VRIJDAG 12 JULI 1935 BUITENLAND Sir Samuel Hoare wendt zich tot Duitschland Hij doet een ernstig beroep op Rijkskanselier Hitier Het Oostpact moet spoedig tot stand komenzegt Engelands Minister van Buitenl. Zaken Dc Engelsche minister van buitenlandsche zaken. Sir Samuel Hoare, .heeft de met spanning verwachte debatten over de bui tenlandsche politiek in het Lagerhuis ge opend met een groote redevoering. Hoare besprak allereerst het DÜitsch-En gelsche vlootverdrag. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat Engeland niet zou zijn overgegaan tot de onderteekening van een dergelijk verdrag, wanneer het niet even zeer voordeelig zou zijn geweest .voor de andere zeemogendheden. Hier deed zich de gelegenheid voor, om een bewapeningswedloop vr zee en den onbeperkten duikboot oorlog uit den weg te ruimen". Na kort gewezen te hebben op de lucht- conventie kwam Hoare tot dc regeling van de .vraagstukken in Oostelijk Europa. Het ligt thans in het vcimogen van den Duitschen Rijkskanselier een wer kelijke bijdraga te leveren voor de zaak van den vrede een bijdrage, die bij vele regeeringen, niet alleen in Midden- en Ocst-Europa. maar ook in West-Europa, 'n corzaak van bezorgd heid zou kunnen wegnemen. Woorde lijk zeide Hoare: „Ik zou mij willen veroorloven Hitier dringend te verzoe ken deze bijdrage te leveren. Ik geloof inderdaad, dat hij zijn eigen zaak die nen zal, wanneer hij daartoe over gaat. Eij zelf heeft zeer openlijk ge sproken in zijn redevoering van 21 Mei on ik weet, dat hij het niet onvrien delijk zal opnemen, wanneer ik even openhartig spreek". Door Duitschland verontrust Wij, in Engeland, en in feite de gehecle wereld zijn niet alleen door het Duitsche .lierbewapenmgsprogram, maar ook door zekere andere ver schijnselen in het tegenwoordige Duitschland verontrust. Desalniette min hebben wij den Rijkskanselier vertrouwen geschonken in zijn woord en in de afgeloopen weken hebben wij daarvan een practiscli bewijs ge leverd door met hem het vlootaccoord af te sluiten. Naar wij hopen hebben wij daarmede een stap voorwaarts ge daan op den weg der verzoening. Maar de verzoening is, evenals de vrede, een eenheid en een veelheid tegelijk en alle wegen leiden naar vele hoofd steden. Laat Hitier derhalve den eerst- volgenden, noodzak el ij ken stap doen on de tot stand koming van de Oost en Donaupacten op weg helpen, waar door hij de afsluiting van een lucht- convenüe, die hij, zooals ik weet. ver langt, een grooten impuls zal geven. De Oostenrijksche onaihankelijkheid Onder applaus verklaarde de minister 'daarop, dat hij in het bijzonder ook de kwestie van de Oostenrijksche onafhanke lijkheid en integriteit ter sprake wilde bren gen. „Steeds weer hebben wij als onze wei- overwogen meening uitgesproken, dat Oos tenrijk strategisch en economisch een sleu telpositie in Europa inneemt en dat een wijziging in den Oostenrijksclien status de grondslagen van den Europeeschcn vrede zou schokken. Wij zullen ook verder de moedige- pogingen, die de Oostenrijksche regecring en het Oostenrijksche volk doen tot instandhouding en versterking van hun onafhankelijg bestaan volgen met de groot- Ete en meest sympathieke belangstelling. Dat is een der redenen, waarom de En gelsche regeering thans zou willen zien, dat een Donauverdrag van nonagressie en non- interventie voor Midden-Europa zonder ver wijl zou worden gesloten". Engeland is be reid met Europa en den Volkenbond ver antwoordelijkheid te aanvaarden voor de collectieve veiligheid. Het Italiaansch-Abessynische geschil Om die reden, aldus ging Sir Samuel Hoare voort, stelt Engeland op zoo ernstigs wijze belang in het Italiaanseh-Abessvni- &che geschil. Om die reden is Engeland ook, op gevaar af becritiseerd te worden, bereid geweest zijn constructief voorstel te doen om een oorlog te voorkomen, die, hoe hij ook moge afloopen, een ernstige reactie zou hebben op het geheele volkenbondssystoein (bijval). Spr. behoeft niet in bijzonderheden de volledige weerlegging ta