Engelsche en Japansche wapenen voor Abessynie? WOENSDAG 24 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Zeker geen enkel anti-rev. ook al hebben zij steeds getoond van loyalen steun aan een kabinet hooger opvatting te hebben dan de heer Aalberse en zijn tegenwoordige poli tieke vrienden thans getoond hebben. Zal er een zakenkabinet komen, extra parlementair desnoods? Op welke basis moet dat dan werken? Op die van devalu atie of niet? Want deze vraag zal nu con creet beantwoord moeten worden. We vree zen zelfs, dat door het gebeurde het gevaar .voor onze munt niet is verkleind? Ofzal er niets gebeuren? De heer Aalberse zal er zich in ieder geval op kunnen beroemen, dat hij een crisis het leven heeft geroepen, die veel heeft van een chaos. De „Maasbode" heeft daarvoor terecht gewaarschuwd en op de verantwoor delijkheid, welke de verwekker van een conflict op zich laadt, den nadruk gelegd. De dag van 23 Juli 1935 kon in de Neder- landsche parlementaire geschiedenis wel eens als een zwarte dag blijvende heugenis kunnen verkrijgen. Aan vage schemerige plannen is ons volk opgeofferd. Een deel er van zal zijn verwachtingen hoog spannen, maar teleurstelling oogsten. Die kunnen niet uitblijven. Het is gevaarlijk om midden in den storm experimenten te beginnen. God wende van ons af, de gevaren en ver schrikkingen, die daarvan het gevolg kun nen zijn en geve wijsheid, opdat het ergste geweerd worde wat ons volk overkomen kan. BIJ DE WEGSCHEIDING De pers over het conflict De redacties van enkele ochtendbladen geven hoewel gereserveerd reeds hun meening over het conflict tusschen Regee ring en Kamer. Onder het opschrift Donkere welken, begint de N.R.C. ald-us: Wat in de laatste dagen menigeen moet hhbben gevreesd al leek het tot op hei laatste oogenblak een dead van zoo on geloofelij ke roekeloosheid, dat men nog steeds op bezinning bij de roomsch-ka- tholieke fractie in de Tweede Kamer bleef hopen is een feit geworden. Door de verklaring, die prof. Aalbersa gistermiddag namens zijn geheele fractie heeft afgelegd, is een conflict tusschen het Kabinet-Colijn en de meerderheid der Tweede Kamer uitgebroken. Ondanks de ernstige waarschuwingen uit eigen kring, heeft de katholieke groep het land in een moeilijke politieke situatie gebracht, die in het verleden nauwelijks haar weerga vindt. Het blad gaat de historie na en zegt dan: Dit heeft ten slotte tot een breuk geleid, tot een crisis, welke de r.k. fractie in de eerste plaats geroepen is op te lossen. Een zakelijke basis voor een nieuw Kabinet zou de R.K. Staatspartij alleen met de S.D.A.P. kunnen leggen. Indu strialisatie en consequente deflatie onder aantasting van de hoofdsommen der schuldvorderingen, in welke uitbreiding van de door het Kabinet-Colijn voorge stelde maatregelen betreffende de vaste lasten de r.k. de voorwaarde zien voor het slagen van de industrialisatie, zouden dan die hoofdpunten van het gemeen schappelijke program moeten zijn. Het staatscrediet is er goed voor en ook 'de aantasting van het credietwezen in de yrije maatschappij wordt licht geteld. Intusschen is herhaaldelijk van r.k. zijde verklaard, dat een regeering met de s.d. door de R.K. Staatspartij wordt af gewezen! JVie ziet hier een uitweg? De vertrouwenskwestie. De hleier Aalberse en zijn fractiegenooten hebben een zeer zware verantwoordelijkheid op zich genomen; schrijft het Handels blad: Men kan opmerken, dat de regeering tioor de vertrouwenskwestie aan te roe ren op de wijze waarop clr Colijn dat deed, het debat naar deze scherpe vor men heeft toegedreven. Maar de regea- a-ing is begonnen met blijk te geven dat zij tot overleg en redelijke tegemoet koming bereid was. De heer Aalberse Iheeft zelf moeten erkennen, dat op het punt van actieve handelspolitiek, indu strialisatie en de vaste lasten, toenade ring is verwezenlijkt tot een deel der roomsche wensohen. Maar de katholie- ken eischen blijkbaar het volle pond. ."Wat dat volle pond precies is, weten zij weliswaar zelf niet precies, gezien de verdeeldheid in hun eigen fractie, waar, •evenals dlders, bijv. zoowel