Qvmw ^ciitsdjr (thnimnt De „Gaai" van de K. L.M. neergestort Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Nieuwe vliegramp, die alle vorige overtreft Alle dertien opvarenden omgekomen Het vliegtuig bij den St.Bernhardpas te pletter gevallen Hoe de „Gaai" verongelukte Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten I Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct iel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargano Abbertentieprijjen: NO. 5531 MAANDAG 22 JULI 1935 Van 1 tot 5 regels1.17 Elke regel meer 0.22 7i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên pgr regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 - Een vreeselijke ramp heeft opnieuw onze K.L.M. geteisterd. Wel zelden heeft een Jobstijding zulk een verpletterende indruk gemaakt als het sombere bericht, dat Zaterdag laat ih den middag door den aether tót ons kwam. De ,-,Ga$i" verongelukt.in de. St. Bernardpas.waarschijnlijk, dertien dooden.... Bij 't vernemen van zulk een tijding houdt men evén den adem in.... Mis schien is 't wel zóó erg niet, hoopt men o-zoo graag. Toen de „Uiver" bij Albury verdwaald was geraakt, werd 'n oogen- blik ook 't ergstegevreesd. En toen werd die bange vrees weggevaagd door uitbundige blijdschap, waarin heel 't volk deelde. Wié wëetmisschienEen van Öe eerste berichten meldde: het is* nog rriet bekend of er overlevenden zijn. Wie weet.... Maar een uur later stond 't wel voer ieder vast, dat Zaterdagmiddag daar boven den J pas van den Grooten'St. Bernard zich een ontzettend drama heeft afgespeeld, dat inderdaad niet minder dan dertien menschenlevens eischte. 't Is precies zeven maanden geleden 21 Dec. 1934 dat de „Uiver" in de Syrische woestijn verongelukte, bij Vvelke ramp 7 slachtoffers waren te be treuren. Op 6 April j.L stortte de „Leeuwerik" neer in het heuvelland schap van Sauerland, waarbij eveneens 7 menschen om 't leven kwamen. Ver leden week Zondag volgde de „Kwik staart" in de droeve rij: 6 dooden. En nu komt in deze vreeselijke climax de ondergang van de „Gaai" alle vorige rampen overtreffen. Er zal gistermorgen ïn Nederland wel niet één kerkdienst zijn gehouden, waar de droeve ramp in gebed of pre diking niet werd herdacht. En overal werd den Heere gesmeekt of Hij wil gedenken de nagelaten betrekkingen van hen, die op zoo vreeselijke wijze hun levenseinde vonden. Maar ook is gewezen op de kleinheid en nietigheid van den mensch, wiens vernuft de lucht veroverde en die zoo vaak meent ook daar onbeperkte heer schappij te kunnen voeren. En toch telkens blijkt: de mensch is niets. God alleen is groot! We zeggen en schrijven dat zoo vaak, maar staat 't ons wel immer als on wrikbare realiteit voor oogen? Zeker, wij gelooven, dat God in Zijn gemeene gratie den mensch met mach tige gaven van kennen en kunnen heeft toegerust, en dat wij van die gaven een dankbaar gebruik mogen maken. Maar in kritieke, beslissende oogen- bjikken blijkt telkens weer, dat die machtige mensch toch eigenlijk niets is. Ach, hoevele malen moesten we daar aan in de laatste maanden herinnerd Worden! We denken aan de echtgenooten, de kinderen, aan al de in rouw gedompel de families van de dertien „Gaai"- slachtoffers. Wat zijn menschelijke woorden arm en leeg en onmachtig om hier troost te bieden. Gód sta hen bij! Drie-en-dertig menschenlevens, vijf zeer ernstige vliegongelukken in zeven maanden tijds 't zijn benauwende cijfers en feiten, die veel hebben te zeggen. In de eerste