Rampenweek MAANDAG 22 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 DE SLACHTOFFERS VAN DE „GAAI"-RAMP, De omgekomen bemanning Hier volgen eenige bijzonderheden uit het leven van de. dertien slachtoffers, dat op zoo droeve wijze een plotseling einde vond. Joh an Simon Wilhelm van der F e ij s t, bestuurder van het verongelukte Doüglas-vliegtuig de' „Gaai", is op 17 Octo ber 1904 te Scheveningen geboren en trad op 1 Mei 1932 in dienst van de K.L.M. Hij is gehuwd en heeft twee kindoren en woon de te Heemstede. Na enkele jaren de lagere school in Ne derland te hebben bezocht, voltooide hij deze te Tegal in Ned.-Indië. Hij doorliep twee klassen van de H. B. S. ie Bandoeng en te Woltevreden en volgde gedurende" een jaar de voorbereidende opleiding voor de Indische Rechtsschool. Op 4 Mei 1927 trad hij in dienst van 'de militaire luchtvaart- afdeeiing te Soesterberg en op 1 Mei 1932 ging hij over naar de K.L.M. Hij had op zijn naam 817 vlieguren in militairen dienst en 3200 vlieguren in dienst van de K.L.M. Hij maakte tien reizen naar Indië als 2de piloot en vloog in Europa geheel zelfstan dig L u d o 1 f A a f j e s, de omgekomen mar conist, was gehuwd, doch zonder kinderen en woonde dicht bij Schiphol op het gebied van de gemeente Rijk (Hoofddorp). Hij werd 19 April 1907 te Bussum geboren en trad op 6 Februari 1928 als radiotelegrafist in dienst van Radio-Holland. Op 20 October 1934 kwam hij in dienst van de K.L.M. Johan Casparus Jacobus Vocke, tie omgekomen werktuigkundige, was onge huwd en woonde te Haarlem, waar hij op 19 Mei 1909 geboren werd. Op 13 Juni 1927 trad hij in dienst van de K.L.M. Hij heeft te Cherbourg medegewerkt aam het mon- tecren der aldaar uit Amerika gearriveerde Diuglas-vliegtuigen en ontving een speciale opleiding voor deze toestellen. Sedert. 1 Juni Doüglas-vliegtuigen en ontvong een speciale op de Douglas-vliegtuigen werkzaam. Mej. Anna Elisabeth Hermanïdes •was woonachtig te Noordwijk, waar sij in 1908 geboren werd. Zij is een van de vier meisjes, die door de K.L.M. waren uitver koren om te worden opgeleid als stewar dess aam boord der K.L.M.-vliegtuigen, voor- loopig op den dienst naar Milaan. Menig meisje zal eenige jaloesie hebben gevoeld vanwege het aanlokkelijke van deze po sitie. Helaas is juffrouw Hermanides, nog vóór zij per 1 Augustus officieel in dienst zou treden, gevallen als een der slachtof fers, die de luchtvaart nog steeds als tol cischt, P.. t i De omgekomen passagiers De heer S. Hoogs tra is geboren 15 Maart 1889 te IJdbrechtum in Friesland. Hij bezocht de H. B. S. te Sneerk en ging daarna naar de kweekschool voor de zee vaart in Amsterdam. Hij trad in dienst bij de Stoomvaart Mij. „Nederland", waar hij opklom tot eersten officier. In 1919 kwam hij naar Dordrecht als adjunct-havenmeester en in 1929 werd hij benoemd tot havenmeester aldaar. Kort daarop werd hij benoemd tot directeur van het zeehavenbedrijf te Dordrecht. Later nam hij ontslag als havenmeester om zich geheel aan het zeehavenbedrijf te kunnen wijden. De heer Hoogstra was gehuwd en vader van twee zoons. Hij was consul .van Duitsch land voor Dordrecht. Als tragische bijzonderheid, schrijft de „Msb.", kunnen we nog melden, dat de echt gonoote van den heer Hoogstra Zaterdag middag reeds op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam vertoefde, om de aankomst van het .vliegtuig af te wachten, De heer en mevrouw G. J. Philips heb ben gewoond aan de Middellaam te Vught (N.