develuisten als anti-devaluïsten voorkomen. Maar in elk geval zijn zij eenstemmig in hun oor deel dat wat de regeering-Colijn, met inbegrip ven drie roomsche ministers, kan bieden, niet genoeg is. Ondanks de tegemoetkoming van het kabinet heeft dia roomsche fractie Ihaar gebrek aan vertrouwen meenen te moeten uitspreken in den draaierigen maar onmiskenbaren vorm waarin dat gistermiddag in de Kamer is geschied. De verantwoordelijkheid voor de breuk ligt dus nadrkkeliijk bij haar. Pijnlijk getroffen W« willen wel zeggen, aldus db parlemen taire redacteur van de Maasbode, dat wij er ons niet alleen over hebben ver baasd, maar er pijnlijk door zijn getroffen geweest. Minister Colijn heeft gedaan alsof er een staatsrechtelijke daad door da Kamer was gesteld. Wij meenen, dat dit niet is gesohied. Er is geen motie hoegenaamd ingediend; er is in hot geheel niet ge stemd. De Minister zei Vrijdag, dat het Kabinet het als een oorlogsverklaring zou beschouwen, indien de meerderheid der katholieke fractie tegen het bezuinigings ontwerp zou stemmen. Er is echter niet over dat ontwerp gestemd, ofschoon ons bekend is, dat de Katholieke fractie una niem voor dit ontwerp zou hebben ge- Daarbij had de Minister de, we zullen maar zeggen onvriendelijkheid, de katho lieken in den hoek tc duwen met sociaal democraten, communisten en enkele los- loopendo leden, zooals Z. E. zich uitdruk te. Behalve dat dit tactloos was tegenover de katholieke fractie was het zakelijk volstrekt onjuisL Noch aan de sociaal-democraten, noch aan anderen is zoo uitdrukkelijk om ver trouwen gevraagd als aan de Katholieken en ook de laatsten alleen hebben bij mon de van hun president op die uitdrukke lijke vraag geantwoord. Wij begrijpen niet, waarom Minister Colijn, die zeer goed weet, dat de katho lieke fractie er natuurlijk niet aan denkt tie gaan regeeren met de groepen, die hij aanwijst, in zulk een vorm zijn verkla ring aflegde en het is ons een raadsial hoe de andere ministers wij staan hier toch zeker voor een K a b i n e t s verkla ring? aan zulk een formuleeering hun goedkeuring hebben kunnen hechten. „LEVE COLIJN!" Sympathie voor den premier Het hart heeft ook zijn rechten. Zeilfs in de politiek, waar berekening vaak de door slag geeft. Maar toen wij gisteravond na bijwoning van de korte zitting, waarin de regee rings verklaring werd afgelegd even met geestverwanten op hot Binnenhof ston den te praten, en het vertrek van Dr Colijn en zijn echtgenoot e bijwoonden, schoten ons de tranen in de oogen. Van alle kanten uit het dicht samenge dromde publiek van blijkbaar velerlei rich ting klonk plotseling de kreet: „Leve Colijn"; eerst wat zwak, daarna aanzwel lend tot een zoodanige ovatie, dat de Pre mier even naast de auto bleef staan en dan kend wuifde. De stem des bloeds sprak, en ons ge moed schoot vol. We stelden ons voor drit tooneel op het Binnenhof, zoo gansch ongewoon en zeldJ zaam, te beschrijven; we zijn van idee ver anderd en geven het woord aan een collega, üiie niet tot de geestverwanten behoort. De Haagsche redacteur van de Telegraaf schreef als volgt: Een figuur komt uit het parlements gebouw. De menigte herkent hem. Men begint te applaucliseeren. Men gaat door met applaudissDeren. Men begint te jui chen, de kreet plant zich voort Een begroetingskreet van warme sym- pathtie, van aanhankelijkheid, een uiting van dank aan de figuur, die daar na emotievolle uren trad uit het gebouw, waarbinnen hij zijn werk deed in het belang van het volk, zooals hij dat belang zag. De figuur richtte het hoofd op, glim lachte verrast en ontroerd, groette dank baar, hondrden stemmen namen nu de kreet over van die eene stem, die hean aanhief, luid en warm: „leve De figuur was die van een leider. Niet van den leider dier fractie, die het kabinet voor de onmogelijkheid stelde door te werken zooals het deed. Niot van den leider der fractie, die het regeerings- beleid ondubbelzinnig afkeurde, niet van den leider, die het volk van dit kabinet „verlossen" zou. De stem riep „leve Colijn". Honderden stemmen riepen het „leve Colijn" Binnen het