Wetenschap. Met de „Hertog Hendrik" op reis BINNENLAND. ZATERDAG 13 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De eerste vlucht boven Nederland herdacht. Een „Hoera" voor de militaire vliegers uit Soesterberg, die tijdens de onthulling van het monument boven den Klapperberg te Etten-Leur vlogen. Het omver halen door middel van onder graving van een schoorsteen van en Ravenswaay aan den Honingerdijk te Rotterdam. Drie hoeratjes voor den Koning van Engeland tijdens de oefening voor de vandaag te houden jubileums-reveu te Aldershot waar 9000 man aan deelnemen. De Tarwefraude Het accountantsonderzoek, dat verricht wordt door vier Rijksaccountan^s, bij de boekhoudin gen van de A.B.T.B. te Arnhem, zal nog wel geruimen tijd aanhouden, daar de boekhouding zeer ingewikkeld, en uitgebreid is; wat zich eenigermate illustreert is het feit, dat er in het kantoor van de A.B.T.B. te Arnhem 140 man personeel werkzaam is. Werkkamp voor jonge werkloozen te Oostvoorne Groote toeloop van deelnemers Men meldt ons het volgende: De aanmelding van jonge werkloozen voor het werkkamp, dat de Centrale voor Werk- loozenzorg te Oostvoorne heeft ingericht, is buitengewoon vlot verloopen. Reeds gaven zich meer dan 800 jongeren op, om een acht-week- sche periode in he1; werkkamp door te brengen en de aangifte gaat nog dagelijks door. Waai er evenwel slechts voor 84 jongens plaats is per keer, beteekent dat, dat een groot aantal van hen, die zich opgaven, een poosje geduld zullen moeten hebben, aleer de beurt aan hen De „Centrale" past daarbij in het algemeen het systeem toe, dat zij, die reeds lang werk loos zijn, het eeröï voor uitzending in aan merking komen. De opbouw en installatie van het kampe ment te Oostvoorne maakt goede voortgang, zoodat aan het eind van deze maand alles ge reed zal zijn de jongens te ontvangen. Van particuliere zyde wordt daarbij veel medewerking ondervonden. Er zy'n echter njg enkele dingen, die het Comité gaarne van welwillende belangstellen den zal willen ontvangen, als een piano, boe ken voor onze bibliotheek, aschbakken, eenige kleedjes om de tafels wat op te sieren, enz. Wie helpt er ons aan? Men berichte het aan het adres: Mathenes- serlaan 474, Rotterdam-W., tel. 31285. „HISTOF.IA" Het mooie maandschrift Van dit maandschrift voor Geschiedenis ontvingen wij afl. 4 en 5. Met groote belang stelling hebben wij eenige artikelen gelezen en wie kunnen niet anders doen dan onze warme aanbeveling bij het eerste nummer hier nog eens herhalen. Wij hebben o.m. gelezen de opstellen: Ko ning Willem de Derde (18171890) door H. A. Ritter; Het Aansprekersoproer, door Dr J. H. Kernkamp; De standbeelden voor den Ko- ning-Stadihouder Willem III, door Fred. Oud schans Dentz en Peter de Groote in Frank rijk in 1717, door Mr H. J. A. van Son. De schrijvers geven blijk van hun onder werpen dege studie te hebben gemaakt, maar tevens weten zij de aandacht van hun lezers te boeien. Dat is voor een uitgave als deze, die niet bedoelt streng-vvetenschappolijk werk te geven, een eerste vereisohte. En tot dusver is die opzet alleszins geslaagd. Deze vier afleveringen bieden roeds zulk 29 Juni 1935 Aan boord Hr Ms Hertog Hendrik V Eindelijk liggen we voor anker, een dertig kilometer in het Moldjerfjord en hoewel we nog een kilometer van het dorpje of stadje Mold» afliggen, kunnen we op de torenklok zien, dat het kwart na middernacht is. Nu kunt u meteen uitrekenen, hoe licht het hier in de Noordsche nacht blijft, want U moet niet denken, dat dit een groote stad is met een verliche toren. Een 