JUmm £>iitód)r (Cmran! VACANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijncnd Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken No. 5530 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbo* 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 20 JULI 1935 15e Jaarganc abbectentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeellngen van 1—5 regels230 Elke regel meer0.45 landelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Hoogstaand debat Voor de verantwoordelijkheid gesteld Na de rede van minister Colijn weten de politieke partijen in de Kamer pre cies, waar ze aan toe zijn. Op de meest hoffelijke wijze, in een vorm, welke niemand afstootte, heeft de Leider van het Kabinet vriend en tegenstander klaar en duidelijk gezegd, waarop men rekenen kan, maar ook, wat de Regee ring van de Kamer verwacht. Het is in ons parlement niet gebrui kelijk, dat een motie van vertrouwen in het beleid der Regeering gesteld wordt; Dr. Colijn gaf echter duidelijk te verstaan, dat hij en zijn ambtgenoo- ten op een gelijkwaardige uitspraak van de Kamer wacht, omdat de huidige Situatie onbevredigend is. Vast staat op dit oogenblik wel, dat het Bezuinigingsontwerp wordt aange nomen en men mag verwachten, dat zulks straks ook met het wetsontwerp inzake de vaste lasten het geval zijn. Maar dat is niet voldoende voor h kabinet. Het wil en mag en moet posi tief weten of het nog het vertrouwen der Kamer en speciaal van de roomsch- kath. fractie bezit. Het kabinet gelooft, dat het zijn werk zal kunnen voortzetten, als de Kamer zich tot zakelijke, opbouwende critiek bepaalt; maar dat geloof is er, tenge volge van de houding dér grootste groep in de Kamer in de laatste weken niet sterker op geworden. En waar Colijn er niet aan denkt om dictator te gaan spelen, maar in samenwerking met de volksvertegenwoordiging te doen, wat der tijden nood eischt, zal het kabinet .moeten weten of het nog het Vertrouwen der Kamer heeft. Duidelijker kon het al niet. Laat de roomsch-kath. fractie zich nu maar openhartig uitspreken. Zij dient posi tief en welomschreven te zeggen wat zij wil. Zij kan zulks in een motie vast leggen en wanneer deze dan afgewezen wordt, kan zij door aanneming der mo tie het kabinet tot heengaan dwingen. Ook de S.D.A.P., welke ongetwijfeld zich meer en meer van haar verant woordelijkheid bewust wordt, kan een uitspraak uitlokken door b.v. een motie van wantrouwen te stellen. De room- sche fractie kan dan kiezen of deelen. Hoewel de verdeeling van de buit groote moeiijkheden zou opleveren. Ziedaar de politieke beteekenis van de heldere rede van minister Colijn. Het kabinet verlangt een uitspraak over zijn beleid. Met ronde woorden, zoodat ook het land weet, waarom het eventueel zijn taak zou neerleggen. Echter, wie misschien zou juichen over de beslistheid, waarmee Dr. Colijn speciaal de roomsch-kath. fractie voor de verantwoordelijkheid stelt, zie daar bij niet over het hoofd, dat het kabinet begonnen is met zooveel tegemoet komendheid te betoonen, als maar even mogelijk was en dat zelfs nu over on dergeschikte punten nog gepraat kan ;worden. Wil men een brug slaan; de minister president heeft een wagonlading plan ken aangedragen om dat karwei tot een goed einde te brengen. Gewezen werd op de groote eenstem migheid, welke er steeds in het kabinet over het algemeen beleid geheerscht heeft; behoudens dan het vraagstuk der devaluatie, waarom minister Steen- berghe is afgetreden. Maar het moet toch heel wat zeggen voor Mr. Aalberse wiens positie verre van aangenaam is dat drie van zijn partijgenooten achtereenvolgens de leiding van economische zaken hadden (bijkans het brandpunt van het regee- ringsbeleid) en dat tusschen hen en de anderen nimmer verschil van inzicht openbaar werd. Dat bewijst duidelijk, dat het kabinet niet van richting behoeft te verande ren, om inzake de uitvoering van pu blieke werken, industrialisatie en in 't