herhalen, die de Engelsche regeering gegeven heeft van de wilde verklaringen over de motieven en handelingen van Engeland in zekere declen .van de Italiaansche pers. „Wij hebben geen bijgedachten, maar slechts de gedachte aan een Vreedzame regeling. De verklaringen, volgens welke wij aan onze eigen ko loniale belangen zouden hebben ge dacht en troepen zouden concentree- ren in de naburige koloniën missen iederen grondslag. Ik hoop, dat mijn weerlegging in alle Italiaansche bla den, die voor deze ongegronde be schuldigingen verantwoordelijk zijn, zoo volledig mogelijk zal worden ge publiceerd. Wij hebben de noodzakelijkheid van een Italiaansche expansie toegegeven en wij geven opnieuw de rechtvaardig heid toe van eendge critiek, die geuit is jegens de Abessynische regeering. Maar zijn de feiten van de Italiaan sche expansiebehoeften en dc klachten jegens de Abessynische regeering een voldoende motief om zich in een oor log te storten?" Vervolgens ging Hoare de betrekkingen van Engeland tot andere mogendheden na; zo waren van den meest vriendschappelij- ken aarrl of moesten van den meest vriend- Bcltappalijken aard worden. Engeland is voornemens zijn ver plichtingen na te komen, welke voort vloeien uit de verdragen en uit het Volkenbcndsstatuut en is bereid met Enrcpa op den grondslag van een collectieve veiligheid samen te werken. De Italiaansche methode verontrust Nadat Hoare zijn redevoering beëindigd had, nam Sir Herbert Samuel namens de liberale opositie het woord. Hij verklaarde, dat het luchtpact niet op den achtergrond mocht geraken. Het Duitsch Engelsche vloot accoord heeft bij eenige lieden bezorgdheid gewekt. Het zou misschien beter zijn ge weest. wanneer het aocoord gesloten zou zijn in een voorloopigen vorm. De regeering moet echter geprezen worden, dat zij zich de gelegenheid niet heeft laten ontgaan. Het is tijd te erkennen dat de bewapenings- bepalingen van het verdrag van Versailles dood zijn en dat het feit, dat zij niet be graven zijn de lucht in Europa vergiftigt. Wat hot Abessynische geschil betreft, ver klaarde Samuel," dat hem de methode, die Italië toepast, verontrust. Men mag Italië er niet in twijfel over laten, welken indruk zij u optreden in breede kringen van Enge land maakt. Majoor Attlee, van de Labour-part ij, noem de de redevoering van Hoare een stap ach teruit. Winston Churchill oefende scherpe critiek op de Engelsche buitenlandsche politiek. Zij heeft in de laatste weken geloond, lioe men de dingen niet moet aanpakken. Zij heeft den Volkenbond verzwakt, de collectieve eiligheid slechter gemaakt. Duitschland., erdragsbreuk vergeven en Stresa geschokt Het vertrouwen tusschen Frankrijk en Engeland is geschokt, en dit ver trouwen is thans tengevolge van de betreurenswaardige inferioriteit van de Britsclie luchtvloot tegenover de Duitsche meer dan ooit noodzakelijk. Spr. houdt 'n oorlog in Abessynië voor onvermijdelijk. Wederom terugkomen de op het vlootverdrag met Duitsch land richtte spr. zeer scherpe critiek aan het adres van het moderne Duitschland. Lloyd George betreurde, dat Engeland ïaar het schijnt niet wenseht zijn verplich tingen op grond van den Volkenbond toe te passen ten opzichte van Italië. De resolutie van Genève van April j.l., waarin econo mische en financieele sancties bepaald wei den tegen een verdragschending was wel iswaar gericht, tegen Duirechfand, maar men kan niet den eenen maatstaf op Duitschland toepassen en den anderen op Italië. De regeeringspolitiek goedgekeurd Nadat nog de liberaal Mander en de La- bour-afgevaardigdo Jones hadden gewezen pp het Engelsch-Duitsche vlootverdrag, dat zeer slecht werd genoemd voor de geheele wereld, en Chamberlain nog Lloyd George had te woord gestaan, besloot namens de regeering Eden de debatten. Hij verklaarde, dat het sluiten van het Engelsch-Duitsche lootverdrag niet in strijd met het prin cipe der samenwerking, wat hij nader toe lichtte. rvolgens zeide Eden, dat Duitschland in Februari verleden jaar bereid is geweest toe te