Landdag van de Ver. De Princevlag Met de „Hertog Hendrik" op reis MAANDAG 8 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 51 Een nieuwe vlag voor de Hooglanders van het 2e bat. Seaforth, wordt aangeboden door den Prins van Wales. Politie doet met gasbommen een aanval op de oproerige goudgravers te Juneau in Alaskawaar ze andere goud gravers, die zich doör een nabijgelegen goudgroeve hadden laten aanwervenmolesteerden Zeer veel belangstelling en stralend zomerweer deed de landdag slagen Kleurige optochten met vlaggen en vaandels gaan naar het Volkspark in Schiedam Zaterdagmiddag heeft de Vereen, „de Princevlag", een goed geslaagde land dag gehouden op het feestterrein van 't Volkspark te S ch i e d a m. Voor deze landdag was zeer veel be langstelling, zoowel uit de eigen stad als uit de omgeving. Uit verschillende plaat sen van het land waren afdeelingcn in uniform met muziekkorpsen, vaandels en vlaggen aanwezig. We zagen o.a. vaandels van de afdeelingcn Zeist, Am sterdam, Rotterdam, Zwijndrecht, Den Haag, Vlaardingen, Overschie en Leiden. Onder de aanwezigen merkten we op de iburgemeester van Schiedam, mr v H a a ren weth. Slavenburg, de hoofdbestuurs leden van de Princevlag, de heeren: Joh. G L. Berlott, van den Haag; J. A. Back, van Zeist; A. Blusse van Oud-Alblas, van Amers foort; W. Jansen J.zn, van Zwijndrecht; K Cebol, van Leiden; H J Nestelroy, van Am sterdam; mr J H C Kok, van Sclüedan) en H K v Minnen, van Vlaardingen. Nadat de verschillende afdeelingen langs de Orpheufrsdhulp waren getrokken met vaandels en vlaggen, om voor den burge meester en zijn echtgenoote te defileeren, sprak de heer H. Stulemeyer, oud-bur gemeester van Schiedam, een openingswoord I Waarin hij alle aanwezigen het welkom toe riep, inzonderheid den burgemeester van I Schiedam met zijn echtgenoote. Het is een j Verheugend feit, aldus spr., dat in Neder- jland dagen kunnen worden georganiseerd als deze. Het is een groótsohe demonstratie jvan nationale eenheid en liefde voor ons Vorstenhuis. j Spr. verzoekt de aanwezigen een driewerf Hoezee uit te brengen op het Huis van Oranje! i Namens alle aanwezigen wordt een tele gram van gelukwensch gezonden aan H.M. de Koningin. Bede kapelaan J. Drost Kapelaan Drost,, van Rotterdam, het iWoord verkrijgende, betuigt namens heel 't Katholieke deeJ van ons volk, de aanhanke lijkheid aan het Hui-s van Oranje. Het Katholieke volk van Nederland voelt zich met het andere deel van ons volk één in het nationaal besef en rondom de Oranjetroon. Het is noodig in onze tijd, dat dit nog eens wordt gezegd. Er gaat een vloedgolf over ons vaderland van misleiding en volks- bederf. Daartegen hebben we positie te kiezen. Wij willen'ridders zijn van de Ne- derlandsche leeuw en ons nationaal besef verlevendigen. Wij moeten nu ons Oranje- Huis beschermen tegen de schennende hand die wordt uitgestoken naar de Oranje-troon. Je Maintiendrai, wij zullen Oranje hand haven. Wij laten de Oranje-bloem niet rukken van ons nationale bloembed, wij laten het licht yan de Oranje-zon niet-uitdoven, wij laten de Oranje-kroon niet halen van de triumfboóg onzer volksglorie. In landen, waar het koninklijk gezag nog staat boven de partij-politiek, is nog orde en Daarom willen we ons Koninklijk Huis handhaven. Wij moeten samen gaan vormen een groote, sterke macht, ter handhaving onzer nationale vrijheden. Onze Koningin is de Moeder van Haar volk, onze Prinses is het Kind van ons volk. Wij zullen niet dul den, dat Haar eenig leed geschiedt. Als het dier in den mensch wordt wakker geroepen, door de lage hartstochten, als vrucht van volksmisleiding, dan kan ook hier geschieden, wat elders geschiedt. Daarom moet de liefde voor ons Vorsten huis worden verlevendigd en wakker ge houden. Laten wij toch waardeeren, wat ge waardeerd moet worden. Laten wij den eed hernieuwen van trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje. Dat er ook hier wantoestanden zijn, is niet te ontkennen. Wij moeten de schuld niet zoeken bij onze werkloozen. Wanneer wij.tot ons volk gaan met sociale gerechtigheid, dan doen we veel voor het Huis van Oranje. Wij moeten mede helpen om geluk en welvaart te brengen aan ons