DINSDAG 30 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITÜNLAHD DE ITALIAANSCH-ENGELSCHE TEGENSTELLING Engelands belangen in overeen stemming met de Volkenbondsidee Er wordt veel waarde gehecht aan de onderhandsche besprekingen Uit Rome wordt thans gemeld hoe de ge delegeerden van Italië zich morgen m (Je zitting van den Volkensbondsraad donken te houden. Italië, zoo heet het, erkent als eenig punt der onderhandelingen op deze bijeenkomst hert voortzetten van de arbitrage-procedure. Slechts deze kwestie kan voor de besprekin gen in aanmerking komen. Zelfs voor het geval dat de pogingen om de scheidsrechterlijke procedure weer Han het rollen te brengen, door de weigering van Abessynië om toe te geven, mochten mis lukken iets dat men hier zeer waarschijn lijk acht wijst men het van de h^nd, dat de Volkenbondsraad dan direct overgaat tot de bespreking van andere mogelijkheden tot oplossing van het geschil. Men verzet er zich beslist tegen, dat dan een nieuwe procedure op grond van art. 15 - van het Volkensbondspact begonnen zal .worden. Verder wordt gemeld, dat men van Itali aansche zijde niet van plan is de kwestie van het uitsluiten van Abessynië uit den Volkenbond in de huidige zitting ter sprake te brengen. Men boude er te Rome rekening mede, dat de gelijktijdige aanwezigheid van La val, Eden en Aloisi te Genève benut zal .worden tot het voeren van diplomatieke besprekingen van diepgaanden aard. De strekking zoowel van Italië's weige ring om de geheele kwestie ter tafel te doen komen zoowel als de meening, dat de voor naamste beteekenis van de bijeenkomst te Genève zal liggen in diepgaande besprekm gen van Laval, Eden en Aloisi, schijnt voor al deze to zijn, dat Rome tijd tracht te win nen, teneinde op het uit seizoen-oogpunt meest geschikte moment den veroverings oorlog tegen Abessynië te kunnen openen. De „Echo de Paris" weet te melden, dat de Britsche regeering er kennis van heeft gekregen, dat de leiders van het Italiaan sche expeditieleger de vijandelijkheden te gen Abessynië in de derde week van Sep tember zouden willen beginnen. Engeland zal zich in verband hiermede tegen elke vertraging te Genève verzettten. Te Londen zou men zich op het standpunt 6tellen, dat onder de tegenwoordige om standigheden de Volkenbond de bespreking van de geheele Abessynische kwestie niet tot den 25sten Augustus kan uitstellen, zoo als in de resolutie van den Volkenbonds raad van Mei j.l. was bepaald. Naar te Londen verluidt, heeft de Brit sche houding door de nota's van Italië en Abessynië aan den Volkenbond geen wijzi ging ondergaan. In Londen wordt er echter op gewezen, dat eerst na het bijeenkomen van den Volkensbondsraad op grond van de dan voorhanden mededeelingen over de houding van Italië een beslissing kan wor den genomen of de Raad zich zal beperken tot het onderzoek van het door de arbitrage commissie tot stand gebrachte werk, dau wel of de Raadsvergadering het geheele geschil ter sprake zal brengen Ook iti dezen zachten vorm blijft het dui delijk, dat Italië's grootste tegenstander in de Raadsvergadering Engeland zal zijn. En gelands belangen in Oost-Afrika verzetten zich tegen de op expansie in Abessynië ge richte Italiaansche belangen en Engeland heeft in dit geval het voordeel, dat het bij de verdediging van eigen belangen de Vol kenbondsidee belichaamd in het Volken- bondspact, volkomen aan zijn zijde heeft. Het kan thans voor het moreel recht van den zwarten broeder in Ethiopië opkomen (hoewel het zich indertijd heeft verzet tegen de toelating van dat land tot den Volken bond) cn tegelijk eigen belangen behartigen. Het gaat Engeland bij het conflict over 'Abessynië vooral om de vraag of het de strategisch belangrijke punten en gebieden langs zijn imperiale verbindingswegen in eigen handen zal hebben of althans in di« Van zwakke volken zal weten. Daarom kan het er niet in toestemmen dat een groote mogendheid als Italië Abessynië over- heerscht. Er moet in dit verband dan ook wel ter 'dege waarde gehecht worden aan een be richt als datgene, dat melding maakt van een plan om, in geval van een oorlog tus- eohen Italië en Abessynië een Britsch-Egyp- tisch expeditiecorps uit te zenden ter bezet ting van het gabied rond het Tana-meer.dat daar de Britsche en de Egyptische vlag zou moeten hijschen, opdat de Italianen, indien «rij tot daar voortdrongen, het