parlementsgebouw hadden katholieken, sociaal-democraten en com munisten h*rt regeeringsbeleid van Colijn, en zijn medewerkers afgekeurd hekeld. Binnen had een stem geklon ken: „Weg met Colijn". Buiten jubelden honderden stemmen: „Léve Colijn". Bui ten stormde men op den auto toe, waar made Dr Colijn het Binnenhof verliet, omstuwde men den wagen, die soms nauwelijks verder kon. Binnen was er geweest een toon van geïrriteerdheid, was er geweest koele afkeuring, bitter beklag, een sfeer van onaangename geprikkeldheid, dezen middag. Buiten was er de hartelijke toon van erkentelijkheid, was er uiting van dank baarheid, een sfeer van warme sympa thie, dezen avond. Buiten sprak de stem van het volk, dat misschien niet el de groote problemen waar het daar binnen om ging in hun vollen omvang begreep en omvatte maar dat één ding intuïtief heeft aangevoeld: daar binnen sloeg men, terwijl de storm raasde en nieuwe donderwolken zich samenpakten, den kapitein het roer uit handen. Op een moment, dat het schip van staat niet stuurloos zijn mag, geen dag, geen uur, geen minuut Want de kapers loeren op het goud, dat w ij nog aan boord hebben, zij zijn geneed het schip te enteren. Daarbuiten men dat. Begreep men dat ook binnen? Dat begrip kon men niet beluisteren in den toon van den man, die het roer zal moeten nemen eis de kapitein ven thans het niet meer houden wil met een gedeeltelijk muitende bemanning, die geen vertrouwen heeft in zijn koers. In dien toon klonk geprikkeldheid, klonk bitterheid jegens den laat ons het woord dan thans openlijk neer schrijven, zo:als het ook gefluisterd is jegens den rivaal, die open cn eerlijke taal had gesproken, die had geëischt als gij mij niet weg wilt hebben, geef mij den uw vertrouwen en ondermijn mijn gezag niet langer. Dat begreep het volk daarbuiten op het Binnenhof. Dat volk zal ook niet vergeten, dat Dr Colijn drie partijen in één ad,'em noemde, dig hem tot zijn be sluit teibben gtjbracht: katholieken, so ciaal-democraten en communisten. En zag het daarbij ook de schim, die daarbinnen in de Kamerzaal dezen avond leek op te doemen? De schim van den ouden Rijksdag, de schim van het Centrum, de Duitsche sociaal-demo cratie, de schim van Brüning en van Muller BUITENLAND Ingezonden Stukken. i edactle) woordelijkheid der HET MINISTERIE-COLIJN Hooggeachte Heer, Indien Schaepman, Kolkman of Nolens zouden opstaan uit hun graf, zouden zij zich direct afkeeren van het politiek tooneel van 23 Juli 1935. Een oud-Minister geeft drie bekwame geestverwante ministers en een bevriend Ministerie een klap in 't aangezicht. Wie kaatst moet de bal verwachten, de verantwoordelijkheid is groot, zoo niet boven- menschelijk. Hoogachtend, P. CORBETH Italië's pers bestookt Engeland De aanstaande behandeling van het conflict door den V olkenbondsraad De FranscHe regeering, die, nadat de Engelsche haars inziens tegenover Italië te hard van stal was geloopen, gepoogd heeft om de wildheid van Mussolini en de zijnen met zoete woordekens tot bedaren te bren gen. is daar niet in geslaagd. Het zal haar wel aan het hart zijn gegaan, dat zij thans wel niet andei's meer kan doen dan zich naast Engeland te scharen, nu dit besloten heeft tot behandeling vuu het Italiaansch-Abessynische conflict vol gens de regelen, welke hei Volkenbondspact nauwkeurig voorschrijft. Zoo ooit toch da:i is de Volkenbond nu verplicht zijn autori teit te doen gelden en zijn waarde voor het behoud van den vrede te bewijzen. Volgens de verwachting zal de gang van zakeh deze zijn, dat de Volkenbondsraad vóór het eind van deze maand of bij het begin van de volgende bijeen komt. Volgens de „Temps". de spreekbuis van het departement van buitenlandsche zaken, zal de taak van den Raad allereerst zijn den toestand te onderzoeken, die door het mislukken van een vreedzame verzoening en een scheidsrechterlijke oplossing is ont staan. Het moet bovendien alle mogelijk heden nagaan om de beide partijen binnen het kader van de procedure van den Vol kenbond te houden. Op deze wijze kan men zich inspannen ten behoeve van een vrede lievende oplossing. De