ïSaiCfi) VACANTIE-ADRESSEN De Levensloop van Pieter Peuter WOENSDAG 31 JULI 1935 Kerknieuws. NED HERV. KERK Beroepen- Te Aclittienihoven, W. L. Mulder te Hoevelaken. Te Randwijk, Jac. Vermaas te Hoogeveen. Te MiJdel- harnis, P. de Looze tc IJsselmuideh. Aangenomen: Naar Appelscha, cand. II. Engelsma te Oostcrend (Fr.) Naar Twello, A. Steenbeek te Surliuizum. Bedankt: Voor Birdaard c.a., H. Engel sma, cand. te Oosterend (Fr.) GEREF. KERKEN GERF.F. GEMEENTE Tweetal: Te Opheusden, R. Kok te Veenendaal en W. C Lamain te Rotter- Bedankt: Voor Katwijk aan Zee en Sche\eningen, M. Keikoop te Urtecht. DOOPSGEZ. GEM. BEROEPBAAR VERKLAARD De classis Gorinchem der Geref. Kerken heeft na afgelegd examen met algemeene Stemmen tot den dienst des Woords toege laten den heer J. J. Beukenkamp, be roepen predikant te Hardinxveld. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondagmorgen heeft Rev. Dr. W i 1- liam Thomson, na een diensttijd van ruim 40 jaren, afscheid genomen als predi kant van de Engelsche kerk op het Begijn- hQf te Amsterdam hij sprak daarbij over Bom. S 35—39. Het woord werd daar na gevoerd door Dr. M. J. A. de Vrijer, Ned. ■Herv. predikant, namens de classis Amster dam, en door den heer G. Kreyenbroek. na mens den kerkeraad der Engl. Ref. Church. De dienst werd bijgewoond door burge meester Dr. W. de Vlugt. Dr. Thomson zal zich te Aberdeen ves tigen. Men schrijft ons uit Onnen: Het was Zondag een blijde dag voor de Geref. Kerk alhier. In Dec. 1934 geïnstitu eerd, mocht zij nu haar eersten leeraar ont vangen. Na in den morgendienst bevestigd te zijn door Ds. J. L. v. d. Berg, em. pred. te Renswoude, die tot tekst had gekozen 1 Cor. 4 1 en 2, deed Ds. A. K u i p e r des middags onder zeer groote belangstelling zijn intrede en bediende het Woord uit 2 Petr. 1 19, sprekende over de vastheid, de helderheid en de zegen van het Profeti sche Woord. Daarna werden toegesproken de kerkeraad, catechisanten en gemeente, de afgev. van de kerk van Haren en van de Classis Groningen, de bevestiger, Ds. G. J v. d. Vegt, em. pred. van Haren, en de fa milie, welke toespraken werden beantwoord. De gemeente zong haar leeraar toe de be kende zegenbede uit Ps. 134 3. Ds. H. G. BRINK Inzake den gezondheidstoestand van Ds. II. G. Brink, predikant der Ned. Herv. Kerk te Nieuw veen, vernemen wij, dat er nog weinig venbetering is waar te nemen. Voor de maanden Augustus en September is de hulp van den Ring weer ingeroepen. Ds. C. F. WESTERMANN Wordt 2 Aug. 70 jaar De nestor van de Herst. Ev. Luth. predi kanten in 's lands hoofdstad, Ds C. F. Wester mann, viert a.s. Vrijdag zijn 70sten ver jaardag. Aan het Luth. Seminarium ontving hij zijn opleiding, o.a. van Prof. Chantepie de la Saussaye. Door zijn arbeid in den omtrek van zijn eerste gemeente Wildervank-Veendam be werkte hij, dat in Pekela voor het eerst een rechtzinnig predikant beroepen werd, n.l. zijn vroeggestorven vriend, wijlen Ds. J. H. jBogeholtz. 24 Juni 1900 deed Ds. Wester- mann zijn intrede bij de Herst. Ev. Luth. Gem. in zijn geboortestad, Amsterdam, waar Ds. Westermann een van de oudste predi kanten van alle gezindteiwis. In zijn ambte lijke loopbaan beeft Ds. Westermann zich op onderscheiden gebied bewogen. Vele ja ren was hij voorzitter van de afd. Amster dam van de Ned. Middernachtzendingver., terwijl hij van het hoofdbestuur van deze organisatie eveneens deel uitmaakt. Ook de Amsterdamsche Chr. Oranjever., waarvan hij nu eere-voorzitter is, diende Ds. Wester mann vele jaren als voorzitter. Ook is hij voorzitter van de kerkelijke commissie van het Herst. Ev. Luth. Kerkgenootschap cn voorzitter van het Ned. Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige zending, alsmede eere-voorzitter van de Luth. Kind'erzendings hond. Ds. Westermmann die veel heeft ge schreven, is ridder in de orde .van Oranje- iNassau. PARTIC. SYNODE Z.-HOLLAND-ZUID Naar ons gemeld wordt, is de Partic. Sy node der Geref. Kerken van Zuid-Holland ten Zuiden in voortgezette vergadering bij eengeroepen op 11 Sept. a.s. te Schiedam, in het Geref. Jeugdhuis. Algemeene Sijnode der Ned. Herv. Kerk Elfde Zitting. De president opent de zitting met het lezen van Psalm 90 en gebed. De notulen worden gelezen en goea- gekeurd. De president doet mededeeling over de begrafenis van Dr. Weijland, ook over zijn toespraak die voor de jongste geschie denis van onze kerk beteekenis heeft. Hij heeft ook in die toespraak doen uitkomen de groote liefoe van Dr. Weijland voor de Kerk. Hij doet ook eenige mededeelLngen over hetgeen door andere sprekers gezegd is in de" Kerk en op de begraafplaats te Veere. De. heer Venvcys brengt nu rapport uit over de wijziging van art. 10 van het Regl. op de Predikant traktementen. De conclusie om deze wijziging aan te nemen verwerft alle stemmen. Dezelfde rapporteur brengt rapport uit over een wijziging van art. 14 van het reglement op de preaikantstrakte- menaen. De conclusie tot aanvaarding van deze wijziging wordt aangenomen. De rapporteur de heer D. P. van Capelle van Walsurn rapporteert over de wijziging van art. 17 Regl. op de Predikantstrakte menten. Met algemeene stemmen wordt vol gens de conclusie de wijziging aangenomen. Dezelfde rapporteert ook over art. 23 van het Regl. op de Prodikantstraktementen. Ook deze wijziging worat op voorstel van de commissie aangenomen. Deze wijzigingen zullen aan de hoofdelijke stemming van de prov. kerkbesturen onderworpen worden. Door den heer Bokma wordt rapport uitge. bracht over een schrijven van enkele ouders uit Numansdorp over het uitstellen van den doop hunner kinderen. Daar deze zaak van den doop reeds in vorige synoaen bespro ken en beslist is wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Door Rev. M. E. Flipse, pred. bij de Re formed Church of America worden de groeten overgebracht van zijn Kerk. De president spreekt hem toe. De zitting wordt nu verdaagd wegens het houden van een syn. contracta en commis sie- vergaderingen Kerk en Staat in Duitschland Rijksminister Kerrl. Over de beteekenis der positie van den onlangs benoemden Rijksminister voor kerkelijke aangelegen.iedèn Kerrl heeft het N.C.P. deze lezing ontvangen: Tot dusver behoorden de kerkelijke aan gelegenheden deels bij het rijksministene van binnenlandsche zaken (dr Frick), deels bij het rijksministerie van wetenschap, op voeding en volksontwikkeling (dr Rust), een toestand, die trouwens ook in ons land voorkomt, waar kerkelijke zaken behooren gedeeltelijk bij het departement van justi tie, gedeeltelijk bij dat van financiën en gedeeltelijk bij dat van koloniën. Het Duit- sche kabinet nu heeft „om organisatorische redenen" deze heide afdeelingen der ge noemde ministeries bijeengevoegd en als nieuw ministerie gesteld onder rijksminis ter dr Kerrl, die tot dusver minister zonder portefeuille was. Tot kerkelijk commissaris is hij. niet benoemd. Of de overgang van kerkelijke zaken naar minister Kerrl voor de Belijdenisbeweging gunstig of ongunstig is, moet nog blijken, schrijft het N.C.P. Velerlei spanning. Dat er veel hoop is op een gunstig gevolg, zouden we niet durven zeggen. Het N.C.P. bericht ons tevens onder het opschrift „kleine moeilijkheden", dat in alle kerkprovinciën der Oud-Pruisische Uniekerk „spreekverboden" en „uitwijzin gen" voorkomen; op 1 Juli werd ds. Pecina te Seelow (Brandenburg) gevangengezet; op 3 Juli werd de