DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND Compromis-formule te Geneve Voor voortzetting van de arbitrage-procedure Hedenmiddag opnieuw bijeen komst van den Raad De Yolkenbondsj-aad heeft gisteren niet langer dan een half uur vergaderd. Op voorstel van Laval is men overeenge komen te beginnen met het zoeken naar een formule, die de verzoenings- en arbi tragecommissie in staat zou stellen haar werkzaamheden te hervatten. De Raadsvoorzitter Litwinoff, Eden en Laval hebben die taak op zich genomen en gieteravond zeer laat hebben de heeren in zake een compromisfonnule overeenstem ming bereikt. De formule werd direct door Laval mede gedeeld en toegelicht aan den Italiaanschen gedelegeerde baron Aloisi. Aloisi heeft haar naar Rome doorgegeven en zijn regeering instructies verzocht. Ook de vertegenwoordigers van Abessynië tijn met de formule in kennis gesteld en heibben zich met hun iegeering daarover Jrerstaan. Hedenmiddag 5 uur zou de Raad opnieuw bijeenkomen. Het verloop der Raadszitting In den loop der zitting van gisternamid dag hebben de vertegenwoordiger van Abes; synië, Prof. Jèze en vervolgens Eden, Aloisi en Laval het woord gevoerd. Prof. Jèze verklaarde, dat zijn regeenng alles wil doen, dat tot een vreedzame op lossing kan strekken. Zijn regeering had reeds 9 Juli Volkenbondsbehandeling ge vraagd. Eden en Laval verschilden van meening over de vraag of de Raad en de partijen zich hadden te beperken tot de resolutie ,Yan 25 Mei (arbitrage en verzoening) of dat de Raad vrij was om zijn agenda uitte breiden Eden meende: het laanste. Laval sloot zich in dezen meer aan bij de mee rling van den Italiaanschen gedelegeerde, dat het onderzoek ibeperkt moet worden tot de gebeurtenissen van Oeal Oeal. Prof. Jèze gaf daarop uiting aan de op vatting van de Abessynische regeering, vol gens welke dc besprekingen niet mochten worden beperkt tot de procedure. Naast hei arbitrageprobleem moeten de begeleidende omstandigheden onder oogen worden gezien, dn het bijzonder de houding van de ltaliaan sche regeering. Het is de vraag of men tijd Wil winnen dan wel wil komen tot een za kelijke oplossing. Wil men zich verder in laten met besprekingen over de procedure, die tot dusverre geen resultaat hebben ge had, of wil de Raad naar een vreedzame oplossing zoeken, waartoe Abessynië gaarne bereid is? Overigens sloot de vertegenwoor diger van Abessynië zich aan bij het voor stel van Laval onderhandelingen aan te vangen over de uitwerking van een formule. Aloisi bracht naar voren, dat de ltaliaan sche regeering groot belang hecht aan de arbitrage-procedure. Daarin moet worden vastgesteld, wie op 5 December in Oeal Oeal do aanvaller is geweest. De toenmalige aan- ,Val is het uitgangspunt van het tegenwoor dige geschil. De ltaliaansche regeering kan geen besprekingen op breedere basis aan vaarden, zoolang de werkzaamheden van de arbitrage-commissie niet zijn beëindigd. Ook volgens het Volkensbondsstatuut kan de Raad geen geschil onderzoeken, dat zich nog in het stadium van arbitrage bevindt De ltaliaansche delegatie heeft de mogelijk heid van een bespreking op broederen groiw- sl.ag niet onder oogen gezien. Zij kan in de tegenwoordige zitting daaraan niot deelne men. Zij is echter bereid met de raadsleden de mogelijkheid tot het weer op gang bren gen van de arbitrage/te besiudeeren. Ook Aloisi eloot each aan bij het voorstel van Laval. Litwinof stelde daarop als Raadsvoorzit ter vast, dat het voorstel van Laval de be voegdheden van den Raad, die het recht heeft werkzaam te zijn binnen de grenzen Van het statuut, niet beperkt. De Raad zal dus later iedere hem geschikt lijkende be slissing over den omvang van de volgende gedachtenwisselingen kunnen nemen. Eden verklaarde, dat niets besloten was, Üat de agenda van den Raad voor de hui dige zitting beperkt. Laval daarentegen merkte op. dat de be- felisslng van 25 Mei tot nader order de grondslag van den Raad vormt. Aloisi verklaarde, dat hij alle reserves handhaafde. Vermoedens Mein vermoedt te Genève, dat Laval en Eden er naar zullen streven, dat de vier Scheveningsche arbiters alsnog ten spoe digste een vijfden arbiter zullen benoemen en dat de Raad dan een nieuwen tijdsduur voor hjt arbitragewerk zal vaststellen, b.v. tot half September. Gedurende dien