|lifuu«r friïtsrtir Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Het eerste treffen POLITIEKE SPANNING Een oppositie zonder eenheid PflLTHE VACANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 5528 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 18 JULI 1935 15e Jaargang Stbbertentiepriijen Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel f 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend0.10 Men kan oud-minister de Geer vol komen toegeven, dat het Bezuinigings- ontwerp, waarover thans de Kamer be raadslaagt, slechts een vervroegde po ging is om naar een sluitende begroo ting m 1936 te sturen en nochtans van meening zijn, dat we, politiek gespro ken, voor een hoogst belangrijke beslis sing staan. De Kamer maakt ernst met de be handeling; de bespreking verloopt zeer vlot. Reeds gaven vier van de zes groo- te partijen haar advies. En wat bleek daaruit? Niets anders, dan wat wij on middellijk na de verschijning van het Voorloopig Verslag schreven onder d< titel „Op de wegscheiding?" Bij onze beschouwing gingen we van de veronderstelling uit, dat het Kabinet tot behoorlijk en vruchtbaar overle; met de Kamer bereid zou zijn. Het is gisteren schier door alle sprekers er kend en gewaardeerd. Wij spraken voorts de hoop uit, dat de Regeering op het gebied der vaste lasten haast zou maken; omdat er een economische spanning is ontstaan, welke niet alleen door aanpassings methoden te overwinnen is. De Regee ring is niet in gebreke gebleven, al ging ze, volgens Mr. Aalberse, niet ver genoeg. In de derde plaats hebben we be toogd, dat het vraagstuk der devalua tie bij deze behandeling aangevat moet worden, hoe ongewenscht het op zich zelf ook is. Er moet echter tusschen twee kwaden gekozen worden en waar in enkele groote partijen sommi ge groepen devaluatie blijven predi ken, moet men het vraagstuk nu maar eens openhartig in discussie en zoo mogelijk tot beslissing brengen. Ten slotte en in de voornaamste plaats hebben we de oppositie tegen de regeeringsvoorstellen vermaand tot politieke bedachtzaamheid. We hebben de mogelijkheid gesteld om een meer derheid te vinden tegen het Kabinet, doch van meetaf betwist, dat men een meerderheid zou kunnen vormen voor een positief regeeringsprogram. Eigenaardig was ook de kentering roode pers. Zij begon zich in de laat- ste dagen te beklagen over de felheid, waarmee wij haar matelooze critiek veroordeelden. Zij begon ook te erken nen, dat wie afbreekt, ook bouwen moet. Dat bewijst, hoezeer wij gelijk had den. En Albarda's critiek leek in vorm en tonatie niets op de schimptaal van zijn pers. Dit is groote politieke winst. Eigenaardig was ook de kentering in een deel der roomsch-kath. pers en van beteekenis de houding, welke de Maasbode bleef aannemen. Bij een deel toenemend verantwoordelijkheids gevoel; bij het laatstgenoemde blad een open oog voor de politieke moeilijk heden. En thans bij den leider der roomsch- kath. fractie wel critiek, maar geen dreiging; een ernstig streven om een oplossing te vinden, welke ons een regeeringscrisis, op dit oogenblik onge- wenschter dan ooit, kan besparen. Na de eerste dag zijn we niet zonder hoop, dat in gemeen overleg een niet al te onbevredigende oplossing gevon den kan worden. OPENBAARHEID GEWENSCHT Haags na de ramp met de Kwikstaart spraken wij onze ongerustheid uit over de vraag, of bij de K.L.M. de veiligheid niet in 't gedrang komt door de jacht naar snelheid. Het maakt den Christen angstig, wanneer hij dag op dag zelfverzekerende berichten leest als deze: „Meneer X. ver trekt morgen om 6 uur met het K.L.M.