Alfred Dreyfus overleden ZATERDAG 13 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET ABESSYNISCH- ITALIAANSCH CONFLICT Het Italiaansche troepentransport In de haven van Napels worden acht groote niailbooten van de Trans atlantische lijndiensten in gereedheid gebracht om duizenden manschappen en materiaal naar Oost-Afrika te ver voeren. Uit Oost Afrika en uit andere doelen van de wereld terugkeerende Italiaansche schepen moeten onmid dellijk ter beschikking van da regee- ring gesteld worden. Het verbieden door de Engelsche regee ring van den uitvoer van wapenen naar Abessynië wordt thans w eer tegengesproken Van Italiaansche zijde worden weer be richten gelanceerd van incidenten aan de gi ens van Abessynië. De veroorzakers \an deze verwikkelingen moeten Abessyniërs ziin. De natte moesson in Abessynië Abessynië bezit een prachtig hooglanden dc Abessvnische Allien vormen de oor- sprpng van groote rivieren als dc Nijl en andere. De regentijd maakt Abessynië echter tot één troosteloos landschap. Van de groote en kleine bergketens, van de golvende groene bergplateaus van Sjoa en Amhara, van hef land der Galle en Aroessi storten \an Juni tot half September de bruisende bergstroo- men massa's water neer in dalen en ravij nen Alle paden en wegen, voorzoover de er zijn, worden door 't watergeweld uitge- wischt; oorlogszuchtige stammen worden door de natuurelementen gedwongen de wapens neer te leggen en de karavanen met Tiaar kudden zien zich genoodzaakt haar reizen te staken. Bijna niemand waagt het in dezen tijd een grooten tocht te ondernemen Immers bijna zonder onderbreking plast het water Mussolini uii den hemel op het bergland neer. De ri vieren veranderen in groote binnenzeeën. De weinigen, die zich desondanks naar een andere plaats begeven moeten, zijn ge dwongen de reis te maken over de hoogste bergketens onder een bijna ondragelijke koude. Geen wonder dus, dat in deze sombere periode alle leven in Ethiopië tot stilstand wordt gebracht. Niet zonder reden wordt daarom het regenseizoen de winterslaap .van het Abessynische volk genoemd. Hooge ambtenaren uit de omgeving van keizer Haille Selassi zeiden den oorlog met Italië als onvermijdelijk te beschouwen. Deze verklaring is voor tal van Amerikanen en andere vreemde lingen aanleiding geweest het land te ver laten. Hooge militairen zeggen berichten ie hebben ontvangen van toenemende Italiaan sche oorbereidingen om van Ervthrea uit een aanval te doen en in een snellen veld tocht de vruchtbare oase Hadele Goebo. „een paradijs op aarde", doch een sleutel- post in het Noorden, te bezetten. Eveneens wordt nieuwe activiteit gemeld uit Italiaansch Somaliland in het Zuiden. In de betwiste zóne van Abessynië en Ervthrea zouden volgens Italiaansche mc- dedeelingen Abessynische soldaten een Ita liaansche karavaan hebben aangehouden. De vrouw van de Italiaansche consul te Gondar, die met de karavaan meereisde, werd twee dagen vastgehouden, ofschoon de plaatselijke autoriteiten haar een pas hadden verstrekt. Na vele officieele protes ten kon de karavaan haar reis voortzetten. OVERSTROOMING IN COLORADO Uit Lama in dc N. Amerikaansche stad Colorado wordt gemeld dat het water van de Granade Crea gisteren plotseling begon te wassen en builen zijn oevers trad, waardoor ccn groote overstrooming ontstond. De" groote verkeerswegen in de omgeving kwamen onder water te staan over oen af stand van verscheiden K.M. en dc te velde slaande oogst werd vernield. 