'«diOii MANNBORG ORGELS w. A. en i Go.'s ORGELHANDEL SN OOIT' De Levensloop van Pieter Peuter MAANDAG 8 JULI 1935 LAND- EN TUINBOUW CHR. LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJZERS Jaar lij ksche vergadering te Utrecht Bij dit onderwijs heerscht opmerkelijke rust Onder voorzitterschap van den heer G. J. Witte veen, van Broek op Langendijk, heeft Zaterdag de Ned. Vereenaging van Chr. Land- en Tuinbouwonderwijzers te Utrecht haar jaarlijksche algemecne vergadering ge houden. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat in het Oosten van ons land de kern van de Vereeniging zit. Toch zijn er moedgevende verschijnselen, die er op wijzen, dat de Vereeniging ook in andere deelen van ons land vasten \oet krijgt. In tegenstelling inet het rumoer en de onrust in andere onderwijsorganisaties heerscht er bij het land- en tuinbouwonderwijs een op merkelijke rust. Toch blijft waakzaamheid geboden. Spr. besloot met op de beteeke- nis van de Vereeniging te wijzen en heette welkom de heeren O. C. van Ilemesse, van Ede, afgevaardigde van den C.B.T.B., en H. A. Verburg, van Zegveld, afgevaardigde van de Ghr. Jongeren-organisatie. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer J. H o f s t r a, van Hellendoorn, ontleenen we, dat 20 leden zich voor radio lezingen beschikbaar stelden. Het aantal leden bedraagt plan. 60. Bij de bespreking van het jaarverslag werd aangedrongen om ook meer de ma- 'teneele belangen van (je leden te beharti gen. Volgens het verslag van den penning- meesier, den heer P. Tillema, te Tien- hoven, bedroeg het saldo f 30.25. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Hofstra en P. Tillema, werden herkozen. In de plaats van den heer P. J. Cramer, van Musselkanaal, die tusschentijds aftrad, werd de heer C. Vink, van Ottoland, gekozen. Na de afhandeling van deze huishoude lijke zaken sprak de voorzitter, de heer G. J. W i 11 e v e e n, over: Ons Cursusonderwijs Aanleiding van dit onderwerp, zeide- Spr., Was de mededeeling in het jaarverslag van den C.B.T.B. dat het cursusonderwijs sta- tionnair ibleef. De laatste drie jaren is het aantal cursussen in het algemeen achter uitgaande, vooral bij den tuinbouw. Deze gang is verklaarbaar uit de achteruitgang in het land- en tuinbouwonderwijs. De me dedeeling, dat het cursusonderwijs station- nair is bij den C.B.T.B. stemt dus eenerzijds tot tevredenheid, anderzijds is echter de C.B.T.B. zoo gegroeid, dat er vooruitgang moest zijn. Tegenwerking wordt vooral ver oorzaakt door de jarenlang bestaande neu trale cursussen in vele plaatsen. Samen werking tusschen C.B.T.B. en onze vereeni ging is geboden, om het Clir. cursusonder wijs te doen vooruitgaan. Spr. wees voorts op het belang van de landbouwscholen, die Spr. hooger in waarde acht dan de cur sussen. Het is noodig, dat in elke plaats Chr. cursussen komen die dan pionierswerk ver richten voor de straks te stichten Christe lijke scholen. Vele leden zal dit onaangenaam klinken. Spr. wees er echter op, dat oen volle positie aan een school beter geacht kan worden dan het geven van avondlessen. Spr. wees voorts op de verdeeling van de lesuren. Dit laatste zou plaatselijk geregeld dienen te worden, In de middagvergadering hield Prof. Dr. G. J. Sizoo een referaat over: „Materie cn straling". In het begin van zijn referaat wees Spr. er op, dat God zelf den mensch het vermogen gegeven heeft om de struc- Prof. Dr G. J. Sizoo tuur te zoeken en te vinden. Hoe omvang rijk onze kennis omtrent het onderzoek der structuur ook zij, het mysterie van het zijn der dingen wordt nimmer opgelost, dan alleen toch in de geloovige erkenning dat God de Schepper is aller dingen. Komende tot liet eigenlijke