predikant van Jugerndorf in Silezië korten tijd gevangen gezet; in Brandenburg zijn meer dan 20 predikanten het land uitgewezen; in Hessen kreeg ds. Erich Klein te Griesheim spreekverbod en uitwijzing uit Hessen, de hulpprediker Hohgraefe te ITdenheim uitwijzing uit het district Qppenheim; te Essen werden uit stapjes met dc jeugd der kerk verboden; te Radevormwald kreeg de predikant wegens zulk een uitstapje 50 mark boete, omdat hij zich schuldig gemaakt had „aan sport beoefening in con confessioneeic jeugdver- eeniging". Te Trebbin werd door de belij denisgemeente een noodkapel ingericht, waartegen de bevolking der plaats onder leiding der S.A.- en S.S.-mannen demon streerde; drie dagen na de inwijding dei noodkapel werd in deze ingebroken en alles volkomen verwoest, STRAND-IDYLLE (Historisch) In een aan het zeebad nauw verwant costuum zit in een strandstoel uit te rusten een predikant, onverdacht zuiver in de leer. Hoewel niet jong, ziet hij er nog jeugdig uit. Er komt een man met een zeer bekend Evangelisatieblaadje en biedt het den rus tende aan. Deze wijst het af, heeft het niet noodig (wat strikt genomen ook juist was). Waarop dc man van de Evangelisatie tot een bij den strandstoel staando bloedver wante van den dominee: „Treurig. Die jongelui moeten tegenwoor dig van de Waarheid niets meer hebben". EEN 200-JARIGE GEMEENTE De Ev. Luth. Gemeente te V1 i s s i n g e n heeft haar 200-jarig bestaan herdacht met een samenkomst, waarin Ds. C. F. Nolte, die zoowel de kerk van Middelburg als die van VÏissingen dient, de feestrede uitsprak. Daarna werd het woord gevoerd door den burgemeester van VÏissingen. den heer C. A. van Woolderen: ds. Visser. Evang. Luth. predikant te Rotterdam namens <ie Synode der Evang. Luth. kerk en door ds. J. S. Hartjes, namens den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente. Ds. Nolte dankte hartelijk voor de aangeboden gelukwenschen. De bijeenkomst werd besloten met het gezamen lijk zingen van het Lutherlied. ZIONISTEN-CONGRES. He negentiende wereldcongres der Zionis ten zal gehouden worden te Luzern, den 20sten Augustus. Sedert 1920 hebben de Joden over de ge- heele wereld meer dan zes en twintig mil- lioen dollars bijeen gebracht voor den her bouw van Palestina. De helft daarvan kwam van de Zionisten in Amerika. ACCOUNTANTSKANTOOR ■WIELENGA SIAl.'lllTSW1SG R ROTTERDAM 0 REORGANISATIES Tel.i R'dam 15606, Den Hans 710474 cn 3042! ZENDING EN PHILANTHROPIE Dr. J. OFFRINGA De in Zendingskringen welbekende Dr. J. Offringa, Hoofd van den dienst der Volks gezondheid in NecL-Indië en voorheen direc teur van het „Petronella-Hospitaal" te Djokjai, thans met verlof hier te lande ver toevende, zal, naar de Stand, verneemt, zich binnenkort met toestemming van de Ned.- Ind. regeering, voor het ondernemen van een studiereis naar Amerika begeven. Dr. Offringa heeft n.l. van de „Rockefeller- Foundation" het verzoek ontvangen naar Amerika over te komen, teneinde nader het werk en de organisatie van deze instelling te bestudeeren. Gistermiddag hetft de burgemeester van Rotterdam in de Hoeksche Boschjes te Hoek van Holland, de C. F. Jas-gedenkbank onthuld. Op de bank in het midden mevrouw Jas. rechts de moeder van den heer Jas. Rechts staande burgemeester Droogleever Fort-uyn en de scheidende commissaris van Hoek van Hollandde heer C. F. Jas. ZOMERCONFERENTIE ZENDINGSSTUDIERAAD Openingsrede van Ds. P. Visser De Zending op Nieuw Guinee Deze week wordt in het Conferentieoord van do Zendingsstudieraad te Lunteren de 26e Zomerconfercntie, uitgaande van dc Zendingsstudieraad, gehouden. Deze confe rentie is de eerste van een drietal, dat tel- kenjare te Lunteren gehouden wordt. De