-'Br.). Dé heer Philips, die een zoon was van 'den. bekenden onlangs overleden bankier Philips uit Zaltibommel en een neef van den bekenden industrieel, den heer A. Phi lips uit Eindhoven, was sedert een viertal jaren mede-directeur van de parketvloeren- en timmerfabriek „De Tropen" te Tilburg. De heer Philips was vijf en dertig jaar oud. Zijn echtgenoote, die een Amerikaan- sctie van origine was, was tien jaar jonger. Ze waren twee jaar getrouwd en hadden geen kinderen. Ongeveer veertien dagen ge leden gingen zij samen per auto op vacan- tie-reis. Zij bezochten allereerst Oostenrijk cji kwamen ten slotte te Venetië aan. Daar werd de heer Philips ongesteld. In verband met deze ongesteldheid be sloot het echtpaar de terugreis per vlieg machine te maken. De heer X. Content uit Berlijn, 'die met. zijn elfjarig zoontje verongelukte, was afkomstig uit Berlijn-Schwarterisee. Hij ia Nederlander. Beiden hadden een boottocht gemaakt naar Genua en zouden vandaar naar Nederland te vliegen om zdch te voe gen bij hun familie, die haar vacantie door bracht te Koog op Texel! Een broer van den heer Content zou hen afhalen op Schip hol, waar hij het verpletterende nieuws moest vernemen. De heer A. Content was vertegenwoordi ger van Van den Bergh's Margarinefabrie- ken te Berlijn. Voordien was hij bedrijfslei der van de Coöp. „Samenwerking" te Am sterdam, De heer J. M. M. van Langen was re dacteur-buitenland van „De Tijd" tc Amster dam. Hij keerde van een vacantiereis naar huis terug. Sinds 1929" was hij aan „De Tijd" verbonden. Hij werd in 1909 te Purmcrcnd geboren en was ongehuwd. Wat de "beide Ëngelsche passagiers be treft, zij zijn Commander A. G.'Watts, ge huwd,wonende te Hampstead, en L. M. Nesbet, reisverslaggever van Bea Verb rook bladen, die uit Addis Abeba naar Londen terugkeerde. De Duitscher G. A. Flohr was directeur van een metaalwarenfabriek te Worms. Ook hij was gehuwd. Hij had passage besproken tot Frank furt. D> twee Engclschen hadden doorge boekt naar Londen. Zaterdagmiddag op Schiphol Men wachtte op de „Rietvink", Toen kwam de vreeselijke tijding over de „Gaai" Naarmate Zaterdagmiddag het uur na derde, waarop de „Rietvink" op Schiphol verwacht kon worden met aan boord de zoo gelukkig geredde passagiers en beman ning van de „Maraboe", werd het al voller in restaurant en hall .van het stations gebouw der K.L.M. En voor de weinige ingewijden, die fluis terend ervan op de hoogte werden gesteld, was het een verbijsterende en schier onge looflijke tijding, dat juist op dat oogenblik een nieuwe ramp de K.L.M. had getroffen, van grooteren omvang dan ooit tevoren. Wederom was een Douglas-toestel, de „Gaai", op de terugreis van Milaan boven het moeilijke Alpen-gebied van de St. Bern- hard, neergestort en alle inzittenden, niet minder dan dertien, waren om het leven gekomen. Vier leden van de bemanning, waaronder een der jonge meisjes, die per 1 Augustus pas in eigenlijken dienst zouden treden, als stewardess, een jongetje van elf jaar en een dame, echtgenoote van den heer Philips uit Vuglit bij Den Bosch. Weldra verspreidde 't vreeselijke nieuws zich ook onder de bezoekers, die er slechts fluisterend over durfden spreken, elk in de meening, dat zijn buurman er nog niet van op de hoogte was, en nog niet geloovend, dat het alles waar kon zijn. Inmiddels was liet apparaat der K.L.M. reeds in werking om zoo spoedig mogelijk de juiste toedracht van het ongeluk te we ten te komen. Zoowel de stationsdienst als de vliegdienst waren in actie en de direc teur der K.L.M., de heer Plesman, de onder directeur de heer Guillonard, en de secreta ris der directie, de heer Hans Martin, die hevig ontsteld het vreeselijke nieuws had den ontvangen, hadden onmiddellijk al hun zelfbeheersching weer noodig om de maat regelen te nemen, die noodig waren. Tegen half zes kon de heer Martin den aanwezigen journalisten dan ook reeds eenige mededeelingen doen en korten tijd later werden de persmenschen, die in ver band mét de aankomst van de „Rietvink" in grooten getale op Schiphol waren, uitge- noodigd