- yliegtuig naar Indië en zal Zondag om 12 uur zooveel aldaar arriveeren". De Apostel drukte zich anders uit. Er was gisteren geen reden voor ons om te herhalen, wat we Maandag schreven. We hadden het slechts kunnen onder strepen. Het verheugt ons, dat het Kamerlid braambeek de Regeering vragen heeft ge steld, welke tot nadere beschouwing ver plichten en we betuigen ook onze hartelijke instemming met hetgeen de Nieuwe R o 11 C r t. gisteravond schreef. Dit blad matigt zich natuurlijk evenmin als wij, een oordeel over de ram pen aan; maar het bepleit, zeer terecht een openbaar, onpartijdig en deskundig onder zoek; op ongeveer gelijke wijze als bij de Scheepvaart het geval is. Ook ons kon het niet bevredigen, dat van het rapport der Uiverramp zóóveel is gepu bliceerd, „als men ons wel wilde laten weten". Met zulke methoden stelt men de publie ke opinie niet gerust. Wij onderschrijven de conclusie yan de N.R.C. volkomen: Kameroverzicht (Van onzen Parlementairen Redacteur) De oogen van heel Nederland zijn thans gericht op het Binnenhof, nu de Tweede Kamer bijeen is gekomen en de behande ling van het veelbesproken en felomstreden bezuinigingsontwerp ter hand nam. Bij deze behandeling staan de afzonder lijke bezuinigingsvoorstellen min of meer op het tweede plan. Voor alles is het debat geconcentreerd op het algemeene rege©- ringsbeleid. Het is de R.K. Kamerfractie, die daarbij over de sleutelpositie beschikt. Immers de stukken staan zoo op het schaakbord, dat de soc.-dem. fel gekant zijn tegen het regeeringsontwerp. Zouden de Katholieken zich aan hun zijde scharen, dan zou het lot van het Kabinet en zijn voorstellen daarmee beslist zijn. Maar is van de Katholieke fractie te ver wachten, dat zij bereid is de verantwoorde lijkheid voor den val van het kabinet-Colijn mee te aanvaarden? Het is bijna niet aan t0 nemen. Immers een votum tegen het Kabinet zal uitsluitend van negatieven aard moeten zijn. De bestrijders van het regee.ringsbeleid loopen. namelijk hopeloos uiteen over wat dan wel gebeuren moet. Devaluatie? Maar daarvoor is in het par lement geen meerderheid. De slechte erva ring daarmee elders opgedaan en de zeker heid, dat dan „het naakte bestaan van bree- de kringen der bevolking" de allergrootste ren zou loopen, houden voorshands van dit paardemiddel, dat bovendien slechts partieele en tijdelijke werking zou hebber, terug. De devaluisten schuilen voornamelijk in de S.D. en R.K. Kamerfracties, maar zijn daar in de minderheid. Een andere minderheid wordt gevormd door degenen,, die constructieve wclvaarts- plannen ontwierpen en der Regeering ver wijten, dat zij in haar politiek niet conse- kwent genoeg is. Deze groep, welke staat naast degenen, die in het algemeen zich met de regeerings- politiek kunnen vereenigen, treedt wel luid ruchtig op, maar is naar pnze overtuiging nog steeds in gebreke aannemelijk te ma ken, dat haar „plannen" als betere econo mische politiek kunnen worden aange merkt. Hun denkbeelden zijn veelal zuivere abstracties, rekenen onvoldoende met de werkelijkheid en voor zoover ze elders reeds toepassing vonden, animeeren ze niet om ook ons volk aan de door hen gewenschte experimenten te wagen. Met groote woor den, zooals b.v. het Eerste Kamerlid do Bruyn, ook Dinsdag in de vergadering van het R.K. Werkliedenverbond nog weer sprak, schieten we geen stap op, de men- schen worden door min of meer tenden- tieuse voorlichting op een dwaalspoor ge bracht en de volksvoorlichter doet gevaar lijke spanningen ontstaan. Hoe weinig er op dit gebied te bereiken is, heeft het R.K. Industrialisatiecongres van 13 Mei j.L wel getoond. Sterk liepen er de meeningen van boeren, middenstanders, werkgevers en arbeiders uiteen. Daar was schijn noch schaduw van eenheid in denk beelden omtrent constructieve welvaarts pol itiek te vinden. En voorts de menschen van de devalu atie en van het als constructieve welvaarts pol itiek geannonceerde economische kans spel, komen van de bezuiniging niet af. Hun denkbeelden zijn voor alles toekomst muziek en daarom zouden ook zij zich niet onttrekken kunnen aan