eerste conferentie is dooi ruim 100 deel nemers (sters) bezocht; ze staat onder lei ding van Ds P. Visser, Ned. Herv. pred. te Amsterdam. Maandag zijn de deelnemers te Lunteren gearriveerd. Des middags werd de huisves ting geregeld en is een zangkoor gevormd onder leiding van den heer J. R ij n s e n t, hoofd eener Chr. School te Halle, zijn eerste repetities begonnen. Nadat Ds Visser aan de avonddisch reeds allpn een hartelijk welkom had toe geroepen, vond des avonds de begroetings- cn openingssamenkomst plaats. Ds Visser wees daarbij op de verantwoor delijkheid van alle Christenen ten aanzien van de zendingsarbeid. Wij hooren vaak van onze zendingsmannen, dat zij zich ge dragen gevoelen door ons gebed. Beseffen wij de draagwijdte hiervan, dan schamen Spr. stelde hierop de aanwezige zendings arbeider en -arbeidsters voor aan de verga dering en herdacht vooraanstaande perso nen uit de Zending, die in het afgeloopen jaar gestorven zijn. Staande werden de her denkingswoorden aangehoord. Roepstemmen Gods Na het zingen van een lied door 't zang koor heeft Ds Visser zijn openingsrede uitgesproken, die getiteld was: „Roepstem men Gods". God bemoeit zich met deze we reld, zeide spr., en dit komt uit in de roep stemmen, die tot ons komen. Wij hooren die roepstem in vele dingen, als crisis, smart en rouw. Spr. bepaalde vervolgens zijn gehoor bij de roepstem Gods tot Paulus en Silas uit Handelingen 16, de roep van den Macedo- nischen man: „kom over". God gaf Paulus en Silas een teeken in de mislukkingen. Zij werden door God gedwongen naar de plaats, waar zij moesten aanvangen met hun arbeid. Zij gingen terstond in gehoor zaamheid. „Gij zult mijn getuige zijn". Dat woord klinkt ook tot ons in deze conferentie. Het lijkt of de Gemeente uitgeput is in deze tijd. Wij hebben te zoeken, hoe wij kunnen helpen. Het Oosten roept niet meer tot ons: Kom over. Maar spr. meent, dat het Macedoni- sohe volk niet zelf riep, maar dat God dat volk aanwees voor het brengen van het Evangelie. Zoo handelt God nog. De roep stem van de Zending weerklinkt hier. God geve, dat wij en de gansche Christenheid die stem verstaan. Het volgen van die roe ping Gods beteekent niet altijd voorspoed. Trouw blijven en blijven arbeiden, al zien we geen groei, dan pas mogen we vruchten van onze arbeid verwachten. Geve God ons die trouw, besloot spr., dat we blind voor de toekomst en ziende op het gebod, trouw blijven. Met het gemeenschappelijk zingen van het Zendingslied werd de eerste samen komst besloten. De deelnemers maakten hierna nog een wandeling in de schoone omgeving van 't conferentieoord. EERSTE STUDIEDAG Dinsdagmorgen werd als gebruikelijk voor de aanvang der cursussen een Bijbelbespre king gehouden. Daarin werd voorgegaan door Ds Th. J. M u d d e, van Brammen. Het gezelschap verdeelde zich hierna in vier groepen. Ds D. Crommelin houdt een cursus over: „De cultureele beteekenis der Zending"; zendeling A. J. de Neef, over: „De Zending op Nieuw Guinee"; zen deling J. Wiegers, over: „De Zending op OostrJava". De vierde groep is een studie groep. Onder leiding van Ds J. Mortier wordt de persoon van Kagawa in het licht der sociale kwestie in Japan behandeld. DE HELDRING GESTICHTEN Samengesteld tot een van keurige fobos zien boekje, zijn de verslagen over 1934 versdie nen van de stchtingen Steenbeek, Talitha Kumi. Bethel Pella, MagdaleoaJiuis en Arerihorst t€ Zetten. Bij het doorlezen troffen ods twee dingen: le welk een zwaar en geduldeischend werk wordt hier in de stilte (d.w.z. zonder édataote dag bladiverslagen met foto's) verricht. En 2e: welk een liefde- en geloofskracht zet zich in tegen de vele ontmoedigende en teleurstellende