MAANDAG 22 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 BUITENLAND HET OFFENSIEF TEGEN DE ROOMSCHEN Instructies aan de rechterlijke macht De nazi-peis maakt stemming 1 Góering verordering tegen het politiek katholicisme is ter kennis van alle ambte naren van het openbaar ministerie gebracht, bet aanwijzing voor eventueele strafvervol gingen. I De justitie moet in nauwste samenwer king met staatspolitie en bestuurs-autori- .pilen in dezen optreden. Bij liet nemen ran iaar maatregelen kunnen o.a. de wet op de .cniepige aanvallen op staat en partij, de erordening van den rijkspresident tot be- herming van volk en staat, van 28 Febr. sn de wet op de vergaderingen van Januari 1935 worden toegepast straf moet zoo spoedig mogelijk op d> laad volgen. Bij de te voeren processen moeten straf fen worden geöischt, welke volgens het lëcfitsgevoel van het volk in overeenstem ming zijn met de gevaarlijkheid van deze [taats- en volksvijandige strevingen en met ik gewetenloosheid der daders. De Pruisische staatspolitie had gisteren Ipdracht van Goering om een verscherpt [oeziojit te houden op de kerkdiensten, ten tónde zoowel in de Protestantsehe als in de Katholieke kerken te voorkomen, dat van jen kansel af critiek wordt geoefend op zijn matste verordening inzake de scheiding van kerk en politiek, en toe te zien, dat deze lêrordening niet wordt overtreden, j De grootc Duitsche bladen stonden Za- brclag vol met berichten en beschouwingen lie tot strekking hebben den indruk te wek ten, dat de spanning ten aanzien van het latholiscime uiterst hevig is. Zoo melden de bladen een gansche reeks Joogenaamde mishandelingen van Hitler- bngens door leden van r.k. jeugdvereeni- fingen, aan welke mededeeling de beschou wing wordt vastgeknoopt, dat laatstgenoem- jèri daartoe worden opgehitst [Over het algemeen zijn, volgens United Press, de betrokken „katholieke jonge man en" kinderen van 8 tot 15 jaar. j Vervolgens kan men gerust a priori aan- emen, dat, indien er hier of daar botsin gen tusschen nation aal-socialistisch o an latholicke jongens hebben plaats gehad, de (ationaal-socialisten de aanvallers zijn ge veest. Zij immers zijn de sterksten in aan- B'l en worden door partij en politie overal «middellijk in bescherming genomen. Merkwaardig zijn dergelijke berichten in- isschen vooral als bewijs, dat men er van poger'nand blijkbaar op uit is, het terrein )or te bereiden en de voorwaarden en otieven te soheppen, om do katholieke ver- •nigingen volkomen weg te vagen. Ook de kaholielte arbeidersbonden staan loot aan felle aanvallen en in een nieuwe prklaring, zoogenaamd „ter afbakening van verhouding der confession, arbeidersbon- jn en van het. arbeidsfront" verklaart Dr. bv, dat een dubhel-lddmaatschap niet meer ngelijk is, wijl de ronfessioneele arbei- ;rs- en gezellenvereenigingen niets anders jn als vergaarbakken van gewezen vak- reepiglngsm an n en. Uiteimate heftig zijn de aanvallen, welke nat ionaal-socialistische provinciale Wa rn richten tegen den bisschop van Mün- pr, in verband vooral mot een schrijven it deze kerkvorst in het intusschen in be- ag genomen „Katholieke Kerkblad voor t stad Munster" gepubliceerd heeft. In dit schrijven zegt de bisschop nochtans leen. dat hij, naar aanleiding van de be ëdigingen, hem onlangs openlijk in zijn sschopstad aangedaan, uit alle deel en van jitschland bewijzen van deelneming, gene- nheid en trouw heeft ontvangen en dat j bij dezen daarvoor dankt, wijl het hem imogelijk is, allen afzenders persoonlijk schrijven, om zijn erkentelijkheid te be- igen. De natlonaal-socialistische „Essener Na- Dnalztg." meent, naar aanleiding hiervan moeten opmerken, dat de bisschop de tdager is geweest en dat al degenen, tot ie zich het bisschoppelijk dankwoord ebt, staatsvijanden zijn. In hetzelfde nummer der „Nationalztg.", sarin deze brief wordt gepubliceerd, staan >k nog twee zeer uitvoerige relazen over focessen tegen priesters en verder een lang bofdartikel over de