BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DONDERDAG 18 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND LAVALS BITTERE DRANK Bezuiniging van bijna elf milliard De minister-president licht de decreten voor de radio toe Een 28-tal decreten heeft de Fransche regeering afgekondigd, waarvan 20 betrek king hebben op bezuinigingen en 8 dienen om het economische leven te verbeteren. De bezuinigingen op de begrooting bedra gen 7 milliard 63 millioen francs, op de autonome amortisatiekas 196 millioen, op de departementen en gemeenten 13S5 mii- lioen, op de spoorwegen 1070 millioen, waar bij nog moeten worden gevoegd de reeds verkregen bezuinigingen door coördinatie van wegen en spoorwegen, ten bedrage van 1250 millioen. Het totaal der bezuinigingen be draagt 10,959 milliard. Volgens het regeeringsrapport zullen de 'decreten automatisch vervallen,' zoodra op de begrooting van den staat een overschot worclt geconstateerd. In groote trekken is de bezuiniging ver kregen aoor een vermindering van alle uit geven met 10 procent. Evenwel heeft deze geen betrekking op de werkloozen-onder- steuning en andere ondersteuningen, als mede op de reeds bestelde leveringen. De salarissen van ambtenaren en beamb ten onder 8000 francs worden met 3 pet verlaagd, die van 8000 tot 10.000 francs met 5 procent en de salarissen van meer dan 10.000 francs met 10 procent. De inkomens'van meer dari 80 000 francs zullen 50 procent meer inkomstenbelasting moeten betalen, de belasting op roerende goederen wordt van 17 op 24 procent ge bracht en verder is voorzien in een vermin dering van de winst op oorlogs-materiaal met 25 procent. Een aantal verordeningen voorziet in de verlaging van het levenspeil, teneinde in de opgelegde offers tegemoet te komen. Zoo wordt een verlaging van de gas- en electri- citeitstarieven met 5 procent voorgesteld en een vermindering in prijs van industrieko len van 5 tot 10 procent. De prijzen van kunstmest worden met 5 procent verlaagd en de prijs van brood wordt met ingang van 18 Juli 10 procent minder, terwijl de toeslagen op gezinnen met meer dan 3 kinderen verhoogd worden. Verdeeld over de departementen zijn de ïn te voeren bezuinigingen als volgt: Ministerie van financiën en dat van mstitie ieder 500.000 francs; buitenlandsche zaken 5.243.000 frs.; binnenlandsche zaken 39.505.000 frs.; oorlog 697.000 frs.; onderwijs 2.420.000 frs.; handel 115.000 frs.; luchtvaart 2.280.000 frs.J arbeid 84.000 fras.; publieke gezondheid 10 millioen frs.; koloniën 953.000 frs.; landbouw 73.116.000 frs.; openbare werken 2.275.000 frs.; handolsmarine S0.000 frs.; pensioenen 20 millioen frs.; posterijen 50.000 frs.; alsmede op de verdediging van de överzeesche bezittingen 1000 frs.; oorlogsmarine 217.000 frs.; schoone kunsten 226.000 frs. Verder is er onder de decreten een waar bij de regeering gemachtigd wordt tot ver vroegde aflossing van de schulden, met n~ me wordt genoemd de 4 pet lecning 1925. In den loop van gisteravond heeft Laval Sn een radio-rede een korte toelichting op de decreet-wetten tot herstel van het be- grootingsevenwicht gegeven- La val wees er op, dat de regeering de ze&r belangrijke besluiten genomen heeft, daar zij voor het welzijn des lands onver mijdelijk waren. Hij herinnerde dan aan de omstandighe 'den bij de kabinetsformatie en aan de door de kamer toegestane volmachten, In verband met het tekort op de staats begrooting, de begrooting der spoorwegen en den financieelen toestand der gemeen ten, die veelal nog slechter is dan die van den staat, alsmede in verband met de stij ging der openbare schuld binnen vijf