volk. Spr. besluit zijn boeiende rede met het gebed, dat wekelijks uit vele kerken oprijst: „Heer, behoedt ons Koninklijk Huis". Rede Joh. G. L. Berlott De heer Berlott, van den Haag, hield een rede over het onderwerp; „Doel en streven van de „Princevlag". Er is een tijd geweest, dat de nationale vlag zeer sporadisch werd uitgehangen op nationale feestdagen. Daarin is veel veran derd, dank zij de actie van de vereen. „De Princevlag". Ons vlaggen wordt niet van boven opgelegd, maar komt. uit de ziel van het volk. Onzë vereeniging is zeer gemengd en democratisch samengesteld. Ook "onder de arbeidersbevolking is nog liefde voor ons Oranje-Huis. Spr. heeft daar treffende staal tjes van beleefd, ook in de afd. Den Haag. De jeugd is in de Princevlag sterk ver tegenwoordigd, dank zij de talrijke jeugd clubs. Dat belooft wat voor de toekomst van ons volk. Die jeugd loopt zich zoo moe als een hond en heeft dan ook een honger als een paard; dan slapen ze als een os en 's morgens staan ze weer op zoo lekker als kip. Dat is onze jeugd. Het uiterlijk vertoon, zonder banaliteit, is noodig. Dat j's de afd. reclame, daaraan hebben we ook behoefte. Wij moe ten' naar buiten, we moeten in het openbaar optreden. We kunnen daarbij rekenen op de steun van de Overheid. Spr. wekt de aanwezigen op tot liefde voor de Oranjevlag. Het moet hier zijn en blijven „Oranje boven!" Rede Ds B. E. J. Bik, van Enkhuizen Ds Bik sprak over 't onderwerp: „Oranje in crisistijd". Spr. wijst er op, dat het overal crisis is in onze samenleving. De crisis heerscht oo schier elk gebied. Wat een strijd, wat een verwarring allerwege. De geweldige reli- gieuse crisis grijpt diep in het leven der volkeren. Er is een algemeene onkerkelijk heid te eonstateeren; daarbij komt een groote afkeer van de dienst Gods. Daarom is crisistijd oordeelstijd geworden. Wij, Christenen, weten; dat er onmiskenbaar ver band bestaat tusschea oorzaak en gevolg. We zijn hier samengekomen tot het houden van een landdag, om onze liefde voor hét Huis van Oranje te uiten. Spr. herinnert aan de groote verliezen, die het Oranjehuis heeft geleden. I-Iet zijn onze vorstinnen, die daar nu zijn achterger.leven. Ook hier dus crisistijd. Wij zullen ons opmaken om ons Vorstenhuis te beschermen tegen de revo lutie. Laten wc het goed weten, dat het ge vaar ons zeer nabij is gekomen. De massa vraagt alleen naar brood en spelen en naar sensatie. De massa is als was m de handen van de enkeling. De geschiedenis der menschheid geeft te zien, hoe de massa kan worden ge bracht, door de suggestie van de enkeling, tot daden van gruwel en geweld. Die massa is dus zeer gevaarlijk. De leiding is hier verantwoordelijk. De mnssa is in de laatste jaren verpest en verkankerd door een soort leiders, die zitten achter een glaasje water, als de massa tot gewelddaden overgaat. Het Vorstenhuis is voor ons volk het sym bool van Gods barmhartigheid met ons vaderland. Als we zien, welke gruwelen in Rusland gebeuren en welke toestanden in Duitsch- land zijn geboren, dan moeten we dankbaar zijn, dat we nog een Oranjehuis hebben. Spr. gaat na, wat in de landen rondom ons is gebeurd en komi dan tot de conclu sie, dat we hier nog kostelijke volksgoede ren hebben te bewaren. Spr. trekt een parallel tusschen Israël en het volk van Nederland. De Oranje-vorsten zijn steeds geweest dé richters van Neder land en onze Koningin is daarbij de Debora van Nederland, Haar regeeringsdag-en zijn niet gemakkelijk. Ook thans staan de Sisera's op, om haar naar de kroon te ste ken. Wij vechten niet voor een krachtpatser, wij wenschen geen buitenlandsche import, wij wenschen geen bevordering der eenheid door dooding van de vrucht. Wij wenschen geen onderdrukking van de massa, geen dictatuur van den enkeling. Wij hebben een Koningin, Die de knieën buigt voor God, en daarin schuilt Haar kracht. Met Oranje durvèn wij het ook nu nog wagen, ook in crisistijd. Daarom trouw, onwankelbare trouw aan 't Huis van Oranje. Na deze rede werd een vlaggencarré uit gevoerd door een vijftigtal leden van de Haagsche afdeeling onder leiding van den heer T. J. Sperling. De redevoeringen werden afgewisseld door gymnastische oefeningen en door volkszang