noodzakelijkheid om 't tmfessioneele deel van Duitschland te „ont- blitieken"; een derde gedeelte van 'theele i'zi-blad is aldus in beslag genomen met confession eele kwast ie, hetgeen op zich- Ifs reeds een aankondiging is van de ko- jncle gebeurtenissen. Ook Bürckel laat van zich hooren De heiken de gouwleider van de Saarpfalz. Circkel, heeft in een gouwleidersvergade- iig te Baxi Ingbert verklaart, dat de room- the geestelijkheid het hem enorm moeilijk laakt om zijn belofte inzake ontzien van erk en godsdienst te houden. „I>e room- then zijn blijkbaar vergeten, dat Hitler en allen heeft gevrij waai d voor het bolsje- 'isrrie, waarvoor zij den weg ln het parie ten t. hadden gebaand. [Van alle nationaal-socialisten eisch ik dan bk, dat zij mij als nataonaal-socialisten zul- |n dienen. Het is evenwel hun eigen zaak, aar welke kerk zij gaan, voor de beharu* |ng van hun godsdienstige zaken. Wie meent, dat de partij tot taak heeft, jch met kerkelijke politiek bezig te houden, loet uit de partij treden en zich aan de erk wijden. We hebben slechts een poli- ieke taak te volbrengen, geen religieuse. We willen in vrede met de Kerk leven, bch zullen niet toestaan, dat de staat wordt ttdermijnd, t Lloyd George's plannen gevonnist De regeering deed reeds meer.... De Britsohe regeering heeft thans mede deling gedaan van de redenen, waarom zij l afwijzende houding heeft aangenomen ten puien van de voorstellen van Lloyd George, ïe verbetering van dien economisohen toe- tand ven Engeland! ten doel hadden. De pgeering heeft nagegaan, wélke vorderingen I' zijn gemaakt onder haar bewind, en zij is >t de conclusie gekomen, dat op eik gebied, at door Lloyd George's voorstellen wordt est reken, door het ministerie reeds maat- Kelen zijn genomen,, die een meer omvat- bid resultaat hebben gelhad dan eenig punt Bn zijn program ooit kan hebben. Volgens b regeering zou het opvolgen van de door floyd George aangegeven gedragslijn resul teren in ernstige schade voor den handel h de buitenlandsihe betrekkingen van het ppire, terwijl vengroote moailijikhedien voor te industrie-arbeiders in het Vereenigd Ko- Inkrijk waarschijnlijk moet worden geacht, jij uitvoering van zijn plannen. POLITIEKE SPANNING (Van onzpn Duitsdhen correspondent) Aan een objectieve en betrouwbare be richtgeving zijn nog nooit tevoren zulke zware eisclien gesteld geworden als tegen woordig. Van bevriende zijde is mij dezer dagen al fluisterend en onder strenge geheimhou ding verzekerd, dat we een tijd van span ning tegemoet gaan. Men voorspelde zelfs een radicale opruiming van alle elementen, welke als een gevaar voor het Derde Rijk worden beschouwd. De manifestaties aan den Kurfürstendamm en het „Baseier Nachrichten" voor onbeperkten tijd werden als een begin van deze actie ver klaard. Anti-somietisrae Deze losse beweringen worden bevestigd door alerlei feiten, welke sedertdien zijn voorgevallen. Zoo ontving ik uit Dortmund een nummer van het aldaar verschijnende partijorgaan, de „Westfalische Landeszei- tung", waarin ik het volgende berichtje lees: Jodecschandaal in Plettenberg. Een brutale provocatie der partij. Be spotting van de Hitlerjeugd. Verbet tegen de politie. Do joodsche slager Lennhoff, uit Plet- tenberg-Eiringhausen. schreef gemeenteraad eea brief, die aan brutali teit ongetwijfeld geen concurrentie heeft. Hij verzpcht namelijk het haast niet te gelooven hot gemeentelijk bcstuu de anti-semietischc hetze der N. S. D. A P. te verbieden. Het voorloopig ant woord der N. S. D. A. P. was een groote betooging tegen het jodendom, de gansche bevolking in haar onbegrens de verontwaardiging deelnam. Aan het slot van de betoogiwg warei de menschen niet meer te houden. Z renden op Lennhoff at, deze posteerd" zich in zijn winkel met een slagersmes en werd eindelijk met moeite door de po litie gearresteerd en in „Schutzhaft" Dat is tischen ge Kanzelhetzer Na de joden schijnen thans de „Kanzel hetzer", dat zijn vooralsnog de roomsche ken, aan de beurt