Jlieuiue ^ciïtsdjr (ümirnrit AvanG Dagelijks verschijnc nd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Rondom het nieuwe Kabinet=Colijn BINNENLAND. Gemengd Nieuws. SCHOENEN CHEMISCH REINIGEN-VERVEN PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar "iu: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5540 DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang 'abbertentitprijjen: Van I tot 5 regels I.17V» Elke regel meer0.22'A Ingezonden Mededeelinget» van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0,17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 Radio-rede Minister COLIJN De aangekondigde radio rede van de Minister-president Dr H. COLIJN zat morgenavond om 8 uur over de beide zenders worden uitgezonden. VERKEKEN KANS In het roode kamp heerscht groote teleur stelling. Met ingehouden adem hadden de sociaal-democraten d-e ontwikkeling van het conflict gevolgd en in hun pers aange wakkerd; eindelijk zette Mr Aalberse door en toen scheen het oogenblik daar, dat ook sociaal-democraten aan 't bewind konden komen. De illusie duurde niet lang. Eenstemmig wees de roomsche pers een kabinet, dat uit sluitend op eigen partij en de S.D.A.P. zou steunen af en ook Mr Aalberse liet geen twijfel over: die basis was hem niet breed genoeg. Thans verwijt de heer Albarda hem en wellicht niet zonder reden dat hij onvoorbereid een crisis heeft uitgelokt en feitelijk is de S.D.A.P. daarvan de dupe .geworden. Wij zouden zoo zeggen-, het stond van te voren volkomen vast, dat geen en kele der andere partijen tot een kabinet zou toetreden, gebaseerd op de critiek van Mr Aalberse. Echter, de heer Albarda heeft blijkbaar in de meening verkeerd, dat een rood- roomsch kabinet kans van slagen had. Wij wezen er reeds op, dat iaën de op dracht aan -Mr Aalberse op tweeërlei ma nier kan lezen. De gangbare opvatting was: met „een kabinet op zoo breed mogelijke basis" is een ministerie bedoeld, dat een breede basis heeft Men zou taalkundig echter ook kunnen lezen: „een kabinet, waarvan de basis zoo breed mogelijk is", al wordt deze door slechts twee partijen ge vormd. Deze opvatting wordt door den heer Al barda gehuldigd. Hij zegt: „De bewoordingen van de opdracht, die de Koningin aan den leider der Katholie ken wenschte te geven, lieten den heer Aal berse groote vrijheid. Het parlementair kabinet moest een „zoo breed mogelijke basis" hebben. De breedte was echter niet voorgeschreven. Zij zou slechts van de mogelijkheid afhangen." Indien deze opvatting juist is, dan heeft de heer Albarda volkomen gelijk, dat men het met een kabinet, steunend op 50 kamer leden (28 R.K en 22 S.D.A.P.) had kunnen wagen. Nu kan men zeggen, dat 50 leden geen meerderheid vormen en dat het dus veel zou lijken op een minderheidskabinet; maar het is duidelijk, dat enkele eenlingen een 'rood-roomsch kabinet wel zouden steunen. Al te optimistisch oordeelt echter de heer Albarda, wanneer hij beweert, dat men, „gezien óten toegenomen invloed van de S.D.A.P. in het land op meer dan 50 procent der kiezers" had mogen rekenen. Hij ziet daarbij over 't hoofd, dat „de S. D. A. P. in de regeering" onmiddellijk een groot deel van haar werfkracht zou verlie zen en dat het samengaan met rood de roomsch-katholieken ook niet aan populari teit zou doen winnen. Bovendien: men schermt elke dag met de bewering, dat de „politiek van Colijn" bij de stembus een en andermaal „veroordeeld", is. Aangenomen, dat zulks waar mocht zijn. rijst toch onmiddellijk de andere vraag: 'maar welke politiek is dan begeerd? Zoolang men daarop het antwoord niet geven kan, blijft samengaan van Roomsch met Rood een roode illusie en moet men telkens erkennen: het is een verkeken kans. Het roomsche drietal De R.