BINNENLAND. Plaatselijke Werkverschaffing Kunst en Letteren. MAANDAG 29 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De kassen der vakbonden Mag er beslag op worden gelegd? Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op het bedenkelijke advies, dait de heer Kerslen (S.G.P.) de vorige week in een Kamerrede ten aanzien van de geldmidde len der vakbonden heeft gegeven Deze afgevaardigde, betoogend. dat het levensniveau omlaag moet, voegde daar aan toe: Doch dc Regeering houdt het aanpas sen op lager niveau en daardoor de moge lijkheid van meer arbeid, zelf tegen door haar stijven van de z.g. vakbonden. Deze bonden zijn in 't bezit van vele millioenen guldens, die bewaard worden voor strijd en staking. Waarom worden deze kassen niet beter aangesproken voor onderhoud van de leden dier bonden. Hoe lang zal dc Regeering de moed ontbreken deze machtige reserves tot behoud van het volk aan te wenden? Ten rechte wordt in hQt Voorloopig Verslag opgemerkt dat door de handhaving van de hooge loonen in de beschutte bedrijven niet alleen een sociale onrechtvaardigheid, doch ook een economische dwaasheid wordt bestendigd En toch stijft de Regeering de organisa ties. Als de Regeering op de wijze tn het maatschappelijk leven, gelijk zij doet, remt zij de aanpassing en bevordert zij zelf de werkloosheid. Ik betreur deze wij ze van doen ten zeerste. De gevoerde po litiek draagt een Marxistisch stempel. Over deze gewaagde uitspraak schreef de parlementaire redacteur van de Afaas- bod e: De haat, waarmee deze predikant tegen sociale organisaties optreedt hij wil zelfs haar gelden in beslag laten nemen verraadt een mentaliteit, die volslagen vreemd staat tegenover de ontzaggelijke reactie die juist nu is ingetreden tegen het individualisme, waarvan de heer Ker sten zich tolk maakL Wij zouden allen willen vragen: Geldt het achtste gebod niet tegenover organisaties0 Hoe zou het hoofdbestuur der S.G.P. het Vinden, als de Regeering haar kasgelden, welke verzameld woorden om de Overheid en andere partijen te bestrijden, bestemde voor steunuitkeering aan noodlijdende le den dier politieke partij? Zou men dat toe laatbaar achten? Voorbereiding werkkamp 't Gooi der Centr. voor Werkloozenzorg Dezer dagen werd ondier leiding, van het Provinciaal Coma té voor Noord-Holland te Amsterdam een vemajdiering gehouden, waarin de heer J. Solupper, seretaris van üa Centrale voor Werkloozenzorg, een uit eenzetting gaf ven den stand dér voorberei ding van het derde werkkamp, hetwelk hoogstwaarschijnlijk begin September in 't Gooi zal worden geopend. In deze vergadering waren aanwezig vertegenwoordigers uit een negentierotal plaatsen grootendeels gelegen in Noord- Holland en gedleeltolijk in Zuid-Holland. In deze bijeenkomst zijn allerlei bijzon derheden omtrent de organisatie van het werkkamp 't Gooi, hetwelk komt im die na bijheid van Crailoo, medegedeeld. Vierder zijn de plaatselijke comité's geïnstrueerd ten aanzien van hun taak bij do inschrijving van jeugdige werkloozen, die in dit werk kamp wenschen te worden opgenomen, enz. eniz- De gelegenheid tot inschrijving zal begin Augustus op een nadier te bepalen datum worden opengesteld. Officieele Berichten OFFICIERSBENOEMINGEN KON. NED. IND. LEGER Bli besluit van den Gouverneur-Generaal v Ned.-Indiö z\jn met ingang van 4 Aug. 2e luit b\J het Kon. Ned.-Indisch leger t noemd: bii het wapen der infanterie: A L SI J. H. Ranft. H J M A Mieras. -• cel. A J Schotman. D Berli C Blom. M A Kroon. A S Leahlettner. V F O F over de Linden, R de Jager. A O Ra< E J Steen: bü het i tillerie: H Dei NOTARIAAT Benoemd Is tot notaris binnen het arrondis sement Amsterdam .tor standplaats Amsterdam W W Rutgers, rand.