^eittërijc (üoumii t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Nog een enkel woord over het Bezuinigingsontwerp BINNENLAND. ZuinigheidO?) bij Crisisinstellingen VAGANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijkSthe zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5523 Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 12 JULI 1935 15e Jaargang 9bbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Na wat ik vroeger schreef, veroorloove de Redactie mij nog een kort woord over het Bezuinjgingswerk der Regeering. Ik vraag dat uit behoefte. Half doof van al het lawaai op de markt der internatio nale politiek, van al het geschreeuw op ons eigen pleintjie, toen wij enkel nog maar gingen stemmen voor onze gemeenteraden, voel ik mij nu gedrongen, kortelijk getuige nis te geven aan den rustigen, goed Hol- landschen toon, die de Regeering laat hoo- ren bij haar bezuinigingswerk. Ik kon daar ook over zwijgen, maar als alle zwijgers zwegen, zou het gaan lijken, als werd enkel de hollebolle-critiek, de schreeuwerige be loften-politiek in den lande gewaardeerd, met eero beluisterd en gevolgd. Niets is minder waar. Oud-Holland met zijn eer lijken, oprechten, rustigen levenstoon leeft nog. Leeft nog gelukkig in onze Re geering, leeft nog bij honderdduizenden in den lande. Bij preferentie zwijgen die; ook ik deed dat liever, toch moet ik als een van hen een enkel woord zeggen. Zachtaan groeit wel de overtuiging, dat het land in gevaar is. Zooveel verstaat elk 'Nederlander wel van zeevaartkunst, dat hij weet; in zulke oogenblikken van bang ge- Vaar is op de commando-brug noodig een état-major, die in alles toont doordrongen waarlijk doordrongen te zijn van den ernst van den toestand. En dat laat zien en hooren. In den wereldstrijd tegen oorlog en hon ger gaat het om het leven, ook van ons volk. Het is een strijd met bittere kansen voor onszelf, voor onze kinderen. Daar is vanzelf ons oog, ons oor gericht gedurig op de commando-brug, op de geste daar, op de stemmen. Op het dek is het vaak meer dan trooste loos, daar schreeuwt alles dooreen, raast en blaast men elkaar met woorden van de beenen. Op het voordek, op het achterdek het ergst nog in de kajuiten heerscht er ccn felheid, een geladenheid, een benau wende onrust, een soort politieke hysterie. Rondom, in Europa en in heel de cultuur wereld worden we vergast op een branie- toon, op een waaghouding Professor Jitta sprak, van Duitschland sprekend, van ge organiseerde branie; op het oog>enblik waait diezelfde wind weer uit Italië die de eene helft van 't menschdom verschrikt, die de andere helft toejuicht en overneemt als de ware. Wij zagen er, een paar weken geleden, in onze steden en dorpen iets van, toen onze koningen en prinsen, toen onze hoofden der .vaderen met hun lijsten vol daverende be loften en een stembiljet naar de aangewe zen lokalen togen, en hun machtswenschen in de houten bussen stopten. Tegenover al de drukte buiten en binnen doet ons goed de rustige toon, het kalm be leid van onze Regeering. Het is voor ons het beste bewijs, dat zij den hoogen ernst van den toestand ziet Toen het Duitsche leger in de loopgraven lag, was de eenvou dige, rustige toon, die er heerschte, bewijs, dat ieder, hoog en laag, de zwaarte van den strijd begreep. Vóór den oorlog meende iedere Pruis, die wat te zeggen had, dat te moeten doen op dén hoogsten regeertoon, met de opgezette commando-stem. In cic loopgraven was dat anders; daar was de toon gemoedelijk, eenvoudig, zakelijk; de bralstem werd er niet gehoord, want vlak vóór hen lag de .vijand en de dood loerde van nabij. Eenzelfde tegenstelling wordt u duidelijk, als gij naast elkaar zet de