onder leiding van de heeren M. Boerdam van Vlaardingen en A. Baan, van Schie dam. Het pijperskorps „Jong Holland" uit Zwijndrecht en „de Harmonie" uit Schie dam, verleenden daarbij medewerking. De landdag, die om ongeveer vier uur aan ving, werd om acht uur gesloten en had een schitterend verloop. De IJsselbrug te Zutphen Wordt verbreed Bij het departement van Waterstaat worden volgens de Zutph. Cr., plannen uitgewerkt om de IJsselbrug te Zutphen te verbreeden door rechts en links voetpaden aan te leggen en de bestaande klapbrug te vervangen door een hefbrug van grooter breedte De toegangswegen naar Voorst en Brummen worden verbeterd. De verbinding tusschen de breede. ITsseloevers wordt tijdens de werkzaamheden onderhouden door een schipbrug, welke elders buiten gebruik Door de IJssehvaarden wordt dan een noodweg gemaakt naar den Kanonsdijk. Vermoedelijk zal dit werk ia 1956 aanvangen. in.*)- Er is een spreekwoord bij de marine: „Een dominee aan boord, slecht weer." De bevestiging daarvan is tot nu toe echter uitgebleven. Het is het allermooiste zomer weer, dat zich maar laat denken. Ik heb zoo'n idee, dat dit gezegde zijn oorsprong vindt in hetgeen vroeger gebeurd is met het schip waarop Jona meevoer. Ik heb dit den heeren eens uitgelegd. Er zijn ook wel rampen gebeurd met sche pen waarop geen Jona's medevoeren. Daar denken" we vandaag inzonderheid aan. Van middag klonk het signaal: „Alle hens d.i. alle hens aan dek. Dan mag niemand achterblijven, die maar even komen kan. Dus ik ook niet Wat ging er gebeuren? De commandant sprak alle aangetredenen op het achterechip toe over den slag bij Jutland, die geleverd werd in de wateren waar wij nu varen. Hij sprak ongeveer als volgt: „Nu 19 jaar geleden, toen de meesten uwer nog nauwelijks geboren waren, werd hier een geweldige strijd gestreden. Duizen den jonge levens vonden dien middag hun graf in de koele golven. We mogen daar wel eens aan denken. De marine en een reis als wij nu hebben, kan in het uiterste geval vreeselijke gevolgen hebben; kan op het le ven komen te staan. Die mannen, hoe we ook overigens dien strijd mogen beschouwen, hebben allen hun leven ten offer moeten brengen. Wij mogen er wel diep van door drongen zijn, dat ons vaderland vrij is ge bleven van die allerzwaarste offers. Dat is niet een daad van ons wijs beleid geweest, maar ten diepste is dit te danken aan Gods genade of wilt ge aan Zijn Voorzienigheid. Het lot van landen en volken en van enke lingen is niet in onze eigene hand. In deze wateren zijn ze verzonken, die duizenden onbekenden. En evenals het de gewoonte is, bij een bezoek aan buitenlandsche hoofd steden, een krans te leggen bij het graf van den onbekenden soldaat, leggen wij nu een eenvoudige krans bij dit groote graif van den onbekenden zeeman en denken een oogenblik in stilte aan de wisselvalligheid II stond ons in nummer van 5 Juli: van het leven, ook van het jonge leven." Daarna liet de Commandant een eenvou dige palmtak met de Nederlandsche kleuren vanaf het achterschip werpen en begon de muziek te spelen, het koraal van Psalm 42, waarbij ieder de woorden denken kon, die hij zelf wilde. Onder diepe stilte greep daar op het onafzienbare watervlak deze plechtig heid plaats en aan het gelaat van velen was het te zien, dat dit niet enkel een leege vorm was, maar dat het kort en treffend woord bij velen was ingeslagen. Denk u eens in, van laag tot hoog, twee Engelsche admiraals en ontelbaar vele an- men aaar in ae goiven om. Niet te vergeets spreekt de Bijbel van de zee, die de dooden zal wedergeven, die daar zijn. In de kajuit van den commandant hnafg het portret van Admiraal de Ruyter, die het Sjok wist, dat er vele redenen zijn, waar óm de schepeling zijn afhankelijkheid van God gevoelen moet. De zeeman, die rond en ruw soms, zooals velen er aan toe voegen, heeft ook iets overgehouden van dat een voudige gevoel van afhankelijkheid. Ik zou bijnh zeggen van dat kinderlijke geloof, dat alleen wie God bewaart, welbewaard is. Thans nu ik dezen brief schrijf, hangt er een zware mist, die alles in een ondoordring bare wade omhult. Het is een vreemde avond. Onophoudelijk gaan de mistsignalen. stoppen we, slaan