-K. ministers en hun kamerfractie Men meldt uit Den Haag aan de Maas- b o d e: De laatste dagen bleek het meer en meer. dat in de katholieke parlementaire kringen groote ontstemming bestaat ten opzichte van de drie katholieke minisers in het ka- binet-Colijn, omdat zij de regeeringsverkia- ring, waarin volkomen onnoodig de katho lieke kamerfractie in één hoek gedreven werd met de socialisten, communisten, re volution n ai ren en Kerstianen. hadden goed gekeurd en daardoor mede voor hun ver antwoording hebben genomen. Voor het herstel van een goede verhou ding tnsschen het nieuwe kahinet en de katholieke kamerfractie zal, naar ons werd 'verzekerd, ook deze in grievenden vorm gekleedc regeeringsverklaring moeilijkheid opleveren. DR. COLIJN OVER INTER NATIONALE STABILISATIE Het monetaire beleid De Minister-president, Dr H. Col ij n, heeft heden tegenover den correspondent voor Nederland van de Agence econimique et financiere de volgende verklaring afge legd: De politieke crisis is in weinig dagen op gelost Dank zij de snelle wijze van oplos sing dezer crisis is Nederland bewaard ge bleven voor een geforceerde devaluatie van den gulden, die, ingeval van een langdurig tijdperk van politieke onzekerheid, het eco nomisch leven had kunnen ontwrichten. De aanvallen tegen den gulden zijn vol komen mislukt en het nieuwe kabinet is vastbesloten het tot dusver gevoerde mone taire beleid voort te zetten. Wat de internationale economische en financieele vraagstukken betreft, ben ik meer dan ooit de overtuiging toegedaan, waarvan ik herhaalde ma len blijk heb gegeven, o. a. op de Eco nomische en monetaire conferentie te Londen, dat het eenerzijds absoluut noodzakelijk is ten spoedigste te ko men tot herstel van gezonde inter nationale handels-politieke verhou dingen en anderzijds te komen tot internationale munt-stabilisatie. De landen zullen in beide opzichten tot overeenstemming moeten geraken. Ik voeg er aan toe, dat Nederland niet zal aarzelen zijn medewerking te verleenen aan elke ernstige poging op dit gebied, in het bijzonder aan een internationale goed-voorbereide stabi lisatie-conferentie. Minister Slingenberg beëedigd H. AL de Koningin heeft gisternamiddag te half 7 in het paleis Noordeinde den nieuwbenoemden Minister van Sociale Za ken, Mr AL Slingenberg, ter beëediging ontvangen. Het departement van Landbouw Komt begin September tot stand Naar wij vernemen zal Minister Deckers, die zal worden benoemd tot Alinister van Landbouw en Visscherijen, deze functie be gin September aanvaarden. De nieuwe de partementale indeeling betreffende Econo mische Zaken zal alsdan ingaan. De ambte naren, thans werkzaam aan Landbouw en Visscherijen, zullen naar het nieuwe depar tement overgaan, zoodat geen nieuwe pos ten voor uitbreiding van personeel zullen behoeven te worden gemaakt. Mr Dr v. Rhljn secr.-generaaL van het nieuwe departement, mr dr A. A. v. Rhijn, zal te vens waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Handel en Nijverheid worden om de onderlinge samenwerking tusschen beide Departementen te bevorde- Ministers met vacantie De Minister van Binnenlandsche Za ken zal zich morgen met verlof naar het buitenland begeven. De voorzitter van den Ministerraad en verschillende andere ministers zul len in het midden der volgende week met vacantie gaan. De vorming van het kabinet-Colijn De communisten willen