snerpende stern- flitsen van den modernen volkstribuun en de statige sprake van onzen Minister-presi dent, welke nergens nalaat haar indruk van ernst, eerlijkheid en vrede te geven, zoomin te midden van de grooten der aarde als bij den cenvoudigen broeder op de achterste bank." Nergens hoort gij bij dit wetsvoorstel en zijn bespreking een hoog afwijzen van op merkingen, van afwijkende meeningen, veeleer een welwillend aanhooren van be zwaren, een opmerkend luisteren naar wen- schen van Kamer en van betrokkenen. Ik voelde behoefte om dat even te zeggen en daar mijn bewondering en dankbaarheid voor uit te spreken. In de overtuiging, dat ik dat doe namens velen, die daarin bewijs zien van ernstig beleid, van trouwe bedachte zaamheid, van diep inzicht in den toestand, onmisbaar in dagen als deze, onmisbaar voor kansen op werkelijke redding. Daar ligt iets vaderlijks in het regeerings- beleid, dat tot gerustheid stemt. Niet natuurlijk den kraaier van beroep, maar ons, die ons meer slachtoffers zouden ge voelen dan redders en bergers, zelfs dan de redders met mond en gebaar. Die zakelijke houding zien wij, waar de Regeering. bij de nadere bespreking van het Bezuinigingsvoorstel haar meegaand heid toont in de detail-regeling van het m.u.I.o., in de telcijfers der kleine scholen, in de schikking der pensioneering, in het geheel wegwerken van den kwcekeling met akte. In één ding kan de Regeering moei lijk meegaan: in het wrikken aan de te be sparen 75 miljoen. Er is nu eenmaal geen minder meewarig ding dan zoo'n gulden; hij is 100 centen waard, daar staat hij op, niet 99, niet 101. Hij laat op dat stuk een maal niet met zich praten. En in navolging daarvan zegt ook de Regeering werkelijk noodgedrongen door de logica van zoon honderd-centen-gulden: het geld moet er komen. Daaraan valt niet te tornen; de Re geering praat er ook niet over en wij moe ten mee-zwijgen. Enkel over de opleidingsparagraaf willen wij nog iets zeggen. De opleiding, onze kweekscholen moeten veêren laten bij den grooten pluk; natuur lijk. Van 't begin af hebben wij er op aange drongen, dat onze school-, onze kweek schoolorganisaties bij de Regeering en de Kamer zouden komen met eendrachtige, uit do praktijk geboren wenschen en voorstel len. Daar is niets van gekomen; er was meer tweedracht dan eenheid. Erfenisdeelen is van ouds een lastig bedrijf. Negatieve erfenissen deelen schijnt nog lastiger. Wij zijn uit de vrijheid geboren; maar vrijheid eischt vaak offers, tot zelfs het leven van den enkeling en van /le velen. Vrijheid aanvaarden zonder offerbereidheid, dat kan de kat ook. Maar regelen zoeken voor be perking, dat eischt hoog menschenbeleid. Indertijd gaven wij enkele aanwijzingen daarvoor (in 't nommer van 25 Jan. '35), die wij nu niet herhalen mogen. Wij blij ven nogmaals een beroep doen op onze vrije bonden en raden om Regeering en Kamer te verrassen met hun practische wenschen. Wij hebben onze 21 kweekscholen, die op den duur alle noodig zijn. Op den duur, herhalen we, niet nu. Wij nemen de vrij heid, eens de aandacht te vestigen op het ontwerpen van een plan van enkel tijdelijke stopzetting van een deel der kweekscholen b.v., om te beginnen, voor 5 jaren. Daarbij kon tegelijk gerekend met de mogelijkheid van afschuiving der oudere leerkrachten en de rechten der districten (b.v. va,n een land als Schouwen, als Flakkee) op een" zeker getal kweekelingenplaatsen in scholen elders, en enkele dingen meer. Ook zetten we nogmaals een extra-schrap bij de nieuwe hoofdakte. Het kweekschool- ontwerp bevalt ons in dezen niet; het stuurt in de oude, o. i. geheel verkeerde richting. De opleiding van 15 tot 18 (met haar be perkte, m. i. noodige