raad kan voorstellen den voor de verzoening en voor de arbitrage bepaalden termijn te verlengen. Hij kan helpen den vijfden arbiter te benoemen en hij kan de onderhandelingen ten behoeve van een directe overeenkomst vergemak kelijken. Eerst wanneer het onmogelijk mocht blij ken vóór 25 Augustus deze procedure aan den gar.g te brengen, kan een principieeln bespreking via Genève op grond van para graaf 15 van het Volkenbondshandvest ge schieden. Er bestaat dus nog een speelruim te voor een politiek van vreedzame oplos sing. Tot op dat oogenblik moeten alle be sprekingen er op gericht zijn de beide par tijen aanleiding te geven zich te houden aan dpn normalen weg der procedure Onafhankelijk van de behandeling van de kwestie in Genève. aldus de ..Temps" ver der, zou zich het contact tusschen Rome. Parijs pn Londen op grond van het verdrag van 1906 verder ontwikkelen, welk verdrag wederziidsche raadpleging vastlegt. Wan neer ook geen sprake is van het bijeenroe pen van een eigenlijke conferentie is toch zeker, dat onderhandelingen in Rome tus schen de Italiaansche regeering en de am bassadeurs van Groot-Brittannië en Frank rijk op het program staan om de basis voor een bevredigende regeling le schetsen. Essentieel is echter, aldus het blad, dat Italië in Genève aanwezigisopdendag.dat het geheele probleem voor den Volken- hondsraad wordt opgeworpen. Want alleen in Genève aan de Raadstafel kan Italië met de beste kans gehoor vinden: zijn rechts aanspraken en zijn verwijten wegens Abe%- synië naar voren te brengen, evenals de behoefte naar een Italiaansche expansie, welker hestaan niemand bestrijdt, doch die slechts kan worden bevredigd binnen bet kader van den Volkenbond. In Italië maakt men zich op het oogen blik evenwel, althans in het openbaar, niet zoo druk met de aanstaande Volkenbond: behandeling, maar des te meer over hel bericht, dat het Engelsche kabinet besloten heeft de levering van wapens naar Abes- synië vrij te laten. De Italiaansche pers pinfc f°rb reeds te keer tegen Engeland en schreef, dat het de Arahiscfte wereld tegen Italië ophitste. Nu wordt de toorn tegen Albion echter met volle kracht uitgespoten. Het plotseling omslaan van de stemming in Japan wordt toegeschreven aan de En gelsche berichtgeving over 't conflict.. Maar de opheffing van het embargo op de wa penleverantie aan Abessynië is nog erger. Dit is zoo roept de „Giornale d' Italia" uit ..de openlijke verklaring van artieve solidariteit tusschen Engeland en Abessynië en voor het laatste land een nieuwe aan leiding tot koppigheid en onbeschaamdheid „De ervaring van het oogenblik leert, dat men er niet op vertrouwen moet, dat de ternationale bemoeiingen zullen leiden tot een zoogenaamd compromis. Wanneer de gelijkluidende persbe richten over de opheffing van het wa penuitvoerverbod naar Abessynië juist zijn, dan moet Italië dit als een uit gesproken vijandige daad van de zijde van Engeland opvatten. ,.De Italiaansche natie zal weten, <lat En geland onder den dekmantel van den Vol kenbond de Abessynische slavenhorde te gen beschaafde menschen heeft bewapend. Italië zal ook weten, dat indien de Abessy nische onbeschaamdheden ernstiger wor den. Engeland daarin een groot aandeel heeft". Het is voor de zich wel zeer beschaafd toonende Italianen om uit hun vel te springen, dat een wereldmacht als Enge land ..partij kiest" voor het onbeschaafde Abessynië! Dit wordt er niet beter op als men leest, dat Japansche agenten met grooten spoed omvangrijke wapens en munitie naar Dji- boeti expedieeren, met bestemming naar Ahessynië. En voorts kunnen de Italianen hun boos heid nog wetten aan het bericht, dat de Abessynische gezant te Parijs gisteren ter gelegenheid van den 44sten verjaardag van den Negus een receptie heeft gehouden, waarbij hij o.a. in een toespraak gezegd heeft: „Er is nog één middel om den oorlog tc coorkomen, n.l. als al uw regeeringen den invoer van wapens naar Abessynië vrijge ven. Een goed gewapend en paraat Abes synië is een betere waarborg voor den vrede dan honderd schallende redevoeringen of diplomatieke