bijeenroeping der Tweede Kamer Het Tweede Kamerlid, de heer L. de Vis ser, voorzitter van de Communistische Ka merfractie, heeft zich, in verband met de door het vormen van het kabinet-Cölijn ge schapen situatie, tot den secretaris van de Sociaal-Democratische Kamerfractie, het Kamerlid IJzerman gewend. De heer de Visser stelt voor, dat vanuit beide Kamerfracties onmiddellijke bijeenroe ping van de Tweede Kamer zal worden ver zocht Dit kan geschieden, indien tien Ka merleden een verzoek daartoe indienen. De heer de Visser is van meening, dat het vormen van een kabinet-Colijn zoodanig in tegenspraak is met len uitslag der jong ste Raadsverkiezing, dat de Kamer, na alles wat sindsdien gebeurd is, onmiddellijk in staat moet zijn, hierover ^telling te nemen. WAAROM MR GOSELING BEDANKTE „Kwaadaardige fantasie" van de Tijd Het heeff. h* pariementaire kringen fiterk de aandacht getrokken, dat de ka binetsformateur na een langdurige con ferentie met den Katholieken fractievoor zitter prof. Aalberse nog bovendien met mr. C. Goseling lid dier zelfde fractie een onderhoud had. De oorzaak van de afwijking der ge woonte nu kan geen andere zijn, men kan zich tenminste geen andere denken, dan een verschil van opinie tusschen mr Go seling en prof. Aalberse een verschil,, dat reeds in de dagen voor de openbare behandeling van het bezuinigingsontwerp door enkele -bladen werd gesignaleerd. Alen blijff niet ver van de waarheid, wanneer men veronderstelt, dat dit ver schil ligt in de houding der beide staats lieden tegenover de devaluatie. Prof. Aal berse is, gelijk voldoende bekend, per- pensoonlijk tegenstander, terwijl mr. Go- seliing haar niet zonder meer verwerpt In dit licht moet men dus uit de con ferentie van den formateur met mr. Go- seling afleiden, dat de monetaire politiek op het oo.ge inblik in het brandpunt der v1 staat- Deze voorstelling van zaken vond De Maasbode erg vreemd en het blad wend de zich tot Mr Aalberse. De opheldering, welke deze aan het blad verstrekte, is ook als bijdrage over de oplossing der crisis, van belang. We laten de verklaring Mr Aalberse dus geheel volgen. Toen wij, aldus de AI aasbode, van morgen bij prof. Aalberse naar de juist heid van deze mededeeling informeerden, bleek ons dat hij over dit stukje heftig verontwaardigd was en het bestempelde met de kwalificatie: kwaadaardige fan tasie. De zaak is namelijk deze. Nadat dr. Colijn Alaandagmorgen om negen uur van de Koningin opdracht had gekregen tot vorming van een extra-parlementair kabinet op zoo breed moge'ijke basis, was mr. Aalberse reeds te kwart voor tien bij hem aan huis aanwezig, natuur lijk tot het houden van een bespreking hoe er verbetering zou kunnen komen in de verhouding tusschen het kabinet en de katholieke kamerfractie. In de loop van het gesprek bleek, dat de formateur van meening was, dat mr. van Schaik het departement van justitie wilde verlaten. Op grond daarvan gaf mr. Aalberse de raad in deze vacature een beroep te doen op mr. Geseling. Hij mi de dat, wanneer de voorzitter van Katholieke Staatspartij, die een zeer groot vertrouwen zoowel in de partij als in de kamerfractie bezit, aan dit belangrijk de partement in het kabinet zou will.en tre den, dit zeer aanmerkelijk zou medewer ken om het vertrouwen van de katholieke kamerfractie in het kabinet te herstellen. Op .grond daarvan heeft de formateur Dinsdagmorgen mr. Goseling ontvangen, niet om hem over de politieke toestand te raadp'egen, maar. om hem uit te noo- digen de portefeuille van defensie, die vrij kwam, omdat minister Deckers