van zijn refe raat merkte Spr. op dat hij slechts enkele mededeelingen zou doen over de verrassen de resultaten die de laatste onderzoekingen der structuur hebben opgeleverd. Sprekende over de materie zeide Spr. dat het atomen-begrip reeds gangbaar is van af de oude Grieken tot de 19e eeuw als we tenschappelijke hypothese. Van af 1845 zijn nieuwe inzichten omtrent de atomen, waar uit de materie is samengesteld, opgedoken en daarom wilde Spr. voornamelijk iets mededeelen over de nieuwe tegenwoordige inzichten over de bouw der atomen. Op merkelijk is dat de oude gedachte van do eenheid der materie (reeds door Boyle be wezen) thans weer op den voorgrond treedt. Uitvoerig stond Spr. stil bij de verdeeling der atomen in neutronen en electronen. Laatstgenoemde onderscheidt men weer in positieve en negatieve. Aan de hand van cijfers en vele namen behandelde Spr. voorts functie der electronen, de atomen der electricifceit en vorder de verhouding t.o.v. de straling. Inzonderheid wees Spr. ook op de een heid van straling en materie. Dat de natuur altijd veel rijker blijkt dan wij menschen vermoeden liet referent duidelijk naar vo ren komen. Na eenige bespreking werd de vergade ring met dankzegging door den voorzitter gesloten. Jaarverslag 1934 Verschenen is het jaarverslag van den Bond van Nederl. Graan- en Zaad-Importeurs, waaruit blykt dat het ledental vrijwel station nair is gebleven. De crisis heef: de handel in sommige be drijftakken en een aantal artikelen zoo goed vernietigd, zoodat eenige firma's den stryd hebben moeten opgeven, terwijl voor het gedeelte, dat zich heeft weten te handha- de handel tot zulk een beperkten omvang teruggebrachte, dat menige handelaar, zoo wel in de havensteden als in het binnenland er nauwelijks in slaagt, z\jn noodzakelijke kosten goed te maken, en zijn personeel te handhaven. Helaas leidt juist deze algemeene inkrimping van de importmogelijkheden er toe, dat velen trachten, tot eiken prijs, hun omzeteten te handhaven waardoor de onder linge concurrentie feller is dan ooit. Wel wordt bij voortduring getracht, althans dit euvel te breidelen, maar telkens blijkt weer, hoe uiterst bezwaarlijk het is, de hier toe vereischte overeenstemming bij het u?:- uiteenloopen van de verschilende belangen, te bereiken. Toch worden deze- pogingen nog steeds met ijver voortgezet en hoopt men nog steeds in dit opzicht eenig resultaat te zullen bereiken. Ierland beperkt de invoer Zooals viel te verwachten, heeft Ierland thans ook vrij scherpe maatregelen genomen tegen den invoer van onze tuinbouwproducten 's een nieuwe slag toegebracht aan de kweekers. Vooral voor de tomaten is de invoer sterk beperkt en waar het vorig jaar gedurende en Augustus 842.000 K.G. werd inge voerd is thans slechts 279.400 K.G. toege staan. Dit beteekent dus een invoer-beperking van 67 pCt. Al moge he1: niet zoo ontzettend veel zijn dat naar Ierland ging, toch treft iedere slag nu den tuinbouw, omdat er toch reeas zoo weinig van den export is overgebleven. Het is zelfs mogelijk dat nog minder inge voerd zal kunnen worden dan nu is toege staan. De tomatenteelt levert thans reeds weinig gunstige resultaten op en het ziet er voor de toekomst niet veel beter uit. Zoo wordt geleidelijk overal de pas voor ons product afgesneden. HEFFING VOOR POOTAARDAPPELEN De Ned. Akkerb.