ervaringen. Vam elk tehuis wordt afzonderlijk verslag ge geven; niet „zakelijk", maar zoo, dat de lezer gaat inzien, hoeizeer deze arbeid dien onverminder- den steun van het gebed noodig heeft. Een der besturende zusters klaagt over een misverstand, dat ook wij gaarne willen helpen wegnemen. Er is nl. een algemeen verbreide, verkeerde opvat ting omtrent Talitha, die den kinderen veel scha de doet. „Zij beklagen zich dikwijls, dat zij er op aangezien werd'en, dat zij uit Zetten komen, en verzwijgen het daarom zoo liefst mogelijk. Men pr'ent hen in, dat het geen schande is. op Talitha DONDERDAG 1 AUGUSTUS HUIZEN 301 M. - 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgendienst olv. Ds K. v d. Veen. 10.45 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuzick eu gr. pi. 2.00 Gramjpl. 3.00 Vrouwenhalfuur 3.30— 3.45 Graan.pl. 4.00 Bijbellezing Ds. F. Lijsen, mmv. bariton en orgel. 5.00 Cursus handenar beid voor de jeugd. 5.30 Het Stichtsdh Salon orkest 6,43 Causerie A. Stapelkamp. 7.15 Re portage. 7.30 Joura weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten. 805 Orgelconcert D. v Wilgenburg. mmv. M. Plooyer (tenor). (Uit de Westerkerk te Enkhuizen). 9.15 Cau serie Ds. J. I. v. Schaick. 9.45 Gram.pl 9.55 Berichten. 10.00 Het Arnhemsch Strijkkwar tet. 11.00— 1130 Gram.pl. HILVFRSUM 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.40 Carillonbespelmg J. de Klenk 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Reraibrandt-Theater-orkest olv, D. Har togs, In de pauze: Declamatie door O. Wit- sen-Elias. 12.30 Ensemble Francis Keth en gram.pl. 2.00 Voordracht Adr v. d. Horst. 2.30 Gram.pl. 3.00—3.45 P C. v. d Wijngaart (viool) en J. Wagenaar (piano). 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.pl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram.pl. 5.40 De AVRO-Decibels olv. E. Meenk. 6.30 Sport praatje H Hollander. 7.00 P:erre Palla (orgel) en H. Viskil (tenor). 730 Radio-Volkslaag olv. P. C. Poortman. 8.00 Berichten. 8.05 Ge var programma mmv. Kovacs Lajos' orkest, de AVRO-Girls. Denis Gonet (14-jarige te oor). Maria Roland met haar jodelensemble, Louis Noret (bedjes) en de 4 Keath (accor deon), 9.45 „De arrestatie spel van F. Mor ton Howard. Vert. J. C. v. d. Horst. Leiding: K Klevn. 10.05 Gram.pl. 11.00 Berichten. 11.10 12.00 Ui't ..Hamdorff". Laren: De Ramblers olv. Theo Uden Mesman. te zijn opgevoed, omdat omstandigheden buiten het kiad om, hiervan de oorzaak zijn geweest. „Helaas wondt Talitha in de buitenwereld vaak gelijk gesteld met andere huizen en de kinderen verward met de meisjes van Steenbeek of Magdalenahuis en Peila. Het ware te wenschen. dat in ons land eens het rechte begrip van de be teekenis der versch:llende Heldringgestichten kon doordringen, het zou onzen kinderen ten goede komen, nu verzwijgen zij vaalk, ter wille van haar toekomst, waar zij haar opvoeding hebben gehad". Dezen w-ensdh kunnen wij niet beter vervuMen dan door eraan te herinneren, dat in ons steeds gaarne gastvrijheid wordt verleend hen, die over eetiig werk der liefde mededeeJingen willen doen. Onze rubriek „Zending en Pbilan- tropie" werd er anderhalf jaar geleden speciaal voor geopend. HET SECULARISME Erger dan heidendom In een radiorede heeft de aartsbisschop van York gezegd, dat het secularisme gekant zijn tegen eiken vorm van Godsge loof in theorie wel niet altijd Gods be staan ontkent, maar in de praktijk Hem negeert. De cosmopolitische vorm ervan is het communisme, de nationale vorm het fascisme. De aartsbisschop ziet daarin een doodelijker gevaar voor de Kerk dan in welk heidensch geloof ook. „De Kerk groeit als nooit te voren. Heden ten dage is de ge- Croudson 12.05 Het Rutland Square en New, Victoria Orkest olv. N Austin. 