lliruuir ^eittsrijr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Constructieve of destructieve politiek? BINNENLAND. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per posl 235 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7?» ct niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5518 ZATERDAG 6 JULI 1935 abbertmtieprijjen: Van I tot 5 regels 1.I7'/i Elke regel meer0.22 '/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 li*) Ook de Regeering erkent dat allerlei maatregelen hebben teleurgesteld: de snel wisselende omstandigheden waren menig maal sterker dan de goede bedoelingen van Regeering en Volksvertegenwoordiging. Er valt hier weinig te verwijten. Wel schuilt in deze ervaring de drang om andere, meer doeltreffende wegen te zoeken tot tijd er wijle meer normale internationale verhou dingen zullen veroorloven ook nationaa een meer normaal leven zich weer te doen ontwikkelen. Er moet worden aangepast naaj- meer dan één richting. We moeten bezuinigen, maar ook nieuwe werkgelegenheden zoe ken, hoe moeilijk dat ook is. Tevens dienen gezonde begrippen voor onze volkshuishou ding te worden vastgehouden, opdat ons laatste niet erger worde dan ons eerste. Uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat in dit opzicht heel veel gedaan is, veel ge schiedt en een open oog bestaat voor de noodzaak van hetgeen in de toekomst nog geschieden moet met inachtneming van de waarachtige belangen der gansche volksge meenschap. Voor die toekomst moet gearbeid worden „op hoop van zegen" en in het bewustzijn, dat niet de mensch, maar God regeert. De nieuwe minister van Economische Za ken heeft zich met zijn jonge en groote energie aan den arbeid gezet om in het be lang van industrialisatie en werkverrui ming nieuwe wegen te ontsluiten in het belang van het behoud onzer zedelijke en economische volkskracht Stukwerk zal het zijn, maar wat mogelijk is zal gedaan wor den en zoo spoedig mogelijk dienen te wor den aangevat Kan de Kamer in redelijkheid hieer ver langen? Zal zij niet moeten erkennen, dat het mogelijke is gedaan? Zal zij niet moe ten toestemmen, dat we als volk er nici slechter aan toe zijn dan andere volkeren, die soms zeer belangrijk beneden ons cul tureel en sociaal peil staan? Zal zij er niet de voorkeur aan moeten geven om met de Regeering te zoeken naar hetgeen direct uitvoerbaar is ep baat kan brengen^boven bet experimenteeren met „plannen" van feitelijk vrijwel jonbekenden inhoud en ge ïnspireerd door allerlei abstracte, zeer uit- eenloopende theorieën, (lie soms bedenke lijk ver de werkelijkheid uit het oog ver liezen en gepaard gaan met overdreven critiek op wat geschied is? Ons dunkt het antwoord kan niet twijfel achtig zijn voor wie zijn verantwoordelijk heid beseft in dezen tijd, waarin één poli tieko misgreep voor honderdduizenden der minst draagkrachtigen een verschrikkelijke ramp kan beteekenen. Want de waarheid van de stelling, dat constructieve politiek, die de tering niet naar de nering zet, des tructieve politiek is, valt moeilijk te ont kennen. Met een verteringspolitiek zonder meer redden we ons volk niet, maar ma ken het armer, ook al redeneert men hon derd uit over verhooging van koopkracht. Koopkrachttheorie toegepast alleen onder de eigen volksgenooten, zonder stevigen uitzet van onzen uitvoer, is een vicieusn cirkel, waarin geen reëele meerdere wel vaart voorkomt, maar wel grooter verar ming. Dat bewijst de elders opgedane er varing. I stond in ons blad van gister. De vraag is voor enkele weken gesteld staan we aan de wegscheiding? Een hoogst ernstige vraag, waarop het antwoord slechts door een daaid gegeven zal worden Zal die daad negatief zijn, zullen we oiiü hebben te onderwerpen aan onzekere expe rimenten van onderling divergeerenrle groe pen, dan gaan we een weinig heil spellen