-Centr. maakt bekend, dat exporteurs van pootaardappelen er rekening mede dienen te houden, dat ook voor het aan staande seizoen voor goedgekeurde pootaard appelen f0.25 per 100 K.G. zal dienen te wor den betaald ten behoeve van het z.g. „Poters fonds". Dit bedrag zal evenals tot dusverre bij het afsluiten van ui'tvoer-monopolie-overeen komsten aan de Ned. Akkerbouw-Centrale dienen te worden betaald. SPEKPRIJZEN De Ned. Veehouderij-Centrale maakt be kend, dat gedurende de week van 8 tot 13 Juli a.s de inneming van versch spek zal geschieden tegen dezelfde voorwaarden en prijzen ale die, welke gegolden hebben in de week van 1 tot en met 6 Juli j.l. EUROPEESCHE ZUIVELMARKTEN DUITSCHLAND. Vele melkveehouders, die ln normale tijden hun melk uitsluitend laten ver werken. konden ln de voorbije heete dagen hun melk voor consumptie afgeven. Geen wonder, dat de boterproductie zeer afnam. Toch was deze Ld de afgeloopen week nog 1200 to grootef dan in dezelfde week van het vorige jaar. In de steden was de vraag naar boter geringer, in de toeristengebieden echter grooter. De bo termarkt was daarom vast met hier en daar verhooging van den groothandelprijs. De toe slag. die voor geïmporteerde boter betaald moet worden, werd voor de le helft van Juli met 10 RM op 82 RM per 100 kg verlaagd. De markt voor harde kaas is zeer vast en zal. daar geen verandering in de contingenteering van buiten landsche harde kaa9 gekomen is. voorloopig wel vast blijven. Vooral het warme weer be vordert den afzet Prima Emmenthaler noteert tot 80 RM. Er is een nieuwe kwaliteitsregeling voor Oost-Pruisische kaas gemaakt Zgn. Max- kentileiter. d.l. 45 noteert 66—68 RM. fijne noteert 6265. middelsoort 59—62 RM per 50 kg. De e4ernoteering ls ten gevolge van de mindere prodoctie met 0.50 RM per 100 stuks gestegen. ENGELAND. De boteTmarkt lag iets vaster; Europeesche Import liep 12 eb. op. Van over zee komt thans minder boter binnen dan het vorig jaar. De voorraden ln de koelhuizen ne men toe en bedragen thans 1.048.000 kisten te gen 1.638.009 eind Juni 1934 en 1.306.000 eind Juni 1933. Hollandsche ongezouten boter no teert thans 8084 sh.; do duurste ls Deensche DENEMARKEN. De Kopenhager noteering viel op 164 kr„ de exportafdracht werd op 19 kr. bepaald. In de maanden Mei en Juni werd in doorsnee wekelijks 50.698 cwt naar Enge land en 7.105 cwt naar Duitschland geëxpor teerd. Verdere noemenswaardige stijging der °FRANK6RIJK. Door het warme weer k aan het afbrokkelen der boterprijzen een einde. De doorsneeprijs bedraagt 775 frs per 50 kg. ZEER GR00TE KEUZE bij: PIANO- SINGEL 114—116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 Einde Juni 1934 wa3 de doorsneeprijs inde Juni 1933 1280 fra per 50 kg. De markt oor zachte kaas is zeer zwak; de prljzer liepen ook ver onder die van 1934. Harde kaai rjrwaoht niet, dat ln 1931 het vorig jaar bereik de eiermarkt betreft, dt ITALIË. Vaste botermarkt ten gevolge gere melkproductie. De doorsneeprijs s afgeloopen week van 808.50 lire op 8 lire per 50 kg. (in 1934 714 lire en ln 1933 lire. De markt voor harde kaas ls vast, oiaal voor goedkoopere soorten, die vc voor het leger in Afrika worden opgekocht. Zavchte kaassoorten ten dee ren zwakk< leen Gorgonzale wordt door Frankrijk geland gezocht. Voor Balkan werdei levendig gehandeld. eieren zeer vlot. Verdere prijsstijging LETLAND. De botermarkt tendeert va kon meer materiaal geëxporteerd worden. De doorsneeprös steeg van 0.86 La op 0.89 Ls f< Riga. ESTLAND. De botemoteerlng liep op tot 104 Eekr. Naar Duitschland werden 1384 en Engeland 2172 vaten verzonden. Officieel werd vastgesfild, dat ln 1934 de doorsneemelkproduc tie per koe per jaar 2246 liter bedroeg tegen het werk gesteld, deze 'niveau van Midden-Zv TSJECHO-SLOWAKIJE. Het hoogtepunt boterproductie is overschreden. De vast. ook ten gevolge an grootere co Praag noteert voor vatenboter 16—1' •Voor kleine verpakking 17.5—18.5. POLEN. De boterproductie den groothandel. Gemengd Nieuws. HARDHANDIGE SCHULDEISCHERS Te Den Helder werd de heer M. op den Singel ernstig bedreigd door een negental DINSDAG 9 JULI HUIZEN 301 M. - KRO-uitzcnding. 