clausuur, gericht op de lagere school en haar behoeften) moge zoo blijven, die van 18 tot 20 moet worden in hoofdzaak een stevige, theoretisch en prac- tisch wel gerichte paedagogische vorming. Ik schreef daarover in ons nummer van 1 Mei 1934, wat ik ook niet herhalen mag. Van harte hopen we, dat Regeering en Kamer in vasten, stevigen gang, in kalmen toon en in goede eendracht, noodig meer dan ooit in dezen tijd, tegenover een werk, zoo rijk, tegelijk zoo teeder, als ons lager onderwijs en de opleiding zijner onderwij zers, komen tot een voor het land en zijn kinderen bevredigend einde. H. J. VAN WIJLEN. De nauwe doorgang te Franeker yijf en twintig jaar luchtvaart MUSSERT EN ORANJE Van een zijde, welke het natuurlijk ge heel eens is met onze driestar over „Mus- sert en Oranje", schrijft men ons, dat aan N.S.B.-kant wel bezwaar zal worden ge maakt tegen onze opmerking, als zou Ir. Mussert nooit hebben geantwoord op de beschuldiging van den heer J. C. Hensiug. Laat ons daarom ook het vervolg geven, al verandert dit niets aan onze opvatting. In „Volk en Vaderland" van 16 en 22 Februari heeft Mussert laten ontkennen de medegedeelde smaadwoorden over het Oranjehuis te hebben gebruikt. Daarop heeft de heer Hensing in de Nieuwe Rott. Courant van 6 April 1935 een Open Brief gericht aan Ir. Mussert, waarin hij onverzwakt volhoudt, dat die woorden zijn gebruikt. Sedert is er geen nader ver volg geschreven, zoover wij weten, ook niet door den heer Mussert. Inmiddels blijft in de litteratuur van de N.S.B. als de „werkelijke leider van den Staat" aangewezen ingenieur Mussert. Waar blijft Oranje dan? Zal Italië dan ook in dit opzicht, geljjk bij de corporatieve staatsidee, gevolgd worden? Wanneer Mus solini oorlog wil, wie of wat in Italië kan er zich tegen verzetten? Mr. P.W. A. Cort v.d. Linden ziek Zijn toestand zorgwekkend. Naar wij vernemen heeft Mr. P. W. A. Cort van der Linden, Minister van Staat, oud-Minister-President en oud-Staatsraad in het Roode Kruis Zie kenhuis te Den Haag een operatie on dergaan. De toestand van den patiënt is zorgwekkend. Hedenmorgen was de toestand nog dezelfde. De toestand is onhoudbaar geworden De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin an dermaal gewaagd wordt van den onhoud- baren toestand ten aanzien van de traverse van Franeker, in de weg Leeuwar den—Afsluitdijk. In de nauwe Dijkstraat kunnen 2 voertuigen elkaar niet passeeren. Een reeds aangenomen plan tot verbetering kan niet tot uitvoering komen, daar dit doorkruist wordt door het plan tot verbete ring van den waterweg LeeuwardenHar- lingen, waarmede eerlang zal worden be gonnen. De Kamer vraagt den Minister nu, de meeste spoed te betrachten bij het in stellen van een onderzoek, teneinde tot een oplossing voor het doorgaand verkeer door Franeker te komen. Het adres gaat vergezeld van een aantal foto's, die de toestand aantoonen. Wereldtentoonstelling te Brussel Nederland maakt een goed iignnr De Nederlandsche deelname aan de We reldtentoonstelling te Brussel, die geregeld veel belangstelling blijft trekken o.m. ook de Nederlandsche modelboerderij, maakt vol gens de internationale jury een goed figuur. Zoo zijn reeds toegekend voor Nederland sche inzendingen: 25 Grootprijzen (hoogste onderscheiding welke kan worden verleend), 16 Eere-diploma's, 11 gouden Eere-penningen, 5 zilveren Eerepenningen en 1 bronzen Eerepenning. RIJWIELVERKEER NAAR BELGIË Betreffende de uitzonderingsmaatregelen wel ke door de Belgische regeering getroffen wer den met het doel het toeristenverkeer per rijwiel naar België te vergemakkelijken, ontvangen wij de volgende mededeellng: Tot en met 15 Nov. a^s. mogen Nederlandsche onderdanen