70 personen ver dronken, 3 werden vermist en zijn waar schijnlijk eveneens in het water omgekomen. ARTHUR HENDERSON ZIEK Arthur Henderson is gister onderweg naar (jliesterfield, waar hij in een openbare ver gadering het woard zou voeren, plotseling ziek geworden. Volgens mededelingen van den hem behandelenden geneesheer is zijn ziekte niet van ernstige aard. EIGENAARDIG VLIEGTUIGONGELUK Tijdens luchtoefeningen nabij Stockholm is een Zweedsch militair vliegtuig, bestuurd door den officier-vlieger luitenant Efvergren nyar beneden gestort. De piloot overleed korten tijd later aan zijn verwondingen. Hij had schietoefeningen gehouden met 'n machinegeweer, dat tusschen de bladen van den draaienden propeller doorschiet Waarschijnlijk is het zgn. synchronisatie- mcchqpime onklaar geraakt en heeft de piloot bij het schietan een propellerblad ge laakt en op deze wijze zelf zijn propeller stukgeschoten, HET STRAFRECHT IN HET DERDE RIJK De principes die aan de nieuwe wetgeving ten grondslag liggen Zware straffen worden op allerlei vergrijpen gesteld (Van onzen Duitschen correspondent). Nieuwe lieercn, nieuwe wetten! Men kan van hol tegenwoordig bewind zeggen, wat men wil; maar aan doortastendheid laat 't niéts te wenschen over. Wetten en verorde ningen rijzen als paddestoelen uit de grond en het merkwaardigste hierbij is voor ons, dat ze zoo maar aangenomen blijken te zijn. Een rijksdag heeft men hiertoe allang niet mper noodig en de vox populi schijnt een volmaakt overbodige luxe geworden te zijn. Door liet dictatoriseh aankondigen van een tweetal nieuwe wetten heeft thans 't Duit sche strafrecht een radicale wijziging onder gaan. De rijksminister van Justitie, dr Giirtner en staatssecretaris Freisler gaven dienaan gaande voor genoodigden een uiteenzetting welke onze aandacht verdient. Door de ge beurtenissen van de allerlaatste tijd voelde men zicli klaarblijkelijk gedwongen, deze wetten al eerder in te voeren dan oorspron kelijk in dc bedoeling lag, waarschijnlijk om Dot volk er bijtijds vertrouwd mee te maken. Het belangrijkste principe, dat bij 'deze wetgeving op de voorgrond treedt, is onge twijfeld, dat een vergrijp of een misdaad niet slechts dan als bewezen geacht en dus strafbaar wordt, wanneer het geïncrimi neerde feit in de wet vermeld staat. Om ons duidelijk te maken, wat hiennee be doeld wordt, wordt het misbruik van een telefoonautomaat genoemd door middel van een waardeloos geldstuk. Hot was tot dus- eer niet mogelijk, deze vaak begane zonde te straffen, daar men in de wet hiertoe ^een formuleering had gevonden. Zoodra ïcn teléfoonbea.mbte erbij betrokken was, kon een vergrijp worden bestraft, maar een apparaat kan immers niet bedrogen worden? In 't algemeen heeft een rechter niet de mogelijkheid, in tegenstelling tot eenmaal geldige bepalingen een afwijkend vonnis te vellen, maar wanneer uit de feiten- blijkt, dat 't leven sneller is dan de rechtspraak, moet hem de mogelijkheid worden gegeven, de situatie te beheerschen. De wetgeving moet erop uit zijn, alle strafbare feiten te omvatten en Waar eèn leemte wordt vastge steld, 'deze door een wet aan te vullen. Zoo is dan Jtij voorbeeld het misbruik maken \an een teletooricel nadrukkelijk als strafbaar "n de nieuwe wet vastgelegd. Ook het invoeren van de algemeene dienstplicht schijnt de snellere afkondi ging dezer wetten bevorderd te hebben. Men was de meening toegedaan, Uat het zich onttrekken aan deze weerplicht in de vroegere wetgeving niet zwaar ge noeg met straf werd bedreigd. Deser teurs worden voortaan als landverraders behandeld. Het aanwerven van soldaten .voor andere landen, is eveneens een zwaar vergrijp tegen het nationaal be lang. Wie zijn lichaam op de een of andere manier verminkt, om zich op die manier aan de weerplicht te onttrekken die moet de booze gevolgen hiervan achter slot en grendel aan den lijve ondervinden. Voor het beschadigen of vemic.'cn van materiaal, hetwelk voor de verdediging van volk en vaderland is bestemd, bestaat voortaan de dood straf. Hetzelfde geldt voor het sabotee- ren van alles, wat met het