jaren van 260 op 340 milliard francs, als resultaat Van de tot nu toe gevolgde leeningspolitiek Verklaarde de minister-president: Wanneer men meer uitgeeft dan men bezit, leidt dit onvermijdelijk tot een ineenstorting. Wa.t voor particu lieren geldt, is ook op den staat van toepassing. Zonder gezonde financiën is er geen vrije staat mogelijk. Loopt de vrijheid van den staat gevaar, dan gaat alle vrijheid ten onder Andere landen hebben voor soortgelijke be- slissingen gestaan en de ervaring leert, dat, wanneer de regeeringen geen moed hebben, daaruit wanorde en revolutie ontstaat. Indien de regeering echter verstandig handelt, kan een saneering worden bereikt. Tot handelen is moed noodig. Als de re geering zich aan haar plicht had onttrok ken, had zij Frankrijk de ineenstorting tegemoet gevoerd. De verdedigers der deva luatie vergeten, dat Frankrijk zijn valuta reeds met 4/5 ontwaard heeft en degenen, die pleiten voor verdere ontwaarding, zou den in den grond valsch geld willen uit geven. Wij hebben andere wegen ingeslagen en Verlangen van alle Franschen, met uitzon dering van de ondersteunden, de minder bedeelden, werkloozen en trekkers van ouderdomspensioen, zware offers. Door de ze offers zal echter liet evenwicht der be grooting worden hersteld. Het getal en de belangrijkheid der ver ordeningen bewijzen, dat de regeering be sloten is, de volldige economische sanee ring door te voeren. Slechts het resultaat der getroffen maatregelen, zal het antwoord geven op de vraag of de regeering juist heeft gehandeld. Een rustige en koelbloedige houding der bevolking zal haar het uitvoeren van haar taak vergemakkelijken. „De handhaving -van de veiligheid en orde, zullen mij aldus Lavali het aan zien verleenen, dat ik behoef, om in naam van Frankrijk bij de internationale onder handelingen te kunnen spreken. In de toekomst zal ik vrijheid van hande len hebben. De regeering heoft moed noodig, om het financieel? probleem op te lossen en tc regelen. Maar als het gaat om de organisa tie van de veiligheid in Europa, zijn daar ITALIË EN ABESSYNIE MILAAN, 18 Juli. De „Gazetta del Popoio" meldt, dat het Egyptisch dag blad „El Bassir" te Alexandrië het bericht bevat, dat de Engelsche re geering aan de grenzen der Engelsche bezittingen in de Soedan, in Kenya en Britsch Somaliland verscheidene met de modernste wapenen uitgeruste trocpenafd-eelingen concentreert, om op elke gebeurentis voorbereid te zijn. Avenols pogingen heeten mislukt te zijn. Engeland wil behandeling door den Volkenbond. PARIJS, 18 Juli. De pogingen van den secretaris-generaal van den Volkenbond Avenol om in Londen en Parijs te bereiken, dat buiten den Volkenbond om onder-hande lingen worden geopend tusschen Frankrijk, Italië en Engeland, zijn, volgens de diploma tieke medewerkster van de „Oeuvre", .mis lukt. Deze oplossing, die voor Frankrijk in elk opzicht aanvaardbaar v\as, is mislukt dooi de houding der Britschc en Italiaansche regeeringen. De Engelschen zijn teruggekeerd tot hun vroeger standpunt, dat het conflict door den Volkenbond móet worden geregeld. Hierdoor is de bijeenkomst van den Vol kenbondsraad na 25 Juli onvermijdelijk ge- De pogingen van den Franschen ambassa deur te Rome de bedoelingen van Italië te leeren kennen, hebben eveneens tot geen re sultaat geleid. Mussolini bepaalt zich ertoe, tegenover alle hooggeplaatste personen, dlie tot. hem doordringen, te verklaren, dat het prestige van Italië een veldtocht in Abessynië eischt en dat hij geen onderhandelingen meer wensoht te voeren. Waarschijnlijk is echter ook, dat dit een manoeuvre zal zijn en hij op het