Jlieuurt £>iteri)f Courant Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken Persstemmen over de crisis abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5538 DINSDAG 30 JULI 1935 abbrrtentiepripen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau V wordf berekend 0.10 DE ONVERZOENLLTKEN Het lijkt ons een hopeloos pogen in dezo dagen met andere bladen te polemiseeren; er was trouwens ook geen gelegenheid voor door de snelle opvolging der gebeurtenissen, welke bespreking vroegen. Thans is echter een woord over de onver zoenlijken op zijn plaats. Die onverzoenlij- ken zijn vooral enkele roomsch-katholieko bladen en de roode pers. Eerst noemen we de Volkskrant, hot dagblad der roomsch-kath. arbeiders-bewo ging, doch welks redactie in het verleden menigmaal verder ging dan de medewer kende arbeidersleiders, die tevens kamerlid zijn. Het blad vraagt of „het geliefde spel vao krammen en lijmen weer wordt gespeeld" en of de R.-K. fractie „zal gaan doen alsof het eigenlijk niet zoo gemeend was geweest, alsof de liberale pers gelijk had die van een roekelooze, onoverwogen daad sprak, van een stuntelig en dom optreden." Wij laten dat, voor wat het is; maar de slotconclusie luidt natuurlijk, dat het nu maar uitgevochten moet worden, want waarom zouden 57 of op zijD minst 52 te genstanders van de politiek van het kahi- net-Colijn zich moeten bukken voor hoog stens 43, die aan die politiek verknocht zijn? Wanneer getallen, zonder meer, beslis sen, dan geven we het blad grif gelijk. La ten die 57, of wil men, de 52, dat zijn de roomsch-katholieken; de sociaal-democraten en twee eenlingen het bewind overne men. Waarom doen zij het niet? De S.D.A.P. is tot groote offers en toegevendheid bereid. Dat-schreef haar pers nog gisteravond. Zij Wil allerlei concessies doen. Gaat dat niet? Is samenwerking tusschen roomsch en rood onmogelijk? Blijkbaar wel, want het Dagblad van Noord- Brabant, dat óók gruwt van een terug keer van Dr. Colijn, schreef Zaterdag: Er is geen sprake van dat een meer derheid in de Tweede Kamer nu reeds rijp zou zijn voor het verwezenlijken dei- politieke idealen waarvan prof. Aalberse de drager en de meest bekwame woord- voerder is. Zijn tijd moet nog komen. En die zal komen." Dat klinkt anders dan een meerderheid yan 52, waarover de Volkskrant spreekt. Het is waar: 28 R.-K en 22 S.D.A.P. is meer dan 43 anderen; maar die 50 zullen het eerst met elkander eens moeten zijn, voor ze tot de 43 kunnen zeggen: we zullen het wel overnemen. Waar de eenheid van doelstelling ontbrak had men geen eenheid tot afbraak mogen forceeren. DE RAZENDE ROLAND Als een raziende Roland gaat de roode pers tekeer. „Een schok van schrik en verontwaardi ging ging, aldus heet het, door de breedo massa van ons Nederlandsche volk, dat re kende en na het parlementair conflict mocht rekenen op het einde van de Colijniaansche aanpassing." Vermoedelijk is de redactie bij het con- stateeren van die „schok van schrik" niet verder geweest dan eigen werk-kamer en de bureaux der roode vakbonden. Want wij hebben er niets van gemerkt. Integendeel, speciaal in kringen van niet- geestverwanten en vooral ook van roomsch- katholieke zijde werd een zucht van ver lichting geslaakt en kwam er verademing toen men vernam, dat opnieuw aan Dr Colijn opdracht .voor kabinetsformatie is verleend. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat men het geheel met de politiek van het kabinet- Colijn eens is: maar wel. dat men de z e- kerheid van beleid op prijs stelt: de rust 'is teruggekeerd. Wij wensohen ook geen onzekerheid, zegt de roode pers en daarom keert zij zich met groote felheid tegen de „duistere machten", „die achter de schermen zich inspannen om wraak te nemen over de nederlaag van Dinsdag en den heer Colijn te doen terugkeerert. Met verwaarloozing van een tusschen Kabinet en Kamermeerderheid gerezen meeningsverschil over de alles bëheerschende vragen van crisis-politiek waren zij, naar uit het optreden en de houding van een deel van de pers in de laatste dagen duidelijk bleek, voorne mens tol elke prijs de terugkeer van Colijn te forceeren. Zij konden zich hier toe vooral bedienen van negatieve mid delenhet onmogelijk maken van eenige andere oplossing", Over die duistere machten zouden we wel iets meer willen weten. Wat is dat toch voor zinlooze praat? Overigens, wat denkt de roode pers nu toch van de partijen, die het kabinet-Colijn steunen? Hoe konden deze de oplossing on mogelijk maken? Zij hebben geen vertrou- 'wen in vage programs en voeren liever werkelijkheidspolitiek. Dat zij een afwijzen de houding zouden aannemen, stond toch van te voren vast. Maar de Kamermeerder- Er is veelheid van gevoelen Zooveel partijen, zooveel zinnen; kan men wel zeggen. En uit de persstemmen blijkt, dat zelfs in de partijen nog verschillende geluiden gehoord worden. Een zeer ondersoheiden toon wordt in de R.K pers gehoord. Het eene blad spreekt in verzoenende, het ander nog in beslist vijan dige geest Over de opdracht aan minister Colijn zegt De Maasbode Van de twee beperkingen, die de op dracht aan prof. Aalberse inhield: „parle mentair" en „op de breedst mogelijke ba- Sis" is de eerste vervallen, aan de tweede echter wordt vastgehouaen. Dat wijst nu wel zoo uitdrukkelijk mogelijk in de rich ting van opneming van de sociaal-demo craten in de combinatie. Ongetwijfeld is daartoe door dr. Colijn zelf eenigermate de weg gebaand door zijn tegemoetkoming aan de niet-ongegronde bezwaren door den heer Albania naar voren gebracht in ver band met het capitulantenstelsel. De per soon van den formateur zal ook de anti revolutionairen makkelijker doen heen stappen over hun bezwaren tegen sa mengaan met de S.D.A.P. Toch lijkt ons ook deze opdracht een zeer moeilijke. De persoon van den formateur stelt aan de katholieke fractie wel zeer zware eischen van zelfoverwinning. Alleen de zekerheid dat een hervormd Kabinet-Colijn niet in allen deele de politiek van het demission- nair Kabinet zal voortzetten, zal het oe katholieken mogelijk maken hun mede werking te verleenen. Een tegemoetko mende houding ten opzichte van do ka tholieke fractie èn bij het formuleeren van het program èn bij de keuze van zijn medewerkers mag dan ook van dr. Colijn worden verwacht, nu hij-bereid bleek de oparacht in beraad te nemen. Anders ware dit beiraad slechts noodelooze stag natie. Eigenaardig is de kentering, welke bij D e T ij d geconstateerd kan worden. Wat het opnemen van sociaal-democraten betreft oordeelt het o.L juister dan de Maas bode: In haar duidelijk verlangen naar een nationaal kabinet heeft H.M. de Koningin thans een opdracht van min der beperkte aard aan dr. Colijn verleend. Hij behoeft maar te slagen mot een extra-parlementair kabinet eb slechts op breed e basis; wat in dit geval wel zal willen zeggen: desnoods zonder de steun van de sooiaal-demo- crateru En zulk een Kabinet acht het blad niet onmogelijk: Een nationaal kabinet, op breede ba sis onder de formatie van dr. Colijn kan naar geen kant slagen zonder herstel van het meest elementaire: het ver trouwen van de r.k. fractie. De roomsch-katholieken zullen niet voor de volle honderd procent op dit program blijven staan, meent het blad. Het wordt een geven en nemen en het concludeert: •Indien een gereconstrueerd kabinet- Colijn ons maar weinig méér tegemoet zou komen dan het aftredende kabinet- Colijn, met een beetje industrialisatie en wat verandering in bezuinigingsonderdee len, dan wordt ook de nieuwe opdracht een- mislukking. Op dit oogenblik echter verkeert ze nog niet in dit stadium. Dat dr. Colijn na zijn langdurig onderhoud met prof. Aalberse onmiddellijk andere fractie-leiders ging raadplegen, wijst op een mogelijkheid, welke hij aanwezig acht, om zijn opdracht tot een goed einde te brengen. Dat klinkt gelukkig - heel anders dan een paar