stemmen in een verdrag voor den duur van tien jaar, zoomede in een lucht vloot van 50 pet. van de Fransche, zoomede leger van 300.000 man. De Fransche re geering heeft dit aanbod toen afgewezen. Thans kent iedere vlootmogendheid de -enzen der Duitsche vlootbewapening ep kan haar program daarnaar afmeten. De Volkenbond kan slechts aan invloed _i aanzien winnen, indien de vlootbewapp ningswedloop door deze overeenkomst zal •orden verhinderd. Eden sprak ten slotte over 't Italiaansch- Abessynische conflict, waarbij hij- medp deelde, dat. Abessynië bereid is kolonisatie buitenlanders in nader vast te steller gebieden toe te laten. Ten slotte gaf Eden de verzekering, dat de Britsche regeering op energieke wijze haar pogingen zal voortzetten om alsnog een vreedzame regeling tusschen Italië en Abessynië te bewerken. Hierna werd gestemd over 'n amen dement van de Labour-oppositie, dat gericht was tegen de politiek der re geering. De regeering bleef met 236 tegen 40 stemmen in de meerderheid. Verschillende afgevaardigden hadden vóór de stemming het Lagerhuis ver laten. De zitting werd verdaagd. Volgens berichten in de Duitsche pers bedroeg het aantal exemplaren van de „Basler Nachrichten" die op bevel van Goebbels verleden week voor onbepaalden tijd in Duitschland verboden is dat vóór het verbod in Duitschland verkocht werd, niet minder dan 250.000 of 300.000 per dag. Dit cijfer zou slechts overtroffen worden door 't oplage-cijfer van de in 370.000 exem plaren verspreide „Vülkische Beobachter". die als officieel orgaan der N.S.D A.P. op het oogenblik de meest gelezen krant in Duitschland is. In Mei j.l. heeft de Finsche regeering langs diplomatieken weg een onderzoek laten instellen naar de juistheid vnn de geruchten dat een groot gedeelte der Fin sclie bevolking in Karelie en andere deelen van de aan Finland grenzende Russische gebieden naar andere deelen der Sovjet- Unie zouden zijn overgebracht. De Finsche regeering had zich tevens tot de Sovjet- regeering gewend met de vraag wat, indien deze geruchten juist waren, de aanleiding ertoe kon zijn en waardoor deze maatrege len gerechtvaardigd werden. De Sovjet-regeering heeft thans medege deeld, rlat deze maatregelen een zuiver in terne Russische aangelegenheid zijn. Naar verluidt zou de ontruiming van de genoem de districten uit militaire overwegingen zijn geschied. WAANZINNIGE VERMOORDT ZIJN GEZIN Denkelijk in een vlaag van waanzin heeft die gemeente-secretaris van Lichtervelde (West-Vlaandcren) zijn vrouw en zijn vior kinderen, resp. 13, 12, 10 en 9 jaar oud met bijlslagen gedood. De dader liecft zich t dien gevangen gegeven. HET ABESSYN1SCH- ITALIAANSCH CONFLICT Italië wil geen inmenging van den Volkenbond In de Italiaansche pers komt steeds dui delijker het verlangen tot uiting, dat in het Itahaanscih-Abessynisoh conflict de Volken bond buiten dc kwestie wordt gehouden. De ccnig aannemelijke oplossing voor den Volkenbond zou volgens Mussolini zijn: Ita lië de missie toe. te vertrouwen, om Abessy nië orde en beschaving te bxengen. In een rede tot 120 generaals en lagere of ficieren, die op het punt staan naar Afrika te vertrekken, zeide Mussolini, dat Italië besloten is, het Italiaansch-Abessynisch conflict te regelen volgens het Italiaansoh nationaal prestige en Italiaansch nationaal belang. De Italiaansche regeericg besloot een groote hoeveelheid graan voor de Italiaan sche tïoepen in Ethiopië in Roemenië te koo- pen. Reeds eenigen tijd geleden is te Con stanza een aantal scheepsladingen graan gekocht. De uittocht der uit! anders De twee speciale treinen met Britsohe, Arnerikaansohe on Italiaansche onderdanen uit Abessynië, die dit land overeenkomstig de instructie van hun logeering hebben ver laten, zijn uit Adidis Abeba te Djiboeti in Fransch-Somaliland aangekomen. De Engelse lie regeering heeft den uitvoer van wapens naar Abessynië verboden, in af wachting van nadere overwegingen. De commissie voor buitenlandsche zaken van de Amerikaansche senaat heeft