laatste oogenblik met Abessynië tot een vergelijk komt. zal gaan betreuren. Het conflict en de ver zoening met Furtwanglcr hebben pas kort geleden bewezen, dat bepaalde muzikale persoonlijkheden niet zonder meer vervan gen kunnen worden door mannen eenor jongere garde, want het muziekleven eener ereldstad stelt eischen, welke niet slechts door persoonlijk talent, maar minstens '.eer door groote ervaring moeten wor den beantwoord! mijn vaste besluit, en mijn geestdrift, om mijn land en den vrede-te dienen". Verbod van straatbetoogingen De regeering heeft in den mïnister- raad besloten na den Nationalen. Feestdag van 14 Juli alle straatbetoo gingen te verbieden, ten einde rustig de actie te kunnen voortzetten tot ver dediging van den franc en tot herstel van het bedrijfsleven. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft dit besluit nadrükkèlijk ter kennisgebracht van de prefecten en dezen opgewekt zorg te dragen voor de nauwkeurige naleving van dit ver bod. Reeds waren door de vakvereenigingen en door den oud-frontstrijdershond tegen Vrij dagavond openbare betoogingen aangekon digd, welke dus niet zullen mogen door- DE „LEIDING" TEGEN STAHLHELM Plaatselijke groepen ontbonden Een „lasterend" Stahlhelmleider Uit Dessau: Dé gouwleider van de gouw Maagdsnburg-Anhalt heeft bevel gegeven tot onmiddellijke ontbinding van alle plaat selijke Slahlhelm-groepen in de districten Dessau en Koethen wegens- verzet tegen door hem getroffen maatregelen. De 'staatspolitie te Kiel deelt mede, dat de districtsleider van den Stahlhelm in Hu- sun, advocaat en notaris Carstens, die on langs wegens „kwaadsprekerij en hetze" tot 7 dagen „Schutzjialft" was veroordeeld, heeft getracht een bericht uit de gevange nis te smokkelen, waarin hij verklaart nooit zelfmoord te zullen plegen en dus, indien hij niet uit de „Schutzhaft" zou terugkee- ren, moet zijn vermoord. Deze verklaring van Carstens, aldus de politie, is niets anders dan lage laster, een miskenning van het werk der geheime staatspolitie. Carstens zal naar een concentratiekamp worden overgebracht. Uit Berlijn: Een nieuw bewijs voor het misnoegen tegen den „Stahlhelm" is het verbod aan de af deeling Keulen van deze organisatie, om op eenigerlei wijze officieel deel te nomen aan de ontvangst van het „British Legion". Een R&uter-telegram uit Londen meldt evenwel'in dit verhand, dat men daar nog geen bevestiging van bedoeld bericht heeft kunnen krijgen. NIEUWE NEDERLAAG VAN ROOSEVELT WASHINGTON, 18 Juli. De Senaat heeft met 44 tegen 41 stemmen een amendement goedgekeurd tot schrapping van de bepaling der landbouwvoorstellen die den Staatssecre taris voor den landbouw de bevoegdheid geeft prijzen voor landbouwproducten vast te stellen. Dit is een nieuwe nederlaag voor de regee- ring-Roosevelt, aangezien deze bepaling als het belangrijkste gedeelte der landbouwvoor stellen zou worden beschouwd. VLIEGONGELUKKEN Te Evere in België is een Engelsch luite nant met een pas aan de Belgische auto riteiten afgeleverd F.ngelsch toestel, waar mee hij acrobatische toeren uitvoerde, ten gevolge van het stilstaan van den motor, omlaag gestort en gedood. Het toestel, «lat een kruissnelheid had van 780 kilometer per uur, was den vorigen dag door dcu Koning bezichtigd. Op het militaire vliegveld Bléville, bij Le Havre is een mecanicien bij het geven van het vertreksein voor een vliegtuig, zoo danig door de schroef getroffen, dat zijn beide armen moesten worden geamputeerd Zijn toestand is levensgevaarlijk. RICHARD STRAUSS' AFTREDEN Ook hier de „arische" actie (Van onzen Duitschen correspondent). Groote opschudding