plaats tot onze K.L.M. en al de instanties, die op luchtvaartgebied iets te zeggen hebben. Maar ook zijn 't ernstige roepstem men voor heel ons volk, dat op 't ge bied der luchtvaart een vooraanstaande plaats inneemt. Elke nieuwe verkeersmogelijkheid vraagt slachtoffers, leert de geschiede nis van de laatste eeuw. Maar de luchtvaart zal voorloopig toch zeker wel tot de gevaarlijkste ter reinen blijven behooren, gelijk de laat ste gebeurtenissen angstig duidelijk be vestigen. ■Mogen Overheid, luchtvaart-instellin gen en heel ons volk op die ernstige roepstemmen acht geven! HET OFFICIEELE BERICHT De officieele lezing die de heer A. Plesman, directeurvan de K.L.Monder voorbehoud van de juistheid der door hem zelf ontvangen inlichtingen, van het gebeurde Zaterdagavond gaf, was de volgende: „Het Fokker-Douglas-toestel P H.-A.K6., de „Gaai" was op den gewonen tijd vanmorgen te 11.56 uur uit Milaan vertrokken om via Frankfort naar Amsterdam te vliegen in den dienst, die door de K.L.M. tezamen met de Deutsche Lufthansa wordt onderhouden. Het ongeluk is te 12.30 uur gebeurd, ongeveer honderd kilometer ten Noorden van Milaan boven de pas van den Grooten St. Bernhard, op een hoogte van ongeveer 2100 Meter. Het was slecht en stormachtig weer en ooggetuigen, die op deze hoogte aan het werk waren, verklaren, dat zij gezien hebben hoe het toestel in een wolk vloog, er uit kwam en weer terugkeerde :in de richting van het dal, waarbij het opnieuw in een wolk terecht kwam en toen tegen, den kalen rotswand.is gevlogen. Met de snelheid waarmee deze Douglas-vliegtuigen vliegen, moest deze botsing noodlottig worden en werd het toestel geheel vernield. Een ontploffing heeft zich niet voorgedaan en ook is' het toestel niet in brand gevlogen. Alle dertien inzittenden waren echter om het leven geko men. Blijkens de mededeelingen der ooggetuigen is het wrak niet op een ontoegankelijke plaats terecht gekomen en kon men het vrij spoedig bereiken. Het stoffelijk overschot der dertien omgekomenen is dan ook eenigèn tijd later overgebracht naar San Giacomo, een in de St. Bernhard-pas gelegen dorpje, nog op Zwitsersch_gebied en dicht bij San Bernardino." de „Gaai" in het prachtige dal hij San Bernardino Resultaat van het onderzoek Het toestel niet tegen bergwand gevlogen, doch bij noodlanding waarschijnlijk met transport kabel in aanraking gekomen De heer M o e s, inspecteur der K.L.M., die Zaterdag, nadat de vliegramp met de „Gaai" bekend was geworden, zich van Frankfort naar Milaan had gespoed, heeft gistermid dag een telefoongesprek met den heer Ples- man gehad en daarbij eenige bijzonder heden medegedeeld over het ongeluk. Daarbij is gebleken, dat de veronder stelling, welke Zaterdag op grond van de ontvangen beriehten geuit werd, nl., dat de Gaai tegen een bergwand gevlo gen zou zijn en verpletterd, niet juist is. De feiten, welke door den burgemees ter van Mesocco waren medegedeeld, zie het bericht hierboven werden door den heer Moes thans grootendeels be vestigd, Op grond van zijn bevindingen ter plaat se en ook op grond van de verklaringen van ooggetuigen en bewoners van de streek meende de heer Moes, dat de laatste oogen- blikken voor het ongeluk zich ongeveer als volgt hebben toegedragen: De „Gaai" is "over de. Sint Bernard-pas ge vlogen en kwam toen uit Zuidelijke richting- in het dal. De piloot vloog over dit dal en moest toen over een tiveede bergpas vliegen. Deze pas vond hij gesloten. Er was zwaar was. Slagregens