voor een bijeenkomst in 't gebouw van den vliegdienst, waar deze mededeelin gen door den heer Plesman werden aangevuld en zoo noodig gerectificeerd. Hierbij werd hij onderbroken door een tele foongesprek uit Den Haag, waar de Minis ter van Waterstaat, Ir. Van Lidth de Jeu de nadere inlichtingen vroeg en zijn deelneming uitsprak met. de nieuwe ramp, die de K.L.M. had getroffen. Ook minister president Dr. C o 1 ij n betuigde telefonisch zijn deelneming bij deze nieuwe ramp, die de K.L.M. trof. Het onderzoek naar de ramp Wordt door verschillende instanties ingesteld De heer Piek, agent der K.L.M. te Milaan, is onmiddellijk na het bekend worden van het vergaan van de „Gaai" naar de plaats van de ramp vertrokken, terwijl de hoofd inspecteur van de K.L.M., de heer Moes, die toevallig te Frankfurt was, inmiddels te Zijrich is aangekomen en van daar is door gereisd in gezelschap .van den directeur van de Swissair. Uit Amsterdam zijn Zaterdagavond met den nachttrein naar Bazel vertrokken de heeren Van der Heide, Inspecteur voor de Luchtvaart, en Dr. Ir. van der Maas, van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Ook van de luchthaven Dijbendorf bij Zu rich zijn onmiddellijk deskundigen van het Zwitsersche Luftamt naar de plaats van de ramp, ongeveer vijf uur rijden per auto van Zijrich uit, vertrokken, terwijl ook de Zwit sersche Luchtvaart Maatschappij Swiss Air haar medewerking in elk opzicht verleende. i(Voor het voorloopig resultaat van dit onderzoek zie men pag. 1) Het stoffelijk overschot der slachtoffers komt naar Nederland De firma Innemeé te Den Haag heeft van de K.L.M. opdracht gekregen voor het trans port van het stoffelijk overschot van de slachtoffers van die „Gaai"-ramp te zorgen. In verband hiermede is één dier directeu ren der onderneming Zaterdagavond naar Zwitserland vertrokken ten eindje de noodige maatregelen te treffen. -DUITS CHLAND VRAJ-tKSWJK -2.WITS ERL-Ar*"D JSENEVE l.„ DE INDRUK IN DEN HAAG Een onderhoud met den directeur der K.L.M. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur, De telefoon rinkelt. Hallo? Weet ge het al?. Wat? De „Gaai" van de K.L.M. is vanmiddag op de thuisreis van Milaan verongelukt. Bij San Bernardino naar beneden gevallen. .Ver pletterd. Alle inzittenden, 13 mensohen, zijn omgekomen. &til ging de hoorn weer op de haak Even wordt een npmscK d'oor zulk' een tijding neergeslagen. Zij treft met geweldige kracht. Vooral onder de omstandigheden, die we binnen enkele maanden met betrek king tot. de K.L.M. hebben doorgemaakt.. Tn een flits klieft de heugenis aan de rampen van Uiver en Leeuwerik door den geest en onmiddellijk sluit aarbij aan hetgeen nu bin- nen een week aan tragiek zich heeft vol trokken: Kwikstaart vernietigd (met Zes slachtoffers); Maraboe verongelukt met be houd deir opvarenden en nu geheel onver wacht weer de Gaai neergeploft, waarbij 13 menschenlevens verloren gaan. We zijn ieder oogenbliik in gevaar. En toch we aenken er nauwelijks aan. Is niet de Rietvink" bijna thuis van ee: cord-tocht vice versa Schiphol-Perzië En we denken verder. Aan de velen daar op Schiphol, die in spanning en blijdschap den terugkeer der wonderlijk bewaarden in Boesjir afwachten en aan hen, die de aankomst van de „Gaai" verbeiden, maar hun geliefden nimmer le vend meer zullen aanschouwen. Daar vaart iets snerpend pijnlijks en be klemmends door de ziel. Het leven is een damp, ieder uur wenkt de dood. De waarschuwingen zijn vele en klinke luide. Dringen ze door tot den mensch, dde zich de veroveraar van de lucht waant, die de techniek aanbidt en zich groot waant, maar zijn kleinheid, beperkt heid en afhankelijkheid telkens weer on dervindt? Een nieuwe waarschuwing is er weer. Hooger Macht doet als 't ware dreunend ons