L jiaggen a Het Kabinet vraagt der beraadslag Kath.-fractie zegt vertrouwen op schorsing ingen WOENSDAG 24 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Katholieken, soc.-democraten en communisten één in verzet R.K. eisch van consekwente deflatie qehandhaafd Vergadering van 23 Juli 1935 De behandeling van het i' Bezuinigingsontwerp werd voortgezet. Tribunes en loges in de Kamer waren weer dicht bezet. Daarbuiten dromden velen samen, die ook nog de hoop koester den in den loop van den middag een plaats je te vetoveren. De Kamer was genaderd tot aan de replieken. De eerste spreker •De heer Westerman (nat. herst.) was de eerste der sprekers. Hij had het eerst ever de Scandinavitus, de besmettelijke ziekte, die zich meer en meer van de sociaal democraten gaat meester maken. Zweden en Nederland zijn moeilijk te vergelijken. Zweden staat er veel eenvoudiger voor: een kleinere bevolking, kleiner bevolkings accres en zeer klein accres onder de arbei ders. Het indexcijfer voor de werkloosheid daalde in uvee jaar van 28 tot 20. Dat is niet ongunstig, maar de factoren, die er toe leidden kennen wij niet ten volle. Zweden dankt voor een groot deel zijn voorspoed aan den gespannen toestand in ons wereld deel. De uitvoer van ijzer en ijzererts en allerlei andere artikelen, die met de bewa-, pening in verband staan, zijn hoogst be langrijk gestegen, soms met honderden procenten. Dat toonen de Zweedsche uitvoerdjfers aan en elke Zweed zal dat bevestigen. Dat het Kabinet onze munt tot het uiterste toe wil verdedigen, moet worden gebillijkt, jdaar dan moet ook elk technisch middel worden gebruikt, om onze munt tegen aan vallen te beschermen. De handel in buitenlandsche wissels b.v. behoort aan scherpe controle te worden on- denvorpen. Op dit punt het is gebleken in Mei zijn we nog niet voldoende ge dekt en hangen we nog te veel af van de medewerking onzer bankiers. De Minister van Financiën stelle ons op dit punt gerust. De heer Albarda aan 't woord /b/heer Al har da (s.d.) begon zijn rede met de uitbreiding van de uitsluiting aar. Defensie. Niemand heeft dat verdedigd in de Kamer, maar niet uitgesproken is, dal hier onrecht werd aangedaan. De minister president erkende, dat er moeilijkheden wa ren, die zouden worden onderzocht Maar daar "kunnen de s.-d. niet tevreden mee ziin. In het verleden zijn de verbodsbepalingen steeds scherper geworden en er is geen ze kerheid, dat nu de goede wil door de goede daad zal worden gevolgd. Het verzet van den Minister van Defensie staat daarvoor in den weg. Deze wordt daarbij geleid door averechtscho prestige-overwegingen. De weerkracht des lands kan geen verzwak king leiden, kan men meencn, en toch be zuiniging mogelijk achten. Zoo denken er b.v. de v.-d. en chr.-dem. over. De heer Albarda heeft in dezen geen uitspraak gedaan: hij heeft het in het mid den gelaten Op dit punt was Minister Co- lijn onnauwkeurig. Hij kan dus evenmin S.D. uitsluiten als VD„ die denken, zooals werd aangegeven. Onjuist is ook, dat de resolu ties van Ambtenaarsbond en S.D.A.P. voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. De Regeering moet op de betrouwbaarheid van haar amb tenaren kunnen rekenen. Dat is uitgespro ken. Wat tegenover S.D. ambtenaren ge beurt is machtsmisbruik. De Regeering heffe dat onrecht op; het bestaan ervan on dermijnt het vertrouwen in de rechtsstaat. De aanval van den heer Schouten op de S.D. fractie gold o.a. de positieve welvaarts politiek der S.D. Ook hij beriep zich op den uitvoer voor oorlogsdoeleinden. De Zweed- Bche gezant heeft daarop inderdaad in zijn verslag gewezen. Maar ertsen, staal en ijzer vormden niot het overwegende deel van den vermeerderden