naar het nieuw op te richten departement van Landbouw zou gaan, te aanvaarden. Toen bleek, dat hij daartoe niet bereid was, werd hem de portefeuille van justi tie in vooruitzicht gesteld. Hij kreeg tijd tot 's avonds acht uur voor zijn antwoord. Toen mr. Aalberse dit vernam, heeft hij onmiddellijijk het bestuur van de katho lieke kamerfractie bijeen geroepen. Tij dens deze vergadering kreeg mr. Goseling bericht, dat mr. van Schaik aan justitie zou b'ij ven. zoodat dus enkel defensie open bleef. Het bestuur van de kamerfractie was daarop van meening, dat hierin geen vol doende grondslag zou kunnen liggen om het geschokte vertrouwen voldoende te herstellen. In deze geest heeft mr. Gose ling bericht gezonden aan dr. Colijn, voor dat deze zich naar de Koningin begaf om Haar mee te deelen, dat hij de opdracht tot kabinetsformatie aanvaardde. Uit dit relaas blijkt dus, aldus de Maas bode. dat van de fantasie van „De Tijd" als zou bij het onderhoud van mr. Aal.berse en mr. Goseling het devaluatievraagstuk het moment geweest zijn, niets hoe waar is. De R.K. Staatspartij Het is de moeite waard nota te nemen van een artikel, dat in de „R.K. Staats partij", het maandblad tot voorlichting van de leden en organen dezer partij, verscheen voordat de Kabinetscrisis was opgelost. Wij lezen daar: De fractie heeft èn haar standpunt èn de gevolgen ampel en breed overwogen, en haar beslissing genomen, gedreven door haar sterke overtuiging ten aanzien van het belang van het land, dat is het algemeen belang. Zóó alleen mag zij haar plioht verstaan. Individueele beoordeelaars kunnen zich nu eenmaal nooit zoo sterk gesteld voe len voor deze plicht tegenover de ge meenschap. In de voorbereiding, natuurlijk niet van de val van het Kabinet-Col ijn (dat ware een potsierlijke voorstelling!), maar van de vorming van een goed gefundeerde overtuiging ten aanzien van de groote lijn van het algemeen regeerbeleid, is de partij in haar organen ter dege betrok ken geweest, niet het minst door ons maandblad. Op deze heeft de fractie voortdurend het algemeen beleid van het Kabinet ge toetst Maar ten slotte heeft juist op deze hoofdpunten het beleid in feite gefaald; en toen kwam de breuk. Daarvan wordt gezegd: Er is geen reden tot juichen, misschien niet eens tot het slaken van zuchten van verlichting. Alaar wel is er alle aanlei ding om de daad van eerlijke en harde plichtsbetrachting te erkennen en het op- houwende werk te schragen en te steu nen door een sterk vertrouwen. Wij staan niet geïsoleerd of in min gewenscht ge zelschap. De debatten in de Kamer en zeker dc slechts voor ingewijden volko men te benaderen sfeer, die daaromheen heerschte, hebben dit duidelijk bewezen. Met name de S.D.A.P. stond om te midden van allen ernst eens een sportle ven term te gebruiken in het groote debat buiten spel". Het Voorloopig Ver slag on w.o. 362 bevat een duidelijk sche ma van eischen, waaraan naar onze mee- ning het Regeeringsbeleió moet voldoen. Werkbehoud en werkverruiming, daar op moet alles worden ingesteld, met alle mogelijke en denkbare middelen, doelbe wust, zonder defaitisme. Zoo komt wel onafwendbaar het economische op den voorgrond, maar dan blijkt ook aan stonds, hoe eigenlijk en in diepste wezen groote zedelijke goederen van het volk op het spel staan. Het oordeel van Mr. Wendelaar Een redacteur van 't A.N.P. in Den Haag heeft een onderhoud gehad met mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond", over ontstaan en oplossing der ka binetscrisis. Air. Wendelaar was in de eerste plaats van meening, dat minister Colijn de R.