de toekomst tegemoet. Is er één verant woordelijk politicus, die het daartoe zal durven laten komen? We kunnen het ons bijna niet voorstellen en willen het daarom voorshands ook niet veronderstellen. Te minder, omdat in de gegeven omstan digheden een positieve daad veel meer voor de hand ligt en waarlijk niet zoo geweldige zelfoverwinning zal behoeven te kosten na de zeer ernstige poging tot verdere samen werking met de Staten-Generaal, welke van het Kabinet is uitgegaan. Wie het res pectabele lijstje van de voornaamste pun ten uit de Mem. van Antwoord nagaat, zal dat moeten toestemmen. De directieven der Regeering passen op den specialen toe stand, waarin ons land verkeert en stellen in staat elke mogelijkheid om aan onzo volkshuisvesting hulp en steun te bieden, te benutten. Bovendien is in ruime mate tegemoet gekomen aan geopperde bezwa ren, een daad, die de verantwoordelijkheid van opponeerende groepen zeer verzwaart. Dezp. hebben zich er ernstig van te door dringen, dat zij. ondanks soms gelijkklin kende terminologie, onderling naar gees telijk, financieel en economisch inzicht - sterk verdeeld zijn. En samen bouwen is heel wat zwaarder dan het samen afbre ken. Dit laatste sluit allerminst de garantie in zich, dat niet het algemeen vertrouwen hopeloos geschokt zal worden en net na het omver werpen van wat bestaat, ook werkelijk beter zal gaan. Men weet voorts zeer wel, dat 1936 niet minder financieele moeilijkheden in zich bergt dan we voor 1935 reeds hebben te doorworstelen. Zeker het antwoord der Regeering za. niet vopr iedereen den weg volkomen heb ben geëffend. Maar ware dat niet een mogelijke eisch? En is er ook nog met dc mogelijkheid tot verder overleg? Alles overziende zijn we van meening, dat een stout en roekeloos stuk bestaat, wie thans de Regeering van haar plaats zou willen verjagen. Wie voorstander is van een volkomen reëele, eerlijke politiek en zijn ontzaglijke verantwoordelijkheid voelt, zal daarvoor terugdeinzen on er de voorkeur aan geven gezamenlijk verder te worstelen door den storm der tijden heen. Buitenlandscho voorbeelden lokken niet aan om anders te handelen. De keus kan voor ons niet moeilijk zijn: wij aanvaarden ondanks bedenkingen, die er nog kunnen zijn, de constructieve poli tiek van het Kabinet, dat door zijn kloeke sterke Memorie van Antwoord er ong twijfeld recht op heeft om ook verder met vertrouwen te worden gesteund. Samen verder. Ziedaar naar onze vaste overtuiging, de beste opbouwende welvaart* politiek. Wie dit begrip niet in absoluten hanteert, maar hei brengt in relatie tot al wat we om ons lietn zien en hebben zieu gebeuren, zal dit met ons eens willen zija eu er toe medewerkt, dat niet met de Yoogste belangen en ce toekomst vin ons volk een allergevaarlijkst kansspel ge waagd wordt. Zulk een speculatie ware een inureel vergrijp, dat een niet ta dragen aan sprakelijkhtid met zich zou brengen. IDEALISME, JA MAAR WAARVOOR? De heer H. G. Cannegieter schrijft in het laatste nummer van De Hollandsene Revue een mooi opstel over Toekoms t en Geesteshouding. Het idealisme, zoo zegt de schrijver, was bij de vorige generatie ver verdwenen. Het had plaats gemaakt voor cynisme. In onze tijd aanschouwen wij een weer opleven van het idealisme, vooral onder de jeugd. Echter: wat is het voorwerp van het idealisme? Zijn het steeds objecten, die de liefde, de vereering en misschien straks het offer, het leven waard zijn? ,J)it zal over de toekomst der wereld beslissen aldus Cannegieter of de hedendaagsche menschheid en Inzonder heid de jeugd, die immers de menschheid Van morgen is, voor haar behoefte aan ernst en aan geestdrift een waardig ob ject vindt; een doel; dat de ge meenschap orde, welvaart en rust b" looft en voor de persoonlijkheid de volle, vrije ontplooiing in uitzicht stelt Wat wij allereerst