GLASi O POKON OMBOUW WAGENS OP LUCHT Hoenderhok Model K G.J. Perfors, Terborg Uw Maatschappij - De „Assumij" FLINKE BOERENKNECHT NS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 297 De meeste menschen zijn tevreden met hun verstand; de minsten met hun lot. Houd moed wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest; Vertrouw op God voor 't duistre morgen; Hij is u gisteren trouw geweest. ,en origineele oliebad-maaimachine Extra druksmeernippels op het raam. In het orgaan voor Smedenpatroons von den wij een tijdje geleden een artikeltje uit de rubriek: Techniek en Practijk over de werkelijke origineele oliebad machines van de Unie die een gecombineerde oliebad- druk-smeerings-maehine in den handel brengt, waarbij extra druksmeernippels op het raam zijn aangebracht. De Uniemachine is technisch volmaakt en laat de tandwielen alleen doen wat deze wielen moeten doen: aandrijven. 1 Het raderwerk 'loopt heel licht wat zijn oorzaak vindt in: Ie Toepassing van mate riaal, dat na langdurige studie- en laborato riumproeven uit bijzondere grondstoffen is samengesteld dat is perliet; 2e. Eerste klasse afwerking der tandraderen door na-fraison der tanden; 3e. En als laatste het voornaam ste: geen gedeelde hoofdas, waardoor do wringpunten der beide aseinden in het olie- bad vermeden zijn en tevens de extra breedc tanclkransen, z.g. dienende voor nog een steunpunt der gedeelde as, totaal over bodig zijn geraakt. Als groot voordeel van de speciaal gecon strueerde raderkast mag dus zeker gelden een geringere slijtage, dus een werkelijk oliebad. Want duidelijk zal zijn, dat door een niet gedeelde as en door niet te breede tand wielen, minder druk en wringen is te door staan dan wanneer juist ter opvanging van druk er speciaal breede tandkransen zijn geconstrueerd. En minder druk in de tanden geeft min der materiaal-slijtage, be teek ent minder materiaal-slijpsel in het oliebad. Ook daarom is de „Unie"-machine het Werkelijke origineele oliebad. Het valt bij de Unie-machines noorts op dat de kegelas aan de trokzijde geheel ont breekt Wat natuurlijk heteekent minder ver moeiende extra gewichtsbelasting voor het paard en geringere totaalslijtage. De oliakast wordt absoluut stofdioht afge sloten. Dat de pallen buiten het oliebad gehou den zijn beduidt een eenvoudiger, dus goed- kooper demontage. Dooi: een buitengewoon zware excentriek-sohijf wordt de schokkende beweging van het mes geheel overwonnen en een rustige gang verzekerd. Nog een merkwaardige constructie-eigen schap der machine is de geheel moderne hef- inrich ting van den balk. Een eenvoudig naar zich toetrekken van den optrekhefboom doet automatisch den balk instellen op eerste rustpositie of i; tmnsportstand; een tegenovergestelde lichte druk tegen denzelfden optrekhefboom doet den balk geleidelijk in de eerste rust terug vallen of desverkiezend door dezen ruststand heen op het maaiveld neerstrijken. Een groot voordeel is ook, dat reeds door het optrekken van den balk in de eerste rust een zeer groote vrije doorgang onder de machine en binnenschoen ontstaat. Een door trekken in de tweede rust moge bij con structies met. voorliggende en daarbij dieper ligende kegelas noodzakelijk zijn; bij een „Unie"-machine is dit overbodig, daar u volgens de afbeelding blijken zal dat alle drie de drijfassen liggen in één vlak en geen as lager is gelegen dan de hoofdas. Deze con structie maakt het mogelijk zonder hinder zeer zware zwaden te rijden. De