-K. Kamerfractie niet had mogen stellen voor de vraag, of zij vertrouwen had in het be leid van de regeering. Het ministerie-Colijn was een extra-parlementair kabinet, waar tegenover de partijen in zooverre gebonden waren, dat er over de samenstelling en de hoofdlijnen van het program van te voren overleg ,was gepleegd, maar waartegenover de partijen formeel vrij waren in het oefe nen van critiek. Er was, vervolgde mr. Wendelaar, ge bleken, dat er bij de Roomsch-Katholieken critiek, zelfs zeer veel critiek, was. Hoe kon minister Colijn dan meenen, dat de Roomsch-Katholieken van hun volledig ver trouwen in zijn beleid zouden doen blijken? Er is, merkte mr. Wendelaar op, echter plaa/ts voor de vraag, of prof. Aalberse niet een zachtere vorm voor zijn antwoord had kunnen kiezen. In dezen zin, dat hij erop gewezen zou kunnen hebben, dat de Roomsch-Katholieken gaarne een anderen weg op sociaal-economisch terrein zouden willen gaan, doch dat zij geen mogelijkheid zagen, om voor hun ideeën voldoende me dewerking te verkrijgen om deze uit te voe ren en om die reden dan ook hun verdere steun aan het ministerie-Colijn niet zouden weigeren. Er is, vervolgde mr. Wendelaar, uit de afloop van zijn poging, om een parlemen tair kabinet te formeeren, gebleken, dat prof. Aalberse niet voldoende voorbereid was om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die de R.-K Tweede-Kamer fractie in het leven had geroepen. Dat geeft blijk van een gebrek aan verantwoordelijk heid, vooral op een zoo moeilijk tijdstip als thans, waarbij zijn optreden de ook door hem niet gewilde devaluatie tot gevolg had kunnen hebben. In het bijzonder had prof. Aalberse moe ten begrijpen, dat de uiterste consequentie van zijn optreden had kunnen zijn een sa mengaan met de sociaal-democraten. Hij had het alleen tot een conflict van de R.-K. Kamerfractie met het ministerie-Colijn mo gen doen komen, indien hij ook tot een sa mengaan met de sociaal-democraten alleen bereid was geweest Ik constateer verder aldus mr. Wende laar dat de Roomsch-Katholieken thans bereid waren tot samenwerking met de li beralen in een parlementair kabinet, waar tegen zij in 1933 zulke groote bezwaren hadden. De liberalen achten intusschen samenwer king in een parlementair kabinet, als door prof. Aalberse gedacht, niet mogelijk. Het gevaar van devaluatie Een waarschuwing uit België De zegeningen van de devaluatie worden volstrekt niet algemeen gewaardeerd. Zoo schreef bv. vorige week de Belgische (r.k.) „Standaard": „Het is begrijpelijk, dat de belangstel ling in het land voor het verdere ver loop van de ontstane crisis zeer groot Ook in het buitenland volgt men met gespannen aandacht de gebeurtenissen. Nederland staat voor beslissingen, die van ver strekkende invloed zullen zijn op het economisch en financieel leven van het land. Wij mogen verwachten, dat de katho lieke partij bij het bepalen van haar houding zich zal laten leiden door het algemeen belang. Wij, die in België tot tweemaal toe de nadeelen van de deva luatie hebben gekend en de gevolgen van de laatste devaluatie thans aan den lijve gevoelen en die nog meer zullen voelen binnen afzienbare tijd, „wanneer de lich ten van de tentoonstelling zullen gedoofd zijn", wij zien met zorg een beslissing der Nederlanrische regeering ten gunste van een waardevermindering van de gulden tegemoet. Al zou dit slechts de eerste devaluatie zijn. België is reeds aai tweede ONZE BRUSSEL-REIS De inschrijving voor deze reis is nu gesloten In ons blad van morgen vol gen nadere