-notaris ^te Amsterdam; be- andplaats gem. AVeesp, Mr. H :and.-i ;arls t AUDIëNTIES Zaken op Dpnderdag 1 Aug. SI Juli. zullen niet De minister van Def kondiging geen audiëi IV*) (Slot) Veelzijdige taak der inspectie Werkver schafjingsbetnoeiïng zeer uitgebreid Bij de verschillende voorbeelden, die we in ons vorig artikel gaven van plaatselijke werkverschaffingen, hebben we geen mel ding gemaakt van wat de groote steden de den. Ook dit is belangrijk. We denken hier bij aan het groote „Kra!ingerhout"-plan van Rotterdam. Maar we achtten het meer spre kend. aan te wijzen wat in kleinere gemeen ten, wat op het platteland in dezen tot stand kwam. En daarbij hebben we natuurlijk nog maar een heel enkele greep gedaan uit wat inzake gemeentelijke werkverschaffing is tot stand gekomen. Alvorens eenige totaal-cijfe-rs te geven, dienen we nog even in te gaan op de functie van de inspectie der werkverschaffingen en op de wijze, waarop de Ned. Heide Mij. en de Grond Mij. er bij worden betrokken. De onmisbare schakel tusschen de prac- tijk der tewerkstelling en het Ministerie zijn de elf inspecteurs, elk met een eigen in- spectiegebied. Geregeld komen ze met dc ministers bijeen. De taak van de inspecteur is o.m. die van een opsporingsdiensL Hij moet uitzien naar geschikte werkob'ecten. Hot streven is er, voor dit werk een commis sie in te schakelen, wat in Noord-Holland bijv. reeds geschiedde. Dikwijls gebeurt het, dat de inspecteur door zijn meerdere erva ring beter nog dan een gemeentebestuur zelf, weet aan te wijzen wat, in een bepaalde gemeente voor een plaatselijke werkver schaffing geschikt zou zlin. Bovendien zijn er vaak allerlei bezwaren ~en tegenwerpin gen te overwinnen alvorens de betrokken vroede vaderen voor het idee zijn gewonnen. In plaats van het eigen initiatief der gemeenten te remmen, werkt het Rijk hier dus via zijn inspecteurs juist sti- muleerend. De inspecteur dient voorts natuurlijk op allerlei wijze van advies. De ervaringen bij de eone gemeente en werkverschaffing opge daan, komen aldus de andere, pas begin nende, ten goede, 't Is meestal het resultaat van heel wat bespreking en overleg aleer ergens tot het tewerkstellen der werklooze burgers kan worden overgegaan. En ge meente èn rijk gevoelen op deze wijze het onmisbare van de schakel der inspectie. Deze moet er bijv. ook voor waken dat geen zuiver normaal werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Ook de belangen van het rijk moeten door hun toezicht voldoende veilig zijn Voor alles wat de technische zijde en hét opzicht betreft (de dagelijksche technische berust ook vaak bij de gemeente zelve) heeft men zich de hulp verzekerd van de Ned. Heide Maatschappij en de Grond Maat schappij, die over groote ervaring beschik ken, welke ze nu op een zeer nuttige wijze op ruime schaal ten dienste kunnen stellen. Samen met deze lichamen moet de inspectie nu eens de belangen van het Rijk beharti gen bijv. wanneer men meent dat het tarief zoodanig is dat het basisuurloon niet kan worden behaald en dan weer, wat ook op allerlei wijze gedurig voorkomt, die van de tewerkgesteiden, wanneer bijv. een ambte naar in Den Haag meent dat een basis uurloon te hoog is. Inspectie en Heide Mij. kennen de toestanden in de verschillende werkverschaffingen en kunnen derhalve beter dan een ambtenaar in Den Haag beoor deelen of een basisuurloon (dat door ben wordt voorgesteld aan de minister) te hoog of te laag is, waarbij vaker dan de betrok