Qituw jCriftsrije (£<mraiit Dr H. COLIJN GESLAAGD Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Colijn terug! De samenstelling van het nieuwe Kabinet abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 8ureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5539 WOENSDAG 31 JULI 1935 abbrrtentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Moge het vertrouwen ook terugkeeren Zooals in mooi zomertij na 'n loeiend onweer een weldadige rust in natuur en atmosfeer kanterugkeeren, zoo kwam er ontspanning en opluchting bij een groot deel van het Nederlandsche volk toen het gerucht juist bleek: het kabinet-Colijn blijft! Als 't moet, dan kan ook bij de oplos sing van staatkundige problemen de lange weg tusschen overwegen en be sluiten met ongewone en verrassende snelheid worden afgelegd: Zoowel Dr Colijn als Mr Aalberse had slechts twee dagen noodig om tot een definitieve beslissing te komen: de laatste in nega tieve,. de eerste in positieve zin. Naar goed constitutioneel gebruik be trekken we ook thans de Kroon rfiet in het conflict; de Koningin is onschend baar, de ministers zijn verantwoorde lijk. Maar we mogen wel dit zeggen: de Koningin was zoo diep en zoo ten volle van haar verantwoordelijkheid doordrongen, dat zij ongetwijfeld met groote kracht en welsprekendheid de twee hoofdpersonen in het (aanvanke lijk zoo ernstige) politieke drama tel kens op het hart heeft gebonden: Denk om het landsbelang. En, we mogen nog wel iets verder gaan. Het bekende feit, dat H. M. een krachtige persoonlijkheid is, ten volle voor haar taak berekend en volkomen met de politieke situatie op de hoogte, was een factor van beteekenis bij de oplossing van deze crisis. Het is wel eens gewenscht, dat óns volk dankbaar stilstaat bij het groote voorrecht geregeerd te worden dour een Vorstin aan wie God zoo uitnemen de bestuurstalenten schonk. Laat ons ook dankbaar zijn voor de oplossing der kabinetscrisis en voor de wijze, waarop dit geschiedde met terugkeer van Dr Colijn en zijn mede werkers. Blijven er dan geen vragen, geen be denkingen, geen politieke moeilijk heden over? Ongetwijfeld: we verheu gen ons met beving. Immers, uit alles is duidelijk, dat er van volkomen over eenstemming tusschen de divergeeren- de partijen in dit geding geen sprake is. Mr. Aalberse heeft zijn fractie niet bijeengeroepen om deze te overtuigen van de noodzakelijkheid der nu aan vaarde oplossing; blijkbaar neemt hij dus geen enkele verantwoordelijkheid op zich; zijn partijgenoot, Mr Gose- ling, voorzitter der R.K Staatspartij en ondervoorzitter der fractie heeft vol standig geweigerd ook na gepleegd overleg met vrienden de portefeuille van defensie (of een andere) te aan vaarden; de blijvende roomsch- katholieke ministers doen dat geheel op eigen verantwoordelijkheid; het een met het ander zou weinig goeds kun nen voorspellen. Zulks te meer, omdat het ondenk baar is, dat Dr Colijn op het voornaam ste punt in kwestie, de aantasting der hoofdsommen, een concessie zou heb ben gedaan, welke aan de R.K. Kamer fractie volledige genoegdoening schenkt Het lijkt er meer op, dat de twee lei ders tegen elkaar gezegd hebben: Aal berse kan niet slagen, dus moet Colijn de arbeid voortzetten en wij twee die nen elkaar zoo dicht mogelijk te nade ren en zooveel mogelijk te ontzien. Nu kan er tweeërlei gebeuren: men lean op toenadering, doch ook op ver wijdering aansturen. De onverzoen- lijken zullen het laatste doen. Met ver hoogd accent en verdubbelde energie zullen de sociaal-democraten, tutti quanti pogen een wig te drijven tus schen R.K. fractie en Kabinet. Hun teleurstelling kunnen ze niet verkrop pen. Ook een smaldeel der roomsch-kathc- lieken zal roerig blijven en de tegen stellingen eer verscherpen