wekt te Berlijn dc officieel? mededèeling dat Richard Strauss rij plotseling gaat aftreden als president der „Reichsmusikkammer", en natuurlijk wordt ajom.gevraagd, wat, hiervan da wer kelijke redën is. In, het officieel e" communi- wordt hiervan geen woord gerept maar door informaties uit welingelichte zijde meenen we toch iets meer dienaan gaande te weten. Directe aanleiding tot deze doortastende maatregel heeft de oer-opvoering van Strauss' ..Zwijgende Vrouw" te Dresden ge geven, waarvan we een tweede oer-opvoe ring te Berlijn waarschijnlijk voorloopig niet zullen beleven. Immers ook hier is het libretto, al net eender als bij vele andere Strauss-opera's van joodsche origine. Spe ciaal Hugo von Hoffmannsthal en Stefan Zweig waren den componist behulpzaam bij liet opmaken van den tekst en wij weten, dat de productiviteit van den com ponist vaak nauw samenhangt met de lite raire beteekenis van het libretto. Richard Wagner had bij voorbeeld de ge woonte, zelf den tekst zijner opera's ta schrijven en al was deze meestal vlot van opzet en zuiver van rhytme, toch kan hier niet van groote letterkundige waarde ge sproken worden. Bij Strauss was dit anders en hij heeft ongetwijfeld een deel an zijn succes aan deze joodsche medewerkers te danken gehad. Op het oogenblik heerscht er in de natio- naal-socialistische cultuurgemeente, welke sterk onder den persoonlijken invloed van Alfred Rosenberg staat, weer een levendigs actie tegen joodsche medewerking in de kunstwereld en men veronderstelt, dat van Richard Strauss een verklaring is verlangd, voortaan bij zijn muzikalen arbeid geen gebruik meer te maken van joodsche me dewerkers. Om velerlei redenen schijnt Strauss op t voorstel niet te kunnen of te willen in gaan. Zijn zoon trad indertijd in het huw? lijk met een niet-arische vrouw de Tsjecho Slowaaksche, mejuffrouw von Treuenfelld. en dus kan men zich voorstellen, dat dit feit reeds voor den vader een reden is, niet in te gaan op den aan hem gestelden eisch. Bovendien heeft hij een belangrijk deel van zijn succes aan letterkundigen van joodsche origine toe te schrijven en ten slotte kan niet ontkend worden, dat wereldberoemde componisten als Beethoven en Bach, nooit een innerlijk bezwaar heb ben gekend tot het benutten van een tekst, welke bij voorbeeld aan het Oude of het Nieuwe Testament is ontleend. Zijn opvolger- Officieel wordt medegedeeld, dat zijn be trekkelijk hooge leeftijd Richard Straus: heeft doen besluiten, zich uit deze leid'endt positie terug te trekken. Als opvolger be noemde men reeds den op dit gebied nog volmaakt onbekenden kapelmeester Peter Raabe, die ook in Nederland werkzaam 'is geweest. Nadat hij te Koningsbergen, Am sterdam. Münchën en Mannheim aan de opera dirigeerde, was hij te Weimar werk zaam aan hot Liszt-museum en promoveer de hij in 1916 tot doctor in de letteren te Jena. Sedertdien was hij vier jaar te Aken werkzaam, om een jaar geleden zijn talent in dienst te stellen van de Nationaal-Soei- alistische Cultuurgemeente. Pas in 1931 verscheen van zijn hand een uitvoerige en betrouwbare Liszt-biografie. De geest der „jongeren' Kenteekenend is het commentaar, dat het „Berliner Tageblatt" van Zaterdagavond tot deze benoeming geeft: „Jongere krachten maken aanspraak op de hun toekomende rechten. Zij zullen hun geest in de muziek wereld binnendragen". Het is nu maar de vraag, of deze nieuwe geest het muziekleven te Berlijn zal bev deren en of men het heengaan van Richard Strauss niet weldra als een groot verlies ALLE ALUMINIUM PROFIELEN voor de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM Bijna