gebied in han den van Engelschen en Egyptenaren zullen Mnden. Italiaansche persstemmen Aan 'den vooravond van de zitting van 'den Volkenbondsraad ontkent de Italiaan sche pers nog eens uitvoerig, dat Italië en Abessynië op hetzelfde niveau staan en daarom in den Volkenbond dezelfde rech ten zouden hebben. Een voorpostengevecht Do „New-York Times" verneemt uit Addis 'Abeba, dat *10 Italianen en 20 Ethiopiërs zijn gevallen in een grens-schennutseling nabij Walhait. Dc Italianen waren doorgedrongen op Ethiopisch gebied en hadden een bivak op geslagen bij een rivier. De Ethiopiërs ver legden den stroom en dwongen zoo de Ita lianen het k'/np op te breken en vielen hen Vervolgens in den nacht aan. Omtrent dit gevecht bericht de „Times" nog. dat de Italianen werden ontzet door een gemotoriseerde afdeeling. Anderzijds wordt medegedeeld, dat 5700 Soldaten uit Addis-Abeba naar het Noorden zijn gedirigeerd, hetgeen er op wijst, dat de Ethiopiërs een nieuwen aanval verwachten Binnenkort zullen nog 7000 man volgen. Sanctiecommissie van den Volkenbond verdaagd Voor onbepaalden tijd Uit Genève: De sanctie-commissie, die ver leden weel^ voor haar tweede zitting bij eengekomen was, is voor onbepaalden tijd Verdaagd. Aangezien de meeningsverschillen, die bij de besprekingen aan den dag traden niet konden worden overbrugd, is het voorloopig onmogelijk geble ken, een rapport aan den Volken bondsraad uit te werken* TWEE JOURNALISTEN IN CHINA ONTVOERD Engelschman en Duitscher De bandieten vervolgd door 500 gendarmen De correspondent van het „Deutsche Nachricliten Büro", Dr. Müller en zijn met gezel, de Engelsche journalist Gareth Jones, zijn door Chineesche bandieten ontvoerd Zij hadden, naar nader wordt vernomen, een autotocht naar Dolonor gemaakt en be vonden zich op den terugtocht naar Kalgan Zij reisden met een autobus, de z.g. „Cobi- Express". die zij op 22 Juni te Pankiang, het hoofdwartier van den Mongoolschen vorst Wang, ongeveer 250 K.M. ten Noord- Westen van Kalgan, hadden gehuurd. Dolonor ligt ongeveer 240 K.M. ten Noord- Oosten van Kalgan en het schijnt derhalve, dat Müller en Jones op den terugtocht naar Kalgan een omweg hebben gemaakt De overval door de bandieten vond plaats nabij Pao Tsojang, 135 mijl ten Noord-Oos ten van Kalgan. De chauffeur der beide journalisten is vrij gelaten, om de losgeldbepalingen van de bandieten over te bre.ngen. Zij eischeu 100 000 dollar en 200 mausergeweren. Vijf honderd Chineesche gendarmen zijn uitgetrokken ter vervolging van de bandie ten, die de beide journalisten hebben ont voerd. De Engelsche autoriteiten hebben de aan dacht van den commissaris voor buitenland- sche zaken te Peking op de ontvoering van Jones gevestigd en geëischt, dat alle po gingen tot bevrijding worden aangewend De chauffeur heeft betreffende den over val meegedeeld, dat die Zondag om 11 uur plaats had De bandieten schoten den mo tor onklaar. Dr. Müller en Jones werden geboeid. De bandieten zijn ontslagen sol- daten. .Tones is de vroegere secretaris van Lloyd George, die op het ©ogenblik als dagblad correspondent in China reist. Jones was eenige weken geleden in China aangekomen. Op weg naar de Mongoolsehe stad Dolonor, waarbij hij vergezeld werd door Dr. Müller, die uitstekend Chineesrh spreekt, moesten de beide reizigers door ge bieden, die tengevolge van de onlangs op eisch van Japan plaats gehad hebbende ontruiming door de troepen van den Chince- schen gfneraal Tsjoeng Tsjeh Joean, als onveilig worden beschouwd. De vervolging der roomschen in Ierland Een schandelijke toestand. De r.-k bisschop van het Noord-Iersche graafschap Down heeft een oproep gepubli ceerd, waar in hij om bijdragen verzoekt voor de slachtoffers der anti-roomsche on lusten te Belfast. De bisschop deelt mede, dat 384 roomsche families te Belfast uit hun woningen ver dreven zijn, terwijl het aantal personen, dat daar dakloos geworden is, 1646 bedraagt. In den oproep wordt verder verklaard, dat deze lijst onvolledig is, daar een onder zoek in bepaalde straten van Belfast ge vaarlijk is. niet slechts voor de personen, die een enquête willen instellen, doch ook voor de daar nog wonende roomsche fami- lies. Afgezien van de dakloos geworden fami lies, is er nog een gropt .aantal roomse het 14 wien de voortzetting van hun werkzaamhe den in fabrieken en werkplaatsen onmoge lijk is