VAN RUN S ^MOSTERD WEKELIJKSCHE B IJ L A G E Uit de schatkamer der schepping Handwerken Ons wekelijksch knippatroon (^d//wn4ctd wurC Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1836 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN De juweelen der zee! parelen „Mein Herz gleicht ganz dem Meere, Hat Sturm, und Ebbund Flut, Und manche schone Perle In seiner Tiefe mht H. Heine. Wat is een parel? heeft eens een Fransahe schrijver gevraagd. En zelf heeft hij, met latijnsch vernuft, deze vraag op de volgen de manier beantwoord. Voor een dichter is de pare! een traan der zee; voor Oosterlin gen een gestolde dauwdroppel; voor de da mes een juweel van langwerpigen vorm, dat een kristalachtige glans heeft en van parelmoerachtige substantie is. Ze dragen ze aan den vinger of rond den hals, som- itijds ook aan het oor. Voor den chemicus is een parel een mengeling van fosfaat, kalk- carbonaat en een weinig gelatine. Voor na turalisten, tenslotte, is hij het resultaat van een ziekelijke afscheiding van hetzelfde or gaan, dat bij zekere tweesohalige schelp dieren het parelmoer vormt. Inderdaad kunnen schelpdieren, die parel moer afscheiden, ook de gewone mossel behoort daartoe parels voortbrengen, al zal de kwaliteit hemelsbreed uiteenloo- pen. Maar het weekdier, dat parelen bij uit nemendheid voortbrengt is de terecht be faamde kostbare pareloester. Een parel is niets anders dan een stolling yan parelmoer, in den vorm van een bolle tje. Zij bevindt zich óf aan de schelp van den oester, óf zij zit tusschen de vleescih- plooien van het dier. Bevindt zij zich op de schelp, dan zit zij daaraan vast; in het \leesch zit zij geheel vrij. Als kern heeft zij altijd het een of ander hard voorwerp, een steriel eitje, een zandkorrel of zooiets, en daaromheen heeft zich in den loop der jaren het parelmoer afgezet in regelmatige 'laagjes, het eene over het andere. Vindt men wel eens meer dan één parel ïn een oester? Dit komt wel voor, natuur lijk. Er zijn er, naar beweerd wordt, die echt ;een juweelenkastje vormen. Men verhaalt zelfs van een exemplaar, dat er niet min der dan 150 bevatte, hetgeen echter aanzien lijk meer is, dan ons waarschijnlijk yoor- Hoe verwijdert men nu de parels uit de 6chelpen, die men verzameld heeft? Men kan dit doen op verschillende manieren en als de parels vastzitten aan de schaal ma ken de visschers ze wel met behulp van een tangetje los. Doorgaans echter worden de pareloesters op matten langs het strand uit gespreid. Zij sterven daar dan in de open lucht en bevinden zich na een dag of tien voldoende in staat van onthinding. Ze wor den vervolgens in groote, met zeewater ge vulde reservoirs gedompeld, geopend en •uitgewasschen. Daarna worden de plaatjes parelmoer verwijdend, die een apart han delsartikel vormen, waarin men een drietal kwaliteiten onderscheidt, ingedeeld naar hun kleurnuanceering. Dit parelmoer wordt afgeleverd in kisten van 125 a 150 kg. Het weefsel van den oester wordt ge kookt en uitgezift, zoodat ook de kleinste pareltjes bij de bewerking niet yerloren gaan- Hoe wordt nu de prijs der parels bepaald? Naar de grootte? Niet alleen naar de grootte, maar even eens naar gelang van den vorm, de kleur en Öe weerschijn, welke zoo bijzonder fraai ge schakeerd kan wezen en die dan ook één yan de grootste charmes daarvan uitmaakt. De allermooiste parels zijn die, welke los •tusschen de plooien van het weekdier zich hebben gevormd. Deze zijn blank, soms ondoorschijnend, somtijds hebben zij een zeer bijzondere, opaalachtige transparance. Meestal is hun vorm bolrond, soms zijn ze langwerpig. Uit de ronde exemplaren maakt men snoeren; van de langwerpige