tijd zullen noch Italië noch Abessynië de toevlucht tot gewe-ld mo gen nemen Daar Italië toch niet vóór half September tot den aanval kan overgaan, denkt men dat Mussolini die toezegging wel zal willen doen. IntnsGchen zouden de Engelsche Eransche diplomaten hun pogingen tot een vreedzame regeling kunnen voortzetten. De compromis-formule PARIJS, 1 Aug. Uit Genève wordt ge hield, dat de tusschen Eden en Laval be reikte overeenstemming over de compromis' formule der regeeringen te Addis Abeba en te Rome aanbeveelt, zonder onderbreking de verzoeningsprocedure voort te zetten op de basis en binnen het Kader van hot Verdrag van 1906, in het bijzonder door de benoeming van een vijfden scheidsrechter. Volgens dit voorstel zal de Raad tegen 25 dezer opnieuw bijeen komen, om zich uit te spreken over het conflict in zijn ge heel, indien dan nog geen overeenstemming tusschen beide partijen is bereikt Tenslotte zouden de partijen verplicht moeten worden, om niet naar de wapenen te grijpen. Bij informatie bleek het niet mogelijk vast te stellen of het de bedoeling is, dat deze verplichting der betrokken partijen bindend is voor goed of slechts tot de vol gende Raadszitting. LONDEN, 1 Aug. De speciale correspon dent van do „Times" te Genève meldt, dat de naar aanleiding van dc besprekingen tusschen Eden, Laval en Litwinof gewijzig de compromis-formule thans de volgende .Vier punten omvat: 1. Er wordt een vijfde scheidsrechter in de Verzoeningscommissie benoemd. 2. De Verzoeningscommissie moet uiter lijk 4 September rapport uitbrengen. 3. Op dien datum komt de Volkenbonds raad bijeen. 4. Indien inmiddels geen overeenstem ming is bereikt, zal do Volkenbondsraad op diVn datum de gehecle Italiaansch Abes- synische kwestie beginnen te behandelen. Ethiopië mandaatsgebied? Gisteren werd het gerucht gelanceerd, dat men Abessynië wilde voorstellen, dat het zou toestemmen in de instelling van een internationaal mandaat onder bescherming m den Volkenbond. Uit Addis Abeba komt op dit ge nicht een duidelijke tegenspraak. Een dei gelijk voor- sitel is niet ontvangen en Abessynië zou zulk een voorstel ook niet aanvaarden. Ook Italië echter zou dit pian weigeren, zoo wordt uit Londen bericht. Mussolini heeft reeds verklaard, dat hij een protectoraat, dat Italië met Engeland en Frankrijk zou moeten deelen als een on mogelijkheid beschouwt. Hij wensdht do controle te verkrijgen over de grondstoffen en dit zou zeer moei lijk gaan in geval van een Volkensbonds- protectoraat over Abessynië. LONDEN, 1 Aug. De speciale correspon dent van de „Times" te Addis Abeba meldt, dat keizer Hail Selassi elk mandaat of protectoraat onverschillig of dit wordt uit geoefend door een bepmlde mogendheid of dat het van internationalen aard is, beslist afwijst Engeland, Frankrijk en het geschil Naar Reuter uit Rome verneemt ver wacht Italië nog steeds, dat Engeland en Frankrijk iets zullen ondernemen, teneinde een conferentie tot stand te brengen, welke het Italiaansch-Abessynische conflict zal be handelen. op den grondslag van het drie-mo gen dhe.i en verdrag van 1906. Men gelooft, dat Italië op een dergelijke conferentie zijn standpunt zal uiteen zetten. Evenwel zou iedere poging om de kolo niale politiek van Italië te controleeren door dit land worden afgewezen. Verder zou Italië ook weigeren de confe rentie bij te wonen, indien deze niet beperkt zou blijven tot de onderteekenaars van het erdrag van 1906. Het Engelsche vloot-program Dezer dagen heeft het arbeidersblad de Daily Herald een .geheim vlootprogram" dar Britsehe admiraliteit gepubliceerd. Het conservatieve blad de Daily Telegraph heeft op dit bericht een soort tegenspraak gele-^ verd. In liet. Lagerhuis heeft nu gisteren de" eerste lord der admiraliteit Sir Bolton Eyres Monsell een het vlootprogram betreffende vraag beantwoord. De vraag luidde of hij met het oog op het gevaar van publicatie niet-offirieelë programma's een offi- cieele verklaring wilde afleggen. Het ant woord luidde ontkennend: „Het vlootpro gram van dti land kan niet worden vastge legd voordat de resultaten van de vloot- conferentie en de programma's van de an dere mogendheden bekend zijn en aange zien geen officieeele verklaring derhalve kan worden afgelegd, behoeft geen aan dacht te worden geschonken aan