aSQD rCL< DONDERDAG 4 JULI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Nederl. Chr. Blindenbond Jaarvergadering te Den Haag De Nederlandsche Chr. Blindenbond heeft te 's-Gravenhage zijn 11e jaarvergadering gehouden, welke uitstekend bezocht was. De vöorzitter. de heer Tr VV. Ar is, heette allen hartelijk welkom, inzonderheid de ad viseurs van de Haagsche afdeeling, de heeren Van Oost, Benschop en Folmer; voorts de Bondsadviseuse, mevr. Diepen horst; de heer Hermans, adviseur van de Amsterdamsche afdeeing; de heer Hoejenbos, directeur van Maatsch. Hulpbetoon te Den Haag; en Ds. Van Leeuwen, vice-voorzitter der Ned. Chr. Radiovereeniging. Inzonoer- heid laatstgenoemde werd met luid applaus hegroet, waarin een spontane uiting van Anisleroamsche afd.; de heer Hoejenbos, hetgeen de N.C.R.V. heeft gedaan met betrek, king tot de uitgifte van een radio-blad in brail Ie-schrift. Speciaal werd daarna nog dank gebracht aan.de gastvrouwe van dezen dag, de Haag sche afdeeling, waarvan spr. hoopte, dat ze een flinke steunpilaar van den Bond mag worden. Daarna gaf de voorzitter een terugblik op het.' afgeloopen jaar. Daórna werden verwelkomd de heer J. Mupnik, bedrijfsdirecteur te „Sonneheerdt" en oe heer Vos» de voormalige secretaris de afd. den Haag. Toespraken Van de gelegenheid om een enkel woord ie spreken, maakte Ds. Van Leeuwen het eerst gebruik. Hij dankte namens de N.C.R.V., voor de hartelijke wooraen, hier gesproken, om daarna te wijzen op den grooten dank, die aan God verschuldigd is .voor wat de N.C.R.V. kon ooen. i De heer Hermans voerde namens fondsbestuur van „Patrimonium" het .woord, er op wijzend, welk een schoone taak het is, barmhartigheidswerk te mogen ver dichten. De heer Van Oost, namens de Haagsche iafdeeling sjjrekerio, zeide, niet terug te wil len treden in de zorgen, welke deze afdee ling heeft meegemaakt, doch in plaats ■daarvan allen hartelijk welkom te willen heeten. ,'t Is een voorrecht, aldus spr., een Chr. Blindenbond (met nadruk op het "woord „Christelijk") te mogen ontvangen. De heer Folmer uit Den Haag wees op <de noodzakelijkheid, dat de Chr. Blinden zooveel mogelijk in hun eigen onderhoud voorzien. Daarvoor hebben de blinden niet tal leen „Sonneheerdt" noodig, maar ook „Sonneheerdt" de blinden. Jaarverslag secretaresse De voorzitter dankte daarop voor de goede woorden, tót den Bond gèricht, waarna de isecretaresse, mej. M. S to del, het jaarver slag uitbracht. Daarin werden gememoreerd -de verschillende moeilijkheden, die aan de uitgifte van het radio-blad voorafgingen, dat thans op „Sonneheerdt" gedrukt wordt. Het voorstel Amsterdam, tot het verstrekken van stokken tegen geringen prijs, kon in een daad worden omgezet. Het jubiieumfonds groeide al tot f 1000. De propaganda is uiterst moeilijk. De heer Wagenmaker uit Rotterdam trad op circa 40 plaatsen op. Het aantal leden groeide van 160 tot 170. k Agn het verslag van de penningmeeste- OBsse, mej. A. Poll (Zaandam) ontleenden We, dat het saldo f 1484 bedroeg (v.j. f 1892). Dp firiancieele toestand gaf reden tot dank baarheid. Aansluiting bij het C.N.V.? Aan de orde kwam hierna het voorstel van de afdeeling Arasterdam, om na te gaan de wenschelijkheid en mogelijkheid tot aansluiting bij het Chr. Nat. Vakverbond, n de toelichting werd opgemerkt, dat waar verschillende blinden in diverse vakken werkzaam zijn, zij ook op het C.N.V. zijn aangewezen. De vergadering hechtte er haar goedkeu ring aan, dat het bestuur over deze aanslui ting nadere besprekingen gaat voeren met het C.N.V. Over „Sonneheerdt" De heer J. M u n n i k hield vervolgens een causerie over de arbeidsvoorwaarden aan Sonneheerdt". „Sonneheerdt" begon klein, maar heeft thans al drie werkafdeelingen. Twee voor de gewone blindenvakken en een voor het braillevak. Op „Sonneheerdt" wordt bewe zen, dat