algemeen, wat men welvaartspolitiek noemt, te doen, wat financieel mogelijk en economisch verantwoord is. Minister Steenberghe meende, dat het zonder devaluatie niet meer ging; minister Gelissen heeft meer geloof in de mogelijkheid om door industrialisa tie succes van beteekenis te bereiken; is zijn optreden in het kabinet niet het klaarste bewijs, dat Dr. Colijn en zijn mannen gelooven, dat de verdwazing der wereld eens zal voorbijgaan en dat God op bidden en werken Zijn zegen wil geven? De bezuiniging is noodzakelijk; ten aanzien van de vaste lasten acht het kabinet zich niet gerechtigd in 't alge meen de hoofdsommen aan te tasten; tot het uiterste toe wil het de gulden gaaf houden; de grens der tegemoet- DE MAN DIE HET ROER HOUDT Klaarheid gegeven en klaarheid gevraagd Kameroverzicht (Van onzen parlementairen redacteur) Minister Colijn aan het woord. Dicht bezette tribunes en loges en drom men menschen voor de toegangen van Kamergebouw. De Kamerleden zijn in grooten getale present. Even wat klein goed afgedaan onder stemmengeroezemoes. Het woord is aan den voorzitter van den Ministerraad, kondigt de president aan. Dr. Colijn staat op te midden van al zijn ambtsgenooten. Het wordt snel. stil. Men voelt de span ning. Wat zal het worden? Rustig begint de minister zijn rede. Voor hem liggen de foliovellen met aan- teekeningen voor en passages waarop het aankomt uit zijn rede. Ze blijven vrijwel ongebruikt. De minister beheerscht het onderwerp volkomen. Hij beperkt ziGh tot de groote lijnen in zijn als steeds syste matisch opgezet betoog, dat uitgroeit tot een indrukwekkende rede, waarnaar bijna twee uren lang aandachtig wordt geluis terd. Elke passus, elke zin, elk woord, elke in tonatie, elk gebaar heeft beteekenis, heeft' zin, ook bij ontstentenis van alle u. terlij ke. zwaarwichtigheid, clie Immers dikwijls niet veel anders is dan vertoon. Hier staat de woordvoerder van een kabi net men voelt het dat weet wat het wil en wat het niet wil, maar tevens vol komen eerlijk en reëel wil zijn, elke fanta sie mijdt en nalaat eenige onvervulbare verwachting op te wekken. In de soms bewogen woorden van dezen leider beluisteren we het geklots van de hooggaande baren op de zee van 't wereld leven, die sinds lang door stormgetij diep bewogen wordt. Ongekend groot zijn de moeilijkheden. Ver worden ze door verre weg de mëesten onderschat. Toch staan ka pitein en -bemanning- in rustige kracht kloek op hun post, oók al begrijpen, stuur lui gian.den wal ên elders niet altijd hun bevelen en manoeuvres. Zij zijn bereid vol te houden, door te werken bij dag en bij nacht, maar slechts in vertrouwende sa menwerking met allen, op wie zij meenen te moeten kunnen rekenen. Ontbreekt dat vertrouwen welnudat de critici het dan beter doenl Maar laten we alle beeldspraak varen. Op schitterende, indrukwekkende wijze heeft minister Colijn het regeeringsbeleid verdedigd. Niet met mooie woorden, maar met ernstige soberheid en argumenten van niet te weerleggen kracht, voor wie de raagstukken van vandaag in hun groote lijnen, verwarrende ingewikkeldheid en in den innigen samenhang met het ontredder de wereldleven wil zien en voorts eerlijk erkent wat geschiedde om onze zeer ver armde volkshuishouding te stutten, maar tevens een open oog heeft voor hetgeen in dezen tijd volslagen onbereikbaar is. De ministerieele rede muntte uit door helderheid en duidelijkheid. Zij droeg ook het stempel der volkomen eerlijkheid. Voor wie niet op politieke sophisterijen belust is of wiens innerlijk bestaan er riiet op inge richt is om bij anderen steeds geheime be doelingen te veronderstellen, die in werke lijkheid volkomen afwezig zijn, bleef er geen enkele politieke vraag onbeantwoord. Heel precies werd de verantwoordelijkheid gebracht daar waar zij behoorde. Ook dat is een groote verdienste. Verwarrende ele menten bleven daardoor achterwege. We zullen 's ministers rede niet op den voet