werkelijke oliebad-machine met den werkelijk grooten grasdoorlaat. Dc in- en uitschakeling van het drijfwerk gaat automatisch, de afwerking der onder deden is zooals alleen de moaerne fabricage flit eisoht. De velgbreedte der hoofdwielen is li cM., zoodat wegzakken en slippen uitge sloten zijn. Het totaal gewicht van een grasmaaier is 300 K.G., dat van een graan- maaier 350 K.G. Wie over een gras- of graanmaaier denkt late niet na eens deze machines te gaan zien. Ge krijgt de reiskosten vergoed als ge vooraf opgeeft wanneer ge komt en ons blad even noemt. J^e vooruitzichten van de tarweoogst in Europa Het Internationaal Landbouw-Instituut te Rome deelt mede, dat over geheel Europa de weersgesteldheid in de maand Mei en in de eerste helft van Juni ongunstig is ge weest voor dc ontwikkeling van tarwe. Het koude weer heeft een algeheele vertraging van den groei veroorzaakt, zoodat de stand van het gewas op half Juni één of twee we ken ten achter was in vergelijking met den normalen toestand. In vele gevallen is daar bij nog schade geloden door vorst, wind, ha gel en roest; dc geleden schade zal echter het gemiddelde van vorige jaren niet aan merkelijk overschrijden. De stand van dc tarwe was in het begin van Juni in bijna alle Europeesche landen minder goed dan in het begin van Mei. In verschillende landen is de achteruitgang zelfs belangrijk; nochtans is de toestand in het meerendeel der gevallen beter dan op 1 Juni 1934 .De eerste helft van Juni werd gekenmerkt door een gunstiger weersgesteld heid dan in de maand Mei, behalve in enkele Westelijke streken, waar slecht weer heerschte met storm en buitensporigen re genval. In dezen tijd van het jaar is elke oogstschalting nog zeer voorloopig, omdat de opbrengst, zoozeer afhankelijk is van ver schillende invloeden, die de productie kun nen beinvloeden. Vooral dit jaar zal het totaalcijfer meer dan ooit afhankelijk zijn van de weersgesteldheid tijdens het rijp worden en tot den oogst in verband met de belemmering van de ontwikkeling in voorjaar Volgens de beschikbare gegev en rekening houdende met dc vermeerde ring van dc met tarwe beteelde oppervlakte kan thans een oogst worden verwacht, die over geheel Europa genomen nog eenigs- zins grooter zal zijn dan de reeds zeer over vloedige totale opbrengst van verleden jaar. Een berekening van den te verwachten oogst in de Europeesche landen, op grond slag van de beteelde oppervlakte en den stand der gewassen en in de veronderstel ling, dat het seizoen verder normaal ver loopt, levert, voor de invoerende landen een cijfer op van 32.000.000 ton en voor de uitvoerende landen een cijfer van 11.000.000 ton; voor geheel Europa zal de opbrengst dan ongeveer 43.000.000 ton bedragen. De stijging van den Europeeschen oogst in vergelijking met 1934 kan aldus op ongeveer 1.500.000 ton worden geschat. De becijferde nieuwe productie overtreft alle voorgaande oogsten, behalve die van 1933. De opbrengst in de importlanden zal, volgens deze bereke ning eemgs geringer zijn dan verleden jaar, maar de oogst in de exporteerende landen (vier Donaulanden, Polen en Litauen) zal den kleinen oogst van 1934 in belangrijke mate overtreffen en ongeveer overeenkomen met het gemiddelde van de vijf daaraan voorafgaande jaren. Dapport over de fruitteelt in Nederland Vanwege de Nederlandsche Pomologieche Vereeniging Hoofdafdeeling Fruitteelt der Nederl. Heidemaatschappij te Arnhem, werd. een Rapport uitgebradht over de Fruitteelt in Nederland. Het rapport, hetwelk een overzicht geeft over de fruitteelt in ons land, is in de na volgende hoofdstukken ingedeeld. Inleiding. De ontwikkeling van de fruit teelt voor en in de oorlogsjaren. De ont wikkeling na de oorlogsjaren. De invloed van de crisis op de fruitteelt Crisismaat regelen. In welke richting kan de fruit teelt zich in ons land verder ontwikkelen.