te zijn. Hierbij valt op, dat in de Duitsche pers geen woonï te lezen staat van de diplomatieke stappen, welde door den H. Stoel bij de regeering van liet Duitsche rijk zijn gedaan. Van schendingen van het concordaat hoort men hier geen woord integendeel, het katho licisme wordt aangevallen wegens zijn poli tieke tendentie. Men ziet .hierbij over het hoofd, dat d- tegenwoordige regeering Alfred Rosenberg heeft opgedragen, de nationaal-socialisti- sche wereldbeschouwing onder het volk te propageeren en schijnt niet te begrijpen, dat deze wereldbeschouwing punten een scherpe antithese beteekènt. te genover de leer der Christelijke kerk. Men ontzegt dus de kerk een recht, dat dc staat voor zichzelf gereserveerd wenscht te hou den, legt met dwangmiddelen beslag op de jeugd en degradeert de kerk tot een onder geschikte instantie, welke zich tot chatechi- seeren en verdere streng kerkelijke plichten heeft te beperken. Nadrukkelijk wordt die plaats aan de kerk toegewezen in do dezer dagen vermelde verordening van Göring. De gehoorzame pers Pas dezer dagen deelde majoor Weiss, voorzitter van het verband der nationaal- socialistische pers, op een voordracht te Heidelberg mee. dat het dc plicht van Duit sche journalisten is, als politieke soldaten van Adolf Hitler te marcheeren. De klinkt weliswaar verheffend maar uit de een zijdigheid der tegenwoordige berichtgeving blijkt duidelijk, tot welke zonderiinge ge volgen deze opvatting kan leiden. Bij voor beeld inzake den aan scherpte toenemen- den strijd tusschen staat en kerk. Wij lezen in de pers over het gansche Duitsche rijk uitsluitend de verordeningen der regeering van rijk en statenhoogstens nog het be vestigend commentaar eener gehoorzame pers maar het standpunt van hen, die het in dezen met de overheid niet eens zijn, wordt ten strengste verboden. Lijkt dat niet beangstifgend sterk op eenzijdigheid en dictatuur? Geloofsvrijheid Geloofsvrijheid wordt zoowel het katho lieke als liet protestantsehe deel der Duit sche bevolking gegarandeerd maar uni formen of sportpakjes mogen voortaan al len maar door de staatsjeugd worden ge dragen. Luisteren we echter naar Baldur von Schiraoh en zijn medewerkers, dan hooren we een taal, welke sterk gelijkenis toont met die van Alfred Rosenberg en we begrijpen, dat duizenden ouders de angst om het hart slaat, wanneer ze er varen, dat hiermee de algemeene wereldbe schouwing wordt weergegeven. De tegenstelling tusschen kerk en staat neemt hierdoor slechts aan scherpte toe en door officiefle verordeningen wordt toenade ring allerminst bevorderd. De geschiedenis der eeuwon heeft bewe zen, dat.de verhouding tusschen kerk en staat pas dan vruchtdragend is, wanneer de geestelijke opvoeding der jeugd voor een zeer belangrijk deel aan de ouders zelf en voor het verdere deel aan kerk en school wordt overgelaten! De Britsche oudstrijders te Munchen Weigering een krans te leggen op een nazi-gedenkteeken LONDEN, 22 Juli. De correspondent van de Daily Telegraph te München meldt, dat de Britsche oud-strijders hebben geweigerd een krans te leggen op het nationaal socailistisch gedenkteeken voor de negen nat.-soc. opstan delingen, die in 1923 zijn gedood bij de omwent- telingspoging onder leiding van Hitier. Het program voor het bezoek der Britsche oud strijders was door de autoriteiten opgesteld, zonder overleg met de buitenlanders. Toen het program evenwel werd bekend ge maakt, gaven de gasten te kennen, dat zij zich niet in politieke kwesties wenschen te mengen. Het hoofdkwartier van het Britsche legioen te Londen is het met de houding der gedele geerden eens. De nat. socialistische pers maakt geen mel ding van deze kwestie. De oud-strijders hebben slechts een krans gelegd op het oorlogsmonu- HOTELBRAND IN AMERIKA Uit Aberdeen in den staat Washington wordt gemeld, dat Zondagochtend een brand uitbrak in het Delmonte-hotel, die spoedig een reusachtige omvang aannam en het ge- heele hotel in de ascb legde. Vijf gasten, die