en onweer maakten het on mogelijk door den tweeden pas te komen. Er zat toen voor den piloot niets anders op, dan zijn machine te draaien en terug te keeren. Dit gelukte hem en hij vloog het dal weer terug naar de Sint Bernard-pas. In die tijd 'was echter door het noodweer, dat in die streken Zaterdagmiddag heerschte, ook de Sint Bernard-pas dichtgetrokken, zoodat hij daar ook niet meer doorkon. De „Gaai" was dus in het dal gevangen en het eenige wat den piloot overbleef was een landings terrein te zoeken, waar hij zijn machine zoo goed mogelijk aan de grond kon zetten. Van der Feyst heeft toen zijn landingsklep- pen uitgezet, wat erop wijst, dat hij snel heid trachtte te verminderen. Zijn \vielen heeft hij ingehouden, om op de buik van de machine te kunnen landen. Deze methode is natuurlijk niet zonder gevaar, doch wordt meer toegepast. Men veripindèrt de snelheid zooveel mogelijk en laat dan het"toestel met ingetrokken wielen opde grond glijden. Deze feiten, welke op het wrak van de „Gaai" duidelijk .te constateeren wa- ren, bewijzen, dat Van der Feyst om laag wou. Hij heett een klein plekje op gemerkt in het dal, dat hem nog het meest geschikt voorkwam om zijn nood landing te beproeven In 't midden ston den een huisje en eenige boómen en daarlangs heeft de piloot getracht zijn machine neer te zetten. Öf dit gelukt zou zijn kan niemand zeggen. Zeker is, dat op 't laatste oogen- blik nog iets gebeurd is, waardoor aan d© pogingen van Van der Feyst een noodlottig einde is gemaakt» Volstrekte zekerheid daaromtrent is en niet. Maar naar alle waarschijnlijkheid heelt de vliegmachine een kabel van een transportbaan geraakt en is toen door de geringe snelheid recht naar be neden gekomen en met de neus de grond ingeboord. De heer Moes heelt nog kunnen consta* teeren, dat de piloot de beschikking heelt gehad over zijn beide motoren en dit doet do vraag rijzen: „Waarom was van dec Feyst in het dal en waarom vloog hij zon laag?" Onze piloten vliegen altijd boven de" ber> gen, zoodat men de hoogste toppen onder zich ziet liggen en zeker zal men dit doen met slecht weer. Het probleem voor den heer Plesman en voor den vliegdienst der K.L.M. is dan ook: „Welke dwingende redenen waren er voor van der Feyst om tusschen de bergen door te vliegen inplaats van er overheen?" Dat er een dwingende reden voor moet geweest zijn, staat volgens den heer Plesman vast» aangezien van der Feyst te goed bekend was met de gevaren, welke verbonden zijn met het vliegen tusschen de bergen en door de bergpassen. Van Zwitsersche zijde heeft men, deelde de heer# Plesman nog mede, kritiek uitge oefend op Van der Feyst omdat hij zich tusschen de bergen gewaagd had. Voor men hier echter een oordeel over velt, zal men eerst moeten weten, wat den piloot dwong om zoo laag te vliegen. En dit, zoo voegde do heer Plesman eraan toe, zal misschien wel altijd een raadsel blyven. Met den heer Moes is ook de heer Piek, de vertegenwoordiger van de K.L.M. in Mi laan, op de plaats van de ramp aangeko men. Voorts is daar ook de heer van Hoo* genhuyze, een der afdeelingschefs van da K.L.M. die zijn vacantie aan de Italiaansche meren doorbracht en gisteren zich dadelijk naar San Giacomo had begeven. Wij vroegen den heer Plesman nog, of dit ongeluk verdere beperking der K.L.M.