— Ongebreidelde uitbreiding. De verschillende fruhsoorten en de voor uitzichten voor dezo worden uitvoerig be- N GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen en het gebruik van 40 ct.per flesch bij dt Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest doch naar POKON sproken. Ernstig wordt gewaarschuwd voor de uitbreiding van de fruitcultuur door niet ter zake kundigen. Het rapport besluit met de navolgende conclusies. 1. De Nederlandsche fruitteelt zal zich zooveel mogelijk vrij moeten ontwikkelen. 2. De omzetbelasting is onbillijk tegenover de telers van het fruit, daar deze belasting niet wordt betaald door den verbruiker, doch komt ten laste van den teler. 3. Het verplicht veilen kan goed zijn, mits de veilingen voldoen aan de eisdhen, welke gesteld moeten worden aan een goede ver koopsorganisatie. 4. 1-Iet mnnopolierecht dient gehandhaafd te blijven voor zoover dit noodig zal zijn om overmatige invoeren van fruit uit het bui tenland tegen te gaan in tijden, waarin de Nederlandsche teler in staat is aan de vraag te voldoen, terwijl het niet wensclielijk is dit recht als onderhandelïrigsóbject te ge bruiken bij hot afsluiten van handelstrac- taten. 5. Uitbreiding van de teelt van klein fruit is niet gewenscht. 6. Uitbreiding van de teelt van steen vruchten is evenmin gewensoht Er zal ech ter geen bezwaar bestaan op kalme wijze met den aanplant door te gaan, opdat de afgeleefde perceelcn worden vervangen. I. Een matige uitbreiding van de teelt van pitvruchten, appels en peren, is toelaatbaar mits rekening gehouden wordt met het ge brek aan wintervruchten. Sterke aanplant van vroegrijpend fruit moet worden ont raden. 8. Betere cultuurzorgen moeten meer al gemeen worden toegepast. Krachtige propa ganda daarvoor is gewenscht. Controle op de ziektebestrijdingsmiddelen is noodzake lijk. 9. De bouw van bewaarplaatsen, zoowel van natuurlijke als van koelhuizen moet w-orden bevorderd Het onderzoek naar de betere bewaarmethoden enz. moet krachtig ter hand genomen worden en van regee- ringszijde worden gesteund. 10. De verwerking van fruit dient te wor den aangemoedigd, ten einde een zekere hoe veelheid aan de directe consumptie te ont trekken. II. De teler zal er rekening mede dienen te houden, dat tegen een betrekkelijk lagen prijs een prima product geteeld moet wor den, opdat het verbruik in het eigen land zal kunnen stijgen. 12. Het is niet gewenscht, dat door niet goed onderlegde telers fruitaanplantingen worden gemaakt, daar deze op een misluk king moeten uitloopen. Het fruitteeltbedrijf eischt naas', groote werkkracht veel bedrijfs kennis en bovendien een aanzienlijk kapi- aal, aleer het een bestaan kan opleveren. Marktoverzicht Medegedeeld, door het Centraal Bureau, VOERARTIKELEN De flauwe stemming op de voedorgranen- markt is nog steeds overheerschend. La- platamais werd niet alleen voor binnen komende partijen, doch ook op aflading goedkooper aangeboden cn de premies, die langen tijd op aflading en op verdere ter mijnen nogal aanzienlijk waren, zijn tot een minimum teruggebracht. Gerst is eveneens zeer