persoonlijk hun rijwiel gebruiken om naar België te roden zonder eenige formali teit te vervullen aan het Belgische grenstolkan- toor voor wat hun fiets betreft Dus een douane- fietskaart of ander douanebewljs voor hun rij wiel wordt niet vereischt. Voor hen, die per trein reizen tot aan een Belgische binnengemeente, dus geen grensge meente, en hun fiets als bagage per trein mede- nemen, kan bij aankomst in deze gemeente worden volstaan met het overleggen van het vervoerbewijs. door het Nederlandsche station bij vertrek afgegeven of het vertoonen van een Ned&rlandsch rijwielbelastingmerk, om het rij wiel in België verder te mogen gebruiken. Deze faciliteiten zijn uitsluitend van toepas sing voor rijwielen, welke uiterlijk teekenen gebruik vertoonen. Nieuwe rijwielen zijn op DE STENOGRAAF J. ZODIJ. f De heer J. Zodij, eerste stenograaf bij stenografische inrichting van de Staten- Genersial, is gisteren in den ouderdom negen-en-veertig jaar overleden. DE KAMPEERKWESTIE TE ZANDVOORT In de vergadering van de Raad van Zand- voort. zijn de tarieven voor het kampeeren belangrijk gewijzigd. Het tarief voor één dag en nacht werd bepaald op 50 cent of 3.50 per week; het tarief voor één dag zonder nacht ook op 0.50, met dien verstande, dat voor hen. die na drie uur komen 25 cent berekend wordt. Een vroegere directeur bijzonder royaal voor anderen en voor zich zelf De Varkens-Centrale gebruikt 25000 gulden voor propaganda doch weigert verantwoording Wat de Rekenkamer ons ontvouwt Het verslag van de Algemeene Reken kamer over 1934 geeft eenige stof tot over denking. Er is wel eens geklaagd over de gestes van de Varkenscentrale en de Commissie Beumer is in het leven geroepen, om zooals bij de installatie door den Minister gezegd werd onverw ij 1 d rapport uit te brengen. Dat was op 8 Febr. 1934 (begin Nov. 1933 was deze commissie al beloofd). Eind Juli kwam het „voorloopig" rapport waaruit de bladen een simpel uittreksel kregen, begin October werd 't gepubliceerd. Thans is, mid den Maart, het eindverslag uitgebracht, waarvan alleen een zeer verkort berichtje is gepubliceerd. Wanneer het rapport zelf ver schijnen zal, durven we niet te zeggen. Maar ondertusschen heeft bovenbedoeld verslag van ds Rekenkamer wel eenig licht gegeven over de vraag, die wel eens in ge- moede gedaan wordt: of alles wel zoo zui nig toegaat aan de crisisinstellingen, als in crisistijd verwacht mag worden. Het blijkt dat bij sommige crisisinstellin gen een bedenkelijk gebrek aan zuinigheid valt op te merken. Zoo moest ernstig gewezen worden op do tarieven voor reis- en verblijfkosten en ver goeding van het gebruik van eigen rijwiel en eigen automobiel bij reizen van perso neel der crisis-instellingen, hetgeen anders en kostbaarder geregeld bleek dan bij den gewonen, rijksdienst Alleen het feit. dat de rijwiel-vergoeding beperkt is tot 150 pulden 's jaars in plaats van 2y2 ct per K.M tot onbeperkt be drag, zooals eerst het geval was geeft een besparing van ca f7500 per jaar. Uit hei onderzoek, dat de Kamer instelde bij een der oudere zg. centrales (dat zal de Meelcentrale geweest zijn. Red.) kreeg men der. indruk, dat de directeur dier in stelling tekortschoot in het betrachten van zuinigheid in zijn beheer, zoowel in het al- gemecn als wat betreft de uitgaven waarbij zijn persoon betrokken was. Hij genoot ais directeur een salaris yan f 4000, doch daaraan werd toege voegd een traktement van f 5000 als hoofdcontroleur. Daarenboven bracht hij f 9.60 per etmaal in rekening zonder daartoe gemachtigd te zijn voor ver blijf in de plaats, waar de centrale ge vestigd was ziin woonplaats was el ders. Ook de kosten van een spoorweg abonnement le klasse, dat blijkbaar uitsluitend diende voor heen en weer reizen tusschen woon- en standplaats, waren ten laste van de crisis-instelling gebracht, evenals di© voor bagagever zekering. De vergoedingen voor eenige dienstreizen naar andere plaatsen in Nederland en naar 't buitenland waren buitengewoon hocg berekend, terwijl alle kostennota's verhoogd waren met posten voor representatiekosten, taxi's en sigaren, welke extra's over ruim vier maanden circa f 200 bedroegen. 