niet tijdig meer het bran dende gebouw konden verlaten kwamen in de ylammen om. DE DREIGENDE 00 RLOG Fransche en Britsche ambassadeurs bij Mussolini Gisteren hadden de Fransche en de Britsche ambassadeurs te Rome we derom een onderhoud met Mussolini, die van meening was, dat door de jongste redevoeringen van den Negus de deur voor vreedzame besprekingen was gesloten. De bedde ambassadeurs drongen er echter on aan, dat Mussolini althans zou mede- deelen wat zijn plannen waren. Reeds beeft de Duce voorbereidingen ge troffen voor nieuwe transporten naar Oost- Afrika. In totaal hebben de militaire expedities naar Oost-Afrika Italië tot het begin .van Juli ongeveer 20Ü milliard lire gekost, „Oorlog onvermijdelijk" De Popoio di Roma" is van oordeel, dat een oorlog tusschen Italië en Abessynië on vermijdelijk is. Abessynië, aldus het blad, zal elke con cessie weigeren, en wel om de volgende vier redenen: 1. De herinnering aan Adoea, waar de strijdkrachten van keizer Menelik de Ita liaansche troepen overwonnen. 2. De Volkenbond, waarin Abessynië meent een verdediger te hebben gevonden. 3. De Negus moet rekening houden met zijn vazallen en met het Abessynische na tionalisme. 4. Engeland; immers Abessynië zou. wan neer het zich geïsoleerd had gevoeld, waar schijnlijk wel op diverse punten hebben toegegeven. Naar uil Jeruzalem wordt gemeld, hebben zich in Palestina en Transjordanië tal van gewezen officieren van het vroegere Turk se he leger ter beschikking gesteld van kei zer Haile Selassie. De betrokken officieren hebben zich zelfs bereid verklaard de reis kosten near Abessynië .voor hun rekening te nemen. Voorzorgsmaatregelen der legates Naar te Addis Abeba verluidt, worden maatregelen overwogen ter verzekering van de veiligheid der Britsche legatie in de Abessynische hoofdstad. Er zijn reeds een millioen zandzakken aangekomen. Ook door de andere legaties zijn veiligheidsmaatrege len genomen met het oog op een eventuee- len oorlog tusschen Abessynië en Italië. Dit Caïro wordt gemeld, dat de Italianen in Egypte zooveel mogelijk automobielen, motorrijwielen, kameelen, muilezels eD koopen. LONDEN, 22 Juli. Het Britsche Kabinet zal zich vandaag in een buitengewone zit ting opnieuw bezighouden met de Abessyni sche kwestie. Naar verluidt, zijn de ministers zich bewust van de noodzakelijkheid van een spoedige, duidelijke en onmisken bare verklaring van de houding van Groot Brittannië. In politieke kringen zou men van meening zijn, dat uitstel van de bij eenkomst van den Volkenbondsraad 6lechts ertoe zou leiden dat men de korte spanne tijds, die nog voor het behoud van den vrede beschikbaar is, zou laten voorbijgaan. Hoe ernstig de diplomatieke spanning wordt veroordeeld, blijkt uit het bericht, dat de ambtenaren van het Foreign Office grootendeels hun op Augustus bepaalde va- anti es hebben uitgesteld. In het Hoogerhuis zal morgen een discus sie over Abessynië plaats hebben. LONDEN, 22 Juli. De Daily Express meldt, dat de nieuwe Abessynische gezant te Lon den in een onderhoud heeft verklaard: „Ik ben naar Londen gekomen om een leening van twee millioen pond sterling voor Abes synië op te nemen. Wij hebben geld bitter noodig, niet slechts voor een oorlog, doch ook om de rijke bodemschatten yan ons land te kunnen exploiteeren. Voorts heeft de gezant twee opdrachten, n.l. de Britsche regeering er toe te brengen de zaak van Abessynië te steunen en zijn invloed te gebruiken opdat de Volkenbond sancties zou toepassen, zooals b.v. sluiting van het Suez-kanaal. Op de vraag of Abessynië op een spoedi- gen oorlog was voorbereid, antwoordde do gezant, dat Abessynië reeds groote hoeveel heden munitie had opgeslagen en verder in het bezit was van machinegeweren, veldge schut van groote draagwijdte, alsmede lucht-afweergeschut. Het eenige gevaar voor Abessynië dreigde uit de lucht, doch de vijand zou geen doel treffen. Het gebruik van gifgassen wordt door de Abessyniërs beschouwd als de laagste vorm van barbaarschheid. De