oorhan gers en dergelijke sieraden; de kostbaarste iwortfen per stuk verkocht. De andere parels zitten aan de schelp van 'den oester vast, en daar deze niet zoo zui- iyer van vorm zijn, verkoopt men ze per ge wicht Eindelijk zijn er dan nog die heel kleine pareltjes, die per maat verkocht wor den en veelal dienen tot versiering van kerkgewaden en soortgelijke doeleinden. Het sorteeren van de parels naar gelang [van hun grootte, geschiedt op heel eenvou dige wijze, namelijk met behulp van een MOEDERS MOLENAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! 1 elftal zeven in bepaalde standaardmaten. De meest bekende parelkleur is opaal. Er zijn er echter ook die rose, groen, geel, blauw en zelfs zwart van tint zijn. Men vischt naar parels in de golf van Bengalen, in den Indischen Oceaan, in de Chineesche zee en bij de Japansche eilan den, in de Zuid-Amerikaansohe wateren, in de Golf van Panama en nabij Californië, maar bij Ceylon treft men de beroemdste en meest loonende parelvisscherijen aan. In de maand Maart verzamelen zich bij dit eiland, in de Golf van Manaar, de parel- visscliers, om er een maand lang de exploi tatie der onderzeesche schatten ter hand te nemen. Elke boot heeft tien roeiers en evenveel visschers, die om beurten bij groepen van vijf duiken, tot op een diepte van ongeveer twaalf meter. Zij gebruiken daarbij een zwa- ren steen van bij zonderen vorm, die zij tus- schen hun voeten vasthouden, en die aan liet uiteinde bevestigd is van de lijn, die hen met hun boot verbindt. De zwaarte van dezen steen bevordert een snelle loodrechte afdaling in de diepte. Lang kan zulk een duiker niet onder wa ter blijven. De meest geoefenden houden het naar men zegt, niet langer dan 80 of 90 seconden uit en dan gebeurt het wel, bij 't weer aan boord klimmen, dat het water het welk hun uit neus en ooren loopt, met bloed vermengd is. De gemiddelde tijd, die een parelduiker onder water doorbrengt, be draagt slechts 30 seconden. Daarin haast hij zich, de oesters van hun bank los te breken en ze in een klein netje te verza melen. Op de zoogenaamde oesterbanken hechten de pareloesters zich namelijk met byssus- draden vast; ze kunnen zich verplaatsen noch bewegen. De beide schalen van zulk een pareloester zijn vrijwel gelijk van vorm De schelp heeft dikke wanden, die aan de buitenzijde zeer ruw zijn. De schelpen van jonge exemplaren zijn doorgroefd met groene strepen, die van den top uit diver- geeren; de oudere hebben een ruwe, zwarte oppervlakte, en zijn soms wel een 15 c.M. groot. Gewoonlijk worden de parelduikers niet oud. Hun gezichtsvermogen verzwakt, hun oogen raken ontstoken door het zeewater, dikwijls ook worden zij in de diepte door een beroerte getroffen. De kans, dat een haai een einde aan hun kommervol bestaan maakt, is daarbij ook niet uitgesloten. Hoe wel zij in den loop van hun leven wellicht schatten aan het licht brengen, is hun loon maar gering. Het schijnt helaas een wet te zijn in de wereld, dat armoede en weelde steeds uiterst scherp moeten contrasteeren. Parels hebben op de menschiheid altijd een groote aantrekkingskracht uitgeoefend. Ook het Evangelie spreekt ervan als van een ding van groote waarde, en heel de oudheid door heeft men voor deze juweelen uit de zee oog gehad. Daarbij is het niet te verwonderen, dat zij, vooral in het pracht- lievende Oosten, een rol in de poëzie heb ben gespeeld, en in de beeldspraak van 't dagelijksch leven. Saadi, de beroemde Per zische dichter, die in het jaar 1292 in Cai- raz overleed, noemt de parel in zijn gedich ten meerdere malen en in dit verband is 't woord pikant, dat gelden kan als een rake terechtwijzing van den