Woensdag Volkenbondsraad BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MAANDAG 29 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Mussolini's voorwaarden voor de behandeling De Negus blijft volledige behandeling eischen De buitengewone zitting van den Volken bondsraad is thans door Litwinof, als voor- Eitter, definitief op 31 Juli, om 5 uur, bo paald. Nu gaat het er dus om hoe de agenda zal luiden. Mussolini heeft per nota verzocht, dat deze ni?t verder zal gaan dan de bespre- kiug van directe bemiddelings-onderhande- lingen en de benoeming van een vijfden scheidsrechter voor 't incident van Wal-Wal. Mussolini heeft op 14 en 23 Juli een der gelijke uitnoodiging tot de Abessynische regcering gericht. De secretaris-generaal heeft Mussolini s wensch overgebracht aan de andere leden van den Raad en de Abessynische regeering. Volgens te Rome ontvangen mededeelin- gen heefi de Abessynische regeering echter Genève doen weten, dat zij nog steeds tegen over de Italiaansche meening staat en van opvatting is, dat de commissie in zake Wal Wal zich ook met de kwestie der grens regeling moet bezig houden. In de>zen zin heeft Addis Abeba verzocht op de bijeenkomst van den Volkenbond, ten opzichte van het besluit van 25 Mei, waar bij de verzoeningscommissie werd ingesteld, een nauwkeurige omschrijving van haar bevoegdheden te willen geven. Zondagavond had mem te Rome officieel nog niet zijn houding bepaald nopens de nieuwe situatie. Een definitieve beslissing van Italië over tijn deelneming aan de beraadslagingen van den Volkenbondsraad op Woensdag zal er dus in de eerste plaats ook van afhangen in hoeverre men te Genève bereid is in te gaan op de recente Abessynische voorstel len» Dat Abessyniè op zijn standpunt blijft 6taan. blijkt ook uit de Zaterdag te Addis Abeba gepubliceerde verklaring van den koning der koningen, waarin deze wijst op den ernst van het probleem dat thans voor den Volkenbond gebracht wordt. Woorde lijk zegt hij: „Het is aan den Volkenbond te verklaren of leden van den bond het recht hebben openlijk een aanval te doen op de territoriale integriteit van een anderen staat, openlijk diens souvereiniteit en on afhankelijkheid te bedreigen en zijn toe vlucht te nemen tot wapengeweld als in strument voor een politiek van expansie en Verovering. Wat ons betreft, wij kunnen dit niet gelooven en wij wachten met vertrou wen de beslissing af van den Volkenbond" De Negus blijft van meening dat de Vol kenbond de werkelijke basis van het con flict moet bestudeeren, n.l. welk land Wal- Wal bezit en wanneer dit bezit toegekend wordt aan Elhiopie moet nagaan met welk recht Italiaansche troepen zich daar bevon den. Volgens de te Rome heerschende opvat ting ligt de sleutelpositie voor de ontwik keling van de komende gebeurtenissen in Engeland. Men geeft derhalve te verstaan dat Engeland zich zou moeten houden aan de opvatting de a.s. raadsbesprekingen te beperken alleen tot het incident van Wal- Wal. De Parijsche correspondenten van de Rn- meinsche bladen geven uitdrukking aan een zekere hoopvolle stemming, aangezien het de Fransche diplomatie zou zijn geluk) Engeland af te brengen van zijn intransi gente en starre houding. Te Rome is men echter nog steeds scep tisch en voorzichtig met voorspellingen of Engeland niet de raadszitting zou benutten voor het te berde brengen van voor Italië onbespreekbare problemen. Daaronder z «u volgens de Italiaansche opvatting ook reeds vallen een nader ingaan op de laatste op roep van den Negus Met groote bevrediging wordt voorts in de Romeinsche dagbladen geconstateerd dat volkomen overeenstemming bestaat met Frankrijk over de in Genève te kiezen rich ting. „In Parijs heeft men zeer wel begre pen dat op het oogenblik alleen besprekin gen binnen het kader van Wal-Wal in aan merking kunnen komen". Men spreekt in dit verband de hoop uit dat het Laval bij het as. bezoek van Eden te Parijs gelukken zal den Engelschen minister te overtuigen fan de doelmatigheid ervan dat zijn regen- ring bij den keizer van Abessynië zou aan dringen op de