in de ooren klinken: gij groote en toch beperkte mensch, weet en besef de be grensdheid van uw kennen en kunnen cn doordring u van de broosheid des levens. Eén schijnbare nietigheid en uw trots ligt in puin voor aller oogen en uw levenslamp wordt uitgebluscht. En zal dan kunnen worden gezegd, dat voor U de dood een poort des on vergank elij ken levens is? In de stad Met groote snelheid heeft het gerucht van de nieuwe ramp, waar-dooi- de K.L.M. getroffen is, zich in den namiddag van Za terdag door de stad, die vol was van zon en Zaterdagmiddagrust, verbreio. Bulletins brachten het rampspoedig bericht al ras naar de buitenwijken. In de binnenstad ging het als een loopend vuurtje rond, nadat de dagbladen de eerste schaarsche mede deelingen voor hun ramen hadden gepubli ceerd cn per extra editie verspreid. Ten kantore van de K.L.M. zat alles in diepe verslagenheid ter neer. De heer Plesman en de overige leden der directie waren er niet. Allen naar Schiphol, waar echter reeds 'de vréugde had moeten vluchten voor de stille overweldigende ma jesteit des doods. - Geen nader nieuws kon men ons geven. Alle berichten gingen dadelijk door naar Schiphol. Wat men wist was een bevesti ging van hetgeen telegram en. radio reeds hadden gemeld. Zouden we wachten? De directeur kon voorloopig nog niet io Den Haag worden verwacht. Onderwijl kwa men reeds minister Deckers met zijn adju dant en anderen om hun deelneming te be tuigen. Ook zij moesten tevreden zijn met dc sobere mededeeling van directeur Ples man: „de Gaai verongelukt op de Italiaan- ache grens, kort na de opstijging van Talie- do, -het vliegveld van Milaan, vanwaar het toestel volgens dienstregeling om 11.30 ver trokken was. Dertien slachtoffers: „vier per sonen van de bemanning, negen passagiers". Reeos hadden talrijke belangstellenen zich onderwijl voor het gebouw van de K.L.M. verzameld. Druk werd ernstige ramp besproken. Menigeen wist den bedachtzamen luisteraar precies te vertellen wat eigenlijk de technische oorzaak van het gebeulde was. Tot vrij laat in den avond groepten óe mensohen bier samen. Nieuws kon bun niet worden meegedeeld. De hoop op nadere berichten en het meeleven met onze zwaar getroffen nationale Luchtvaart onderneming zijn echter in staat veler ge duld in bijzondere mate te rekken. Men mag daar zeer zeker waardeering voor hebben. Onderhoud met den heer Plesman Eerst veel later op den avonid legen dé verwaohtingen in bleek de heer Plesman bereikbaar èn werd een kort onderhoud met hem moge lijk. Diep was hij onder den indruk van het gebeur-r de. 1 Hij gaf een re sumé van de in gekomen berich ten, zooals die waren medege- j deeld aan de pers op Schiphol. De gezagvoerder was een uitnemend pi loot, die de route A'damMilaan reeds twintig keer had gevlogen. De plaats, waar het ongeval is ge beurd, ligt ook precies in de route. Hoe het gelieurd is, zal- ook in dit geval wel nooit volkomen opgehelderd worden. Het laatste bericht, van de „Gaai" ontvangen, is een radio-mededeeling aan Milaan, waarin de marconist seinde, dat hij de antenne zou inhalen. Dit wijst op een onweersbui, waarin de machine zou zijn te rechtgekomen. Bovendien zou diit de verkla ring zijn voor biet feit, dat de „Gaai" zoo laag vloog. In den regel is men op diien afstand an Milaan reeds op grootene hoogte. Slechts ij zeor hélder weer kan die piloot wel eens iels lager vliegen, doch als regel verkiest hij zoo spoedig mogelijk zijn hoogte ttó nemen. Behalve de overneming van dc lijn AmsterdamMilaan door de Duitsohe Lufthansa zullen geen wijzigingen in den dienst der K.L.M. komen. Ook zal de K.L.M. geen verandering brengen in het type machines, waarmee gevlo gen wordt. Volgens den heer Plesman zijn de ongevallen van den laatsten tijd alle zoo geheel