3000 inwoners telt het .slechts. We hebben een langen dag op het water moeten zwalken eer we hier kon den ankeren. Het was bijzonder slecht weer, op zee een deining van jewelste. Het was er bovendien bijzonder heiig (dat is slecht zicht) en den binnen te varen zonder dat het een olie-zeetje is (dat wil zeggen spiegeJ- glad), dat waagde de Commandant er niet op. Er werd geseind om een loods, die na eenige uren het schip bereikte. We hadden alles zoo keurig schoon gemaakt om met kraakzindelijk dek en aanzien binnen te ko men en zoo een goede beurt te maken. Maar het ging niet op. Het duurde uren en er moest eerst ontelbaar vaak „glazen" gesla gen worden, eer we het voorloopige eind punt van de reis hadden bereikt. „Glazen-slaan", daar hebben we weer zoo'n uitdrukking, dde herinnert aan den tijd van de oude zeehelden. Men voer toen met zand- ioopers of zandglazen en sloeg die om het half uur of om het uur ondierste boven. Nog altijd heet de halfuur bel nu „glas", en het luiden van die bel „glazen slaan". Wat zit er een geducht stuk traditie bewaard bij onze marine-taal alleen reeds. Maar laat ik nu nog wat vertellen van de fjord, waarin we nu een halven dag hebben gevaren. Het is oen geweldig sohouwspel, die gril lige berg- en eilandgroepen. Wanneer U op Uw kaart het Moljerfjord opzoekt, dan merkt U wel, dat er nergens een rechte lijn te vin den is. In werkelijkheid is het nog voel en veel grilliger dan de kaart U zou doen den ken en wel een tienmaal grooter getal van eilanden en rotspartijen, ligt er in het fjord, dan de kaart aangeven kan. De wolken hangen vandaag nog laag, een paar honderd meter en dan nog grauwer en IV stond in ons nummer van 9 Juld. een rijke verscheidenheid, dat elk belang stellende in geschiedenis een of meer artike len zal vinden, die hem bizonder interes seeren. De technische afwerking van dit tijdschrfit is even voornaam als smaakvol. Op 't mooie kunstdrukpapier komen de vele illustraties volkomen tot hun recht. Wij hopen, dat deze mooie uitgave van Kemink en Zoon N.V., over den Dom te Utrecht, vele inteakenaars zaj, vinden. Moldjerfjord. guurder wolkenmassa's dan ge zM op onze meest Hollandsche regendagen. De kleur van de bergpartijen is grauw en zwart. Het water in het wijde fjord is woelig. Wanneer ik op de seinbrug staande (d.i. het hoogste gedeelte van hot schip, uitgezon derd het kraaiennest in de voormast, waarin ik me nog niet gewaagd heb) al die indruk ken van landschap, lucht en water op me in laat werken» dan moet ik zeggen dat Noor wegen een grotesk sombere en grillige in druk maakt. Niet het druilerige en huilerige van een Hollandschen regendag, neen, geheel anders. Ik zou wenschen dat u het zelf eens kon ondergaan. Het is volkomen on-Neder- landsch. De verdwijnende nietigheid van een mensch tegenover deze werken van den Schepper, moet men hier wel dieper gevoe len, dan bij het Hollandsche landschap. Ik merkte, dat ik niet de eenige was. Toen ik een praatje maakte met de wacht aan de achterboeg, zeide hij me: „Ik denk wel eens, hilar op post staande, waarom mag ik dat nu allemaal zien? Ik kom er van onder den indruk en denk aan mijn ouders thuis, er gens in een Amsterdamsche straat, drie hoog. Je wordt er stil van en je voelt je zoo vreemd als je zoo alles ziet". Ja, ik heb bij meer Leden van de beman ning bemerkt, dat de aanblik van vandaag ze pakt en stil maakt Noorwegen en de fjorden en dan bij zulk weer. Het is om nooit dde eerste aanblik kwijt te raken. Onze ma trozen en mariniers zijn menschen met veel gevoel voor de natuur. Ook op volle