dan ver zachten. Dit is te betreuren, maar het kabinet zal het ter wille van het landsbelang moeten dragen. En het zal, naar wij vertrouwen, daarbij niet alleen de steun ontvangen van de partijen, die van meetaf op aanblijven van Dr Colijn prijs stelden, maar ook van een belang rijk deel der roomsch-katholieken, die uit deze strubbeling wel hun conse- kwenties zullen trekken. Zij zullen het, om maar iets te noe men, met ons betreuren, dat het con flict zeer bevorderlijk bleek aan de versterking van het anti-papisme. Dit is altijd een kwaad; doch wij zien 't zeer duidelijk in dagen als deze, wan neer blijkt, dat samenwerking van roomsch-katholieken en Protestantsch- Christelijken noodzakelijk en onmis baar is voor de landsregeering. Dr. Colijn heeft de hem verstrekte opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling aanvaard. Het thans demissionnaire kabinet-Colijn zal in zijn geheel terugkeeren, met dien verstande, dat er enkele verschuivingen zullen plaats hebben. Het ministerie wordt als volgt samengesteld: Dr. H. COLIJN (a.r.), Koloniën en ad-interim Defensie. Mr. J. A. DE WILDE (a.r.), Binnenlandsche Zaken. Jhr. Mr. A. C. D. DE GRAEFF (partijloos) Buitenl. Zaken. Mr. P. J. OUD (v.d.), Financiën. Mr. J. R. H. VAN SCHAIK (r.k.) Justitie. Jhr. Ir. O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE (v.b.), Waterstaat. Prof. Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE (c.h.), Onderwijs. Mr. M. SLINGENBERG (v.d.), Sociale Zaken. Het ministerie van Economische Zaken zal gesplitst worden in een ministerie van handel en nijverheid onder leiding van Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. GELISSEN (r.k.) en een ministerie van landbouw en visscherij onder leiding van Mr. Dr. L. N. DECKERS (r.k.), met welker instelling nog ongeveer veertien dagen zullen zijn gemoeid. Ook het kabinet heeft ten deze een roeping en het blijkt, dat het van meet af op herstel van vertrouwen aanstuurt. De reconstructie van het ministerie wijst er duidelijk op. Dat daarin bin nenkort niet minder dan vier roomsch- katholieken opgenomen zullen zijn, toont dat men deze groep de invloed gunt, waarop ze aanspraak kan maken. Maar ook in het regeeringsbeleid zal het kabinet op naar elkander toegroeien zonder rancune aansturen. De instelling van een ministerie voor Landbouw en Visscherij geeft niet al leen aan Prof. Gelissen meer armslag om zich aan zijn ideaal te wijden; maar het zal ook in breede kringen voldoe ning geven, dat extra zorg aan deze twee noodlijdende hoofdbronnen van ons volksbestaan besteed wordt en dat een man van erkende bekwaamheid, ook op dit terrein aan het hoofd van dit departement komt te staan. Immers, Dr Deckers was in het ver leden niet alleen inspecteur der Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, maar ook secretaris en rechtskundig adviseur van de R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond en werd ook genoemd als directeur-generaal van de Landbouw. En wat voorts de vaste lasten betreft, waarover Mr Aalberse struikelde: wij achten het ondenkbaar, dat Dr Colijn hierbij overstag gaat: het kabinet is te zeer overtuigd, dat dan een economi sche en financieele chaos zou ontstaan (en we betaalden nu reeds leergeld genoeg); maar het lijkt ons niet on mogelijk, dat een regeling wordt ge troffen, welke voor bepaalde gevallen uitkomst kan brengen. De moeilijkhe den op dit gebied, welke niemand ont kennen zal, kunnen door een generale methode niet verholpen worden, doch vragen zooals eertijds met de huis huren het geval was individueel e voorziening. En Dr. Colijn heeft het oog te zeer op de werkelijkheid gericht, dan dat hij voor maatregelen zou te rugdeinzen, welke door de wisselende omstandigheden geboden worden. Summa