f Beginsel en handelspolitiek Aspirin j DINSDAG 23 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 III (Slot) De inhoud van het Beginsel-program In dit derde en laatste artikel bespre- ken we de vraag: Wat behoort de inhoud te zijn van een beginselprogram Wanneer men de toelichting op het Antirevolutionair beginselprogram van Dr. Colijn raadpleegt, dan vindt men als antwoord op deze vraag, dat een beginselprogram alleen worteldenk beelden behoort te bevatten, alleen de grondgedachten, waarvan men in het politieke leven uitgaat. Het veronder stelt het bestaan van diepere tegenstel lingen op staatkundig gebied. Voorts treft de volgende uitspraak: „Het program moet duurzaam van aard zijn, zoo weinig mogelijk aan wij ziging onderworpen worden, en het moet een volstrekt bindend karakter dragen. Door deze eischen, ieder afzonderlijk, en in te sterker mate als men ze bijeen voegt, wordt men tot beperking ge noopt. Vanzelf mag er dan in zulk een beginselprogram niets voorkomen wat slechts zeer tijdelijk van beteekenis zou Zijn of wat tot de „middelmatige" din gen behoort, waaromtrent ook onder ons verschil van opvatting niet slechts geduld kan worden, doch zelfs als ge heel redelijk mag worden aanvaard. Duurzaam van aard en dus zoo wei nig mogelijk aan wijziging onderwor pen. Dit achten wij volstrekt noodzake^ lijk, wijl niets gevaarlijker is, dan van daag op zij te zetten, wat gister of eer gister als levensbeginsel werd geprocla meerd. Zulke handelingen ondermijnen de invloed der beginselen op het leven, roepen het gevaar voor afwijking van of zelfs ontrouw aan die beginselen in het leven, drijven ook de oprechtheid en eerlijkheid in het politieke leven wel eens in de engte. Voor die gevaren hebben we ons te hoeden, zooveel in ons vermogen is. Noopt dit op zichzelf reeds tot voor zichtige beperking in het aangeven van wat als onveranderlijke beginselen wordt gezien, ook de eisch, dat het be ginselprogram een bindend karakter behoort te hebben, wijst in die rich ting." 12) Had de samensteller van het begin selprogram zjch nu verder aan deze uitspraak gehouden, dan zou naar mijn vaste overtuiging het beginselprogram der A.R. Partij niet die omvang hebben Het tweede artikel stond in ons blad tan 16 Juli, gekregen die het nu heeft. Thans bevat dat program, naar Dr. Colijn zelf mede deelt in zijn toelichting, ook afgeleide denkbeelden; gedachten die aan de worteldenkbeelden ontleend zijn, maar dan overgebracht op het meer practi- sche deel van het staatsbeleid, en die afgeleide denkbeelden kunnen, bij de voortschrijdende ontwikkeling van het leven, wel eens verandering ondergaan. Daardoor ontstaat nu m. i. de groote verwarring: men noemt het program een Program van Beginselen, terwijl tal van zaken geen beginselen zijn, maar afgeleide denkbeelden, waarvan het bovendien in vele gevallen de vraag is, of ze wel uit een worteldenk beeld zijn „afgeleid". De oplossing van deze kwestie moet m. i. hierin gezocht worden, dat een politieke partij heeft een program van Beginselen, dat zich beperkt tot de worteldenkbeelden, tot de grondgedach ten; voorts een Werkprogram, dat afge leide denkbeelden bevat en een posi tieve lijn aangeeft, die men over een verloop van verscheiden jaren wenscht gevolgd te zien, waarbij men niet ver geten moet, dat er tal van zaken zijn, die in de zgn. neutrale zone liggen, ter wijl men voorts bij een stembusstrijd een stembusprogram zou kunnen op stellen, dat kort en helder, scherp omlijnd, slechts die punten naar voren brengt, die door de politieke situatie van het moment de aandacht van het land hebben en die de politieke con sciëntie van 't volk weten te roeren. 