noodig hebben, is een levensopvatting, welke het menschzijn recht vaardigt" Cannegieter stelt hier het humanistisch levensideaal. Dat ideaal is niet het ware, om. dat het van den mensch uitgaat en tot den mensch terugkeert. Dit levensideaal heeft nooit iemand duurzaam en waarachtig le vensgeluk gebracht noch ook de mensch heid geleid op het pad van vrede en ge rechtigheid. Het roepen om een levensopvatting, die niet de stof en de spieren vereert, die niet haar kracht zoekt in bluf, die niet het geweld tot afgod heeft, een levensbeschou wing in één woord, welke den mensch ver lost van de ontzettende beklemming waar onder hij in deze ontzettende tijden leeft, bewijst de groote geestelijke nood onzer dagen. Een massa, die slechts roept om brood en spelen, die zich niet bewust is van haar geestelijke armoede en ellende, is de woestijn, waarin de stem des roependen ver- klinkt Maar een massa, waaruit de kreet op klinkt om verlossing uit de nood der ziel, is een veld, wit om te oogsten. Oók in déze tijd, neen, wel in het bizon der in déze tijd heeft het Christendom te genover de wereld een roeping, niet om met het ongeloof te disputeeren en te twisten, maar om aan de menschheid te prediken, dat God alleen in Christus de wereld met zichzelf verzoent, te toonen, dat deze levens, opvatting sterk maakt in de levensstrijd en kracht geeft, als alles schijnt te wankelen en te vallen. Idealisme is prachtig, is onmisbaar. Maar het moet zijn object zoeken niet in goud of zilver, kracht of geluk, doch in de Openba ring Gods. Het eerste vliegtuig over Nederland Onthulling gedenkteelcen Op Donderdag 11 Juli a.s. te 2 uur zal op den Klappenberg op de weg Etter.Rosber gen de onthulling plaats hebben van een ge- denkteeken, ter herinnering aan het feit, dat te Etten op 27 Juni. 1909 voor het eerst met een vliegtuig over Nederlandschen bodem is gevlogen door Graaf de Lamoert. De onthulling zal geschieden door Z.Exc generaal Snjjders, waarna het monument door kolonel Thomson namens het comi'lé aan de gemeente Etten en. Leur zal worden overgedragen. DE NIEUWE DISCONTO VERLAGING Van 4 tot 3% pCt. Nog een ruime marge met de tarieven in de open markt aanwezig Nog in een deel van onze vorige editie hebben wij gemeld, dat de Nederlandsche Bank met ingang van heden het officieel disconto met Vk pct> over de geheele linie heeft verlaagd. Het wisseldisconto bedraagt dientengevolge thans Sfa Pct-, terwijl het promessen-disconto, het disconto voor belee ningen van effecten, goederen en voorschot ten en rekening-courant thans 4 pet be- Deze verlaging door de Nederlandsche Bank kwam niet onverwacht De ontspan ning op de geldmarkt is de laatste dagen voortgeschreden, zoodat de geldkoersen op de open markt zich niet onbelangrijk bene den het officieele disconto bewogen. Overigens gelden voor deze disconto-verla ging dezelfde motieven als bij de vorige, die nog pas slechts enkele dagen geleden plaats vond. Waar de technische positie van het Nederlandsche ruilmiddel nog altijd sterk is, heeft de Centrale credietinstel- ling terecht gemeend den officieelen rente voet te moeten verlagen teneinde daardoor het zakenleven zooveel mogelijk te verge makkelijken. De tarieven bevinden zich thans op het niveau van 5 April, toen de aanval op den gulden voor de eerste maal een verhooging van het disconto met een vol procent nood zakelijk maakte. Waar er momenteel, ondanks deze nieuwe verlaging, nog steeds een ruime marge be staat tusschen het officieele tarief en dat van de open markt, welk laatste bezig is tot beneden 3 pct. te dalen, mag de verwach ting worden uitgesproken, dat binnen af- zienbaren tijd onvoorziene omstandig heden voorbehouden tot een verdere be scheiden dividend-verlaging zal worden overgegaan. Wij laten hieronder nog een overzichtje volgen van de wijzigingen van