niet-offi- ceieele en onveranwoordelijke verklaringen". Op een tweede vraag, of een program reeds aan de andere vlootmogendheden was voorgelegd, antwoordde de eertse lord der admiraliteit, dat uiteraard een hypothe tisch program naar voren was gebracht, teneinde te vernemen, wat de andere mo gendheden wenschten. ALLE ALUMINIUM PROFIELEN vooi de BOUWBEJRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN" Luitenant Van Boven staat terecht Voor den Zeekrijgsraad te Willemsoord Abessynië blijft bij zijn standpunt Uit Addis Abeba: De Abessynische Vol kenbondsdelegatie te Genève heeft opdracht ontvangen niet af te wijken van de haar gegeven instructies. Deze instructies boden, bij eenigen goeden wil van Italië, aldus verklaart men, nog de mogelijkheid voor een vreedzame oplossing. Ingeval Italië de conferentie zou verla ten, zal de Abessynische delegatie te Genè ve blijven en dan nieuwe instructies ont vangen. Uit Rome: In het staatsblad wordt een wetsdecreet gepubliceerd, waarin, een mo nopolie voor de inkoop van eenige grond stoffen wordt ingesteld. Het monopolie, dat 1 Augustus van kracht wordt, betreft twee groote categorieën, n.1. steenkool en de voor naamste metalen. Den bewoners van Zuid-Afrika is medege deeld, dat zij dienst kunnen nemen in het Ethiopische of ltaliaansche leger, doch in geval van oorlog tusschen deze beide lan den, handelen zij onwettig. De B/itsche wet, welke ook' in Zuid-Afrika van .kracht (is, verbiedt Britsehe onderda nen dienst te nemen in het leger van een land, dat in oorlog is met een ander land, vvaaimede Groot-Brittannië en het Britsehe keizerrijk in vrede leeft Addis Abeba een gewapend kamp Breede straten en pleinen in verscheide ne stadsgedeelten van Addis Abeba zijn in exercitie-terreinen veranderd. Op vele plaatsen ziet men troepen van twintig tot dertig man, grijsaards en jonge mannen, ja zelfs kinderen, exerceeren. om zich op het oogenblik voor te bereiden, waarop hun keizer hen ter verdediging van hun vaderland zal oproepen. Onder de zengende zonnestralen van den tropisch en hemel, onder plotseling met don derend geweld neervallende watermassa's, waardoor de straten in moerassen worden veranderd, marcheerea de troepen door de hoofdstad. Tal van toekomstige landsverdedigers dragen het traditioneele witte kleed, zooals dat sedert eeuwen door hun voorouder; werd gedragen, slechts weinigen vertoonen zich in khaki uniform. Muildierkaravanen trekken door de stra ten. De dieren zijn zóó zwaar beladen, dat men soms vreest, dat ze onder den last zul len bezwijken. Deze karavanen brengen levensmiddelen, munitie en oorlogsmateriaal uit het binnen land naar de grens, om de aldaar gestation- neerde troepen zoo goed mogelijk uit te rus ten. Immers rleze hebben de eerste slagen van Italië op te vangen, wanneer het tot een oorlog en een binnenrukken in Erithea mocht komen. Yemen aan de rijde van Ethiopië? Uit Aden: Het gerucht gaat hier, dat Ita lië stappen heeft gedaan bij den Imam van Yemen, ten doel hebbende de recruteerinz voor de ltaliaansche geniecorpsen De Imam zou echter categorisch hebben geweigerd. Een Abessynische afgezant is op weg na< den Imam, om dezen te verzoeken recruten voor het Abessynische leger beschikbaar te stellen, en daar de Imam Abessynië sympa thiek is gezind, gelooft men, dat hij niet zal weigeren. Zweden en Abessynië Naar te Addis Abeba uit betrouwbare bron wordt vernomen, zou heden tusschen Abessynië en Zweden een handels vriendschapsverdrag worden onderteekend. Door dezen maatregel hoopt de Abessyni sche Regeering zich de mogelijkheid te ver zekeren, uit Zweden wapenen, munitie en ander oorlogsmateriaal, waaraan het op hel oogenblik groot gebrek heeft in te voeren. Uit Rome: De Giornale d'Ttalia keert zich heden te gen Zweden, vooral, en wel. in zeer scherpe bewoordingen, tegen de Zweedsche militaire missie te Addis Abeba terwijl het blad voorts herinnert aan het bezoek, dat de kroonprins van Zweden verleden jaar aan Abessynië heeft gebracht. Verder verwijt het blad generaal Virgin een Italië vijandig gezinde houding, welke uit zijn uitlatingen zou blijken. Het blad tracht te bewijzen, dat Zweden in Abessynië geen internationale en Volken- bondsbelangen vertegenwoordigt, doch eigen nationale doeleinden nastreeft. De rampen in het verre Oosten