export en kunnen niet den algemeenen opbloei in het land verklaren. De waarde van de uitgevoerde ertsen be droeg in 1934 slechts 11 pet. van den totalen uitvoer en 1 pet. meer dan een jaar tevoren. Naar Engeland steeg de uitvoer echter met 25 pet., voornamelijk agrarische en zuivel producten. De productie voor de binnenland- sche markt steeg voorts nog sterker dan die vóór den export Ook de uitvoering van openbare werken heeft op de opleving invloed uitgeoefend en stimuleerend gewerkt Er is in de Scandinavische landen welbe wuste koopkrachtspolitiek gevoerd ten bate van boeren en arbeiders. Ook in België is de werkloosheid zeer sterk afgenomen. De uitvoering van openbare werken is het beste middel om het geld te doen circuleeren en aan de deflatie te ontkomen. Loonkorting is aantasting van koopkracht en verminde ring van arbeid. Wij zijn zoover, dat we het onmisbare voor het levensbestaan der mas sa gaan aantasten. De S.D.A.P. is niet overtuigd, dat de Re geeringsmaatregelen het economisch lev kunnen herstellen. De Regeering bereikt met haar maatregelen ook het financieel evenwicht met. Aan bezuiniging is door de S.D.A.P. herhaaldelijk meegewerkt, ook al kostte dat moeite. Het argument gaat dan ook niet op, dat de maatregelen der soc dem. niet kunnen leiden tot het financieel evenwicht. In Zweden is hetzelfde beweerd, maar het is anders uitgekomen. Bij ons gaat het steeds achteruit Productieve wer ken en industrialisatie zijn noodig om de bedrijvigheid te doen opleven. Van het Ka»- hinct is zulk een crisispolitiek niet te ver wachten. Reeds voor van België en Zweden sprake was, heeft de S.D.A.P. aangedrongen op wat nu weer gevraagd wordt: verster king van de koopkracht der groote volks massa. Steunen de R.K. thans het Kabinet, dan kunnen zij zich voortaan niet meer aan de verantwoordelijkheid onttrekken voor zijn beleid. Critiek kan daaraan niets meer veranderen. De S.D. zullen hun stem aan de voor stellen van het Kabinet niet kunnen geven. Zij achten het gevoerde beleid verkeerd en zijn overtuigd, dat het doel niet zal worden bereikt Ook al wint het Kabinet ditmaal nog, dan wordt de strijd voortgezet voor posilieve wel vaartspoli tiek en ook om het volk voor ondergang te behoeden. De S.D. hebben een plan van eten arbeid. Noemt men dat architectenwerk, goed. Maar de ar chitecten zijn ook bereid de verantwoor delijkheid1 voor bun plan te aanvaarden. De heer Vervoorn (Platt.) keerde zich tegen het zoeken van eenzijdige werkgele genheid in fabrieken en wenschte tegen gaan van onnoodigen invoer van agrarische producten. De Regeering is te weinig actief. Rede van Mr. de Geer De heer De Geer (ch.) sprak als zijn overtuiging uit, dat de meerderheid het ont werp behoort aan te nemen. Het behoef nergens op te wachten. Er zit niets in om tegen te stemmen voor iemand, die over tuigd is, dat bezuiniging noodig is. Er is geen zakelijke grond te ontdekken, om afwijzing of uitstel van beslissing to motiveeren. Verwerping om redenen, er buiten gelegen, zal wel niemand willen. Over do salarissen, die -liet in het ontwerp zitten, kan men bij motie een uit spraak doen. De vaste lasten-ontwer- pen kunnen zakelijk niet beslissend zijn voor het oordeel over het aan hangige ontwerp. Men kan toch dit ontwerp niet als pand willen behouden? Dat ware staatsrechtelijk niet te verdedigen en niet in overeenstem ming met het prestige van het parlement De kwestie van consekwente deflatie of de valuatie is voor den heer De Geer geen al ternatief. Maai- als hij kiezen moest, koos hij voor het laatste. Dat is ook verleden jaar reeds gezegd. Het eerste schept een warwinkel en schokt het vertrouwen en daarom werd toen en wordt ook nu