13) Wenscht men nu het bestaande spraakgebruik te volgen en de afgeleide denkbeelden, welke een plaats zouden moeten vinden in het werkprogram, dus „beginselen" te noemen, dan zij men er van doordrongen, dat, in tegen stelling met de hoofdbeginselen, waar van nooit en nimmer mag afgeweken worden, verschil van inzicht omtrent die „beginselen" mogelijk moet worden geacht. Wordt de bovenaangegeven lijn ge volgd, dan zal dit tevens ten goede kunnen komen aan een samenwerking met andere partijen, die vooral op poli tiek en sociaal gebied zoo dringend noodig is. Zoo gezien is ook gemakkelijk tot een conclusie te komen inzake de vraag, waar een uitspraak over de te volgen handelspolitiek thuis behoort. Zulk een uitspraak behoort m. i. niet thuis in het program van beginselen, maar in het werkprogram. De redactie van het nieuwe artikel 19 van het program van beginselen der A.R. Partij geeft daar toe ook alle aanleiding. Het luidt im mers: „Voor zooveel de handelsbetrek kingen tusschen de landen betreft,' spreekt zij zich uit voor een zoo vrij mogelijk internationaal ruilverkeer, en verlangt ze behoudens in geval van noodzakelijk verweer dat de Neder- landsche handelspolitiek zich daarnaar richte. Toepassing van het beginsel der wederkeerigheid kan, onder bepaalde omstandigheden, aanbeveling verdie nen". Het vrijhandelsdogma wordt hier dus niet gehuldigd. Om elke gedachte daar aan weg te nemen werd nog vóór de behandeling ter Deputatenvergadering aan de kiesvereenigingen deze verkla ring gericht: „Inzake art. 19 moge nog worden opgemerkt, dat daarin niet ge lezen mag worden een aanvaarding van het dogma van den vrijhandel, doch alleen de erkenning, dat de verhoudin gen tusschen staten en volkeren zoo danig behooren te zijn, dat een zoo vrij mogelijk internationaal, d. i. algemeen geldend, ruilverkeer verkregen worde en dat deze verhoudingen en het daar uit voortvloeiend ruilverkeer dienen te worden bevorderd." En op de Deputa tenvergadering van 10 Januari 1934 werd nog de oorspronkelijke redactie, die sprak van het beginsel van inter nationaal ruilverkeer, gewijzigd in die van den regel van het internationaal ruilverkeer. Ofschoon de redactie die ook weer spreekt van het beginsel der wederkeerigheid niet in allen deele gelukkig kan worden genoemd, de bedoeling van het artikel is uitste kend. Het geeft voldoende bewegings vrijheid. 14) Dr. H. F. J. WESTERVELD Hilversum, Juni 1935. 12) Saevis tranquillus in undis pgs. 9—11. 13) Over het stembusprogram volg ik ge heel de opvatting van Dr- Colijn in zijn toe lichting op het A.R. beginselprogram, p. 10. H) Aldus ook Prof. Diepenhorst in „Ons Isolement", p. 397. Prof. D. is van meening, dat de opname van art. 19 in een begin- s e 1 program eenigszins zonderling is, dat ook de redactie niet in allen deele gelukkig is, maar dat tegen de opname niettemin geen overwegend bezwaar kan rijzen. BINNENLAND. Minister De Wilde bezoekt Kootwijk Pzof. Eoomans onderscheiden Gistermiddag bracht de Minister van Binnenlandsche Zaken een bezoek aan het Rijksradiostation te Kootwijk. Na het be ëindigen van den rondgang betuigde de minister aan Prof. Koomans en zijn medewerkers zijn groote waardeering voor hetgeen hem getoond was. Hij deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had Prof. Koomans te benoemen tot ridder ia de Orde van den Nederlaadschen Leeuw. WAT DOOR HET WERKFONDS WERD AANGEPAKT Van de zestig millioen reeds zeven-en-twintig millioen vastgelegd Bereikte werkverruiming:. 