-dien- sten noodzakelijk maakte. De directeur zei- de, dat tot verdere beperking, als welke reeds bekend was, nog niet besloten was, (Zie vervolg blz. 2) (Dit was de officieele lezing over het ontzettend ongeval en ze was een vol komen bevestiging van vorige berichten, die per radio en bulletin waren bekend gemaakt. Alleen blijkt uit latere berichten, dat het toestel niet tegen een rotswand is .gevlogen.) Wat ooggetuigen vertelden Slechts één der inzittenden leefde nog Ooggetuigen, die de „Gaai" in zijn laatste oogenblikken hebben gezien het vliegtuig bevond zich toen bij het Kurort Pian San Giacomo, tusschen San Bernardino en Me socco in 't kanton Tessin verklaren, dat het vliegtuig kwam uit de riohting Milaan en vloog in de richting van de pas. Het keerde te ruim half één terug, waarschijn lijk in veaband met het hevige onweder, dat er op dat moment woedde. Het toestel zette toen koers in de richting van het Laghetto d'Osso. Plotseling hoorde men een sirene en even later een doffe knal. Tegelijkertijd zag met het vliegtuig om zichzelf draaiend naar beneden vallen. De oog getuigen uit San Bernardino konden daarna niets meer van het vliegtuig zien. Men heeft de Indruk, dat de be stuurder van het vliegtuig getracht heeft, nabij het Laghette d'Osso een noodlanding te maken, want het vlieg tuig is in het dal neergekomen. Alle inzittenden van het vliegtuig zijn gedood; de stewardess leefde nog toen hulp ter plaatse kwam, doch terwijl zij nit de puinhoopen werd bevrijd, gal zij de geest. De lijken werden geborgen 'door Roode Kruis-personeel uit het kanton Tessin en zijn voorloopig in een berghut neergelegd Ook de politie uit het kanton Tessin was spoedig ter plaatse en heeft de omgeving van de plaats van de ramp afgezet. Behalve de beide arbeiders, die in de buurt aan het werk waren, en zich naar 't dal .hebben gespoed, om de mededeeling te doen, waarna zij weer naar het vernielde toestel terugkeerden, heeft ook een chauffeur van de postautodienst, die passeerde, ge- ruimen tijd bij het wrak van het toestel vertoefd, zonder echter eenige hulp te kun nen bieden. Door de bliksem getroffen? Wat de burgemeester van Mesacco vertelde Zaterdagavond had oen bijzondere corres pondent van het A.N.P. een onderhoud met den heer Tognola, burgemeester van de •gemeente Mesaoco, binnen welker gebied ook San Bernardino en San Giacomo gele gen zijn. De burgemeester was onmiddellijk na de ramp gewaarschuwd en was nog zeer onder de indruk van heteeen hij gezien had. Het vernielde toestel moet plat tegen de grond zijn geslagen, want terwijl de bovenkant van de cabine intact was, was de onder kant geheel ingedrukt. De cabine was van achteren naar voren in elkaar geschoven, en ook de cockpit was op deze wijze ineen gedrukt, zoodat alle inzittenden waarschijn lijk met groote kracht in hun stoelen be kneld zijn geraakt De meeste lijken waren dan ook onherkenbaar verminkt. Twee land arbeiders, die in de onmiddellijke nabijheid aan het werk waren geweest, en onmiddel lijk na het ongeval ter plaatse waren, von den nog slechts de jeugdige stewardess in leven, doch slechts na enkele minuten gaf zij de geest. Gezien de plaats, waar de machine is neergestort, is het aldus burgemeester Tognola onmogelijk, dat de Douglas tegen een bergwand is opgevlogen. Wel zijn er rotswanden in de buurt, doch het vlieg tuig had eenige malen rondgecirkeld boven de open ruimte en sirenesignalen gegeven, alsof het een noodlanding wilde maken Hoewel de open ruimte daartoe eigenlijk te klein is, hadden de ooggetuigen, die 't vlieg tuig volgden, gedacht, dat het toch wilde dalen, toen het plotseling neerstortte. Het