Het conflict scherper? DINSDAG 23 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 libl't EN LAN D Kroatische betoogingen te Zagreb De ramp van de „Kwikstaart" Doordat het Engelsche kabinet de geheele kwestie voor den Volkenbond wil brengen Japan staat op het ontzien van zijn uitvoer naar Abessynië Er zijn vandaag in verband met het Itali- aansch-Abessynisch conflict twee zaken die op den voorgrond komen. De eerste is de houding van Engeland, die gisteren in de Kabinetsvergadering na der is bepaald. De tweede is de houding van Japan het geschil. Wat Engeland betreft verluidt nog alleen maar iets, want de regeering te Londen heeft er zich alsnog voor gewacht een ver klaring af te leggen omtrent het in den Ka binetsraad beslotene. Echter wordt vernomen, dat de Engelsche regeering besloten heeft in -het Italiaansch- Ethiopisch geschil een houding aan te ne men, streng overeenkomstig de principes van den Volkenbond. Engeland zou bereid zijn den Volkenbond voor te stellen, dat niet alleen de kwestie van Oeal-Oeal en dc benoeming van de vijfde scheidsrechter, doch het geheele Italiaansoh-Ethiopisch pro bleem besproken zal worden. Volgens een ander bericht heeft het. Ka bi-net zijn pogingen om langs diplomatie- ken weg een oplossing te bereiken, voort gezet en wel via de ambassades te Rome Parijs. Men schijnt vast besloten te zijn lereerst de beide in conflict zijnde partijen te bewegen hun standpunt uiteen te zetteD voor den Volkenbond en dan verder te zien wat kan gebeuren. Men gevoelt, aldus wordt naar voren gebracht, geen twijfel, dat de Italianen zullen deelnemen aan de zitting van den Völkenbondsraad. Wat hier precies van zij, dit is wel dui delijk, dat het Engelsche kabinet een stand punt, inneemt, dat niet strookt met de me thode van dreigen en bang maken, welke Mussolini als de zijne gekozen heeft en die alom zulk een weerzin wekt, alsof wij geen Volkenbond en geen plechtige internatio nale overeenkomsten aangaande wering van oorlogen als middel tot uitbreiding van macht en grondgebied kenden. Te Parijs, waar de regeering-Laval op de hoogte gesteld is van het besluit van den Engelschen Kabinetsraad, heeft men in di plomatieke kringen den indruk van een buitengewone verscherping van den toestand Besloten is. dat de Fransche ministerraad vandaag om zes uur bijeen zou komen om zich met den stand van zaken bezig te houden. Men bedenke hier, dat c!e Fransche regeering het zich den laatsten tijd tot taak gesteld had om te trachten de Engelsch- Italiaansche verhouding in verband met 't Abessynisch conflict te verzachten en we gen tè zoeken, die zoo mogelijk buiten den Voflkensbondsweg om, tot bevrediging kun nen leiden. Da oorlogszuchtige houding van Italië beeft gemaakt, dat die wegen onbegaanbaar zijn geworden en men schijnt nu zoowel le Londen als te Parijs tot de overtuiging te eijn gekomen, dat aan behandeling in den Volkenbond op eenigerlei manier niet meer ie ontkomen is hpc groote gevaren daar aan ook voor het aanzien van den Volken bond verbonden mogen zijn. Do secretaris-generaal van den Volken bond. Avenol, komt, naar gemeld wordt, vandaag naar Parijs om met de Fransche regeering ruggespraak te houden over de bijeenroeping van den Volkenbondsraad. Wanneer op 25 dezer de vijfde scheidsrech ter in 't Abessvnische geschil niet benoemd is, wordt gerekend, dat op 26 dezer de da tum van de bijeenroeping van den Volken bondsraad bekend zal worden gemaakt. Goed ingelichte kringen meenen. dat de Vol- ikenbondsraad dan 30 dezer zal bijeenkomen Wat nu de houding van Japan in het Italiaansch-Abessynisoh conflict betreft het .volgende. De Japansche ambassadeur te Rome heeft enkele dagen geleden aldaar een verklaring afgelegd, die erop neerkwam, dat Japan geen politieke belangen in Abessynië heeft en ingeval een conflict welwillende neutrali- Jeit zou aannemen. Daar het vrij aflgemeen bekend is, dat Japan zeer veel in Abessynië invoert, wek te deze verklaring al dadelijk eenige ver wondering. Thans blijkt, dat men in Japan zelf ook wel een eenigszins anderen kijk op de zaak heeft dan de heer Soegimoera, blijkens zijn verklaring. Men is daar zeer verontwaardigd gewor- 'den over