verschillend en on der absoluut andene omstandigheden gebeurd, dat hieruit geen enkele con clusie te trekken valt ten aanzien van IA. Plesman 20 Juli 1935, Nog is de rampenweek der luchtvaart niet ten ende Wanneer de Rietvink keert naar Schipholwaar men wacht De van de Maraboe gelükkiglijk geredden, Met blijde dankbaarheid naar 't vaderland gébracht Terwijl de vreugde groeit omdat het weerzien nadert En opgewekt gesprek het lange wachten kort Valt de genadeslag op 't hart van onze vliegers, 't Verpletterend bericht: de Gaai is neergestort!. Er zijn geen woorden voor die zouden kunnen zeggen Hoe groot ons meegevoel is met de K.L.M., Met de betrekkingen van allen die daar vielen, Het hart is ons te vol; hier weigert onze stem God geve troost aan hen die Hij dit leed doet 'dragen. God geve wijsheid, kracht en diepdoordacht beleid Aan hen die elke dag hun lijf en leven wagen In dienst van de techniek, in ongelijke strijd (Nadruk verbodenLEO LENS. (do machines. Of de drie vertoren1 toe stellen door dezelfde nieuwe types vervangen zullen worden, staat thans nog niet vast, Dc Swissair heeft dlireot het onderzoek tor hand genomen. De heer Plesman sprak zijn groot vertrouwen uit in de deskundigheid der experts van den Zwitser- sohen luchtvaartdienst. „Het eenige, wat wij kunnen doen aldus besloot de heer Plesman is tot een Seider te zeggen: besef je verantwoordielijiklheid blijf op je post en doe wat je kunt". Bijeenkomst van K.L.M.-leiders Om door gezamenlijk overleg een weg te zoeken Gisteravond heeft directeur X. Fles- man in een der lokalen van den teclhni- schen dienst op het vliegveld Schiphol een langdurige vergadering gehouden, waaraan deelnamen alle chefs van diensten, de heer Hans Martin, chef van de Indië-lijn, Guilonard, onder-direc teur; Aler, chef-van de vliegdienst; Spit chef van de technische dienst, benevens alle beschikbare piloten. Na afloop het .was toen ver voorbij mid dernacht heeft een redacteur van het N. v. d. D., "directeur Plesman gevraagd of hij eenige mededeelingen kon doen over het geen daar verhandeld was. De heer Ples man zeide, dat er geen besluiten waren ge nomen. „Wij hadden behoefte in deze harde da gen eens bij elkaar te komen, om te over leggen, wat gedaan moet worden, or moeilijkheden te overwinnen. Het is j om in de dagen, die wij thans beleven, eens met elkaar van gedachten te wisselen door gezamenlijk overleg een weg te zoeken. Men moet het beschouwen alsof een vader zijn zonen bij elkaar roept, wanneer de heele familie in moeilijkheden is gekomen en men schouder aan schouder moet staan om dien tijd het hoofd te bieden. Maar be sluiten Zijn er niet genomen. Wij hebben van gedachten gewisseld en de rampen, die ons getroffen hebben, stuk voor stuk nage gaan, ten einde er leering uit te trekken voor de toekomst. En tevens voelden wij er behoefte aan, elkander te verzekeren, dat wij gemeen schappelijk onze alleruiterste krachten zul len inspannen, om deze zware dagen door te komen en onze toekomst te verzekeren. Meer kan ik er niet van zeggen, zoo ein digde directeur Plesman, De K.L.M.-dienst op Milaan Door de Duitsche Lufthansa overgenomen De, chef van dien Vliegdienst, die heer Aler, deelde Zaterdagavond mede, dat de K.L.M. heeft besloten haar dienst op Milaan tijdelijk tc staken. Toen zij die DuJitsdhe Luft hansa., met wie zij voor dezen dliensit een pool heeft gevormd, mededeelde, dat zij Maandag niet met een eigen machine naar Milaan vertrekt, heeft de Duitsohe Lufthansa zich onmiddellijk bereid verklaard dan in te willen springen en niet alleen voor het tra ject FrankfurtMilaan, doch ook voor het traject AmsterdamFrankfurt v.v. te willen zorgen. Zondag arriveerde op Schiphol een machine van de Duitsche Lufthansa, die Maandagochtend volgens