het Neder landsche disconto sinds de devaluatie van den Belga. Duidelijk komt daarin tot uit drukking de bewogenheid, die er de laatste maanden op de wisselmarkt heeft g€ heerscht: 19 Sept. 1933 21/2 pct.; 5 April: 1935: 3*< pct.; 10 April 1935: 4Vfc pct.; 16 Mei 1935: pct.; 1 Juni 1935: 5 pct.; 27 Juni 1935: 4 pct. 6 Juli 1935: 31/2 pct De ontwikkeling van den toestand in Ne derland loopt parallel met die in FranHijk. Na eerst tot een verlaging van het officieel disconto van 6 op 5 pct. te zijn overgegaan, heeft deze week de Fransche Bank besloten tot een verdere verlaging van 5 op 4 pCL Overigens viel de laatste paar dagen een vastere stemming voor papiervaluta's te re- gistreeren. Dit moet gesteld worden op re kening van de vrees, dat in Frankrijk nieu we politieke moeilijkheden te wachten zijn. Het publiek is nu eenmaal door de gebeur tenissen der laatste maanden zeer gev< geworden er laat zich door zekere belangen spoedig verontrusten. Over het algemeen is men in financieele kringen overtuigd, dat de ongerustheid wederom volkomen onge grond is en dat de invloed van de Fransche discontoverlaging spoedig duidelijker tot uitdrukking zal kunnen komen. Het behoeft wel geen betoog, dat de gul den van deze nieuwe ongerustheid in Frank- rijk niet de minste invloed ondervond en bij voortduring vast gestemd bleef. De reisplannen van de Koningin De „Tijd" bevatte het bericht, dat H. M. de Koningin zou hebben afge zien van Haar aanvankelijk voorne men. zich in den loop van deze maand voor eenigen tijd naar het buitenland te begeven. Het vermoeden werd ge opperd, dat een en ander verband houdt met de a.s behandeling van t bezuinigingsontwerp. Naar wij vernemen is daarvan te hevoegder plaatse niets bekend. Op „Ruigenhoek" vanaf 12 Juli a.s. H. M. de Koningin H. K. H. de Prinses zijn voornemens vanaf 12 Juli e.k. naar „Rui genhoek" te gaan. Het is de wensch van de Koningin om ge durende de geheele maand Juli, den tijd van haar verblijf op den Ruigenhoek, beschouwd te zien als de tijd welke H. M. in het buiten land pleegt door te brengen voor het nemen van rust, met uitzondering van wat de Staatszaken betreft. Scheepvaartverbinding NederlandBelgië Ook Antwerpen dringt op spoed aan! Het college van B. en W. van Antwer pen heeft een adres gezonden aan de re geering, waarin aangedrongen wordt op spoedige regeling van de vraagstukken betreffende het verkeer te water tusschen Nederland en België, die nog steeds han gende zyn. Het college verklaart in hetzelfde adres, van meening te zyn, dat van een fragmentarische oplossing van deze vraagstukken geen sprake kan zijn, welke verklaring zeer duidelijk ge richt is tegen de pogingen van de Gentsche stedelijke autoriteiten om desnoods met ter- ziidelating van andere vraagstukken een Bel- gisch-Nederlandsch accoord te zien tot stand- komen inzake de nieuwe sluis 'te Temeuzen. Het was een voornaam en illuster ge zelschap dat zich gistermidoag in de omgeving van het Museumpark achter het nieuwe museum Boymans bevond, om de onthulling bij te wonen van het G. J. de Jongh-monument, waarvan wij hieronder een beschrijving geven. Het is een korte treffende plech tigheid geworden, waarbij opnieuw duidelijk is naar voren gekomen, hoe veel Rotterdam aan zijn oud-Directeur van Gemeentewerken te danken heeft Zeer velen waren gekomen om de onthul ling bij te wonen. Onder de aanwezigen be vonden zich een groot aantal familieleden van wijlen den heer G. J. de Jongh, o.m. de heer Marcel de Jongh en diens echtgenoote uit Rome, die daarvoor per vliegtuig w overgekomen; wethouders Mr A. de Jong en F. L. D. Nivard, diverse gemeenteraadsleden, Dr. S. Birnie, Mr. M. Smeding, gemeentese cretaris, ir. A. v. d. Steur, ontwerper het monument, D. Hannema, Directeur van het Museum Boymans. L Bolle en Jaap Gidriing, die resp. het