8.00- 9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en Schlagennuziek 2.00 Vrouwenuur. 3.00—4.00 Gram.pl. 4.15 Orkestconccrt en gram.pl 6.40 Leziogen. 7.35 Gram.pl. 7.50 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Schlagermuziek en grara.pl. 9.25 Sportnieuws. 9.40 Gram.pl. 10.00 Populair concert. (Om 10.30 berichten). 11.30-12.00 Geam.pl. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram.pl. 900 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Vervolg Jetty Cantor. 11.00 Kookpraatje mevr. R. LotgeringHillebrand. 11.30 Orgel concert Fr. Hasselaar Jr.. mnw. A. Steiner. (zang). 12.30 Het Cantabile-orkest olv. E. Beekman en gram.pl 230 Voordracht door R. Geraerds. 2.50—4.00 Omroeporkest olv. A. v. Raalte. 4.15 Gram.pl. 4.30 Radiokinder- koorzang olv J. Hamel. 5.00 Voor kleine kin deren. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gram.pl. 7.10 H. Felderhof: Abessinië (II). 7.30 Ra dio-volkszang olv. P. C. Poortman. 8.30 Be richten. 8.05 „Les cloches de Comevillc", van Planquctte. Verkorte uitvoering mmv. solisten, koor olv. H. v. Wielink en orkest. Leiding: Max Tak. 9.Ó5 Voordracht Mr. Ph. C. la Cha pelle en Ans Koppen. 9.25 Het Aeolian-orkest. 10.00 Voordracht Mr. Ph. C. la Ghapelle. 10.15 De AVRO-Dedbels olv. E. Meenk mmv. Topy Glerum (zang) eo de „Jungle Serenaders". 11.00 Berichten. 11.10—12.00 Gram .muziek. erkloozen. Men sloeg hem met de vuist kneep hem bijna zijn keel dicht. M. bleek een onderling kasje van de werkloozen in beheer te hebben, waarin f 300 moest zijn, doch welke f 300 niet meer aanwezig wa ren en ten eigen bate zijn gebruikt. Eerst op belofte dat, hij zou zorgen dat nog he den de f 300 weder terecht zouden komen, [iet men van hem af. Het verdere verloop dezer zaak zal de justitie wel ter hand nemen. DISTILLEERTOESTEL IN BESLAG GENOMEN Door den Inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Winterswijk is met eenige rijksambtenaren onder Zelhem een volledig werking zijnd distilleertoestel in b genomen. Tevoren was reeds een huiszoe king onder Dinxperlo verricht, wat echter geen resultaat had opgeleverd. MAN VERDRONKEN Te Dordrecht geraakte de 75-jarige J. Roodenhurg, terwijl hij in de Kelkhaven bezig was een boot te sohilderen, te water. De man verdween direct in de diepte. Hij kon spoedig op het droge worden gebraht, doch de levensgeesten waren toen reeds LIJK OPGEHAALD De sedert Woensdag jl. vermiste 18-jarige A. Smit uit Groningen, die bij het baden in de badinrichting te Noowklijk verdronken, is door de politie opgehaaM. Gram.pl. 12.20 BBC-Northcrn-orkest olv. Mor rison. 1.20 J. Muscant cd zijn orkest. 2.20 Gr. pi 3-05 Het Wynford Reynolds octet. 3.50 Gram.pl. 4.35 Kwartetconcert, 5.35 Troise eo zijn mondoline-orkest mmv. Doc Carlos zang)6.20 Berichten. 6.50 Het Serge Krish Septet, 7.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. $.20 „Sedgraoor", historisch spel van Feltoa. 9.10 Militair concert uit Italië. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theater-orkest olv. St! Robinson, 11.3512.20 De Grosvenor House Da ace Band olv. S. Liptoo. RADIO PARIS 1648 M. 7 20 en 8 20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Krettly. 5.20 Orgel concert. 9.05 Zang olv. Bonnaud. Hierna ge varieerd concert KALUNDBORG 1261 M. - 12.20-2.20 Strijk orkest olv. Thyregod. 3 50—5.50 Orkest van werldooze musici olv. O. Olsen. 8.20 Vocaal kwartet. 9.00 Piano-recital. 9.20 Reportage. 10.05—10.35 en 10.50—11.25 Revue-progr. KEULEN 456 M. 6.35 OrkestconcerL 12.20 Middagconcert uit Leipzig. 2.35 Gram.pl. 4.20 Koorconcert. 