eventueel aan devaluatie de voorkeur gegeven. Voor een herhaalde waarschuwing was aanleiding, omdat het gevaar voor de aantasting van het vertrouwen dichterbij gekomen is. De bezwaren tegen devaluatie zelden in sterker mate tegen consequente deflatie, die tot partieele ontwaarding leidt. Het credietwezen wordt er door ondermij nu en de rechtsbescherming aangetast voo len, die goed gep^atst zijn. Volwaardige Na de bewogen zitting der Tweede Kamer van qistermiddag verlaten de ministers het •parlementsgebouw. Vooraan: de ministers Van Schaik en Deckers, gevolgd door de ministers Colijn en Oudachteraan; minister Gelissen, Prof. Mr P. J. M. Aalberse verlaat 'f gebouw der Tweede Kamer, waar hij namens de R.K. fractie verklaarde in het kabinet-Colijn geen vertrouwen meer te kunnen stellen. Als het Staatscrediet moet worden eveiligd, moet dat ook gebeuren met het crediet van Provincies. Gemeenten en particulieren. Langs de lijn der consekwente de flatie kunnen we op de slechtste ma nier bij de devaluatie terecht komen. En dan hebben we den toestand niet in de hand. Het gevaar is er misschien al, dat men zonder betalen van zijn schulden er zal trach ten af te komen. De nauwgezette debiteur •ordt het kind van de rekening en de soe pele schuldeischer wordt achtergesteld bij hem, die zijn debiteur het vel over de ooren haalde, indien we den weg der consekwente deflatie opgaan. Deze gevaren - :huilen reeds in de aanhangige ontweroen. Die moeten rustig en met aandacht wordeD overwogen. De rentever'nging is i*. principe eigenlijk aantasting van hoofdsommen. Die ntasting is geoorloofd, als uit 's Rijks kas steun wordt verleend. Dat we, indien het niet te keeren is. het moment voor devaluatie zelf moeten kiezen, is de heer De Geer eens met Dr. Colijn. De kansen op algemeene stabilisatie worden niet verhoogd als de restee- rende goudlanden hun positie zouden prijs geven. Laten we thans dit ontwerp met groote meerderheid aannemen. In het najaar zien wel elkaar terug. De zomer brengt raad! (vroolijkheid). Rede van den heer Kersten Hierna was het woord aan den heer Kersten. De heer Kersten (s.g.p.) zegt, dat liet met den minister-president ver gekomen is door de samenwerking met de R.K. Allerlei door de Staatk. Gefef. gewraakte maatrege len zijn afgewezen. Het kwaad wordt niet in den wortel aangetast De Regeering heeft wel hard gewerkt, maar voor de bezuini ging niet voldoende gedaan. In het pogen, om de devaluatie te keeren, wil de heer Kersten de Regeering steunen. De noodlij dende bedrijven worden te weinig gehol pen. De verzekeringsdwang moet verdwij nen. Aanpassing aan lager niveau is noo dig. Voor het wetsontwerp zal worden ge stemd, omdat het bezuiniging brengt. Het woord van Aalberse De heer Aalberse r.k.) kwam op tegen de wijze waarop het Kabinet redelijke, zake lijke critiek, bejegent, ook als het weet, dat geen zucht tot critiek, maar het dienen van de belangen des volks tot spreken dwingt. De heer Aalberse heeft respec* voor in zicht en werkkracht van dr. Colijn. Maar hij zelf heeft ook veertig jaar zijn hoofdstu die aan economische onderwerpen gewijd. Mag hij dan niet zakelijk van inzicht schillen? Het inzicht van den heer Aalberse is op meer punten later gedeeld geworden door dr. Colijn, b.v. ten aanzien van de handels politiek en de regionale industriebanken. De laatste werden in 1933 met breed ge baar afgewezen als „stroppenbanken". Ook de huurverlaging door verlaging van rente e. d. vaste lasten is aanvankelijk afgewezen. Nu worden ze voorgesteld. Om deze redenen meenen we gerust van mee 'ng te kunnen verschillen met dr. Colijn. Het is niet zoo: Dr. Colijn heeft ge sproken, de zaak is uit De katholieken