Argentijnsche pers aan banden gelegd De Angenitijnedhe regeering heeft scherpe maatregelen genomen tegen valsdhe bericht geving. neerkomend op een permanente controle op de door persagentschappen uit gegeven nieuwsberichten. O-m. worden de leiders dezer agentschappen cn de correspon denten persoonlijk aansprakelijk gesteld voor alle schade, die door vorkeerde bericht geving ontstaat. De regeering kan nieuws- bureaux tijdelijk sluiten indien de bepalin gen van het decreet niet worden opgevolgd De verordening wordt door de pers scherp veioordeeM, als een aanval op de pers vrijheid. OPNIEUW ONLUSTEN TE BELFAST Uit Londen: Te Belfast hebben zich tij dens het week nieuwe ongeregeldheden voorgedaan. Het aantal dooaen bedraagt thans acht. In verschillende gevallen is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen Orangisten en Nationalisten, waarbij ge schoten werd en met steenen werd gewor pen. De politie heeft verschillende malen van de vuurwapens moeten gebruik maken. Bij de -teraardebestelling van een der le den der Orangisten-partij ontstond een straatgevecht tijdens hetwelk verscheidene personen gewod werden. Zaterdagavond heeft de menigte in de Yorkstrect in eenige huizen brand probee ren tè stichten. Troepen moesten worden gerequireerd, die, met gebruikmaking van pantserwagens, de orde herstelden. Belfast lijkt thans wel een legerkamp. Tal van straten zijn met prikkeldraac afgesloten. Voortdurend rijden tanks door de stad. Do materieels- schade wordt op 100.000 ge schat. BINNENLAND. De overstroomingsramp in China Uit Sjanghai: De overstroomingen in het gebied der Gele Rivier nemen door de aan houdende regens steeds dreigender .vormen lederen dag opnieuw worden tal van steden en dorpen onder water gezet Hoeveel menschenlevens te betreu ren zijn is niet te schatten, terwijl men evenmin bij benadering weet, boe groot de materieele schade zal zijn. De gouverneur van Sjantoeng bere kent het aantal .vluchtelingen op 5 millioen. Deze vluchtelingen zouden ten prooi zijn aan hongersnood en epide mieën. De autoriteiten hebben han delden booten met levensmiddelen en medicamenten gezonden. Dc toestand in het gebied van do Jangtse iets gunstiger, aangezien het water lang zaam daalt. De autoriteiten van Hoe Peh hebben met behulp van vliegtuigen een onderzoek la ten instellen naar de situatie in het door de overstroomingen geteisterde gebied, waarbij is vastgesteld, dat de watersnood >ven grooten omvang heeft als in 1931. Al- 3en te Hankau reeds zijn tot nu toe 130.000 vluchtelingen aangekomen. Komende regeeringscrisis? De roomsch'kath. fractie in een moeilijk parket Moest men de r.k. Volkskrant aan merken als het leidend orgaan der R. K. Staatspartij, dan waren de dagen van het Kabinet-Colijn getold. L.1. Vrijdag schreef het blad: Als do anti-revolutionairen verzekeren dat zij een kabinet na het kabinet-Co- lijn niet zullen steunendan hoefden ze eigenlijk maar te zeggen dat zij, het met de politiek van Colijn volkomen eens zijnde, maar niet zoo dadelijk een daarmee strijdige politiek kunnen om helzen. Daar geven we ze volmaakt ge lijk in. Wij doen eventueel hetzelfde: om dat wij de politiek van Colijn noodlottig achten inalcen wij er een eind aan. Niet, natuurlijk, omdat de minister-president Colijn heet Zaterdag volgde daarop: Om de goedkeuring van zijn beleid is het dr. Colijn juist le doen. Hij neemt het offensief en een motie van wantrouwen afwerend, eischt hij een motie van vertrouwen. Deze motie komt er daarvoor zal zijn lijfgarde zorgen en zal de toetssteen van de stemming, beter, de overtuiging der Kamer zijn. En aan deze motie zal de -katholieke fractie, die het beieid van het kabinet toch waarlijk niei voor de eerste keer heeft afgekeurd, haar stem niet kunnen Men zou, vóór stemmend, toch al zeer een gevestigde en voortdurend ver sterkte overtuiging geweld moeten aan doen. Echter, lang niet alle roomscli-kath. bla den schrijven zoo positief. Zelfs de Tij d niet. En vooral de