vedkeer per spoorweg, met de luchtvaart of met de scheepvaart samenhangt. Het beschimpen of ook maar het verdacht maken van de N.S.D.A.P. en het belachelijk maken van de insignes der partij is voort aan eveneens strafbaar, waarbij nadrukke lijk wordt'verlangd, dat slechts ernstige ge- allen hiermee bedoeld worden. Uit vele •erdachtmakingen en beschuldigingen is namelijk in tallooze gevallen gebldken, dat vaak persoonlijke wraakzucht tot aanklach ten en beschuldigingen heeft geleid. Vervolging van overheidswege wordt in zulke gevallen door den rijksminister van Justitie pas ondernomen na overleg met den plaatsvervanger van den „Führer", rijks minister Hess. In samenhang met deze nieuwe wet ten moet erop gewezen worden,, dat rijksarbeidsminister Seldte in overleg met den rijksminister van binnenland- fcche zaken, dr Frick. een verordening heeft uitgevaardigd, welke aan Duit- fcche vakarbeiders nadrukkelijk verbiedt zonder toestemming van overheidswege èen betrekking buiten Duitschland te aanvaarden. Op advertenties mag niet Worden ingegaan, voordat men het „Lan desarbeitsamt" eerst heeft geraadpleegd. Door den voorzitter van de rijtksorgani- satie tot werkverschaffing kan onder bepaalde omstandigheden hier een uit zondering worden gemaakt, maar slechts in zrer dringende gevallen. Deze verordening wordt den 1 Sep tember 1035 van kracht. Of deze strenge verordening ook sa menhangt met het feit, dat veie Duit éohe arbeiders nog betrekkelijk kort ge leden voor een jaar of langer naar Rus land zijn gegaan, waar hun vaste werk zaamheid tegen behoorlijke .vergoeding was toegezegd? De 51-jarige pater Vorage uit Keulen is voor de Berlijnsche rechtbank geweest, daar hij dc deviezenvoorschriften zou hebben overtreden. Conform den eisch is pater Vorage veroor deeld tot 2% jaar tuchthuisstraf en 40.000 R.M. boete. Zijn burgerlijke eererechten wor den hem voor den tijd van 3 jaar ontzegd. Er is bevel gegeven tot confiscatie van 30.000 R.M. OOSTENRIJK SLUIT DE GRENS VOOR TOERISTENVERKEER De wrijving, die tusschen Oostenrijk en Zuid-Slavië bestaat ten aanzien van het toe ristenverkeer, heeft zich zeer toegespitst. Volgens de pers is de Oostenrijksche grens thans gesloten voor toeristen, die Zuid-Sla vië willen bezoeken. Aan Oostenrijksche zij de moet het motief voor het geschil ge zocht worden in de ongunstige handel: balans ten opzichte van Zuid-Slavië, De banneling van het Duivelseiland Een geweldige affaire in het laatst der vorige eeuw Luitenant-kolonel Alfred Dreyfus is Vrijdag na langdurige ziekte in zijn woning te Parijs op 75-jarigen leeftijd overleden. Alfred Dreyfus was geboren op 9 October 1859 als zoon van een te Mul house gevestigden manufacturier. Na zijn studie aan de „Ecole polytech- nique" te hebben volbracht, ging hij in militairen dienst. Hij werd benoemd tot luitenant bij de artillerie. In 1889 werd hij bevorderd tot kapitein. Na een cursus aan de Hoogere Krijgs school te hebben gevolgd, volgde zijn benoeming aan het ministex-ie van Oorlog. Door een rechterlijke dwaling, waar van hij het slachtofer werd, is Alfred Dreyfus bekend geworden. Jarenlang was tegen het door den krijgsraad te gen hem uitgesproken vonnis in bin nen en buitenland geageerd. Deze actie leidde' tot de rehabilitatie van kapitein Dreyfus in het jaar 1906. De brief aan von Schwarzkoppen In den zomer van 1S94 werd een anonie me brief, welke uit de Duitsche ambassade te Parijs was ontvreemd, in handen ge speeld van het Fransche Ministerie van Oorlog. Het schrijven was gericht geweekt aan den militairen attaché, kolonel von Schwarzkoppen. Deze brief, bevend als „bordereau", omdat hij betrekking had op zekere militaire memoranda, gaf een op somming van de documenten, welke de schrijver ter beschikking van Schwarzkop pen zou