de dienstregeling naar Frankfurt vertrekt. Op onze vraag, waarom de K.L.M. meende, den dienst op Milaan te moeten staken, ant woordde de heer Aler, dat men eerst wiide weten, wat de oorzaak vam het ongeval was, alvorens men den dienst, alsof er niets ge beurd was, voortzette. Als er na elkaar drie ongevallen gebeuren van een omvang als hD&r het geval was, is er alle reden om even na te gaan, wat er precies aan de hand kan zijn en even het tempo te verminderen. Op de tegenwerping, dat men dan ook an dere diensten zou kunnen stopzetten, ant woordde de hleier Aler, dait het een begrijpe lijke psychologische reactie was, dat men juist den dienst op Milaan, met zijn moei lijke Alpenroute, staakte. Laatste vliegtuig naar Londen Kon Zaterdagavond wegens defect niet doorgaan Het Fofcker-Douglasvliegtuig „Toekan" P.H.-A.K.T., dat Zaterdagavond tc 21.27 uur van Schiphol startte voor de laatste vlucht volgens de dienstregeling naar Londen, waar het toestel te ongeveer 11 uur op Croydon behoort aan te komen, versoheen te ongeveer 10 uur, d"us ruim een half uur na het vertrek piotseling weer boven Schiphol, waar de landingsltiohten werden ontstoken en het Jiegtuig een vlotte landing maakte. liet bleek, dat enkele instrumenten voor h'et blinidviliegen niet goed hadden gefunc tioneerd, waarom de bestuurder, de bekende K.L.M.-piilioot Event van Dijk, er de voorkeur aan gaf, medle met het oog op het slechte weer, niet door te vliegen en naar Schiphol terugkeerde. Ongeveer tegelijkertijd arriveerde op Schip hol het dienstvliegtuig uit Brussel, de „Kie viet", eveneens een Douglas-vlfegtuig, en even heeft men overwogen, de dienstvluoht naar Londen door te zetten met deze ma chine. Ten slotte heeft men echter hiervan afgezien, zoodat de laatste vlucht ven den dienst op Londen Zaterdagavond niet is door De Zondag op Schiphol Lijndiensten normaal verloop. Geen rondvluchten boven Amsterdam De gewone lijndiensten hebben Zondag op Schiphol (uitgezonderd dan die op Milaan) een normaal verloop gehad. Van de gebrui kelijke rond vluchten boven de hoofdstad, imoest, in verband met. de bezetting dér diensten, evenals de vorige week op enkele dagen ihet geval is geweest, worden afgezien Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is een 21-jarige motor rijder, die naar ooggetuigen verklaren, mee een vaart van ongeveer 60 K.M. in de Meeuwen laan reed, by het passeeren van een bocht bij de Hamerstraat tegen een boom gereden. Met een zware hoofdwonde is het slachtoffer in be- wuoteloozen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. De motor werd geheel vernield. In de Ferdinand Bolstraat is een jarige vrouw door een auto aangereden. Zy is ter observatie in het Tesselschadeziekenhuis opgenomen. By Den Haag heeft op derf Rijksweg tusschen Delft en Rijswijk, ter, hoogte van de wielerbaan, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een taxi, bestuurd door den chauffeur P. J. v. W., uit Den Haag, kwam daar in bot sing met een auto uit Rotterdam, bestuurd door den heer v. d. W. De heer v. d. W. en een in de auto zittende dame, mevr. R., uit Rotterdam, werden gewond. Mevr. R. bekwam een lichte hersenschudding en de heer v. d. W. liep verschillende kwetsuren op. Beiden zy'n naar het ziekenhuis vervoerd. Zoowel de auto als het taxi werden zwaar beschadigd. Doodelijke auto-ongelukken Zaterdagmiddag heeft op den Soestdpker Straatweg te Bilthoven, een doodelyk ver keersongeval plaats gehad. Een auto, bestuurd door mevr. K. v. K., uit Baarn, reed van Bilt hoven naar De Bilt. Voor haar reed de wiel rijder F. van D., uit Utrecht. Daar mevr. van K. voor een tegemoetkomende wagen moest uit wijken, slipte, haar wagen, waardoor de wiel rijder werd aangereden; Het slachtoffer klaag de over inwendige