Groo te problemen zullen zij op te lossen krij gen, vele en ernstige moeilijkheden onder de oogen krijgen. Moge dit nieuwe Kabi net-Colijn later door den historieschrijver gekenschetst worden in deze paar woor den: Rustig temidden der hoogopgaande golven! Géén bedorven voenntie-dag! Mits Ge zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U heeft, als Ge U minder prettig gaat voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt geval. (20 cent) Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Benoemd ia tot ridder in de Orde van Oran- Je-Nassau B Lonsairi, te Groningen. LANDMACHT Eervol ontslag is verleend aan d lult. 3 I-ens. lie reg. inf.: benoemd steld is bü het res.-personcel der landmachtTbij den nnl. pharmaceutischen dienst tot res.-ie- lui't. voor speciale diensten de eervol ontslagen md b(j het MARINESTOOMVAARTDIENST Aan den off. van den marlnestoomvaartdien le kl. j Walrave is wegens langdurigen dien eervol ontslag veileend uit den zeedienst.. De K XVIII Dank voor de hulde Van den commandant van H.M.'s K XVIII is hei: verzoek ontvangen om door middel var de pers allen, die bij zyn aankomst te Soera- baja door welkomsttelegrammen en brieven van hun belangstelling in H.M.'s zeemacht deden blijken, ten zeerste te bedanken. Het is voor hem ondoenlijk, allen persoonlijk daar voor te bedanken. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN Nu ook de commissie uit ingezetenen, als bedoeld in art. 158 der Gemeentewet, in de gemeente IJsselmuiden zich met 4 tegen 3 stemmen heeft uitgesproken voor het voorstel van Ged. Staten van Overijssel inzake sa voeging van de gemeenten IJsselmuiden, Gral horst, Wilsum, Kamperveen en Zalk en caten, hebben alle gemeenten zich voor deze samenvoeging uitgesproken. Handelsbetrekkingen met Italië Een aanvullende overeenkomst Een dezer dagen heeft te Rome de onder- teekening plaats van een aanvullende handels overeenkomst en een clearingsovereenkomst tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en he"; Koninkrijk Italië. Beide overeenkomsten treden 1 Augustus s. in werking; de aanvullende handelsover eenkomst met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1935. De overeenkomsten blijven van kracht tot 30 Juni 1936, met mogelijkheid van stil zwijgende verlenging. De aanvullende handelsovereenkomst treedt in de plaats van de contingen';eeringsregeling van 1 Maart 1934. Het handelsverdrag van 1 Maart 1934 blijft overigens van kracht. De richtingsborden van A.N.W.B. en K.N.A.C. Ingevolge het eindigen van de samenwer king 'oisschen A.N.W.B. en K.N.A.C. is door deze vereenigingen een regeling getroffen, waarby de waarschuwingsborden, welke tot nu toe voor gemeenschappelijke rekening werden geplaatst en onderhouden, in vollen eigendom zijn overgenomen door den A.N.W.B.; deze zal in het vervolg ook de aanvulling en het onderhoud van deze borden voor zijn rekening nemen. De plaatsnaamborden (aan de ingangen van steden en dorpen zullen voor gemeenschappe lijke rekening blijven, ook wat aanvulling en onderhoud betreft. De prijs der gloeilampen In Nederland aanzienlijk te hoog! In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van metaaldraadgloeilampen wordt ge zegd, dat gebleken is, dat de prijzen hier te lande, in verhouding tot die in het buitenland zeer hoog zijn. Verwezen werd naar het door den heer Vervoorn in de Tweede Kamer be toogde, volgens hetwelk een 39-Watt-lamp in Nederland f 1.29, in België f0.56, in Zweden f0.38 en in Oostenrijk f0.45 cent kost. Geeft zoo werd gevraagd, de door den minister overgelegde staat hem aanleiding, de contingenteering afhankelijk te stellen van een prijsdaling in de gloeilampenindustrie ten einde aldus de verbruikers te beschermen? PROV. Z.-HOLL. ARCHEOLOGISCHE COMMISSIE. In het jaarverslag 1934 van de Provin ciale Zuidhollandsche Ai'cheologischc Com missie wordt betreurd, dat de bezuiniging ook de Commissie in baar jaarlijksch sub sidie heeft getroffen. Voortdurend worden de monumenten en voorwerpen van kunst en geschiedenis met verminking en onder gang bedreigd. Juist deze slechte tijden maken een ononderbroken controle nood zakelijk. Toch blijkt, „dat in vele districten gebeurtenissen op archeologisch gebied aan de aandacht van den desbetreffenden cor respondent geheel ontgaan". Door inspectie* reizen tracht de secretaris, de heer Bert C Helbers, te Overschie voprzoover hem dit mogelijk is, in deze gebreken te voorzien. In het verslag wordt in beknopten vorm melding gemaakt vau uitgevoerde werken en wenschelijke of noodzakelijke restaura ties van de Oude kerk te Delfshaven, da Nieuwe kerk te Delft, het Prinsenhof ta Delft, de Groote kerk te Dordt, de Oude kerk te Geervliet, den St Janstoren te Go- rinchein, de Goudsche glazen en een 17a eeuwsche klein burgerlijke gevel te Gouda, het 17e eeuwsche Heilige Geerthofje te Den Haag, de kerk en het kasteel Poelgeest to Koudekerk, de omgeving van de molen De Valk te Leiden, de kerk te Leiderdorp, een geveltje te Maassluis, de oude kerk te Naaldwijk, het voormalig raadhuisje te Nieuwkoop, het raadhuisje te Oud Bcyer- land, de kerk te Spijkenisse, do Groote kerk te Schoonhoven en de grafsteenen uit de verbrande kerk te Zuid Beyerland De demonstratie van het nieuwe stop-apparaat voor fietsers te Amster dam. De uitvinder en z'n zoontje heb ben op een kruis punt den stan daard neergeklapt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5