zee merkte ik dat meermalen. Een zei tegen me: „Wat een mysterie, zoo'n eindeloos water vlak. Als je er iets van zou begrijpen hoe dat alles kan, dan zou je het vast niet mooi meer vinden. Zoo is het bij God en het den ken aan God ook", voegde hij er aan toe. Ik dacht aan hetgeen men soms noemt: het mysterium tremendum, dat tegelijk is het mysterium fascinosum. Het doet beven en trekt aan tegelijk. Velen zijn er ondter de jongens, die vain hun schooljaren of met een onweerstaanbare macht getrokken worden tot de zee „die groot en wijd van ruimte is". NU meer dan ooit kan ik dat mystiek verlangen naar varen verstaan. Het wil niet altijd zeggen, enkel lust naar avonturen. Bij meerderen is er ach' ROFFELRIJMEN FRISCH Meneer had het heet en hij dreigde te smelten, Het plein voor zijn huis leek een dorre woestijn Hij snakte naar adem naar perltjes en pilsjes En naar het moment dat het avond zou zijn... Gelukkig, 't wérd avond; hij ging zich verkleeden; Hij kon met een polohemd verder volstaan En trok, na een luchtig kort helderwit „netje", Een frissche gestreepte pyamabroek aan. Het kroost vond pa eenig, mevrouw vond het matig; Meneer had het eindlijk iets meer naar z'n zin „Maar, denk erom", zei-die, „wanneer er gebeld wordt, Je laat er geen mènsch vóór je waarschuwt er in!". Hij zit een kwartiertje, daar heb jej 't gezanik: Een heer en een dame! Pa is al gegaan, Grijpt kribbig een huisjas en schiet over alles Z'n dikke flanelwollen „zomerbroek" aan. Dat is nou bepaald niet zoo'n zomer-idylle, Met drie broeken aan in een trijpen fauteuil Maar 't is maar voor éven, de burenvisite, Dus houdt pa z'n booze humeurigheid schuil. 't Wordt acht uur, 't wordt negen, 't slaat tien uur en ellef. „Dat lijkt me de luchtigste dracht die er is Zoo'n sportpantalon 'J met een streepje", zegt buurman „Héél fijn", zegt pa ijzig, „ja, 'k heb het haast frisch (Nadruk verboden.) LEO LENS t«r verscholen een fijne affiniteit voor de spraak Gods in de schepping. Menschen op het water zijn anders dan menschen op de wal en gevoelen vaak ook anders. Dat merk ik deze lange en wisselende reis in het fjordhet anker van 4000 kilo gram zegt na dagen rusteloos voortgedragen te worden: „Rust zacht". Ik hoop het te doen. Ds P, PRINS M de voormalige meelfabriek van Viruly Wat er zooal schuilt onder het plaveisel van de St. Laurensstraat te l Rotterdam die voor het verkeer is gesloten. De jubileumfeesten te 's Hertogenbosch Officieel Programmaboek Het 750-jarig bestaan van 's-Hertogen- bosch wordt luisterrijk gevierd. Daarvan geeft ook een indruk het officieele pro grammaboek, dat heden versoheen en 180 pag. beslaat. Dit mooi uitgevoerde en keurig geillus- treerde boek bevat o.m. een artikel over „De stad 's-Hertogenbosoh", door den archi varis H. J. M. Bbeling, gevolgd door 'n schets over de stad in de 19e en 20e eeuw, door J. D. Noordhoff. Jan Mosmans schrijft over „De schoonheid van onze Sint-Janskeric" en Dr. J. Gasparie over „De Bossche Beiaard". En zoo bevat dit boek verschillende interes sante artikelen, die het zijn waaide doen behouden, ook als de jubileumviering voor bij is. Mr. F. J. van Lanschot, de burgemeester van den Bosch, schreef een woord ter in leiding. Voorts vinden we hier de uitgebreide pro gramma's van de verschillende feest vieringen. Een drietall eere-comité's zetten dit feest bijzondere Luister bij; in het nationaal eere comité hebben om alle ministers zitting RECHTERLIJKE MACHT Ry 'Kon. besluit is benoemd tot kantonrech ter te Den Haag mr. dr. A. Fontein, thans kantonrechter te Amsterdam. ONNO