duizend plaatsen overstroomd Uit Shanghai: De Gele Rivier is in de pro vincie Sjantoeng de laatste dagen anderhal- m meter gewassen. In een oproep aan de bevolking verklaart de gouverneur, dat de toestand nog nooit zoo ernstig en dreigend is geweest. Bijna 1000 plaatsen zijn volkomen stroomd. Het aantal vluchtelingen bedraagt twee millioen. Het overstroomingsgebied tusschen .Toen Tsjeng en Koeyeh heeft een oppervlakte van 80 bij 320 kilometer. Na den mislukten oogst van het voorjaar, is thans ook alle hoop op een tweeden oogst den bodem ingeslagen. Ook in het Yang Tse-gebied is de toe stand zeer ernstig. In Hankow zijn alle le den van de Kwomintang opgeroepen om mede te werken aan de versterking van de dijken. GESPANNEN TOESTAND TE BELFAST Uit Belfast: De toestand is hier gespan nen. De politie heeft versperringen opge worpen, teneinde de strijdenden in de ver schillende wijken te scheiden. Sedert Vrijdag zijii zes personen bij de onlusteD gedood HET VATICAAN EN DUITSCHLAND Achteraf blijkt, dat het Vaticaan geen nota heeft gezonden doch langs diplomatie- ken weg opmerkingen heeft gemaakt over schendingen van het concordaat Het Binnenvaartrecht Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen nieuwe wettelijke regeling van het binnen vaartrecht, goedkeuring--van de te Genèv gesloten verdragen van 9 December 1930, tot vaststelling van eenige eenvormige rege len betreffende aanvaring in de binnen scheepvaart en nopens dc teboekstelling van binnenschepen, de zakelijke rechten op die schepen en andere daarmede samenhan gende onderwerpen, alsmede uitvoering van laatstgenoemd verdrag. Hoewel de vaste commissie tegen de re- geeringsvoqrstellen op verscheiden punten min of meer ernstige bezwaren koestert, acht zij de ontworpen regeling .vergeleken met de bestaande, een belangrijke verbete ring. Zij uit waerdeering voor wat dank zij het werk der commissie-Molen- graaff, is tot stand gebracht. De commissie kan zich met een regeling in het wetboek van koophandel, zooals wordt voorgesteld, wel vereenigen. Totstandkoming van één algemeene trans- portwet acht de commissie, eveneens als de regeering, noodzakelijk of wenschelijk. Met de regeering meent de commissie, dat in beginsel de vervoerder aansprakelijk moet zijn voor het behoud der door hem ten vervoer aangenomen goederen; doch men moet daarbij niet te ver gaan. Anders dan de regeering acht de com missie het. stelsel van het z.g.n. uniform charter aanbevelenswaardig, al ziet zij wei in, dat ook hiertegen bezwaren vallen aan te Tenslotte meent de commissie, dat het op leggen van een vervoerplicht in de binnen vaart niet tvenschelijk is, en zij vraagt, of wellicht wijziging noodig is, ten einde te voorkomen, dat het bestaan van een derge lijke plicht toch uit dö wet zal worden af geleid. Nieuwe Rijwielbelastingmerken Yan 24 Juli a.s. af verkrijgbaar. Met ingang van 24 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1935/36 (1 Aug. 1935 t/m. 31 Juli 1936). De Minister van Financiën heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 7 Aug. 1935 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op de openbare weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het vereischte bevestigde belastingmerk. GEDUPEERDEN BIJ DE K. H. L. De Regeering helpt niet De rechtskundige raadsman der personeel- commissie van de gedupeerden der K. H. L. Mr Th. J. Eekens, heeft een brief van de Regeering ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dat van eenige ondersteuning of tegemoetkoming geen sprake kan zijn. VERVALSCHING VAN KALVERSCHETSEN Een wachtmeester der Kon. Marechaussee