willen stellen. Klaarblijkelijk stond een Fransch officier op het punt zijn vaderland te verraden. Een ongelukkige omstandigheid was, dat het handschrift van den onbekende eenige over eenkomst had met dat van kapitein Drey fus De verdenking viel op Dreyfus, die op 15 October 1894 werd gearresteerd. Hoewel deze zijn onschuld volhield, was de schijn tegen hem wegens de gelijkenis van het handschrift. Hét bewijs was evenwel alles behalve overtuigend. Dreyfus naar het Duivelseiland De minister van Oorlog stelde geheime documenten in handen \an de leden vau den krijgsraad. Deze documenten waren uiterlijk wel is waar zonder waarde, doch Heten niet na van invloed te zijn op de be slissing van den krijgsraad. Dit was den beschuldigde en diens raads man, Mr. Demange, evenwel niet bekend. Dit feit is evenwel pas jaren later uitgelekt. Op 22 December 1894 werd Alfred Dreyfus door de leden van den krijgsraad met al gemeene stemmen schuldig verklaard en veroordeeld tot levenslange detentie. Op 15 Maart 1S95 werd Dreyfus geïnter neerd op het Duivelseiland, dcch zijn fami lie geloofde nog steeds aan ziin onschuld. Zijn broer Mathieu, was er van over tuigd, dat een ontzettende juridische dwa ling was begaan. Hij streefde er naar her ziening van het vonnis te verkrijgen, doch zulks kon niet geschieden tenzij nieuwe fei ten aaïïTtetTtëTït w'eïdeji^gêbï-actrt. Een ahïn- tcnaar van het ministerie van Oorlog, die geen enkele relatie met de familie Dreyfus onderhield, deed de ontdekking, welke noo dig was. De ontdekking van kolonel Picquart Kolonel Picquart was het hoofd van den inlichtingendienst. In Maart 1S96 kwam hij in het bezit van brokstukken van een ex press-brief, welke dc Duitsche militaire attaché, kolonel von Schwar-zkoppen, niet had verzonden, en waarvan hij de snippers in zijn prullemand had gevonden. Een Fran sche agent had deze vondst gedaan. De/.e express-brief, bekend als de „petit bleu", was gericht aan een Franschen officier, majoor Esterhazy. Uit het schrijven bleek, dat deze in dienst was van Schwarzkoppen. Bij zijn onderzoek bleek Picquart, dat Es terhazy een losbandig leven leidde en diep in de schulden stak. Kolonel Picquart ontdekte vervolgens, dat het borderel, dat was toegeschreven aan Dreyfus, van dc hand van Esterhazy was. Er van overtuigd dat Dreyfus onschuldig en Esterhazy schuldig was, gaf kolonel Picquart deze inlichting aan zijn superieu ren, generaal de Boisdeffrc en generaal Gonse, den chef en waarnemend chef van den gencraleu staf. Majoor Esterhazy Deze waren or evenwel nog steeds van overtuigd, dal Dreyfus schuldig was en daar zij de affaire niet w'ilden oprakelen, ver zochten zij hem zijn onderzoek te staken en toen Picquart hierop zeidc-, dat hij niet zou kunnen sterven, zoolang ccn dergelijke in formatie niet was onthuld, werd hij over geplaatst naar een afgelegen deel van Tunis. Voor zijn vertrek naar Tunis had kolonel Picquart de heele zaak medegedeeld aan zijn vriend Lcblois een advocaat. Deze be sprak dc aangelegenheid met Scheurer- Kestner, een bekend politicus, die vice-pre sident van den Senaat was. Deze stelde een aclie in ten gunste van den banneling. In denzelfdcn tijd (Novem ber 1897) had Mathieu Dreyfus het bewijs gekregen dat liet handschrift van liet bor derel van Esterhazy was. Esterhazy beschuldigd Op 15 November 1S97 schreef Mathieu Dreyfus 'n brief aan den minister van Ooi- Jng, waarin hij Esterhazy beschuldigde van de misdaad, waarvoor zijn broer veroor deeld was De generale staf wilde evenwel niet toegeven, dat een fout was gemaakt. Esterhazy werd formeel voor den krijgs raad gedaagd, doch vrijspraak was zoo goed als zeker. Toen brak een perscampagne van groote heviglfcid uit tegen degenen die cr naar streejden revisie van liet vonnis van 1894 tc