gemaakt. Het gerechtshof te Glasgow heeft zes jon gelieden, die aan de godsdienst-onlusten al daar hadden deelgenomen, veroordeeld tot ieder dertig dagen gevangenisslraf. Twee dei beklaagden droegen hun hootd in verband. De voorzitter van 't gerechtshof verklaar de, dat de voortgezette godsdiensttwisten een schande voor Glasgow zijn. Hij is vast besloten hieraan een einde te maken. Uit Parijs: De Oosten rij ksc'ne aartshertog Wilhelm van Habsburg is wegens het ver krijgen van geld van een Parijsche correc- tioneele rechtbank onder valsche voorwend sels veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf, terwijl een jonge Fransclie vrouw, die crediet had gekregen op haar mededee- ling, dat zij verloofd was met een Ilabsbur- ger als medeplichtige werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De veroordeeling van den aartshertog ge schiedde bij verstek. Hij had een brief ge zonden, waarin hij mededeelde, dat hij Frankrijk zou verlaten, „omdat zijn vijan den te sterk waren en hij zich in Frankrijk niet langer veilig voelde". DUITSCHE LUCHTBALLON NEERGESTORT. Een persoon gedood en drie andere licht gewond. Zondagmiddag is een luchtballon, die boven het plaatsje Arensberg gezien werd, eenige minuten later omlaag gestort. Van de vier inzittenden werd een persoon zóó zwaar gewond, dat hij kort daarop over leed. De overige inzittenden bekwamen lichtere kwetsuren. De verongelukte ballon moet uit Stuttgart afkomstig zijn. UIT HET CHINEESCHE RAMPGEBIED Er dreigt hongersnood. Uit Nanking: Uit het overstroomingsge- bied van de Hoangho komen nieuwe bench- ten binnen, welke den geweldigen omvang van de watercatastrophe nog duidelijker laten zien. Uit de meest afgelegen deelen van de provincie Honan, vanwaar tengevolge van de vernielde verbindingen 'tot dusver nog geen juiste mededeelingen over het aanial slachtoffer» waren ontvangen, wordt thans gemeld, dat aldaar 50.0D0 personen zijn ver dronken. De laag gelegen districten zijn over een oppervlakte van 20.000 vierkante mijl overstroomd. De schade bedraagt twee honderd millioen Chineesche dollars. Terwijl in Midden-China de oogst door 't water van de Hoangho en de Jangtse is vernield, deelt het Chineesche telegraaf- agentschap mede, dat in Tsetsjoean de oogst tengevolge van de reeds wekenlang heer- schende verzengende hitte is verwoest, zoo dat een ontzettende hongersnood wordt ver wacht. Dientengevolge worden ook in Zuid-China honderdduizenden menschenievens bedreigt. Kort Nieuws Formosa is door 'n typhoon geteisierd Het verkeer ligt stil. Hevige wolkbreuken, die al verschei dene dogen duren, hebben in Zuid-Mand- sjoerije en Korea spoorlijnen en bruggen ver- Een Amerikaan is de Alpen overge trokken per olifant en te Turijn aangeko men, teneindeHannibal na te doen Te Turijn werd hij bij een auto-ongelukje' ge wond, wat hem tot de opmerking bracht, dat reizen per olifant veiliger is. DE DEENSCHE BOEREN DEMONSTREEREN Een ultimatum aan de regeering Veertig duizend Deemsche boeren hebben Zondag in verband met den noodtoestand in het landbouwbedrijf een bctooging ge houden voor het koninklijk paleis in Ko penhagen. De Koning, die met het volkslied en hoerageroep werd begroet, sprak de betoc- gers toe en ontving daarna een delegatie, in tegenwoordigheid van minister-president Stauning. Een lang adres werd overhandigd en besprekingen werden geëischt met de in den rijksdag vertegenwoordigde partijen terwijl er op gewezen werd, dat binnen hoogstens 14 dagen uitsluitsel wordt ver langd, of men met de edschen van de land bouwers rekening wil houden In zijn antwoord verklaarde de koning, dat hij op grond van zijn constitutioneel positie zich niet over het adres kon uitspre ken. Hij moest zich daarentegen houden aan de rechtmatig gekozen vertegenwoordi gers van de bevolking en gaf de delegatie in overweging, zich tot den minister-president te wenden en hem haar wenschen kenbaar te maken. De audiëntie duurde ongeveer een kwar tier. Nadat de delegatie van den koning was teruggekeerd, bracht zij aan de boeren verslag uit over de ontvangst en werd een resolutie aangenomen, waarin aan de re- geering werd gevraagd, of zij bereid was. met de vertegenwoordigers der boeren te onderhandelen. Eenige opwinding veroorzaakte daarop een bericht, dat de bijeenkomst thans moest worden ontbonden. Als antwoord hierop werd besloten, dat