eeuwen later leven den Joorischen dichter Heine, die met zijn hart en de rijkdommen daarvan te koop liep zie de boven geciteerde regels! Saadi dan zeide: God heeft u uit leem gevormdy Wees nederig als de aarde; Is uw hart vol parelen Boots de oester na, sluit het wèl! Planten hebben gedurende de vacantie veelal te lijden door gebrek aan water. Zet, voor het op reis gaan, alle planten in den keuken op den grond en plaats op het aan recht een teil water. Neem dan een aantal draden dikke, ongebleekte katoen, hang het eene einde daarvan in het water en laat het andere boven de aarde in de potten hangen. Voortdurend zullen hierlangs waterdroppels glijden, die de planten voor verdrogen be hoeden. EEN SPREITJE Hier volgt het patroon voor een eenvoudig kindenspreitje, gemaakt van 230 gram Ever lasting. Het model is 70 bij 60 cAl., en ge werkt in twee kleuren. Men zet losse steken op in de gewenschte lengte. Ie toer: In elke twee lossen een stokje met een losse steek ertusschen. 2e toer: Drie lossen, draad halen door lus van tweede en derde vorige losse en nog door vier Kissen voor het tweede stokje. Men heeft dan zeven lussen op de pen; deze haalt men met een steek ineens door, weer drie lossen, weer door lus van tweede en derde losse en door vier volgende lussen voor het derde stokje, daarna de draad ha len door de zeven lussen. Zoo de heele toer af. 3e toer: Vier lossen, stokje in eerste gaatje, een losse, stokje in volgend gaatje, een losse, enz. 4e toer: Tweede kleur aanmaken en wer ken als tweede toer; men steekt in de achter kant van de steek. 5e toer: Eerste kleur en werken als der de toer; men gaat zoo verder tot men de gewenschte breedte heeft en wisselt de kleuren naar verkiezing. De stokjes toer maakt men altijd in de opzetkleur, en de laatste toer moet een stokjestoer zijn. Nu wordt rondom het spreitje een puntraudjs gehaakt. Eerst aan onder- en bovenkant een stok jes toer in opzetkleur, dan een heele toer in opzetkleur van één losse, twee stokjes in één gaatje. Op de hoeken 2-maal 2 stok jes met een losse ertusschen. Derde loer met de twee'de kleur. Op de hoek 3 stok jes, 2 dubbele stokjes en nog eens 3 stok jes in één gaatje. Een vaste in het volgende gaatje, nog eens een vaste in het volgende gaatje, twee stokjes, 2 dubbele stokjes, 2 stokjes in hei volgend gaatje. In de twee volgende gaat jes weer een vaste, dan weer 2 stokjes, 2 dubbele stokjes, 2 stokjes. Zoo de heele toer. De laatste toer met opzetkleur haken een vaste tusschen elk stokje van de vorige toer, echter niet tusschen de twee vaste steken. Op de punten ook niet tusschen de twee middelste stokjes; hiervoor maakt men 3 lossen, 1 stokje in de laatste vaste. Zoo haakt men de heele toer af en daar mee is het spreitje klaar. GEHAAKTE SLAAPKAMERSLOFJES Voor deze slaapkamerslofjes heeft men 50 gram wol met een zijden draadje of naar verkiezing effen wol noodig. Ons model is gehaakt van Mixed-wol, merk Newo e gram lichter kleur voor de rand. Opzetten 6 steken, daarop 5 vasten, in de laatste steek nog 2 vaste steken en op de andere zijde der opzetsteken doorgaan tot het eind. Dan weer 2 vaste steken in laatste steek. Nu wordt steeds rond gehaakt, steeds op de hoeken meerderend door 3 vaste steken in de middelste der vorige drie te werken. Altijd beide lussen der vorige toer opnemen. Is de ronding 40 steken wijd, dan niet meer meerderen, maar op dezelfde wijze voortgaan, nog ongeveer 20 toeren. Dan keeren en heen en weer gaande toe ren haken, ca. 28 toeren. Dan dubbel vou wen en tezamen haken. Voor het omgeslagen randje worden nu aan de binnenzijde 3 toeren gehaakt van 2 kett. st., 1 vaste, dan 1 toer 2 kett. St., 