bemiddelingspogingen". In een interview voegde de gezant daar aan toe: „Het is verderfelijk, dat Abessynië geen wapens kan invoeren, terwijl Italië zijn koloniën met een gewapende macht over stroomt; het huidige embargo bindt ons aa» handen en voeten". Na te hebben gesproken over de Japan sche katoenaankoopen en de groote econo mische belangen van Japan in Ethiopië, zeide de gezant, dat de Italiaansche propa ganda verantwoordelijk is voor het verhaal van het Japansch-Abessynische anti-blan ken complot; ..er is geen politieke verstand houding tusschen heide landen". Abessynië verwelkomt ieder contact met een buitenlandsehe mogendheid en er is geen vreemdelingenhaat. Indien er oorlog komt, zal dc strijd door de Abessyniërs met fanatistische woeue worden gevoerd". Een opmerkelijke tegenstelling is nog, dat terwijl de Italiaansche gezant te Addis Abeba geweigord heeft aan den diplomatie- ken feestmaultijd ter gelegenheid van den verjaardag van den keizer deel te nemen, do Mikado van Japan zijn gelukwenschen telegrafisch heeft overgebracht De voorgenomen Britsche en Japansche wapeninvoer in Abessynië heeft voor de Ita lianen, die, als men aan Mussolinis dave rende toespraken moet geloovon, uiterst ge brand zijn op een oorlog met Abessynië, een wel zeer onaangename smaak nu Londen en Parijs het eens schijnen te zijn over een procedure waarbij zooals we boven mede deelden, Italië zijn „expeditie" enkele maanden zal moeten uitstellen indien het zich tenminste nog voor den schijn wil hou den binnen de mogelijkheden, aio het Vol kenbondspact voor hot voeren van oorlogen biedt Eden naar Genève De Britsche regeering heeft aan de Brit sche zendelingen in Abessynië den raad doen geven, zich rond Addis Abeba te con- centreeren en hun families bu'tenslands te zenden. Een honderdtal personen zijn hier bij betrokken. PARIJS, 24 Juli. Na het contact dat de '•ritsche ambassadeur gisteren met ir Ier-president Laval heeft gezocht over hel Italiaansch—Ahessynisch conflict zal van daag de secretaris-generaal van den Vol kenbond Avenol met Laval beraadslagen over de definitieve vaststelling van bijeen roeping van den Volkenbondsraad. In wel ingelichte kringen schijnt me erop te rekenen dat Italië niet van de Raadszitting zal wegblijven op voorwaar de dat het Abessynische ronflict niet principe aan de orde zal komen en dat de onderhandelingen tot den duur van 48 uur worden beperkt en dat alle besluiten, ook over de eventueele toepassing van artikel 15 van het Volkenbondspact, zullen worden uitgesteld tot de Raadszitting van 25 Aug. Onder deze omstandigheden acht men de vooruitzichten voor een vreedzame rege ling minder gunstig, temeer daar Italië, zooals de diplomatieke meiewerkster van de „Oeuvre" constateert, waarschijnlijk een procedure volgens artikel 15 zal afwijzen Deze opvatting wordt ook in Volken bondskringen gedeeld. Anti-papistische excessen in Schotland De «aartsbisschop van Edingburgh. Mac Donald, heeft een oproep gepubliceerd, waarin hij o.m. zegt: Sedert eenigen tijd is het zoo goed als onmogelijk voor een katholiek priester in de straten der stad te verschijnen zonder te zijn blootgesteld aan onuitsprekelijke cmaad. Men heeft priesters zelfs verschil lende malen bespuwd; in de fabrieken en werkplaatsen worden de r. katholieke em- ployé's vervolgd en men tracht de werkge vers er toe tc brengen de r.-katholieke em- plnvé's te ontslaan. De aartsbisschop wijst dan op de schan «lelijke gebeurtenissen naar aanleiding van het Eucharistische Congres. Priesters heeft men op de meest woeste wijze aangevallen, oude vrouwen heeft men overvallen en ge stompt. Heele autobussen met kinderen zijn zonder erbarmen met steenen bekogeld en weerlooze burgers zijn op onuitsprekelijke wijze mishandeld, gelijk in een gecivili seerde gemeenschap van dezen tijd bijna on gelooflijk is. Tegelijkertijd heeft de leider der anti katholieke burgers der stad Edinburgh, ge meenteraadslid Cormark, een schrijven ge richt aan den aartsbisschop, waarin hij krachtige maatregelen aankondigt. Schotland aldus schrijft hij is een Protcstantsch land en hij zal er naar blij ven streven, dat de r.