pijnen. Hy werd direct met een ziekenauto naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij kort daarop overleed. De politie stelt een on derzoek naar de oorzaak van het ongeval in. Zondagavond omstreeks acht uur had op den Ryksweg AmsterdamAmersfoort, ter hoogte van ^Jaarn, een ernstig ongeluk plaats. De 75-jarige heer Tïffelen, die den weg wilde oversteken, sloeg geen acht op een naderende personenauto uit Amersfoort, met het gevolg dat hij door de auto gegrepen werd. De man "'as bijna op slag dood. De man was verpleeg- by het Leger des Heils te Baarn. Zondagavond omstreeks tien uur is te U b- e m a tusschen Assen en Vries een 70-jarige man, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, by het ovensteken van den weg gegrepen door een auto, waarin vijf militairen gezeten waren, dde op weg waren naar Nieu- wersluis. De oude man werd op slag gedood. De auto reed tegen een boom en werd zwaar beschadigd. Twee der inzittende militarien lie pen verwondingen op. VERDRONKEN Door een elftal van een voetbalvereeniging uit Groningen, werd Zondag een uitstapje ge maakt naar het Sneeker Meer. Drie personen uit het gezelschap, die aan wal zouden gaan om eenig proviand te halen, geraakten te wa ter. De 27-jarige ongehuwde Rozema, ver dween daarbij onmiddellijk in de diepte. De beide anderen, die bewusteloos waren opge haald, konden na eenigen tyd weer bij kennis gebracht worden. HET COLPORTAGE-KWAAD Aan de overzijde van het IJ by 's Zomers Buiten en omgeving te Amsterdam zijn wederom colporteurs van de N.S.B. lastig ge vallen. Toen de politie tusschenbeide kwam, werd met steenen geworpen, waarop de gum mistok gebruikt .werd en de troep verspreid. Drie moorden op zijn geweten Door een halfbloed u»t Cayenne vesant" van de Kon. Ned. Stoomiboofc-My., dat op het laatst van de vorige week uit West* Indië te Amsterdam is aangekomen, een onvrij willige passagier aan boord, een halfbloed van Fransche nationaliteit, voor wien bij aan komst aan de Surinamekade een celwagen ge reed stond, in afwachting van zyn transport naar Leeuwarden voor het ondergaan van een vonnis, waarby hij tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld. Voor zoover onze inlichtingen strekken, heeft deze man niet minder dan drie moorden op zyn geweten. De eerste pleegde hij in Frankryk, als gevolg waarvan hij naad' Cayenne werd verbannen. Na daar vier jaren te hebben doorgebracht, wist hij, na een op zichter te hebben vermoord, naar Surinaamsch' grondgebied te ontsnappen. Een derde moord daar gepleegd, bracht hem in aanraking met den Nederlandschen rechter, die hem tot le venslange gevangenisstraf veroordeelde. Voor het ondergaan van dit vonnis was hy naar 0113 land overgebracht. ERNSTIG RIJWIELONGELUK. Twee dames van ongeveer 60 jaar zijn op de Overtoom te Amsterdam by de Const. Huy- gensstraat by het oversteken van de weg door een wielrijder aangereden. Zy werden beiden omvergeworpen en bleven bewusteloos liggen. Beiden werden naar het Tesselschade zieken huis gebracht met een h3rscnschudding. DOOR EEN HOLLEND PAARD De manufacturenkoopman van B. te Dreu* mei werd door het op hol slaan van het paard, dat voor een kar was gespannen, van het voer tuig geslingerd. De man kwam voor het hol lende dier terecht, dat hem op de bores trapte!. Met zware verwondingen hebben omwonenden! hem naar een nabijwonenden geneesheer ge dragen. Zijn toeistand is zorgwekkend. Het hollende paard werd een eindweegs verdei! met veel moeite tot staan gebracht, ONDER HET ZAND BEDOLVEN Op het optrehoogde terrein in de nabyheii van 't Amstelpark Bad te Amsterdam bij dp Amsteldijk, is een jongen, die in een kuil aait het spelen was, door inkorten van het zan4 bedolven. Gelukkig werd het ongeluk gezien, zoodat dadelijk hulp