beeldhouw- en zaiekwerk van het monument hebben ver zorgd, 'en tallooze anderen. Omstreeks vier uur heeft de Burgemeester de aanwezigen een hartelijk welkom toege roepen en er zijn bijzondere blijdschap over uitgesproken, dat de familie van den heer de Jongh in zoo groote getalo is opgekomen. Dit geeft aan deze plechtigheid een bijzonder cachet. Spr. geeft de verzekering dat dit door het Gemeentebestuur op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Na dit woord van welkom heeft een kleinzoon van den vroegeren Directeur van Gemeentewerken Reinier Evert de Jongh het monument onthulo door de groen-wit-groene gordijnen weg te trek ken, welke de portretbuste van den heer de Jongh, aan de binnenzijde van de granieten naald voor het oog verborgen hielden. De schenker van het monument, de heer D. G. van Beuningen, heeft een korte rede uitgesproken waarin hij allereerst een woord van dank ricliite tot al degenen, die hebben medegewerkt om dit monument tot een zoo geslaagd geheel te maken. Wij staan, aldus vervolgde spr., hier bij het monument van een groot en merkwaar dig man. Velen van ons hebben hem nog gekend in de kracht van zijn leven. Pas goed heeft spr. de Jongh leeren kennen tijdens een ontbijt in Glasgow, toen deze hem een en ander omtrent zijn plannen met Rotter dam ontvouwde. De Jongh's stelling was dat een goed Directeur van Gemeentewerken projecten moest maken die rekening hielden met de toekomst en zelfs over 25 of 30 jaar nog niet verouderd mochten zijn. Spr. her innert zich nog goed hoe hij op een goeden dag voor zijn firma een terrein ging koopen Jongh hem kort en goed duidelijk maakte dat hij het terrein nabij de Maas haven moest nemen. Toen spr. bezwaren had zeide de Directeur dat hij geen ander terrein kreeg en het er maar mee moest doen. Men had het maar te accepteeren de tijd heeft geleerd, dat de Jongh gelijk had. Thans ligt het zwaartepunt van spr.'s bedrijf niet meer bij de Maashaven maar in de Waalhaven! De Jongh heeft echter niet alleen projecten gemaakt, hij heeft ze ook uitgevoerd en doorgezet, on danks veel critiek en tegenwerking. Eerst in 1926 heeft spr. pas recht begrepen welke verdiensten de Jongh voor de haven heeft gehad. Toen kon de haven het werk niet meer aan en lagen meermalen 30 40 schepen buitengaats te wachten op plaats ruimte in de havens. Als spr. thans dit monument aan de Gemeente aanbiedt dan is dat in een tijd, waarin Rotterdam onder zorgen en druk gebukt gaat. De nood is erger dan ooit. Spr. vreest zelfs wel dat nog het dieptepunt niet is bereikt. Maar laten we, aldus besloot spr., het rotsvaste vertrouwen van de Jongh in de toekomst van Rotterdam ons ten voorbeeld stellen en moed grijpen. Ons streven zij alles in het werk te stellen Rotterdam weer tot den bloei te doen geraken, zooals we dien kenden den tijd toen de Jongh Directeur van Gemeentewerken was. (Applaus). Rede burgemeester De Burgemeester, hierna het woord ver krijgend, zeide niet het voorrecht te hebben gehad de Jongh persoonlijk te kennen. Spr. heeft echter van hem en zijn arbeid zich een beeld gevormd uit de archie ven der gemeente. Spr. is tot de conclusie gekomen dat deze hoogst merkwaardige en uiterst bekwame ingenieur de taak heeft gehad gedurende dertig jaren leiding te geven aan de belangrijke dienst van Ge meentewerken. Ware hij niet anders ge weest dan een man van bijzondere gaven, dan zou hij nu wellicht reeos vergeten zijn. Het is met een gevoel van buitengewone voldoening dat het Gemeentebestuur het geschenk van den heer van Beuningen aan vaardt. Wij weten, aldus spr., dat de tijd dikwijls onbarmhartig is met de roem. Maar de roem van de Jongh is in den loop der jaren niet verminderd. Meer dan 25 jaar geleden heeft hij zijn taak bij de Gemeente neergelegd en nochtans geelt het in onze stad algemeene voldoening