de hetoogers zoolang op het slotplein zouden blijven, tot de minister president zich bereid zou hebben verklaard een delegatie te ontvangen, om op de wen schen van de landbouwers te antwoorden. Aan dit verlangen gaf de minister-presi dent gevolg. Het onderhoud duurde onge veer een half uur. Na terugkeer der delegatie werd medege deeld, dat de minister-president een onbe vredigend antwoord had pegpven Hij had verklaard dat Maandagmidddag om 3 uur een kabinetszitting zou plaats vinden. De behandeling en uitvoering der verschillen lo eischen moest echter vanwege de betrokken ministère worden gescheiden. Dit antwoord bevredigde de delegatie niet. Medegedeeld werd, dat de economische commissie van de Vereeniging van Land bouwers vandaag een vergadering zou b* Ipggen, ter bespreking van de maatregeien die voor de doorvoering van de eischen der landbouwers noodzakelijk zijn. De betocgers belastten daarop de econo mische commissie met het nemen der door haar noodig geoordeelde maatregelen, waar op de befoogers uiteengingen. De demonstratie had een ordelijk verloop. die op weg was van Diemen naar Amsterdam geheel aan de rechterkant van den Rijks straatweg reed, dus aan de zijde van ae huizen, maakte door tot dusver onverklaar bare oorzaak een schuiver dwars over den weg in de richting van de vaart. De bestuur der, de heer N. de Vries uit de Dapperstraat te Amsterdam, probeerde nog te remmen, doen by slaagde er niet meer in het voertuig tot stilstand te brengen, mei; het gevolg, dat het et een zware plons in de diepte verdween. Onmiddellijk kwamen van alle kanten ont stelde menschen toeloopen, die dadelijk pogin gen in het werk stelden om de inzittenden te bevrijden. Gelukkig is men hier na enkele oogenblikken in geslaagd. De bestuurder van de wagen had de tegenwoordigheid van geest de portieren en ramen te openen en de overige inzittenden uit de wagen te duwen eu te trek ken. Door handreiking konden allen toen veilig op de wal worden gebracht. De drenkelingen waren, behalve genoemde heer de V., het echtpaar J. Brandsma met hun dochter en het 2 V» -jarig zoontje van deze laatste, allen wonende te Diemen. Het vijftal is met een passeerende autobus naar de woning van de familie Brandsma te ruggekeerd. Door het ongeluk ontstond er een ©prop ping van tientallen voertuigen, doch door het ingrijpen van de politie was het verkeer wel dra weer in goede banen geleid. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk aan slippen te wijten is. Het wegdek ter plaatse was pas vernieuwd en was door den regen zeer glad. Toen de wagen naar links schoot, had deze een snelheid van ongeveer 70 K.M. Bij het reddingswerk heeft de 17-jarige Aurik ui'; Duivendrecht zich bijzonder dapper ge dragen. Hy bedacht zich geen oogenblik, ont deed zich van zyn jas en dook onder water. Hy slaagde er in de portierkrukken te grijpen en de deuren te openen en hielp aldus den be stuurder, die dit eveneens trachtte te doen daarin voor een deel reeds was geslaagd. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats van het ongeluk lag een schuit gemeerd, zou- dat men van daaraf gemakkelijk de slacht offers kon bereiken. De Geneeskundige Dienst te Amsterdam, die was gewaarschuwd, verscheen weldra met een ambulance-auto, doch deze kon onverrich ter zake naai de hoofdstad terugkeeren. De drenkelingen hebben geen noemenswaar dig letsel bekomen. Gemengd Nieuws Ernstige auto-ongelukken vijf dooden In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over twaalf is op den. Rijksweg Arnhem-r-Ede een-ernstig .ongeluk-ge beurd. Een auto, waarin vijf reserve-officieren van het garnizoen te Ede waren gezeten^ die van Arnhem terugkeerde, is in de bocht voorbij de uitspanning Planken Wambuis tegen een boom gereden en vrijwel geheel vernield. Van de vijf inzittenden werd de bestuurder, luitenant van Leersum uit Arn hem vrijwel op slag gedood. Ernstig gewond werden luitenant van der Vliet uit Amstc-r dam, luitenant Rierink uit Borne en luite nant van der Hiele uit Oosterbeek. De vijf de inzittende, kapitein Reije uit Arnhem, werd niet gekwetst De zwaar gewonden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Arnhem, waar in de loop van de nacht nog één hunner overleed. Omtrent de toedracht van dit ernstig on geluk vernemen wij nog het volgende: De vijf officieren, die in Ede in garnizoen liggen in verband