wat de gezant te Rome heeft ver zekerd en deze heeft zijn verklaring nu ge rectificeerd door eraan toe te voegen, dat Japan wel degelijk commercieele belangen in Abessynië heeft en dat het in elk geval »,fair play" op handelsgebied zou eischen ten aanzien van zijn uitvoer naar Ethiopië De snel-geprlkkelde Italiaanscho pers vindt hierin en in de stemmen die het uit Japan vernomen heeft natuurlijk aanlei ding te over om de roofzucht van Japan in Mandsjocrije en China te stellen tegenover Japans eischen inzake Abessynië. De officieuse „Giornale d'Italia" oppert het vermoeden, dat Japan zich opwerpt als be schermer van het zwarte ras. En de „Ga- zetta del Popoio" zegt o.a., dat Italië zich »óch door het anti-Italiaansche stoken van Japan, nóch door het geschreeuw en de 'dreigementen van de Engelsche pers «al laten ophouden. Abessynië's bevolking eensgezind De aangekondigde volksvergaderingen, al- idus wordt uit Addis Abeba gemeld, van de Vereeniging der Jeugd van Abessynië heb ben plaats gehad en alle lagen van de be- .yolking namen er aan deel. De redevoerin gen hadden ten doel de politiek toe te lich ten en propaganda te voeren voor de lands verdediging. liet hoofdmotief leverdp het conflict met Italië en het dreigend oorlogs gevaar. Afwisselend spraken Christelijke en Mohammedaansche priesters, staatsbeamb ten en soldaten, steeds weer werd gezegd, 'dat Abessynië jarenlang onafhankelijk is go weest en dat Koptisclie Christenen en Mo hammedanen gemeenschappelijk het land tot den laatsten druppel bloed zuilen ver dedigen. De toeloop van vrijwilligers voor het le ger neemt steeds toe, uit alle stammen en van alle godsdiensten melden zich aan, waardoor de Italiaansche beweringen, dat er tegenstelling zou bestaan tusschun Christenen en Mohammedanen, weerlegd worden. Vandaag viert de Negus zijn 42sten ver- Abessijnsche regeering zijn medewerking toegezegd voor het geval van oorlog, nu het land Jid is van de conventio van Genève. Naar verluidt, verlaten Griekscho jonge lui in het geheim dc onder Italiaansche be wind staande Dodekanesos-eilanden in de Aegaeische Zëe, in verbond met een prorla- matic der Italiaansche overheid om dienst te nemen in bet Italiaansche leger in Oosi Afrika. De Grieksche bevolking der Dodekanesos- eilanden wordt nie>t geacht het Italiaansche staatsburgerschap te bezitten, zoodat zij niet onder den dienstlicht valt, doen blijkbaar vreezen de jongelui een wijziging in hun status of maatregelen der Italiaansche beid, die hen zouden kunnen dwingen tot dienstneming. Een verlegenheidsoplossing? PARIJS, 23 Juli. Het onderhoud dat de Britsche ambassadeur sir George Clerk gisteren met Laval heeft gehad, heeft in zooverre tot een beslissing geleid, als Frank rijk heeft toegestemd in de Engelsche eisch van zoo spoedig mogelijke bijeenroeping van den Vqlkenbondsraad tot regeling van het ItaFaansch-Abbessynisc.he conflict en beide mogendheden, in verband met het geringe vooruitzicht op een vreedzame op lossing in de toepassing van art- 15 het Volkenbondspact, nl. het voorstel, dat Italië na een teimijn van drie maanden de mogelijkheid zal geven rechtmatig met Abessynic oorlog te voeren, zonder het be staan van den Volkenbond in gevaar brengen. Men heeft deze verlegenheidsoplossing kozen om internationale verwikkelingen te vermijden, die men vooral te Parijs van een eventueel uittreden van Italië uit den Volkenbond en misschien zelfs een uittre den van Engeland vreest Men verwacht de bijeenkomst van den Volkenbondsraad voor het einde van of hoogstens in het begin van de volgende maand. Of Italië met een dergelijke procedure, waardoor zijn militaire actie in Abessynië wordt vertraagd zal accoord gaan, is de groote zorg van de publieke opinie in Frankrijk. In welingelichte kringen gelooft men., dat de Fransche regeering het te Rome met kracht zal bepleiten, doch pas over eenige dagen zal men meer weten. Het anti-semietisme te Berlijn Politie-president Helldorfs eerste order De nieuwe Berlijnsche politie-president Helldorf is gister in functie getreden en heeft onmiddellijk aan alle Joodsche eafé's order ge«?even hun etablissementen te slui ten vanaf 7 uur 's avonds, zulks op