bedoelen niet de autoriteit van het Kabinet te onder mijnen, of het onwil of onkunde te verwijten. Een afwijkende meening is het grondwettelijk recht van critiek. Van dat recht wenschen we geen af stand te doen. Ook verleden week is er niet naar gestreefd om de critiek te kleeden in den vorm van een aanval, maar van een positief uiteenzetten van eigen inzicht en de vorm was behoorlijk Er kan geen afstort worden "san vr ivp' historisch en primair de taak is van volksvertegenwoordiging. Waf -* aftreden van Minister Steenh"betreft heeft de met het bezuinigingsontwerp en het vaste lasten-ontwerp, n.l. of de afgetref' Minister iStecnbershe de verar,"*nnrdel"kheid voor het eerste nog wel en die voor het laatste niet meer kon dragen? Dat het vaste-lasten-ontwerp geen tem perende regeling van het executiereoht be vat, is een fout. Het heeft onrust gebracht. De Regeering zegt: er is geen verband tus schen bezuinigings- en vaste-lasten-ontwerp. Vroeger was dat verband er wel. Ze zaten in elkaar. Nu de Regeering het verband ont kent, wil de heer Aalberse niet ver der op gelijktijdige stemming aan dringen. Wel vraagt hij ol het niet noodig is een wetje in te dienen met spoed ten einde ongewenschte executies te voor komen. Voor den vorm van de rede van den mi nister had de heer Aalb?rse bewondering, >or een deel van den inhoud niet. Niet is betoogd, dat de Regeering alleen maar oog zou hebben voor de staatshuis houding, maar wel dat de zorg voor de volkshuishouding primair was. Dat is anders. Het niets doen als vorm van „consekwen te cMlatie" zou een delirium van oud-libe rale economie zijn. Het is echter door nie mand aanbevolen. Op de vraag of de Regeering haar voor gestelde maatregelen voldoende achtte om devaluatie te voorkomen behoudens on voorziene omstandigheden is geantwoord alsof de laatste beperking niet was uit gesproken. De Kath. fractie acht het wetsontwerp aste-lastcn onvoldoende. En daarom is evraagd naar de meening van den vorigen minister van Economische Zaken en het Kabinet. Het slot van de rede van Dr Colijn vroeg leen soort votum van vertrouwen in het gemeen regeeringsbeleid. Dat is een novi waarvan de juistheid om het in te voeren kan worden betwijfeld. Gold deze oproep alleen de R.K.? Men meende het. Waarom geldt zij ook niet V.D., die nog pas tegen een hoofdstuk der Rijksbegrooting stemde. En waarom ook niet de C.H., die nu reeds opkwamen tegen het vaste-lasten-ontwerp. Reeds bij de begrooting is een zelfde ver- trouwensuitspraak gevraagd. Nu gesohiedt eer. Een antwoord zal worden ge- Hierna las Prof. Aalberse de zes punten oor met de bekende conclusie: wanneer oe door de retreering gevraagde motie trouwen in het algemeen regeerbeleid wordt •oorgesteld zal de R.K. Kamerfractie daar- lan haar steun niet kunnen geven. (Op pag. 1 gaven we dit gedeelte der rede woordelijk Na het afleggen van deze verkla ring ontstond in de Kamer groote beweging. Verschillende sprekers Het woord was daarna aan den heer BIEREMA (Lib.). Deze acht bezuiniging dringend noodig, evenals verlaging van loonen, zij het met over de geheele linie. Ten aanzien van prijs stijging op de internationale markt is hij niet optimistisch. Verdere maatregelen der Regeering den met belangstelling tegemoet gezien. De heer v. d. Temoel (s.d.) v meening ,dat wie zich verzetten wil tegen de salarisverlaging, dit thans moet doen. Als de stand van het budget de salarissen bepaalt, is dat sluitposlpolitiek. De heer Joe k es (v.d.) verkreeg'twoord, nadat de voorzitter enkele malen vergeefs gevraaed had, wie het woord wenschte. Niemand meldde zich aan en reeds minister Coüjn begonnen, toen de heer Joe- kes zich aanmeldde. Hij bestreed de critiek van den heer v. d Tempel op de voorgenomen salarisverlaging Die verlaging is noodig en daarom is de motie-v. d. Tempel niet te aanvaarden. Verder constateerde de heer Joekes, dat de neer Albarda den slag over zijn soc.