-katkoiieke employe's worden ontslagen. De veldtocht tegen de r.-katholieken is eerst begonnen, doch zal spoedig op volle kracht zich ontplooien. Revolverdrama tijdens de Senaatszitting Uit Buenos Aires: Tijdens de zitting van den senaat deed zich een incident voor tus schen senator le Torre en den minister van Financiën. Dr. Pinedo Op dat moment loste iemand (die dadelijk werd gearresteerd, doch wiens identiteit nog niet is vastge steld) cenige revolverschoten, tengevolge waarvan de tot senator gekozen Dr. Enze Rordabehere, de .minister van Landbouw, Dahau en afgevaardigde Mancini werden gewond. Bordabehere is kort daarna overleden, (Senator de la Torre voert in den senaat een actie tegen rle ministers van Financiën en Landbouw inzake het onderzoek naar den handel in vleesch). Op de Noordkust van het eiland Minorca, van de Balearen, is het wrak van een wa tervliegtuig aangespoeld. Het schijnt het wrak van een Italiaansch vliegtuig te zijn. De cabines van het toestel waren leeg. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. Uit Dresden: Gistermiddag is een uit Praag komende autobus, waarin een reisge zelschap uit Barcelona gezeten was, toen de chauffeur wilde uitwijken voor een uit an dere richting komende tram, aan het slin geren geraakt en omgevallen. Van de 21 inzittenden werden 16 gewond. De verwon dingen zijn over liot algemeen van lichten VERONGELUKTE ALPINISTEN. Dinsdag heeft men in het Ankogel-gebied in Karinthië, een der eenzaamste gebieden der Oostc-nrijsche Alpen, de lijken gevonden van twee verongelukte bergbcklimsters, die sedert negen dagen worden vermist. De twee vrouwen zijn klaarblijkelijk ver- ïgelukt bij bet plukken van Edelweiss. Een der slachtoffers laat vijf kinderen achter. De onlusten in Lahore De onlusten in Lahore hebben naar thans bekend wordt, in totaal 36 gewonden bij de bevolking en 124 bij de politie tengevolge gehad. In Lahore was het, gelijk men zich herinneren zal, tusschen Mohamedanen en Sikhs tot botsingen gekomen om een oude moskee. De Mohamedanen beweerden, dai de Sikhs deze moskee wilden afbreken, ter ijl de Sikhs verklaarden, dat zij de bouw vallige moskee slechts wilden herstellen. De toestand is op bet oogenblik rustig, doch alles hangt nu af van de beraadsla gingen der Mohamedanen, die Zaterdag een besluit zullen nemen wat hun tc doen staat. Een officieel rapport omtrent verdere bijzonderheden is niets gepubliceerd geeft thans toe, dat de troepen op niet min der dan 10 plaatsen gevuurd hebben. De onlusten in Ierland Uit Dublin: De politiek-godsdienstige on lusten tc Belfast zijn overgeslagen naar den lerschen Vrijstaat. Tc Glones en Limerick zouden de Katho lieken vele huizen van Protestanten hebben aangevallen en groote verwoestingen heb ben aangericht. Te Limerick richtte de op gewonden menigte zich tegen twee Vrij metselaarsloges en vernielde ruiten van een Protestantsch kerklokaal. Te Kilmallock (Limerick) is de toestand bijzonder gespannen. Een Protestantsch9 kerk werd in brand gestoken. Het gebouw brandde geheel af Ook werden drie huizen van Protestantschen zwaar beschadigd. Te Glones is het gebouw der Vrijmetse laars geheel door brand vernield. Te Trum (graafschap Meath) trok de menigte eveneens op naar een Protestant- sche kerk en vernielde daar vele kostbare oude kerkvensters. Sedert Maandag patroui'lleeren in Lime rick soldaten met de bajonet op het geweer AANSLAG OP GIL ROBLES? Uit Madrid: De ministerraad heeft zich gister o.a. bezig gehouden met de kwestie van het vinden van een bom langs den spoorweg, welke de minister van Oorlog. Gil Robles, moest passeeren op den terug keer van de legeroefeningen in Asturie. De ministerraad besloot elke politieke propaganda ten gunste van amnes'tie der October-opstandelingen zoo lang te verbie den tot dat alle'opstandelingen hebben te recht gestaan. Alleen reeds in Asturie moeten meer dan 100 zaken door de krijgsraden worden be handeld. OTTAWA, 24 Juli. Vandaag is het defini tief tot een handelsoorlog gekomen tus schen Canada en Japan door de