volgen. Zij behandelde eerst twee speciale pun ten. Den heer Albarda werd klare wijn go- schonken en het wel niet bedoelde gevaar van vertroebeling van het politieke water door de vragen van den heer Aalberse ovor het aftreden van minister Steenberghe, werd door een kort en bondigantwoord verijdeld. Het verweer van den minister tegen al lerlei valsch gerucht over de.crisis-werk zaamheid van het kabinet kwam ons-voor buitengewoon krachtig te zijn. Wie eerlijk wil zijn, moet erkennen, dat ontzaglijk veel gedaan is, veel meer cfarj allerlei critici van demagogischen en an deren huize den volke vertellen. Dat is zoo veel, dat indien weer niet telkens nieuwe millioenen om nood te lenigen waren aan gevraagd, het sluitend budget er voor 193G zou zijn. Dat bleek later uit de rede van minister Oud. De. drie katholieke ministers van Econo mische Zaken, die het kabinet-Colijn heeft gehad, zijn in hun werkzaamheid steeds gestehnd en nimmer belemmerd. De grootste moeilijkheid voor onze écono mische reconstructie is gelegen in het feit, dat omstandigheden en verhoudingen in de wereld nog dagelijks wijzigen en niemand kan zeggen hoe ver we moeten gaan met allerlei voorzieningen. Daarbij komt, dat alle landen, waarmee we nog een actieve betalingsbalans hebben, er op uit zijn dat overschot weg te werken. Men beperkt voortdurend onzen invoer,, tenzij we bereid zijn een grooter deel van anderer uitvoer voor-onze rekening-te nemen. Ook de beta lingsmoeilijkheden zijn oorzaak, dat we Wel uitvoeren kunnen, maar het niet doen, tjiu- dat we op geen betaling rekenen kunnen. Land- en tuinbouw, industrie en scheep vaart ondervinden van dat alles den terug slag. Geen middel blijft echter on-onder- zocht, dat mogelijkheid op verbetering kan openen. Wat men noemt de consekwente deflatie werd volkomen afgewezen, ter wille van recht en rechtszekerheid en het slaatscre- diet. Het kabinet was niet bereid aantasting van de hoofdsommen van schulden in het vaste-lasten-ontwerp te betrekken. Voor de economisch verwarde en verdeel de R.K. fractie was dit een duidelijk ant woord. We hadden men heeft het reeds gisteren kunnen lezen niet anders ver wacht. Ook weigerde het kabinet zich in dit ver band het alternatief: consekwente deflatie öf devaluatie te doen opdringen van een zijde, die eerst maar eens beginnen moe-st zich zelf op dit punt eerlijk uit te spreken. Ook aan de onjuiste beweringen over het Werkfonds werd in het voorbijgaan ecu eind gemaakt. De 60 millioen hebben een bestemming gevonden. Het kabinet is niet traag geweest, maar vooral de gemeente besturen blijven ten achter in het besteden van toegestane gelden. De minister gaf op dit punt welsprekende cijfers en do voor beelden, die daaraan beantwoorden zijn bekend. Industrieele projecten zijn er in grooten getale ingekomen; ze waren echter in ovc.r- grdote. meerderheid volslagen waardeloos en onbruikbaar. Het slot van 's ministers rede gold twee vragen van den heer Aalberse. Ook daarop was het bescheid volkomen helder. Het koppelen van het Vaste-lasten-ont werp. aan het Bezuinigingsvoorstel mi3t naar het oordeel van het kabinet allen zin. Dit laatste is ten allen tijde noodig. O. i. volkomen juist gezien. Daarom wordt dit verband ook niet aanvaard. Het stemmen tegeij het Bezuinigingsontwerp, omdat de. vaste-lasten niet zouden worden aanvaard, zal een conflict in het leven roepon. De ernst van dit conflict werd geaccentueerd door een hypothetische (on)mogelijkheid. De beteekenis was deze: onttrekt de R.K. fractie zich bij deze zaak aan de groepen, waarop het kabinet steunt, dan zal zij zelf daarvoor de verantwoordelijkheid hebben te "aanvaarden. Het kabinet acht dan den tijd om te gaan gekomen. Het is ook niet beteid door nieuwe concessies stemmen te k'oop.en. Zelfs zal moeten blijken, dat het kabinet het vertrouwen van de Kamermeer derheid nog bezit; bij de ondermijnende cri tiek, zooals die voortdurend wordt