- dem. financieele politiek is ontweken. Er kan allerlei critiek zijn, maar al die elementen samen behoeven nog niet te lei den tot een gemis aan samenwerking. De verhouding van het Kabinet tot de R.K. fractie besprekend, merkte de heer Joekes op, dat niet gevraagd is om een motie van vertrouwen. De rede van den heer Aalberse deed niet uitkomen, dat de mogelijkheid van samenwerking thans uit gesloten moet worden geacht. Over het vaste-lasten-ontwerp kunnen we nu niet spreken, maar beter later. Het stemmen tegen de Defensicbegroo- ting door de vrijz.-dem. is betreurd, maar niettemin i? het vertrouwen in het Kabinet gehandhaafd Betreurd zou worden, dat de behandeling van dit wetsontwerp zou leiden tot een conflict Over de gevolgen daarvan zou groote onzekerheid bestaan. Het beleid van het kabinet verdient in het algemeen ver trouwen, te meer, omdat het in ruime mate overleg pleegt met de Kamer. Te verwach ten is ook, dat over de vaste lasten tot overeenstemming zal worden gekomen. De heer v. Houten (c.d.u.) meende, dat vaststaat, dat de Regeering geen vast plan heeft. Hij heeft geen vertrouwen in haar beleid. Met de sociaal-economische politiek van de soc.-democraten is hij het grootendeels eens. Maar niet vanwege napraterij, doch op grond van eigen beginsel. De heer Sneevliet (r.s.p.) bestreed al lereerst de communisten, die ihans reeds op wethcuderszetels aandringen. De heer Aalberse heeft over de hoofdzaak van het debat gesproken maar alle klaar heid ontbrak daarbij. De heer Schouten spreekt De heer Schouten (a.r.) merkte den heer Albarda op, dat bij dit ontwerp een koopkrachtdebat niet aan de orde is. Dat de opleving van Zweden beïnvloed wordt door export voor de oorlogsindustrie is aanvankelijk vrijwel geheel ontkend door den heer Albarda Het onderschatten van dien invloed heeft hij echter niet kunnen volhouden maar trachtte dien nu te ver kleinen. Dat is in strijd met de mededee- lingen in het kwartaalbericht bij de Econ. Statistische berichten van Juli 1935. Daar wordt de invloed der artikelen voor de oor logsindustrie op Zwedens opbloei nadruk kelijk aangegeven. Die staat buiten de con structieve welvaartspolitiek en hangt ook meer samen met de devaluatie volgens de Zweedsche deskundigen. De heer Alberda wil geen devaluatie en kan zich dus niet beroepen op de welvaartspolitiek van Zwe- Van de soc.-dem financieele politiek is hoe langer hoe minder te begrijpen. Ze wil len maar uitgeven ook op het jongste congres van raadsleden nog weer in de hoop, dat het la'er weer in orde komt. Zulk een politiek-is door en door onsolide en daarin liggen dus onvoldoende aanknoo- pingspuntcn voor samenwerking. De verklaring van don heer De Geer over devaluatie was sympathiek. Niet juist acht HET CONFLICT Zoo is dan 't conflict gekomen Tusschen kalmte en beleid En de angst voor Koning Kiezer, Zat van zenuwachtigheid. Rood heeft Roomsch zoo ver gekreger Dat de leiding bukken moet Voor de zweep der volgelingen, Diep verbitterd van gemoed. Met een aantal fraaie frasen In een zeergeleerd gewaad Zei de Roomsche fractieleider Dat het zóó niet langer gaat. Hij vergat slechts aan te toonen Dat hij ook niet zeggen kan Hoe het wèl precies zou moeten, Maar dat komt er niet op an Hoofdzaak is: dat nu de welvaart (Of de muntvervalsching) komt Dat het grauwe crisismonster De Noordzee in wordt geplompt. Dat de koopkracht weer zal keeren En de handel snel herleeft, Wat een Rood-Roomsch blok natuurlijk Zoomaar voor het zeggen heeft. Fier, precies zooals Colijn is, Zei hij: zeg waar het op staat, Denk niet dat dit ministerie Langer zich bélakken laat Albarda en Lou de Visser Zeiden rond: Colijn, verdwijn Aalberse zei het beleefder, Hulde zich in wijdsche schijn Bij 't verlaten van de Kamer Heeft het volk hem toegejuicht Onzen kloeken stoeren leider Die niet voor bedreiging buigt. 