hervatting van "de onderbro ken onderhandelingen over Wal-Wal. Tot dusverre zou de Engelsche regeeriuc echter nog weinig geneigd zijn een dergelij ke stap te doen. De krachtige verwijten ontbreken dan ook niet, volgens welke Engeland weliswaar met woorden naar een verzoening streeft, maar dit niet metterdaad bewijst Engeland heeft er inmiddels op het oogen blik belang bij om streng vast te houden aan de Volkenbondspolitiek en wij mogen alleen daarom al niet verwachten, dat de Engelsche regeering al te bereidwillig naar een compromis met Mussolini's veroverings politiek zal koersen. De tegenwoordige Lord Grootzegelbewaar der Lord Londonderry heert Zaterdag nog in een te Soutphampton gehouden redevoe ring verk'aard, dat volgens de meening van Engeland de Volkenbond er is om interna tionale geschillen vreedzaam te regelen en niet om den oorlog door oorlogsmiddelen op te heffen. „De Engelsche regeering zal alles in het werk stellen om een eervolle en vreedzame oplossing van het .geschil tus- schen Italië en Abessynië tot stand te brengen."* De politieke lijn welke Eden te Genève zal volgen is volgens Reuter de volgende: hij zal wensohen, dat de Raad eerst zal over gaan tot benoeming van een vijfden arbiter. Indien Italië zijn belofte niet nakomt om niet zijn toevlucht te nemen tot geweld en men het niet eens zou zijn geworden over een vreedzame procedure, meent hij, dat de Raad zich zou moeten uitspreken over het geheel van het geschil. Hij hoopt echter een grondslag van zoening te vinden. De strijd tegen de Roomsche Kerk Gebed om vrijheid. In" alle roomsche kerken te Berlijn is gister een verklaring voorgelezen, die onder teekend is door den vicaris-gene-raal van 't bisdom Berlijn. In deze verklaring wordt gezegd, dat de r.-k. kerk in den loop der geschiedenis herhaalde malen vervolgd is. 'en huidigen toestand der r.-k. kerk ken schetsend als een „toestand van beproeving", gelast de vicaris-generaal, dat in eiken dienst gebeden moet worden „dat God vrij heid moge geven aan de r.-k. kerk in Duitschland". Uit Washington: Senator King heeft een ontwerp resolutie ingediend, waarin hij Vraagt door de commissie van buitenland- sche zaken van den Senaat een onderzoek te doen instellen naar de vervolging van Joden en Katholieken in Duitschland. GEEN JODEN MEER TE KOLBERG. Uit Kolberg: De vertegenwoordigers van het hotelbedrijf, van de huiseigenaars en den handel hebben den eersten burgemees ter van Kolberg een met algemeene stem men aangenomen besluit overhandigd, waarin deze bevolkingsgroepen verklaren geen Joodsche badgasten meer toe te laten te Kolberg. Een Jaar gemeenschappelijk Iront. Uit Parijs: De socialistische en communis tische bladen herdachten Zondag het feit. dat het een jaar geleden was, dat de s* menwerking tusschen socialisten en com munisten tot stand kwam. j Naar aanleiding daarvan verdedigt Léon Bium, de leider der socialisten, in de Populaire een voorstel tot fusio der communistische en socialistische .vakvereenigingen. Voor het gemeenschappelijke front is geen betere grondslag denkbaar dan een organi sche eenheid van het proletariaat De communistische Humanité stelt een fusie voor van communistische en socialis tische partijen en propageert een enkele partij, die in don geest van Marx en Engels den klassenstrijd verder moet .voeren. TRIGONOMETRISCHE POST OP DEN ELBROES. Uit Naltsjik (Kaukasus): Een groep deel nemers aan de aardmeetkundige expeditie is er in geslaagd den Westelijken top van den Blbroes te beklimmen, beladen met niet minder dan 1200 K.G. bouwmateriaal. Ondanks de buitengemeen harde weersom standigheden wisten de expeditieleden in de zóne der eeuwige sneeuw, waar de atmos feer reeds buitengewoon verdund is, een trigonometrische post te bouwen, de hoog ste ter v/ereld, 5633 M. boven de zeespiegel. De instelling van deze post stelt in staat verband te brengen tusschen de transkau- kasische driehoeksmetingen en alle andere driehoeksmetingen in Rusland. Tot dusverre zijn bergbeklimmers op een zoodanige hoog te niet langer dan enkele uren gebleven. De expeditie bracht er vier dagen door. BIJ VERGISSING VERGIFTIGD. In Valencia heeft een gevangenisarts bij vergissing aan verscheidene gevangenen een vergif toegediend in plaats van een laxeer middel. Kort daarop zijn twee gevangenen ean de gevolgen der vergiftiging overleden, terwijl nog tw.ee anderen in levensgevaar fcerkeeren. Hevige ontploffing in een Italiaansche kruitfabriek 55 dooden Uit Milaan: In een kruitfabriek in Varese heeft zich een hevige ontploffing voorge daan, waardoor 55 personen om het leven zijn gekomen, w.o. verscheidene jonge meisjes. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend, aangezien krachtige afzettingsmaatregelen genomen zijn en een direct contact met de verantwoordelijke instanties nog niet mo gelijk is geweest. De bevolking van Varese, dat in de na bijheid ligt van Milaan, bevindt zich in groote opwinding. CONGRES DER KOM INTERN. Uit Moskou: Namens de N e d e r 1 a n ri se h e delegatie op het congres der Kom intern werd verklaard, dat de revolutionai re beweging in Nederland in de laatste ia- ren voortdurend in omvang is toegenomen. Thans staat de C. P. H. voor de taak de tegenstellingen tusschen „bourgeois" en partijen te gebruiken bij haar streven naar een wereldrevolutie. Een vertegenwoordiger der Amerikaan- sche communisten noemde het toenemen van het aantal stakingen een verheugend verschijnsel. Bijval oogstte de rnededeeling, dat het aantal negers, dat tot de commu nistische partij van Amerika toetreedt, aan zienlijk is toegenomen. De Franschman Cacin sprak over het ge meenschappelijk front van socialisten en communisten en over de betrekkingen tus schen Frankrijk en Sovjet Rusland. FILMCONTROLE EN DISCIPLINE IN DUITSCHLAND Onze Duitsche correspondent meldt: Reeds op 7 Juni heeft minister Goebbels de Duitsche pers gewaarschuwd tegen de den laatsten tijd meer en moer voorkomen de demonstraties tegen films. Hij wijst er op, dat de filmcontrole geheel in handen van oude nat.-socialisten is en dat op buitenlandsche films nauwkeurig toezicht wordt gehouden en in sommige gevallen zelfs de Leider zelf uitdrukkelijk toestem ming geeft. Tegen kranten, die een geweld dadig optreden tegen films bevorderen, zal voortaan met alle beschikbare middelen van staatsweg zonder pardon worden ingegrepen. Deze ernstige waarschuwing van Dr. Goebbels, welke een vertrouwelijk karakter draagt, verscheen reeds den 7den Juni in een vakblaadje van het „Reichsverband der deutschen Zeitschriften-Verleger". Wanneer men bedenkt, dat nog ruim een maand later heel Eerlijn op stelten staat van het lawaai aan den Kurfürstendamm, dan komt men tot de gevolgtrekking, dat. zelfs ernstige waarschuwingen van officieele zijde niet voldoende zijn om onverkwikkelijke demon straties te voorkomen, welke niet slechts bij de vredelievende bevolking van Berlijn, maar nog veel meer in het buitenland een pijn lijken indruk achterlaten. De discipline schijnt dus in bepaalde kringen niet zoo voortreffelijk te zijn, gelijk herhaaldelijk offi cieel wordt verzekerd. HET POOLSCH-DANTZIGSCHE CONFLICT Een Russische beschouwing. Uit Moskou: Inzake het Poolsch-Dantz'g- sche conflict schrijft het blad „Iswestija", dat de politiek der Duitsche fascisten in Dantzig den laatsten tijd sterk aan het ver anderen is. De straffe reglementeering der valuta-ope raties stelt den Poolsehen zeehandel feite lijk onder controle der Duitsche fascisten. Hoe zeer de Poolsche pers er ook naar streeft het conflict uitsluitend voor te stel len als een Poolsch-Dantzigsch conflict. Joego Slavië en het herstel der Habsburgers De Joego-Slavisc.he minister-president Stoyadinovitsj verklaarde Zaterdag j.l. tij dens een redevoering in de Skocptsjina, dat Joego Slavië de restauratie der Habsburgers niet een zuiver Oosten- rij ksche kwestie zou kunnen beschou wen. Het betrof hier eerder een inter nationaal vraagstuk, waarbij Joego Slavië ten nauwste betrokken was. Dit brengt mede, dat Joego Slavië zeer beslist tegen restauratie is. Met voldoening, zoo vervolgde de minis ter-president, kon hij op grond van gedach- tenwisselingen met de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te Belgrado me- dedeelen, dat Joego Slavië wat zijn blik op de Habsburgerkwestie betreft, niet alleen staat. 