grond van de jongste anti-semietische incidenten. Het staat vrijwel vast, dat de Bexflijnsche politie-president Von Lewetzow moest aftre den, omdat hij tijdens de jongste anti-semie tische onlusten op den Kurfürstendamm ook vooraanstaande leden van de S.A. had laten arresteeren. wordt aan herinnerd, dat Helldorf de organisator is geweest van de eerste anti- semietische betoogingen in het begin van het nationaal-socialistisch regime. De Stürmer verboden Het anti-semietische blad van Julius Streicher „Der Stürmer" is. naar Havas uit Berlijn meldt, verboden, omdat het niet slechts een heftige anti-semietische cam pagne veerde, doch ook een aantal natio- naal-socialistische persoonlijkheden had aangevallen. Het verbod is echter dadelijk weer inge trokken, nadat Streicher, die een persoon lijke vriend van Hitler is. met den Führer een onderhoud had gehad. Streicher zou beloofd hebben, dat een einde zal worden gemaakt aan de aanvallen op officieele per soonlijkheden. Het Zionisten-orgaan „Jüdische Rund schau" si voor den tijd van drie maanden verboden. Verbod van uniformen, optochten en openluchtspel. it Berlijn: De rijksminister van binnen- landsche zaken, Dr. Frick, heeft de lands- regeeringen opdracht gegeven den confessio- neelen jeugdbonden het dragen van unifor men en daarop gelijkende kleeding te ver bieden, evenals het in gesloten verband in het openbaar optreden met vlaggen en vaan dels, terwijl voorts het dragen van insignes en geflijke kleeding ter vervanging van uni formen verboden moet worden, evenals het beoefenen van sport op open terreinen. DE MACHT DER GESTAPO. Haar besluiten onaanvechtbaar verklaard Uit Berlijn: Het Pruisische „Oberverwal- tungsgericht" heeft principieel vastgesteld, dat de verordeningen van de geheime staats politie (Gestapo) niet aangevochten kunnen worden op* grond van de „Polizeiverwal- tungsgesetz". Uitsluitend bij de hoogere autoriteiten van de Gestapo zelf kunnen daartegen be zwaren worden ingediend. DE KERK, GEDWONGEN TE VLAGGEN De regeerings-president van Osnabrück doet weten, dat een deri der geestelijken nog steeds meent zich te kunnen onttrekken aan de natuurlijke plicht van het uitban gen van de vlag op kerken en kerkelijke gebouwen op feest- en herdenkingsdagen van den nat.-soc. staat. Zelfs de oproep der regeering om de vlag te hijschen op den dag van de teraardebestelling van de slacht offers van Reinsdorf is door talrijke geeste lijken niet nagekomen. Zij hebben zich daar mede klaarblijkelijk buiten de volksgemeen schap geplaatst. Hun houding i,s bovendien in staat orde en rust in gevaar te brengen. „Nadat ik herhaaldelijk aldus gaat de ze bekendmaking verder bij de toonaan- Botsing bij tegendemonstratie. Zondag hebben te Zagreb, het Kroatische centrum van den Joego-Slavischen staat, groote betoogingen plaats gehad. Met inbe grip van het uit de provincie en uit Dalma- tië afkomstige gedeelte hebben daaraan on geveer 200.000 personen deelgenomen. „Politika" meldt, dat ongeregeldheden plaats vonden bij de Servische kerk, waar bij de inrichting van liet hotel „Metropole" volkomen is vernieOd. Op de Ilitza, de hoofdstraat van Zagreb, is tijdens een gevecht met de politie een man gedood. Terwijl de massa echter be weerde dat de man dood is, heeft de politie dit ontkend. Niettemin werden direct kaar sen en kransen aangebracht, die op het asphalt werden neergelegd en ontstoken. De politie heeft ze echter verwijderd. Maar steeds werden nieuwe kaarsen en kransen aangebracht en tenslotte was de massa meester van het terrein. De bevolking bleef gisteren tot midder nacht op straat De stemming was derhalve dermate geladen, dat de geringste aanlei ding reeds een incident tengevolge had. De menigte zong onafgebroken Kroatische strijdliederen. Ook in het laatste huis, dat had geweigerd, de verboden Kroatische vlag uit te steken, werd deze tenslotte geheschen. Zelfs van het huis van den president van den senaat te Belgrado. Tomasjitsj, werd met het oog op de opgewonden stemming de Kroatische vlag geheschen. De ,Prawda" maakt melding van nieuwe hotsingon Een groep jongelui, die met een Zuid-Sla vische vlag een tegendemonstratie op touw wilden zetten, werd