360.000 manweken Volgens het vierde kwartaal-verslag van het Werkfonds is door de open bare werken, waarvoor op 15 Juni gel den uit het Werkfonds waren toege staan op de bouwplaats voor 360.000 manweken werk geschapen. Men kan aannemen, dat hierdoor een gelijk aantal manweken buiten de bouw plaats verloond wordt. Het aantal arbeiders, dat door in dustrieele credieten uit het Werk fonds werk vindt, is zeer bezwaarlijk te schatten. Van de 60 miljoen is thans in totaal f 27.630.778.41 vastgelegd. Behalve bu- reelkosten is voor rijkswerken vast gelegd f 13.816.118, voor andere open bare werken f 10.863.465 f310.000 voor industrieele projecten f 1.179.064, ln totaal f 27.030.778. Goedgekeurde bestekken. Hengelo. Abattoir met koelhuis. Raming 1 380.000. Toegestaan f334.000. (Bestek me chanische installatie goedgekeurd). Amsterdam. Oevervoorziening langs noordzijde Z. Amstelkanaal. Raming f 150.000. Oevervoorziening langs westzijae Weste lijk Toeleidingskanaal tot de Marktcentrale en langs het De Rijpkanaal. Raming f 200 000 Rotterdam. Afbouw Zuider Ziekenhuis Raming f 1.000.000. (Eén bestek reeds goed gekeurd). Vernieuwing Groote Wijnbrug. Raming f 34.000. Schie-Rottekanaal. Raming f 652.000. 's-Gravenhage: Graven van de Binck- horsthavens, enz. Raming f 1.000.000. R ij ks waterstaat. Rijksweg no. 20a in de gemeenten Maasland, De Lier en Naald wijk. Raming f 535.000. Rijksweg no. 35, gedeelte Borne-Hengelo. Raming f 50.450. Provincie Utrecht. Kanaal Gelder- sohe Vallei. Sluisje in de Grebbe (onderdeel van Plan 949). Raming f 2000. R ij ks waterstaat Zanddepots langs Zwarte Water. Raming f 98.000. De volgende plannen zijn door de ministe- rieele commissie goedgekeurd, nadat over de loonen met de arbeidersorganisaties over eenstemming was bereikt: Amsterdam. Verkeersverbetering Ro- kin. Raming f 100.000. Rotterdam. Restauratie St. Laurens- toren. Raming f 100.000. Enschede. Tunnel onder spoorwegem placement. Raming f 650.000. Toegestaan f 490.000. Provincie Zeeland. Gemaal Ritthem Raming f 65.000. Middelburg. Aanleg rioleering en pompgemaal. Raming f 35.000. Verbetering Dokhaven. Raming f 18.000.' Schiedam. Verbetering verbinding bin nenstad met het nieuwe Westen, Raming f 345.000. Bouw brug Westerhaven. Raming f 89.000. Vlaardingen. Kademuur en dam bij de Koningin Wilhelminahaven. Raming f 72.000. Bouw kademuur langs de oude haven. Raming f 105.700. Ommen. Vechtbrug en wegomlegging. Raming f 46.500. Nog geen overeenstemming. Over de .volgende, door de commissie reeds goedgekeurde plannen, moet nog met de arbeiaers-organisaties ine. de arbeids voorwaarden onderhandeld: R ij ks waterstaat. Rijksweg no. 1 onder N aard en. Raming f 106.800. Rijksweg no. 78 Maastricht-Vaals onder Gulpen. Ra ming f 57.000. V e 1 s e n. Rioleering. Raming f 1.065.000. Uit werkfonds f 737.000. Rijkswaterstaat. Brug over de Gouwe jn Rijksweg no. 3. Raming f 500.000. Leiden. Verbetering verkeersweg door de gemeente. Raming f 105.000. Rioleering 1 zuiveringsinstallatie. Raming f 325.000. Provincie Utrecht. Geldersohe Val leikanaal. Raming f 1.450.000. Toegestane subsidie uit werkfonds f 652.000. Utrecht. Verbetering spoorwegtoestan den. Raming f 7.500.000. Toegestaan f 6.000.000 Edam. Verbetering Oorgat Raming 7450 Verder zullen nog een honderdtal plan nen geheel of gedeeltelijk in werkverschaf fing worden uitgevoerd. Het geraamde be drag is f S.712.433, waarvan uit het Werk fonds f 1.664.810 is Plannen in voorbereiding. Ongeveer 180 palnnen zijn in behande ling. Voor grondaankoop ten behoeve van rijkswerken werd de goedkeuring van de ministerieele commissie verkregen tot een bedrag van f 722.167.65. Haarlem. Omhoog brengen spoorbaan en goederenemplacement. Voorloopige ra ming f 4.300.000. Voor het tot stand bren gen van de financieele regeling van dit plan heeft een voorloopige bespreking plaats ge had niet de betrokken instanties. Het onder zoek van dit plan duurt intusschen voort Industrieele projecten. In deze verslagperiode werden voor den bouw van 8 motorkustvaartuigen garanties voor 2de hypotheken verstrekt voor eer drag van f 57.050. Een buitenlandsche scheepsbouworder werd hier te lande geplaatst, doordat het Werkfonds zijn tusschenkomst verleende. In Zeeland zal, doordat het Werkfonds een crediet verstrekte, een koelhuis voor fruit worden gebouwd. Het viertal projecten, waarvan in het vorige verslag melding werd gemaakt, zijn ditmaal bij de vastgelegde gelden opgeno men. Een dezer werd nog met f 10.000 ver hoogd. 