verkrijgen. Zij werden verraders van het land genoemd. Kolonel Picquart werd ge vangen gezet onder beschuldiging vertrou welijke stukken aan een burger (Leblois) te hebben getoond. Clemenceau en Zola voerden oen actie, om Dreyfus vrij te krijgen. Op 13 Januari 1898, twee dagen nadat Esterhazy was vrij gesproken, verscheen van Emile Zola in de Aurore, een nieuw blad, on>ler den ti'cl ..J'accusc", een open brief aan den presi dent der republiek. Zola moest zich voor den rechter verantwoorden. Zola werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Dreyfus onschuldig en gerehabiliteerd "WS1 een langditrig nnrlerzóVtc werd dé s'fraf in 1894 uitgesproken, geannuleerd, en de zaak voor een nieuwe behandeling ve. zen naar den krijgsraad van Rennes Drey fus werd uit Guyana overgebracht De be handeling duurde een maand. Op 9 Sept. 1S99 werd Dreyfus met vijf tegen twee stem men schuldig verklaard en tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Na verschil lende acties werd het vonnis van 1899 ten slotte op 12 Juli 1906 ongeldig verklaard. Dreyfus was gerehabiliteerd. Hij werd ma joor bij de artillerie, te werk gesteld te Sf. Denis (bij Parijs), doch trad in Juli 1907 af. Ter gelegenheid van de overbrenging het stoffelijk overschot van Zola naar het Pantheon, loste een anti semietische jour nalist, Gregori, twee schoten op Dreyfus, die licht gewond werd. Tijdens den wereldoorlog nam Dreyfus weer dienst Hij werd in 1918 bevorderd tot luitenant-kolonel en officier van het Le gioen van Eer. Sedert leefde luitenant-ko lonel Alfred Dreyfus teruggetrokken. Met zijn heengaan is de Dreyfus-zaak, welke destijds in geheel Europa zulk een opschudding bracht», weer eens in herinne ring gebracht. Stahlhelm-organisaties in Duitschland ontbonden Dte dagbladen publiceeren de volgende mede- dceling van den Minister van binnenlandsche zaken van Baden: „Sedert het overnemen van de macht zijn in toenemende mate personen opgenomen in den nationaal socialistisdhen frontstrljdersbond, den vroegeren Stahlhelm. die vroeger opgetreden waren als openlijke tegenstanders van de nat. soc. beweging niet alleen, maar van de uat. soc. gedachte in het algemeen. Dit heeft er op vele plaatsen toe geleid, dat de instanties van den NSDFB (Stahlhelm) onder invloed van deze ele menten een uitgesproken politieke oppositie gingen voeren tegen de nat soc. beweging en daarmede dc na jarenlangen strijd veroverde eenheid van ons volk in gevaar brachten. De minister vao binnenflandsche zaken heeft zich derhalve genood zaakt gezien de organisaties van de NSDFB (Stahlhelm) in 45 gemeenten in Baden te ontbin den en het voortzetten van haar organisatorisch verband te vciibieden. Het vermogen der betrok ken organisaties is in beslag genomen." EEN MOOIE MINISTER. Koning Zogoe van Albanië heeft zijn mi nister van openbare werken laten arrestee ren De minister zou leider van een smokke laarsbende zijn. DUITSCHLAND GERESERVEERD. In de officieele kringen in Duitschland is men ten aanzien van de verklaringen van den Engelschen minister Hoare gereser veerd. De Duitsche pers blijkt door deze ver klaringen te zijn teleurgesteld. DE DIPLOM A TTITKF BETREKKINGEN TUSSCHEN SOVJET RUSLAND EN BELGIE Het telegraafagentschap der Sovjet Unie deelt officieel mede, dat tusschen den ambas sadeur der Sovjet Unie te Parjjs, Potemkin, en den Belgischen ambassadeur te Parijs, baron de Gaiffier d'Hestroy, Vrijdag een correspondentie is gewisseld. De Belgische regeering is bereid normale diplomatieke betrekkingen met de Sovjet Unie aan te knoopen en wederzijds diplomatieke vertegen woordigers te benoemen. Zij hoopt in het bij zonder op een goede ontwikkeling der econo mische betrekkingen De overstroomingsramp in China vloedgolf In het stroomgebied van de Hoang-Ho hebben de door wolkbreuken sterk gezwollen bergstroo- men groote schade aangericht. De stadsmuren Yeng-tSe zijn door een enormen vloedgolf nield, waarna het water de stad binnendrong. Vijfduizend bewoners zijn om het leven gekomen, terwijl het oog niet bekend is. hoeveel dooden zijn te betreuren in de vele overstroomde dorpen. De overstroomingen teisteren thans een gebied, grooter dan de laatste 30 jaar het geval is ge weest. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat het water zijn hoogtepunt heeft bereikt. De stad Hankau wordt ook bedreigd Geweldige regenbuien in Sjensi en Honan heb ben in West-Honan en Stantoeng groote over stroomingen doen ontstaan. Op verscheidene plaatsen zijn de dijken doorgebroken, zoodat de watermassa's zich ver over het bewoonde land verspreidden. De spoorlijn Peking—Hankau is op vele plaatsen onderbroken. Bij Yensjoe en Loeg- hai zijn duizenden personen verdronken. De wa termassa's va-n de Geje Rivier 'bedreigen een groot deel van West-Sjantoeng. DREIGEND OVERSTROOMINGSGEVAAR IN ENGELSCH-INDIE De autoriteiten tc Sadyis berichten, dat in den Trans-Himalaya zich een gletscher heeft gevormd in het bed van de Bramapoetra, van 90 kilometer lengte en 6 kilometer breedte. Men vrcesi als deze gletscher gaat smelten groote overstroo mingen zullen volgen, welke die van 1931 zuiien overtreffen. Men verwacht de eerste vloedgolf te Djbrugarh omstreeks einde dezer week. DE HITTE IN AMERIKA. In dc Vereenigde Staten stierven Donder dag 63 menschen aan de gevolgen van de hitte. NIEUWE AARDBEVING IN JAPAN Het Japansdie district Sjizsoeoko is opnieuw door een aardbeving geteisterd. De bevolking bracht den nacht in de open lucht door; men yeet nog niet. of weer slachtoffers zijn gevallen. DANKBETUIGING DAMES! OVERTOLLIG HAAR Mevr. L. C. GIMBER, 156 Laan v. Meerder- voort, Den Haag, Tel. 331841, heeft mij geheel van mijn OVERTOLLIG HAAR afgeholpen, waarvoor ik haar mijn hartclijken dank be tuig. Ik kan dit adres met het volste vertrou wen aanbevelen. Nieuwste, vlugge methode en voor iedere beurs. Mcj. Joh. Breedevelt, Levendaal 74, Leiden. Cat. B gr. en fr. Kort Nieuws In de Oostenrijksche gevangenissen houden communisten, nat. socialisiten en soc. democraten z.g.n. hongerstakingen. Te Toulon had aan boord van een Franschen onderzeeër een ontploffing plaats, waardoor eenige officieren en matrozen ern stig gewond werden. De laatste der Corsikaa.nsc.he bandieten de jeugdige Bornea, is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Het beroemde palmenwoud van Elohe in Spanje wordt ernstig bedreigd door van dalisme. Binnenland Werkloosheid iets teruggeloopen Dc Directeur van den Rijksdienst der Werk looshei cis verzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de woek 24 t.ejm. 29 Juni 1935 't aantal leden von ingevolge 't Werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen bedroeg 552.900, waarvan 79.000 land arbeiders. In cle maanden Mei tx".*u. Novem ber worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van dc voreemiigingen van launch arbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 473.900 verzekerden bedroeg *9.2 In de vorige verslagperiode (3 te.nl. 8 Juni) bedroeg de werkloosheid 29.4 In de overeenkomstige week van de jeren 1934 en 1933 was dc werkloosheid onder scheidenlijk 24.9 en 24.1 Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 29 Juni 1935 in totaal 351233 werkzoekenden ingeschreven, onder vvie 334815 mannen. Hiervan waren werkloos 332.880 personen, onder wie 320985 mannen. Op 8 Juni 1935 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aa'.ntal organen 367662, onder wie 349473 werkloozen. Het aantal werkzoekenden is sedert 8 Juni 1935 verminderd miet 16429, het aantal werkloozen daaronder mot 16593. Sonder- en