dagen geleden, toen de redactie van ongeduld stond te trappelen, omdat het heid kreeg de kans het bewind over te nemen. Is die meerderheid het ook niet eens over het program? Wel, waarom begon men dan? Hoopte men misschien op „duistere machten", welke medewerking zouden ver leenen?, Kabinet-Colijn één dag langer aanbleef dan zij gewenscht achtte en schreef: „Deze aftocht van een Regeering die het met onze muntwaarde tochgped heeft voorgehad, raakt aan het tragische." Een moeilijke, ondankbare taak is het, schrijft de N. R. Crt, welker mogelijkheid de demissionaire premier op zich genomen heeft te onder zoeken. Na hetgeen wij daarover in den loop der crisis reeds geschreven hebben, behoeven wij thans niet opnieuw in bij zonderheden te treden. Daarvoor.is het oogenblik ook minder geschikt Wij beperken ons hier slechts tot een uiting van bijzondere waardeering voor de bereidwilligheid, waarmede dr. Colijn onder de bestaande omstandigheden op nieuw aan de oproepstem van Hare Ma- jesteia gevolg heeft gegeven, zij het, dat hij de opdracht, gelijk de gewoonte is, verzocht heeft eerst nog in beraad te mogen houden. De toestand is verhelderd meent het Handelsblad, door de mis lukking van mr Aalberse; doch wat zal de R.K fractie nu- doen. Zij kan de pogingen van Colijn blokkeeren: Zullen zij die verantwoordelijkheid op zich durven laden, na al hetgeen vooraf gegaan is? Zullen zij zich willens en wetens onttrekken aan de breede natio nale samenwerking, zooals die in de af- geloopen twee jaren zij het dan na tuurlijk niet zonder verklaarbare moei lijkheden, zooals die in elke v r ij e samen werking van gelijkwaardige partners in crisisomstandigheden zullen voorkomen mogelijk is gebleken? Zullen zij blijven mokken nu zij bewezen hebben, dat de tijd nog niet rijp voor hen is om dc leiding in eigen handen te nemen? Of zullen zij hun loyale medewerking (die natuurlijk ook loyale c r i t i e k kan in houden) willen verleenen aan een nieu we regeering-Golijn, d.w.z. onder den lei der van wien ae katholieke .Maasbode" nog dezer dagen schreef: „Toch erken nen wij gaarne, dat de wetenschap dat het roer rustte in de ongetwijfeld sterke, rustige en ervaren hand van dezen man, verre boven de gewone maat, van inzicht in de internationale economische verhou dingen van breede visie ondanks zijn vastzitten aan denkrichtingen en toe standen van een voorbij verleden van diep christelijke overtuiging bovenal, ons een gevoel van genistheid gaf, dat wij zeer noode missen." Vermeldenswaard is nog het oordeel van de Nederlander Dc houding, welke dit blad eerst aannam, gaf terecht of ten onrechte de roode burgers moed. Vooral een artikel van F. A. de G.(raaff), door den parlementairen redacteur (hoe is het mogelijk?) toegeschreven aan mr de Geèr, deed opgeld. Gisteravond echter schreef het blad: Zooveel is zeker, het gebeurde bij de poging tot, kabinetsformatie van Prof. Aalberse heeft de verantwoordelijkheid, óie de R.-K. op zich namen, toen zij bij monde van Prof. Aalberse verklaarden, niet voor een motie van vertrouwen te zullen stemmen, wel zeer geaccentueerd. Want deze gang van zaken hadden zij kunnen voorzien. Dat zij niet bereid wa ren te samen met de S.D.A.P. in zee te gaan wisten zij mtuurlijk. En evenzeer konden zij van te voren weten, dat een poging tot vorming van een parlementair kabinet op de breedstmogelijke basis geen kans van slagen zou bieden. In deze omstandigheden hadden de R.K. het niet tot een conflict mogen laten komen. Men weet, dat naar onze mee ning de schuld van het conflict niet uit sluitend bij de R.K ligt. Maar al heeft het kabinet verkeerd gehandeld door op de wijze waarop het dat thans gedaan heeft, de vertrouwenskwestie te stellen en niet een uitspraak van de Kamer af te wachten, de R.