63 industrieele plannen werden om ver schillende redenen afgewezen. Minister Slotemaker bezoekt de K.E.M.A. Gisteren heeft de minister van sociale za ken en van onderwijs, kunsten en weten schappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, een bezoek gebracht aan de labo ratoria van den Keuringsdienst voor elec- tro-teclinische materialen (KEMA) te Arn hem. De motorvoertuigbelasting onbillijk? Vervanging door benzinebelasting bepleit! De bond van Automobielhandelaren en Garagehouders, de Nationale bond van Meu- beltransportondernemers, de Kon. Ned. Mo- torwielrijdersvereeniging en de de bond van Expediteurs en Transportondernemers heb« ben een adres aan den Minister van Water staat gezonden, waarin gewezen wordt op de h. i. onbillijke wijze van belastinghef- fen voor het gebruik van motorvoertuigen, daar de weggebruiker, welke een klein aantal kilometers per jaar den openbaren weg gebruikt, evenveel te betalen heeft als de grootgebruiker, welke 6080.000 K.M. en meer per jaar dien weg benut. Deze onevenredige betaling voor het weg gebruik komt den groot-weggebruikers ten goede, hetwelk de hierboven genoemde or ganisaties achten als een economische fout in de wijze van belastingheffen op motor voertuigen in het algemeen. Op basis van de in 1934 ingevoerde ben zine en door nauwkeurige berekening van het aantal afgelegde kilometers, zijn adres santen tot de conclusie gekomen, dat een extra-heffing op de benzine van vier cents per Liter ruim voldoende zal zij/ï om de motorvoertuigbelasting op een bil lijker wijze te remplaceeren. De Nederlandsch-Engelsche handelsbeweging Besprekingen te Londen. De handelsbeweging tusschen Engeland en Nederland heeft in den loop der laatste weken een onderwerp van bespreking uit gemaakt tusschen vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering en de Engelsche autoriteiten. De Nederlandsche uitvoer naar Engelland is in den laatsten tijd voortdurend toege nomen, terwijl de Engelsche uitvoer naac ons land een achteruitgang vertoont. De minister-president heeft in zijn rede van j.l. Vrijdag er in de Tweede Kamer op gewezen, dat wij er niet op moeten rekenen dat het actief van onze handelsbalans on gewijzigd kan blijven. In verband met deze kwestie hebben Dr. Hirschfeld, de directeur-generaal van han del en nijverheid en Prof. van Gelderen van het departement van Koloniën een bezoek gebracht aan Londen, waar zij met de be voegde Engelsche instanties deze zaak on der de oogen hebben gezien. Werkverschaffing in Noord-Brabant Rijkscommissie geïnstalleerd. De Minister van Sociale Zaken heeft Zaterdagmiddag te 's-Hcrtogenbosch ge- installeerd de Rijkscommissie van advies voor de werkverschaffing in Noord-Brabant. Spr. zeide daarbij o.m. dat de taak van zijn departement minder van sociale dan van moreele aard is, n.l. de nood der door de crisis geteisterde arbeiders te lenigen. Spr. sprak de wensch uit, dat door georgani seerd overleg ook in Brabant wel iets zou zijn te bereiken en hoopte dat de arbeid der; commissie .vruchten zou moge afwerpen, j De ridders beklimmende stadswallen (aan de Citadel Kazerne) te 's-Hertogenbosch gedurende den „slag Het vertrek per boot van de Rotterdamsche deelnemers aan de Afstandsmarschen. De politie-deelnemers varen ook mee van Poederoyen'„ een herinnering uit den fare 1185 De'doodkisten met het stoffelijk overschot van de „Gaai"-slachtoffers in het bergkerkje van San Giacomo. Een geweldig zeegevecht heeft plaats gehad op de Engelsche Dieze te 's-Hertogenbosch, waar de Bossche vloot met veel succes deel nam aan den Slag van Poederoyen. Het zeegevecht in vollen gang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5