1 stokje, vervolgens 2 toeren van 3 kett. st, 1 stokje. Het randje naar buiten omgesla_ Door ae gaatjes wordt een lintje geregen in de kleur der stokjes, 't welk op de voet gestrikt wordt. Eet eens zeelt: Een lekkere zoefwafervisch „Meneer" vroeg de visscher, „weet u daar meer van? Ik bedoel, dat de zeelt de dok ter is onder de visschen." Wat moet iemand, die verondersteld wordt zoo ongeveer alles van de visschen te weten, daarop dadelijk antwoorden? In teressanter is het even het zwijgen er toe te doen om gewaar te worden wat die vis scher zelf meer mag weten omtrent dat vermeende geneesheerschap der zeelt. En dan blijkt de reeds bedaagde visscherman van zijn vader-visscher te hebben gehoord over de genezende werking, die de zeelt uit kan oefenen op haar medewaterbewo ners en derzelver kwalen en wonden. Volgens onzen visscher-zegsman dan ver dwijnt een visch, die op de een of andere wijze gewond is geraakt b.v. door een beet van een snoek of een niet geheel ge lukten reiger-aanval naar de diepte, zoekt een zeelt op en schuurt de gekwetste plek langs het zeeltenlijf, welks dikke huid met schubbetjes werkt als balsem! Trouwens een zeelt zou ook voor sommi ge menschelijke kwalen (uitwendig gebruik) genezing kunnen brengen, zooals paling vel bij rheumatische aandoeningen goede diensten heet te bewijzen en uit ri kreeft mits men de goede deelen neemt en deze na juiste bereiding in een zakje ge naaid, welk zakje elke 24 uur moet worden omgekeerd, op de aangetaste plaats legt volgens een anderen visscher een remedie tegen kanker zou zijn te halen. De visscher staafde zijn betoog met er op te wijzen, dat de zeelt toch zoo'n bedaarde visch is en „zoo in 't zwart werkelijk een bestendig en deftig uiterlijk heeft." Die bedaardheid der zeelt valt waarlijk niet te ontkennen zij mist de levendige bewegelijkheid van tal van andere zilver- schubbige visschen en donker van kleur is zij zeker, al is dit dan niet precies het deftige zwart, dat den yisscher van zijn dokter zoo imponeerde. De zeelt is donker, maar van een diep olijfgroen, waardoor een zwakke goudglans schemert... De zeer fijne kleine schubbe tjes liggen diep in de huid verborgen en de ze zijn het. welke aan velen last hebben veroorzaakt doordat zij meenen geheel ten onrechte overigens dat zeelt, lieuw of louw net als andere visch geschubd moet worden alvorens zij panklaar kan heeten. Want en nu is de aap uit de mouw, de bedoeling van dit stukje is niet alleen om bekendheid te geven aan de plaats der zeelt in de niet officieele ge neeskunde of de uiterlijke schoonheden dezer visch in het licht te stellen, maar wel op haar „innerlijke waarde" het volle licht te doen vallen om Nederlandsche visch- liefhebbers en zij, die het mogelijk zullen worden, aan te moedigen het voorbeeld te volgen van de velen, die de zeelt eens proefden en haar daarna vaker begeerden. Daarvoor is het juist nu de tijd. Het zeeltseizoen is thans in vollen gang, zou het althans kunnen zijn. De visscher kan nu zeelt vangen en hij wil niets liever maar dan ookafleveren. En aan dit laatste hapert het nog helaas. Dat is niet aan de zeelt te wijten. Zij heeft weinig graten en na slechts zes minu ten koken is haar voortreffelijk smakend vleesch ten volle voor het gebruik gereed, terwijl de voorbereidiug alleen behoeft te bestaan uit uithalen. Schrappen is dus over bodig. Wie er meer van wil weten schaffe zich het ge illustreerde, receptenboekje aan, dat wordt uitgegeven door de Hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij der Nederlandsche Hei demaatschappij en is samengesteld in sa menwerking met de Nijverheidsschool voor meisjes te Arnhem. (2 