met de herhalingsoefe ningen hadden zij in een garage te Ede een auto gehuurd, waarmee zij naar Arnhem zijn gereden. Toen zij 's nachts terugkeerden, is de wa gen in de genoemde bocht, waar de weg nog al zanderig is, geslipt met het gevolg, dat de auto in snelle vaart tegen een boom botste. Even na het ongeluk kon reeds hulp worden verleend door dokter Heijmans uit Ede, die toevallig in zijn wagen voorhij- kwam. Het voorgedeelte van de wagen der officieren was geheel ingedrukt en verbrij zeld, zoodat het geen verwondering behoeft te wekken, dat dit ongeval zoo ernstige ge volgen heeft gehad. Het lijk van luitenant- van Leersum is overgebracht naar de zie kenbarak van het garnizoen, terwijl de drie zwaar gewonden naar het Gemeentelijk Zie kenhuis te Arnhem zijn vervoerd. De herhalingsoefeningen waaraan de vijf officieren deelnamen, eindigden juist van- Nader vernemen wij, dat een der gewon den. luitenant Rierink uit Borne, heden morgen te half negen in het Gemeentelijk Ziekenhuis te Arnhem is overleden. Luite nant G. J. van Leersum, de bestuurder, die opslag werd gedood, was 22 jaar oud en ongehuwd. De beide zwaar gewonde officieren lij den aan hersenschudding. Hun toestand is zorgelijk. Te N ij m e g e n is op den Graafschen weg de loopknecht T., die een bakkerswagen voortduwde door een auto overreden. Er kwamen twee auto's achter hem aan, eerst passeerde hem een luxe auto, daarop volg de de vrachtauto van R. uit Rosmalen. Deze greep den man en den wagen en slingerde beiden tegen den grond. F. bleef met hevige kneuzingen en een hersenschudding op den weg liggen. Na door dr. Woltering onder zocht te zijn, werd het slachtoffer naar het St. Canisius ziekenhuis vervoerd, waar de man is overleden. Te Heeren veen had op den rijksstraat weg een ernstig auto ongeluk plaats. Een auto waarin gezeten waren notaris D. Feitsma en diens echtgenoote, wonende te Bolsward, reed door tot nu toe onopge helderde oorzaak teeen een hoorn. De na*a- ris werd, evenals zijn vrouw, zeer ernstig gewond. Zijn echtgenoote is in het St. Antha- nius Ziekenhuis te Sneek overleden. Auto met vijf personen te water ALLEN GERED Maandagavond om half negen is een per sonenauto, waarin vijf personen gezeten ren, te Diemen in de Weesper Trekvaart ge reden. waarby de wagen geheel onder water verdween. De auto was een 5-persoons Chrysler-Six, Verdronken Te Noordwijkerhout werd gistermiddag het achtjarig zoontje van de familie Bakker liggende met een woonschuit in de Leidsche vaart, vermist. Toen gisteravond het kind nog niet thuis was. werd de politie van de vermissing in kennis gesteld. Na eenige tijd in de vaart te hebben ge dregd, werd het lijkje opgehaald. Vermoedelijk is het kind over boord ge slagen. Maandagmorgen is nabij Reutum (Ov.) uit het kanaal Almelo—Nordhorn het lijk opgehaald van den landbouwer A. G. N., die Zaterdag zijn woning te Groot-Agelo had verlaten om rogge te gaan maaien. ZUIGELING LEVEND VERBRAND Te We©rt (L.) kree" een zuigeling van 9 maanden in 'n schip een ketel kokende soep over het lichaam. Het kind bezweek aan de gevolgen. Ook de ouders kregen ernstige brandwonden. Begrafenis Dr. Weyland Een indrukwekkende plechtigheid. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft gistermiddag te V e e r e de teraarde bestelling plaats gevonden van het stoffeiy.c overschot van wijlen Dr. G. J. Weyland, in leven Ned. Herv. predikant aldaar en presi dent van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Onder de talryke aanwezigen merkten we t.p de heeren Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zee land; A. Huinink, burgemeester van Veere; Ds. K. Bokma, Ned. L«rv. predikant te Schiedam, vice-president van de Synode; Prof. Dr. G. Sevenster van Leiden, namens de kerkelijke hoogleeraren der Ned. Herv. Kerk; Ds. E. L. Nauta, legerpredikant te Leiden; Ds. G. v. d. Giessen, vlootpredikant te Vlis- singen; Ds. R. Cremer te Veendam; Ds. H. Brandligt te Groningen, leden van de Synode; Dr. L. Lasonder, archivaris van de Ned. Herv. Kerk; Mr. Teixera de Matthos te Den Haag, oud-lid van de Synode. In de kerk. Aan de teraardebestelling ging een rouw dienst vooraf waarby voorging Ds. J. J. Hietkamp, van Serooskerke, consulent Veere, die sprak naar aanleiding van Ps. Voorts werd het woord gevoerd door de heeren Dr. P. Smit, Ned. Herv. predikant te Heumen, namens