JHptture Criïtëdje Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken Verlaging van vaste lasten Felle fabrieksbrand te Rotterdam VACANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaat Bureau: Breesb-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang NO. 5519 MAANDAG 8 JULI 1935 Sbbertentiepripen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau v. wordt berekend 0.10 Hypotheekrenten, erfpachtscanons en huurprijzen worden voortaan gelimiteerd Grens voor hypotheekrenten als regel op 4pet. vastgesteld Erfpachtscanon en huren moeten verlaagd tot 80 pet. van basis 1 Jan. 1931 De regeling zal maar tijdelijk zijn Thans is ingediend het reeds aan gekondigde wetsontwerp tot ver laging van de vaste lasten en hu ren. Het bevat behalve verlaging van deze, ook regelingen omtrent aflossingen. Voorts bepalingen tot wijziging in de rentevoet en de voorwaarden van obligatielenin gen welke door grondcredietinstel- gen zijn uitgegeven. Tevens bedoelt het ontwerp de erfpachtscanon voor woningen, winkels, koffiehui zen e. d. in bij nader K. B. aan te wijzen gemeenten terug te brengen op 80 pet. van die op 1 Januari 1931 gold. Evenzoo wordt mogelijk gemaakt dat de huren verlaagd worden tot 80 pet. van die op 1 Januari 1931 werden betaald. Eindelijk bedoelt het ontwerp voorschriften te geven tot verla ging van lasten welke voortvloeien uit wettelijke bepalingen, drukken de op de exploitatie van onroeren de goederen, met name opcenten voor de gemeente. Dit wetsontwerp draagt slechts een tijde lijk karakter, want als dit noodig is en in ieder geval voor 1 Januari 193S, zal een nieuw wetsvoorstel worden ingediend waarbij de intrekking, zoomede hetgeen alsdan verder noodig zal blijken op dit ge bied, wordt geregeld. Volgens de Memorie van Toelichting is dit ontwerp noodig niet alleen ter voor koming van budgetaire moeilijkheden, maar ook om den ongunstigen invloed van een te hoog opgevoerd peil van publieke uit gaven op liet geheele economische leven op te heffen. Aanpassing op het terrein der overheids- huishouding was primair, doch daarnaast moest voorkomen worden, dat door over heidsingrijpen grooter kwaad wordt aange richt Verlichting van vaste lasten is echter on vermijdelijk. De Regeering meent deze te kunnen verkrijgen zonder werkelijke ge varen voor het hypothecair crediet in het leven te roepen, indien zij de rente, welke de hypothecaire crediteur ontvangt in het al gemeen terugbrengt tot wat de rente van onze staatspapieren is geworden. De Regeering meent niet zoover mis te tasten, indien zij een percentage van vier neemt als het rustpunt waar omheen thans die rente schommelt. In het algemeen is voorts de toestand deze, dat de rente van de rechtstreeksere hypothecaire leening eenigszins hooger ligt dan die van den pandbrief, aan welk ver schil dit ontwerp volle recht doet weder varen door de rente van de hypothecaire leening op 4% pet maximaal te stellen. De Regeering ziet niet voorbij, dat voor tweede en verdere hypo theken een hoogere rente pleegt te worden bedongen. Het vastleg gen hiervan is echter in dit ontwerp niet geschied. Alle hypothecaire leenin gen, met uitzondering van de een ge heel ander karakter dragende crediet- hypotheken, worden teruggebracht tot de rente van 4% pet. Hiervoor pleiten verschillende motieven. Wil men de las ten op het huizenbezit inderdaad ver minderen, dan moet men ook de tweede hypotheken, die veelal een veel zwaar deren druk uitoefenen dan de eerste, eveneens in de regeling betrekken. Een debiteur kan behalve door de Verplichting tot rentebetaling ook te zwaar worden gedrukt door de verplich ting tot jaarlijksche aflossing. Daarom opent het ontwerp de gelegenheid om in gevallen, waarin daaraan behoefte be staat, de verplichte aflossingtever mlnderentot 1 pet van de hoofdsom per jaar. Het ontwerp laat de hoofdsom ongemoeid, druk, die de debiteur voelt, is die van de jaarlijksche rente en aflossing. Wordt deze "druk verminderd dan is voorshands vei- lichting