'Hetzelfde standpunt hadden de Tsjecho-Slovvaaksche en Roemeensche bond- genooten. alsmede andere trouwe vrienden ingenomen Verscheidene groote mogend heden in Europa waren dezelfde meening. toegedaan. Men kon derhalve den loop der dingen in kalmte tegemoet zien. Van do Oosten rij ksche regeering was een gerust stellende verklaring binnengekomen. Hij wilde, zich overtuigd houden van de op rechtheid der verklaring van de Oostenrijlc- sche regeering, met wie Joego Slavië de best mogelijke betrekkingen, goede nabuur schap en vriendschap wil onderhouden. De strijd tegen het Jodendom Een waarschuwing van Helldorf De Berlijnsche president van politic, graaf Helldorf, d;elt, in overeenstemming met de part ij instanties, het volgende mede: De laatste dagen is geconstateerd, dat in enkele gevallen leden der beweging zich hebben laten verleiden deel te nemen aan anti-Joodsche demonstraties. Staat en bcw« ging hebben er steeds weer den nadruk op gelegd, dat individueele acties verboden zijn. Toj deze verboden individueele acties behoort in het bijzonder het beschilderen en beschadigen van uithangborden, venster ruiten en dergelijke meer Voor de wijze van optreden van provocateurs is hot ken merkend, dat zelfs in enkele gevallen men in staat was ambtenaren van politie door een beroep op mij te verhinderen in te grij- pe. gelijk zij verplicht waren. De strijd tegen het Jodendom wordt door staat en beweging op ap iere wijze gevoerd. Ieder, die deelneemt aan verboden individu eele acties stelt zich daarmede buiten staat en beweging en stelt zich bloot aan bestral- fing Prinses Juliana te Soestdijk Zaterdagmiddag heoft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan Soestdijk, waar Zij eenigen tijd op het paleis heeft vertoeld en aldaar de commissie van weldadigdhcid uit Soest heeft ontvangen. Na afloop hiervan heeft Zij nog een be zoek gebracht aan den iDtendant van het paleis, Jhr J. A. de Jonge van Zwijnsber». gen. Te ca. 6 uur is de Prinses "weer per auto naar Den Haag vertrokken. Het be zoek aan Soestdijk heeft ongeveer ander half uur geduurd. Wethouderscrisis te Vianen Een benoemingskwestie De gemeenteraad van Vianen nam met 6 tegen 4 stemmen een motie aan, waarin de houding van B. en W. wordt afgekeurd inzake een benoemingskwestie, B. en W. verzocht worden hun besluit in te trekken en de wethouders verzocht worden hun ontslag te nemen. De kwestie is ontstaan door de benoe ming van een secretarie-ambtenaar buiten de aanbeveling om, welke benoeming B. en W. weigerden. Zij benoemden een ander Brandstoffenvereenigingen Een landelijke bond opgericht Men schrijft ons: In een dezer dagen gehouden vergadering van afgevaardigden van brandstoffenver eenigingen is besloten tot oprichting van een Ned. Bond van Brandstoffenvereenigin gen. Het voorloopige dag. bestuur is als volgt samengesteld: N. Rosse] Zoetermeer, voorzitter; L. W. Muller Leidschendam. se cretaris; de Ruyter Pijnacker, penningm.. Het dag. bestuur meent, dat de oprich ting van een landelijke organisatie van Brandstoffenvereenigingen noodzakelijk is om zich te verweren tegen de steeds nau were aaneensluiting van de brandstoffen- handel, welke heeft geleid tot een onrede lijke prijsopdrijving, die geheel en alleen ten goede komt aan den tusschenliande). daar de kolenmijnen hun prijzen niet hebben verhoogd. De jaarvergadering der A.V.R.O. De A.V.R.O. heeft Zaterdag te Deventer haar jaarlijksche vergadering gehouden. De rekening en verantwoording over het boek jaar 1933 overeenkomstig het rapport van de controlecommissie werd goedgekeurd. Tot lid der controle commissie voor het nagaan van rekening en verantwoording over 1934 werd benoemd de heer J. A. Brou wer te Haarlem, in plaats van den heer J- Peper, die reglementair aftreedt. De begrooting voor 1935 sluit in ontvang sten en uitgaven met een bedrag van 11.120.000 en werd goedgekeurd. Aan de orde was vervolgens het voorstel tot aankoop van een stuk grond te Hilver sum, ten behoeve van den bouw van de nieuwe studio. Dit voorstel werd goedge keurd evenals dat, houdende bekrachtiging an de goedkeuring van het algemeen be stuur, om een suppletoir bouwcrediet van f600.000 te openen voor den bouw. Verder besloten een crediet van f 100.000 te ver- leenen voor deelneming in het kapitaal' ran de Nozema, die binnenkort zal worden opgericht voor de exploitatie van een radio omrocp-zender. Bij de rondvraag werd nog verzocht te overwegen in het A.V.R.O.