5.20 Concert uit Koningsbergen, 8.30 Vroolijk programma ROME 421 M. 9.00 Piano- en vioolrteital, 10.10 Zang door Marg. Cos sa. 10.50 Concert door Mandoline-kwartet. BRUSSEL 322 en 484 M. - 484 M.: 12 20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest Douliez. 1.50— 2.50, 5.20, 6.50 en 7.35 gram.pl. 8.20 „Omdat ik zwart ben", voordracht en concert. 935 Omroeporkest olv. Douliez. 10.3011.20 Gr. pl. - 484 M.: 12.20 en 1.30-2.20 Gram.pL 5 20 Orgelconcert. 6.20 Gram.pl, 6.50 Kamer muziek. 7.20 Zang. 8.20 Hoorspel. 8.50 Salon» orkest olv. Walpot. 10.30—11.20 Dansmuziek. DErTSCHLANPSPNDER 1571 Meter. 8.30 Robert Gadens orkest mmv. solisten en piano-duo. 10.20 Berichten. 10.50 Orgelspel. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Kamermuziek door strijkkwartet. Inbraak bij de Liga-fabrieken Dieven vinden minder dan mogelijk geweest was In de nacht van Zaterdag op Zondag la een brutale inbraak gepleegd in de Liga Biscuitfabrieken te Bergen op Zoom. In de brandkast op het privékantoor van de directie was een bedrag van 13.400 aan wezig, welk bedrag gereed lag voor dia betaling van diverse nieuwe machines, dw pas in bedrijf waren gesteld. De dieven hebben zioh toegang we ten te verschaffen door het uitsnijden van een ruit en het forceeren van drie deuren. Ofschoon verschillende sleutels zijn gebruikt hebben de inbrekers de sleutels van de safe achteloos wegge worpen en zich met een kleinere buit tevreden moeten stellen, nadat zij' wirgeefsche pogingen hadden aan gewend om de brandkast te for ceeren. De diefstal werd door het dochtertje van den directeur ontdekt. Onmiddellijk, werd de politie van de inbraak in kennis gesteld. Tot op heden ontbreekt van de daders elk spoor. De politie heeft ter plaatse vingen* afdrukken genomen. AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN De glazenwasscher, die vorige week in de Blasiusstraat te Amsterdam van een ladder viel, is aan de daarbij opgeloopeij verwondingen overleden. 63 Zoo groeit onze Pieter in eer en deugd 64 Zoo vond hij bijvoorbeeld een kluwen Van lieverleê op tot een 6ieraad der jeugd; Trots mazelen, keelpijn en ander gevaar Bereikt hij tenslotte z'n achtste jaar. Hij ziet er leuk uit. De kleine guit! Jammer maar. dat hij 't Zoo dikwijls verhruidt! touw, Waarmee hij toch graag iets uitrichten wou. Hij dacht: „Weel je wat, ik ga probeeren, Of ik daarmee niet kan telefoneerenl Al wat je praat Loopt gewoon door 'n draad, Zoodat het beslist Met 'n touwtje wel gaat!" (Wordt Woensdag vervolgd) TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven Versoheiden dagen gingen voorbij zonder 'dat er iets bijzonders voorviel; mijn neven gewenden zich aan mijn stilzwijgendheid en lieten mij met rust. Ik zag ze alleen aan het middagmaal, waarbij oom ook tegenwoordig iwas, die zich bijna den tijd niet gunde, om wat te eten en ons een paar woorden toe te voegen. Nu en dan las hij onder het eten Rijn brieven of couranten. Ik zat aJtijd naast hem, maar hij bemoeide rich nooit met mij, en ik begon te begrijpen dat nicht Amelia waarheid gesproken had, toen rij mij zei, dat hij op gezonde menschen geen acht sloeg. De jongens lachten, kibbelden, en hadden pleirier onder elkander zonder dat hij het scheen te bemerken. Het verwon derde mij dat hij zich zoo geheel kon afzon deren van alles wat hem omringde. De kinderen lachten eens om ooms ver strooidheid en toen zei hij: „Lacht maar, kinderen. Zoodra er zooveel verantwoording op je rust als op mij. dan zal je het lachen ook wel vergaan". „Is de zieke erger vandaag?" vroeg tante. „Neen. neen", antwoordde oom haastig. „Geef mij maar gauw het vleesch aan, want ik heb geen tijd te verliezen". Toen oom vertrokken was. zei tante tot 'de jongens: „Je vader maakt zich bezorgd