geoefend, kan niet worden voortgearbeid. Ook .deze.verklaring was volkomen dui delijk: Politiek zijn de zaken daarniee' scherp, maar zuiver gesteld. Ieder Weldenkend roensch zal dat eerbiedigen. Het was meer dan noodig met het oog op de min waardige cn voor ons besef minderwaardige wijze, waarop het kabinet buiten de Kamer in een groot' deel der R.K. pers wordt aangevallen mét bedoelingen, die nauwelijks verholen worden, maar die we allerminst ten vollo in het waarachtig belang van heel ons volk- kunnen achten. Op hoogst lichtvaardige wijze worden spanningen en verwachtingen in het leven geroepen, die. door niemand z,uilen kunnen worden weggenomen of be vredigd. .Zulk een tactiek is op den duur niet te dulden door hen, die de verantwoor delijkheid voor het regeeren dragen. De heer Aalberse heeft zich reeds in al- lirlei bochten ;moeten wringen om in eigen kring kool en geit te sparen. Dat is geen stijl voor iemand van zijn kwaliteiten en schept een situatie, die het parlement on waardig is en schade doet e We achten het verdienstelijk werk, dat het kabinet den moed heeft de noodzake lijke opheldering in den toestand te ver langen. Daarmee wordt een groot lands belang gediend. We wachten op den tweesprong rustig fioi antwoord af. Gaarne begeeren we een loyale samenwerking van alle welgezinden, maër er zijn ook in het politiek duidbare grenzen. We hopen echter, dat de grootste fractie in. ons parlement den moed zal vin den terug te keeren van. den gevaarlijken weg, waarop zij gekomen is. Het is nóg volkomen, mogelijk. Volhardt zij echter in het verzet tegen een vertrouwensvolle sa menwerking, die in onzen schier hopeloo- zen toestand onmisbaar is, dankome wal moet. Het kabinet zal alsdan geen verwijt kun nen treffen. Het heeft gedaan wat noodig is en mogelijk was. Het heeft samenwerking gezocht in ruime mate en is daartoe nog bereid. Wie dezen arbeid breekt laadt op zich een verantwoordelijkheid, die buitengewoon ernstig en groot is. Ook omdat hij onmoge lijk zal kunnen garandeeren, dat het in de toekomst anders en beter zal gaan dan tot dusver. Het vaderland moge voor zulk een kwaad worden behoed. Voor de rede van minister Oud moeten we naar het verslag verwijzen. Na de rede van den minister-president kwam zij ietwat in de schaduw te staan. komendheid is bereikt; op geen enkel punt (het Kameroverzicht zal er wel dieper op ingaan) liet Dr. Colijn iemand in het onzekere. Maar van een hooghartig afwijzen; van een misbruik maken van een sterke positie was nim mer sprake; het was Colijn op zijn best. Rustig in sterk Godsvertrouwen; zich bewust, dat God misschien nog een taak als regeeringsleider voor hem te ver vullen heeft; maar ook bereid om het werk aan anderen over te dragen, in dien daarmee het landsbelang gediend zou zijn. Dus geen spelen met de por tefeuille; maar ook geen weifeling bij het bepalen der houding. Kloek en waardig; men kan het niet anders wenschen. Dit debat staat op hoog peil. Het is en wordt gevoerd op een toon van hooge ernst. Geen interruptie knalt er door de zaal. Goedkoope aardigheden zouden geheel buiten de sfeer vallen. Zelfs zij, die waarschijnlijk zich weinig verantwoordelijk gevoelen voor het verloop der zaak, verstoren de ernstige stemming niet. Het landsbelang staat op het spel. Dat landsbelang is inzet en leidraad bij het debat. Geve God, dat de komende beslissingen onze volksgemeenschap geen schade mogen toebrengen. BELASTINGDIENST ontvanger dar dir. bel. enz. J. Pik la ver- plaatst van Ouddorp naar Vreeswijk en de ont vanger der dir. bel. enz W. A. van Sikkelerus Eergen op Zoom naar yiistsingsn Opheffing Nat. Crisis-Comité Blijft werkzaam tot 1 Mei 1936 In een bericht van het dagelijksch bestuur van het Nat Crisis Comité wordt medegedeeld dat besloten is tot opheffing en liquidatie van deze stichting, evenwel met dien verstande, dat de werkzaamheden van het comi té nog tot omstreeks 1 Mei 1936 op denzelfden voet