Treuhanderkonto Afrekeningen in de afgeloopen week In de week van 8 tot en met 13 Juli 1935 is door de Nederlandsohe Bank in totaal een bedrag van omstreeks 600.000 R.M. van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrcchnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De. nummers van deze posten liepen van 77506 Tot 77670. Het totale bedrag van de op het Sond'er- konto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks 26 millioen R.M. De Sonderkontoposten, waarvoor kots<rs- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkontoposten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van plm. 250.000 RM met de begunstigden afgerekend. Het hoogst afgerekende volgordenummcr was 15748. liet totale bedrag van de op het Treu handerkonto Niederlande uitstaande vorde ringen die nog niet tot uitbetaling zijn komen, beloopt op het oogenblik omstreeks 17.4 millioen. De Treuhanderkontoposten waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Gemengd Nieuws Groote fabrieksbrand te Uithoorn Vele kostbare machines vernield; 50 menschen werkloos. Gisteravond omstreeks 10 uur is brand uit gebroken in de textielfabriek van de firma v.h. Gebr. Hymans en Co. te Uithoorn. De brand werd omstreeks tien uur ont dekt door eenige jongens die onmiddellijk den burgemeester, den heer Koot, die aan dezelfde kade woont, waarschuwden. Deze alarmeerde direct de brandweer en nam zelf de leiding van het blusschingswerk ter hand. Daar de brand direct een hevige omvang aannam, riep de heer Koot de hulp van de brandweer van Nieuwer-Amstel in, die weldra met een motorspuit arriveerde. Do gezamenlijke brandweren besteeden daarop met acht stralen de brand. Omstreeks twaalf uur kon gezegd wor den, dat men de brand meester was en te omstreeks half één kon de brandweer van Nieuwer-Amstel inrukken, die van Uit hoorn bleef echter nog geruimen tijd bezig met de na-bluesching. Hef; geheele fabrieks gebouw is een prooi der vlammen gewor den, vele kostbare machines zijn geheel vernield. Het fabrieksgebouw had een diep te van ongeveer 40 meter en was 15 h 20 meter breed. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Om zes uur des avonds hadden de laatste leden van het personeel de fabriek laten en was niets verdachts bespeurd. Het uit ongeveer 50 man beteande personeel zal door de brand gedeeltelijk op straat komen te staan. Gebouw en inventaris waren op beurs- polis verzekerd, terwijl de firma ook tegen be drijfsschade verzekerd was. Laat in de avond verschenen de firmanten die elders wonen, op het terrein van de brand. Daar de brand tot ver in de omtrek te zier was, waren vele nieuwsgierigen derwaarts ge trokken. De menigte werd door marechaussee en militaire politie op behoorlijke afstam houden. Weerbericht Hoogste stand te Hernosand 769.8. Laagste stand te Isafjond 744.7. Stand vanmorgen halftiwaalf 766.3. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N.O. tot Oostelijke vind, helder tot half bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer in het zuiden, BUITENLANDSCH WEERBERICHT De temperatuur van hooge druk die zicli gisteren boven midden-Scandinaviö uitstrek te, is N.O.waarts getrokken, maar de hooge druk handhaaft, zioh van de Golf van Bis» kaye tot in Lapland. En secundaire van de depressie in het N.W. trekt met lichte regen, langs Ierland,, maar zal weldra N.O.-<waarts trekken. De ondiepe depressie in Frankrijk heeft daar op veel plaatsen omveer ge bracht, maar in het Zuiden veel regen. Ook heden zal in Frankrijk in verband met da hooge temperatuur weer onweer optreden, Duitschland cn Zwitserland houden grooten-* deels onbewolkt weer met. vrij hooge tem» pemturen. Scandinavië krijgt vooral in Zwe* den hooge temperatuuren met kans op regen aan de Noorsche kust. Engeland heeft fraai weer met eenige kans op onweer. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftiwaalf 25.0. 14 JULI. Zonsopgang 4.56 uur, zonsondergang 9.15 uufl Maan op nam. 8.1S uur, onder v.m. 2.21 uuij 15 JULI. Zonsopgang 4.57 uur, zonsondergang 9.14 uutf Maan op nam. 9.00 uur, onder v.m. 3.32 uufl VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 JULI. Van 's avonds 9.45 uur tot 's morgens 4.27 uufl Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhetnfelden 3,4-2 3,50 Breiaach 2,71 0,00 Kehl Diedeshelm Mannheim Mains Bingen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort 3.35 0,00 5,28 5,33 0,52 0,55 4,42 4,52 0,94 0,94 1,66 1,75 2,57 2,64 2,90 3,00 1,08 1,08 2,73 2,78 0,12 0,12 2,70 9,78 2,10 2,17 We8el Emmerik Loblth St. Andrles Arnhem Vreeswijk lw Westervoort Deventer Kampen Eysden Maastricht Grevenbicht Venlo Grave (slals) St. Andries leden Vorig 1.24 1.32 2,4=1 2.68 11,46 11.55 9,08 9,16 3,61 3,69 9,00 9,08 0,80 0,88 9.51 9,60 3,27 3,31 0,05 0,07 46,10 46,20 40,77 4U.87 27,95 28,00 00,00 L0.00 4,42 4,21 0,61 ,0,4» Hoogwater Ned. Zeehavens 14 Juli 15 Juli Delfzijl p.33 21.58 30.30 22.57 Terschelling- 6 49 19.13 7.43 20 03 Harl'.ngen 7.35 20.05 8.35 21.00 Dsn Helder 5.25 17.55 6.25 18 55 IJmuiden 1.03 13.36 1 54 19.26 an Holland 0.22 12.54 1.14 13 41 O 32 12.01 1.24 13.54 19-50 3.12 15.40 1.56 4 26 Scheveiingen Rotterdam Helevoetsluls 0.59 13.32 Willemstad 1.54 14.26 Brouwershaven 0.11 12.44 Zierikzee 0.39 13.13 Wemeldingg 1.02 13,37 Vllssing-en 11.50 o.i7 1235 Ter,neuzen 12.25 0.48 13.18 Hansweert 0.28 13.03 1.30 13.58 15.18 1.08 13.38 1.42 14.10 Auto- en motorongelukken Op het kruispunt Kükswee-Lagendijk ts Ridderkerk is in deze week het derda ongeluk gebeurd. Uit de richting Rotterdam kwam de motorrijder de heer S. van Slikker veer en achter hem een vrachtauto van dd firma S. uit de Lier. De heer S. wilde op genoemd kruispunt de Lagendijk oprijden» doch heeft volgens de chauffeur van de vrachtauto te Iaat teeken gegeven. Deze heeft getracht oe heer S. mis te houden, doch kon niet voorkomen dat hij hem nog in de zijde raakte. De heer S. werd tegen den grond geworpen en bekwam een hoofdwonde, dia door Dr. Hoogzand verbonden werd. De vracht auto schoot van de weg af en reed het stuk land in dat naast de weg ligt. Doordat dit terrein glooit en zacht is moest zij met hulp van anderen' weer op de v/eg gebracht worden. *7 Hedenmorgen fietste de ongeveer 35- jarige J. Schreuder uit Ede, zijn 4-jarig dochtertje achter op de fiets, op de Rijksweg nabij den Griftdyk, toen hij plotseling werd aangereden door een vrachtauto beladen met ledige kersenmanden. De heer Schreuder werd zoo ernstig gewond dat hij onmiddellijk dood was. Zijn vierjarig dochtertje liep een ern stige beenbreuk op. De bestuurder van de vrachtauto reed na het gebeurde in volle vaart door. Het nummer is niet bekend. Te Bommel wilde een groote vracht auto, geladen met steenen, de Waalbrug op rijden, toen juist de band van den wagen sprong. Hierdoor verloor de chauffeur, de heer P. K. uit Utrecht, de macht over het stuur en reed tegen de brug op. Hij bekwam slechts lichte ontvellingen. De naast hem zittende J. C, eveneens uit Utrecht, werd ernstig gewond. Een geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Da auto werd geheel vernield. BRAND. Hedenmorgen ontstond brand in een villa aan de Vrieselaan te Apeldoorn. Tijdens lakwerk aan de buizen van de centrale ver warming vatte het rieten dak der villa vlam. Aangewakkerd door de N.O.-wind stond het pand weldra in lichterlaaie. De villa brandde tot den grond toe af. De villa zou over eemge dagen betrokken worden. De brandweer slaagde er met veel moeite in een aangrenzende villa voor het vuur tg sparen»

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2