het. Ita- liaansch-Abessynisdh conflict besproken. De commissie heeft ernstig overwogen een maatregel te nemen om een embaigo te leggen op den uitvoer van wapens naar de oorlogvoerende mogendheden. De commissie heeft geen beslissing genomen. Verwacht wordt dat de commissie een wetsontwerp zal voorbereiden, waarin die positie der Ame rikaansche koopleden in geval van oorlog zal worden vastgelegd. Staatssecretaris Huil zou den Itali- aanschen ambassadeur te Washington te verstaan gegeven hebben, dat een oorlog van Italië tegen Abessynië in Amerika groote ontstemming zou wek- Wordt de Gran Chaco-oorlog hervat? Weinig bemoedigende geestesgesteldheid De Ghaco-vredesconferentie welke te Buenos Aires vergadert is op ernstige moei lijkheden gestuit. Op het oogenblik worden er geen zittingen meer gehouden. De gei" geerde van Bolivia Dr. Dieu de Medina heeft in zeer scherpen vorm den minister van buitenlandsche zaken van Paraguay, die betoogde, dat Paraguay de overwinnaar den Chaco-oorlog is geweest, van repliek ge diend. De huidige toestand van de vredes conferentie moet volgens de meening in poli tieke kringen weinig bevredigend zijn. Fei telijk moet buiten het staken van de vijan delijkheden tot dusverre zoo goed als niets bereikt zijn. De scherpe meeningsverschil len tusschen Bolivia en Paraguay blijven voortbestaan. DE KOERIER VAN DEN KOMINTERN Wat zijn bagage inhield De correspondent van de „Daily Tel." weel mee te deelen, dat door de douanebeambten van Letland een onderzoek was ingesteld in de bagage van een koerier der Komintern uit Rusland. Zij ontdekten er een brief, be stemd voor de Fransche communisten, waar in dezen instructie werd gegeven, hun propa* ganda in het leger en bij dc marine, die ver dacht werden van „fascistische tendenzen", voort te zetten. De brief werd door de Let- landsche regeering ter kennis gebradht van de Fransche autoriteiten en Laval ontbood daarop den Russischen ambassadeur Potem- kin, en vroeg hem om opheldering. Uw ge wone uitvlucht, dat de Russische regeering geenerlei gezag over de Komintern bezit, zal u ten deze niet helpen, zei Laval. Dc over eenkomst, die ik te Moskou tot stand bracht, heb ik namelijk met Stalin gesloten en deze is geen lid der sovjet-regeering, maar de on betwiste leider van de bolschewistische par tij en niemand kan loochenen, dat die partij baas is over de Komintern. De ambassadeur, aldus de zegsman van de „Daily Tel."-correspondcnt, was niet in staat een antwoord to geven op cfit argument cn kon slechts in vage bewoordingen toezeg ging doen, "dat „dergelijke incidenten zich niet zouden herhalen". EEN ZIGEUNERREPUBLIEK In het Hongaarsche dorp Fantanela moet zich een zigeunerrepuoliek bevinden, waar van bijkans alle inwoners de muziek beoefe non. Zes van de zeven dagen wordt het dorp uitsluitend door de vrouwen bestierd. Vrij dagochtend trekken de mannen erop uit om te Boekarest en in den omtrek hun melo dieën ten gehoore te brengen. Woensdags avonds komen ze terug, naar het heet met een vollen buidel. Deze republiek wordt bestuurd door een soort senaat en de oudste, een grijsaard van 99, neemt de schikkingen tot bewaring van de orde. De vonnissen worden op tien klank van de muziek uitgesproken en a's een be woner den laatsten adem uitblaast, wordt hij door den heelen stam naar het kerkhof geleid onder het spelen van de liederen, die hem het liefst waren. WAT EEN HAAI AAN 'T LICHT BRACHT Een haai, die te Sydney levend gevangen was en in een reusachtig aquarium ter be zichtiging voor het publiek rondzwom, heeft een getatoeëerclen arm uitgebraakt, die af komstig bleek te zijn van een sedert eeni gen tijd vermist persoon. Dooi deze ontdek king hebben de autoriteiten thans het be wijs gekregen, dat de man vermoord is en meent de justitie ook aanwijzingen omtrent den moordenaar te hebben gekregen. HAAIEN OP DE ADRIA-KUST In de haven van Fiume zijn op Joego-Sla- visch gebied twee jongelieden verdwenen, die met een vouwboot in zee waren gegaan. Zij waren voornemens geweest, slechts