blinden veel kunnen, maar dan moeten ze de opvatting prijs geven, dat ze tot niets in staat zijn. Daarvan gaf spr. eenige typeerende voorbeelden, er op wij zend, dat bliden er met medelijden niet komen. Goede leiding, werkmethodes en hulpmiddelen zijn natuurlijk noodig, maar den arbeid doen ze zelf. Er moet economisch gewerkt worden. Komt er b.v. een bestelling stoelen, dan maakt iedere blinde slechts een onderdeel van zoo'n stoel. Spr. gelooft, dat or in vele inrichtingen nog volgens het oude systeem wordt gewerkt (een geheel voor werp wordt door één man vervaardigd), waardoor moeilijk de normale prijzen kun nen worden benaderd. De arbeid wordt be taald in stukloon, op redelijke voorwaarden en geeft uitnemende resultaten. Van Duitschland, waar de blinden door gaans nog altijd meer presteeren is veel afgekeken. „Sonneheerdt" is echter al zoover, dat voor haar menschen een ongevallen- en ziekteverzekering is afgesloten kunnen wor den. Wat de loonen betreft, deze varieeren van f 12f 14. Deze worden maar niet zoo ver diend, doch met veel krachtsinspanning. Wel zijn die loonen niet hoog, doch men kan er van beslaan, terwijl vele valide werkloo- zen gaarne dat loon nog zouden willen ver dienen. Uit deze woorden blijkt, dat blinden inder. daad in hun onderhoud kunnen voorzien; afgezien van zieken of invaliden. Doch dat is in de ziende wereld ook zoo. Van degenen, die in „Sonneheerdt" wer ken, zijn er drie, die in een eigen huis wonen in Ermelo. Zij kunnen dat ten allen tijde, als het mogelijk is. Hun vrijheid is dan ook groot. In het Tehuis is voor elke gezindte plaats, mits men zich schikt naar de leiding. Tenslotte wees spr. er op, dat de blinden nog veel meer kunnen bereiken, mits zij zelf maar de noodige medewerking ver- leenen. Desgevraagd antwoordde de heer Munnik daarna nog, dat er inderdaad studie maakt wordt over de mogelijkheid, of "de blinden ook aan anderen arbeid kunnen worden gezet dan de gewone. Op dit oogen- blik kan spr. daarop echter nog niet verder ingaan. Uit de vergadering werd door een aanwezigen ernstig verzet aangeteekend tegen het stukwerk, omdat oit de menschen tegen elkaar opjaagt en ze zeer zenuwachtig maakt. Spr. werkte jaren van 's ochtends 6 of S uur tot 's avonds 10 uur. De heer Munnik, repliceerend, zeide, dat dan de leiding niet deugt. Op „Sonneheerdt" wordt slechts 45 uur per week gewerkt. De ervaringen, die de bezwaarde heeft opge daan, moest de heer Munnik eveneens als droevig kwalificeeren, doch er aan toevoe gen, dat „Sonneheerdt" dergelijke toestan den gelukkig niet kent. De prikkel van het stukwerk onder toezicht dan kan niet worden gemist. Bij acclamatie en luide toejuichingen werd de heer Aris daarna als voorzitter herkozen. Hierna werd gepauzeerd en volgde nog een prettig samenzijn in den tuin van „Over- bosch" (de plaats vari samenkomst) waarna de welgeslaagde dag op de gebruikelijke wijze werd besloten. NATIONAAL MIDDENSTANDS CONGRES TE APELDOORN Ook Minister Oud onder de aanwezigen Een krachtige middenstand Nederlands ruggegraat De heer E. G. Schurman. voorzitter va- het 32e Nationaal Middenstandscongres, dat te Apeldoorn gehouden wordt, heeft met een harte- woord op de eerste bijeenkomst welkom ge- heeten Minister Oud, die een deel der besprekin gen ■frensebte bij te wonen. Onder krachtig ap plaus besloot men 'een telegram ven,-.hulde zenden aan H. M. de Koningin. Minister Oud Zeide, dat zijo aanwezigheid moest worden gezien als een blijk van belang stelling van de Re geering in de noo .