't Was alsof het wilde zeggen: 't Volk heeft helderder verstaan Dan 't verpolitiekte kader Wat gij voor ons hebt gedaan Moge God ons land behoeden Voor het dreigend avontuur Nu de brand is aangestoken Met een zoo onheilig vuur. (Nadruk verboden) LEO L Bfmhbels MtDAItlfS ■INSIGNES KRANSEN TAKKEN finVBHMtf Voornaamste Nieuws. NA DE VERKLARING VAN MR. AAL BERSE, WAARIN DEZE NAMENS DE KATHOLIEKE FRACTIE HET KABINET HET VERTROUWEN OPZEGDE, HEEFT MINISTER COLIJN SCHORSING VAN DE BERAADSLAGING GEVRAAGD OVER HET BEZUINIGINGS ONTWERP OPDAT HET KABINET ADVIES AAN DE KROON ZOU KUNNEN UITBRENGEN. In verband met het conflict tusschen Re geering en Kamer zullen de in de bogroo- tingen reeds verwerkte bezuinigingsmaat regelen worden teruggenomen. Het onderzoek naar de Gaai-ramp. Plaatselijke Werkverschaffing (II). Met den landmeter op stap (II). De Italiaansche pers spuwt vnur en vlam tegen Engeland in verband met het bericht, dat het den wapen-invoer in Abessynië zal vrijlaten. Bijzonderheden over de aanstaande behan deling van het Italiaansch-Abessijnsch conflict door den Volkenbondsraad. de heer Schouten het, dat devaluatie, als sluitstuk voor internationale stabilisatie dienst kan doen. Over de vaste lasten kunnen we nu niet gaan debatleeren: de voorbereiding van het wetsontwerp is nog in vollen gang. Komt het straks in behandeling, dan zullen we een be angrijk financieel en economisch debat verkrijgen. De heer Aalberse heeft over het dilemma consekwente deflatiedevaluatie zich niet nader uitgelaten. Gebleken is nu niet of dit dilemma nog kan en mag worden ge steld. Het recht der Kamer op critiek staat vast; het is haar plicht Wat hij er over zeide leidt echter niet tot verbetering van sfeer. Het optreden iler R.K. fractie in de Ka mer wordt gezien in liet licht van de actie, welke d.;n laatsten tijd in de R.K. bladen viel waar te -nemen. Veleriei misver-stapd doorkruist daarbij de discussie. Er is zakelijk verschil, maar ook ingrij pend meeningsverschii tusschen de Kath. fractie en de anti-rev. groep. Maar velerlei misverstand speelt daarbij een rol. Bevat dit wetsontwerp een materie, waar aan voldoende grond is te ontleenen om er tegen te stemmen? Ook de heer Aalberse heeft geen lundamenteele bezwaren aange voerd. In het belang van de zedelijke kracht van ons volk, die van groote beteekenis is voor de te overwinnen moeilijkheden, is het noo dig, dat gestreefd wordt naar het verkrij gen van de grootst mogelijke eenheid. De heer De Visser (comm.) zette nog eens uiteen .dat het kapitalisme geen uit redding kan brengen. De heer Albarda heeft den klassenstrijd opgegeven: hij hunkert naar het zwart-rose kabinet, llij wil gaan dokteren aan het ka pitalisme, in plaats van naar marxistische opvatting er de doodgraver van te zijn. De lieer Aalberse met z'n zes punten zal weer kunnen toonen, dat zijn woorden niet in overeenstemming zijn met zijn daden. Met wat hij heeft gezegd, kunnen de arbei ders geen genoegen nemen. De vergadering werd verdaagd tot des avonds negen uur. AVONDVERGADERING Na de opening verkreeg minister Co- 1 ij n onmiddellijk liet woord en legde de verklaring af, welke elders in ons blad is opgenomen. De Voorzitter voldeed aan het ver zoek, tot schorsing en stelde voor de op do agenda staande ontwerpen daarvan af te Daartoe werd