12.50 Gram, pi. 1.35 Pattisor»s Salonorkest olv. Stanley, 2.35 Reportage. 2 55 Gram.pl. 3.20 Vesper, 4.10 Harrogate Spa Orkest olv. L. Cohen. 5.05 Orgelconcert Alan Stephenson 5-35 De Alphas olv. Fr. Stewart. 6.20 Berichten. 6.50 Sydney Baynes en zijn orkest. 7.35 BBC- Dansorkest olv. H Hall. 8.20 Pianorecital B. Humby. 8.50 ..Lost horizon", spel van Hilton en Burnham. 9.50 Berichten. 10.10 BBC-Or- kest olv. L. Heward. mniv. G Parker (bari ton). 11.20—12.20 Jack Jaokson en zijn band. RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8.20 Gram.pk 12.35 Kamermuziek. 3 50 Concert uit Vichy, 7.35 Uit Salzburg: „Don Juan", opera van Mozart olv. B. Walter. 11.10 Dansmuziek. KALUNDRORG 1261 M. - 12.20-2.20 Strijk orkest olv. Andersen 3 50—5.50 Orkest van wcrldooze musici olv. Olsen. 7.35 Uit Safe- burg: „Don Juan", opera van Mozart, olv. B, Walter. 10.55—12.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Concert olv. Döring. 11.00 Concert mmv. solisten. 12-20 Concert, 2.35 Gevar. concert. 4.20 Beethoven-recital, 5.20 Concert. 8.30 Omroeporkest olv, Kiihn. 10.45 Reportage, 11.20—12.05 Urt Münchens concert oW. Fr. Adam. ROME 421 M. 9 00 „Franceses da Rimini'\ spel van cFiAmnunzio, muziek van ZandooaC Orkesüleidmg: R. Zandonai. Koorl.: G. Conca, BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.: 12 20 Gram.pl 12.50 Salcncrkest olv. Walpot. 1.50 -2.20 Gram.pl. 5.20 Zang. 6.35. 7.05 en 7.35 Gram.pl 8.20 „De schoonheidskoningin", ope rate van Maes. 10.30-11.20 Gram.pl. - 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest olv. Gason. 1.50—2 20 Gram.pl. 5.20 Orgel concert. 6.05 en 6.23 Gram.pl 7.20 Sonate- concert. 8.20 Salcriorkest olv. Walpot. 9.10 Hoorspel 9 35 Vervolg concert. 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 Meter. 8 30 Dresd. Philh. Orkest dW. Schestak en so listen 9.30 „Aufrulhr im Gemüsgarten", pro gramma ojv. H. Schwitzke. 10.20 Berichten, 10.40 Causerie. 11.00 Weerbericht. 11.20— 12.05 NS-Rijkssympihonic-orkest olv. Adam, tegenheid tot groei onbegrensd. Maar daf zal niet. altijd zoo blijven en maken wij niet spoedig gebruik van deze kans, dan zal da nieuwe kracht, het secularisme, post vat- Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n< t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie- Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit tocb zekei door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Door G. TH. ROTMAN 81. Op de tweede étage is juffrouw De Weerd Het eerste, wat Piet op zijn weg passeert. Och, och, wat schrok de amie vrouw: Jui6t toen ze haar kleedje kloppen zou, Trok Piet het mee, Recht naar benêe! Haar beste kleedje, O wee, o wee! Daaronder stond, dik als een ton, Mijnheer De Wit op zijn balkon. Zacht en veerkrachtig als een bal, Brak hij gelukkig Pieters val. Ach, 't geeft geen baat! Het is te laat! Daaronder dreigt De harde straat! (Wordt Vrijdag vervolgd) FEUILLETON TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven (44 Rosalie, die bij ons zat te naaien plaagde mij gedurig en trok altijd partij voor Piet, die zij nu eens liefkoosde en dan weer af snauwde. Ik was blij toen zij opstond en de kamer verliet, zeggende: -,Pas goed op den Jongeheer, ik kom dadelijk terug. Pas op, dat hij geen ongeluk krijgt, hoor!" Het spelen verveelde Piet en hij vroeg mij of ik hem een verhaaltje wilde ver- u,Dat is goed", antwoordde ik, „maar laten wij dan naar mijn kamer gaan, daar is het veel rustiger en zal ik je een mooi verhaal vertellen, dat ik in een boek ge lezen heb." „Neen, niet uit een boek, je moet zelf iets bedenken, Die verhalen uit een boek zijn zoo