-K hebben evenzeer ver keerd gedaan toen dit eenmaal geschied was. de zaak op de spits te drijven. Dit hadden zij alleen mogen doen, wanneer zij in staat en bereid waren geweest de geerings verantwoordelijkheid over te ne men en het komt ons voor dat de wijze waarop Prof. Aalberse bij zijn poging tot Het huis van Dr H. Colijn aan de Stadhouderslaan te Den Haag genoot gisteren bij zondere belangstelling. Heel den dag groepten zich talrijke belangstellenden er voor saam om de verschillende politieke leiders te zien arriveeren en vertrekken. Toen Dr Colijn zelf verscheenom zich voor een conferentie naar de Witte Sociëteit te begeven, werd hij hartelijk toegejuicht* Gistermiddag had op het departement van Koloniën een conferentie plaats tusschen Dr H. Colijn en de andere ministers van zijn kabinet. De ministers na afloop der conferentie. Geheel links Dr Deckers en Mr van Schaik; in 't midden lr Lidlli de Jeude en Mr Oud; rechts Prof. Gelissen en Mr de Wilde. kabinetsvorming te werk is gegaan, be wijst, dat te voren reeds vast stond, dat zij dit niet waren. Want meer dan de gelegenheid tot vorming van een parle mentair kabinet mochten zij, dunkt ons, niet verwachten." DR COLIJN ZET DE ONDERHANDELINGEN VOORT De formateur dr Colijn heeft heden ochtend voor de aanvang van de gewone Ministerraad, die ditmaal om elf uur een aanvang nam, een langdurig onder houd gehad met mr Goseling, voorzit ter van de R.K. Staatspartij en onder voorzitter van de R.K. Tweede Kamer fractie. Ook hedenochtend was de publieke belangstelling op het plein weer zeer groot. Een grocte menschenmenigte waohtte op de afloop der besprekingen, in de hoop iets naders te. vernemen. De mededeeling van Mr. Joekes En de houding der A.R. Kamerfractie De heer J. Schouten, voorzitter van de Anti-Revol Kamerclub. schrijft ons: Over- de verklaring, welke heer Joekes gaf van zijn afwezigheid op de conferentie, welke prof. Aalberse Zaterdagmiddag j.l. heeft gehouden met de vertegenwoordigers van de vijf Kamerfracties, heb ik niets op te merken. Over hetgeen hij daaraan heeft toegevoegd wensch ik echter wel een op merking te maken. ft Mr Joekes schijnt van oordeel te zijn, dat de bespreking met de fractievoorzitters op Zaterdagmiddag plaats had, omdat zij „blijkbaar ten aanzien van de mogelijkheid om thans een parlementair kabinet te vor men bij de eerst* bespreking met Mr Aal berse een minder stellige meening hadden te kernen gegeven". Dit oordeel is voor wat de Anti-Rev. be treft, niet juist. In de eerste bespreking met prof. Aalberse hebben de heer Van Dijk en ik het eenstemmig gevoelen van de anti- revol. leden van de Tweede Kamer op zeer stellige wijze te kennen gegeven. De positie van den gulden Op de Amsterdamsche beurs, waar gister middag de stemming flauw was, trokken tegen sluiting de buitenlandsche .valuta's weer iets op. De noteeringen van hedenmorgen 10.15 toonden een zelfde tendens. Het pond no teerde 7.30% (vorig slot 7.30%); Berlijn kwam af op 59.65 (v.s. 59.55); Parijs bracht het van 9.74% op 9.73%; New-York hand haafde zich op 147%; Brussel noteerde 25.00 (v.s. 24 95). De beurs blijft dus in afwachting. Het koersverloop hedenmorgen Er kwam heden in de ochtenduren op de wissel- en effèctenmarkt sléchts zeer weinig verandering in de algemeene situatie. De handel bleef van uiterst geringe afmetingen in afwachting van nadere berichten uit Den Haag omtrent dc pogingen van Dr. Colijn. Op de wisselmarkt lagen de koersen mee- rendeels een kleinigheid beneden het slot- niveau van gisteren, dat beter was dan on der beurstijd, klaarblijkelijk als g:eyolg van eenige dekkingsaankoopen. Vanmorgen daalde het pond weer tot 7.30, om later iets aan te trekken; de dol lar schommelde tusschen 1.47% 'en 1.47%; de Fransche franc tusschen 9.74%en 9.75; de Belga noteerde omsjlreeks 24.96% en. de Zwit- sersche franc 48.22%.' Ook vanmorgen behoefde dus geen beroep te worden gedaan op de goudvoorraden van de Nederlandsche Bank. RAMING EN OPBRENGST P.T.T. De diensten der P. T. en T. hebben over Juni 1935 in totaal opgebracht: f5.595.030 (f384.191 minder dan vorig jaar en f96.220 minder dan de begrooting). Voor de eerste zes maanden van het jaar tezamen bedroeg de opbrengst: f 33.971 742 totaal, (f1708 269 minder dan vorig jaar en f516.40S minder dan de begrooting). De stand der werkloosheid Sinds 29 Juni met 1245 verminderd Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 13 Juli 1935 in totaal 349.457 werkzoekenden ingeschreven ondei wie 332.592 mannen. Hiervan waren werk loos 331.685 personen, onder wie 319.386 mannen. Op 29 Juni 1935 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal orga nen 351,233 pnder wie 332,880 werkloozen. Het aantal werkzoekenden is sedert 29 Juni 1935 verminderd met 1.776; het aantal werkloozen met 1245. Gemengd Nieuws. Ernstig auto-ongeluk Een rloode en tal van gewonden Op de Haarlemmerweg bij de Uitweg is vanmorgen te ruim.tien uur, een bui tengewoon, ernstig verkeersongeval ge schied, waarbij één persoon werd ge dood en één levensgevaarlijk gewond, terwijl verscheidenen min of meer ern stige kwetsuren opliepen. Een personen-auto, een Hudson, naderde op gemeld tijdstip uit de richting Haarlem. Uit de richting Amsterdam reden achter elkaar een autobus uil Zwolle met zeven tien leden van de Chr. Jongelingsvereeni- ging „Opwaarts" alsmede een autobus uit Heerde, welke een dertiental meisjes met haar leidster vervoerde. Zij waren op weg naar Heemstede voor een bezoek aan de stichting Meer en Bosch. Toen de eerste bus en de uit de richting Haarlem komende personenauto elkaar op enkele meters af stand waren genaderd, zwenkte eerstge noemde auto plotseling naar links uit. Of schoon de ohauffeur van de eerste autobus met alle macht remde, was een botsing niet meer te vermijden. Met een slag, die tot ver m de omtrek hoorbaar was, reed de Hud son tegen de voorkant van de bus, waarna de eerste wagen naar de rechterkant van de weg werd geslingerd. De bus maakte een halve slag om eri kwam op een der zijkan ten op de trambaan van do Haarlemsche tram terecht. De bus uit Heerde, die vlak achter do eerste bus reed, kwam daarmee aan de ach terzijde in botsing en werd vnj ernstig be schadigd. In de personenauto, waarvan de voorkant geheel in elkaar was gedrukt, zaten twee personen, van wie een, wiens naam nog on bekend :s, onmiddellijk dood was. De andere de heer J. M. Strak van Sohijndel, uit Am sterdam, is in zorgwekkende toestand per auto van de G.GJD. naar een der zieken huizen vervoerd. Een aantal jongens, passagiers van de eerste bus, alsook de leider en de chauffeur kregen min of meer. voornamelijk door glas scherven, lichte verwondingen aan gelaat, armen en beenen. Enkele van hen konden ter plaatse door personeel van den G.G.D. dat spoedig met veel materiaal ter plaatse was, worden verbonden, terwijl enkele an deren naar een der ziekenhuizen werden vervoerd, waar ook zij werden verbonden. De inzittenden van de bus uit Heerde had den geen verwondigen opgeloopen. De Ossche misdaden Tal van inbraken opgehelderd De Zaterdagmiddag te Amsterdam op verzoek van de gemeentepolitie te Oss gearresteerde oud- Ossenaar. de 21-jarige Kees van B.. welke zooals reeds gemeld Zaterdagavond een beken tenis aflegde,, waaruit bleek, dat hij,de dader was van den in 1932 op het R.K. kerkhof te Oss ge- pleegden diefgtal. heeft bekend nog aan een serie inbraken en diefstallen, voornamelijk gepleegd in het najaar van 1932. medeplichtig te zijn geweest. O.m heeft hij bekend .,deel te hebben geoomen aan een Ln den nacht van 16 óp 17 Augustus 1932 gepleegden diefstal in het kantoor van het tramkantoor te Oss. w-aar een klein bedrag aan geld werd ontvreemd; voorts aan een in den nacht van 14 op 15 October 1932 gepleegde inbraak bij den boekhandel der firma Heys Wolf op den Heuvel te Oss. en aan een op den avond van 31 Augustus 1932 gepleegden diefstal, ten huize van den heer Van Rossum aan de Molen straat te Oss, Tijdens een kermis te Heesch bij Oss