kenen vermoeden tegenover de meening van bureau-ambtenaren het onbillijke van een verlaging van het basisuurloon den ministci onder het oog wordt gebracht en aldus voor komen. Genoemde Maatschappijen ontvangen voor hun bemoeiingen waaronder ook het ge regeld toezicht valt, geen winst. Alleen hun onkosten worden vergoed. Ze ontvangen daartoe een voorschot van l1/* -nct. van de loonen. Wat dit bedrag meer is dan werkelijk door hen gemaakte kosten, wordt stipt aan het Rijk terugbetaald; wat soms een zeer aanzienlijke restitutie beteekent. De Vakorganisaties. Ook de vakorganisaties zijn ingeschakeld. Er is een contact-commissie. Klachten van tewerkgesteiden worden via de vakorgani satie in behandeling genomen. De medewer king der vakhonden is over het algemeen zeer vlot., en kan niet anders dan worden geroemd. En terecht. Want in deze ei ti'd is dit een van de terreinen waar concreet belangen van hun leden kunnen behartigen en iets te doen voor hen en hun huisgezin. Want ook ihet gezin is er beter aan toe wanneer de kostwinner bezigheid heeft i: werkverschaffing, dan wanneer hij in d steun is. En het is dan ook zulk een groot wonder niet, dat men in dezen nogal eens de medewerking genjet van de huismoeders lie hun man aanzetten om te profiteeren an het feit dat er door werkverschaffing rat meer binnen kan komen dan van c.e steun. En dc invloed van 't geregeld werken laat zich ook vaak constateeren in een betere stemming en mentaliteit. Medewerking der regeering. Deze gunstige invloed van de werkver schaffing doet zich uiteraard meer gelden bij de plaatselijke dan bij de centrale. Daar komt nog bij, dat de centrale ook kostbaarder zijn dan de gemeentelijke Vooral door de huisvesting en de reiskosten. De tewerkstelling plaatselijk is dan ook ongetwijfeld over het algemeen de beste wijze van werkverschaffing te noemen. De Parkaanleq te Zwijndrecht in werkverschaffing alleen aan loon wordt uitbetaald, kan onmogelijk worden volgehouden dat onze regeering stilzit en niet uitziet naar middelen om te helpen en op gang te brengen. Zij die het ministerie- Colijn beschuldigen van liberalstisch bewind dienen eens te bedenken dat dergelijke voorzieningen enkele van de maatregelen zijn die men van een zuiver liberale overheid zeker niet zou hebben mogen verwachten. Van deze 30 millioen aan loon betrof onge veer 14 millioen de centrale, en 16 milliocn de gemeentelijke werkverschaffingen. Meer dan ae helft dus voor de laatste. Het is zeker te betreuren dat men hiervan over het algemeen zoo weinig op de hoogte is. Het graven van een haven en aanleggen van industrieterrein te Krimpen a. d. lJssel regeering ziet dit, wat ze bewijst door zeer royale medewerking. Een gemeentebestuur dat komt met een behoorlijk uitgewerkt plan, mag rekenen op de steun der insoec- fie en op de inwilliging, indien maar ecn.igs zins mogelijk, door den minister, die voor dit onderdeel van zijn werk bijzondere sympathie heeft, en dat gedurig laat blijken Cijfers die spreken. Niettegenstaande de toename van de crisis en van de groote bezwaren verbonden aan het beheer van 's Lands financiën, zijn de bedragen, uitgegeven voor de werkver schaffing, belangrijk toegenomen. In 1932/ 1933 werd in werkverschaffing verloond to taal ruim f 2i.000.000, waarvan ruim ÏO1'-» millioen in de centrale en ruim IZV2 'n de gemeentelijke of plaatselijke werkverschaf fingen werd uitbetaald. Gemiddeld waren er toen 33.400 man op deze wijze tewerk gesteld. Dit aantal was in Dec. 1933 48.661 en in Dec. 1934 58.293. Ruim 58000 menschen wordt dus op deze wijze bezigheid verschaft voor een loon dat toch steeds een welkom bedrag boven de .steun uitgaat. Als men zooiets verhoudingsgewijs met 't buitenland vergelijkt, kan onmogelijk wor den .volgehouden dat onze regeering „niets doet". In ons land worden deze menschen steeds geteld bij de werkloozen, terwijl het elders voorkomt dat zij die voor veel minder toon aan het werk worden gezet, van het werkloozencijfer worden afgetrokken. 