-programma een wekelijksche lezing te doen houden over het kweeken en verzorgen van planten en bloemen. DE GOUDVOORRAAD DER NEDERL. BANK Sedert begin der regeeringscrisis 150 millioen goud weggevloeid! Naar de Engelsche radio-omroep gisler meldde, is sedert het begin der kabinets crisis in Nederland voor 150 millioen gulden aan do goudvoorraad van de Nedierlandche Bank onttrokken. Neemt men in oogenschouw, dat de goud voorraad der Nederlandsche Bank volgens de laatste weekstaat rond 688 millioen heeft bedragen, dan kan men daaruit zien, wat de huidige crisis economisch voor ons land te beteekenen heeft, en zal men het er over eens kunnen zijn, dat het verstrekken van de opdracht aan Dr H. Col ij n reden geeft tot nieuwe geruststelling. Want op welk standpunt men ook staat, devaluatie of geen devaluatie, zonder goud kan nu eenmaal geen enkel land. Koersverloop van hedenmorgen Op de Amsterdamsche effectenbeurs werd het bericht, dat Dr. H. Colijn is belast met de vorming van een extra parlementair ka binet, zeer rustig ontvangen. De ontwikkeling van de politieke si tuatie heeft aan de verwachtingen be- antwoord.Qmtrent het resultaat van de antwoord. Omtrent het resultaat van de thans goede hoop, vooral ook, omdat er zoover men zien kan, geen andere oplossing mogelijk is. De vraag naar aandeel en was hedenmor gen veel mindr sterk dan in de afgeloopen week en hier en daar vonden zelfs winstne mingen plaats, waardoor de koersen vrij scherp terug liepen. Op de wisselmarkt was een overeen! m- stige ontwikkeling waar te nemen en de koersen van de buitenlandsche valuta's neigden in de ochtenduren tot reactie. Het pond daalde van 7.37*/> tot 7.31^.; de dollar van 1.4S5/S tot 1.47 5/8; R. M. van 59.90 tot 59.65, de Fransche franc van 9.811A tot 9.7ö3A, de Belga van 25.22^» tot 25.10 en de Ztvitsérsche franc van 48.47J/2 tot 4S.30. Hedenochtend is. afgescheiden misschien van bij opening, geen goud meer bij de Nederlandsche Bank weggehaald. De handels- en clearing- overeenkomst met Italië Het Centraal Instituut ter bevordering van het normaal handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen deelt het vol gende mede: Naar verluidt kan de onderteekening van de handels- en clearingsovereenkomst met Italië elk oogenblik plaats vinden; de bij- izonderheden omtrent deze regelingen zul- 'daama op de gebruikelijke wijze gepubli ceerd worden. Inmiddels doet zich het zeer merkwaardige feit voor, dat de Nederland sche uitvoer naar Italië zich in een opgaan de lijn beweegt. Men zou immers logischerwijze mogen verwachten, dat onze erporteurs met 't oog op de Italiaansche deviezenrestrictics, waardoor de betalingen ernstig traineeren en de labiele positie van de Lire de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht nemen. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. hoewel, nauurlijk van onvoorzichtigheid geen sprake kan zijn in die gevallen, dat Italië voor be paalde, dringend noodzakelijke artikelen, contant in deviezen betaalt Maar het is niet uitgesloten, dat deze Ne derlandsche uitvoer geschiedt in anticipatie op de nieuwe clearingregeling; met andere woorden: men exporteert in de goede hoop, dat betaling te zijner tijd wel over de clea ring zal volgen. Met het oog op de droevige resultaten, welke tot nu toe bereikt zijn met andere clearing-overeenkomsten, is een dergelijke handelwijze volkomen onbegrijpelijk. Het spreekt vanzelf, dat de voorzichtige koop man eerst tot uitvoer za! besluiten, wan neer de