krasse, zeer ingrij pende bezuinigingsmaatregelen. Die zouden voorop moeten gaan bij het voorloopig uit blijven van de door hen gedroomde wel vaart. Onder deze omstandigheden kunnen we ons volkomen begrijpen, dat de „Maasbode' ingaat tegen het gevaarlijke, o. i. volks- vijandelijke, drijven van bladen als de „Tijd", de „Morgen" en het „Huisgezin", die niet behooren tot de meest loyale bestrijders der regeeringspolitiek en blindelings deva luatie en allerlei andere grauwe radicale politiek najagen. Het Rotterdamsche blad schreef n.l. hét volgende: „De economische politiek der regeering hoewel niet geheel overtuigend en ver moedelijk niet voldoende consequent, geeft speciaal aan ons, katholieken, geen voldoende aanleiding om met dit kabinet op dit moment en in deze omstandig heden te breken Dit klemt te meer om dat geen homogene meerderheid tot re- geeren bereid en in staat, aanwezig schijnt om het bewind over te nemen. Daarenboven is de politieke situatie en de geestelijke mentaliteit van een groot deel van ons volk van dien aard, dat de grootste voorzichtigheid geëischt wordt, om voorname belangen niet te schaden. De taak van de volksvertegenwoordi ging in de komende dagen is een a»er verantwoordelijke, speciaal voor de k,v. tholieke fractie, die een sleutelpositie be zet houdt De beslissing zal moeten worden geno men na het wikken en wegen van alle omstan digheden." Ook in de Arbeiderspers is iets van deze voorzichtigheid te vinden. Het is moeilijk, zoo lazen we Dinsdagavond, om het kabi net-Colijn naar huis te zenden, omdat de omtrekken voor een opvolgend kabinet on zichtbaar zijn. Men kan hier merken, dat de beslissing nadert en dan zinkt de bral-( lende overmoed meestal een beetje in. Overzien we het veld, dan zien we tegen over het kabinet en zijn beleid slechts i tieve, onderling verdeelde oppositie, waar van een deel met „Schlagwörter" zonder gc- concretiseerden inhoud de aandacht op zich tracht to vestigen. Onder deze omstandigheden zijn nu gis teren de debatten over het bezuinigings ontwerp begonnen. Wie zou meenen in de Kamer een weer klank te zullen vinden van de felheid, die daarbuiten soms viel op te merken, vergist zich. De roode soep b.v. bleek aanmerkelijk af gekoeld. Zonder opvallende extreme uitin gen heeft de heer Albarda zijn rede gehou den. Zakelijk trachtte hij zijn betoog op te bouwen; het verschil tusschen de Regeering en hem schetste hij als een verschil in me thode. Die van de Regeering had gefaald, maar de heer Albarda wist een betere. Wat was die betere methode? Zij begon allereerst met bezuinigingen. Die zouden ook bij de constructieve wel- vaartspolitiek niet kunnen worden gemist Afbraak dus. Maar daarna kwam het ver schil. De economische inzinking zou worden aangetast en de achteruitgang der staats inkomsten worden geremd. En toen volgde het rijtje: vermindering van het aantal ge meenten, vervanging onzer zilveren munt door nikkel, belastingverhooging, opheffing bankgeheim, heffing in eens en nog een paar punten. Neemt men daar de „fopspenen" waar van later de heer de Geer sprak uit, n.l. ontzilvering en heffing in eens, dan blijft er een mager beetje over. Vooral als men in aanmerking neemt, dat belastingverhoo ging practisch uitgesloten is. Wat er ont breekt moet eenvoudig worden geleend. En dan gaan we groote werken uitvoeren, in- dustrialiseeren, binnenlandsche markt en export vergrooten in dezen tijd een soort quadratuur van den cirkel fabrieken en schepen moderniseeren en veel huizen bou wen. Daarmee vergrooten we de koopkracht en dus de welvaart- Is'. 