gemakkelijk. Er moeten flinke partijen Russische gerst van den nieuwen oogst zoowel in Engeland als in ons land geplaatst zijn, tot prijzen, die onder die van Laplatagerst liggen. Voor loopig is deze gerst er echter nog niet moet men zich met de Laplatagerst behel pen, die echter ook regelmatig lager wordt Rogge is zeer laag, zoowel de Lap lata op aflading als de Poolsche soorten. Er gaat in alle voedergranen weinig om, vooral weinig in rogge en voerterwe. Ook in mais en geist is dc vraag nog erg klein. Lijnkoeken bleven in de afgeloopen week zeer lusteloos gestemd, met vrijwel onver anderde prijzen. De artikelen Cocoskoek, Grondnotenkoek en soyaschroot van Zwijn- dre'cht zijn alle pl.m 20 cents lager in prijs Ook de verlaagde prijzen vermochten echter niet eenige kooplust op te wekken. MESTSTOFFEN Stikstof meststoffen. Nog steeds is er geen definitief bericht over een verder samengaan van de stikstofproduoemten. Het schijnt wel, dat de synthetische producen ten tot een bepaald accoord zijn gekomen, doch de onderhandelingen win deze groep met de Chileensche producenten zijn nog H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 - 3 4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEERSOLIDE llulllllillllllllllllBIlMlllllillllBIHll BOSKOOP tel. 128 MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN. VOOR ELK BEDRIJF EN MODEL o.a. BOERENWAGENS, MELKTRANSPORT- WAGENS, STEENWAGENS, enz. enz. Prijs compleet per wagen 60.— Vraagt nadere inlichtingen bijl „ALC0" 'JVielenfabriek Soesterberg <U.) Prijzen vanaf 45, OMSCHRIJVING OP AANVRAAG Veertig jaa r ervaring Algemeene Paarden- en Veeverzekering. Br andverzekering Landbouwbedrijven A. J. v. Wijk, Directeur s-Gravenhage D. P. Linthout, Ged. Comm. Pieter Bothstraat 34-38 niet beëindigd. Toch zijn er teekenen, die er op wijzen, dat ook hier overeenstemming zal worden gevonden. Het afloopcn.de seizoen bracht vorige week nog tamelijke vraag. Inmiddels is de aan dacht van belanghebbenden meer gevestigd op het nieuwe seizoen. Algemeen is de ver wachting, dat h.et nieuwe seizoen geen hoo- gero prijzen zal brongen; ofschoon men weet, dat de stikstof prijzen tegenover de voor-oorlogsche jaren belangrijk verlaagd zijn, meent men toch, dat, gezien de notee ringen in sommige anclere landen, alsmede het panpassingsstreven in ons land, etr eer der bij sommige artikelen een kleine verla ging mag verwacht worden. Thomasmeel. Ook in de afgeloopen week was cr in ons land nog weinig koop lust. Blijkbaar hebben de verbruikers thans meer belangstelling voor hun eigen huidige oogsten, dan dat ze weer denken aan be mesting voor die van het volgende jaar. Ook op de buitenlandsche markt ging cr weinig om. Er kwam wel weer eenig aan bod over Straatsburg van Fransch en Duitsch thomasmeel ,doch de prijzen ko men nog te hoog uit voor onze markt. Nederland heeft trouwens reeds flinke hoeveelheden aangekocht en kan zich tuurlijk veroorloven de markt nog eens even aan te zien. De trage stemming veroorzaakte hier en daar lagere prijzen. Toch is er in de eerste drie maanden van het nieuwe seizoen be hoorlijk ingevoerd. Superfosfaat. Het zal voor de super fosfaatindustrie niet zoo gemakkelijk zijn om diit jaar de concurrentie tegen het tho masmeel op te nemen. Zij heeft thans con- tingenteering verkregen, heeft zich ook ver bonden geen hoogere prijzen te zullen no- teeren, maar zal zeer veel moeite hebben met dc tegenwoordige lage prijzen van het thomasmeel. Dit laatste is