verschillende bepalingen dezer den kleven, behoorlijk kan overzien. Het is in varband met dezen gang van zaken dringend noodzakelijk, dat men zica in de betrokken kringen duidelijk reken schap geve van het feit, dat uitvoer zon der eenige betalingszekerheid naar landen, welke met dergelijke ernsti ge monetaire moeilijkheden te kampen heb ben, in den regel tot verliezen zal leiden. Doodelijke motor-ongelukken Tal slachtoffers. Zaterdagmiddag om half vijf heeft op den Aimeloschen weg te D e 1 d e n een ernstig motorongeval plaats gehad. De gebroeders Bolscher uit Vasse kwamen in de richting Almelo per motor, de een als berijder, de ander als duo-passagier, den weg afrijden, waarbij zij de onvoorzichtigheid hadden een in dezelfde richting rijdende auto in de binnenbocht te passeeren. Hierdoor zagen zij te laat dat van de andere kant een personenauto naderde. Ben aanrijding was het gevolg. De berijder van het motorrijwiel werd over de radiator door de voorruit van den wagen geslingerd, waar door hij zeer ernstig aan hoofd en hals werd verwond. De duó-passagier, een broer van den bestuurder N. J., kwam aan den anderen kant van den weg terecht, waar hij eveneens met een ernstige hoofdwonde bleef liggen. De motorist N. J., uit Tubbergen, is over leden. De inzittenden van de auto, de heeren Echtermeyer, uit Glanerbrug, A. W. Hobbe- link, uit Enschedé en de chauffeur Veldboer van de garage Kolste, uit En'ier, kregen snij' wonden aan gelaat en handen tengevolge van het breken van de voorruit. De toestand den motorrijder was gisteravond nog zorg wekkend. Op den Ryksweg WeertRoermond heeft Zondagmiddag omstreeks vier uur een ernstig motor-ongeluk plaats gehad. Doordat een band van zijn motorrijwiel sprong, is de motor rijder C. Weller uit Wyk aan Duin, over den kop geslagen. Erntfcig gewond werd hy opge nomen en naar het Sint Laurentiusziekenhuis te Roermond vervoerd. Zyn vrouw, die op de duo was gezeten, werd zoodanie gewond, dat zy kort na het ongeluk overleed. CHINEEZENMOORD TE AMSTERDAM Vermoedelijke dader gearresteerd Zaterdagavond te 20 minuten over acht, knalden op het Oude Kerksplein te Amsterdam vier schoten. Een Chi nees was door een landgenoot neer geschoten. Onmiddellijk was de buurt in rep en roer. Een agent, die bij de brug ven den Achterburgwal liep, hoorde de schoten en snelde onmiddellijk naar de plaats, waar het misdrijf was gebeurd. Daar lag op den grond uit gestrekt het lichaam van dien 35-jari- gen Lee You. In de verte vluchtte de dader weg. Onmiddellijk zette de po litieman de achtervolging in, doch de dader had een aanmerkelijken voor sprong. De agent had intusschen ver sterking van een collega gekregen en een burger had hem een fiets ver schaft. Op de Leliegracht haalde een der agenten den Chinees in. Hij ging zonder verzet mee naar het poJitie- posthuis in de nabijheid en vandaar werd hij per celwagen overgebracht naar het bureau in de Warmoesstraat Zijn naam is Wang Lim, zeeman en werkzaam op een Engelsch olieschip, dat in de Amsterdamsche haven ligt. Lim hield tijdelijk in de stad verblijf. Hij heeft tot heden nog geen beken tenis afgelegd. Het slachtoffer bleek door vier schoten, een in de borst, een door de hartstreek en twee in de buik te zijn getroffen. Hij moet onmiddellijk nadat de schoten gelost zijn. zijn overleden. Moord in koelen bloede Het slachtoffer lag op den rug in de nauwe steeg, het Noordelijk gedeelte van het Oudekerksplcin vlak voor de deur van boardinghouse. In deze wijk wonen in de verschillende boardinghouses een groot aantal Chineezen, die den verslagene allen kenden. Hij was boekhouder van de Chineeze Hath Ching As sociation en hij stond bekend als een mensch, die steeds bereid was om zijn land- genooten te helpen. Groot was dan ook de verslagenheid onder de groepen van zijn landgenooten, die voor de deuren van hun woningen samengroepten. In het Chinees, in gebroken Engelsch en Hollandsch be spraken zij het dramatisch gebeuren. Lec You was in gezelschap van enkele andere Chineezen het boardinghouse uitge komen. Onder hen bevond zich