1-Iet personeel genoot verschillende ongebruikelijke voorrechten,tenvijl voor het administratief personeel in plaats van de algemeene salarisverlaging, een bijna algemeene salarisverhooging was toegepast. De Rekenkamer bracht de belangrijkste harer opmerkingen te dezer zake onder de aandacht van denminister van Economi sche Zaïten, daarbij als haar gevoelen to kennen gevend, dat het niet aanging, den druk der crisis op de bevolking nog te ver zwaren door de gelden, die voor steun aan den landbouw werden opgebracht, te ge bruiken op een wijze als liij deze centrale geschiedde. Directeur schiet in zijn taak tekort Uit besprekingen met den crisisaccoun tantsdienst bleek, dat deze reeds vroeger op verbetering van misstanden had aanga- drongen, evenwel zonder noemenswaardig resultaat. De toenmalige minister van Eco nomische Zaken was ook van oordeel, dat de directeur dezer crisisinstelling in zijn taak tekort geschoten was en verklaarde, niet le zullen nalaten, den directeur en ook het bestuur der centrale, van zijn gevoelen ten opzichte van het gevoerde beheer te doen blijken. Verschillende maatregelen tot bezui niging werden daarna ingevoerd, welke behalve de verminderde reis- en ver blijfkosten een besparing van ten min ste f 5000 per jaar beteekenen. Bij verschillende crisis-instellingen liepen uitgaven voor verstrekking van koffie, thee en sigaren aan bestuursleden en ook wel aan ambtenaren tot hooge bedragen op. Be sparing van verscheiden duizenden guldens per jaar is het gevolg van de aanmerkingen welke da Kamer hieromtrent ter kennis van de betrokken organisaties en voor zooveel noodig van den minister van Economische Zaken bracht. „Propagandakosten" Tegen het einde van 1933 4bleek aan de Kamer, dat sedert de oprichting van de Nederlandsche Varkenscentrale meer dan f 25.000 was besteed voor „propa ganda". Inzage van de stukken, waaruit kon blijken, op welke wijze deze gelden waren aangewend, werd aan de ambte naren der Rekenkamer geweigerd. De Kamer deed te dien aanzien den mi- nistei van Econ Zaken opmerken, dat slechts met machtiging van den wetgever zg. geheime uitgaven aan haar kennis neming mochten worden onttrokken. Het op 5 April 1934 door den minister toegezegde accountantsrapport is 9 April 1935 aan de Rekenkamer toegezonden. Duur ijs Ten slotte deelen we nog een sterk staal tje van eigenaardig optreden mede. De Rekenkamer schrijft in het verslag: Het bleek der Kamer, dat de prijzen, die de Ned. Varkenscentrale besteedde voor ijs ten behoeve van baconkoeling sterk uiteenliepen; van f8 tot f 1-1- per 100 kg. Dit,ijs werd niet door de Cen trale Ingekocht, doch de fabrikanten van bacon en exploitanten van koelhuizen brachten het haar in rekening. „De minister van Econ. Zaken ant woordde op een verzoek om inlichting, dat de prijzen, in rekening gebracht door de baconbedrijven, welke zelf een ijsfabriek exploiteerden, als voorloopig zouden worden beschouwd en dat na rekening zou geschieden. „Dientengevolge hebben de fabrikan ten ruim f 52.000 teruggestort." Dat was geen kleinigheid, evenmin als 't prijsverschil 8 a 14 gulden klein te noemen is. Het „verzoek om inlichtingen" van der. Minister moet wel op een gevoelige plek aangekomen zijn. Het