een uur weg te blijven, docli zij zijn niet terug gekeerd. Men vreest, dat zij ton prooi zijn gevallen aan de haaien, die de wateren daar sedert eenigen tijd onveilig maken en nog onlangs een meisje bij liet baden hebben aangevallen en gedood. De Joego slavische autoriteiten hebben maatregelen getroffen om de ondieren onschadelijk te maken. Hieraan zal ook do kruiser „Du- brovnik" deelnemen. NA VIJF JAAR VAN CHRONISCHE SPIT. Nu voor goed vrij van pijn. Vijf jaar leed hij ondragelijke rlieumati- sche pijnen, nu eindelijk is hij weer in staat liet leven van de zonnige kant te zien. Lees slechts zijn brief: „Ik heb Kruschen Salts genomen in de hoop. dat mijn rheumatische pijnen en spit zouden verdwijnen. Deze pijnen hadden mij 5 jaren lang gemarteld. Ik had alle moge lijke middelen geprobeerd, zonder eenige verbetering te bemerken, totdat men mij op Kruschen Salts attent maakte. Reeds spoedig nadat ik met Kruschen begonnen was, verminderden de pijnen. Ik ben nu gelieol vrij van pijn en voel mij bovendien veel gezonder dan vroeger. Ik geniet nu een uitstekende gezondheid en voel mij eerder 23 dan 43 jaar. Ik ben weer in staat het leven van de zonnige kant te zien en ik voel me zoo fit als een veulen. G. G. te C. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek haa. oorzaak vindt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. De zes verschil lende zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking, waar door urinezuur en andere opgehoopte afval stoffen, die het bloed verontreinigen, pijn loos cn volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Vandaar, dat niet alleen de rheumatische pijnen verdwijnen, maar ook de geheele gezondheidstoestand bij het ge bruik van dc „kleine dagelijksche dosis"' Kruschen Salts enorm zal verbeteren. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrijgbaar bij ale apothekers en drogisten i 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakkiug, de naam Rown tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt, (Adv.) Aardbevingsramp in Japan Vele dooden en gewonden Het district Sjizuoka, 150 K.M. ten Zuid westen van Tokio, is door een hevige aard- heving geteisterd. Talrijke gebouwen zijn ingestort en verscheidene branden braken uit. Do verbindingsmiddelen zijn verbro ken. Ook in Tokio zelf is een aardschok gevoeld, hoewel niet zoo hevig. Volgens de tot nu ontvangen berichten zijn bij dc aardbeving van Sjizuoka 23 menschen om het leven gekomen en 53 ge wond. Omstreeks vijftig huizen zijn inge stort. In het plaatsje Sjinizu is een persoon omgekomen en zijn vijf personen gewond. Het spoorwegverkeer met Osaka is verbro ken en in de telegrafische en telefonische verbindingen treden storingen op. Uit het officieel overzicht van die aardbe ving in Japan blijkt, dat de haven van Sjimioe, inzonderheid de kademuren en dc opslagplaatsen, zwaar is beschadigd. Er zijn 12 dooden en 190 gewonden. Er werden 150 huizen vernield en 470 beschadigd. Ongeveer 6000 huizen liepen lichte schade op. De ma- lerieele schade bedraagt ongeveer 12 mil li- oen yen. Het verkeer in de haven van Sjimioe kon worden hersteld. Een levensmiddelenvoor- raad voor 3000 mensohen is beschikbaar ge steld. De overstroomingen in China Millioenen menschenlevens bedreigd Het water van de Jangtse-Kiang en van de Hoang Ho blijft nog voortdu rend güjgen. Door de zich uitbreidende overstioomingen worden millioenen menschenlevens bedreigd. Het thans geïnundeerde gebied is reeds even groot als bij de ramp van 1931, toen meer dan vier millioen menschen om het leven zijn gekomen. In de stad Hanyang staat het water ver scheidene voeten hoog, terwijl Woetsjang gedeeltelijk overstroomd is. De dijken be zwijken voor den aanhoudenden was rivieren. Bij het reddingswerk moet men de bewoners bevrijden van de daken, de boo- men en de heuveltoppen, waar zij hun toe vlucht hebben gezocht Het aantal s'acht- offers en de omvang van de schade kan -nog niet geschat worden; wel moet worden ge constateerd, dat de