verkregen. Dit is mede de reden, dat aan dit ontwerp een tijdelijk karakter wordt gegeven. Wat de erfpachtscanon betreft merkt de Regeering op. dat hij, die grond in erfpacht ontvangt, m soortgelijke positie verkeert als 'n kooper, die de geheele koopsom schuldig blijft en daarvoor den verkooper een jaarlijksche rents betaalt. Als maatstaf voor vermindering is gekozen een canon, die twintig procent ligt beneden het niveau van J.931. Verlaging van huishuur Over het 'gemeen zijn de huren van hui- Zen reeds zeer belangrijk gedaald. Voor vele woningen ligt het niveau reeds aanzienlijk lager dan tachtig procent van de huur op dat ds huurdaling in een aantal ge meenten hei minst ver heeft doorge werkt voor de woningen met lage huur prijzen, welke worden bewoond door de minst draagkrachtigen. Dit nu heeft voor het aanpassingsproces een zeer nadeelig gevolg, omdat verlichting van kosten van levensonderhoud wellicht voor niemand zoo noodzakelijk is als juist voor deze groepen. Daarom heeft de Regeering gemeend het dalingsproces te moeten bevorderen door voor te schrijven, dat huren niet zullen mogen liggen boven 80 pet van het niveau van 1931. Deze maatregel zal alleen behoeven te worden toegepast in die gemeenten, waarin daarvoor aanleiding bestaat. publieke lasten wijdt het ontwerp zijn aandacht. Tot deze lasten behooren vooral die, welke opgelegd worden door de gemeentebesturen, in den vorm van verhoogde opcenten op de grond belasting, straatgeld, assurantie-belasting, precario en dergelijke. Verlaging van deze lasten hangt ten nauwste samen met de financieele positie der gemeente. De wetgever kan daarom niet dwingend over de geheele lijn gaan voor schrijven, doch ieder geval zal afzonderlijk onder het oog worden gezien. Ten einde de gemeentebesturen te ver plichten aan dit vraagstuk hun aan dacht te schenken bepaalt het ontwerp, dat de desbetreffende verordeningen met ingang van het eerstvolgend belasting jaar zullen komen te vervallen. De ge meenten zullen die opnieuw moeten vast stellen. Het goedkeuringsrecht van de Kroon opent dar. de gelegenheid om, wanneer de Regcering dit wenschelijk mocht achten, met de desbetreffende ge meenten in overleg te treden of en zoo ja, welke wijzigingen in dezen kunnen worden aangebracht. Toelichting Als toelichting Ikan nog het volgende dienen: De kantonrechter kan het verzoek van een hypothecairen schuldenaar tot verla ging van een periodieke aflossing inwilli gen, wanneer hem aannemelijk wordt ge maakt, dat die schuldenaar uitsluitend of nagenoeg uitsluitend door de tijdsomstan digheden neit aan zijn .verplichtingen kan voldoen. Buiten de voorgestelde regeling vallen de door hypotheek gedekte bouwcredie- ten e.d. verleend door bankinstellingen tot welker bedrijf het verleenen van zoodanige credieten vóór 1 Juli 1935 be hoorde; alsmede de vorderingen, waar voor hypothecair onderpand is landelijk eigendom in den zin van de crisisland- bouwhypotheekwet-1935. Ook pandbrieven, uitgegeven krach tens leeningen n a 1 Juli 1935 aangegaan blijven buiten 'Je werking van deze wet. de heffing van opcenten op de grond belasting voorrang toegekend boven de heffing van opcenten op de person eele belasting n op de gemeentefondsbelasting. Er is thans, nu zich omstandigheden voordoen, welke het noodzakelijk maken, dat de over heid bijzondere maatregelen neemt tot ver laging van vaste lasten, alle aanleiding om het verhand tusschen de grondbelasting en de personeele belasting tijdelijk weg te nemen. Aldus zal voor vele gemeenten de gelegenheid ontstaan, een verlaging van de opcenten van de grondbelasting te compen- seeren met een verhooging van de perso neele belasting of van de opcenten gemeen tefondsbelasting. Alle verlagingen in loopende huurcon tracten betreffende gebouwen gelegen een gemeente, welke bij K. B. wordt aange wezen, gaan in twee maanden nadat het K. B. in werking is getreden. Ned. Chr. Reis-Vereeniging De Ned. Chr. Reisver. heeft evenals vorige ja- ra ook dit jaar op Koninginnedag