overvallen en zwaar mishandeld. Verder werden eenige winkels vernield, waarvan de eigenaars als regeeringsgezind bekend stonden. Volgens de „Prawda" werden in totaal dertig personen gewond. Bovendien zouden er twee of drie dooden gevallen zijn. De Kroatenleider Dr. Matchek is uit Zag reb vertrokken en heeft zich naar zijn land goed begeven. De toestand der gewonden Naar wij vernemen is het ontslag uit luit. Wilhelminagastihuis van den Zweed Ileil- strom, een der passagiers, die bij de ramp wan de „Kwikstaart" verwondingen opliep, een paar dagen uitgesteld, aangezien dit zijn algeheel herstel beter werd geoordneld. Do toestand van zijn verloofde, mej. Carl- studt, cn van den Engelschman Faulkner, ctio mede in het gasthuis waren opgenomen, blijft zich in gunstigen zin ontwikkelen. „De regeering zelfgenoegzaam". Uit Londen: Tengevolge van de weigering &n (je regeering, zijn „New Deal" program aan te nemen, heeft Lloyd George den oor log aan de regeering verklaard, in zijn ont- oord, dat hij Zopdag heeft gepubliceerd Lloyd George wijst de zienswijze van d-° regeering van de hand en beschuldigt deze van ïjdelheid. zelfgenoegzaamheid en on macht. Llcyd George zegt, dat het regeerings- memorandum de kwestie voor de kiezers legt bij de komende verkiezingen. Hij verklaarde, dat zijn campagne gereed zal zijn, voor het geval de verkiezingen ein de November plaats hebben. Lloyd George is dus voornemens zijn ac tie voor zijn „New Deal" voort te zetten. Bij de komende algemeene verkiezingen zal hij een vragenlijst voorleggen aan de candidaten in alle districten. Indien geen enkele candidaat bereid is de voorstellen te verdedigen, dan zal in elk district een eigen candidaat worden gesteld. jaardag; in verband met den toestand wor- Revende kerkelijke instanties er op heb aan- den de gebruikelijke feesten dit jaar niet gehouden, slechts heeft een audiëntie van de diplomaten plaats. De rede, welke de kei zer in het parlement heeft gehouden, heeft overal levendigen bijval gewekt, geregeld komen gelukv ch-telegrammen aan. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft dr gedrongen zorg te dragen voor een behoor lijk uithangen van de vlaggen aan kerkelijke gebouwen, doch deze instanties zich buiten staat hebben getoond het vlag-gebod te doen uitvoeren, zal ik van nu af aan tegen iede- ren geestelijke, die handelt in strijd met de betreffende bepalingen, de machtsmidde len van den staat toepasson". CHAMBERLAINS ZOON VRIJ. Luitenant Joseph Chamberlain, de oud ste zoon van den vroegeren Britschen mi nister van buitenlandsche zaken, die, toen hij bij vergissing de grens van Hedjaz over schreed, door Wahabieten werd gevangen genomen, is in den loop van Zondag weer crijgeflaten, nadat de Britsche hooge com missaris. sir Arthur Wauchope, stappen had gedaan bij Ibn Saoed, den koning van Saoedi-Arabië. PROPAGANDA VOOR VEILIG VERKEER De Britsche posterijen zijn begonnen met de geweldige taak huis aan huis in Groot Brittanië een exemplaar af te geven van de „Highway Code", welke een eenvoudige op somming bevat van de verkeersregelen, welke in acht moeten worden genomen in het belang van een „veilig verkeer". 15 mi!- lioen exmplaren van deze „code" zullen ■orden verspreid. De distributie zal een ag of vijf duren en vormt een onderdeel /an de groote campagne van het ministerie van Verkeei'swezen voor veilig verkeer. De eenoogige wereldvlieger Wiley Post is van plan met zijn vrouw en een andere dame, de vliegster Fay Gillis, van Califor- over Alaska naar Siberië te vliegen, daar jacht te maken op groot wild Daar na wil hij doorvliegen naar Moskou en wel licht zijn tocht voortzetten rond de wereld. Uit Wasserkuppe: Ludwig Hoffmann heeft met een afstandsvlucht in zijn zweeftoestel over 500 K.M. een nieuw wereldrecord ge vestigd. Met zijn Rhoen-Sperber is hij tegen den middag gestart en vlot. geland in het Tsjechische district Poskovire Het vorice record stond op naam van Heini Dittmar met 375 K.M. De correspondent van de „Daily Tele graph" verneemt uit betrouwbare bron, dat de beroemde Welfenschat, welke vroeger eigendom van de hertogen van Brunswijk /as, onlangs ten behoeve van den Pruisi sche Staat