besloten. De voorzitter deelde ten slotte mede, de Kamer weer te zullen bijeenroepen, indien daartoe aanleiding bestaat. Te kwart over negen werd de vergadering gesloten. BINNENLAND. Frankrijk en de Nederlandsche Regeeringscrisis Naar aanleiding van den politieken toe stand in Nederland, verklaarde de lieer C i g n o u x, hoofdredp.eteur der „Joumee Industrielle" en technisch adviseur van het Kabinet Laval, dat men in Frankrijk geen verbetering in den internationalen toestand mogelijk acht, zoo niet vooraf een einde wordt gemaakt aan de onstabiliteit van de wissels. Deze overweging beeft sterk er toe bijgedragen, dat het Fransche volk de zware opofferingen aanvaard heeft, die liet kabinet Laval aan bet 'and heeft opgelegd en die den Franschen franc definitief bui ten alle discussie brengen. Hieruit spruit voort hoezeer men het hier zou betreuren, dat de gulden deel zou gaan uitmaken van de vlottende wissels, terwijl integendeel tot nog toe de energieke poli tiek van don heer Colijn een waarborg was, dat de Nederlandsche munt een solide basis zou vormen voor het internationale herstel. Wij willen hopen, zoo verklaarde de heer Cignoux verder aan den Parijschen corres pondent der N.R.Crt, dat het land, dat sedert de crisis zulke belangrijke voorbeel den van moed en wijsheid vertoond heeft, de roepstem van zijn Regeering zal volgeu en vermijden zal om de algemeene onsta biliteit te verscherpen, hetgeen slechts het uur van het wereldherstel, dat wij allen wenschen, kan vertragen. Staatsrechtelijke status der Wieringermeer Naar wij vernemen, heeft een commissie uit de bevolking van do Wieringermeer een adres gezonden aan dc ministère van Wa terstaat, Binnenlandscue Zaken en Finan ciën, onderteekend door een groot aantal inwoners van don eersten Zuiderzeepolder. Bequesti anten verzoeken den genoemden ministers alsnog een bepaling in het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp te willen invoegen, waardoor een college in het leven zou worden geroepen, dat ge vraagd en ongevraagd adviezen aan de be stuurscommissie zou sunnen geven. Naar de meening van requestranten zou het aan. beveling verdienen een dergelijk college te doen verkiezen volgens de regelen, die in de Gemeentewet voor de verkiezing van den Raad zijn vastgelegd. Een afschrift van het verzoek is aan alle Tweede Kamer leden toegezonden. Nederlandsche Spoorwegen Voor de maand Juni 1935 werden de in komsten der Nederl. Spoorwegen geschat op f S.013.931.89, als volgt verdeeld: Reizigers f L 165.200; bagage f 87.800; f 2.972.250; levende dieren en lijken f29.550; diversen f 179.000. De totale ontvangst van 1 Januari tot 1 Juli wordt geschat op f 48.108.351.69 (in de zelfde periode van 1934 bedroegen de in komsten f 55.211.778.52). De ontvangst per dagkilometer wordt voor deze periode ge schat op f74.73 (in dezelfde periode van 't jaar 1934 bedroeg de ontvangst per dagkilo- meler f 81.05). Afscheid burgemeester van Meppel De burgemeeiter van Meppel, de heer J. Knoppers, heeft gistel-middag afscheid van de gemeente genomen, in verband met zijn benoeming tot lid der Ged. Sta ten. Den scheidenden magistraat werd de medaille van verdienste in goud verleend, e.l hem werden o.a. door den loco-burgemee.'»- ter Lobstein en door den heer J. v. d. Bosch namens de burgerij, waardeerenda woorden toegesproken. OPENBAAR LICHAAM DROOGLEGGING DEELEN IJSSELMEER. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteuis over het wetsontwerp voor instelling van een open baar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het I.Tsselmeer, de lieeron Lovink, Terpstra, Krijger, Bongaerts -an Braambeek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5