postzegels a 6 ct. of 12 ct. op gironummer 7371 van genoemde Hoofdafdeeling Arnhem bregt u in het be zit van dit boekje, dat reeds zijn 18e druk beleefde.) Zoo gezegd: de zeelt verdient alleszins de belangstelling, welke zij de laatste jaren in toenemende mate ondervindt van het Ne derlandsche publiek. Voonheen stond de vischwagon onzer Oosterburen in het seizoen doorloopend aan het water om de visch levend op de plaats van bestemming te brengen maar tolmuren enz. hebben dit onmogelijk gemaakt. Onze Nederlandsche visschers zijn sterk verarmd; uw zeeltmaaltijd is een licht straaltje voor hen. Eet eens zeelt! Nr. 356: jurkje voor meisjes van 4 tot 7, jaar. Het materiaal is wasch-, licht- en zonec'nte katoen in een vroolijk frisch tintje, j Het rokje heeft eenige diepe plooien, die het kind de noodige bewegingsvrijheid veiv leenen. De eenige garneering bestaat uit het door geregen lint aan de hals, dat op de schou der gestrikt wordt Benoodigd materiaal; 2.75 Meter katoen van 90 c.M. breedte, l'rijs van het patroon is 58 cent per stuk. Nr. 357; aardig overgooiertje van linnen voor meisjes van 6 tot 9 jaar. Ook hier zijn i diepe plooien in het rokje gebracht. Benoo- digd materiaal: 2.73 Meter van 90 c.M- breed. Prijs van dit patroon is 38 cent p^r stuk. Van het blousje is geen patroon yer. krijgbaar. i I Bereiden van groenten en vruchten Een paar algemeene regels Kook groenten liefst met zoo weinig mo gelijk vocht, want de waardevolle zuren en zouten als ijzerzouten voor de vorming van bloed enz. en de kalkzouten voor de vor ming van beender,gestel enz. worden anders met het afgieten weggedaan. Groenten met sterken reuk en smaak kookt men met open deksel; sterke reuk en smaak verdwijnen dan. Bewaar overtollig groentenat voor soepen of bind het tot een sausje bij de groente. Kook groenten nooit langer dan hoog noodig is. Doodgekookte groente heeft be langrijk minder voedsehvaarde. Door lang durig koken verliezen groenten haar kleur, smaak en geur. Let op wanneer verschillende groenten en vruchten overvloedig op de markt komen, dus wanneer zij zeer goedkoop zijn. Gebruik ze dan overvloedig op allerlei manierei conserveer ze op een geschikte manier. Stoof groenten, waarbij vettoevoeging noodig is, uitsluitend met roomboter, omdat daardoor de smaak der groente het beste tot zijn recht komt. E WEG HAAR 'T HART EIERGEHAKT. MaaJc 1 ons kalfsgehakt op de gewone wijze aan, verdeel het in vieren. Smelt wat boter in de koekepan, op een heel zacht vuurtje, breek hierin een ei, en leg om het ei een dunne rand van gehakt; laat het heel zachtjes gaar bakken, in ruim boter; men kan de 4 eieren achtereenvolgens bak ken, of in een groote pan alle vier tegelijk. Men hoeft het gehakt dan niet te verdee- len, maar legt alles als een groote rand om de eieren. Dop 2 K.g. doperwten, verwarm een half ons boter met 1 eetlepel olijfolie, doe er 2 gesnipperde uien en een half ons gehakte ham bij en laat even zachtjes doorkoken, c.a. 5 min. Doe er dan de gewasschen dop erwtjes bij en een snufje peper, en laat alles zachtjes stoven tot de erwtjes gaar zijn, RIJSTRAND MET GESTOOFDE KERSEN (4 pers.) Kook stijve rijstebrij van een halve liter melk en een ons rijst, met theelepel zout, roer er als de rijst gaar is 4 eetl. basterd suiker door en doe ze in een met water omgespoelde puddingvorm. Wasch 1 pond kersen en verwijder de pitten, zet ze op met een kopje water en laat ze zachtjes op wellen. c.a. 10 minuten, haal ze met een schuimspaan uit het vocht en bind dit laat ste met wat sago Roer er het sap van een ciroen door (van het vuur) en de kersen. Vul hiermee de rijstrand of leg ze om de pudding. BLOEMKOOJj