mededeelingen en instructies voor de deelnemers DE DIRECTIE Er kan aan minister Colijn verweten worden, dat hij de deflatie-politiek niet in al haar consekwenties doorgevoerd heeft Devaluatie is echter een ontzaglijk kwaad. Ook de premier van Zeeland moet dit bij ons toegeven. Hij voegt er evenwel aan toe, dat er niet aan te ontkomen was. Wij deelen zijn meening niet. Zou werkelijk ook Neder land het bewijs leveren, dat er aan deva luatie niet te ontkomen is? Men denke bij onze Noorder-broeders en vooral aan katholieke zijde nog eens ernstig na, alvorens een definitieve stap zal worden gedaan in dc een of andere richting". De Burgemeester van Albury in ons land De heer Alfred Wangh, burgemeester va Albury, die zich zoo verdienstelijk maakte bij de noodlanding van de „Uiver" en die thans te Londen vertoeft, hoopt Zaterdag morgen in Nederland te arriveeren. Voor de jeugdige werkloozen Het Prov. Comité voor Zeeland van de Cen trale voor Werkloozenzoig, dat dit jaar reeds werkloozenkampen organiseerde te Westhove en te Bergen op Zoom, is voornemens van 9 tot 19 September en van 23 September tot 3 October resp. te Haamstede en te Westhove wederom kampen voor jeugdige werkloozen in te richten. Visscherij Zuid-Holl. stroomen De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat, met afwijking van het voorge- schrevene in art. 8 van het Zuid Holl. 9:i menvisschery-reglement, aan ankerkuil- aalbotvisschers, die in het bezit zijn van daartoe strekkende vergunning van het dis trictshoofd in het belang van de uitoefening der visscherij, wordt toegestaan tot wederop zegging, doch uiterlijk tot en. met 31 October 1935 te visschen met een ankerkuil in het Hollandsch Diep boven de lyn, gaande van het Kuetlicht van Willemstad naar den haven- dam van Numansdorp bovenwaarts tot de van de spoorbrug aan den Moerdijk, wanneer het water aan de peilschaal te Keulen beneden 1.25 M. staat. Dezelfde minister heeft bepaald dat, me»: afwijking van het voorgeschrevene in art. 8 lid 1 en 2 van hetzelfde reglement in het be lang van de uitoefening der visscherij worac toegestaan tot wederopzegging, jerh uiterlijk tot en met 31 October 1935, in het gedeel'ce van het Hollandsch Diep van het Kustlicht van Willemstad tot- de haven aan de Boven- sluis, onder den Zuidelijken oever, te visschen een ankerkuil, ook wanneer het water de peilschaal te Keulen hooger dan 2.25 M. staat, mits men voorzien is van een daar- strekkende vergunning van het districts hoofd. Doodelijke brand te Amsterdam Oude man door rook gestikt In den afgeloopen nacht Is op de tweede etage van perceel Lekstraat 104 te Am sterdam een brand uitgebroken, die het leven heeft gekost aan een 83-jarigen be woner van deze verdieping. Toen de brandweer, die spoedig was gewaar schuwd, arriveerde en zich toegang tot de etage verschafte vla het trappenhuis, sloeg haar e weldige rook en hitte tegemoet, waarom v, gasmaskers gebruik moest worden gemaakt. Kort daarna kon het vuur, dat zijn oorsprong had gevonden In de voorkamer met erker en inmiddels reeds was doorgeslagen naar een eveneens a straatzijde gelegen zijkamertje, met twee stralen, waarvan een over den uitgeschoven ladder een binnendoor geleid werd, bedwongen worden. De voorkamer is geheel en het zijkamertje gedeeJ telijk uitgebrand. Bi) het verder onderzoek hebben brandmeesters in een achter beide vertrekken gelegen slaapka mertje, dat zij via een gangetje, bereikten en dat eveneens vol rook stond, een 83-jarigen aangetroffen. Hij had een doek om den hals ge knoopt en gaf geen teekenen