afkondi ging van een besluit, waarbij boven de gewone invoerrechten en de dumpingsrech- ten een extra-tarief van den invoer van alle Japansche waren wordt geheven tot een hoogte van 331/» pCL Zooals men zich zal herinneren is aan deze maatregelen voorafgegaan een verhoo ging der invoerrechten op vele Canadeesche goederen door de Japansche regeering. ENGELSCHE BOMMENWERPER VERONGELUKT LONDEN, 24 Juli. Tijdens de groote nachtluchtmanoeuvres, die op het oogen blik boven Londen en de omliggende -graaf schappen worden gehouden, is tegen mid dernacht in het graafschap. Surrey een bommenwerpen vernield. Het toestel kwam bij de landing met zulk een kracht neer, dat het brak en in vlam men opging. Van de vijf inzittenden liepen er drie zware verwondingen op, die echter niet levensgevaarlijk zijn. Het toestel zelf brandde geheel uit. ZWARE BRAND TE HOECHST HOF.CHST, 24 Juli. Gisteravond brak in een fabriek der I. G. Farben-Industrie te Hoechst aan de Main* tengevolge van zelf ontbranding van een vat met zeer brand bare vloeistof, brand uit Het vuur tastte andere vaten met dezelfde vloeistof aan en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, was de brand toch pas tegen drie uur vanmorgen gebluscht. Drie arbeiders kwamen echter door het vuur om leven, tenvijl acht anderen zoo danig werden gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht Het vuur, ontstaan in een der fabrieken van de vervaardigirg van azijnzuur, tastte het geheele gebouw aan. De brand nam een zoodanige omvang aan, dat men den v gloed kon waarnemen in het geheele ge bied tusschen Frankfort en de Taunus. Hoewel de schade zeer aanzienlijk is, be hoeft het bedrijf niet te worden stopgezet ECONOMIE EN FINANCIEN De gouddekking in Italië In Londensche financieele kringen ver wacht men, dat het besluit der Italiaansche regeering tot opheffing van het minimum van 40 pet. voor de gouddekking ernstige gevolgen zal hebben. Gemeld wordt, dat de Italiaansche pers strenge orders heeft gekregen zich te ont houden van publicatie van de genomen maatregelen, terwijl op de Banken wordt ontkend dat men met deze maatregelen be kend is. N.V. „RUBBER CULTUUR MAATSCHAPPIJ KENDENG LEMBOE" In de jan.rllJk.scho aigeme-cne vergadering van aan deel houders werden de balans en winst en verliesrekening over het Jaar 1934 goedge keurd en het dividend over dat Jaar bepaald De heer H. J. Welch, die aan de beairt van treden was. werd tot lid van den P.aad van herkozen. de commissie. welke de balans ■liesrekening over het Jaar 1935 werden herbenoemd de heeron J; H,. yan Hoboken, Mr A. A. Reepmaker en Mr UITBREIDING VAN DE TRICOTAGE- INDUSTRIE De leider van het hoofdbestuur van de Rus- leche tricotage-industrie Mamejew, die eeni- en tijd als hoofd van een studie-commissie in Dultschland en de Vereenlgde Staten heeft toefd, heeft dezer dagen den Raad voor den jeid en de Verdediging van de Sovjet Unie slag uitgebracht nv»r hot r,:a„ Volkscommissariaat iltbredding 2 dit plan i Industrie vooral 3e machines, die in de fabrieken waren, aan de eischen voldoen. De Russische ma chine-Industrie. die deze machines heeft vor- dagd, staat nog bij die van het buitenland Tot leden zal onderzoeken. loodzakelljk Is, dat Weerbericht Hoogste stand te Blacksod 772.8. Laagste stand te Janmayen 748.6. Stand vanmorgen hall-twaalf 768.4. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige wind uit Oostelijks richtingen, half tot licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe onweerskans, warta BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hoogste barometerstanden worden thans in het Westen gevonden. Het gebied van hoogen luchtdruk strekt zich over Cen traal Europa uit en reikt van het Oosten tot Oost-Europa en bijna tot IJsland, in het i Noorden. De depressie in het Noorden blijft binnen den Poolcirkel en strekt haar in vloed niet verder uit dan tot de Noorscha kust waar zware regens vielen. Over het geheéle vasteland steeg de tem peratuur eenige graden. In Schotland en Ierland werd het weer koeler. In Zweden en Finland houdt de zomerhitte aan; even zoo in Z.