Overstrooming hier, droogte elders Uit Shanghai: Te-rwijl in Midden-China het water van de Jangtse en de Hoangho dood en verderf om zicih heen heeft ver spreid, heersebt in Setsjoean een droogte, die den oogst over een groote oppervlakte heeft vernield, zoodat millioenen menschen door hongersnood bedreigd worden. Gezien de eischen, die den hulpcomité's worden gesteld, om den nood van hen, die door de overstroomingen zijn getroffen, te lenigen, rijn hulpmaatregelen voor het ge teisterde gebied op het oogenblik zeer moei lijk. Uit Tokio: Tweehonderd bewoners van het eilandje Nakanosjim, in de rivier Jaloe- tusschen Antoeng en Sjingisjoe op Korea, zijn tengevolge van overstrooming der .ri jer verdronken. Drieduizend menschen hebben den raach! op de daken der huizen moeten doorbrengen Te Sjingisjoe zijn 4100 huizen door het water verzwolgen, terwijl te Antoeng 15.000 huizen gedeeltelijk onder water staan. Naar uit Antoen wordt gemeld, zouden i overstroomingen aldaar volgens niet- officieele cijfers meer dan duizend slach- offers hebben gemaakt, terwijl de schade aan den hou'bouvv op twintig millioen yen wordt geschat. Voor den Marinekrijgsraad te Den Helder heeft gister terecht gestaan de luitenant ter tweede klasse Van Booven, die als oudste wezend off-der bij het uitbreken van de nvuiterij boord van de „Zeven Provinciën" het mando over het oorlogsschip had. dsmati van den heer Van Booven trad op Mr. Dr J. d e V r i e z e. van Amsterdam. Na voorlezing van de acte van beschuldigin, heeft dc Fiscaal, Mr. D. A. B. Franken he woord genomen voor zijn requisitoir. Bewezen moet worden geacht, zegt spr., het feit, dat zijn minderen handelingen pleegdi onder de strafwet vielen en hl) niets gedaan heeft hen die handelingen te heleiten. Dit feit kan worden gesplitst in: ten eerste het interne deel. nl. dat beklaagde zich bewust is van het doen j verwijderen. Toen juj even „„„v strafbare feiten. Dit kan in hoofdzaak uit- strompelde, zeeg hij doodsbleek op een stoel Mijnramp in Zuid-Afrika 78 menschen bedolven JOHANNISBURG. 1 Aug. In de steenkolen mijn Marsfield heeft op een diepte van ruim 150 meter een ernstige ontploffing plaats gehad, door vier Europeesche en 74 Inlandsche mijnwer kers van de buitenwereld zijn afgesloten. Er bestaat weinig hoop dat zij zullen worden gered. Tal van doodeu Te Warschau is éen 'huis 'van vier ver diepingen ingestort, waarbij minstens 15 menschen zijn gedood. In dit huis is mevrouw Curie geboren. e kamer waarin zij geboren werd is ge spaard gebleven. De eigenaar van het huis is gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat nog 12 slachtof fers onder de puinhoop liggen. RUSSISCHE DUIKBOOT GERAMD Vijf-en-vijftig menschen om het leven gekomen. De Soviet-Russisrhe duikboot B 3 is 25 Juli 1.1., bij oefeningen in de FL&sche Golf, met 55 man vergaan. De duikboot manoeuvreerde onder water, toen zij door een ander oorlosschip werd geramd. Zij zorak onmiddellijk. Aan boord bevonden zich 8 officieren en 47 manschappen, in hoofdzaak leerlingen van de marineschool. De onderzeeboot, die in 1917 in dienst w£ gesteld, zal worden gelicht DE ACTIE TEGEN DEN STAHLHELM Thans is de Stahlhelm ook in Wie9baden verboden, omdat gebleken is, dat de NSDFR (Stahlhelm) nog tot den laatsten tijd ge ageerd heeft tegen den staat en de wette lijke bepalingen. Het stoffelijk overschot van wijlen maar schalk Lvaute.v, dat voorloopig was bijge^ zet in de kathedraal van Nancy, zal op 26 October a.s. vandaar naar Marokko worden gebracht. De kist zal worden omgeven door een driedubbel hulsel van lood en naar Mar se.ille worden vervoerd, vanwaar het stoffe lijk overschot aan boord van een kruiser die door andere oorlogsschepen geëscor teerd zal worden, naar Marokko zal worden gebracht. Het stoffelijk overschot zal te Ra bat definitief worden bijgezet WEER 'N GEESTELIJKE VEROORDEELD Uit Berlijn: De 48-jarige r.k. geestelijk* Karl Heisig is wegens een deviezenvergrijp veroordeeld tot. 3 jaar en 6 maanden tucht huisstraf en 40.000 RM boete. De in beslag genomen 25.500 guldenobligaties wei-den ten gunste van de rijkskas in beslag geno men, tenviji] bepaald werd, dat de klooster stichting borg staat voor de boete. DE AANPASSING IN FRANKRIJK. Uit Parijs: In den ministerraad van 6 Augustus zal beslist worden