een centrale icursie uitgeschreven Deze vangt aan te A p e 1- oor n. Ds. Voorsteegh, van Den Haag. zal bij de opening een korte herdenkingsrede hou den ter gelegenheid van de verjaardig van H. M. de Koningin. Daarna zal het gezelschap getuige zijn van de aubade der schoolkinderen aan H. M. indien deze op het Loo verblijf houdt, wat nog niet zeker is Hirop zal volgen en wandeling door het Koninklijk Park en het gemeenschappe lijk landgoed „Berg en Bosch", waar het twaalf uur jte zal worden gebruikt. Vervolgens gaat het per tourjngcar via Zutphen naar Arnhem, wa. de excursie met een diner in het Rijnpaviljoi besloten zal worden. Naar wij vernemen heeft de Minister van Economische Zaken de heffing op voor het bin nenland bestemde melkpoeder en blokmelk met ingang van Zondag 7 Juli a.s, verhoogd van 0.242 cent tot 0.484 cent per vet per Kg. product. Evenals tot nog toe de heffing in mindering wordt gebracht van den zuivetèceun, zal dit ook met de verhoogde heffing het ge val zijn. MINISTER OUD OVER DE REGEERINGSPOLITIEK Wat moet onder „aanpassings politiek" verstaan worden? Minister Oud Bij een maaltijd van het Departement Middelburg van de Nederlandsche Maat schappij van Nijverheid en Handel, waarbij tegenwoordig waren o.a. Ir A. Plate, de al- gemeene voorzitter dier maatschappij, burgemeesters van Middelburg, Vlissingen en Goes, vele burgerlijke en militaire auto riteiten en zeer veel industrieelen heeft Mr P. J. Ou d. minister van financiën, in rede onder andere het volgende gezegd „Een redevoering als deze verschaft mij ongezochte gele genheid om de po litiek der regee ring nog eer der toe te lichten. Er bestaat veel misverstand over de beteekenis van wat men tegen woordig aan pi singspolitiek pleegt te noemen. Die aanpassings politiek staat een slecht blaadie omdat men meent dat zij leidt tot vermindering van de welvaart ons volk, terwijl het regeeringsbe- leid op de vermeerdering van de welvaart gericht behoort te zijn. Geheel de politiek der regeering is er op gericht de koopkracht, die ons volk als heel bezit, te behouden en te vermeerderen. Echter is deze koopkracht tegenwoordig veel kleiner geworden. Daarom moeten de uit gaven der overheid "verminderd worden. Het gaat alleen over de vraag op welke wijze die vermindering moet worden verdeeld. Als de overheid door deze noodzake lijkheid gedwongen salarissen gaat vér- minderen dan vermindert zij ongetwij feld de koopkracht der betrokken ambtenaren, doch ontkomt aan een be- lastingverhooging en laat aldus de koopkracht van anderen onaangetast Sprekende over de vaste lasten zei de mi nister; De grief is hier vooral, dat ondanks het feit, dat de inkomsten uit het bedrijfk. leven in sterkoimate zijn gedaald, niettemin.' aan vele kapitaalbezitters dezelfde rente moet worden betaald, die in betere tijden bedongen is. Deze moeilijkheid is vooral groot, omdat de verhouding zoo veel ver schilt Er zijn gevallen waarin het kapitaal zelf, de lasten ten volle mede te dragen heeft gekregen. Dat is overal zoo, waar een ondernemer met eigen kapitaal werkt geldt ook voor alle ondernemingen werkende met aandeelenkapitaal. Anders ligt het met de ondernemingen, die geheel of ten deele met geleende gelden werken. Op haar rust de verplichting om onafhankelijk van de uitkomsten van hét bedrijf, de oude rente te blijven betalen. Hoe sterk de juridische aanspraak van deze obligatiehouders ook moge zijn, practisch hebben ook zij reeds menige veer moeten laten. Toch val niet te ontkennen, dat op dit gebied de aanpassing zich niet voltrekt met die snelheid, die gewenscht moet worden geacht De regeering heeft zich dan ook bereid erklaard haar door wettelijke maatregelen te stimuieeren. Zij heeft reeds een dergelijk wetsvoorstel voor de landbouw-hypotheken ingediend, terwijl een tweede voor an hypotheken, voor pandbrieven en tot verla ging van de huren binnenkort is te verwach ten. Al deze maatregelen vorderen een zorg vuldige voorbereiding, opdat het middel niet nog erger zij dan de kwaal. Na nog verschillende andere maatregelen besproken te hebben, eindigde de minister met de Zeeuwsche spreuk „Luctor et Emergo" S.D.A.P. en Communisten Het partijbestuur der S. D. A. P. wijst samenwerking inzake wethouders verkiezingen af Zaterdag j.l. kwam naar Het Volk meldt, het partijbestuur van de S.D.A.P. in verga dering bijeen. Het partijbestuur wijdde een bespreking aan den uitslag der raadsverkiezingen en nam met vreugde kennis van de behaalde /envinning. Hierbij nam het Partijbestuur eveneens kennis van het feit dat in enkele gemeenten de communisten aan de soc.