toestand steeds ernstiger Duizenden verdronken De overstroomingen in de provincie Ho- nan ihebben overal groote verliezen aan menschenlevens veroorzaakt. Men vreest dat alleen in de stad Yen Sji Sjien 3000 men schen verdronken zijn. Duizenden inwoners konden op het laatste oogenblik de bergen invluchten. Volgens ooggetuigen zijn groote gebieden overstroomd. Slechts de toppen van boomen en huizen steken uit het water. De stad Hueisjin in Noord-Honan staat geheel onder water. Ook hier vallen talrijke i schenlevens te betreuren. In het gebied van de Jangtse Kiang zijn tusschen Hankau en Itsjang groote meren ontstaan, waar de enkele steden als eilan den uitsteken. Talrijke vluchtelingen heb ben de wijk genomen naar de op verschil lende plekken doorgebroken dijken en wachten tot zij weggevoerd worden. In Yoengvang aan de Han-rivier zijn 800 hui zen ingestort. Overal worden krachtige po gingen aangewend tot versterking van de dijken. Op hevel van Tsjang Kai Sjek zijii militaire troepen naar het overstroomings- gebied gezonden, Kort Nieuws Het aantal dooden in het Midden-Westen van Amerika, door de hitte, bedraagt meer dan 30. Te Londen is onverwachts een staking uitgebroken onder chauffeurs cn conduc teurs van autobussen. B-ij Bercktesgaden zijn weer twee berg beklimmers in het gebied van Hochkalter omgekomen In het toeristen-centrum Hamar in Noor wegen zijn twaalf gebouwen, w.o. het post kantoor, door brand vernield. Rondom de Duitsche badplaats Diirk- 'heim in den Pfaltz worden geen Joden toe gelaten. In een ziekenhuis te Stuttgart zijn plot seling meer dan dertig kinderen aan para- typhus z'ek geworden. Door een felle brand is een dorp in de omstreken van Kattoivitz (Polen) voor de helft in de asch gelegd. Te Berlijn heeft een rechter een vadc die zijn zoontje van zeven jaar opvoedde i communistisch-atlheïstischen zin, vcroo clcclcl tot gevangenisstraf. Nationaal Huldeblijk;-K XVIII Gebrandschilderde ramen voor de kazernes van den Ondcrzeedionst te Soerabaja en Den Helder Dezer dagen is per K.L.M. naar Soeraba ja verzonden een gebrandschilderd raam, bestemd voor de Marinekazerne aldaar en deel uitmakende van het Nationaal Hulde blijk, ter herinnering aan de wereldreis van dc K XVIIT, aangeboden door het Comité „Onze Manne" Dit gedenkraam is gistermiddag te Soe rabaja onthuld cn tegelijkertijd had in dc Onderzeedicnsikazerno te Willemsoord de onthulling plaats van het tweede gedeelte van dit nationaal geschenk, bestaande uit vijf gebrandschilderde glazen, die zijn aan gebracht boven een der ingangen van dc onderzecdienstkazemc alhier en door den commandant der Marine, Schoui-bij-nacht T. L. Kruys namens Zijne Excellentie den Minister van Defensie werden aanvaard. Met deze vijf ramen heeft het Comité de bijzonderheden van dezen tocht willen sym- boliseeren. Het eerste raam stelt voor het vertrek van den onderzeeër; de vuurtoren van Nieuwediep is hier domineerend. Het groote middenraam is symbolisch gehou den; men ziet hier dc bekende reisroute en de K XVIII afgebeeld. In het linkergedeelte van het raam is Nederland gesymboliseerd; de Nederlanclsc-he maagd heft krans ter huldiging omhoog. Het rechtergedeelte van dit raam symboliscort Ned. Indië. De in- landsche vrouw begroef, de K XVIII en biedt de vruchten van het land aan. De wapens van Soerabaja en Den Helder geven resp. begin en einde van de reis aan. liet derde raam geeft de ontmoeting weer met de „Snip", het vierde is speciaal gewijd aan het onderzoek der kosmische straling, de slingerproeven en de zwaartekrachtme- tingen, alsmede het diepzee-onderzoek. Het vijfde heeft betrekking op de aankomst to Soerabaja. Ook hier is 'het huldigend ka rakter solier gehouden in de woorden: „Het Nederlandschc volk aan zijn marine". De drie bovenramen hebben een gezamen lijke afmeting van 140x8S c.M., de beide on derste ramen 107 Dij 26 c.M. elk. Bij de overdracht, welke, behalve door do bemanning van de Onderzeekazerne, werd bijgewoond door een aantal dames, vrouwen en familieleden