over een tal nieuwe verordeningen, welke in de eer ste plaats zullen dienen tot verlaging van de kosten van het levensonderhoud. O.a. zal de prijs van suiker en vleescb worden verlaagd. De verordeningen inzake den wijnbouw, welke het ministerie Dinsdag heeft aange nomen, hebben betrekking op een vei dering van de bebouwde oppervlakte en de schepping van een staats-regie op alcohol Men hoopt op deze wijze de wijnbouwers te steunen. VERJAARDAG VAN HINDENBURGS DOOD De rijks- en Pruisische minister van bin- nenlandsche zaken maakt bekend, dat aanleiding van den sterfdag van generaal veldmaarschalk morgen, 2 Augustus, va alle openbare gebouwen de vlag halfstok za worden geheschen. De rijksminister van oorlog heeft o.a, voorgeschreven, dat twee kransen op het Tannenbergmonument zullen worden nee gelegd, terwijl een eerewacht van 820 uur bij de sarcofaag, voor den Maarschalktor en voor den hoofdingang zal worden opgo steld. Gemengd Nieuws. De Ossche misdaden Onthulling in de moordzaak' Van Galen De marechaussee te Oss heeft het onderzoek l-.eropend in één der oude Ossche moordzaken, welke tot dusver nog steeds onopgehelderd zijn gebleven, n.l. de moordzaak-van Galen. Dit misdrijf, dat bijna zes jaar geleden heeft plaats gehad, is langzamerhand volkomen m het vergeetboek geraakt. Als resultaat van dit onderzoek worden thans voldoende termen aanwezig geacht om volging in te stellen tegen zekeren J. en oe vacht in Osschen m.sdadiger, die op het oogenblik in het huis van bewaring te 's-Hertogcnbosch vertoeft, verdacht van mede plichtigheid aan den overval met berooving op den kassier van de boerenleenbank te Maren (N.-Br.) in het jaar 1930 en andere misdrijven. J. v. B. wordt er ernstig van verdacht, dat hij destijds zyn neef, G. van Galen, door messteken van het leven heeft beroofd. Het drama heeft zich als volgt toegedragen: Op den avond van den 12den December 1929 was de 29-jange fabrieksarbeider G. v. Galen uit Oss met eenige vrienden op stap geweest. Het vroolijke gezelschap had verschillende hei-bergen bezocht en was ten slotte aangeland in café de Louw op den Heuvel te Oss. De jongelui verkeerden in een luidruchtige stem ming en weldra ontstond een woordenwisse ling over een vrouw, doch het kwam nog niet tot een vechtpartij. Op een gegeven oogenblik verliet van Galen de gelagkamer om zich even op de binnenplaats achter het café te hij even later weer binnen Weerbericht sluitend door beklaagdes verklaringen worden 'Zyn kleeven waren op den rug geheel met bloed doordrenkt en het bleek al spoedig dat hij het slachtoffer was geworden van een moordaanslag. In de tweede plaats neemt spr. als vaststaand ia dat bekl. zich bewust is van althans het mi- aimum van de strafbare handelingen, dat wil zeg gen. dat hij In ieder geval één muiter heeft gezien, hoewel er meer zijn geweest. Nadat geconsta teerd is, dat munitie ontvreemd is, wordt beklaag de zich bewust, dat er iets ernstigs gaat gebeuren dat blijkt ook wel, als hij zich even later be vindt voor 20 25 inlanders, die in het bezit zijn ui de sleutels Hij treedt direct als superieur op door te vra gen: „Wat moet dat? Geef hier die sleutels". D.t optreden werkt direct kalmeerend. De ben 0 de wijkt terug, maar dan komt Socdjoeno en hitst Oss had afgespeeld, was de politie spoedig op. Dit was het psychologisch momeot. van het gebeurde op de hoogte, waarop beklaagde Soedjoeoo onschadelijk had moe I Gedurende den moeizamen tocht naar den ten maken, hetgeen evenwel niet is geschied. Be- dokter trachtte de politie v. Galen nog een klaagde geeft zelf op. dat de toestand aldus was verhoor af te nemen. Let slachtoffer na.n dat hi] niet anders kon handelen, dan hl| deed echter de bekende houding der Ossenaren .n Maar zijn optreden is het meest ondoelmatig ge- dergelijke gevallen aan. Hij ver 'J|ar hij had kuncn d«n «-aardoor de te weten en voegde er aan toe, dat het bende vrije hand kreeg. Van het hieruit ontstane c Door zijn neef vermoord? Onder hen, die hulp verleenden aan var Galen, behoorde ook de neef van het slacht offer, de thans verdachte J. v. B. Hevig bloedend begaf de gewonde, ondersteund door zijn kameraden, zich voetje voor voetje naar ae woning van Dr. Stolz in de Peterstraat, op ongeveer honderd meter afstand van café de Louw. Daar het geval zich