zullen worden voort gezet Bij het nemen van dit besluit, heeft het bestuur rekening gehouden met „tijdelijk" karakter der stichting en met het feit, dat de omstandigheden welke tot een zich over al verscherpende noodtoestand leiden, zich thans gaandeweg stabiliseeren. Wat betreft de werkzaamheden van het N.C.C. ten dienste der Regeering met be trekking tot het toekennen en beschikbaar stellen van de Rijkssubsidiegelden ten gunste van behoeftige werkloozen, in ge meenten waar erkende steunregelingen of werkverschaffingen bestaan, heeft de Mi- nistér van Sociale Zaken bepaald dat in het algemeen voorloopig zal. worden voortge gaan op dezelfde wijze als thans reeds is geschied. LANDMACHT J. J. Mats; bij het Vrijw landstormkorps spool webdienst tot res.-kapltein A. Eekhoff en Ir J. D. M. Bardet. tot res.-le-lult A. Lesterhuls, C. Ligthart. M. A. v. d. Hoek en L. J. Leijten: eer vol ontslag verleend aan de res.-kapiteins A. N. M. d» Bruijne en A. J. Roggeveen, aan den res.- le-lu.t Dr W. v Oord* en den ras.-Se-lult. M. C, Relndera Eerste en Tweede Kamer Voorziening van vacatures Mr. A. G. A. ridder van Rappard zal binnenkort de Tweede Kamer verlaten en de plaats van wijlen mr. Harm Smeenge in de Eerste Kamer innemen. Zijn opvolger in de Tweede. Kamer zal zijn Mr, J. A. II. Coops te Apeldoorn. MAATREGELEN VAN DE K.L.M. Inkrimping van verschillende diensten Conferentie tusschen technici Een lezer uit Leiden stuurt ons een lange, booze brief over het bericht, dat wij giste ren plaatsten inzake maatregelen, welke de K.L.M. neemt na de serie ongelukken van de laatste maanden. De geachte briefschrijver, die blijkbaar volkomen deskundig en geheel op de hoog te is, leest ons leeken, die slechts be scheiden opmerkingen durven te maken ongenadig de les; „ons artikel hangt leugens aan elkaar"; dat is het thema van het vriendelijk vermaan. Er is geen tekort aan piloten; van deze wordt niet teveel ge vergd en bezinning over het materieel heeft heelemaal niet plaats. Best mogelijk, dat de schrijver het beter weet dan wij; maarwij publiceerden slechts wat de K.L.M. zelf ter publicatie aanbood. We kunnen den schrijver dus alleen aan raden om zijn opmerkingen aan de K.L.M. te adresseeren. Slechts een ding raakt ons. De schrijver zegt, dat wij in hoogtijdagen met de wol ven in het bosch hebben meegehuild en nu bij tegenslag, de achterlijkste Christenen in het gevlij komen en de K.L.M. in de rug aanvallen. Deze beschuldiging wijzen we met groote nadruk en beslist heid af. We hebben bij successen in de nationale vreugde gedeeld, doch telkens weer gewaar schuwd tegen overmoed en roemen op men- schelijke kracht. En we vertrouwden op het wö'ord' der Directie, dat de veiligheid boven alles ging. Mogen we dan thans niet vragen of het wei volle ernst geweest is met deze verzekering?? Onze verbolgen lezer (of lezeirs) zullen goed doen kennis te nemen van de volgende offciëele mededeelingen, welke niet door ons gefabriceerd of gemonteerd zijn. Wijzigingen in de diensten. Tot nader order zullen de volgende wijzi gingen in de diensten van de K.L.M. worden gebracht: 1. De nachtpostdienst Amsterdam—Rotter dam—K»u!en wordt tijdelijk door de Deut.- sche Lufthansa overgenomen; deze wijzi ging is reeds ingegaan en brengt geen ver andering in de postverzending. 2. De lijn Amsterdam—RotterdamEssen/ MiilheimHalle/Leipzig—Praag wordt door de K.L.M. en de Tsjechische maatschappij ongewijzigd voortgezet; echter zullen de vliegtuigen van de K.L.M. door Tsjechische piloten die reeds gedurende 5 jaar ervaring op deze route hebben en volkomen ver trouwd zijn met het materieel der K.L.M., worden bediend. Zooals bekend beschikt de Tsjechische luchtverkeersmaatschappij dert April 1935 eveneens over twee vlieg tuigen van het type Fokker F 18. 3. Een van de 5 diensten op Brussel, n.l. vertrek uit Amsterdam om 11.00, vertrek Rotterdam 11.30, terugkeerende uit Brussel orn 12.20, zal tijdelijk, te beginnen met Maan dag 22 Juli, worden opgeheven; de 4 overige diensten zullen normaal worden uitgevoerd. 