bij de hand was om hern uit zijn benarde positie te bevrijden. Met eert zuurstofapparaat van het zwembad werd hyj bijgebracht. De G.G.D, vervoerde hem daarop naar zijn woning. Op 18 September van het vorig jaar Is op de Koudenhorn 'te Haarlem ingebroken in dei woning van de weduwe V. Er werd o.a. een geldkistje ontvreemd, waarin 2 spaarbank boekjes, 1 trouwboekje en andere papieren. Thans is door de Hilversumsche politie aan de Haarlemuche politie medegedeeld, dat kin* deren, die in het Spaanderwoud speelden een opengebroken geldkistje hebben gevonden, waarin nog enkele spaarbankboekjes en ande re papieren lagen. Het kistje bleek afkomstig te zijn van de te Haarlem gepleegde inbraak, Het geldkistje is naar Haarlem opgezonden, (GEVAARLIJKE STOEIPARTIJ Te Groningen heeft in het Noorderplanfi soen een ernstig ongeluk plaats gehatl. De 25-j. mej. A. P., uit Peizermade, die met een klein; kind, op een 25 M. hooge heuvel aan 't stoeien was, stortte plotseling naar beneden. Met zware inwendige kneuzingen en een hersen* schudding werd zij opgenomen en naar het R.-K. ziekenhuis te Groningen overgebracht. DE BOKSPRINGSTER VAN DURGERDAM Een 31-jarige vrouw, die met eenige vrieri* dinnen op den Uitdammerdijk onder Durgerdam was gaan bokspringen, is daarby komen te vallen. Met een gebroken scheenbeen 1 is zy in het Binnengasthuis opgenomen. MENSCHVERGODING Een lezer uit Den Helder schrijft óns* Heden werd op de Rijkswerf alhier van eert Duitsche firma he; bericht ontvangen van het overlijden van een der firmanten. Dit bericht bevatte onder de mededeeling van het overlijden de gedrukte woorden „Hij is ontslapen in Hitier". Een kras staaltje van menschvergoding. Kunst en Letteren. STEMMEN DES TIJDS De redactie kondigt een Ciisisnr aan, waarin zullen verschijnen: „Crisis en kolo- niën" door Dr H. Colijn; „Crisis en volks ziel" door Dr J. R. Slotemaiker de Bruine; „Crisis en kerk" door Dr F. W. Grosheide; „Crisis en wetenschap" door Dr W. J. Aol- deis; „Crisis en kunst" door Daan Jansen; „Crisis en Literatuur" door Dr C. Tbzelaar; „Crisis en zedelijkheid'' door Mr A. de Graaf; „Crisis en gezin" dóór P. J. Molenaar; „Grisis en jeugd" door J. C. Koningsberger; „Crisis en onderwijs" door H. W. Tilanusj „Crisis en staatkunde" door Dr L. W. G. Scholten: „Crisis en staatsfinanciën" door Jhr. Mr D. J. de Geer; „Crisis vakorganisa tie" door C. Snuaenk; „Crisis cn werkloos* heid door J. Schipper; „Crisis en handelspoli tiek" door Dr Mr P. A. Diepenhorst. STEUN AAN KUNSTENAARS Opnieuw heeft Prof. Huib Luns dit maal bij de opening van een tentoonstelling van affiches en boekverluchting gepleit voor süoun aan de kunstenaars. „Zij, die een lamp willen gebruiken aldus spreker kern achtig zullen er olie in moeten gieten", INTERNATIONAAL CONGRES Te Parijs heeft een internationaal Congres „ter verdediging van de cultuur" plaats ge ven den. Vertegenwoordigers van vele landen waren aanwezig. De heele opzet bleek sohrijft I-Iet Volk een propagandazaakje voor de Sovjet. VONDELKRONIEK Nr 3 Gepubliceerd wordt een document, waar uit we iets te weten komen over „Vondel als koopman". Prof. Molkenboer geeft een sa menvatting van zijn rede, te Keulen gehou den over „Vondels Keulsche jaren". B. v. d, Eerenb.-iemt vervolgt zijn rijke studiie over „Vondel en Engeland", en bespreekt speciaal 's dichters meening en uitingen over Crom well. De rubriek „Kantteekeningen" bevati tal van korte, maar aantrekkelijke bijdragen. Het tijdschrift, dat bijkans zijn zesde jaar gang heeft voltooid, is vitaal en verdient (fa belangstelling en steun van allen, die Vondel eeren. Uitgeefster is de W.B., Amsterdam. PAPINI heeft een werk over de Italiaanschie letter* kunde ter perse gelogd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2