tenslotte een af- valartikel en snoet weg ooi al brengt hot Neemt het zekere voor het onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 54 ruiten 51.5 *38 anèf 5.15 p kist 36 ruiten 59.5 x 48.5 cm a 5.15 p kist 47 ruiten 59.5 *38 cm 5.15 p kist 94 ruiten 38 x 29.5 cm 515 p kist 120 ruilen 32.5 x 27 cm5.15 p kist 21 ruiten 141 x 73 cm 14.50 p kist Dubbeldik glas Kisten gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) GEVRAAGD, best kunnende melken, akkerbouw-kennis gewenscht, niet vereischt GEBRS. PETERS WOUBRUGGE weinig op en superfosfaat is een faibricaat, waarvan de voornaamste grondstoffen, fos faat en pyriet speciaal in het buitenland moeten worden aangekocht. De fabrieken stellen er daarom ook prijs op, dat zooveel mogelijk superfosfaat van hoogcr gehalte gekocht wordt en de prijzen zijn daarvoor dan ook naar verhouding de laagste. WAT IK HOORDE EN ZAG; LAS EN DACHT OP REIS EN THUIS. 'k Heb al eens meer gezegd, dat de men schen goed moeten lezen en verstaan, wat ze lezen. Een paar weken terug plaatste ik een stukje in onze gewone, dagelijksChe rubriek op verzoek van melkslijters uit Emmen en omgeving, waarin geklaagd werd over de geringe winstmarge tusschen veehouder en consument bij den melklhandel aldaar. Die marge was twee cent en ik plaatst* om een vergelijking te kunnen treffen tus schen haakjes és mededeeling er bij, dat deze marge in het Westen van ons land ruim vijf cent bedroeg. Krijg ik me daar een spinnijdige brief kaart van een melkslijter en nog enkele aanmerkingen langs anderen weg, dat cl o melkslijters geen v ij f en zes e'e n t y e r di enen. Maar wie beweerde dat? De prijs van de taxemelk is hoogstens [vijf cent. Dat ontvangen de boerenwel eens voor een gedeelte van hun melk. Vaak is 't minder en beduidend ook. En laten de huismoeders nu maar eens zeggen wat zij „aan de deur" betalen. Dat is ver schil in de marge, waar het over ging. Als nu gezegd wordt door de melkslijters, zoo- .veel verdienen we niet, dan zeggen wij: dat is nooit beweerd. Dat daar nog af moeten de winst van don grossier, de pasteurisa- tiekobten en soms nog meer, is bekend. Wij hadden liet trouwens niet over de „winst" yan de melkslijters, w;e hadden het over dc „marge" tussdhen producent en consument. Houdt het hoofd koel en lees wat er ge schreven is. De productie van de me lik is in ons land veel te groot en wij zitten er mee. In andere landen, die voorheen uit den vreede hun tekort moesten betrekken, doet men alles om Dat is in Finland schijnbaar wonderwel gelukt. Althans de minister-president hield bij de opening van de groote nationale Fin- sche landbouwtentoonstelling een rede, waarin hij er op wees, dat Finlands pro ductie van rogge en tarwe, uitsluitend dank zij de beschermende maatregelen, binnen kort vertienvoudigd zal zijn. Wat de rogge betreft is het land reeds bijna geheel onafhankelijk van het buiten land. Door de hooge invoerrechten op graan is de broodprijs echter belangrijk gestegen en ook de export van houtwaren is daar door achteruit gegaan. Daar dit op zijn beurt weer de stockprijzen doét dalen, acht men het zelfs in landbouwkringen twijfel achtig, dat de hooge invoerrechten voor graan zullen kunnen gehandhaafd. Dc ontwikkeling van dc veeteelt is on danks den zeer moeilijken export der vee teeltproducten bevredigend, vooral door het streven naar een rati-jneele productie. De algemeene opbloei van landbouw en vee teelt maakt, dat Finland zich weldra geheel zelf zal kunnen