is gekocht voor een bedrag van omstreeks 225.000.000 gulden. Een consor tium kunsthandelaars zou hierbij zijn be middeling hebben verleend Men denkt, dat generaal Goering, die, zooals bekend, groote belangstelling voor kunstvoorwerpen koes tert, de:en koop heeft bevorderd. De Welfenschat is een zeldzame verza meling van reliquieën en Heilige Vaten, rorvaardigd van email, edelgesteenten en ivoor en dateert uit de 11e tot de 15e eeuw Gemengd Nieuws. Een gifmengster gesnapt Te Veendam is de 45-jarige huisvrouw van den aa'beider K. v. d. W. gearresteerd, ver dacht ven vergiftigingspogingen. Zij heeft thans aan de politüe bekend, in de koffie en het eten, voor haar man be stemd, fosforus te hebben gedaan, met de bedoeling hem van het leven te berooven. De man had geroken, dat dat vergif in de koffie was gedaan en hij is daarom met een kan koffie naar de politie gegaan. De in beslag genomen koffie en spijzen zijn Groningen scheikundig onderzocht. De vrouw is ter beschikking van den officier van justitie te Groningen gesteld. Nederlandsch vrachtschip in beslag genomen Men meldt uit Wurnen: Verdacht van het smokkelen van tabak is op dia Donau in de nabijheid van Linz een Nederlandsch vracht schip, eigendom van de Comos (Continentale Motorschifffahrt) door douane-ambtenar in beslag genomen. Het schip was van Bul garije stroomopwaarts gevaren en had in Weenen belangrijke hoeveelheden Bulgaar- sche tabak gelost, zonder de verschuldigde rechten tic betalen. Door den bliksem getroffen Op T h o 1 e n is tijdens een hevig onweder de bliksem ingeslagen in den graanmolen van H. Dorst, gelegen in de Thoolsche Wan deling. Een der w ieken werd totaal versplin terd, terwijl de stukken op sommige plaat sen meer dan 100 M. verspreid lagen. Brand ontstond niet. Bij Graven (N.Br.) sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer v. d. W. In een oogwenk stond de boerderij in lichter laaie. De vrouw van v. d. W., die te bed lag, kon slechts met de grootste moeite worden gered. Boerderij, stalling en schuren brand den tot den grond af. Landbouwinventaris en inboedel gingen mede verloren. Eenige var kens en ander vee kwam in de vlammen om. Een juist passeerende vrachtrijder werd even eens getroffen. Hij werd licht verwond. Het paard sloeg op hol en werd een eind verder gegrepen. De wagen werd zwaar beschadigd. Te Nijmegen is de bliksem ingeslagen in de gebouwen van de Nederlandsche Ver- bandwattenfabriek. Spoedige ontstond brand in de bleekerij en kaarderij. De brandweer had spoedig den brand onder de knie. Dat de brand geen grooter omvang heeft aangeno men, mag wel een wondei* heeten, gezien de reusachtige hoeveelheden brandbaar mate riaal als watten en dtargelijko dingen, die waren opgeslagen. Auto- en motor-ongelukken Te Boxtel reed tengevolge van het springen van een band v. D. uit Hilversum met zijn auto op een groep kerkgangers in- De dames Van L. en de heer Van L. wer den gegrepen. Allen liepen ernstige verwon dingen op. Zij werden na verbonden te zijn naar hun woning vervoerd. Te Sprang reed een zekere Z. uit Breda ra het Oosteinde met zijn motorfiets tegen n telefoonpaal, waardoor hij over den straatweg slingerde en met een diepe hoofd- ,wond werd opgenomen. Na verbonden te zijn werd hij per auto naar Waalwijk overgebracht De motor was geheel in elkaar gedeukt Te Zevenbergen kwam zekere V. uit Tilburg per motor van den Klundertscheweg de Langenoordstraat ingereden. Hij slipte bij het café van J. de Deugd. Juist kwam van de tegenovergestelde zijde een vrachtauto van Gebr. B. De motorrijder kwam terecht onder het achterwiel van deze auto. Hij liep een been- en armbreuk op. Bewusteloos werd de ongelukkige opgenomen en in liet café 'van de D. gebracht. Dokter v. d. Linde ver leende eerste hulp, waarna V. per auto naar het ziekenhuis te Breda moest worden ver voerd. De motor was geheel vernield. De politie heeft de zaak in ondex*zek. Te Wychen slipte de auto van Ds F. C. M. Boenders, Ned. Herv. predikant te Oss. Ds B. liep ernstige, maar niet gevaarlijke snijwonden aan het hoofd op. De drie andere inzittenden bleven vrijwel ongedeerd. Na verbonden te zijn is Ds B. naar zijn wo ning vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. ZWENDEL OP FINANCIEEL GEBIED Reeds herhaaldelijk is in de pers gewaar schuwd tegen praktijken van voornamelijk in het laatste jaar uit den grond verrezen kleine banken van onbekenden naam, wel ke zich bezig houden met z.g. „speculatie ve" effecten- en goederen-transakties, doch waarvan de eigenaars er vrijwel uitsluitend op uit waren goedgeloovige lieden op han dige wijze van de noodige contanten te ont lasten. De afdeeling recherche-administratie van het hoofdbureau te Amsterdam heeft reeds verscheulene malen nar de praktijken van zich „bankiers" noemende personen 'n onderzoek ingesteld. Thans houdt de politie zich onledig met 't onderzoek naar 'n zwen- delonderneming op financieel gebied als gevolg waarvan verscheidene personen in de hoofdstad en in de provincie voor kleine en grootere bedragen door zulk een bankier die eenigen tijd „zaken" in een kantoor in het centrum der stad heeft bedreven, doch sinds kort verdwnen is, zijn opgelicht. EEN EIGENAARDIG BRANDJE De hulp van de brandweer werd ingeroe pen voor een ongewoon brandje in do Goudsbloemstraat te Amsterdam. Van perceel nummer 5 in deze straat was aan de achterzijde door hitte-uitstraling van 'n ijzeren schoorsteenpijp, de klimop, welke den muur dekt, in brand geraakt Het vuur, dat ook het houtwerk van de kap van het huis had aangetast kon met emmers water /orden gebluscht. Branden Te Ede ontstond vermoedelijk door hooi- broei brand in de schuur van den fourage- handelaar v. L. Aangezien het gebouw van hout was en de schuur geheel gevuld was met hooi en stroo viel er aan blusschen niet te denken en was alles in een oogenb'ik een prooi der vlammen geworden. De geheele voorraad alsmede weegschalen, hooipers enz. werden door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade. IN EEN STUK VLEESCH GESTIKT Men meldt ons uit Delden: De landbouwer ter Weele, wonende te Deldenerbroek, gemeente Ambt-Del den, had Maandagmiddag het ongeluk, dat bij bet nuttigen van het middagmaal een stukje vleesch in zijn keel bleef steken met het gevolg, dat hij een oogenblik daar na overleed. De ongelukkige had nog een poging ge- dan door een glas water te slikken, zich te redden, doch terwijl hij zich naar buiten wilde begeven bezweek hij reeds aan de ge volgen. De Ossche misdaden Do gruwelen van oen geldwolf De Ossche huisjesmelker Driek van Erp, door wiens geldzucht negen jaar geleden 4 menschen in do vlammen omkwamen, zou Maandag in ondertrouw gaan. Zijn tweede huwelijk zal nu wel eenigen tijd moeten worden uitgesteld, daar hij voorloopig wel niet meer in Oss zal terugkeeren. De ver dachte, dio verschillende ruim verzekerde huizen bezat, welke alle successievelijk zijn afgebrand, had dc laatste jaren zijn schaap jes op het droge. Het staat thans wel vast, uat hij nog danig aan den tand zal worden gevoeld betreffende deze branden, welke 't mogelijk hebben gemaakt, dat zijn geheele huizcubezit op fraaie wijze kon worden ver nieuwd. Een brand, waarbij een zijner huizen, be woond door het gezin M., aan den Bcrghen- schen weg te Oss, ook door zijn toedoen, ge heel werd vernield, h,eeft weliswaar geen menschenlevens geéisoht, doih de bewoners werden hierdoor volkomen geruïneerd. Een partij varkens, ter waarde van meer dan f 1000, kon niet meer gered worden. De dieren kwamen jammerlijk in de vuurzee om. Het vee, dat juist den volgenden dag door M. aan een koopman zou worden af geleverd, was niet verzekerd en de brand beteekende voor hem dan ook een ware ramp. Do huisbaas is er echter wel bij ge varen. Het onderzoek der politie naar de oor zaak \an de vele geheimzinnige branden, waarbij maar al te vaak 't hoog verzekerde vee in de vlammen omkwam, is nog niei ten einde. Denkelijk is Driek bij al deze branden betrokken. Het geeft te denken, da» het verschillende keeren is voorgekomen, dat bij een brand, welke tijdens afwezig heid van de bewoners uitbrak, de buren alles in het werk hebben gestéld om het loeiende vee uit de brandende stallen te drijven, doch dat de reddingspogingen niet lukten, omdat de staldeuren van binnen stevig afgesloten waren. In dergelijke ge vallen dekte verzekering steeds de