't niet eenvoudig? Veel eenvoudiger dan de economische werkelijkheid zou doen vermoeden? Inderdaad, het is kinderlijk eenvoudig. Even eenvoudig als de welvaartspolitiek van het Hitler-regime, dat niet miilioenen, maar milliarden besteed heeft aan de soort constructieve welvaartspolitiek van den heer Albarda en binnen twee jaar Duitsch- land aan den financieelen afgrond gebracht heeft. En dat bewind was daarbij, nog in het voordeel, doordat te rekenen viel met veel lager loonen dan bij ons. De armoede in Duitschland was nooit grooter dan nu en het gebrek aan geld ondanks wisselrui terij-methoden is van ongekenden om vang geworden. Dat is de manier niet. Althans naar onze smaak. Wie even over deze dingen nadenkt moet inzien, dat ze in werkelijkheid niet uit te voeren zijn. Of is het b.v. niet een dwaasheid te meenen dat het buitenland onzen vergrooten export met open armen zal ontvangen? Heeft de heer Albarda werk voor onze ge moderniseerde fabrieken en schepen? Neen. Maar als de honderden miilioenen zuilen zijn uitgegeven, zitten we met tientallen miilioenen verhoogde vaste lasten en bij een niet veranderden wereldtoestand met een niet stijgende economische conjunctuur en met belastingen, die niet toenemen. De verhoogde welvaart blijft dan uit en eer het tegendeel is te wachten. De voorstellingen van den heer Albarda schijnen mooi, maar bij de 'uitvoering zm het gaan zooals het zijn vrienden in Relgii wedervaart, zoodat de soc,-dem. minister Spaak moest verklaren, dat de problemen niet zoo eenvoudig zijn en hij uitgezonden werd om bij de, zich bedrogen voelende in hun uitkeeringen aangetaste arbeiders uitstel te bepleiten. Een verwijzing naar de Skandinavische landen ontbrak bij den heer Albarda niet. Indruk kon dat niet maken op wie de din gen juist ziet. En zoo mooi is het daar ook niet. De soc.-dem. regeering in Denemarken verbood zelfs een optocht van boeren naar den Koning om dezen hun hoog gestegen nooden bekend te maken. Wat Zweden be treft stofte de heer Albarda zelfs op een tekort aan werkkrachten in den landbouw. Hij vergiste zich. Dat tekort is er niet, maai de werklooze landarbeiders hebben gewei gerd naar het land terug te gaan, omdat ze het in de werkverschaffing iets beter had den dan in den laag betaalden* landarbeid. Ze zijn daarom later gedwongen hun vroe- geren arbeid te hervatten door hun steun in te houden. Neen, sterk en krachtig was de rede van den soc.-dem. leider niet, ondanks het over vloedige braafheidsbetoon. De heeren Lingbeek, Westerman, Kersten en Vervoorn hebben eveneens hun stem doen hooren. Ten slotte heeft de heer Geer zijn steun aan de Regeering toegezegd, na het wetsontwerp tot zijn ware beteekenis te hebben teruggebracht. 's Avonds heeft de heer de Geer zijn rede voortgezet. Hem volgde de heer Aalberse, die erg in en uitpraatte en het zwaartepunt legde bij de door den heer de Geer ver pen consekwente deflatie. Hij scheen alsnog het vaste lasten-ontwerp te willen zien aan gevuld met een verder gaande bepaling, althans eenig0 meerdere zekerheid over een volgenden stap. Bij den aanvang der vergadering is staats raad Cort v. d. Linden herdacht. Daarna is nog een verlaging van opcenten op den wijnaccijns z. h. s. aangenomen en werd de interpellatie-aanvraag van den heer Wijn koop niet toegestaan, omdat hij vandaag bij den steun aan de Zeescheepvaart over do Kon. Holl. Lloyd kan spreken. (Zie voor 'Verslag blz. 5) „De regeering heeft reeds medegedeeld, dat een algeheel© herziening van do Luchtvaartwet in voorbereiding is. Daar bij zal o.i. ernstig moeten worden over wogen de instelling van een Raad voor de Luchtvaart, met soortgelijke be voegdheden en gelijke werkwijze als de Raad voor de Scheepvaart In afwachting van deze wetswijziging zou de regeering thans reeds eenzelfde procedure kunnen volgen. De Regeling Toezicht Luchtvaart geeft haar daartoe de bevoegdheden. Men zou dan het En- gelsche voorbeeld volgen van het onder zoek naar de oorzaken van de ramp van het luchtschip R 101, dat geheel in het openbaar is gevoerd." De toekomst onzer Luchtvaart zal met 3e ruimste openhaarheid slechts gediend zijn. BINNENLAND. Tekort op Zaandams begrooting Het bedraagt in totaal ƒ124.000 De burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan, heeft in de gemeenteraad medegedeeld, dat, door de groote uitgaven, voortvloeiende uit de verergering der crisis en een tegenvaller der inkomsten, het dienst jaar 1934 sluit met een nadeelig saldo van 124.000. Retorsiewet voor Indië BATAVIA, 17 Juli. (Aneta). Bij den Volksraad is ingediend een wetsontwerp tot verleening van retorsie-bevoegdheden ten behoeve van Ned.