dat op deze wijze de nagedachtenis van dezen genialen wer ker wordt geëerd. Dit alles is mogelijk geworden door de mildheid van den heer van Beuningen. Het is dan ook met zeer grooten dank dat spr. het geschenk namens het Gemeentebestuur aanvaardt. (Applaus), Het monument De tuin van het Boymans-Museum vroeg nog een goed sluitstuk, evenredig aan de oude boomgroepen. Het monument, naar het ontwerp van den stadsarchitect A. v d Steur, met beeldhouwwerk van den heer L. Bolle en mozaik van den heer Jaap Gidding, bedoelt tevens daarin te voor zien. ONTHULLING MONUMENT DE JONGH TE ROTTERDAM De nagedachtenis van een groot Binnen het halfrond van het middendeel nmn x j van den schutmuur is een rondloopende man waardig geeerd bank van djatihout aangebracht, die een rustig zitje op een mooi punt belooft te bie den, zoo althans de jeugd zich er niet al te vrijmoedig van gaat meester maken. Men heeft vanaf deze bank het gezicht op de door den beeldhouwer L. Bolle gemo delleerde portretbuste van den heer G. J. de Jongh, met daaronder zijn jaarcijfers: 18451917. Deze buste bekleedt een plaats aan de naar binnen gekeerde zijde van de granieten naald. Links en rechts ervan zullen in de toe komst nog twee bronzen hekken worden aangebracht, die als fraaie, opengewerkte balustrades tegelijkertijd in beeldwerk een aanduiding zullen geven hoe de plannen van den heer De Jongh ontstonden en uit gevoerd werden, en die aan bezoekers van het monument een gevoel van veiligheid kunnen geven bij het neerblikken in den dat als in een halfrond tableau van groote vlakke zandsteenen is gemcrusteerd. Men ziet hier, centraal gelegen, de stad Rotterdam, met haar kronkelende rivier en haar huizenzee, haar parken, haar plassen en havens, en daaromheen gegroepeerd, als in een landkaart, de wapens van IJsselmonde, Katendrecht, Charlois, Pernis, Krimpen a. d. IJssel, Kapelle a. d. IJssel, Kralingen, Hillegers- berg. Overschic, Delfshaven, Schiedam en Vlaardingen. Met belangstelling wachten wij thans nog op de bronzen balustrades van den heer Bolle, wiens ziekte het gereedkomen van zijn arbeid helaas heeft vertraagd. Zooveel kunnen wij thans reeds wel zeggen: Rotter dam heeft hier een poging gewaagd in de richting van modern stedesrhoon, die door de burgerij zeer op prijs kan worden gesteld. DE TARWEKNOEIERIJEN TE ELST Fraude nog grooter dan gedacht Technisch leider gewestelijke tarwe organisatie en anderen Men meldt ons uit Eist: Sedert een viertal weken.heeft de ma joor der Rijksveldwacht, A. H. v. d. Berg te Eist, met behulp van twee controleurs van den Rijks Crisis-Controle dienst, de heeren Vermeulen en De Voies, een uit gebreid ohdérzoek ingesteld naar knoeie rijen bij de tarweafleveringen in de Be tuwe en omgeving. Dit onderzoek heeft, zooals we reeds meld den, tot gevolg gehad dat kon worden over gegaan tot de arrestatie van het gemeen teraadslid G. W. te Eist en een tweetal andere verdachten. Tevens heeft de politie draden in handen gekregen die aan het licht hebben ge bracht, dat de fraudes nog grooter afme tingen hebben aangenomen. Een onderzoek bij de gewestelijke cen trale te Arnhem had tot resultaat, dat werd overgegaan tot de aanhouding van den taxateur en keurmeester A. F. J. al- Sinds de oprichting 'dier centrale is A. F. J. daarbij werkzaam. Aan zijn graan- pakhuis en kantoor, gelegen aan de Koren markt te Arnhem werd door de verbouwers uit den verren omtrek van het gewest en door de Regeering overgenomen tarwe af geleverd, na gewaardeerd en gcklassificeerd te zijn. Ten huize en in de kantoren van dezen ambtenaar heeft gisteren (Vrijdag) het par ket uit Arnhc-m een huiszoeking verricht De geheele administratie is daarbij in be slag genomen. Tevens heeft dit onderzoek geleid tot een vijfde arrestatie en wel van A. R., boekhou der van genoemden A. F. J. De