de machines achteruit, enz. Deze avond herinnert ons wel heel sterk aan de gevaren, welke ons omringen. We hadden vandaag ook sluit en verlaat rol, d.w.z. een plotselinge oefening om alle waterdichte schotten en deuren te 6luiten Tegelijk een onmiddellijk zich opstellen bij de 6loep, om in goede orde en vlug het schip te kunnen verlaten. Het is gelukkig geen ernst, maar alleen een oefening om ingeval van ernst te kunnen gereed zijn en te weten wat men dan moet doen. Mijn.plaats is..bij de baskas, de tweede sloep van rechts. Wat zeg ik daar? rechts? Dat woord kent men aan boord niet. Het moet natuurlijk zijn „stuurboord". Foei, wat ben ik nog weinig scheepswijs. Ik hoop, dat het beter wordt. Ds. P. PRINS Officieele Berichten DEPARTEMENT VAN ECON. ZAKEN Bij K. B. is te rekenen van 1 Jan. 1935 bij het Dep. van Econ. Zaken benoemd tot hoofdcom mies Drs J. H. Gispen, thans tijdelijk ambte naar bij genoemd departement. CONSULAIRE DIENST De consul der Nederlanden te Rio de Janeiro, de heer H. Th. E. Bomans, heeft zijn ambts bezigheden hervat. De consul-generaal der Nederlanden te Oslo. de heer J. Polak, is met verlof van zijn post vertrokken. De heer W. J. M. J. d'Aquin is belast met de waarneming van het consulaat- De ROFFELRIJMEN. WAT. IS DAT P, Rusland kent volslagen vrijheid In de echtelijke „trouw"; Niemand hoeft zich laten kwellen Door de pijn van het berouw Als hij op het pad der liefde Zich aan de verkeerde bond: Even naar 't stadhuis een briefje En de zaak is weer „gezond". De praktijk blijkt niet zoo aardig Als het in de aanvang scheen: Van de drie gesloten echten Breekt er in de Sovjet één. Als papa z'n gade zat is Zegt hij goeiendag.en gaat, En de kinders laat hij over Aan de zorg van Vader Staat. Vader Staat vond dat heel prettig En een doodgewone zaak, Maar het blijkt nu, als dat doorgaat Loopt het in de toekomst spaak. Vader Staat is wel een goedzak Maar hij is toch nog niet gék, En de zorg voor al die kleuters Breekt hem op den duur de nek. Alzoo zal het dan geschieden Dat ter wille van het geld Aan de vrijheid in de liefde Een beperking wordt gesteld... Is het hier misschien bewezen Dat de eisch van 's Heeren wet Nimmer straffeloos door menschen Buiten werking wordt gezet? (Nadruk verboden.) LEO LENS. Twee groote Nederlanders herdacht Op aanstichting van de Vereen, tot bevor dering van het Vreemdelingen Verkeer in Den Briel zal op 13 Juli e.k. des namidoags pl. m. 3 uur, de plechtige onthulling plaats vinden van een tweetal gedenkplaten voor beroemde Nederlanders. In het aloude Ivolfslop, ter plaatse waar het eenvoudige huisje gestaan heeft van den buysconvoyer Harpert van der Wel en waar onze groote admiraal Maerten Har- pertsz. Tromp werd geboren, zal door den burgemeester van Den Briel Mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke een gedenk steen, dit feit in herinnering brengend, ont huld worden. Eenige oogenhlikken later zal op het his torische Oude- of Maerlantsche Kerkhof, ter plaatse waar eens de Maerlantsche kerk ge staan heeft, een fraaie, bronzen, geoenkplaat onthuld worden ter herinnering aan den beroemden Vlaming Jacob van Maerlant (pl.m. 123o1291) „den vader der Dietscho dicht'ren algader' Behalve de voorzitter van V.V.V., Dr. H. P. Schaap, zullen daarbij het woord voeren een spreker uit Vlaanderen en een spreker uit Zuid-Afrika. zoodat de gansche Die-tsche „stam" aan don grondlegger onzer dicht kunst een posthume hulde zal komen ba» tuigen. De opening van het Museum Boymans te Rotterdam werd door vele autoriteiten bijgewoond. Op onze foto ziet men v. I. n. r.: minister Slote- maker de Bruine, Jhr. Sickinghe, burgemeester Droogleever Fortuyn, Jhr. van Karnebeek, de heer Goudriaan, mevr. Koenings, wethouder Nivard. Zaterdag werd te Schiedam een Princevlag-landdag gehouden, die groote belangstelling trok. Vooral het défilé met de kleurige vlaggen toas een interessant gezicht. De landdag wérd door oud-burgemeester Stulemeyer met een rede geopend. Een radio-monument in aanbouw te Eindhoven. Het wordt aan Philips aangeboden ter herinnering aan de radio-rede van de Koningin en de Prinses tot Indië in 1927.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5