Maasbode niet. Het wil ons dan ook we geven het duidelijk genoeg te verstaan met het N. v. d. D. voorkomen, „dat men, wetend hoe nauw de realties zijn van Prof. Aalberse met het Rot- terdamsche R. K. orgaan, niet geheel zonder grond mag aannemen dat althans de meer derheid der R K. fractie, zooal niet omdat zij zakelijk-economisch bevredigd is door het regeerings-antwoord, dan toch uit politieke utiliteits-overwegingen niet tegen het bezui- nigingsontwerp zal stemmen. Daarbij zal dan den doorslag geven de overweging, dat men moeilijk in welke combinatie dan ook, onder de huidige omstandigheden de regee- ringsvcrantwocrdclijkheid kan ov DE INSTALLATIE VAN DEN HEER H. VLUG Als burgemeester van Nieuwpoort Langerak en Groot-Ammers Drie maanden na den datum, waarop j den heer G. B. Fortuyn eervol ontslag v. verleend als bur gemeester van Langerak Iheeft de installatie van zijn opvolger, den heer H. Vlug, Vrij ipHB dag plaats gehad. IsÊÊË Deze belangrij- ke gebeurtenis veroorzaakte een ongewone drukte in het dorp, waar van uit den aard der zaak het ge meentehuis het middelpunt, was. Een groot aantal vlaggen gaf de ge meente een feeste lijk aanzien. Toen de burgemeester met diens echtge noot e en kinderen bij het gemeentehuis ar riveerde zongen de kinderen der beide scholen twee coupletten van ons Volkslied. Aan mevr. Vlug werden bloemen aange boden. In de Raadszaal waren de raadsleden, met uitzondering van de heeren Hekemul der en Stuij, alsmede de oud-burgemeester Fortuyn, eenige genoodigden en ambtena ren aanwezig. De waarnemend burgemeester, wethouder J. A. do Vries, opende de vergadering met het lezen van het formulier gebed, waarna het koninklijk besluit van de benoeming werd voorgelezen. rnemend burgemester sprak den heer H. Vlug toe en hing den nieuwen bur gemeester het teeken zijner waardigheid De burgemeester hield vervolgens een rede, waarin hij woorden van dank sprak vRossemsTroost KRUL 15 CTS-BA Al 10CTS voor zijn benoeming. Spr. wierp een terug blik op zijn 16-jarig verblijf te Hilversum en wees op zijn groote verantwoordelijkheid bij de aanvaarding van zijn niet gemakke lijke taak, waarbij hij de hulp van allen inriep. Spr. kan geen uitgebreid program geven, dan alleen de belofte, naar eer en geweten met Gods hulp de plicht te zullen vervullen, waartoe dit ambt hem roept. Tenslotte richtte spr. zich tot de burgerij, het personeel, den gemeente-secretaris, den oud-burgemeester Fortuyn en den loco burgemeester. Namens B. en W. sprak wethouder Ver hoef, namens de antirev. Raadsfractie de heer Schep en namens de Vereeniging „Een School met den Bijbel" de heer T. van Mid delkoop. Nadat de heer en mevr. Vlug met de aan wezigen kennis hadden gemaakt, werd iets gebruikt. In de raadzaal werd een foto ge nomen. Vrijdag j.I. werd de heer Vlug te Nieuw poort geïnstalleerd. Tal- van vlaggen waren uitgestoken 's Middags 2 uur arriveerde de burgemees ter met familie en kennissen met 7 auto's uit de richting Groot-Ammers. De kinderen der O. L. school zongen 2 coupletten van het Wilhelmus waarna aan mevr. Vlug bloemen werden aangeboden. In de Raadszaal wa ren behalve, de leden van den Raad, met uitzondering van den heer R. Vermeulen, een groot aantal belangstellenden aanwezig. Onder hen merkten wij op oud-burgemees ter Nieuwcruhuizen uit Schoonhoven, Burge meester Zeeuw van Noordeloos c.a., Burge meester Oldenhof van Lopik c.s., Wethou der Blanken en gemeente-secretaris schip pers uit Bergambacht, terwijl hier zich bijvoegden de personen die zich in de auto's bevonden, n 1. de familieleden en kennissen van den burgemeester .alsmede ambtena ren uit deze gemeente en uit Hilversum. Na opening met gebed door den waarne mend burgemeester, wethouder Slob, werd 't koninklijk besluit van de benoeming voor gelezen. Wethouder Slob sprak den heer Vlug toe en hing dezen den ambtsketen om. Daarna sprak de nieuwe burgemeester een rede uit, waarvan de inhoud ongeveer ge lijkluidend is aan die gesproken te