plateau, waarop het terecht kwam, ligt op een hoogte van circa 1100 meter boven de zeespiegel. Onder de bewoners veroorzaakte het ge beurde groote ontsteltenis en alle dorpen uit de omgeving liepen uit naar de plaats van de ramp. De burgemeester zorgde dan ook terstond voor een afzetting van land- jagers en ZwMsersche grenswachten uitBel- linzona. Ook een Roode Kruis-colonne uit Bellinzona was spoedig ter plaatse en deze heeft, vaak met moeite, de lijken uit het wrak geborgen en per vrachtauto naar San Giacomo vervoerd, waar zij vannacht zijn neergelegd in de Katholieke Kerk en heden ochtend gekist zullen worden. Het wrak is onder bewaking gesteld. Tenslotte deelde de burgemeester ons mede, dat het boven de Pian San Gia como, op het tijdstip, dat de „Gaai" is neergestort, zeer hevig heeft geonweerd, zoodat, gezien de plotselinge wijze, waar op het toestel neerstortte, het niet ge heel onmogelijk zou zijn, dat het door de bliksem is getioffen. Aan de onder kant van de romp heeft hij een zwarte vlek waargenomen, die een schroeivlek Vier slachtoffers van de Gaai-ramp. Van links naar rechts: J. S. W. van der Feijst, gezagvoerder; R. Aafjes, meca nicienmej. A. E. Hermanides, stewardess; de heer S. Hoogstra, van Dordrecht Het wrak van tengevolge van blikseminslag zou kun- nen zijn, doch de heer Tognola achtte zich in deze te weinig deskundig om hieromtrent iets met zekeriïeïd te dur ven beweren. Wilde Van der Feijst een noodlanding maken? De meening van den Nederlandschen consul De Nedierlandsche consul te Lugaino, H. G. W. Baron van Wassenaer, die tegen half drie Zaterdagmiddag telefonisch van het ongeluk op de hoogte werd gesteld, was te gen half vijf ter plaatse aanwezig, 's Avonds na zijn terugkeer in Lugano, heeft de A.N.P.- correspondent een onderhoud met hiem ge had, waarin de consul het een en ander mededeelde. Ook hij was diiep onder den in druk van het gebeurde. Toen hij bij het wrak van de „Gaai" arriveerde, waren alle lijken hier reeds uit geborgen, waarvoor men het dak van de cabine had moeten opensmijden. De linkervleugel van het toestel lag tegen een boom aan en was gedeeltelijk afgeknapt. De beide motoren zaten nog in de vleugels, doch waren eveneens geheel in elkaar ge drukt, zooals in de cabine alle stoelen van achteren naar voren in elkaar gedrukt wa ren. Op vrij grooten afstand van het wrok vond men een der machtige wielen, dat was afgerukt van het landingsgestel. De Pian San Giacomo, waar het wrok ligt, is een kleine vlakte, een soort Alpenweide, waar doorheen het riviertje de Mesacco loopt en op slechts enkele minuten afstand de autowieg van Mesacco naar San Bernar dino „Als die piloot nog 40 meter had door gevolgen was hij tegen den rotswand te pletter gevolgen". Thans kan daarvan volgens hem geen sprake zijn. De piloot durfde blijkbaar bij het zware weer het gevaarlijke Alpen- parcours niet aan, of er was iets niet in orde met het toestel, zoodat hij een noodlanding wilde maken op die eenige plaats, die hem daartoe geschikt leek, de Piain San Giacomo. Hierop wijst niet alleen het cirkelen boven deze kleine vlakte, maar vooral het feit, dat bij onderzoek van het wrak de benzine- Hieraan is het wellicht ook te danken, dat bij de botsing met den grond geen brand is ontstaan. Vermoedelijk is bij de noodlanding de vleugel van het toestel met de boom, waar tegen het wrak rust, in aanraking gekomen en is daardoor neergestort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1