MET TOMATENSAUS: Kook een flinke bloemkool op de gewone wijze gaar. Maak een dikke tomatensaus, doe er een paar eetlepels oude geraspte kaas door en bedek hiermee de bloemkool. VANILLEPUDDING MET ROZIJNEN; (4 pers.) Wasch 1 ons rozijnen, laat ze weeken in een paar eetl. water. Kook de pudding van een halve Liter melk, 4 eetlepels custard en 5 eetlepels suiker, roer er van het vuur de rozijnen door en laat de pudding in een vorm koud en stijf worden. TUTTI-FRUTTI-SLA (rauwkost). Neem wat jonge doperwtjes, geraspte worteltjes, stukjes bloemkool, spinazie en posteleinblaadjes en peterselie, hak alle; fijn en meng de verschillende groenten met wat slaolie en citroensap. Garneer met par tjes hard gekookt ei en schijfjes tomaat, BLOEMKOOLSLA (rauwkost). Neem bloemkool, verwijder alle stronkjes, zoodat de bloemkool als gruis uiteenvalt. Maak een dikke mayonaise of peterselie saus, vermeng hiermee de bloemkool. Voor uw iond, uw zieke uzelf MELK f VAN DE^ SPINAZIESLA (rauwkost). Wasch een half pond spinazie zorgvul dig, na ze goed uitgezocht te hebben laat ze in een vergiet goed uitlekken, hak ze luohtig even en vermeng ze met een eetl. fijngehakte peterselie, twee fijngehakte eieren, en een dikke mayonaise saus. ULLEN WE ETEN? ZONDAG; Eiergehakt, doperwtjes op Itali- aansche manier, rijstland met gestoofde kersen. MAANDAG: Harde eieren, bloemkool met tomatensaus, vanillepudding met rozijnen. DINSDAG: Varkenslapjes, snijboontjes, hangop. WOENSDAG: Gebakken eieren, tutti-frutti- sia, gebakken aardappels, chocoladevla. DONDERDAG2 Tomatensoep, gestoofde visch, rabarber. VRIJDAG: Gehakt, raapstelen, maizenapap. ZATERDAG; Gebraden worst, worteltjes, wentelteefjes. Laat MORAAL Uw slager zijn. Eerste kwaliteit - Lage prijzen, die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant Vergelijkt kwaliteiten prijs. Piuvierstraal 273 - DEN HAAG - Tel.554297 Deze patronen zijn dus in alle match i tegen bovengenoemde prijzen te verkrijgen j bij de „Afdeeling Knippatronen", van de; Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal'", to Amsterdam, Singel 91. Bij deze prijzen moet nog 6 cent extra gevoegd worden voor portokosten. Toezending zal geschieden na ontvangs> van het verschuldigde bedrag, dat kan wor den voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het gewenschte nummer en tevcnal i de verlangde maat d.w.z. boven-, heup-, taille wijdte enz., benevens de leeftijd van het meisje, voor wie het bestemd is, op te geven* Gelieve verder naam cn adres duidelijk tej1 vermelden; men voorkomt daardoor on- noodige vertraging in de toesturing. Handige maniertjes Meng bij het klaarmaken van de sla er ook eens eenige tomaten door. Op deze manier leeren de huisgenooten die gezonde I vruchten vanzelf eten. Indien men de groote wasch aan huis heeft, is het vaak moeilijk zonder hulp lakens op te vouwen. Vouw daarom eerst het eene uiteinde, bijvoorbeeld in vieren, en klem het daarna tusschen de lade van een buffet of een kast. Men kan dan geonakkc-' lijk den legenovergestelden kant opvouwen, en het later zelfs zonder hulp rekken. Is van het wit van een ei wat overgeble-1 ven, en eenige dagen blijven staan, zoodat; het is ingedroogd, voeg er dan een beetje water aan toe. Het is dan weer goed te ge bruiken en kan zelfs nog geklopt worden.; ST00MWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 Wij WASSCHEN en ST00MEN ALLES! PEDICURE MANICURE S. C. DALMAYER-KOJI Onderlijk 104,Tel. 56624, R'dam Zomer-OPRUIMING Groote sorteering Coupons Gedurende de Maand JULI op alle Courante Artikelen 10 Procent KORTING! GEZ. AALDERS PROVENIERSSTRAAT 54 ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8