■an den mid denstand. De Overheid kan samenwerking met het georgani seerd bedrijfsleven middenstand veel goeds bereiken, doch tenslotte moet het komen uit de kracht van den Nederlandschen mid denstaixi zelf (ap- Uit dat oogpunt heeft sprmet goed keuring kunnen kennisnemen van de prae-adviezen, op dit con gres uitgebracht. Zij hebben op hem een voortreffelijken iodruk gemaakt. Een nieuwe tijd eischt nieuwe midde len. Als men dat inziet, vreest hij niet voor de toekomst van den middenstand, die met zijn tijd meegaat, en die zal kunnen zijn een ruggegraat in he,t economisch leven van Nederland. De rede van den Minister werd met een lang durig applaus beloond. waama het congres spontaan de eerste strophe van het Wilhelmus zong. een dankwoord tot den Minister van den Bondsvoorzitter, ving de beraadslaging over de prae-adviezen aan. Regeering en middenstand Dr. Groeneveld Meyer heeft nog ge sproken namens den Minister van Econ Zaken, Hij wees op de maatregelen door de regeering ten behoeve van den middenstand getroffen en Minis:er Gud BOND VAN CHR. POLITIE AMBTENAREN in algemeene vergadering te Utrecht bijeen In de gistermorgen voortgezette vergade ring van den Bond van Chr. Politie-ambte- naren in Nederland kwamen de voorstellen aan de orde. De begrooting werd goedge keurd. Als penningmeester van het Onder steuningsfonds werd herkozen de heer Mo'e- naar uit Amsterdam. In de vacature-v. d. Kamp werd gekozen de heer Manni te Am sterdam. In de vacature Boxem te Rotter dam werd gekozen de heer Ivangean te Rot terdam, in de vacature-Klein wgrd gekozen de heer Eysinga te Zeist. In de Geschillen commissie werd in de plaats van den heer Ivangean de heer Boxem gekozen. Na discussie werd goedgekeurd, oat Mr. v. d. Veen tot vrijgestelde is benoemd. Hij werd thans definitief benoemd. De Voorz. wenschte Mr. v. d. Veen geluk met deze benoeming en deze dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Mr. v. d. Veen werd toegezongen het „De Heer zal u steeds gadeslaan." Onder applaus der vergadering werd mede deeling gedaan van ontvangst van een dank- telegram van H. M. de Koningin. De heer de Jong. oud-secretaris werd onder applaus benoemd tot eerelid van den bond. Na discussie waarbij den Haag pleitte voor de residentie en Amsterdam voor de hoofd stad, werd besloten, dat het hoofdbestuur een onderzoek zal instellen naai: de wensche lijkheid van verplaatsihg van den bondszetel naar het midden des lands. Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over het voorstel van de afd. Amsterdam dat de bond zich zou afscheiden van het C.N.V. De heer. Hofman verdedigde (Ie principieele zijde van het voorstel. Het i6 ongewenscht dat de bond van politie-ambtenaren deel uitmaakt van een centrale waarin ook bur gerpersoneel en -ambtenaren in vereenigd zijn. Dit met het oog op eventueele stakin gen, enz. Een vereeniging van politie-ambte naren, moet onder deze tijdsomstandighe den zelfstandig staan. De heer de R o o y van Amsterdam be sprak de materieele zijde der kwestie. De aansluiting aan het C.N.V. kost 2200 per jaar. Feitelijk heeft de bond daar niets aan. De heer v. N et t e n (Utrecht) bestreed het voorstel. Enschedé, Drachten, Haarlem, Nijmegen en Drente sloten zich bij hem aan. De heer Koningsveld uit Leeuwar den bestreed eveneens het voorstel, evenals de lieer ten Braake (Zutphen) namens de rijksveldwacht. De heer Bakker te Groningen vroeg hoe Amsterdam eraan kwam, dat de overheivl het op prijs zal stel len als in de richting van het voorstel ge gaan wordt. De heer Hofman te Apel doorn vond. dat de po'ifie-ambtenaren zoo zeer niet een uitzonderingspositie innemen, indien dit waar zou zijn, zouden ze zich ook moeten afzonderen van-de kerk. De heer de Vries (Bussum) was voor het. voorste! tot afscheiding. De heer Sliep (Botterdam) sprak verontwaardiging en droefheid over het voorstel uit. Eenheid is in deze tijden dringend noodzakelijk. De heer Brauns (den Haag) was tegen af scheiding; met alle geoorloofde middelen moet defensief worden opgetreden. De heer Me th o fs t(den Haag) was-geen voor stander van afscheiding, maar vond, dat het hoordihestmir-nauwkeurig .moét letten óp het gevaar dat dreigt, dat er meerderen zijn, die zich zouden terugtrekken uit den bond. als*we niet afscheiden. De Ijeer Wou- da (Bloemendaal) zeide, dat de_eenheid der Chr. vakbeweging in gevaar wordt gebracht als de heer Amelink in de Gids schrijft over extremisten. Politiek moet buiten de vak beweging blijven. De heer v. d. Spek (Schie dam) is voor afscheiding. Aansluiting brengt weinig voordeelen. De heer Vermeulen (Voorburg) merk te op, dat als niet tot afscheiding besloten wordt, hot hoofdbestuur de Amsterdamsche afdeeling wel zeer krachtig zal moeten steunen, want zij heeft moeilijkheden in verband met communisme, fascisme en socialisme. Na repliek van den heer Hofman, be streed de Voorz. nog het voorstel. De Chr. vakbeweging is een darn tegen de ge wichtige dingen welke in onzen tijd gebeu ren. Indien tot afscheiding mocht worden memoreerde in dit verband, dat op stapel staat het wetsontwerp op de uitverkoopen. De Memo rie van Antwoord betreffende de automatenwet. zal binrenkonj verschijnen, terwijl een wetsont werp betreffende vestigingseischen om advies naar verschillende instanties is gezonden. Spr. deelde nog mede. dat, maatregelen tot steun aan kleine zelfstandige middenstanders in voor bereiding zijn. De heer F, v. d. Leeuw directeur van het bondsbureau besprak het stichten van een mid- densta ndapropagandafonds De heer H. Kropveld deelde mede, dat In den bond het initiatief was genomen voor het en van een comité tot het stichten van een gedemktcetken voor wijlen den heer Ingenool, di recteur van het bondsbureau. De heer S. baron van Heemstra, commis- ris der Kóningin in Gelderland woonde evcn- ns een deel van het coogres bij. besloten. Zou dit op den duur voor spr. kon- sekwenties meebrengen, want hij is voor aansluiting. Al is spr. geen persoonlijke vriend van al de kopstukken van het C.N.V., daarom ziet hij wel de groote waarde der Chr. vakbeweging. Die is veel grooter dan wij nu hegrijpen kunnen. Het voorstel-Amsterdam werd verworpen. Vóór alleen Amsterdam, Bussum, Schiedam, Sneek. de Rijksveldwacht 4e district. Bij de rondvraag kwam ter sprake de wensehelijkheid van meer eenheid in de sa- larieering van de gemeenteveldwachters, de salarispolitiek der regeering, waarbij de vergadering den indruk had. dat de politie extra gedrukt wordt, de hoop, dat de mare chaussee weer in den bond zou mogen wor den opgenomen ,hef ongewcnschte van poli tiek in de vakbeweging. De Voo rz. zeide. dat het hoofdbestuur inzake de saiarieering zeer dilligent is. Spr. betreurde ook, dat de heer Amelink de uit drukking oéer de extremisten in de Gids geschreven heeft. oorts bracht de voorz. dank aan de af getreden hoofdbestuursleden de heeren Klein en Boxem. Laatstgenoemde was nog aanwe zig en dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Nadat de heer K o o i 61 r a den voorz. had dank gebracht voor diens leiding, ging de heer Boxem voor in dankzegging. Gemengd Nieuws. BOTSING MET DOODELUK GEVOLG Op weg naar een bruiloft Gistermiddag werd de auto, waarin het echtpaar Wansink, dat op wg was naar de bruiloft van den jongsten zoon te Hillegom, gezeten was, onder L e i m u i d e n door een tractor met aanhangwagen aangereden, met hert gevolg, dat de auto in een sloot terecht kwam. Onmiddellijk toegeschoten omstan ders en personeel van de vrachtauto slaag den er in het echtpaar spoedig op het droge te brengen, dat met een andere wagen weer huiswaarts keerde. Oogenschijnlijk had zoo- Wol de man als de vrouw geen letsel beko- men, doch toen zij thuis kwamen, voelde de vrouw zich onwel en werd medische hulp ingeroepen. De dokter constateerde, dat zij een groote hoeveelheid slootwater en bag ger naar binnen hadden gekregen. De vrouw bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en is enkele uren later overleden. Door de