-Indië tot instelling an invoerverboden of invoerbeperkingen, tot heffing van een bijzonder invoerrecht ten aanzien van goederen ten opzichte van landen waarvan het economisch verkeer met Ned.-Indië niet door een handelsver- is geregeld en die Ned.-Indië ongunsti ger behandelen dan andere landen, dan vel op een wijze welke in strijd is met de levenbelangen van Ned.-Indic. SCHOENFABRIEK STOPGEZET Ongeveer 250 personen ontslagen Te Kaatsheuvel is wegens groote slapte in het bedrijf aan het personeel van de schoenfabrieken van de firma's P. H. Vroemans, W. Nieuwstad en de N.V. De Ho rizon tegen Zaterdag a.s. ontslag aangezegd m ongeveer 250 arbeiders. Algemeen wordt verwacht, dat nog meer fabrieken zullen worden stopgezet. DISCONTOVERLAGING Thans 3 pet. inplaats van 3V2 pet. De Nederlandsche Bank besloot de rentetarieven met ingang van heden met Vz pCt. te verlagen, zoodat deze thans bedragen: voor wissels 3 pCt., voor promessen, voor effectenbeleening, voor goederenbeleening en voor voor schotten in rek. courant, alle 3% pCt. Deze verlaging was wel te voorzien al had men misschien niet zoo vlug deze maatregel verwacht Maar het geld op de open markt was al geruimen tijd heel ruim en de noteeringen liepen reeds ver beneden de officieele. Zoo gold de laatste dagen een particuliere disconto van 2*4 pCt De Nederl. Bank heeft zich dus, wat begrijpelijk is, aangepast aan de vrije markt Mocht de verruiming van de geldmarkt aanhouden, dan is het heel goed mogelijk, dat zelfs nog lagere rentevoet aangenomen wordt We zijn nog wel niet op het peil van vóór 10 April, doch het is de gewone en toejuichbare voorzichtigheid van de Neder landsche Bank, dat de daling van 5 pCt., de top, waarop we na de beruchte aanslagen op de gulden, op 1 Juni 1.1. aanlandden, tot het gewone niveau plateauxgewijze tot stand gebracht wordt. In ongeveer D/o maand zijn we nu op 3l/> gekomen, de stand waarop we na de eerste verhooging op 4 April 1.1. kwamen na de soherpe aanval op de gulden in Maart 1.1. Van 19 September 1933 tot 5 April 1935, dus ruim iy2 jaar had het wissel-disconto ZYz pCt bedragen. Het is, zoo we reeds opmerkten, geens zins uitgesloten, dat we binnenkort weer op dit peil terug komen, ook al is de goudvoorraad nog niet gestegen tot de hoeveelheid van vóór midden-Januari van dit jaar toen de wegvloeiing begon. Onze voorraad goud bedroeg op 7 Januari, in afgeronde cijfers: S42 millioen en daalde vrij snel tot op 1 April nog slechts 779 mil lioen aanwezig was. Toen moest het disconto wel verhoogd worden tot 3V2 pCt. (5 April). Het verder snel wegvloeien van het goud deed 10 April de noodzakelijkheid ontstaan weer hot dis conto te verhoogen tot W2 pCt.. Ondertus- schen daalde de goudvoorraad tot c.a. 660 millioen. Midden Mei gaf eenige ontspan ning op de geldwarkt. van daar dat het disconto verlaagd werd tot 4 pCt. ,al was de goudvoorraad niet stijgende. Een opnieuw wegvloeien van goud tot c.a. 620 millioen gulden deed het disconto ver hoogen tot 5 pCt. een hoogte, die in de laat ste jaren alleen bereikt was in de eerste helft van November 1929. De toenemende goudvoorraad en de ver ruiming op de geldmarkt .maakte disconto verlaging mogelijk, welke inzette op 26 Juli, telkens met een y2 pCt Ondertussc/hen steeg de goudvoorraad weer tot 6S5 millioen gulden (15 Juli) wel een belangrijk verschil met Januari 1.1. doch groot genoeg om naast de ruimere geld markt maatregelen te nemen als de Nederl. Bank thans deed. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de toe stand op de geldbeleggings- en kapitaals markt nu in eens zoo buitengewoon roos kleurig is geworden. Gemengd Nieuws, Schipbrug te Deventer geramd Schade van eenige duizenden guldens Woensdag is de schipbrug te Deven ter door een Engelsch kustvaartuig zwaar beschadigd en grootendeels op de rivier op drift geraakt. Het verkeer over de brug is totaal ge stremd. Het schip, de „Duoyant", thuisbehoo- rende te Huil, voer stroomafwaarts te gen de brug en nam die totaal mee. Het Engelsche schip scheurde het brugge- deelte, gedragen op zes brugschepen, mee en voer daarna door. De politie gaf last om den Engelsch- man aan te houden. Het bleek, dat aan de schipbrug een schade was toegebracht van eenige dui zenden guldens. Het verkeer is verlegd over de spoorbrug. Het herstelwerk is onmiddellijk be gonnen en men hoopt het verkeer over de schipbrug vandaag te kunnen her vatten. Doodelijke auto-ongelukken Te W e z e p is ter hoogte van den Voskui- lerdjjk op den Rijksstraatweg het 3-jarig zoontje van den heer H. Fijn, terwijl het met andere kinderen den weg overstak, door een auto, bestuurd door den heer J. uit Elburg, aangereden. Met een zware hersenschudding is het kind naar de R.K. ziekenverpleging overgebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Een groote personenauto uit Heerlen werd aan het Duitsche grenskantoor Locht-Horbach in beslag genomen. Het benzine-reservoir, mede voor smokkeldoeleinden ingericht, be vatte 80 pond koffie, frauduleus ingevoerd. Auto en contrabande werden naar Aken op transport gesteld. VERDRONKEN De politie van het bureau Adelaarsweg te A m s t erd a m heeft uit het IJ bij de Am- sterdamsche Droogdok maatschappij, het lijk opgehaald van een Engelschen zeeman, die Ginds Dinsdagmorgen werd vermist. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. ONTSLAG OP DE MIJNEN Met ingang van 1 Augustus a.s. ie aan 45 ondergrondsche arbeiders van de Oranje Nassaumijn II te Schaesberg, ontslag aange zegd. NIEUWE MODELLEN VOOR VOORJAAR- EN ZOMERSEIZOEN Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 De Nederlandsche bank heeft haar dis conto tot 3 pet. verlaagd. De schipbrug te Deventer is door een Engelsch kustvaartuig geramd. Het verkeer geraakte daardoor gestremd. Blz. 2 Lavals bezuinigingsdecreten. Een rede van den minister-president voor de radio. Verbod van betoogingen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot nieuwe wettelijke regeling van het binnen- vaartrecht. 1 ten hoogste 45 millioen schat De Tweede Kamer heeft gister met de be handeling van het Bezuinigingsontwerp een aanvang gemaakt. Het Tweede. Kamerlid Van Braambeek heeft aan de minister vragen gesteld in ver band met de ongelukken bij de KJL.M. CHEMISCH REINIGEN-VERVEN 't Gevaar voor bederven van de tegenwoordige subtiele stoffen is groot. Wend U daarom tot den meest vakkundige Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam STUDIEBEURZEN AD EXT ION GEI Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. DE ZIEKTE VAN WEIL Bij ecu persoon, die in een badinrichting in de Barneveldschebeek te Amersfoort had gezwommen, hebben doktoren de ziekte van Weil geconstateerd. De man is in een der ba rakken van het ziekenhuis De Lichtenberg op genomen. Er zullen maatregelen worden ge nomen, teneinde deze besmettelijke ziekte tot dit eene geval te beperken. De stand van het werk aan het nieuwe Dieselgemaal onder Vlaardingen. Da Vlaardingsche dijk ter hoogte van de voormalige tol is weggebroken op de plaats waar op de jot o de werk brug ligt. Op den voorgrond het vlecht- werk voor de betonnen ajvoertunnels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1