vervelend." Wij gingen naar mijn kamer en een kwartier lang slaagde ik er in Piet bezig te houden. Op het mooist gedeelte van mijn verhaal, stond Piet eensklaps op en liep met een vervelend gezicht de kamer op en neer, opende de deur en zei dat mijn kamer tc klein was. „Welnu, dan maar naar beneden", zei 5k, een w .uig verontwaardigd. „Rosalie zal nu wel terug zijn en je misschien aan genamer weten bezig te houden." ,-Zij geeft mij taartjes, en van jou krijg ik niets." „Ik kan niets geven, want ik bezit niets." „Je zijt ook maar een weeskind en die hebben niets en niemand houdt van hen." „Je zijt een ondeugende jongen, Piet en hebt een slecht hart" Hij hief de hand op om mij te slaan; maar ik hield hem tegen, zeggende: „Ga dadelijk naar beneden, bij de kindermeid, je past net goed bij elkander." „Ik heb geen kindermeid meer, ik ben al veel te groot: Rosalie is kamenier. Ik ga te paard naar beneden." Ik had mij reeds omgekeerd om mijn kamer weer binnen te gaan, maar die laatste woorden trokken mijn aandacht en ik wilde zien wat Piet ging uitvoeren. Met één sprong zat hij op de leuning van de trap, alsof hij te paard zat „0„ Piet!" riep ik uit, „ik bid je, doe dat nietl... je mama heeft het je zoo verboden." Uitdagend keek hij mij aan en lachte. Uit angst dat hij het evenwicht zou verliezen, durfde ik hem niet aanraken. Zoo kalm als het mij mogelijk was, hernam ik: „Piet kom er dadelijk af. Je zoudt wel kunnen doodvallen." „Bah!" zei hij, „ik ben een jongen en niet zoo bang als jij. Paul doet het zoo dikwijls." „Maar het is hem toch verboden en Paul is een gi oto jongen. Kom, Piet, kom in mijn kamer„ dan zal ik je een mooie ge schiedenis vertellen en je geven wat je maar wilt." „Je hebt toch niets en je verhaaltjes ver-, velen mij. Komaan, vooruit maar!" Juist wilde hij zich naar beneden laten glijden, toen een luide gil zich beneden liet hooren. Het was Rosalie die, toen zij de oogen opsloeg, Piet over de leuning van de trap zag zitten. Verschrikt door dien gil, verloor hij het evenwicht en wankelde een oogenblik... 01 was hij maar aan den kant van de trap gevallen en niet in die einde- looze diepte!... Ik zag hem achter de trap verdwijnen, hoorde hem met een dof geluid op den grond vallen en toen alleen Rosalie's stem die om hulp -ieD. Vóór dat ik het zelf wist, was ik beneden en kwam tegelijk met Thérèse aan, die uit de keuken kwam aanloopen. „O, o, hij is dood!"... riep Rosalie uit. „Wat zal mevrouw wel zeggen?... Zij zal mij het huis nog uitjagen. Het is jou schuld", voegde zij mij toe, „jij zoudt op hem passen." Thérése die meer gevoel bezat, nam het oogenschijnlijk geheel levenlooze lichaam in haar armen en legde het in de kamer op de canapé. Rosalie deed niets dan schreien en uitroepen: „Hij Is dood!... 0, wat zal mevrouw wel zeggen?" „Als mijnheer maar thuis was", zei Thé rèse. „Ik zal dadelijk een dokier halen. Breng hem naar bed, Rosalie, daar zal hij gemakkelijker liggen." „Ik heb geen kracht om hem te dragen... zie eens hoe mijn handen beven." „Wat kan mij je handen schelen!... Zoo lang de dokter cr nog niet is. kun je hem een compres op het hoofd leggen en mos terdomslagen op de beenen doen." Pasali' schéén er evenwel geen lust toe te hebl en en januiiprde slechts Och, och wat zal er toch van mij wordeU? Ik ging den mosterd halen en daarop lieten wij Piet onbeweeglijk op de canapé liggen, totdat Thérèse met den dokter terug kwam, die hem zelf naar bed bracht. Hij scheen ongerust en vroeg telkens of men zijn mama niet kon halen, maar niemand wist waar zij was en zij kwam niet vóór etenstijd terug. „Hoe is hij gevallen?" vroeg de dokter aan Thérèse, die haar tranen niet kon be dwingen. „Ik weet