schijnt, dat eenige schoonmaak bij de Crisisinstellmgen wel noodig is Er zou misschien nog wel wat meer voor de dag komen, dat opgeruimd kon worden. Onthulling om een vliegmonument Onder groote belangstelling had de onthul ling plaats van het vlieg-monument, ter her denking van het feit, dat op 27 Juli 1909 te Etten door Graaf de Lambert voor het eerst met een vliegtuig boven Nederland is gevlo gen. De voorzitter van het comité, de heer Hammelton, burgemeester van Etten en Leur, verwelkomde de aanwezigen, in het bij zonder Z.Exc. generaal Snijders, de familie Heerma Van Voss, de generaal-majoor dei- Kon. Marechaussee te Den Haag, den heer Kappelhof, Kolonel Best, commissaris der luchtvaartafdeeling Soesterberg, den heer Wal laardt Sacre, secretaris der Kon. Ned. Lucht- vaartvereeniging te Den Haag, JTir. J. H. Roëll, uit Den Haag en diens zoon Jhr. R. Roëll, burgemeester van Haamstede. Generaal S n ij d e r s gaf een uitvoerig over zicht van de ontwikkeling van het vliegtuig en de beteekenis der aviatiek in verband met den gedenkwaardigen dag, toen voor het eerst Nederland werd gevlogen. Hij huldigde den onlangs te Leur overleden heer S. G. J. Heerma Van Voss, op wiens initiatief en op wiens kosten de vllegdemon- stratie 26 jaar geleden op de Klapperberg plaats vond. Na deze toespraak werd het monument door generaal Snijders onthuld. Tijdens deze plech tigheid werd door een muziekkorps het Wil helmus gespeeld, onmiddellijk gevolgd door de Marseillaise, uit piëteit voor den Fransch- man, graaf de Lambert. Op hetzelfde oogen- bllk naderde een esquadrille vliegtuigen uit Soesterberg, dat enkele zeer fraaie staaltjes vliegkunst te aanschouwen gaf. Gemengd Nieuws. Gedetineerde springt uit de trein Gistermiddag heeft Jan Hoek, die eenige jaren geleden tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld wegens moord, gepleegd op een onderwijzeres te Bennekom, een poging tot ontsnappen gedaan. Jan Hoek, die zijn straf in de gevangenis te Leeuwar den uitzit, moest te Arnhem voor een fami liekwestie worden gehoord. Op de terugreis naar Leeuwarden is hij via een deurtje van de W.C., nadat hij zijn boeien had weten los te maken, uit de in volle vaart rijdende trein ge sprongen. De trein, welke zich op dat moment tusschen Nijeveen en Steenwijk bevond, werd dadelijk tot stilstand ge bracht, waarna de twee Rijksveldwach ters, die Hoek begeleidden en eenige reizigers onmiddellijk de achtervolging begonnen. Hoek schijnt na de sprong een oogenblik versuft geweest te zijn, doch hij had het weldra op een loopen gezet, was over een sloot gesprongen en tracht te toen de weilanden in te vluchten. Nadat eenige schoten op den vluchteling waren gelost, kon hij echter worden ge- - pakt. De trein had ongeveer een kwartier vertraging. Het vermiste schip Nog steeds niet terecht In verband met het bericht, dat het schip „Eben Haëzcr" van Schipper Drejit, dat op 25 Juni j.l. van Rotter dam naar Oldenhoven in Groningen was vertrokken en sindsdien werd vermist, thans terecht was, kunnen wij nog mel den, dat hier een vergissing heeft plaats gehad. Het schip, dat de vorige week ten Zuiden van Schiermonnikoog op het Wad is vastgevaren, is „De Hoop", schip per Verhey uit Ten Andel. Het was op weg van Bergen op Zoom naar Nieuwe- schans. toen het de vorige week in stormweer raakte en gelijk boven vermeld toen vast is gevaren. Met hoog water zal „Do Hoop" haar reis voortzetten. Inmiddels verkeert men nog steeds in het onzekere omtrent het lot van de „Eben I-Iaëzer". Boschbrand te Loon op Zand Gistermiddag te omstreeks half drie is te Loon op Zan d een boschbrand uitgebro ken, die een groote omvang dreigde aan te nemen. Het vuur woedde