schade Do inbraak in den Octobernacht Door de gemeentepolitie van Oss zijn in den afgeloopen nacht gearresteerd P. van Geenen en F. van Galen, die ervan worden verdacht, met Dotje van Berne 'n inbraak te hebben geploegd in den nacht van 15 October 1933 bij den landbouwer Timmer mans op Ussen te Oss. Na een langdurig verhoor bekenden zij aan inspecteur Kempen aan deze inbraak te hebben deelgenomen. Van Berne had reeds de vorige week bekend, tegelijk met zijn bekentenis inzake de brandstichting in Augustus 1925. Zij zijn dien nacht bij Tim merman door een openstaand raampje bin nengedrongen, hebben alle laden en kasten geforceerd en ten slotte een bedrag van f 400 ontvreemd, welk bedrag onder een bedstede van Timmermans werd gevonden. De gearresteerden zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Doodelijk auto-ongeluk Bij D e 1 f t is op den nieuwen rijksweg bij het Shellstation 's nachts omstreeks halfeen een taxi uit Delft met groote snelheid tegen een vrachtauto gereden welke onverlicht op den weg stond en die de chauffeur van de taxi te laat had bemerkt De taxi werd na genoeg geheel vernie'd. Een der passagiers, de heer De Haan uit Delft, liep een schedel fractuur op. In hopeloozen toestand is hij naar het ziekenhuis in Den Haag vervoerd. De chauffeur evenals de andere passagier, bleven ongedeerd. De heer De Haan is aan de gevolgen over- Doodelijk motor-ongeluk Dezer dagen is de motorrijder N. M., uit Haarlem, vermoedelijk tengevolge van de warmte te Hillegom van zijn rijwiel geval len en tegen de straat geslagen. Hij isdirect naar het Si Elisabeth Gasthuis te Haarlem vervoerd, waar hij Zondag is overleden. Bij onderzoek is thans gebleken, dat de val niet toegeschreven kan worden aan een defect van het motorrijwiel VERDRONKEN Te Alphen a d. Rijn is in eep onbewaakt oogenblik het 2-jarig dochtertje van A. d. V. aan den Kortsteeksterweg nabij de ouder lijke woning in den Rijn geraakt Hoewel het kind spoedig op het droge werd ge bracht, waren de levensgeesten echter reeds geweken. Te Breezand geraakte het tweejarig dochtertje van de familie van B., wonende aan dp Zandvaart, in een sloot achter de woning van het huis. Het kind verdronk. BRANDSTICHTING De Rijks en gemeentopolitie te Peize (Dr) heeft als verdacht van brandstichting, ge pleegd in April van dit ja^ir, gearresteerd P. G. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd en is ter beschikk'ng van den offi cier van justitie te Assen gesteld. DOODELIJKE VAL Te Groningen is de 75-jarige mevr. wed. F. van der L., wonende op den Westersingel, bij het openen van een raam naar beneden gevallen en op slag gedood. MAN EN VROUW IN VLAMMEN De schipper van de vrachtboot „Bergen op Zoom V" was to Tholen bezig zijn mo tor op gang te brengen, toen plotseling een vlam uitsloeg, die een benzinebts ontbranden. Met moeite heeft de schip per zich brandende op het dek kunnen ber gen, «aar hleck dat hij ernstige brandwon den aan gelaat en borst had opgeloopen. De echtgenoote van den schipper schrok zoo danig van het ongeluk, dat zij een pan me kokende melk over beide voeten goot, zoo dat ook zij hevige brandwonden heeft op geloopen. Beiden werden naar het zieken huis vervoord. Het begin van brand was spoedig gebluscht DE ZIEKTE VAN WEIL Nadat Donderdag een geneesheer bij d.n 20-jarigen 11. Bos, die had gezwommen in open vaarwater nabij Mijdrecht, de ziokte van Weil had geconstateerd, werd Vrijdag middag door een anderen geneesheer dezelf de ziekte waargenomen bij den 27-jarigen P. Plooij, die zich in de polder ten Westen van Amsterdam te water had begeven. Naar omstandigheden maken beide pa tiënten het goed. Het vaarwater rond Mij drecht verkeert voor zwemmen in zeerslech te toestand en levert groot gevaar voor de gezondbe'd op De vorige week werd te Tiel iemand in het ziekenhuis opgenomen, die bleek te lij den aan de ziekte van Weil. Hij had in de Lingo gezwommen. Thans doet zich deze'fde ziekte bij drie andere pensonen voor. die in de Waal gezwommen hadden. Weerbericht Hef dunne pijltje geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Maastricht 771.4 Laagste stand te Seydisfjord 744.9. Stand vanmorgen halftwaalf 770.4 WEEHVERW ACHTING Meest zwakke W. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het O. verdwijnt uit het waarnemingsgebied doch doet haar invloed i nog gelden tot in midden-Duitschland en in Oost-Europa. Het gebied van hoogen lucht druk in het W. breidde zich verder naar het N. uit. Er vormde zich een maximum boven het Z. van ons land en het Kanaal. De W.» I strooming langs de Noordrand brengt warme i luchtmassa's met zic-h en veroorzaakt op de Britsche eilanden zomerwarmte. Terwijl de O. depressie een koude-inval te weeg bracht in het binnenland van Europa i tot in de Alpen werd de zomerhitte in Fin land en Zweden niet verstoord. Een somber en gesoten wolkendek tusschen 1000 en 2000 Meter hoogte vormt de bovenbegren- zing der koude luchtmassa's, die zich achter i de depressie over het O. van het vasteland j van Europa hebben uitgestrekt. Het is te verwachten, dat het wolkendek spoedig weer zal verdwijnen en het koele i betrokken weer plaats zal maken voor zon- nig zomerweer zonder extreme hitte. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 18.6 C. 24 JULI Zonsopgang 5.08 uur, zonsondergang 9.04 uur Maan op nam. 12.14 uur, onder nam. 4.20 uur j VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 24 JULI Van 's avonds 9.34 uur tot 's morgens 4.40 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 3,06 3,09 2,91 2,26 Brelsacb Kehl Maxao Diedeshelm Mannheim Ringen Coblens Trier Keulen DusseJdorf Huhrort 3.22 3,28 4,69 4,68 2,50 2,50 3,74 3.70 0,94 0,93 1,19 2,14 9,14 2,14 2,34 2,31 1,05 1,05 2,24 2,27 0,25 0,05 ^,00 2,05 1,40 1,57 Wesel 0,38 0,47 Emmerik 1,65 1.73 Lobith J0.60 10,70 Nijmegen 8,32 8,38 St Andries 2,84 2,93 j Arnhem 8,34 8,41 1 Vreeswijk 1W 0,47 0,7t 1 Westervoort 8,838,9Ï Deventer 2,70 2,77" j Kampen 0,09 .0,29 Eysden Maastricht 40,68 40,67 Grevenbicht 27,84 27,79 Venlo 10,85 10,66 Grave (s.ais) 3,95 4,03 0,90 2,63 St. Andries 0,28 0,57 Hoogwater Ned. Zeehavens 24 Jnll Delfzijl 5,2! 17,39 Terschelling 2,29 14,53 Harlingen 3,10 16,45 Den Helder 1,00 13,15 iJmuiden 9,21 21,52 Hoek v. Holl. 1,27 21,03 Schevenlngen 8,37 21.13 Tel Botterdam 10 39 22,53 Hansweert Ilellevoetsl. 9,10 21,40 Willemstad 10,04 22,31 Brouwersh. 8,22 20,52 Zierikzee 8,48 21,07 Wemeldlnge 9,13 21,36 Vlissingen 7,35 2a,01 8,06 20,31 8,45 21,01 Groote boerderij in vlammen Brandstichting? Onder de buurtschap Groot-Agelo bij Oot- j marsum (Ov.) brandde de kapitale boerderij af van den fabrikant Govel uit Nordhorn, i in huur bij dien heer J. Kroeze op Tidlhof. Hoewel de brandweer van Ootmarsum spoediig ter plaatse was, kon zij toch niet voorkomen, dat de geheele boerderij af- brandde. Een deel vam de inboedel alsmede de hooi-oogst is verloren gegaan. De levende have kon worden, gered. De boerderij was verzekerd. Hoswel de oorzaak van dc brand onbekend is, wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Opmerkelijk is het; dat binnen een tijds verloop van enkele jaren dit reeds de derde keer is dat de boerderij afbrandt. De laatste keer was Mei het vorig jaar. 1 UIT HET SOCIALE LEVEN EEN AFSCHEID IN DEN KRING VAN HET C.N.V. De heer F. Eikerbout, tot voor eenige weken voorzitter van den Chr. Metaalbewerkersbonö, die jaren lang lid wae van het dagelyksch bestuur van het Chr. Nat Vakverbond, nam verleden week afscheid uit deze kring. Na een langdurige loopbaan mocht hy den pensioengerechtigden leeftyd bereiken, waar- ctoor hy ook zijn functie in het dagelyksch be stuur van he»; C.N.V. moest neerleggen. De voorzitter van het Vakverbond, de heer Kruithof, dankte den scheidenden functionaris voor hetgeen hy als onbezoldigd lid van het bestuur voor de Chr. Vakbeweging had ver richt, wenschte hem een gezegende levens- avorvl, waarbij hy hem, als herinnering het ^tM V3n ^uyper "^e Voleinding" ter hand In de plaats van den heer Eikerbout trad diezelfde bijeenkomst voor het eerst;, krach- 1 tens besluit der alg. vergadering, de heer G. hordyk op, die hem als voorzitter van den C. M.B. was opgevolgd. Kunst en Letteren. ARNHEMSCHE ORKESTVEREENIGING God. St. van Gekforiand stellen voor aan IT e™ s"bsi,iie I« verleenen van j 3000 per jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2