over één van zijn patiënten, maar hij heeft liever dat er niet over gesproken wordt." „\vie is het?" vroeg een hunner. „Het is een jongmensch, de zoon eener weduwe." Mijn lessen met juffrouw Hermine gingen geregeld door. Zij spoorde mij evemvel niet aan om vertrouwelijk met haar te zijn; van dien kant verwachtte ik dus geen hulp en moest mij daarom tevreden stellen met Thérèse's vriendelijke goedhartigheid. Tante ging bijna iederen middag met Piet wandelen en dan bracht ik een groot gedeelte van m In tijd in de keuken door. Thérise ruimde mij dan een plekje van de tafel in, waarop ik mijn boeken kon leggen en vlijtig aan het werk gaan. Het was er veel prettiger dan in mijn koude kamer of in de groote eetzaal waar Rosalie zat te naaien en op Piet paste, als hij niet uit mocht gaan. Eens. toen tante wat vroeger dan anders thuiskwam en mij niet in de kamer vond, liet zij mij roepen. „Hoe kun je toch die kooklucht verdra gen", zei zij. „Zat je bij je tante ook altijd in de keuken?" Ik antwoordde, dat tante Rebels keuken zoo zindelijk was als de mooiste kamer. ..Dat doet mij pleizier, maar 't is hier de gewoonte niet om in de keuken te zitten en je zult mij pleizier doen hier te blijven." Ik gaf geen antwoord. Het gezelschap van Rosalie en Piet scheen mij niet bijzon der anngenaam toe, maar daar ik tante Rpbel toch spoedig verwachtte om mij te halen, kostte het mij niet veel moeite haar te gehoorzamen. Nadat een paar dagen verloopen waren sedert ik geschreven had. sprong ik op, telkens als de schel overging Misschien had ik Piets grillen en plage rijen beter kunnen verdragen, als ik maar aan den omgang met kinderen gewend ge wend geweest was, maar omdat ik altijd onder oudere menschen geleefd had, die zacht en geduldig met mij omgingen, scheen hij mij onverdragelijk toe. Piet had kou gevat en doordien hij veel hoestte, was tante, erg bang voor hem en nam hem daarom niet mee op haar wandeling. 1 verveelde zich en ik moest het ontgelden, maar in plaats van hem bezig te houden en af te leiden, toonde ik mij boos en belee- digd en kibbelde met hem over nietigheden waarin ik zoo wijs had moeten rijn hem toe te geven. Zoodoende hadden we beiden een langen en onpleizierigen middag. Rosalie gaf mij altijd ongelijk en ik wist wel, dat zij alles aan tante overbracht, die hoe langer hoe strenger en koeler jegens mij werd. Ledigheid is zoowel voor kinderen als voor groote menschen een leelijk iets. Piet werd te groot om den geheelen dag als een klein kind te spelen en was nog te kinder aebtig om lust in lezen te hebben; het was dus zeer moeilijk om hem thuis bezig te houden. Zijn liefste bezigheid was den hond te pleuren, die oudergewoonte erg bromde, maar te oud was om zijn kwel geest te hij ten. Hoewel ik niet veel van het beest hield, nam ik hem toch in be scherming, want moeder had mij geleerd cm zwakkere wezens die minder zijn dan wij, zooveel mogelijk onder onze hoede te nemen en ik begreep niet welk een pleizier Piet er in had om dat arme dier zoo te plagen. Nu eens bond hij zijn kop in een zak, zoodat het beest bijna stikte, en dan weer maakte hij allerlei dingen aan zijn staart vast, die het dier angstig met zich meesleepte, of hij bond zijn voor- en ach- terpooten aaneen en hield hem dan in dt verte een klontje suiker voor. Hoewel ik het best nooit kwaad deed, bromde hij even goed tegen mij als tegen Piet en daarom zei ik: „Met recht noemt men je: Coeur laid, want je bent een ondank baar beest en dat is een leelijke ondeugd." „0!" riep Piet verheugd uit, „zij weet niet eens dat Curly in het Engelsch „Coeur laid" (slecht hart) heet O! wat zal Paul lachen, als ik hem dat vertel. Rosalie, Ur sula weet niet eens, dat