KAMERLINGH ONNES t In het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, waar hij eenige weken verpleegd werd, over leed gister de heer Onno Kamerlingh Onnes, uit Bergen, oud-directeur van het Bureau voor Handels-Inlichtingen te Amsterdam. Hy be reikte de leeftijd van 73 jaar. NEDERLANDSCH FABRIKAAT Naar wy vernemen heeft de Minister van Economische Zaken Prof. Dr. H. C. J. H. Gelissen, hek eere-voorzitterschap aan vaard van de eenige maanden geleden door een aantal fabrikanten in het leven geroepen Propaganda Commissie voor Nederlandsch fa brikaat. Tot dusver maakte de heer Gelissen deel van deze commissie uit. MUTATIES BIJ DE SPOORWEGEN De heer H. Zuiderbaan, chef-commies b(j de Ned. Spoorwegen te Leeuwarden, is met in gang van 1 Juni 1935 benoemd tot bureau referent te Nymegen, bureau tractie. De heer M. Wassington, stationschef le klasse B te Utrecht M.B., is met ingang van 16 Juni 1935 overgeplaatst naar Kerkrade R. De heer C. A. van Velzen, depótchef 3e klasse te Roterdam Rmo., is met ingang van 1 Juli 1935 benoemd tot opzichter-machinist te Feyenoord. de des Evangelies. Met woorden van dank tot allen, allermeest tot God, eindigde spr. zijn laatste woord als hoofd. In dezelfde samenkomst zijn de opvolgers, de heeren N. P. Dekker en A J Schreu- der, geïnstalleerd, en na afloop werd een diiUk bezochte receptie gehouden. t J. TH. R. SCHREUDER Veelzijdige huldiging bij zijn De Nederlandsche ruiters bij de mi litary te Döberitz. Rechts de Olym- pia-winnaar. Pahud de Mortanges J afscheid. Een bekend en geacht onderwijsman van Be oude garde, de heer J. Th. R. Schreuder tte Amsterdam, heeft gistermiddag af scheid genomen van zijn werk. De plechtig heid vono' plaats in de groote zaal van het A.M.V.J.-gebouw, die voor de gelegenheid passend was versierd en geheel gevuld was met genood igden, waartoe in de eerste plaats behoorden de leerlingenvan het „In stituut Schreuder", waarvan de heer Schreu- ïler zoovele jaren hoofd is geweest. De samenkomst had onder leiding van Ds. R. D ij k s t r a, voorzitter van de School- Vereeniging, een vlot en aangenaam verloop, watit al gaat de heer Schreuder als hoofd heen, hij blijft lid van het bestuur en aizoo Verschillende toespraken Het was een lange rij sprekers, die tot Üeri heer Schreuder en diens echtgenoot» Vriendelijke woorden hebben gericht en ge schenken aanboden. Het eerst gaven de kinderen der school een bronzen beelG, voorstellende „De Arbeid" en de heer N. P. Dekker was hierbij hun tolk. De kinderen lieten het hierbij niet: zij hebben het scheidend hoofd in een toepasse lijk lied hulde betuigd en een van de school jongens stak daarna nog een speech af. Namens de onuerwijzers en de voormalige Onderwijzeressen spraken de dames E. Kor ff en Mevr. Boon; Mr. A. C. G. van Proosdij dankte uit naam der ouders voor den gezond Ghristelijkcn geest die in het Instituut Sohreudier heerscht, die door het scheiaende hoofd steeds is bevorderd. Prof. Dr. D. H. Vollenhoven en Ds. R. D ij k s t r a hebben ieder namens het Be stuur een woord gesproken. En toen kwam de heer Schreuder zelf aan de beurt, die, naai' hij mocht getuigen, langer dan 50 jaren met de jeugd heeft om gegaan e<n daardoor jong gebleven is; 39 jaren is spr. hier hoofd geweest en God gaf hem steeds gezondheid en krachten om de Ètrejigheid, yan, dê 3iv®t te pabew aan (ie. lie|- todh indirect aan de school verbonden. Dat maakte het afscheid minder weemoedig en eenige malen is ooor hen, die spraken, hier aan ook uiting gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5