verzorgen. Dc minister besloot zijn rede met een krachtig beroep op de eensgezindheid van het volk in het voeren van een doelbewuste neutraliteitspolitiek tegenover het buiten land. Met het buitenland moet men steeds op goeden voet blijven. Want anders loopt het met de onderlinge handel mis. Wat die internationale handel betreft is het verblijdend, dat er stemmen opgaan om Dat moet nl. door de in.dustrieelen gedaan zijn. Ze willen, dat de invoerpremies van 7.50 fr. op 4.50 fr. gebracht wordt. De boterinvoer is nl. als gevolg van de devaluatie den laatsten tijd vrij sterk ach teruitgegaan en met het oog hierop hebben de boter-exporteerende landen den laatsten tijd hun aankoopen van Belgische industrie producten eveneens verminderd. Van de zijde van de landbouworganisaties, waar onder in het bijzonder de Belgische Boeren bond, wudt achter dc schennen reeds hevig geagiteerd tegen een eventueele verlaging van liet boterinvoerrecfht. Vandaar, dat de industrie thans de bemiddeling van een officieel lichaam heeft ingeroepen. Dezer dagen zal de kwestie in een kabinetsraad behandeld worden. In bevoegde kringen heeft men, naar ons verzekerd wordt, den indruk, dat de Regeering in beginsel bereid is, gevolg te geven aan de wensohen van de industrie. De industrie van land'bouwweiktuigen, speciaal van combines, maai-, dorsch- en schoonmachine, moet in Rusland wel bloeien Daar zit men in GROOTE MOEILIJKHEDEN MET F^T BINNENHALEN VAN DEN OOGST. De weersouistanrigheden in 't voorjaar zijn oorzaak geweest, dat zoowel de wintertarwe als de zomertarwe, alsmede vlas gelijktijdig geoogst moeten wo-den, zoodat gevreesd wordt, dat men niet over voldoende arbei ders zal beschikken om den oogst op tijd binnen te halen. Er is een plan opgesteld dat voorziet in een mobiliseering van alle beschikbare hulpkrachten en reserves. Hoe wel het aantal landbouwmachines nog nooit zoo groot is geweest als thans, zal men hiervan betrekkelijk weinig nut hebben daar er" te weinig geschoold personeel is, dat met die machines kan omgaan. Men tracht in een speciaal daarvoor ingestelden spoedcursus nog personeel klaar te stoomen. Daarentegen worden grootere arbeidspresta ties venvacht van de dorschcrs in verband met de nieuwe loonregeling. We hopen ,dat in ons land ook weer de handenarbeid zal komen in de plaats van machinale oogst bewerking. Dat zou de werk loosheid ten plattelandc doen verminderen. Maar we spraken daar zooeven van ver zoeken om dc invoerrechten op boter te ver lagen. IN ENGELAND WIL MEN DE IN VOERRECHTEN OP ZUIVEL PRODUCTEN VERHOOGEN. Zoo is er een voorstel ingekomen tot hooging van het invoerrecht in Engeland voor gecondenseerde melk. melkpoeder en andere geconserveerde melk, karnemelkpoe der en weimelkpoeder. Dit voorstel is af komstig van de Engelsche vereeniging van melkprodiictenfabrikantcn en wordt onder steund door machtige organisaties. Verlangd worden invoerrechten op deze producten welke van het dubbele tot het vijfvoudige van de tegenwoordige invoerrechten bedra gen. Voor magere gecondenseerde melk wordt, buiten het recht op de suiker, een invoerrecht verlangd van 9/4 per cwt; voor magere melkpoeder, karnemelk- en wei- poeder 29/-per cwt. en voor melkpoeder 32/- per cwt Als beweegreden van dit voorstel wordt genoemd het feit «lat het voor den Engelsdhen fabrikant onmogelijk is. zelfs bij gratis verkrijging der versche melk gecondenseerde melk op de markt te bren gen, welke maar eenigszins in prijs met het