van Wen meer. De •brandweer paste onmiddellijk met behulp va zuurstofkoffer kunstmatige ademhaling toe, welke daad later door den G.G.D. werd overgenomen. Het slachtoffer bleek echter reeds te zijn over leden Aangenomen moet worden dat hij door den hevigen rook is gestikt. Drie wouwen die mede deze etage bewoonden, de huishoudster van het slachtoffer en t dames, welke de zijkamer hebben gehuurd, w; niet thuis. Gebleken is nog. dat de oude heer nog al voorzichtig met vuur. omging, hoewel omtrent de oorzaak van den brand niets met zekerheid vast- Systeem HANDWERK Doen U prettiger loopen door buig zamer onderwerk zonder spijkertjes Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BI?. 1 Morgenavond 8 uur zal de minister-presi dent Dr. H. Colijn een radio-rede honden, die door beide zenders zal worden uitgezonden. Blz. 2 Laval, Eden en Lltwinofl hebben gister avond een compromisformule aan Italië en Abessynië voorgelegd, strekkende fot voort zetting van de arbitrage en eerst bij defini tieve mislukking, behandeling van het ge- heele probleem door den Volkenbondsraad. Naast de water-ramp in het Verre Oosten thans een droogte-ramp, die millioenen met hongersnood bedreigt. Mijnramp in Zuid-Afrika, Voor den Marinekrijgsraad te Den Helder werd de muiterij op „De Zeven Provinciën" behandeld. Tegen lnitenant Van Boven werd 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Bldz. 3 Te Zwolle werd de jaarvergadering ge houden van de Vereen, voor Chr. Geref. Schoolonderwijs. blz. 8 De bouw der sluizen dam-Rijnkanaal, 't Gevaar voor bederven van da tegenwoordige subtiele stoffen in grooL Wend U daarom tót den meest vakkundige Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam 3 - J aarlijkse winstverdeling AGENTES GEVRAAGD Poging tot inbraak in een school Een brutale poging tot inbraak, welke, doordat de daders vermoedelijk onraad bespeurd bobben, tot geen voor hen voordeelig resultaat heeft ge leid. is in den afgeloopen nacht gepleegd in het gebouw van de Middelbaar Technische School aaa de Plantage Muidei gracht te Amsterdam, dat ook voor eenigen tijd door leden van het Inbrekersgilde is bezocht. Het was een nachtwaker van de A.G.P.N.V* die ontdekte, dat van een deur, welke toegang gaf tot de school, een paneel was uitgebroken. Hij waarschuwde de politie, die bij het voorloo pig onderzoek vaststelde, dat in het kantoor de Inventaris overhoop was gehaald en dat de brand kast welke overigens in verband met het vorige bedoek, geen geldswaarden bevatte! sporen toonde, die er op wezen, dat men getracht had. die meubel te forceeren. Een hernieuwd onderzoek wees uit dat er niets vermist wordt. Van de daders is tot nu toe geen spoor ontdekt. GESTOLEN GELOOFSBRIEVEN Conflict in een kiesvereeniging In de zitting van den gemeenteraad van Does burg bleek, dat de geloofsbrieven van den heer E. ten Hulzen, die ook wederom als lid van den nieuwen raad zou zitting nemen, niet aanwezig waren en dus zeer waarschijnlijk ontvreemd zijn. De stukken voor den raad waren zooals gebrui kelijk. eenige dagen tevoren voor de leden in de raadszaal ter inzage gelegd Door verscheidene raadsleden is geconstateerd, dat zij toen aanwe zig waren. Men zoekt verband tusschen dezen diefstal en het feit. dat de heer ten Hulzen in strijd met zijn afspraak het raadslidmaatschap wederom heeft aanvaard, waardoor hij door de kiesvereenigmg ..Burgerplicht" werd geroyeerd. Het blijft nog een punt van overweging of de heer ten Hulzen in den nieuwen raad zal worden toegelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1