nasporingen werden nog verder voortgezet, met als resultaat de arresta tie van den technisch leider van de Ge westelijke tarwe-organisatie voor de pro vincies Gelderland, Utrecht en Overijsel, den landbouwkundigen ingenieur \V. A. V., die op het politiebureau te Arnhem werd ingesloten. Heden zal deze aangehoudene naar het Huis van Bewaring te Arnhem worden over gebracht Ook ir. V. was taxateur en keurmeester van de dooj de boeren ingeleverde tarwe. Hij was de reohterhand van den secretaris der crisis-organisatie Gelderland, het lid van de Eerste Kamer H Ruyter, bij wien als se cretaris van den A.B.T.B. van genoemde pro vincies alle gegevens voor den crisis-akker- bouw binnenkwamen. NUMMER EEN IS DE VAN BOMMEL SCHOEN! Kwaliteit van de hoogste klasse Model en pasvorm ongeëvenaard Vraagt reizigersbezoek Fa.Wed.l.P VAK BOMMEL-MOERGESTEL Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Het disconto van de Nederlandsche Bank is met V2 procent verlaagd. De onthulling van 't monument-de Jongh In verband met de tarweknoeierijen te Eist zijn verschillende arrestaties verricht, o.a. de technische leider der gewestelijke tarwe-organisatie. Blz. 2 Het Abessijnsch-Italiaansch conflict; de Engelsch-Fransche onderhandelingen; mo gelijkheid van de sluiting van het Suez- kanaal; de Vereenigde Staten willen buiten het conflict blijven. Een afgrijzelijk vliegtuig-ongeluk ln een voorstad van Berlijn. De sociale wetgevin» 'r> de Vereen. State-». Hoe de Amerikanen hun onafhankelijk heidsdag vieren. Het bezoek van kolonel Beek aan Berlijn De KNAC. en het wetsontwerp bevatten de regelen nopens het verkeer op de wegen. Blz. 9 Drijvend Nederland. Een brief van onze Indische Correspondent. Blz 10 Overleden is ProL Dr. D. Plooy, hoog- leeraar in de Theologische Faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht. Overleden is de heer Tj. Rintjema. hoofd der Geref. School te Bierum. In verband met een en ander is de tijdelij ke leiding van de Gewestelijke Tarwe-Cea trale van Arnhem direct overgedragen aan den Rijkscontroleur. Het veel omvattende onderzoek is hierme de allerminst als geëindigd te beschouwen. Waarschijnlijk zijn nog meer verrassende gebeurtenissen te wachten. Behalve met de aflevering van goed- koope buitenlandsche tarwe in plaats van eigen verbouwde inlandsch koren, schijnt ook geknoeid te zijn met denatu- ratie van tarwe en rogge, waarbij ambte naren van de crisisinstelling hun mede werking hebben verleend. Gedep. Staten van Groningen Prof, Mr L B. Cohen gedeputeerde Prof. Mr I. B. Cohen (V.D.), die de be noeming tot lid van Ged. Staten van Gronin gen in beraad had gehouden, heeft thans deze benoeming aanvaard. Prof Cohen, die in 1910 benoemd werd tot buitengewoon hoogleeraar en in 1931 tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der rechtsge leerdheid te Groningen, is 9 Augustus 1867 te Groningen geboren en zou dus in 1937 zy'n ambt als hoogleeraar hebben neergelegd btf" het bereiken van de by de we»; gestelde leef tijdsgrens. Zyn benoeming tot lid van Ged. Staten heeft dit aftreden dus twee jaar ver vroegd. Schiphol krijgt een congreszaal Naar de Tel. verneemt, zal op 15 Vug. a.s. op Schiphol een congreszaal worden geopend, die plaats zal bieden aan 800 per sonen. Deze zaal zal zich bevinden in een apart houten gebouw naast het hotel. Met den bouw zal binnen eenige dagen begonnen worden. Te Hardinxveld maakte de chauf' leur van een vrachtauto zijn wagen op gang, maar kon daarna het portier niet spoedig genoeg openen. Be auto besloot toen maar zonder bestuurder te vertrekken. Bi zonder voorspoe dig was de reis echte^niet. Na 30 meter gereden le hebben vernielde de wagen een brugleuning en kwam daarna in een sloot terecht. Voorste gedeel te der vrachtauto werd geheel ver nield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1