in een perceel mastbosch van P. Zwaans en op een terrein van de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten. Dank zij krachtig ingrijpen van een ploeg werkloozen kon de brand binnen een uur worden gebluscht. De brand kon worden be perkt tot een oppervlakte van ongeveer 1 H.A. op elk der perceelen zoodat in het geheel bijna 2 H.A. boscli in de vlammen is opgegaan. Rijks- en gemeentepolitie waren bij het blusschingswerk aanwezig. Meisjes verdronken Te Noord wijkerhout geraakte het zes-jarig dochtertje van de familie C Bak ker. dat met haar tweelingzusje aan de waterkant speelde, in het water. Het stoffe lijk overschot van het kind, waarnaar tot laat in -len avond werd gedregd, was gister avond nog steeds niet opgehaald. In een onbewaakt oogenblik is het ander- half-jarig dochtertje van den heer H. Dulle- mans, wonende aan den Rijksstraatweg te W ij k aan Duin, in een waschketel ge vallen en verdronken. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bis; 1 Oud-minister Cort van der Linden heeft een operatie ondergaan. Zijn toestand is zorgelijk. Het verslag van de Algemeene Reken kamer wijst op ernstige misstanden in het beheer van de crisis-instellingen. Gistermidag is een gedetineerde uit de trein bij Steenwijk gesprongen. Hij kon echter worden gearresteerd. Te Loon op Zand is gister een boschbrand uitgebroken, die echter spoedig gebluscht BIz. 2 In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Italië wenscht geen inmenging van den Volkenbondsraad in zijn conflict met Abes- De overstroomingen in China nemen al meer en meer een catasirophaal karakter aan, waardoor millioenen menschenlevens bedreigd worden. Bldr. 3 Bij een autobotsing te Baarn zijn vijf pen sonen gewond. Blz. 5 Het Rijksmuseum te Amsterdam bestaat morgen vijftig jaar. Het ligt in de bedoeling der regeering koolzaad van den oogst 1936 voor steun in aanmerking te doen komen. Bk. 8 Het tekort der Vrije Universiteit is thansj gedekt. Vrouw tracht uit auto te springen Aan de gevolgen overleden Gistermiddag omstreeks half drie recc! een vrachtauto, bestuurd door L. op den Bredascheweg nabij Tilburg. Naast hem. in de cabine zat zijn moeder, de ongeveer 50-jarige A. Lambrechts-Monde. Ter hoogta van Burgers Dierenpark ontwikkelde zich bij het remmen met de handrem eenig© rook in de cabine. Vrouw L. dacht, dat do wagen in brand stond en wilde eruit sprin gen. Haar zoon trachtte haar tegen te hou den, verloor daarbij de macht over het stuur, terwijl de moeder uit de auto viel. Da wagen botste tegen een langs de weg staan de boom, met het gevolg dat de bestuurder een zware hoofdwonde opliep. Vrouw IJ was tusschen de wielen terechtgekomen en zoo ernstig gewond, dat zij eeniga oogenblikken na het ongeval oveilepd. Branden Vermoedelijk tengevolge van hooibroei is de boerderij van den landbouwer P. van' Herk op den Heuvel te Waalre tot den grond toe afgebrand. De bewoners merkten den brand toen het dak van de hooischuur instortte. Zij moesten zich in nachtgewaad in veiligheid stellen. Eenig vee is in do vlammen omgekomen. Alles was slechts laag verzekerd. HET AAN DE GROND LOOPEN VAN DE „CONSTANT" De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak in zake het aan den grond loopen tijdens mist van het motorschip „Constant" op de Westkust van Bornholm en scliorsto den kapitein voor den tijd van veertien MEISJE AANGEREDEN Te Amsterdam is op de Amstelvecn- schcweg een 22-jarig meisje door een auto aangereden. Ernstig gewond is zij naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie s c h r i f t e 1 ij k op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het met zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1