de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, die hij met den secr. Ds. D. den Breems van den Haag, vertegenwoordigde; Dr. W. IT. Weeda van Oosterland, namens het Prov. Kerkbestuur van Zeeland; Ds. M. van Empel van Middelburg, namens het classicaal bestuur van Middelburg en Ds. H. K. Quere van Domburg, door vertegenwoordigers van den kerkeraad, de kerkvoogdij, de Ch. Nat. Werkmansbond, de afd. van het Groene Kruis, het Ned. Jongelingsverbond en den burge meester van Veere, den heer D. Huinink. Na den dienst werd het stoffelijk overschot door leden van den kerkeraad uitgedragen. Op het kerkhof voerde alleen Ds. D. den Breems, secr. van de Synode, het woord, die de overledene teekende als persoon en hu maan mensch. Nadat de oudste zoon, de heer Weyland van Loenen, voor de betoonde belangstelling had dank gezegd, sloot Ds. den Breems de droeve plechtigheid met het bidden van het „Onze Vader". Een schat van bloemen, een groote krans van de Synode, dekte de Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Gouda, czad. M. Baan te Maassluis en J. Tammioga te Harderwijk. Te Rijndburg. ca-nd. M. BaaD te Maassluis en Tammioga te Harderwijk. Beroepen: Te Barendrecht. Amersfoort KorrJicrn. ca rad. M. Baan te Maassluis Aangeoomea- Naar E-odhoven, A. Grup- pen te Zwaagweste-ir.de. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Sm:1de, G. J. Hoytema Twijzelerhe.de. Te Noord-Scharwoude, P. J. Richel, caod. te 's-Gravenhage. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Weflil (Geld.). A. P. Mijnarendis, cand. te Hilversum. Naar Soera- baja (ab Evang. pred.). Dra. J. H Stegeman, cand. te Utrecht Naar Durge-ndam (N.H.), A. C. Smi-ts, caod. te Rotterdam-Oost. AFSCHEID BEVESTIGING INTREDE Zondfig had de bevestiging en intrede plaats van den nieuwen leeraar der Ned. Herv. gemeente te Schoonhoven, Ds D. J. van de Graaf tot haar overgekomen van Ede. De bevestiging geschiedde door Ds Kievit van Baarn, die als tekst 2 Tim. 215 had gekozen. Na bevestiging, waarbij de consulent, Ds Ewoldt van Bergambacht en verschillende predikanten uit de omgeving tegenwoordig waren, werd de zegenbede uit Ps. 134 toe gezongen. Des middags verbond Ds van de Graaf zich aan zijn nieuwe gemeente met predikatie over de drie ambten van Chris tus naar Jesaja 611, bevattende de profe tie van Christus als Profeet, Priester en Ko ning. Daarna sprak de consulent Ds. Ewoh'.t van Bergambacht in hartelijke bewoordin gen een welkom namens kerkeraad, gemeen' te enz. en liet toezingen Ps. 10626. Zondagmiddag 28 Juli preekte Ds. P. H Kapteyn Jr. in een geheel bezette kerk zijn afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te B1 ij a, nar aanleiding van het woord uit Psalan 103: „Loof den Hoer, mijn ziel"" Aan 't eind werden verschillende corpora ties en personen toegesproken en voerde namens de gemeente 't woord kerkvoogd D. de Boer, die de gemeente liet zingen: Gezang 91 3. Daarna spraken, met den consulent, nog drie personen een afscheids woord. Ds. H. Hornstra, Predikant der Baptisten Gemeente te Almelo werd Juli 1935 's morgens door Ds. K. Rei ling van Hengelo bevestigd. Tekst van de beves tigingspredikatie was 2 Thess. 3:1. Na de handoplegging door den bevestiger en ouderlingen werd den nieuwen predikant Psalm 134 3 toegezongen. De intreepredikatie s middags 3.30 werd gehouden naar aanleiding van Psalm 119 132, 133, waarna Ds. Hornstra zich tot enkelen in het bijzonder richtte. Hij werd toegesproken door Ds. K. Reiling, ouderling van Oosten en Ds. L. de Haan van Utrecht als vertegenwoordiger varn de Unie-Commis sie. Toegezongen werd Gezang 215 3 en 4. In de begroetingssamenkomst 's avonds om 7.30 werd de nieuwe voorganger toege sproken door afgevaardigden van andere gemeenten en vereenigingen, terwijl enkele brieven van zustergemeenten en collega' werden gelezen. Den scheidenden consulent Ds K. Reiling zong men Psalm 134 3 toe, terwijl ouderling Kuiper hartelijke woorden tot hem riohtte en hem een bureaulamp aanbood als aandenken. Weerbericht REFORMATIEHERDENKING TE GENEVE Te Genève wondt jaar herdacht, dat op 10 Augustus 1535 de misviering te Genève werd afoe-schaft. het feit. dat de invoering der refor matie InV-'dde: maa. de doenlijke herdenkingen van het feit, dat vier eeuwen geleden de refor- m*+e werd ongevoerd, vallen op 13 en 14 juni 1936. Schoolnieuws. De Franeker Hoogeschool rlerdenking van het 350-jarig bestaan Wijdingsavond Op initiatief van de op 22 December 1930 op gerichte Federatie van de Friesdhe studtenten- vereenigingen, welke bestaart te Leiden, Utrecht, Groningen, Wageoi-ngen en Amsterdam medewerking van V.V.V. te Franeker, werd gis teren en heden de dag herdacht, waarop 350 )aar de Hoogeschool te Franeker werd ge sticht. Deze herdenking ls gisteren ingeleid met een wljdiogsavond in de Martinikerk, die ledereen toegankelijk was. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de Federatie der Frieadhe s'.-udentenve reent gingen, den heer F. J. Hoekstra te Utrecht, waarna prof. dr. G. Gosses te "s-Gravenhage een rede hield over „Tiden dy 't gyngen, tlden dy komme De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van mei. Doe Haasdljk, die de Friesdie liederen zong „Yn 't waid" en „Jounbea" en daarbij be geleid door den heer Jac. N. D. Hoogslag, terwijl de gezamenlijke koren van Franeker ten gehoore brachten „De Fryske tael", „It Heitelên" ei „Mar. o mar" terwijl de heer Kreger een orgel solo gaf. Tenslotte zoog de gaosche schare het vierde couplot van het .Fryske Folksliet". Dc officieele ontvangst Hedenmorgen had om 10 uur de offiaeele vangst plaats, waarbij burgemeester De Kruyff den hoog'.eeraar. d« studenten, reünisten noodigden toesprak, welke rede werd beantwoord door den heer P J. Hoekstra, voorzitter Federatie. Na afloop van deze ontvangst gelegenflied de tentoonstelling in verband met deze herdenking door dr. Wumkes, bibliothecaris van de Proviociaie Bibliotheek, in dc Leeszaal georganiseerd, te bezichtigen, evenais de werpen in het Museum op 't Stadhuis, die oog herinneren aan dien tifd toen Franeker zijn demie nog had. als bijv. de ruim 80 portretten van vele professoren, de ebbenhouten met alver beslagen pedelstaven, enkele gedenkborden, de portretten der drie Oranjevorsten, die te Franeker hebben gestudeerd, de stoelen in 1793 door cura toren der Hoogeschool aangeschaft Te half drie vereenigde het gezelschap zidi in de Aula van het voormalige Universiteitsgebouw. De heer H Algra te Huizum hield hier een rede over „De Hirtoryske bitsjuttng fen de Frjentsjer- ter Hegeskoalle". Na deze rede werd Cen bezoek gebracht aar het café „De Bogt van Guné", de oude studen- temkroeg. waar „grborreld" werd. Te half zes had een diner in de „Koornbeurs" plaats, goede woorden zijn gesproken, terwijl de dag des avonds werd besloten met een opvoering historisch spel „FryslSn Oerein" van den heer S. D. de Jong en opgevoerd door het „Ljouwer- ter Toaniel". waarin werd verto'lkt hoe de Frie sdhe gedachte de eeuwen door blijft leven, zonder achterstelling van andere STAATSEX. TOELATING UNIVERSITEIT AMERSFOORT. Na voortgezet examen slaag den voor diploma A nog M. v. d. Brandeler, M. C. Cavaljé. W. A M. Faassen. H. Fortuyn arreman, mej G. Hulzer. mej. B. M L J M Jansen. W. G.' A. de Meestei J. Rothuizen. Hllv. mersveld: F. M. A en de heeren: H. J. Key, Oudenbosch FRANSCH M.O. A ■UTRECHT. Geslaagd de dames J. J. M. La- valeye, Rotterdam; M. Krllger, Castrlcum; E. van Hall, Baarn; C. H. M Delafosse, den Haag. en de heeren: H. A. Fossen, den Haag; J. Hartog, Amsterdam; J. H. Renes, Amster- HOOGDUITSCH M.O. A DEN HAAG Geslaagd mej. E. J. Henkei. Lmsterdam: mej. Th. L. Steller. Lelden; J. Lriek, Baarn; J. S. de Vrria. den Haag. Hoogste stand te Blacksod 770.2. Laagste stand te Helsingfors 740.6. Stand vanmorgen halftwaalf 764.1. WEERVERWACHTING Meest matige, in het N. aanvankelijk nog krachtige N.W. tot N. wind, gedeeltelijk be- wolkt, nog kans op regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het O. begint uit het waarnemingsgebied te verdwijnen, waardoor de stormen tevens minder van kracht wer den. De afkoeling -raat regelmatig verder naar het Z. door en begnit zich reeds in d9 Alpen te vertoonen, waar alle hooge toppen in de wolken zijn en op de Zugspitze reeds sneeuw viel, terwijl te zeven uur op de Santis bij 1 gr. C regen viel. Aan de Ita liaansche meren waaien krachtige en uiterst droge föhnwinden. Bij IJs'and nadert een nieuwe depresssia, die in het W. op het eiland de barometer in de nacht weer 10 mM. deed dalen. Op de Britsche eilanden wordt thans hot mooiste weer gevonden. In N. Duitschland kwamen zware regena voor, evenzoo nog in Zweden. Het is te verwachten, dat het buiige en koele weer nog minstens een etmaal zal aanhouden en dan langzamerhand in zoeler weer niet terugloopende winden, zal over* gaan. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.6 C. 31 JULI. Zonsopgang 5.19 uur, zonsondergang 8.53 uur Maan op v.m. 6.27 uur, onder nam. 9.02 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 31 JULI. Van 's avonds 9.23 uur tot 's morgens 4.30 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 2.72 2,80 Wesel 0,10 0.19 Brnisach 1,84 1,79 Emmerik 1.34 1,41 2 88 Lohith 10,GO 10,37 Mnxan 4~29 4^35 Nijmegen 7,99 8.08 Difiieahelm 2,1fi 2,42 St. Andriee 0,00 2.93 Mannheim 3,32 3.40 Arnhem 8,10 *,15 Lohr 0,82 0,88 Vreeswijk lw 0,71 0,69 Mains 0,97 1,00 Westervoort 8,59 8.G4 Bil)gen 1,92 1.98 Deventer 2,48 2,©0 Caub 2,15 2,20 Kampen 0,26 0,20 Ems 1,04 1,03 Eysden 46,08 45.89 Coblens 2.04 2,15 Maastricht 40,35 40,56 Trier OU 0,05 Grevenblcbt 27.53 27,71 Keulen 1,74 1,80 Venlo 00,00 00,00 Dusseldorf 1,14 1,22 Grave fs.als) 3,88 3,80 Huhrort 0,-9 0,38 St. Andries 0,00 1,26 Hoogwater Ned. Zeehavens 31 JaU Delfzijl 12,02—,— HellevoetsL 8,36 15,59 Terschtlllng 9.17 21,44 Willemstad 4.32 16,53 Harlingen 10,10 22,20 Brouwerah. 2,48 15,lt Den Helder 7,40 39,25 Zierikzee 3,29 Jó.43 JJ muiden 3,3K 16, U2 Wemeldinge 3,47 16,07 Hoek v. HolL 2,51 15,18 Vlissingen 1,56 14,08 Scheveningen 3,01 15.28 Terneuzen 2,30 14,39 Rotterdam 601 17,',8 Hansweert 3,16 lo,28 BOEKHOUDEN M.O. DEN HAAG. (IC XII en Q) Geslaagd de da- mes: M. J A. Fermin, Maastricht; G. M. A van Manen, Apeldoorn; M. Prenijer. Euschedö en de heea-en: J. D. Abraha.mse, VllasbiyenJ. P. Apers, 's-Hertoga iboschW. H'etbrlnk, Purmerond; G. C. H. Kloosterziel, den Haas; G. IV. M. ^tte - - HOOFDAKTE AMSTERDAM. Geëx. 8 cand., gesl. de dames 3 C. van Hoboicen en H. G. J. Kruimer en de ARNHEM.Gesï. da lie-ren Th. 11 >t3, L A. Kroll, L. F v. Go-a", uil-Ij tf Nijmegen. BREDA. 'Gesl.: re .-eeran B J. M van AHee- len, L J. M. van Rijen en C Tugtelaars. allen te Tilburg; H. Th. v. d. Plas. Breda oil I. J. A °GRONlNGEN. Ge^l. mej C. J. M. do Vries, Groningen; mej. E. H. Mulder. Midwolde (Leek) candidal H. de Groot, ter Apel. Afgewezen "5 DËN~HAAG. Geëx. 8 cand., ges-laagd de damea T Hulskamp te Voorburg en B. H. Hijmane, Den Haag. en de heer A Hagers, Den Haag. HAARLEM. Gesl de dames H. van Dalen. J. E. Hopman (beiden Haarlem) en de heer W. J. Deckers (Hoorn). Afgewezen 5 cand. LEEUWARDEN. Gesl. d.' heeren F Y Zeilstra, Workum; F Bloemhof. Oppenhuizen; J Smit, Hindelopen en W. Wierstra. Wommels ROERMOND. Geëx. 8 monn. cand. Gesl. da heeren: L C J Derkx. Gennep; H v DUk. Spek- holzerheide; J H H Sanders. Helmond; L H J Wolfs. Hoensbroek. ROTTERDAM. Commissie I. Gesl D B de Jong. W C Houdkamp. A Boogaard en E W v d Zee. allen te Rotterdam. Commiss-le II. Gesl.: de heeren P. Sluyter, Zwammerdam en J. v. Winkel. Bodegraven. UTRECHT Opgeroepen 8 cand. Gesl. de hee ren J.A Dortmnod Zeist: Th. A v d Horst, Jutfaas en J A v d Scjlaft. Eemncs Bulten. ZWOLLE. Aantal candidaten 8. Geslaagd da heeren: M Muilerman. Colmsehate: A H Meyer, Deventer; J. A Beltman en W. Bömer, Heeten. NIJVERHEIDSONDERWIJS DEN HAAG. Akte N Xla (handteekenen en decoratief teelcenen). Gesl. de heeren N H Bloot hoofd te Amsterdam. J Bussemakcr te Ara- strdam J J Egmond te Nieuwer Amstel en G Francoijs te Ivruinlngen. Akte N X (meubelteekenen). Gesl. de heeren F PH Elsenbroek te Rotterdam. D N de KeiJ- zer te Rotterdam en J. Potharst te Gouda. Akte Ne (schilderen). Gesl. de heeren C A van Aften te Tilburg, H M de Beer te Tilburg. J van den Berg e Arnlrtn en H F van Damme te Bovenkerk. Akte N I (natuur- en werktuigkunde). Geëx. 6 cand. Gesl.: R Sljbolts. Zuidhorn: H Valkou- F Bunk. 's-Gravenhar N B Goudswaard 's-Jravtnh'ige. Akte N o (klesr.ii .keu) G-.-êx. 1 cand ge slaagd geen. NOTARIAAT D_EN HAAG. Ge-'eml v »- di-e I de heej' fhem te Nijmegen, J H HOOGDUITSCH L.O. DEN HAAG. Gesl de heeren: A. van Beeru, Arnhem; A Boeken. Amsterdam: G van Brug gen. Kiel Windeweer; VV G J Knteman Sam- beek; J Lucas. l,i.w: A Römgens, 'Karkrade; D de Haan, Soest; P B Hamel, Middelburg; P J Heukelom. Danteren; .1 .T Notten, Geulle (L.); J Tempelman Apeldoorn; en de dames: 71 M Leusslnk. Enschede; G Limburg. Zeist; rs. Zwa- E H Blelke. Rloemendanl öe heeren; G H Blok, Delft; j P W U =V,rr,<,lr; M J A Sim™,,, BI e-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2