-dem. gemeente raadsfracties en partij-organisatie samen werking hebben voorgesteld, o.a. om te ko men tot bezetting van wethoudersplaatsen. Het P. B. acht de tegenstelling tus schen de S.D.A.P., als strijdster voor de democratie eenerzij ds en de commu nisten als aanhangers van de Moskou- sche dictatuurgedachte anderzijds, een principieel beletsel voor samenwerking. Het P.B. herinnert er aan dat ook het laatst gehouden congres duidelijk heeft bewezen tot geenerlei samenwerking met de communisten bereid te zijn. Het P.B. verklaart derhalve eenstemmig, dat op voorstellen der communisten niet kan worden ingegaan, en dat ook onderhan delingen daarover uitgeslotein moeten zijn. De federatie Amsterdam der C.D.U. heeft een schrijven aan het districtsbestuur Noord-Hol)and der C. P. H. een samenwer king van de hand gewezen. J Historisch torentje neergestort en verwoest Brandweer met meer dan 30 stralen in den strijd Gebouw dateerde uit de 17e eeuw Aanmerkelijke schade aangericht Op het ©ogenblik, dat in het Mu seumpark het nieuwe Museum Boy mans officieel werd geopend, heeft '11 ernstige brand gewoed in 't fabrieks complex van de firma B. v. d. Sluys, fabrikanten, importeurs en exporteurs van comestibles en levensmiddelen, gevestigd aan de Leuvehaven 48—50, hoek Twee Leeuwensteeg-Jufferstraat. De brandweer heeft na een felle strijd die wel een paar uur duurde, de vuur zee weten te blusschen. Niet kon worden verhinderd dat aan 't gebouw ernstige schade werd toegebracht en dat het aardige, historische klokke- torentje dat dit gebouw sierde, om laag is gestort en totaal verwoest. De ontdekking De brand werd ontdekt omstreeks kwart over twee, toen een bewoner van de Twee Leeuwensteeg bemerkte, dat er rook kwam uit de liftkoker van de firma van der Sluys. De man liep naar de zolder van zijn wo- ning en constateerde tot zijn groote ontstel tenis, dat over de geheele lengte van het fabriekscomplex door het dak de rook op- kringelde. De brandweer werd gewaar schuwd, doch nog voordat er alarm was gemaakt, was slangenwagen 23 al op eigen gelegenheid naar den brand uitgerukt Öp het oogenblik dat de manschappen van de zen slangenwagen op het terrein van den brand arriveerden, was er nog geen vuur te zien, doch het duurde niet lang of het dak brandde door en toen werd pas duide lijk, dat er sprake was van een gevaarlijke brand. Iets uit de historie Het fabriekscomplex, waarin de brand wóedde, werd begrensd door de Leuveha- i, Twee Leeuwensteeg en Jufferstraat. Aan de zijde van de Twee Leeuwensteeg bevindt zich een breede brandgang, welke met een hoek loopt naar de Jufferstraal. Boven dezen brandgang bevinden zich twee gebeeldhouwde steenen leeuwen, waaraan de steeg haar naam dankt Het geheel is een symbolische voorstelling, overgenomen uit het wapen van de. oprichters van be doeld gebouwencomplex, alwaar in 1621 door Jacob Jacobsz. van Couwenhoven een brouwerij werd gevestigd onder den naam van „De twee witte klimmende leeuwen' Deze brouwerij nam in den loop der jaren in beteekenis toe en was in het midden der 17e eeuw de voornaamste hier ter stede. Reeds kort na de oprichting van deze brou werij in 1621 heeft de stad een torentje met slagklok op het gebouw laten plaatsen en in 1626 werd daarvoor een klokkenist aan gesteld. In 1833 werd het gebouw verkocht en de brouwerij opgeheven. Het torentje bleef echter eigendom van de stad en de