30 millioen loon In één jaar. Een ander cijfer dat eenig denkbeeld kan geven van wat in dit opzicht wordt ver- richt' is, dat aan deze gemiddeld 58000 men- scheri gemiddeld per jaar ruim 30 millioen wordt verloond. Dat is toch waarlijk niet gering. Dit bedrag is zuiver loon voor de werkloozen. De kosten voor materiaal en opzicht zijn niet Als men nu bedenkt dat het groote Werkfonds-plan. materiaal-kosten in begrepen, gaat over een bedrag van 60 millioen, en dat in de werkverschaf fingen in één jaar rond 30 millioen Dit drong ons dan ook tot het schrij'ven deze artikelen. Een propaganda-minis- terie zooals men dat el de re aantreft, zou waarlijk in ons land heel wat materiaal kunnen aanbrengen ten gunste van het be wind van onze regeering. Niettemin: crisisverschijnsel. Dit alles neemt echter niet weg dat de noodzakelijkheid van werk\ crschaffing iets blijft dat somber stemt. Er hai>ert veel,, wanneer op een dergelijke wijze op groote schaal rnoet worden gehol pen en ingegrepen. De volle arbeidsbev diging en een meer passende arbeidsbeloo- ning kan men pas vinden wanneer het vrije bedrijf weer functioneert naar zijn aard. We zien dit waarlijk niet over het hoofd en willen ons niet schuldig maken aan over dreven lof voor de werkverschaffing. Maar tegenover hen die niet op de hoogte zijn, en niet anders hebben dan vaak ongegronde en in elk geval overdreven critiek, meenden we wel eens concreet te mogen aantoonen dat er in wat van overheidswege met be trekking tot het probleem der werkloosheid wordt gedaan, veel te waardeeren valt. In welke waardeering dan tenvolle deelen die plaatselijke gemeentebesturen die al het mo gelijke beproeven om iets te doen voor de werkloozen in eigen gemeente, en aldus het Rijk voor zijn bemoeienissen de weg banen. Wanneer straks weer ccn meer „normale" tijd moge zijn aangebroken, zullen vele tot stand gekomen werken er aan herinneren dat in.de ernstige crisisjaren overheid en volk, leiding en arbeiders, op allerlei wijze ener giek hebben gezocht naar een weg door de moeilijke jaren heen. Het afloopen van die weg eenigsziris te vergemakkelijken en te bekorten, daartoe' diene ook alles wat in ge meentelijke werkverschaffing in tal van plaatsen in ons land wordt tot stand ge bracht. III stond in ons blad van 27 Juli j.L Onze lezers hebben wel begrepen (maar ten overvloede vestigen wij er nog eens de aan dacht op) dat deze artikelen werden ge schreven vóór er van kabinetscrisis sprake ROFFELRIJMEN. MAG DAT?, Als de stad, van zomerwarmte Blakend, ongenietbaar wordt Is het een vergroote vreugde Iets te doen aan watersport. Wie een badpak heeft gaat zwemmen, Wie een schuit heeft schiet er in En gaat varen, in 2?n eentje Of verzeld van z'n gezin. Wie het één niet heeft noch 't ander Wandelt langs de waterkant En vérfrischt zich door te kijken, Hij geniet en watertandt. Onze jeugd van tegenwoordig lk bedoel de jeugd in 't gros Is zoo stijf niet meer als vroeger, Is in toon en omgang los, Losser soms van de conventie, Van de regels van fatsoen, Dan de stoutste illustraties Op papier verwachten doen. Als je langs het water wandelt Waar de sport jeugd kanovaart Zie je hoe de jonge gasten Verbrutaald zijn en ontaard: Heel wat Nederlandsche maagden Legden alle schaamte af; Van hun meer dan onbeschaafde Kleeding(loosheid) sta je paf. Mag dat allemaal in Holland? Is er heelemaal geen wet Die zoo'n schunnige vertooning In het openbaar belet? Het wordt tijd dat de Justitie Zich met dit geval bemoeit Eer de allerlaatste regels Van fatsoen zijn uitgeroeid. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Op reis onmisbaar! zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES", want daarmee verdrijft Ge direct elke hoofdpijn, onwelzijn, kou. Practisch en goedkoop, slechts 20 cenll DE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING Een hooger raming dan verleden jaar Versobering blijft het parool Zooals wij reeds mededeelden is de be grooting voor 1936, welke B. en W. van Amsterdam bij den Raad hebben ingediend meer dan twee millioen hooger dan die van het vorige jaar. De enorme crisislastcn, de vermindering der inkomsten en de wijziging in de finan cieel e verhouding tusschen het Rijk en de Gemeente, zijn alle te zamen de oorzaken die B. en W. hebben genoopt opnieuw te ko men met vooretellen, die tot versobering zullen leiden. De geheele gewijzigde rege ling van de werkloosheidslasten als gevolg van de wet van 4 Maart 1935, heeft nieuwe moeilijkheden meegebracht. Het in gestelde Werkloosheidssubsidiefonds vraagt de ojjbrengst van een aantal belastingen, die vroeger voor het grootste deel ten bate der gemeente kwamen. Amsterdam heeft af te staan 80 pCt. der hoofdsom van de drie eerste grondslagen van de Personeele Belasting, 40 pCL van de hoofdsom der- Grondbelasting, 25 opcenten der Gemeentefondsbelasting eil 10 opcenten der ermogensbelastiing samen f 5.916.000. Het spreekt vanzelf, dat ook Amsterdam een bedrag ontvangt uit dit fonds ter bestrij ding der Werkloosheid, maar uit de gemeen- te-financiën zal toch nog f 19.SOO.OOO moeten komen voor steunuitkeeringen. In het geheel ontvangt de gemeente door de wijziging in verhouding van Rijk en Gemeente f 1.670.000 minder. Ds uitkomsten van de bedrijven moet ■f2,600.000 minder geschat worden dan het waren twee gunstige factoren te boe- ke nl. de invloed van de conversie der geld- leeningen en de door Gedep. Staten voorge stelde verlaging van het bedrag dat per patiënt voor verpleging van krankzinnigen de gemeente wordt in rekening ge bracht. Een nijpend tekort Er bleef nog een aanzienlijk tekort zelfs nadat B. en W. f 2.300.000 hadden opgeno- wegens baten voortvloeierwie uit even- tueele aanneming van het Wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven. Om dit tekort te doen verdwijnen zijn een groot aantal maatregelen voorgesteld en wel o.m. Vermindering van een groot aantal subsidie- posten. Vermindering van sterkte van personeel waar dit mogelijk was. Reorganisatie van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. Vermindering van de posten voor onderhoud bestratingen en van de uitgaven voor de Stadsreiniging. Vermindering van de subsi dies aan de bijzondere voorbereidende scho^ len en andere verminderingen bij het onj- Het rekeninpbouden met in overweging zijnde bezuinigingsmaatregelen bij de Uni versiteit. Bezuiniging bij de Gemeentemusea en den Stadsschouwburg. Vermindering van uit gaven bij de Ziekenhuizen, mede door tij- de'ijke sluiting van het Tesselschade-Ziekcn- Vermindering van den post voor verple ging in particuliere Ziekenhuizen. Verla ging van dP kosten van dpn Armenraad. Het zooveel mogelijk verminderen van het aantal 60-jarige en oudere ambtenaren. Versterking der inkomsten Daarnaast staan de