van de opvarenden der K XVIII, hield de voorzitter van het Comité de heer A. W. P. *\ngcment een rede, waarin hij allereerst herdacht de prestaties van de juist dezen morgen te Soerabaja aangekomen onderzeeboot, en daarna uit eenzette. boezeer deze huldiigng in den vol- sten zin des woords is geworden een „na tionale" hu'diging. De commandant der Marine, Scbout-bij- nacht T. L. Kruijs, spreekt allereerst een woord vnn gelu-kwensch tot de aanwezige familieleden van de opvarenden. Het is spr. een groot voorrecht hier in opdracht van Z.Exc. den Minister van Defensie dit hudc- blijk te mogen ontvangen. Dat een blijven de herinnering aan deze reis is aangebracht in de kazerne vanwaar de K XVIII is vertrokken, verheugt spr. bovenmate. Hierna werd door den commandant het vlaggedoek, dat de ramen tot dusver verhul de verwijderd, waarmede deze sobere plechtigheid was geëindigd. Derde overspanning Moerdijkbrug Zal 19 Juli geplaatst worden Het overbrengen van de 930 ton wegende overspanning van de nieuwe Moerdijkbrug van Dordrecht naar het Hollandsch Diep zal geschieden op Vrijdag 19 Juli a.s. Des morgens om 4 uur zal van Dordrecht wor den weggevaren In anderhalf uur hoopt men het Hollandsch Diep te bereiken. Al daar is het waöliten op hoog water, maar vóór 12 uur, aldus is de berekening moet de overspanning ter bestemder plaatse zijn gebracht. Deze derde overspanning komt tusschen het landhoofd en den Éérsten pijler, zoodat dit bruggedeclte dan met de andere twee één geheel zal Chr. Korfbalbond Alle wedstrijden afgelast op één na Tiet beduur van de Chr. Korfbalbond in Ne derland, verzocht ons mede te deelen, dat i: verband met de warmte, alle voor morgen vast gestelde competitie-wedstrijden, zijn afgelast, m%* uitzondering van den wedstrijd Hollandia Rapido, die eerst in de avonduren wordt Brandgevaar bij filmvertooningen Veilirjhcidsma afregelen De minister van Einnenlandsche Zaken heeft een circulaire gezonden aan de burge meesters der onderscheidene gemeenten, waarin enkele algemeene normen worden aangegeven betreffende het bevorderen van brandveiligheid bij filmvertooningen. Deze gaan ook over de inrichting van" de zaal, het aanbrengen van nooddeuren, ruimte van looppaden en gangen enz. Ook op de deugdelijkheid der te gebrui ken apparaten moet gelet worden en op de bekwaamheid dergenen, die de toestellen bedienen. Restauratie St. Laurenskerk Alkmaar Het Raadsvoorstel van de agenda afgevoerd. Zooals bekend heeft het Rijk een be van f 290.000 in uitzicht gesteld voc restauratie van de Groote of St. Laurenskerk le Alkmaar, mits dit werk in werkver schaffing zal worden uitgevoerd. Hoewel hei college zich daarmede eerst had vereenigd, hebben de wethouders daarna aan den Raad het voorstel gedaan het restauratieplan te aanvaarden. In verband met besprekingen, welke het college dezer dagen in Den Haag met den Minister van Sociale Zaken heeft gevoerd en met vragen, welke den Minister alsnog gesteld zullen worden, is besloten het voorstel van de l'aadsagenda af te voeren en voorloopig aan te houden. 'HOLLANDSCHE INDUSTRIEELEN IN DE SOVJET-UNIE. Te Moskou is een groep Hollandsche in- dustrieelen aangekomen, die een drie-weeksche studiereis door de UdSSr ondernem.en, ten einde een kijk op de Sovjet-industrie te ver- Weerbericht Hoogste stand tc Nordiljjan 770.5. Laagste stand te Isa fjord 744.4. Stand vanmorgen haltfwaalf 766.7. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N.O. tot O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer in het Zuiden, warm, BUITENLANDSCH WEERBERICHT Duitschland heeft onbewolkte liuciht cri hooge temperatuur. Evenzoo het Oosten van Zwitserland. Ook Frankrijk heeft zeer liooge temperaturen in het Z.-Oosten. In Brittannië heeft zwaar onweer gewoed en is regen nog op enkele plaatsen gevallen» Ook in het Z. W. van Frankrijk heeft het, geonweerd. In Engeland begint de temperatuur weer te stijgen. Ierland en Soliot'and hebben vrij koel weer met gedeeltelijk bewolkte lucht-. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 24.4 C. 13 JULI. Zonsopgang 4.55 uur, zonsondergang 9.16 uur Maan op nam. 7.23 uur, onder v.m. 1.26 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 JULI. Van 's avonds 9.46 uur tot 's morgens 4.26 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 3,50 3,49 Wesel 1,32 1,41 Brelsach 0,00 9,79 Emmerik 2,63 2,35 Kehl 0.00 3,75 Loblth 11,55 11,68 Maxnn 5,33 5,42 Nijmegen 9,16 9,26 Diedesheira 0,55 0,00 St. Andries 3,69 3,71 Mannheim 4,52 4,62 Arnhem 9,08 9,16 Lohr 0,94 0,93 Vreeswijk Iw 0,88 0.C0 Mains 1,75 1,82 Westervoort 9,60 9,68 Bingen 2,64 2,70 Deventer 3,31 3,31 Caub 3,00 3,08 Kampen 0,07 0,08 Ems 1,08 1,08 Eysden 40.20 46,15 Coblens 2,78 2,84 Maastricht 40,87 40,89 Trier 0,12 0,15 Grevenblcht 28,00 2$,01 Keulen 2,78 2,84 Veulo 00,00 10,00 Dusseldorf 2,17 2,07 Grave Cs. als) 4,21 4,50 ltuhrort 1,40 1,50 St. Andries 0,49 0,30 Hoogwater Ned. Zeehavens 13 Juli Delfzijl 8,28 20,51 HellevoetsL 12,34 Terschelling 5,44 18,07 Willemstad 0,50 13,30 Harlingen 6,25 18,55 Brouwersh. 11,46 Den Helder 4,15 16,40 Zlerikzee 12,12 IJmuiden 0,05 12,41 Wemeldinge 12,38 Hoek v. Holt. 12,00 Vlisaingeu 10,66 23,21 Scheveningen-,— 12,10 Terneuzou 11,30 23,53 Rotterdam 107 13,55 Hansweert 12,03 krijgen. Het reisgezelschap heeft zich met de Sovjet-boot „Üooperatzia" naar Leningrad begeven, is daar eenige dagen gebleven en zal buiten Moskou, nog Dnjeproges, Charkow, en Kiew bezoeken. In al deze industrie-centra zullen de grootste werken van het vijfjaren plan worden bezichtigd. Boeken en Geschriften. niiliY, door Rudolf van Roost. Uit gave vaai D. A. Daajnvn's Uitg. Mij., te Den Haag. Dc hoofdpersoon ln dezen roman is Elly. een dochter van Dr. Wallaert to Rotterdam. Dokter Wallaert heeft een mislukt huwelijks leven, dat al spoedig met echtscheiding is ge ëindigd. Elly en haar zuster Line hebben vanaf de prille jeugd de moederlijke leiding moeten ontberen. In de moeilijks-te jaren van het leven waren de beide zusters geheel op zichzelve aan gewezen. Vader ging geheel op in zijn prak tijk en zocht daarin afleiding voor het leed» dat hem drukte. Inzonderheid voor Line bleelc >ege zelfstandigheid dartelt door het leven. Volop geniet alles, wat het weeldeleven ln Rotterdams deftige kringen biedt. zijn. 1 ïftlg. Wel maakt zich doch het is haar onmogelijk, met dat leven van tjdel genot te breken. Ten slotte komt ze door een ongeval ln het Dtakonessenhuis en als een Door die verpleging van Lane ln het Diakones- senhuis komt Elly in kennis met een pleegzus*- ter. Die kennismaking wordt van blljvenden aard en brengt Elly in het gezin van de ouders van de pleegzusters, een gezin, dat op Elly een onuitwlschbaron Indruk maakt. Daar komt ze in een echt Christelijk milieu en merkt, hoe dat Christelijk levensbeginsel ln staat stelt, om zelfs vroolijk een kruis te dragen. Vooral het sterven van GrarL een Jongere zuster van de verpleegster, is voor Elly het bewijs, dat ln het Christelijk geloof een kracht schuilt, die zelfs bij het naderen van den dood aan het wegkwli- nend jonge leven nog bijzonderon glans goeft. Het wordt voor Elly een keerpunt ln haar le- dat het door dien mond en onder die omstan digheden niet kan gesprokeu zijn. En hoe fijn zielkundig la de zleleworstellng van Elly geteekend. Dut telkens zich terugtrek- die Chrstelijke omgeving, dat zich on- <rkt aan alles, dut hie ijkdom teekent van het leven, dat beget Ware godsvrucht doet de jeugd gouden ader door dit i Deze uitgave is een vertaling van SchefHers werk door Edward Léonard en is verlucht inet vignetten van Jos. Léona-d. Achtereenvolgens bespreekt dc auteur de leer van het ideaal, de tjvee vormwerelden der kunsf en dc weg van de Voor beoefenaars van kunstgeschiedenis is dit een zeer bolangTiJk en leerzaam werk. Mekwaardig is ongetwijfeld de uitgesproken stelling, dat kunst en religie hedcr. streng zijn gescheiden, maar dut toch elke elementaire vorm- '■el-igieus getinte zielsaandoening

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2