de man, die hem enkele oogenblikken later koelbloedig zou neerschieten. De korte woordenwisse ling die boven reeds een aanvang had ge nomen werd op straat voortgezet. Druk ge barend, doch op fluisterende toon bespra ken zij hun meeningsverschil, waarschijn lijk een geldwcstie. Lee You poogde te sus sen. het mocht hem niet batén. Plotseling .trok een der Chineezen, waarschijnlijk de gearresteerde Wang Lim zijn revolver en loste a bout portant vier 'schoten, die alle doel troffen. Na twee schoten had het slacht offer nog de kracht om zijn aanrander een slag in het gelaat toe te brengen, toen zakte hij ineen. Op de vlucht heeft de dader het pistool over een schutting gegooid. Het is terugge vonden op de binnenplaats van de Oude Kerk. Het is een oud model roteerend revol ver van 9 mM. kaliber. Ook zijn hoed liet hij op de plaats van het misdrijf achter. De beweegreden van zijn daad ligt nog in het duister, doch waarschijnlijk gaat het om een geldkwestie. Het verhaal van een ooggetuige Mej. Schaefcr, Oudckerksplein 5, woont vlak tegenover de plaats waar het misdrijf is gebeurd. Zij stond juist aan de deur om haar zoontje binnen te roepen. Plotseling zag zij eenige Chineezen uit het boarding house komen, die klaarblijkelijk ruzie had den. Wat er toen gebeurde vergeet ik mijn leven lang niet, zei Mej. Schaefer, die nog diep onder den indruk was. Een kleine Chinees met een grijze hoed op, die heel erg opgewonden was tenminste voor een Chinees trok een revolver en schoot vier maal op de borst van de man tegenover hem Na twee schoten kon die den dader nog een klap geven. Toen zakte hij ineen, terwijl hij zich vast probeerde te houden aan de klee- ren van zijn moordenaar. Deze rukte zich los, trok zijn jas over het hoofd en vlucht te weg in de richting van de Papenbrug- steeg. Alles speelde zioh in enkele secon den af. Tot zeer laat in den avond heeft inspec teur C. J. de Vries Humel getuigen gehoord in de zaak tegen den gearresteerden Chinees Hij ontkent den moord te hebben gepleegd. Wel geeft hij toe bij de vechtpartij aanwezig te zijn geweest. Ook zelf zou hij niet gescho ten hebben. Verschillende getuigen wijzen hem eohter als den dader aan. De hoed die naast het lichaam van den verslagene is gevonden behoort toe aan dei» verdachte. Ook is de revolver gevonden die eigendom was van gearresteerde. Dit laatste ontkent hij echter. Morgen zullen de verliooren den voortgezet. Felle brand te Veldhoven (N.Br.) Vier huizen in de asch gelegd Te Veldhoven (N. Br.) is vermoedelijk tengevolge van het omvallen van een met benzine gestookt kooktoestel Zaterdagavond tusschen acht uur en half negen brand ont staan in de woning van den heer Kox. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig tastten de vlammen de kruideniers zaak aan, die voor de woonvertrekken was gelegen. Tn allerijl vluchtten de bpwoners en waarschuwden de brandweer, die spoe dig ter plaatse verscheen, doch niets kon uitrichten ter blussching van het vuur,, aangezien er in den geheelen omtrek geen water te vinden was. Lijdelijk moest men het aanzien, hoe het verterend element het een na het ander de geheele rij van vier huizen, waarvan de drie nog niet genoem de bewoond werden door de gezinnen Pe ters, Akkerson en Rooimans, verwoestte. Hoog laaiden de vlammen op en van her en der kwamen de omwonenden toesnellen om te trachten de behulpzame hand te bieden. Veel kon echter niet gered worden, vrijwel alle inboedels kwamen in de vlammen aan hun einde, hetgeen te tragischer is, daar het gezin Rooimans in het geheel niet ver zekerd was en de andere drie gezinnen Weerbericht Hoogste stand te Blacksod 769.9. Laagste stand te Wisby 731.0. Stand vanmorgen half twaalf 762.2. WEERVERWACHTING Matige in het N. wellicht nog krachtige N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op lichte regenbuitjes, iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds Zaterdag kwam een belangrijke wij ziging in de luchtdrukverdeeling. Het gebied van iage luchtdruk in het N. sloeg af ach ter het diepe minimum dat over Scandina vië