in de hoofdstraat van militaire oproer is beklaagde geen getuige ge weest Ook niet van de zgn. dra^dlooze samen- rotting. alleen van de individueele weigering van Soedjoeno. om den sleutel af te geven en de an deren daartoe over te halen. Hierop ging be klaagde naar achter en de overige officieren gin gen pistolen laden, hetgeen evenwel kostbare mi- verloren deed gaan. Zij vonden op het dei- een toestand, waarvan zij niet veel begrepen. Van leiding was evenwel geen sprake. Zij hoorden voorbereidende maatregelen en toen kwam lui tenant de Vos van S'.eenwijk en zei tegen be klaagde: „Nu moet je toch wat doen". Zij gingen de brug. waar bét evenwel absoluut donker was. Daar stond een massa Inlanders met bet -geweer in den aanslag, zoodat de officieren weer naar achter teruggingen, H.er had beklaag de onmiddellijk van de vuurwapenen gebruik moe ten maken Hij berieo zich op overmadht. omdat de officie ren door de muiters stuk voor stuk zouden zijn neeroescho'en, Maar zelfs indien dit zoo ware. kon dit oog niet gelden als verontschuldiging voor beklaagde, De aanvallen op de muiters wa ren Inderdaad levensgevaarlijk, maar de betrekkelijk gering» afstand had aanleiding kunnen zijn, dat de officieren de muiters hadden kunnen dwingen tot een gevecht van man tegen man. Het ging nog om hoo- 0?re belangen dan het leven van beklaagde alleen, nl. om de handhaving van het gezag. Ook een kapitein van een schip moet aan boord blijven met evéntueele opoffering van eigen leven. Toen bleek, dat luitenant Fels vertrokken was van boord, waardoor beklaagde de oudst aan- wezende officier werd. De mui.erlj heeft niet het gewone aspect. Als regel worden in zuike geval len de officieren over de kl ng gejaagd. Dat is hier niet gebeurd. Beklaagde was gewapend. Hij had de beschikking over twaalf off eieren, maar van hen geg nit de minste leid ng uit. Wij moe'en, aldus de Fiscaal, ons hoeden een zware straf te eischen, maar de handen op de borst slaan en erkennen, dat wij zelf ook in dieD toestand kunnen komen te verkce.-en. Spr. vroeg een gvrangenisstraf van vier maanden met aftrek van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd (11 Februari tot 15 Maart), en ontslag den m'lltairen dienst zocder ontzegging van de be voegdheid ooi bij de gewapende macht Pleidooi van Mr. de Vrieze De verdediger. Mr. Dr. de Vrieze, ving zijn pleidooi aan met een compl ment aan het adres van den Fiscaal voor zijn requisitoir. Het was betrekkelijk objecrief: sommige gedeelten moeten oezien worden van de plaats, waar het O M. zit. Op versohil'iende gedeelten van de beschuldiging vroeg de Fiscaal vrijspraak, en dat is tenslotte het ideaal van den advocaat. Verder bewonder de de verded:ger de durf en de wil van den Fis caal om van meening te verschillen met het Hoog Militair Gerechtshof. In verband hiermee vond de verdediger de vrij moedigheid om de vleugels oog verder uit te PI. laakt de houding van de hoofdofficieren, die. oK'en den algemeenen toestand in Indlë. op dat tijdstip verzu:mden voorbesprekingen te hou den. inoeval er iets mocht gebeuren. Er waren geen wagens verstekt en de munitieblikjes wa ren slecht gesloten. Aan de hand vaa een en ander tracht pl. de toch niets meer aan de zaak kon verhelpen, omdat hij direct zou sterven. Nauwelijks was hij de woning van den geneesheer binnenge treden, of hi.i zakte in de gang ineen en gaf eeni~e oogenblikken later den geest. De politie stond hier voor een uiterst moei lijke taak. Degenen, die iets van het drama zouden kunnen weten, volgden het voorbeeld van hf; slachtoffer en hielden rich van den domme. Toen de politie van B. ten huize van Dr Stoltz een verhoor wilde afnemen, verklaarde de verdachte brutaal, dat hy thans onmoge lijk kon antwoorden, omdat hij voor de rieie- rust van den overledene moest bidden. De sectie on het liik van van Gri°n wees uit dat een van de longen van het slachtoffer met een groot mes was doorboord, hetgeen den dood tengevolge moet hebben gehad. De ver- slagene moet in den rug zijn aangevallen. Nog meer arrestaties In tegenstelling met de andere Ossche mis- id'gers, vertoefde van B. niet uitsluitend te Oss. Hy was o.a. ook eenigen tijd op een fa briek in Engeland werkzaam geweest. Daar mishandelde hy een mede-arbeider zoodanig, dat hij ijlings de wiik moest