het niet", zei zij. „Ik ook niet", riep Rosalie uit, „ik was er niet bij. Jij moet het vertellen, jonge juffrouw Ursula." „Hij wilde langs de leuning van de trap glijden en is toen van de tweede verdieping gevallen." „O! die ondeugende jongens en was jij hij hem?" vroeg de dokter, mij met een strengen blik aanziende. „Had ie hem dan niet kunnen tegenhouden." „Ik heb mijn best gedaan." „Je Ufst gedaan!" riep Rosalie uit. „was dat. dan voldoende?... Je had hem met kracht moeten tegenhouden... Ach 1 als ik er maar bij geweest was!" De dokter gaf de noodige orders en vern trok. na gezegd te hebben, dat hij 's avonds terag zou komen om met mijnheer Gérard te spreken. „O! maar moet hij dan zoo blijven liggen, met gesloten oogen en zonder het minste toeken van leven?" vroeg Rosalie. „Het maakt mij bang." „Waarschijnlijk zal hij nog geruimen tijd huiten lrennis blijven. Hij moet volkomen rustig gehouden wordpn", zei de dokter. Toen hij vertrokken was, ging Thérèse weer naar de keuken en ik bleef alleen met Rosalie bij den armen Piet Zijn blonde krullen lagen verward over het kussen en zijn bleek gezichtje leek wel marmer. Hij zag er erg lief uit, maar het was toch droevig om aan te zien. Mijn hart stond stil bij de gedachte aan de terugkomst van zijn ouders. De andere jongens kwamen de een den ander thuis en gehoord hebbende wat er gebeurd was, gingen zij zacht naar hun kamers; geen van allen kwam naar Piet kijken. Eindelijk hield er een rijtuig voor ae deur stil en zei Rosalie dat ik naar mijn kamer moest gaan. „Ik blijf liever hier." „Ga dadelijk heen en doe wat ik je zeg... Mevrouw zou niet tevreden zijn als zij je hier zag." „Maar waarom niet?" Rosalie antwoordde niet, maar mij bij den arm nemende, zette zij mij de kamer uit. Ik ging naar boven en zette mij bij het raam neer. Rosalie's gil klonk mij voort durend in de ooren, zij was misschien dc aanleiding geweest van Piets val en ik gevoelde dat ik dat verschrikkelijke oogen blik nooit, zou vergeten. Het was doodstil in huis net of alles even stijf en onbeweeglijk was geworden als Piet. Ik spande al mijn krachten in om te luisteren of er ook misschien eenig geluid tol mij doordrong, maar ik hoorde slechts n-i en ria;i een deur openen en behoedzaam weer sluiten. De massa sneeuw dien dag gevallen, verstoorde al het geluid van bui ten af. men hoorde geen enkel rijtuig, al leen het slaan der klok brak nu en dan de stilte af. Toen ik acht slagen geteld had, hoorde.' ik iemand de trap opkomen en mijn deur naderen. Ik bleef onbeweeglijk zitten en vroeg mijzelf angstig af, welk bericht men mij kwam brengen. Het was tante, zij had geen licht bij haar en ik kon haar trekken niet onderscheiden maar haar stem klonk' dof toen zij mij vroeg: „Waar hen je, Ursula?" Zij bemerkte toen mijn schaduw tegen het raam en trad op mij toe. Ik wilde vragen hoe het met Piet was, maar het- was mij onmogelijk een woord te uiten, want tante stond vlak voor mij en ik ge voelde de kracht van haar blik zonder hem te zien. „Piet is heel naar", zei zij met een bijna onherkenbare stem. „Je zijt een vloek in ons huis... Je zult op je kamer blijven, totdat" haar stem beefde „totdat mijn arm kind weer beter is." Het kostte tante moeite om dit woord uit te spreken. Ik begreep haar gedachte en vroeg; „Is hij erger?" „Hij is heel naar... Misschien heb je hem wel gedood." Hierop wendde zij zich naar de deur. Had ik hem gedood! Wat bedoelde zij daarmee?... Hoe kon men mij van dit vreeselijk onge luk beschuldigen? „Tante, luister toch!" riep ik uit. Maar zij had de deur reeds gesloten en ik hoorde den sleutel omdraaien. Ik zat dus gevangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8