summarum: wij zullen er aan meehelpen om onder het gebeurde een afscheidingsstreep te zetten; we vertrouwen, dat uit de strubbeling zoo veel leering is getrokken, dat Regee ring en Kamermeerderheid in gemeen overleg zullen doen wat in dit moeilijk tijdsgewricht onvermijdelijk is. Dat door de intrede van Mr. Slin- gerberg als nieuwe minister van Soci ale Zaken het Kabinet versterkt is en dat het hopelijk straks nog meer ver sterkt zal worden, is een verheugen- dende factor bij deze reconstructie, welke ons, ondanks alles, met dank baarheid vervult en die aan ons volk in menig opzicht de rust hergaf. HET NIEUWE KABINET De gewijzigde samenstelling Gelijk met zekerheid te verwachten was, leidt de reconstructie van het kabinet niet tot het aftreden van één der zittende minis ters. Wel komt er wijziging in de samen stelling. Officieus kan worden gemeld, dat deze verandering hierop neerkomt: Het departement van Economische Zaken wordt gesplitst in een departe ment van Handel en Nijverheid onder leiding van Prof. Dr. Ir. H. C J. H. Gelissen, de huidige bewindsman van Economische Zaken, en een departe ment van Landbouw onder leiding van Dr. L. N. Deckers, tot dusver mi nister van Defensie. Het beheer van het departement van Defensie zal ad interim worden gevoerd door dr. Colijn. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine behoudt de leiding van het departe ment van Onderwijs, dat hij sedert het ontslag van Mr. H. P. Marchant ad interim beheerde. Zijn plaats als lei der van het departement van Sociale Zaken zal worden ingenomen door Mr. M. Slingenberg (v.d.), lid van de Eerste Kamer en van Gedeputeerde Staten van Noord Holland. Overigens blijft le samenstelling van het kabinet onveranderd. Mr. M. Slingenberg Mr. Marcus Slingenberg, -die in het nieu we kabinet zal optreden aan het hoofd van het Departement van Sociale Zaken, werd 21 October 1881 te Beerta (Gr.) gebox-en. Hij bezocht het gymnasium te Winscho-' ten waar dr. Bos, de latere leider der Vrijz. democraten, les gaf; reeds daar maakte hij kennis met de V. D. beginselen en hij is deze zijn geheele leven trouw gebleven. Daarna studeerde hij aan de Universiteit te Groningen in de rechtswetenschap. In 1905 promoveerde hij tot doctor op stel lingen. Hij vestigde zich vervolgens als advocaat en procureur te Haarlem. Ondertusschen studeerde hij voor candi- daat notaris en was van 1912—1917 voorzit ter van de Broederschap van Candidaat-no- tarissen en werd in 1924 tot- notaris be noemd. In 1913 werd mr. Slingenberg gekozen tot lid der Provinciale Staten van Noord-Hol land en in 1934 nam hij zitting in het col lege van Gedeputeerde Staten dier provincie Van 1919 tot 1934 was hij wethouder van Haarlem, eerst van openbare werken en later van financiën. Voorts maakt mr. Slingenberg sedert 1920 deel uit van de Eerste Kamer. Gedurende de bijna 15 jaren, die hij in onze Senaat zit ting heeft, deed hij zich kennen als een uit nemend en rustig spreker, die de onderwer pen, welke hij pleegt te behandelen, volko men beheerscht. Dr. Colijn deed dan ook een goede keus. DE NEDERLANDSCHE BANK Een goudverlies van 130 millioen Dekkingspercentage gedaald van 79.8 pet. tot 664 pet. -■ Zooals wij reeds meldden, werd het goudverlies, door de Nederl. Bank in een week tijds, tengevolge van de Re- geeringscrisis geleden, om 150 millioen galden gescbat. De jongste weekstaat der Nederland sche Bank, gedateerd op 29 Juli, toont aan, dat de Centrale Bank sinds 22 JnK voor I13C.8 millioen goud heeft moeten afgeven. De totale afgifte is vermoede lijk wel omstreeks f 140 millioen ge weest, daar de Javasche Bank in haar weekstaat van 27 Juli een goudverlies toont van f 8.5 millioen, hetwelk waar schijnlijk weer aan de Nederlandsche