nemen naar ons land om niet in handen van de Engelsche politie te vallen. Toen in 1930 verschillende van zijn Ossche confraters in de gevangenis terechtkwamen, werd hem de grond in zijn geboo:';eplaats w warm onder de voeten en hy verplaatste het terrein van zijn „werkzaamheden" naar Eind hoven. Daar viel hy wegens een ernstige in braak in handen van de politie, met het g< volg, dat hij voor drie jaar werd opgeborgen. Spoedig nadat hij in vrijheid was gesteld, volgde zijn aanhouding wegens medeplichtig heid aan den overval met roof te Maren. Op verzoek van de Cssche gemeentepolitie heeft de recherche te Amsterdam aldaar erd d-n glnzpnwns-her G. L., bijgenaamd de Pilo, afkomstig uit Oss, doch den 1:" as .en t i. verolij (houdende in de hoofd stad. De aangehoudene wordt verdacht vai: medeplicht'gheid aan verschillende inbraken, gepleegd in de jaren 1930 tot 1932 te Oss. Met de reeds gearresteerde C. van B. en en een zekeren van L. had hy een benae gevormd. Door de Maastrichtsche recherche werd als verdacht van medeplichtigheid aan een te Oss gepleegden roofoverval, gearresteerd, H. J. M. v d. O. Hij werd naar Css overgebracht er aldaar ter beschikking gesteld van de ge meente-poli tie. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Hoogste stand te Hannover 766.0. Laagste stand te Seydisfjord 751.8. Stand vanmorgen half twaalf 765.5. WEERVERWACHTING Meest zwakke wind, uit N. tot O. richtin gen, afnemende bewolking, weinig of geen regen, wanner overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge druk over de Britsehe eilanden breidde zich W.-waarts uit. Hij staat nog in verbinding met het maximum ver in het W. over de oceaan. De depressie over de Oostzee vulde op, ter wijl het lage drukgebied nabij IJsland zich O.N.O.-waarte verplaatste en thans wordt gevolgd door vrij f'inke drukstijgingen. Tengevolge van de invloed van deze de pressie heeft bet hooge drukgebied aan zijn N. zijde een weinig aan beteekenis verloren, doch het zal waarschijnlijk daar weer ver sterken. Over het geheele waarnemingsgebied 13 het rustig weer. In onze omgeving is de lucht nog betrok ken of zwaar bewolkt. In Frankrijk is het he'der, evenals in Z.W. Duitsch'and. Over bijna het geheele waarnemingsgebied is de temperatuur gestegen, slechts op IJs land werd het aanmerkelijk kouder. Boven ons land zijn (lc hovcnhchtfemoe- raturen wederom hooger geworden. De be wolking belette echter een aanwarming van de onderste luchtlagen van eenige beteekenis Toch moet men venvachten dat bij do heerschende hooge drulctoestand de bewol king op gaat lossen, hetgeen een aanzienlijke stijging van temperatuur tengevolge moet hebben. De rogenkansen rijn gering. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaaLf 15.6 C. 2 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.22 uur, zonsondergang 8.50 uui Maan op v.m. 8.4S uur, onder nam. 9.27 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.20 uur tot 's morgens 4.53 uur DE PAUS NAAR ZIJN ZOMERVERBLIJF Pa us Pius XI heeft Woensdagavond in gezelsehap van hoogwaardigheidsbekleders het Vaticaan verlaten om zich naar zijn zo merverblijf Castel Gandolfo te hegeven Het gezelschap maakt de reis in auto's. Men neemt aan. dat de Paus ongeveer twee maanden te Castel Gandolfo zal blijven. VIERKANTE MUNTEN IN AMERIKA Uit Washington: Thans is bepaald, dat de munsttuUken van een halven en een tienden dollarcent, die worden aangemuni als betaalmiddel voor de omzetbelasting op kleine oanköopen, vierkant van vorm zullen zijn met ronde hoeken (dus ongeveer als de Nederlandsehe „vierkante" stuivers) en in he* midden voorzien van een gat. Dit is de eerste maal. dat in Amerika niet- ronde muraststukken worden aangemunt BAANDEN Te N IJ m e g e n werd de brandweer gealar meerd voor een hev.gen uitslaanden brand, die was uitgebroken in de kiompemmakerli] firma Van Os aan de Van Peltlaao Door de aanwezigheid van veel brandbaar materiaal vond het vuur gretig voedsel en breidde het zich zeer snel uit, zoodat in een oogwenk de klompen makerij, zoowel als de wooing van den heer Van Os m lichterlaaie stonden. Zoowel het woonhui als de klompenmakerij zijn vrijwel geheel uitge brand. Een gedeelte van den inboedel kon oog gered wccden. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak Ls nog onbekend, - Te De We leden van den Zeekrijgsraad ervan te overtu gen, dat hetgeen van B deed, verdedigbaar is, dit aan de hand van het Witboek en met de wet hand. Pl heeft vervolgens oog over dc gezagshard- fiav ng n het aV?em-en gesproken. Van hoog tot laag, zeidc men, dat hel oezag van Den Haag niet opgehouden werd. Deze omstandigheden aanmerking nemende, moet men de houding Van B. bcoordeelen. Over de ten laste legging zelf geeft pl. eenige theoretische opmerkingen. Toen luiteoart Van B. eenmaal op den wal Was, begreep hij niets van de houding v< autoriteiten, die zonder uitzondering zijn houding ten sterkste bleken af te keuren. Pl. bes'oot zijn uitvoerig pleidooi met den Zee- krilgsraad in ovenvpg'ng te geven zich rijp te be- nslot'e vrijspraak, geen ont- den zeedi :nst en geen ontzegq'ng uit de bij de gewapende macht te Waterstanden Rivieren Heden Vorig lïhelnfelden 2,fi9 2,70 BrHsacb 1,74 1,78 Kehl 2.78 2,78 Maxao 4,18 4,2fi Diedeshelm 2,2fi 2,88 Mannheim 3,18 3,2fi Lohr 0,85 0,80 Mains 0,81 0,8fi Blngen 1,85 1,90 Caub 2,< >3 2/ 8 Ems 1,04 1,04 Cohlens 1,95 2,00 Trier 0,13 0,09 Heden Yorle ■o,or'0.03 0,00 1,26 10,18 10,21 7,88 7,13 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St. Andries Vreeswijk Iw 0^37 0,& Westervoort 8,47 8,54 Deventer 2,36 2,4i Kampen 0,04 0,01 Eystlen 45,98 45,ft Maastricht 40,59 40,35 Grevenbicht 27,76 27,7J Venlo 00,00 00,C< Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl Tereclu illno 10,21 22,4o Hariingtn 11,15 23,25 Den Helder 8,s5 21,15 lJmuiden 4,43 |7,0G Htiek v. Hull. 3,53 16,21 Sclieveuingen 4,u3 1' ,31 Rotterdam 6 10 18,18 4,42 17,01 6,39 17,5! 3,54 i6,li 4,37 16,' Willemstad Brouwersh. Zierikzee Weinel dingt 4,56 17,1 Vllasingen 3,02 15,1 Terne uzen 3,34 15,4 Hansweert 4,27 16,2 bevoegdheid Hierna werd tot twee uur in den midd paureerd. waarna re- en dupliek volgde. Uitspraak over 14 dagen. in de garage van T. W.. Twee autobussen en een auto giogen verloren. De garage ls geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Zeddam (Gld.) is 'snachts de boer derij van Buitiog afgebrand. Alleen het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Te Laren (N.H.) ontstond brand In eet schuur achter het Kloos'er. De bewoners vso lendeade perceelen de families J. Kok, T. Kok J. Lustig, brachten, aacgezien gevaar voor over slaan van het vuur op de woningen niet denk beeldig was. htm inboedels in veiligheid. Ocdanic het optreden van de brandweer heeft mei kunnen verhoeden, dat twee schuren alsmede eer achter een vao de wonragen staande hooibzrg e« prooi der vlammen zijn geworden. Ook de ach terkamer van de woning van Kok brandde gehet uit. De ovrrige bebu:zingen heeft men kunnei behouden Twee varkens vao J. Kok en twinti< konijnen van J, Lustig kwamen id de vlammo om. De hulzen alsmede de inboedels warei Verdronken De 14-jarige v. d. L. die bij zijn grootmoe Je aan den Ringdijk nabij Sloten (N.H.) gelogeen was. is bl| het visschen in de R ngvaart te w oeraakt en jammerlijk verdronken. De jongen, od een schuit zat te visschen viel door een ongciui te water, en verdween direct in de diepte. Toe: hii eruit gehaald w?rd. bleken de jevensgeestei reeds oeweken te zijn. Het lijkje is per ziekenauto naar de ouderlijke won'og te Amsterdam ver Sedert een paar dagen werd tg Amsterdan vermist een 7-jar g zoontje vao een schippei met zijn vaartuig in het Oosterdok voor Scheepvaarthuis lag De politie heeft langaurij gedregd omdat men vreesde, dat het kind spr lende over boord was gevallen. Thans lijkje van het kind uit het Oosterdok gevocdec toen het door schroefwater van een schip boven kwam. Te Eindhoven ls bij de brug In de Tonge reschestraat het lijk van den 61-jarigen J. Dcrp Walraven door de Rijkspolitie uit hel Ein< hovensch Kanaal opgehaald. De man is waar schijnlijk in het donker te water geraakt. Te Amsterdam ls op de Hcerengrach bij de Leidsches'raat een ongeluk gebeurd waar bij de 18-jarige jongen M. om het leven komen. Op een fiets rijdende raakte hij een k ap de macht over het stuur kwij\ Hij kwam tegel een boom terecht, die vlak bij het wa'er stont en reed in de Keizersgracht. Hoewrl hij b.'trefc kelijk spoedig op het droge is gebracht mocht hd oiet gelukken de levensgeesten op te wekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2