Curly een Engel- sche hondennaam is." „Ja, maar je moet ook al wat geleerd hebben, om dat te weten", zei Rosalie op genjaakten toon. Nu wist ik ten minste de beteekenis van den naam, die mij zoo vreemd had toege-. schenen. Zoodra de kat onder zijn bereik kwam, was het nog veel erger. Kij trok de haren uit haar snor, streelde haar juist den ver keerden kant op, of wierp haar als een bal tegen den muur op. Soms werd Mimi boos cn krabde hem, wat niet meer dan natuur lijk was, maar dat kwam het arme beest even duur te staan, alsof zij het alleen uit boosheid gedaan had. Soms kre?g ik ook wel eens een krab van haar, want in haar angst kon de arme Mimi haar vrienden niet meer van haar vijanden onderscheiden. Om haar aan Piets geplaag te onttrekken nam ik haar wel eens mee naar Anna, maar dan was het arme meisje zoo hang voor haar vogel, dat ik spoedig weer heen ging. Mijn bezoek was voor haar een mar teling en liever dan het arme kind zoo te kwellen, moest Mimi in vredesnaam de plagerijen ondergaan. Eenige dagen later werd Piet ziek en moest te bed blijven; oom zei dat hij een bezetting op de borst had en dat zijn maag ook niet in orde was, zoodat hij een streng diëet moest houden. Hij was evenwel niet zóó ziek, dat het hem wat zachter en rede lijker stemde; integendeel, hij was nog lastiger en er moest voortdurend iemand bij zijn bed zitten om hem onder de dekens te houden. Eens, toen tante uit moest en Rosalie iets anders te doen had, moest ik hem oppassen en hem tegelijk bezighouden tante vertrok, zei ze dat Rosalie hem om vier uur een glas melk en een beschuitje zou brengen, overigens moest ik maar goed oppassen dat hij rustig bleef liggen en hem ieder half uur zijn drankje ingeven. Ik ging naast hem zitten en gedurende eenige minuten ging alles goed. Ik deed een vertelling, waarnaar hij met genoegen luisterde, en wij waren nog nooit zulke goede vrienden geweest. Ik dacht juist, dat de kleine zich verbeterde, toen de klok sloeg en ik mij herinnerde dat hij zijn drankje moest innemen. Ik goot den drank op een lepel en gaf dien aan Piet, maar hy hield de hand voor den mond en keek mij sarrend aan. „Ik neem het niet in", zei hij. „Maar je moet toch", antwoordde ik en bracht den lepel aan zijn lippen. „Ik ga een slag tegen den lepel geven... dan wordt het laken nat en krijg "jij knor ren." Dadelijk trok ik den vollen lepel terug. „Het smaakt zoo naar, ik wil het niet opdrinken. Gooi het maar weg. Ik zal wel, zeggen dat jij het mij gegeven hebt Mama zal er niets van bemerken." „Piet! dat mag ik niet doen, dat zou heel slecht zijn." „Nu, dan gooi ik het over het bed." Tot innemen was hij niet te bewegen, ik j legde dus den lepel op een bord neer en ging zitten zonder verder een woord te zeggen. Toen Rosalie binnenkwam, vertelde Ik het haar, maar zij lachte er om en zei: „Och dat drankje zal hem toch niet helpen." Verbaasd zag ik., dat zij het weggooide en zei: „Maar dat is toch niet goed?" „Och ja, hang nu maar de schijnheilige uit Bemoei je met je eigen zaken, juffertje en verklik het niet aan je lieve vriendin. Thérèse, anders zal ik ook eens vertellen hoe gehoorzaam jij bent." Eenige oogenblikkei later bracht zij Piet zijn glas melk en beschuit, die hij met smaak gebruikte, waarna hij er nog een „Je mama heeft gezegd, dat je er maar één mocht hebben." „Maar ik wil er nog een. Er zijn nog. genoeg in de kast." „Er is nog maar één" zei Rosalie, Ja mama zal dadelijk zien dat die weg is." Piet hield zoolang aan tot zij eindelijk toegaf en het tweede beschuitje verdween als het eerste. Een oogenblikje later kwam tante terug. 1 «Wel", zei ze, heeft Piet goed inge, nomen?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8