te Lee uw arden, belast me'; het onderzoek naar het vervalschen van lcalverschetsen, waarin een levendige handel werd gedreven, Aeeft Maandag te U t r e ch t een veekoopman aangehouden, die, nadat hij het feit had be kend, naar het Huis van Bewaring aldaar i: overgebracht. Dinsdag zette de wachtmeester zijn onderzoek voort te Voorburg. Nadat al daar een veekoopman was gehoord en deze ook de vervalsching had bekend, vroeg hij den wachtmeester even een boekje te mogen halen om juiste gegevens te verstrekken. De koopman heeft daarop in een ander vertrek zelfmoord gepleegd. De misdaden te Oss De afschuwelijke brandstichting in 1926 De politie te Oss heeft thans klaar heid gebracht in een afschuwelijke brandstichting, door Ossche misda digers gepleegd. In den nacht van 10 op 11 Augustus 1926 ontstond te Oss te middernacht een geweldige uitslaande brand in de woning van den anbeidcr Zandvoont op „Spitsbergen" De politie en brandweer, die zich spoedig derwaarts begaven, zagen het achterhuis in volle vlam staan, terwijl ook het voorgedeelte der woning reeds had vlam gevat. Een rondreizend koopman, die gratis nacht- logies in het achterhuis van van Zandvoort had gekregen, had zich met moeite, overdekt met tal rijke brandwonden kunnen redden. Deze deelde de politie mede, dat in de woning nog aanwezig waren de echtgenoote van Van Zand voort, mcj. v. Zandvoort—-v. d. Putten met drie jonge kinderen. Daar het huis echter met stroo was gedekt en dit kurkdroog was, stond het woonhuis, voordat de brandweer voldoende hulp kon bieden, in lichte laaie. Plotseling stortte het dak in en de vrouw met Je drie kinderen kwamen toen in de vlammen om. Na de bhissching vond men de ongelukkige moeder In de bedstede, met twee kinderen half verbrand in haar armen, terwijl later op den dag het geraamte van bet derde kind aan deur werd aangetroffen. Uit eenige aanwijzingen, toen ten dage bleek, dat men vermoedelijk met brandstichters te doen had Hoe de politie zich ook inspande, toen oict voldoende bewijsmateriaal verzamelen om tot een arrestatie over te kunnen gaan. Een ontstellende bekentenis Drie wéken geleden ontving inspecteur Kempen een tip, waardoor men meer licht in deze zaak kon brengen. Het uitgebreide onderzoek de rechercheurs ten Westenend en Leemhuis leverde aanvankelijk weinig resultaat op. Op het eind van dc vcrige week kreeg men echter houvast en ging de politie over tot de arrestatie van d-en 47-jarigen KI, v, G, die hardnekkig bleef ontkennen. Niettemin is hij naar Den Bosch over gebracht. Echter schijnt hij zijn mond toch voorbij gepraat te hebben. De politie ging n.l Maandag jl.. over tot een tweede arrestatie n.l. van een zeer berucht type, die meerdere malen met de politie in aanraking Is geweest wegens vechtpar üjen. dronkenschap en diefstal, n.l. den 32-jarigen D. v. B Eerst ontkende deze ook alle schuld, maar na langdurige verhooren legde hij een be kentenis al. Hierbij verhaalde hij de geheele toedracht van het gebeurde. De eigenaar van het huis, een zekere H. v. E., bijgenaamd „Driek van Renieren", had aan K. L. v. G, op dracht gegeven, om met eenige trawanten het huis in brand te steken. De belooning zou 100 be dragen. K. v. G. vond een berucht type, G. v. G. en T. v. B. bereid met hem dezen brand te stichten. Nadat ze het achterhuis in brand hadden ge stoken, waren ze langs een omweg door den polder van Oss naar hun woningen teruggekeerd, om zich zoodoende een alibi te verschaffen. De brandstichtende huisjesmelker De politie is 's nachts overgegaan tot arres tatie van den huiseigenaar, den 57-jarigen H. v. E. Deze wordt er