naar liet O. Oostzeegebied trok. Op IJs land steeg de barometer in twee etmalen 25" mM. In het Oostzeegebied, in Denemarken en langs de Noorsche kust stormt het, zwaar uit W. tot N. Ook in geheel Duitschland tot aan de Alpen komen krachtige winden met bewolkt weer en storm in de Middelgeberg* .n voor. De toppen der N. Alpenketens zijn, tot 3000 Meter hoogte in wolken gehuld. (Sant is en Zugspitze). Op de Britsche eilanden en in Frankrijk is het weer gun- tig. Het is te verwachten dat dit weertype voor eenige dagen hetzelfde karakter zal behouden. AARDAPPELZIEKTEN In 't. etmaal van 's avonds 26 tot 's avonds 27 Juli is in de streek tusschen Hoorn en Enkhuizen de weersgesteldheid gunstig ge weest voor het optreden van aardappelziekte TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf. 15.0 Zonsopgang 5.17 uur, zonsondergang 8.55 uur Maan op v.m, 5 14 uur, onder nam. 8.46 uur Nieuwe Maan 9.52 uur v.m. Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,80 2,88 Wesel 0,19 0.27 Brelsach 1 79 2,02 Emmerik 1,41 1,51 Kehl 2.95 3,08 Lobith 30,37 10,47 Mnxaa 4,35 4,49 Nijmegen 8,08 8,16 Diedeshelm 2,422.30 St Andrles 2,923.2.77 Mannheim 3,40 3,53 Arnhem 8,T5 -f,50 Lohr 0,88" 0,91 Vreeswijklw 0,62- 0,44' MainB 1,00 1,09 Westervoort. 8,64 j8,72 Bingen 3,98 2,06 Deventer 2,50 2,53 Caub 2,20 2,26 Kampen 0,20 0,07 Ems 1,03 1,04 Eysden 45,89 45,94 Coblens 2,15 2,16 Maastricht 40,56 40,54 Trier 0,05 0,07 Grevenbtcht 27,71 27,70 Keulen 1,80 1,91 Venlo 00,00 10,71 Dusseldorl 1,2J 1,30 Grave (s.-ds) 3,80 3,84 Rubrort 0,38 0,47 St. Andries 1,26 0,63 Hoogwater Ned. Zeehavens - - - 30 Jul! Delfzijl 11,29 23,56 Hellevoetsl. 2,57 16,23 Terschelling 8,45 21,09 Willemstad 3,51 16,16 Harlingen 9,35 22,00 Brouwersh. 2,09 34,35 Den Helder 7,15 19,45 Zlerlkzee 2,47 35,07 iJmuiden 3,00 15,26 Wemeldinge 3,06 35,30 Hoek v. HolL 2,13 14,41 Vlissingen 3,17 33,34 Scheveningen 2,23 14,51 Terneuzen 3,49 14,10 Rotterdam 418 16,34 Hansweert 2,34 14,54 slechts een lage verzekering hadden loopen. Den geheelen avond duurde de brand. Da getroffen gezinnen werden ondergebracht bij buren cn familie. Auto- en motor-ongelukken Bij Irnsum (Fr.) is de motorfietsrijdec W. Bloemsma uit Den Haag op de wegkrui- sing van de straatwegen Sneek—Leeuwar den en Heerenveon—Leeuwarden, tengevolge van de groote snelheid in een sloot gere den. Ernstig gewond en met een gebroken dijbeen is Eet slachtoffer, na voorloopig door geneesheeren uit Irnsum en Roorda- huizen te zijn verbonden, per ziekenauto naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. De man was op weg naar een bruiloft Onder Weert (L.) werd op den weg naar Budel de 22-jarige jongen J. Verceelen, uit Weert, met hoofd- en schouderwonden in be- wusteloozen toeA.ind aangetroffen. De jonge man, die er ernstig aan toe was, werd naar zijn woning vervoerd. Het onderzoek wees uïc, dat V-, door een auto was aangereden. De be stuurder van de auto is na de aanrijding door gereden. De politie stelt hiernaar een onder zoek in. Te Halfweg (N.-H.) is bij de Liedebrug een motorrijder van zyn motor gevallen, doordat de voorvork brak. De duorydster bekwam ernstige wonden en moest naar 'n ziekenhuis te Amsterdam worden vervoerd. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Op den Rijksstraatweg te Santpoort, is de ongeveer 55-jarige K., te IJmuiden wonende, terwyl hy op zyn rijwiel den weg wilde over steken, door een uit de richting Haarlem ko mende auto gegrepen. De man was op slag dood. VERDRONKEN Te Medemblük wend Zondagavond het zeven jarig zoontje van h<5t gemeenteraadslid G. Veen- stra vermist. Hot ventje bleek te zljc verdrcoken en werd vanmorgen levenloos uit De Oosterhaven opgehaald. DE DOODELIJKE STROOM Zaterdagavond om twaalf uur is de 19-jarlge A. Zoon, te D i r k s 1 a n d, die bezig was met een electrische looplamp, door den stroom ge troffen en gedood. Een geneesheer heeft nog getracht de levensgeesten van den jongen, die dadelijk ineengezakt was, op te wekken, doel» deze poging bleef zonder resultaat*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2