volgende maatregelen die versterking van inkomsten voor den ge wonen dienst beoogen. Het erminderen van enkele afschrijvin gen bii de Electriciteitswerken en de Wa- ter'eidineen. Het beschikken over een gedeelte van de reserve voor de kwade posten van de vroe ge i> gemeentelijke Inkomstenbelasting. Het overbrengen van den kapitaal-dienst naai den gewonen dienst van den toeslag ad 5 en 7 pCt. op de enfpaohtscanons voor voort durende erfpacht. I .Tenslotte lieten de financieele omstandig heden niet toe om gevolg te geven aan het voornemen om op de begrooting een post van 1.000.000 op te nemen om te beginnen met de afschrijving van het nog ongedekte tekort van het Crisisfonds. Deze post is van het oorspronkelijke ont werp geschrapt moeten worden. Bovendien meenden B. en W. dat zij wel anspraak konden maken op extra bijdra gen uit het Weric'oosheids-subsidiefonds, 'die geregeld zijn bij de wet, tot een bedrag van ƒ4.500.000 waar dan nog blij ft 15.300.000 door de gemeente op te brengen aan werk loosheidslasten en armenzorg. Voorts wordt nog opgemerkt, dat de hoo' gere. winst bij de Waterleidingen van f 617.000 een gevolg is van een laatste aflos- in 1935 en van een leening 1896, waar door een bedrag van 467.000 minder is af te sohrijven. De lagere winsten bij de Eleotriciteits- ei'ken en Gasfabrieken is toe te sohrijven aan lagere oj>brengsten en wel respectieve lijk van f 275.000 en f 68.000. Het verlies bij de t-ram is lager dan in vorige jaren. belastingopbrengsten zijn in totaal f 5.47S.000 lager geraamd. Dit wordt hoofd zakelijk verklaard uit den afstand van be- lastingojibrengsten aan het Werkloosheids subsidiefonds ad 5.916.000. Wat. ten- 'otte het eindcijfer der begrooting aangaat zij medegedeeld, dat dit bedraagt f 123.575.548 tegen f 120.862.249 in 1935. Deze hoogere •aming wordt hoofdzakelijk verklaard uit hoogere uitgaven voor werkloosheidszorg en werkverschaffing. UIT DE ANTIREV. PARTIJ Het jaarverslag Versohenen is het jaarverslag van de A.R.J.A. (Anfc:-Rev. Jongeren-Actie). Daaraan ontkenen we dat het afgeloopen jaar kan worden geken schetst ais een tijdperk van blijvende belangstel ling in het At ja-werk en van hechter worden der organisatie Het aantal clóbs bedroog op 1 Juli j,l. 207; 24 nieuwe clulbs werden opgericht. Het gemiddeld le dental kan per club op 17 worden gesteld, die eveneens qemicldelid 9 a 10 vergaderingen per jaar houden De studiesdhctisen vindien in toenemende mate bedangstelling. De meeste Gouw raden hebben zidh met de be sturen van de Zeeuwsche StreCkverbanden gezet aan de consolidatie en dien uitbouw van Analeven en daf niet zonder resultaat. E>e gedelegeerden van het Centraal Comité der AR. partij, de heeren Prof. Dr. J Severijn Dr W. J. Koïcert Jr. oamen een werkzaam a deel in dc leid.ng van de A.R.J.A. Van het Cen- h-aa',-Comité werd opnieuw een subsidie ontvan gen. Met de Dr. A Kiuypersttchtiog bleven de meest vriendsdhappeiijke verhoudingen bestaan. Voor de samenstelling vao het jaarverslag werd. "bij 51 geheel willekeurige clubs een onderzoek teld naar de verhouding' tusschen de Prof. Ckib en Arjaolub, welk onderzoek tot het verblij dende resultaat leidde dat bijna overall heide clubs in goede harmonve ieder op eigen terrein werkzaam zijn. In 25 plaatsen was alleen maar een Arja-club. Van écn plaats kwam de mede deeling dat nadere regeling van dc onderlinge ver houdingen noodzakelijk u-as. De verhoudingen tot "de plaatselijke kiesvereenigingen zijn haast zon der uitzondering bevredigend. In het coNege van raadsleden ontstond een ■vacature door het bedanken van den heer P. Pïuyter te Groningen. Als nieuw bestuurslid trad op Ds. J. Fokkema, Ned. Hcrv. predikant te Amstelveen. Als penningmeester trad op Dr. C. 