Bank is ten goede gekomen. De regeeringscrisis heeft dus cmze goud voorraad van f 6S8.4 millioen tot f 557.6'mil- jioen verminderd, hetgeen zeggen wil, dat in één week tijd ongeveer een vijfde van onze goudvoorraad weggeslonken is. De metaalvoorraad, dus inclusief het zil ver, is afgenomen van f711 millioen tot f580 millioen. De achter ons liggende week is getuige geweest van een druk van ongekende kracht op ons ruilmiddel, welke Woensdag en Zaterdag zijn hoogtepunt bereikte. Het feit alleen, dat aan dr. Colijn opdracht tot kabi netsformatie werd gegeven, deed de wissel koersen Maandag en Dinsdag weer binnen normalere grenzen en in het bijzonder dollar en franc weer binnen de goudpun- ten terugloopen. Crediet-expansie met f 113.2 mill. De disconto-portefeuille onderging een uit breiding met 18.7, de Beleeningen vei-meer- derden met niet minder dan 94.5 millioen gulden, d.i. tezamen 113.2 millioen. Zelfs indien men rekening houdt met de omstan digheden, dat de particuliere instellingen een deel van deze som behoefden voor de financiering van haar goud-arbitrage trans acties ei. dat zij met het oog op geld-opvra- gingen meer dan ooit moesten bedacht zijn op handhaving van een zeer mime liquidi- teitsposilie, vooral ook in het zicht van den ultimo, dan stéllen deze cijfers nog teleur. Immers, een groot gedeelte van de trans acties, welke tot dit goudverlies aanleiding gaven, werd door de Bank zelf, buiten het intermediair der particuliere instellingen om, direct op de markt ondernomen. Een groot gedeelte van deze transacties heeft derhalve niet de geringste invloed op de liquiditeitspositie der particuliere banken uitgeoefend. De consekwenties van deze krachtige cre- dietuitzeiting bij een gelijktijdig opgetre den omvangrijk goudverlies, komen voor namelijk- tot uitdrukking in een scherpe daling van het dekkingspercentage voor de direct opeischbare verplichtingen. Deze laatste bedroegen voor uitstaande bankbil ietten en rekeningcourant saldi tezamen aan het einde van deze berichtsweek S73V2 millioen gulden. De goudvoorraad bedraagt thans nog f'77y2 millioen gulden, zoodat de direct opeischbare verplichtingen niet ten volle voor 64 pet door goud alleen zijn ge dekt. De vorige week bedroeg dc gouddek king nog ruim 77 pet bij een goudvoor raad van 6S8V£ millioen gulden en direct opeischbare verplichtingen ten bedrage van 891 millioen gulden. De door de wet vereischte minimum dekking is naar men weet 40 pet. Verloop van de goudvoorraad De goudvoorraad der Nederlandsche Bank ontwikkelde zich sedert begin 1933 als volgt: 27 Febr. 1933 f 1019.848.162; 18 April 1933 r 978.014.362; 8 Jan. mi f923.460.82S; 5 Febiv 1934 f 892.090 782; 12 Febr. 1934 f 833.404.773; 20 Febr. 1934 f 813.590.81123 April 1934 f 786.406.780; 7 Mei 1934 f 797.35(5.046; 11 Juni 1934 f SI9.923.309 25 Juni 1934 f 841.512.162; 9 Juli 1934 fS5S.900.346: 12 November 1934 f 880.912.209; 26 Nov. 1934 f 355.603.103 7 Januari 1935 f 812 036.464; 21 Januari 1935 f 821.708.990: 11 Maart 1935 f 810.626.250; 25 Maart 1935 f 812.613.251; 1 Aprii 1935 f779.551.523; 8 April 1935 f 674.169.945: 15 April 1935 f 661.957.556; 22 April 1935 f642.689.162; 27 Mei 1935 fG-46.201.44S; 3 Juni '35 f621253.074; 22 Juli '35 f6SS.468.452; 29 Juli 1935 f 557.665.601. De teruggang van de goudvoorraad be draagt dus sedert het begin van dit jaar niet minder dan f 28L4 millioen. Uit Saai-brücken: De Rijkscommissaris jor de wederaansluiting van het Saarge- bied heeft een verordening uitgevaardigd, waarin aan alle confession eel e jeugdorga nisaties, ook de op zichzelf staande, iedere activiteit, die niet zuiver kerkelijk religieus is, verboden, in het bijzonder de activiteit van politieken of sportleven aard. Zonder vei'gunning dragen van uniformdeelen en insignes of zonder verlof meegedragen vlag gen, vaandels enz. moeten in beslag war den genomen. Hoe zou de stemming over de weder aan sluiting bij Duitschland zijn aangevallen wanneer de nat.