-Frankrijk. In de Middelgebergten heerscht nog bewolking en is de storm be daard. In de Alpen is het weer onbewolkt! met groote droogte. Het ooruitzicht is voor het geheele con- tinent warm zomerweer meet in Zuid- Frankrijk eenige onweerskans. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half-twaalf 23.0 gr. C 25 JULI. Zonsopgang 5.10 uur, zonsondergang 9.02 uur Maan op nam. 12.56 uur, onder nam. 5.38 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 JULI. Van 's avonds 9.32 uur tot 's morgens 4.41 pui Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 3,02 3,06 Wesel 0,33 0,33 Breisach 2,22 2,2t Emmerik 1,58 1.65 Kebl 3,20 3,22 Lobltb 10,55 10.60 Mnxau 4,66 4,69 Nijmegen 8,25 8,32 Dledeshetm 2,32 2,50 St Andriea 2,80 2.84 Mannheim 3,71 3,74 Arnhem 8,79 8,34 Lohr 0,86 0,94 Vreeswijk lw 0,00 0,47 Mains 1,24 1,19 Westervoort 8,79 8,83 Bingen 2,14 2,14 Deventer 2,64 2,70 Caub 2,34 2,34 Kampen 0,05 0,09 Erna 1,05 1,05 Eysden 46,00 47,02 Cohlens 2,21 2,24 Maastricht 40,69 40,68 Trier 0,26 0,25 Grevenblcht 27,78" 37,84 Keulen 1,9? 2,00 Venlo 10,89-10,85 Dusseidorf 1,87 1,40 Grave (sials) 4,03 3,95 Kuhiort 0,63 0,90 St. Andriea 0,28 0,28 Hoogwater Ned. Zeehavens 25 Juli Delfzijl 6,27 18,61 HellevoetsL 10,26 22,09 Terschelling 3,37 16,06 Willemstad 11,18 23,51 Hariingen 4,20 16,55 Brouwersh. 9,38 22,11 Den Helder 2,10 14,30 Zierikzee 10,01 22,26 iJmuiden 10,33 23,10 Wemeldlnge 10,27 22,63 Hoek v. Hoil. 9,46 22,24 Vlissingen 8,55 21,22 Scheveningen 9,56 22,34 Temeuzen 9,25 21,53 Botterdam 1156—,— Hansweert 10,00 22,22 De positie van den gulden De gulden flauw; vlucht in het pond. De bestaande onzekerheid omtrent het j lot van het Kabinet-Colijn heeft zooals te verwachten was op de beurs een duidelijk gevoel van onzekerheid veroorzaakt. Op de wisselmarkt te Amsterdam kwa men hedenmorgen om 10.15 u. geen openings koersen lot stand. Om 10.35 u. stelde het Engelsche pond zich af op 7.37% (v. k. 7.32%). Van Berlijn en Brussel waren geen noteeringen te verkrijgen; Parijs kwam af op 9.80 (v.k. 9.77&), New-York op 1.48%' (v.k. 1.47%). De dollar heeft dus vrij aanzienlijk het gouduitvoerpunt overschreden, terwijl ook de noteering van de Franscha franc goud- uitvoer naar Frankrijk doet anticipeeren, daar het thans voordeelig is geworden, goud af te geven. Ook ten opzichte van het Engelsche pond bleek de gulden flauw, vermoedelijk door vlucht van particulieren in de reeds ge- - deprecieerde Engelsche valuta, ter dek king van risfico. Naar aanleiding van het beursverloop van hedenmorgen kunnen we nog het volgende mededeelen: De stemming op de beurs was vanmorgen ietwat nerveus in verband met de politieke onzekerheid. De wisselmarkt gaf een overeenkomstig beeld al waren de koersschommelingen hier minder geprononceerd daar de Nederland- sche Bank trouw op haar post bleef en in enkel opzicht verandering in de tot dus ver gevoerde monetaire politiek bracht. Toen de wisselkoersen van de landen be- hoorende tot het Goudbloc en van de dollar boven het gouduitvoerpunt waren gekomen werd evenals tot dusver het geval was Goud ter beschikking van de arbitrage gesteld. Het gisteravond gepubliceerde communi qué der Regeering, dat onze munt tegen el- ken aanval zou blijven verdedigd, blijkt dus geen holle phrase. Het pond scnomelde vanmorgen tusschefi 35 en 7.37%; de dollar tusschen 1.48% en 48%; de Fransche franc tusschen 9.79 en 9.81; de Belga kwam weer boven 25.00 en de Zwitsersche franc was 48.31. Ook Berlijn was gestegen tot 59.65. N.V. CULTUUR MAATSCHAPPIJ „ANIM SAND" In de jaarlijksche algemeene vergadering j an aandeelhouders werden de balans en wlnst- n verliesrekening over het jaar 1934 goedge- ceurd en het dividend over dat jaar bepaald >P 4 De heer Ir M. Sanders, die aan de beurt van aftreden was, werd tot lid van den Raad van Commissarissen herkozen. Vangezlen niet voldoende kapitaal vertegen- ordlgd was om over de voorgestelde statuten wijzigingen een beslissing te nemen, zullen deze opnieuw aan do orde worden gesteld ln een naaer bijeen te roepen vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2