'Beekenikamp te Leidien. De toogdag tc Amersfoort Ln Oct. '34 slaagde uitnemend. De sterke groei van het orgaan is tot staan gekomen en doordat hier en daar het groot aan tail abonnementen wat afbrokkelde, liep het totaal Iets terug. Thans heeft het orgaan 176 part. abonnementen, terwijl de clubs gezamenlijk totaal 2095 ex. afnemen. Het aantal dubs dat nu ook het orgaan ontvangt steeg met 18. Er zijn thans nog ruim 20 diibs die zich niet hebben geabon neerd. De redactie bleef ongewijzigd in handen van Dr. Joh. H. Scheurer te Amersfoort en Dr C. Beek'enkamp te Leden, waarvan eerstgenoem de als eindredacteur optrad. Van de in het af geloopen jaar verschenen nummers van h orgaan verschenen er dne in dubbelen omvang. .Ook verscheen een propagandabrochure onder den titel; „De Arja in ons leveft" in een oplaag •van 5000 ex, bevattend bijdragen van de hand Van de heeren A. W. F. Idenlburg. Prof. J. J v. d. Schuit, Mr. Dr. J. Donder, Ds. N v. d. Snoek Stapelkamp. Binnen een maand zag een iïieiiwe oplage van 5000 ex. het licht. Ook wer den 400 insignes afgeleverd zoodat er thans 1600 geplaatst zijn Van de beschikbaar gestelde uni fortpe coirvocatiekaart werden totaal S000 ex. afgenomen. Het jaarverslag eindigt met de opmerking dat zorgvuldig verzorgde bloesem voorwaar; g: is voor een goede oogst. Indien Arja en Partij uit deze overtuiging leven zal onder Gods zegen, het werk van thans rijke vruchten dragen waarvan de eerste reeds mogen worden geconstateerd. HET RIJKSARCHIEF Ma publiceert een Mr. R. Bijlsma. den algemeen Rijksarchivaris, na.v de onderhandelingen met de gemeente Den Haag over aankoop van de aan de andere kant van het Rijksarchief aan het Bleijenburg, staande voormalige Meisjes H.B.S. Wij ontleenen daaraan het volgende: In het Rijksarchief bevinden zich de archieven van de Rijks- en bestuurscolleges, het oude gewest Holland en de provincie Holland: de archieven tot 1813 van de Statiën Generaal, Raad van State. Algameene Rekenkamer, legatie^, Nassau sche Domeinraad, een deel van de Stadhouderlijke Secretarie, Oost- en West-Indische Compagnie, admiraliteitscolleges, de abdij van Egmond. Ver der belangrijke familie-archieven, zooals van G, K. van Hogendorp, van Maanen, Röell, Baud, Groen van Prinsterer enz. Het depót is brandvrij, van metaal en steen opgetrokken. De stukken staan op leien. Heeft een oppervlakte van 900 M.2 en is 5 verdiepin gen hoog. Er kunnen 24 a 25 K.M. archiefstuk ken geborgen werden (afstand Den Haag naar Rotterdam). Thans alles op 400 meter na bezet. Uitbreiding van de archiefruimte is dus urgent. In het aan té koopen gebouw 3300 M2 zouden worden ondergebracht de staatsarchieven van 1813 tot 1913. Het heeft indertijd behoord aan de Staat der Nederlanden, maar deze heelt het later verkocht aan de gemeente, die er een maakte. I TONY BERGMANN 29 Juni j.l. was het eeuwfeest van de geboorte van den Vlaamsdhen sahrijver Tony Bergmann. Zijn bekendste werk was Ernest Staas. In de Belgische opstand koos hij de zijde van Koning Willem I. en HEINRICH MANN, de Duitsche romanschrijver, die sinds 193? cm zijn politieke gezindheid buiten Duitschland moest verblijven, heeft het staatsburgerschap van Tsjecho-Slowakije aangevraagd. H.B.S. liddat7 werd tc Vlaardingen een Brandweerconcours gehoudenwaarvan ver schillende corpsen deelnamen. De Hillegersbergenaren tijdens de 600'metcr-wedlooa met de. spuit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5