-socialisten daarvóór zoo zouden zijn opgetreden? HET NIEUWE KABINET-COLIJN Jhr Mr A. C. D. de Graelf, Buitenlandsche Zaken, Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine, Onderwijs. Jhr Ir O. C. A. van Lidth de Jeude, Waterstaat Prof. Dr Ir H. C. J. H. Gelissen. Kandel en Nijverheid. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Dr. COLIJN IS IN ZIJN OPDRACHT TOT VORMING VAN EEN EXTRA-PARLEMEN- TAIR KABINET VAN BREEDE SAMEN STELLING GESLAAGD. DE SAMEN- STELLING VAN HET NIEUWE KABINET, Blz. 2 Heden begint de buitengewone zitting van de Volkenbondsraad inzake het geschil Italië-Abessynië. Optimistische klanken zoo wel uit Addis Abeba als uit Rome. Twee bommenwerpers in Finland tegen elkander gevlogen; vier dooden. De eer C. J. van der Hoeven werd be noemd tot Burgemeester van De Lier. Blz, 8 Het -3vende lustrum van de Geref. Vereen» voor Drankbestrijding. Zomerconferentie van den Zendingsstadie- raad. Eerste Kamer 36 WETSONTWERPEN u 1 Beerta krijgt haar kans weer 1 De Eerste Kamer is gisteravond om half 9 bijeengekomen. Een lijst van 36 wetsontwer pen, behoorende tot de „loopende zaken'* wachtte op afdoening. Van de ministers waren afwezig Dr. Coign en Mr. v. Schaik, de eerste „wegens verplicht verblijf elders", naar de voorzitter meedeelde. Het zevental achter de ministertafel onder vond veel belangstelling van de zyde der senatoren. Het werk liep vlot van stapel. Er viel nieta tyj te praten. Z.h.s. passeerde alles, daaronder was o.S, het wetje, betreffende Beerta, voort» eeii groot aantal contingenteeringen en enkele suppletoires. Na een serie hamerstukken kon de Kamer zich aan andere arbeid wijden, b.v. aan on derlinge crisisoplossing-beschouwingen. Vandaag is er afdeelingsonderzoek. Verdere bezuiniging bij de Spoorwegen OPHEFFING VAN LOCOMOTIEF-DEPOTS Naar wij vernemen, zullen met in gang van 6 October a». de locomotief depots Rotterdam-Maas, Haarlem, Dor drecht en Susteren worden opgeheven. Aanbesteding van 34 boerderijen IN DEN WIERINGERMEERPOLDER Bij de op het Bureau van de Directie van den Wiei'ingermeerpolder te Alkmaar ge houden aanbesteding, voor het bouwen van 34 boerderijen in den Wieringermeerpolder, waren 70 biljetten ingekomen, waarvan 34 van onwaarde, aangezien deze inschrijvers met het oog op een eventueelen val van den gulden ten aanzien van de valuta voorwaar den hadden gesteld. De inschrijving werd gehouden in massa, of in zeven groepen, of met recht van combinatie van groepen. Voor d* massa waren dertien biljetten ingeko men, waarvan de laagste inschrijver was de heer P. A. Batenburg te Amersfoort voor 392.300,— en de hoogste inschrijver de heer C. Kos te Huizen voor 522.483,—. De heer Van Batenburg was ook in alle groepen, be halve groep vijf, de laagste inschrijver. Voor groep vijf was de laagste de firma Kingma en De Jong, te Medemblik voor 44.390. Voor deze groep schreef de heer Batenburg in voor 47.300,' Energie-distributie in Limburg EEN COMMISSIE VAN ADVIES Gedep. Staten van Limburg hebben tot het economisch technologisch instituut te Lim burg het verzoek gericht te willen overgaan tot het instellen eener commissie, die van advies kan dienen in zaken betreffende de energie-distributie in Limburg. Het E.T.I.L. heeft aan dit verzoek van Gedep. Staten voldaan en heeft een blijven de commissie ingesteld, onder presidium van Jhr. mr. G. A. H. Michiols van Kessonich, ad vocaat en procureur, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, te Roermond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1