Lange- Namens de ambtenaren sprak de gemeen te-secretaris den burgemeester toe,, die ook nog werd toegesproken door oud- burger ter Fortuyn, burgemeester Oldenhof en de lieer Berkenveld namens de studieclub voor gemeentelijke documentatie. In de raadszaal werd thee gébruikt en voor het stadhuis werd een foto genomen. Weerbericht De „Zilveren" Vierdaagsche Morgen de eerste marschdag 3120 deelnemers Voor de 25ste maal zendt de Ned. Bond v. Lich. Opvoeding de tippelaars vier dagen achtereen op weg en ditmaal zullen het er niet minder dan 3120 zijn. De vierdaagsche afstandsmarschen heb ben wel een groote vlucht genomen, neer men in aanmerking neemt, dat de eerste jaren de deelname met 20 of 30 man ophield en er na twee jaar zelfs een kleine inzinking kwam. Sedert 1922 is echter de groote opbloei gekomen cn thans zullen morgen niet min der dan ruim 3000 deelnemers op pad gaaai, waaronder 400 dames Dit laatste typeert de groote belangstel ling die er voor de wandelsport is gekomen, omdat immers de -dames te Nijmegen zelf voor hun logies moeten zorgen, een altijd nog tamelijk kostbare geschiedenis, omdat daaraan in de meeste gevallen het hotel te pas moet komen. De heeren worden in ka zernes ondergebracht. Feestelijke ontvangst Dank zij de nog betere inrichting in de Koloniale Reserve en in het tentenkamp op het Molenveld kunnen ditmaal de deelne mers veel ruimer gehuisvest worden dan in vorige jaren, toen reeds uitstekend voor de gasten kon gezorgd worden. Dit jaar zullen er 51 buitenlandscho deelnemers zijn. De Noren zullen op het appèl ontbreken. Het gros der buitenlanders komt ditmaal uit Engeland, Frankrijk en Duitschland, terwijl Zwitserland, België en Oostenrijk eveneens uoor eenige gasten zullen zijn vertegen woordigd. In totaal zullen er ditmaal 400 dames, tot heden een recordijfer, de Vier daagsche medemaken. De deelnemers zijn verdeeld over de volgende groepen: 30 K.M., 40 ingeschrevenen; 40 K.M., 1540; 50 K.M., 765; 55 K.M. 785. Hedenmiddag om half vijf heeft de ge bruikelijke Vlaggenparade plaats, waarvoor de belangstelling uit den aard der zaak dit maal zoo groot is, dat twee aparte ingangen gemaakt moeten worden, een voor de deel nemers en de andere voor dn bezoekers Meer dan ooit toont Nijmegen ditmaal be langstelling. lederen avond zullen er mu ziekuitvoeringen en taptoes zijn, terwijl na de vlaggenparade de N.B.L.O.-leiding en die an de marschen eereblijken zullen ontvan gen van het gemeentebestuur, n.l. de ecre- penning van Nijmegen, van dft V.V.V. „N megen Vooruit", ook een eerepenning, ter wijl de vereenigde Nijmeegsche wandelaars in samenwerking met een deel der bur gerij aan kapitein Breunessc een prachtig zilveren relief zullen aanbieden, dat de wa pens draagt van Nijmegen en van den N.B.L.O. Hedenavond zullen do vereenigde Nij meegsche wandelaars, vergezeld van de mi litaire deelnemers uit het Nijmeegsche gar nizoen een défilé houden voor het bestuur den N.B.L.O. en de deelnemers aan de marschen, die vereenigd zullen zijn in den voortuin van het Concertgebouw „De Ver eeniging". De Vierdaagsche blijkt nog altijd groeien de in populariteit Het is een der belang rijkste sportgebeurtenissen van het jaar ge worden, vooral van beteekenis om de prach tige propaganda, welke er van uit is ge gaan en uitgaat voor de wandelsport Hoogste stand te AVord 770.1. Laagste stand te Memel 748.3. Stand vanmorgen half twaalf 768.0. WEER VERWACHTING 'Afnemende N.W. tot.Z.W. wind, aanvan* kelijk helder tot licht bewolkt, later toe-* nemende bewolking, weinig of geen regen, later warmer. _J BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie, die Zaterdag boven Schot» land lag trok over de Noordzee en door het Kattegat naar het O. en veroorzaakt thans nog storm over N. en midden-Duitsch- fland. De zware regens van Zaterdag hielden in ons land gisteren reeds op, doch hielden ia Duitschland nog aan. j De inval van W. winden gaf afkoeling in geheel Centraal Europa en in de Alpen, waar de temperatuur van 0 gr. tot beneden 2500 Meter kwam en dus nog eenig gevaac voor sneeuwval op de hooge toppen bestaat, In het W. doet zich een oceaandepressie gelden cnheerscht betrokken weer met en daar lichte regen en hoogere tempera tuur. Zomerwarmte wordt allen aan da Rivièra cn in Zweden en Finland gevonden, In Z.