nog van verdacht een drietal andere woningen op het Schayksche Veld, Ko renstraat en de woning door hem zelf bewoond aan den Berchemscheweg, die alle zijn eigendom zijn. in brand te hebben doen steken. De wemo gen, die een geringe waarde hadden, waren hoog verzekerd, zoodait v. E. door deze handelingen zeer goede zaken deed. Nadat de huiseigenaar de verzckeringspennln gen (f 3000) in handen had gekregen, werd het Tudasloon aan de brandstichters van E uitbe taald. Volgens verklaringen van van B. is het geld iin twee dagen tijds op de Bossche kermis verbrast. De beide neven van B. en van G. zijn beruchte recidivisten. Zij hebben meer dan de helft van hun leven wegens verschillende delicten in de ge vangenis doorgebracht. Ook is aangehouden de medeplichtige B., de 33-jarige G. v G., beiden uit Oss. Zij zijo op het politiebureau opgesloten. De ontknooping van dit afschuwelijke misdrijf zal niet nalaten groot opzien ter plaatse te wekken, voornamelijk omdat men D. van E. niet tot zulk een ernstige misdaad in staat achtte. Roofoverval en moord Zooals gemeld, zijn door de brigade Koninklijke Marechaussee te Hoensbroek te Oss de arbeiders van O. en B. aangehouden en naar Hoensbroek overgebracht. Naar wij vernemen, zou deze aan houding in verband staan met een moord te Hoensbroek op een vrouw, aldaar gepleegd eenige jaren geleden. In verband met deze zelfde zaak werden te Eindhoven gearresteerd zekere V. en v. d. B., beiden af komstig uit Oss, doch sedert ge- ruimen tijd werkzaam te Eindhoven. Reeds vroeger waren deze personen die ten tijde van den moord te Hoensbroek in de mijnen werkzaam waren, als verdacht van den moord, gearresteerd, doch zij moesten toen wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld worden. Thans zijn echter nieuwe aanwijzingen tegen hen binnengekomen. Alle vier de gearresteerden ontkennen tot op heden iets met den moord uitstaande te hebben. Ook zijn in arrest gesteld een zekere W. B. en F. de R., die ervan verdacht worden mede plichtig te zijn aan den ia den ochtend November 1930 in het gehucht Zevenbergen nabij Oss gepleegen roofoverval bij de familie Kuipers. Vijf gemaskerde personen waren dien ochtend in de woning van de familie Kuipers binnengedron gentoen de man afwezig was. De vrouw werd overvallen en de misdadigers konden met buit van f 1000 ontsnappen. B. is een bcoer den man, die reeds werd gearresteerd. Hoogste stand te La Corona 765.3. Laagste stand te Thorshavn 749.1. Stand vanmorgen halftwaalf 758.7. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering; in tempe ratuur. AARDAPPELZIEKTE In 't etmaal van 's avonds 16 tot 's avonds 17 Juli is in Noord-Holland de weersgesteld beid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekten; in het midden van het land gunstig behoudens iet5 te lage tempe-. i ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge druk in het. Z.W. nam weer ver- der in beteekenis af. Over Scandinavië werd j de depressie wat dieper; over IJsland is de barometer stijgende, doch in het verre Wes ten kondigt zich in de scheepswaarnemingen weer een nieuwe depressie aan. Over het algemeen is de temperatuur weer wat ver der gedaald. Ook waren de afgetapte regen- hoeveelheden weer grooter dan gister (Ham burg 18 mM., Aberdeen 17 mM.) zoodat het over geheel W. Europa weer iets slechter is geworden. Vrijwel overal is het weer bewo'kt of betrokken. Er mag ten onzent nog geen verandering i in den heerschenden toestand worden ver- I wacht. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 17.2 C. 19 JULI Zonsopgang 5.02 uur, zonsondergang 9.10 uur j Maan op nam. 10.27 uur, onder v.m. 9.26 uur i VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 JULI Van 's avonds 9.40 uur tot 's morgens 4.33 uur Doodelijk ongeluk Toen hedenmorgen de 21-jarige boerendochter W. Kleine Deters uit Noor d-B arge (Dr. met hpar moeder uit het weiland kwam, waar z, de koeien had gemolken, werd zij aangereden door een autobus van den heer K. de Boer uit Eimmer-Compascuum, die arbeiders naar het ter rein der werkverschaffing vervoerde. Het meisj wa s op slag dood. Naar de schuldvraag wordt door de politic een onderzoek ingesteld, w--rtoe de autobus beslag is genomen. Waterstanden Rivieren Hedon Vorig Rhelnfelden 3,12 3,11 Brelsach Kehl Maxau Diedeshelm Mannheim Mains Ringen Canb Ems Cohlens Trier Keulen Dusseldorf Rnhrort 2,33 2,49 3.30 3,38 4,38 4,94 2,46 2,64 Emmerik Lobltb Nijmegen Heden Vorig I 0,75 0,83 2,03 2.11 j 11,01 11,09 8,66 8„73 s 3,28 3,39 Arnhem 8,64 8,70 Vreeswijk lw 0,72 .0,72 Westervoort 9,16 9,22 Deventer 2,97 3,03 Kampen 0,14 0,11 Eysden 46,04 46,05 Miaastrlcht 40,78 40,69 Grevenbicht 27,88 27,8a Venlo 00,00 10,80 Grave (s. als) 4,16 St. Andriea 0,93 1,00 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl Terschelling 10,49 23^7 Har I in gen 11,45 Den Helder 9,25 22,10 4,59 17,28 Hoek v. Holl. 4,14 16,45 Scheveningen 4,24 16,55 Rotterdam 633 18,40 Willemstad Brouwersh. Zierikzee 5,05 17,33 5,58 18,19 4,17 16,45 17,14 Wemoldinge 5,18 17,40 Vllssingen 3,18 15,33 Temeuzen 3,54 16,12 Hansweert 4,52 17,06 DOOR EEN MOLENWIEK VERPLETTERD Tt Kortgene Is het driejarig dochtertje familie Filus, dat bi] de heg langs speelde, door een der wieken zóó ernstig aan h* hloofd gewcod, dat het kind spoedig overleed. Branden De brand is ontstaan in het achterhuis, waarvandaan het vuur zich spoedig mededeel de aan het voorhuis, zoodat in korte tijd da geheele woning in lichte laaie stond. Da1 ijlings toegeschoten buren konden het groot- ste gedeelte van de inboedel en een geit red- j den. enkele konijnen kwamen in het vuur om. J Het huis is eigendom van Baron de Weifch's de Wenne te Geysteren, bij wien Baltussen als boschwachter in dienst was. Het huis is geheel uitgebrand. Verzekering dekt; de scha de. Omtrent de oorzaak van de brand staat nog niets vast. Te Za andam is brand uitgebroken in een tot kippenhok ingericht oud dubbel woon huis, gelegen aan het voormalige Vijzelaans- pad aan de Oostzijde. Van de 160 kippen, die in het gebouw vertoefden, kwamen 60 in vlammen om. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk gezocht worden in het broken van vuur in de onmiddellijke nabijheid van e hoeveelheid houtkrullen. Met de autospuit de fabrieksspuit van de koekfabriek van Hille werd het vuur bestreden. Het gebouw brand de desondanks geheel af. Verzekering dekt de schade voor zoover het gebouw betreft. De levende have was niet verzekerd. Te Windeweer (Gr.) is de groote nage noeg geheel voltooide boerderij met twee aan- i grenzende schuren van den heer H, Doorenbosch j tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel kon niets worden gered. De brand is ontstaan door een brandend petro leumstel dat in de bijkeuken stood. Uit Oost-Indie MAN DOOR SCHILDWACHT GEDOOD KOTA RADJA, 18 Juli. (Aneta) Gisternacht trachtte een Gajoer het kamp van Blankajeren aan de achterzijde binnen te dringen, Een schild wacht sommeerde den man meerdere malen, die hierop geen adht sloeg. Hierna loste de schuldwacht een schot uit zijn karabijn, waardoor de Gajoer werd gedood. Een onderzoek wees uit. dat de verslagene ziek was en zich had uitgelaten, den dood te willen

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2