4. Van de 5 verbindingen, welke de K.L.M.. op Londen exploiteert, zal van Maandag 22 Juli af één dienst worden stopgezet, n.l. die vertrekt uit Amsterdam om 19.10 uur en uit Rotterdam om 19.45, alsmede de drenst, die om 13.00 uit Londen vertrekt. Alle overige diensten van en naar Londen blijven be staan, terwijl de dienst van 14.00 uit Londen uitsluitend voor reizigers een facultatieve landing in Rotterdam maakt. 5. De lijn Liverpool—Huil—Amsterdam wordt gehandhaafd. 6. Ten einde voor de uitvoering der inter nationale lijnen de beschikking over een vol doend aantal vliegtuigen van het type Dou glas te krijgen, worden deze machines van Het militair salvo bij hef. graf van den bij het vliegongeluk te Den Helder omgekomen officier-vlieger M. Holewijn, wiens stoffelijk overschot gisteren op dc begraafplaats Crooswiik te Rotterdam, werd ter aarde besteld. NUMMER EEN IS DE VAN BOMMEL SCHOEN! Kwaliteit van de hoogste klasse Model en pasvorm ongeëvenaard Vraagt reizigersbezoek Fa.Wed.l.P VAH BOMMEL MOERGESTEL Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Opheffing Nationaal Crisis-Comité. De verschiiende wijzigingen in ds diensten van de K.L.M. zijn thans officieel bekend gemaakt. De nieuwe koers in Duitschland wordt ge accentueerd door de vervanging van den Berlijnschen politie-president. In de Tweede Kamer heeft Dr. Colijn het bezuinigingsontwerp verdedigd en de bedoe lingen der Regeering uiteengezet. Aan telers van tomaten, bas- en platgas- komkommers wordt over het eerste half jaar 1935 een steun verleend van ten hoogsta 775.000. Het Zondagsblad van heden bevat o.m. Meditatie. „Verwachting", vers van T. Lammers. Letterkundige Kroniek van A. Wape* Bij ons in Batakland „V&cantiegenoe- gens" door M. A. M. Renes-Boldingh. Van bonte dingen: „Zijt niet bezorgd..." door G. K. A. Nonhebel. „Kerowiek-Kiewiet" Hollands mooiste weidevogel" door G. P. Klijn. Kort verhaal van A. B. „Het avontuur van Elias Boze". Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. het binnenlandsch net afgenomen en vervan gen door vliegtuigen van het type F 12 Ia verband hiermede zal de binnenlandscho dienstregeling met ingang van Maandag 29 Juli eenigszins veranderd worden. Handpompen voor Fokkertoestellen Men meldt ons uit Amsterdam; Naar wij vernemen zal er heel spoedig een conferentie plaats hebben tusschen de lei ders van den technischen dienst van de K.L.M. en ingenieurs van de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek, teneinde het vóór en tegen van verschillende ontwerpen voor de verb.oiuving van het benzine-voedingssysteem van het Fokkervliegtuig F 36 en de twee F 22 toesteller. Een en ander wordt ernstig overwogen, omdat het meer nog dan do eerder voorgestelde plannen, een zeer groote bedrijfszekerheid zou geven. In het kort gezegd komt het hierop neer, dat er vier handpompen ingehouwd zouden worden in elke machine, waardoor de be manning in staat zou zijn er voor te zorgen, dat elke motor op zichzelf bij het starten en zoo noodig direct en overvloedig van ben zine kan worden voorzien. Reeds gisteren was men op Schiphol bezig met het demonteeren van de motoren van de F 36. De Roerdomp (een F 22) die op het oogenblik in Rotterdam staat, zal eerst on derhanden genomen worden, en daarna volgt de F 22 Papegaai; welke dienst deed op de route naar Scandinavië en reeds door een ander toestel vervangen is. ONDERSCHEIDING COMMISSARIS VAN POLITIE n F. B. Lovink ls op zijn verzoek met in gang van 16 Juli eervol ont&lag verleend ala lissarls van politie te Zandvoort. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a dres, de data van b e g i u en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het aiet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt terwijl dit toch aekei door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1