-Italië en Sicilië is et buitengewoon warm. Het is te verwachten, dat de hoogste ba rometerstanden in de nabijheid van ons land zullen komen en het weer dus mooi zal zijrt met eenige bewolking en zwakke winden, STORMWAARSCHUWINGSDEENST Ontvangen 21 Juli 9.40 v.m. Attentieseifl 0, d.i. Weest op uw hoede! Geseind van De Bilt hedenmorgen ons 10.40 uur aan de posten van Hoek van Hol land tot de Belgische grens: attentieseiiï TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 17.6 C. 23 JULI Zonsopgang 5.07 uur, zonsondergang 9.05 uut Maan op nam. 11.43 uur, onder nam. 3.06 uufl VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 23 JULI Van 's avonds 9.35 uur tot 's morgens 4.38 uui Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Voflg Rhelnfelden 3,09 2,99 Wesel 0,47 0,fi« Breisach 2,26 2,24 Emmerik 1,73 1.R7 Kehl 3.28 3,30 Lobitb 10,70 10,84 Maxau 4,68 4,73 Nijmegen 8,38 8,49 Diedeshelm 2,50 2,46 St Andriea 2,93 3,05 Mannheim 3,70 3,84 Arnhem 8,41 8,59 Lohr 0,93 1,93 Vreeswijk lw 0,71 0,00 Mains 2,14 2,30 Westervoort 8,91 9,09 Bin gen 1,21 1,30 Deventer 2,77 2,85 Caub 2,34 2,48 Kampen 0,29 0,04 Ems 1,05 1,06 Eysden 46,06 46,13 Coblens 2,27 2,34 Maastricht 40,67 40,70 Trier 0,05 0,04 Grevenbicht 27,77 27,89 Keulen 2,05 2,17 Venlo 10,69 10,11 Dus8eldorf 1,57 1,57 Grave (siais) 4,06 3,78 Ruhrort 2,63 2,76 St. Andriea 0,53 0,89 Hoogwater Ned. Zeehavens 23 Juli Delfzijl 4,29 16,38 HellevoetsL 8,12 20,31 Terschelling 1,36 13,51 Willemstad 9,08 21,29 Harlingen 2,20 14,40 Bronwersh. 7,24 19,49 Den Helder 0,15 12,15 Zierikzee 7,53 20,04 iJmuiden 8,17 2o,47 Wemeldinge 8,18 20,35 Hoekv. Holl. 7,24 19,57 Vlissingen 6,33 18,59 Scheveningen 7,34 20,07 Terneuzen 7,06 19,25 Rotterdam 939 21,45 Hans weert 7,48 19,57 Land- en Tuinbouw. PRIJSVERSCHILLEN VAN VEEVOEDER De stichting Nederlandsche Meelcentrale deelt mede, dat de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt zyn vast gesteld: Inklaring van 22 Juli af t/m. 31 Aug, !35 1 Inklaring van 1 Sept. af t/m. 31 Dec. '35| voor lijnkoeken f 0.60f 0.75, voor soya* schroot f 0.40f 0.50, voor grondnootkoeken f 0.25f 0.35, voor grondnootschilfera f 0.50f 0.60, voor cocoskoeken f 1.10fl.10, voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken f 0.75—» f 0.85, voor sesamkoeken f 0.55f 0.65, voor tot andere soorten veevoeder verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten f 0.50f 0.50, Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot boven genoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Ned. Meelcentrale te 's-Gra- venhage in verbinding te stellen. Wetenschap. HET KUNSTMATIGE HART In de Therapeutische Gids lezen we: Wij hebben kunstarmen en -boenen, kunst oogen en kunsttanden, en nu komt uit Rusland ook nog een bericht over een „kunstmatig" hart. Het is een door Bryóechanenko en Jankowsky uitgevonden apparaat, dat door het Moskousche Instituut voor Bloedtransfusie werd verbeteri Met behulp van dit kunstmatige hart heeft Pro fessor Terebinsky eenige operaties aan bet hart van dieren verricht. Hij opende de hartkamers en kon zoodoende de kleppen voor operatic toegankelijk maken. Zulk een operatie duurde slechts minuut, gedurende dien tijd werden hart en longen ver vangen door het apparaat van Bryoechanenko. Professor Terebinsky begon een paar jaar ge leden met deze proefnemingen op honden, die alle thans nog in leven en in het Instituut in obser vatie zijn. De onderzoekingen moeten hebben be- wezeh, dat alle operaties uitstekend zijn geslaagd^ Men meent thans verder te mogen gaan en te moeten onderzoeken, of dergelijke operaties ook bij menschen mogelijk zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3