geïmporteerde product kan concurreeren. Maar van Achter-ïndië zal men misschien geen concurrentie ondervinden, daar de VEEPEST OVER GROOTE UIT GESTREKTHEID heerscht. Men kan wel zeggen van achter Indië tot Siam. Dit gebied ligt bedenkelijk dicht bij ons Indië. En daar is men de vee pest in Bantam omstreeks 1S82 nog niet vergeten. Men nam reeds uitgebreide maat- regc'en. De invoer van vee behoudens een klei ne uitzondering in Indië was reeds lang verboden, doch later is goedgevonden, dat vee, a&komstig uit Indische havens en be stemd voor andere Indische havens, tc Sin gapore mocht worden overgeladen, indien zulks geheel te water kon geschieden. Dit gold dus voor vee, bijv. afkomstig van Bali en bestemd voor Pontianak, of van de Natoena-cilanden cn bestemd voor Beng- kaüs. Ook dit overladen tc Singapore is thans verboden. Hoewel de invoer van vee in den ïudi- schen Archipel door de ziekte niet wordt be invloed, kan deze voor den import van veel bcteekenis worden. In de Straits begint een ernstig tekort aan slachtvee te heerschc-n. Terwijl slachtvee uit Bali, Lombok en Timor reeds in Singapore mocht worden ingevoerd en van Madoera en Medan sinds enkele maanden ook, is thans door dc Engelsche autoriteiten be paald, dat c!e eisch: dat in Madoera in een periode van 4 maanden geen mond- en klauwzeer mocht zijn voorgekomen, is teruggebracht op 1 maand. Voor Madoera kan, indien zich niets bij zonders voordoet, dus op een f linken export an vee naar Singapore worden gerekend en zal deze export een stijgende lijn gaan ver- toonen, zooals DE MELKPRODUCTIE IN DUITSCH- LAND SCHIJNT TE STIJGEN. Volgens een publicatie van liet ministerie van Landbouw zijn de pessimistische ver wachtingen, volgens welke op een terug- gang der productie met 1 a 2 milliard Liter zou moeten worden gerekend, tengevolge van gebrek aan veevoeder, niet uitgekomen. De totale melkproductie bedroeg in het af geloopen jaar ongeveer 23.7 milliard Liter, tegen ongeveer 24 milliard Liter in 1933. De achteruitgang is dus slechts 0.3 milliard Liter. Vergelijkt men de productie van 1934 met die van 1931, dan blijkt de productie met 0.S milliard Liter of met 3.4 pCt te zijn. gestegen. Deze vermeerdering is voorname lijk te danken aan een vergrooting van den veestapel met 440.000 koeien tot 10.1 millioon melkkoeien. Omtrent de ontwikkeling in het loopendo jaar wordt medegedeeld, dat de voorziening van veevoeder belangrijk beter is dan in hei /orige jaar. De wekelijksche melkafleverin- gen voor de boterprocluctie zijn tot dusverre in het jaar ongeveer 16 milliocn Liter groo ter geweest dan in 1934. In tegenspraak hiermede is echter een ander bericht, volgens hetwelk de boteraan- voer in de afgeloopen week opnieuw een vermindering heeft ondergaan. De consump tie in de groote steden vertoont een vermin dering, zoodat de behoeften kunnen worden gedokt. k Hoop dat jullie behoefte aan mijn praatje, gesteld dat die bestaat ,voor dezo avond ook gedekt is. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER A propos! 'k Bon verleden week naar de Kaliproefvelden te Hedel en Ammerzodcn geweest. Ieder raad ik aan de Kaliproefvel den daar of elders zooals we reeds eerder mededeelden liggen deze over ons geheele land verspreid, te gaan bezichtigen. Men krijgt een goed idee hoe een kalitekort zich openibaart door het uiterlijk van de planten. En hoe gewassen zich gedragen bij verschil lende kaligifttn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8