maakte hij met den 29-jarigen C. U. en den 24 jarigen Van L van de afwezigheid der bewoners gebruik om aldaar een woning binnen te dringen, waarbij hue een bedrag aan geld en wederom gouden Voornaamste Nieuws* Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 DE KABINETSCRISIS. Dr. Colijn zot de onderhandelingen voort. De Russische vlieger Levanowski zal trachten met een eendekker van Moskou via de Noordpool naar San Francisco te vliegen* Te Leningrad is het geboortecijfer geste* gen met 10 pet. vergeleken met 1934. Het sterftecijfer der kinderen daalde met 30 pet* vergeleken met 1913. De Italiaansch-Engelsche belangentegen stelling en de morgen bijeen komende Raadszitting te Genève. De overstroomingsramp in China. Twee journalisten, een Duitscher en een Engelschman, door Chineesche bandieten ontvoerd. Begrafenis van Dr. G. J. Weyland. Bldz. 3 Opening nieuwe kampeergelegenheid te Apeldoorn door den Bond voor Geref. Jeugd organisatie. Blz. 5 Ministerieel antwoord inzake de hande- De N.S.B. in de Limburgsche Staten. Blz. 8 Met den landmeter op stap (III). Schaakrubriek. OCTROOIBUREAU BARTELS. Behandelt Octrooizaken. Deponeert Handels merken, Dessins, Gebrauchsmuster, etc. ia alle landen. Bezuidenhout 43, DEN HAAG 720011 Telefoon 720012 BRUSSELSCHE REIS Voor het laatst hebben wij heden in ons blad nog eens opgenomen de voor waarden, waaronder de lezers van ons blad deel kunnen némen aan de reis naar Brussel op 6 Augustus. Morgen, 31 Juli, wordt de inschrij ving voor deze reis gesloten. Men kan dus uiterlijk 31 Juli zich' voor deze reis opgeven en het verschul digde bedrag storten op postrekening 58936 van Nieuwe Leidsche Couranti Breestraat 123, Leiden. Tevens herinneren wij eraan, dat wie niet in het bezit is van een geldig pas poort of bewijs van Nederlanderschap, f 0.30 extra moet betalen, waarvoor wij dan zorg dragen voor een gemeen schappelijk bewijs van Nederlander schap. Men gelieve ons dan nauwkeu rig op te geven: naam en voornamen (voluit)geboorte-datum, geboorte plaats, beroep en tegenwoordige woon plaats. DE DIRECTIE sieraden in handen vielen. Verder heeft hij zich schuldig gemaakt aan het lichten vao muntmeters, het stelen van fietslantaarns en electrische Jam pen uit straatlantaarns en urinoirs. Nadat van B, zijn verklaringen had afgelegd, volgde ocmoddel- lijik de arrestatie van zijn medeplichtigen U. en van L. Beiden werden naar het politiebureau overgebracht en daar opgesloten. Vijfendertig misdrijven gepleegd Allereerst werd U. verfiocrd. Eindelijk bekende hij zijn medeplichtigheid aan niet minder dan 35 misdrijven, welke tot dusverre onopgehelderd zija gebleven. Bij de talrijke inbraken en diefstallen bleek U. cpederen van den meest uiteenloopendea aard te hebben buitgemaakt waaronder gelds waarden spaarbankboekjes, gouden \-oorwerpen* fietsen en fietsondeedeelen, timmergereedschap, rookartikelen, linnengoed, kippen, duiven en een jachtgeweer. Bij een inbraak in de r.k. scholen aan den Vlashoek werd de inhoud der missie busjes buitgemaakt en alle kasten opengebroken. Tezamen met zijn helpers had hij op een boer derij een levend varken gestolen, dat men levend naar huis had vervoerd en daar geslacht. He* spek hadden de dieven van de hand gedaan Een invalide inbreker ^Van L. bekende Van B. en LI. behulpzaam te zijn geweest bij genoemde misdaden. Van L. moet zich met een kruk voortbewegen, daar hl) een been mist. Hij is echter evenals de anderen reeds meermalen met de politie in aanraking geweest en sinds kort uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens een inbraak straf heeft ondergaan. D« arbeider N. is naar Den Bosch overge bracht. Hij blijft oog steeds zwijgen. Zooals men weet wordt N ervan verdacht zijn moeder in een brandend perceel te hebben geworpen, om een geschil met haar uit den weg te ruimen en de verzekeringsgelden f 4000 ia te palmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1