onderhoudskosten werden door haar ook steeds betaald. In de latere jaren heeft de fa, B v. d. Sluys zich in het gebouw gevestigd, alsme de de N.V. Meelproducten Handels-Mij Go- no en de N.V. ,j)e Twee Leeuwen", welke er ook nu nog in gevestigd waren. Het ge bouw stond den laatsten tijd vermeld op de lijst van Monumentenzorg. Een gevaarlijke brand De brandweer kwam dadelijk voor een zeer moeilijke taak te staan. Om half drie schoten de eerste vlammen door het dak heen en toen werd duidelijk, dat °P de zol derverdiepingen een zware brand woedde. Men begon met bijlen de deuren te forcee- ren, doch dit ging niet dan met groote moei lijkheden gepaard: alle deuren waren volgens ouderwetsche constructie zeer solide gegrendeld en bovendien van zoo degelijke kwaliteit, dat het openhakken niet meeviel. Toen men er eenmaal in geslaagd was het vuur te benaderen, stond men voor een hopelooze taak. Inmiddels was de brandweer met veel en groot materiaal uitgerukt en met kracht werd de vuurzee aangetast. Groote hoeveel heden water werden in de brandende bo venverdiepingen gespoten. Er werden in totaal meer dan 30 stralen uitgelegd. Vier motorspuiten, twee op de Leuvehaven en twee op de Scheepmakershaven werkten op volle capaciteit In de Leuvehaven gaf de drijvende motorspuit Havendienst III met 2 stralen water. De Havendienst V lag in reserve. Bovendien waren rondom het pand een groot aantal slangenwagens opgesteld. Het torentje valt Kort na half drie sloegen de vlammen, aangewakkerd door den Zuid-Westen wind, hoog uit het pand op en speelsgewijze bewo gen zij zich in de richting van het fraaie, drie eeuwen oude. 7 meter hooge torentje, waarvan de wijzers op de wijzerplaat op half drie waren blijven staan De brand weer streed met alle macht om het torentje te behouden, doch het liet zich al spoedig aanzien dat dit niet zou gelukken. De teren werd meer en meer door hooge steekvlam men omgeven, zoodat tenslotte de brand weerlieden gewaarschuwd werden op hun hoede ie zijn. daar het gevaar dreigde, dal het torentje in zou storten. Deze waarschuwing bleek juist op •tijd gegeven te zijn. Op een gegeven oogenblik, juist toen zich aan de zijde van de Leuvehaven vrijwel niemand meer bevond, stortte het torentje met donderend geweld naar de binnenzijde omlaag. De fundeering duwde daarbij den püntgevel, die er voor gebouwd is, met de zware en gloeiende houten friezen naar voren en onder hevig gekraak stortte de gevel naar bene den. De 51-jarige brandmeester C. van P u t- t e n bevond zich op dat oogenblik juist vóór het gebouw. Hij zag gee.n kans meer zich tijdig uit de voeten te maken en tot groote schrik van allen zag men de massa brandend hout, puin en vallende, steenen op hem neerkomen. Men meende dan ook dat een ernstig ongeluk was gebeurd. Reeds renden broeders van den Geneesk. Dienst, die onder leiding van den heer Beetstra met twee ziekenauto's aanwezig waren, met draagbaren toe,toen men plotseling den heer van Putten met gescheurde kleeren, hevig geschrokken, doch ongedeerd, onder de ruïne van steenen en zware eiken binten vandaan zag vluchten. Wonder boven won der was hij er goed afgekomen! Ook een andere brandweerman, die juist uit het gebouw kwam, toen de gevel om laag kwam, liep geen letsel op. Wel kwam een deel van het vallend puin op auiospuit II terecht, doch deze werd slechts licht beschadigd en kon a blusschingswerk blijven deelnemen. Den brand meester Toen het sierlijke torentje verloren was gegaan, bleek ook de brand rijn hoogtepunt te hebben gehad. Langzaam aan zag men het vuur terrein verliezen. Dit neemt niet weg, dat men nog eenige zeer critieka oogenblikken heeft doorstaan, vooral aan de zijde vap de Jufferstraat. De N.V. Ver voermaatschappij Cito was aldaar vlak naast net brandende pand gelegen en het gevaar was lang niet denkbeeldig, dat ook deze garage door het vuur zou worden aan- getast. Boven deze garage bevinden zich ook enkele woonhuizen, die op last van de brandweer moesten worden ontruimd. Twee oudjes die daar woonden, alsmede een kindje dat roodvonk had, werden bij buren aan de overzijde in veiligheid gebracht. De brandweer wist echter meester het terrein te blijven en omstreeks kwart over vier kon hoofdman J. Bakker, die de leiding had van het blusschingswerk, con- stateeren, dat er voor uitbreiding geen ge vaar meer bestond. Een enkele maal laai den de vlammen nog wel op, maar het zwaarste werk was toch achter den rug. Een gedeelte van 't materiaal kon dan ook buiten werking worden gesteld. De schade De schade door den brand aange richt is zeer aanzienlijk. Niet alleen zijn de zolderverdiepingen over een lengte van 100 meter een prooi der vlammen geworden, door de ontzag lijke watermassa's die in de fabriek werden geworpen, zijn ook nagenoeg alle opgeslagen goederen, die voor de consumptie waren bestemd, onbruik baar geworden. Verzekering dekt ech ter de schade, die op ongeveer 3 ton wordt geschat De directeur van de firma, de heer Mr. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Ingediend is een wetsontwerp betreffenda bizondere maatregelen ter verlaging van sommige vaste lasten en van horen. De S.D.A.P. weigert alle samenwerking met de communisten bij de wethondersver* kiezingen. Blz. 2 Het Abessynisch-Italiaansch conflict onf* wikkelt zich al bedenkelijker; de Italiaansch' Ethiopische arhitrage-commissie te Scheve* ningen staakt haar werkzaamheden; de wraak van Adoea; geruchten omtrent een Engelsch-Italiaansche boedelbereddering over Abessynië. De studentencorpsen in Duitschland wor* den gelijkgeschakeld. Dr. Frick en Rosenberg willen den een* trum-geest in Duitschland uitschakelen. Op het Ungerplein te Rotterdam is een al* leenwonend man onder geheimzinnige om* standigheden dood in zijn woning gevonden» Doordat een hardhoorende oude man de weg overstak, vallen bij een motor-ongeluk te Velden (L.) twee dooden te betreuren. Eén persoon werd ernstig gewond. Blek. 3 De herdenkingsfeesten ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Den Bosch zijn Zaterdag begonnen. Het Nijverheidsonderwijs en de brief van de Minister over de bezuiniging. Verschenen is het verslag van de leger* commissie inzake de Economische en In* dustrieele voorbereiding der Landsverdedi* ging. Blz. 5 Te Schiedam is een landdag gehouden van de vereeniging De Princevlag. Bk. 8 De algemeene vergadering van Land- en tumbouwonderwijzers is te Utrecht qe* houden. M E. A. Cohart, was juist een half uur voor het uitbreken van den brand naar Zwolle vertrokken. De echtgenoote van één der firmanten, mevr. A. C. v. d Hoek-Kok, dia gewaarschuwd was, kon nog eenige belang- njke bescheiden uit het gebouw redden, doch verder kon men niets meer veilig stellen. De oorzaak Omtrept de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het uit ongeveer 100 man bestaand personeel, dat bij de fa. in' dienst is, was Zaterdagmiddag omstreeks kwart over een vertrokken. Enkele loodgie ters, die t dak repareerden, zijn omstreeks twee uur heengegaan. Niet onmogelijk is, dat zij met steekvlammen hebben gewerkt, waardoor vonken weggespat zijn in zeer brandbaar materiaal Jongetje verdronken Men mei dit ons uit Rotterdam: Gistermiddag is het 4-jarig jongetje K. J, Hageman, gewoond hebbende in de Wijnbrug straat, bij het spelen op de Scheepmakers haven te water geraakt. Een schipper wist het kind met een haak op te halen. Het kind was bewusteloos. De G.G.D. werd gewaar schuwd en ook de reservewagen van de brandweer werd gewaarschuwd om met een zuurstofapparaat te komen. Veertig minuten is men bezig geweest om te trachten de levensgeesten op te wekken. Deze bleken echter reeds geweken. Het lijkje is naar de ouderlijke woning gebracht. VERMIST MEISJE TERECHT Het zestienjarig meisje P. N. uit de Naar- derstraat te Den Haag, die vermist werd en wier opsporing door de politie was ver zocht, is Zaterdagavond laat in een bar daar ter stede aangehouden. Het meisje is naar haar ouders teruggebracht Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1