politie wordt een onderzoek naar de schuldvraag van het gebeurde ingesteld. BEEN AFGEKNEPEN Aan pijler 5 van de nieuwe in aanbouw zijnde Moerdijkbrug is gistermiddag de 42- jarige dekknccht B. van Asperen uit Slie- drecht op de sleepboot „Meteor" met zijn linkerbeen verward geraakt in oen staal draad, toen hij daarmee bezig was de boot vast te leggen. Ten gevolge hiervan werd dit lichaamsdeel afgeknepen. In zorgwek kende toestand is de man naar het zieken huis -te Dordrecht vervoerd. MARGARINESMOKKELAAR GESNAPT Te Beek (L.) zijn door de kommiezen, diie per auto op controle waren, op de Rijks weg te Geulle aangehouden de bekende smokkelaars P. J. H., oud 18 jaar, en A. M., oud 24 jaar. beiden woonachtig te Beek, be nevens V., woonachtig te Geleen, die in een Buick-wagen 360 kg. Belgische margarine bet land trachtten binnen te Smokkelen. Op het teeken der kommiezèn stopte de auto onmiddellijk, waarop de Vvagen met. inhoud zonder verzet in bpslag kon worden geno men,! De auto was bovendien voorzien van een valsch nummerbordje en van een ver keerde wegenbelastingkeart. Airio IN DE SLOOT. De auto van den heer O verduin uit Steenbergen is onder Wouw in een sloot gereden. De inzittenden, w.o. een 5-tal kloos terzusters, werden allen op het drage ge bracht. Enkele zusters bleken verwondingen van niet ernstigen aard te hebben opgeloopen De burgemeester van Ubbergen, Jhr Mr E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, heeft zy'n ontslag aangevraagd, zulks in ver band met zijn benoeming tot lid der Ged. Staten van Gelderland. AVONTUUR VAN DRIE JONGENS Gistermiddag waren drie jongens, afkom stig uit Amsterdam, die een zeiltochtje maakten en met een marinesloep van Enk huizen naar Stavoren wilden oversteken, daartoe door den sterken wind niet in staat, waarop zij besloten koers te zetten naar Lemmer. Ook dit mocht hen echter niet ge lukken en bij den Mirderhoek geraakten zij op een zandbank. Hun pogingen om de sloep vlot te brengen, mislukten, en zij be sloten daarom, na hun inventaris geborgen ie hebben, de nacht op de kust door te bren gen. Ook des morgens hadden hun pogingen om de boot vlot te brengen geen succes, tot dat de Lemster visscherman A. Vlier met zijn raótorbotter assistentie kwam verlee- nen en zij verder veilig de haven van Lem mer konden bereiken, waarmede hun avon tuur, dat goed afgeloopen was, ten einde DOOR VALLENDE BALK GETROFFEN Aan het bouwwerk van het klooster „Ave Maria" aan de Nieuwe Goirl eschew eg te Tilburg heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het ophijschen van een zware balk brak door onopgehelderde ooi-zaak het touw en de 40-jarige Broens, de aannemer van het bouwwerk, werd door de balk ge troffen. Met een hersenschudding, een sche delbreuk en zware inwendige kneuzingen werd de getroffene naar het ziekenhuis vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. FIETSENDIEF BETRAPT Op de Keizersgracht te Amsterdam is op aanwijzing van burgers door de militaire politic een man aangehouden, diie een fiets had weggenomen. De man is in verzekerde bewaring DE GEMEENTE-ARCHITECT TE HUIZEN ONTSLAGEN. De raadscommissie ad hoe te Huizen heeft bij den Raad dier gemeente haar rapport ingediend en komt tot de conclusie, dat de gedragingen, fouten en tekortkomingen van den heer Mossel van dien aard zijn geweest, dat hem op staanden voet ongevraagd ont slag als gemeente-architect moet worden verleend. Om verschillende redenen werd geadviseerd tot ontslag wegens ongeschiktheid. Daaruit vloeide onherroepelijk voort, dat niet de weg van oneervol ontslag kon worden bewandeld. De Raad vereenigde zich met het rapport der commissie en besloot in beginsel ongevraagd eervol ontslag te verleenen en den heer Mossel alsnog gelegenheid te geven binnen 10 dagen zijn bezwaren tegen het voorgeno men ontslagbesluit in te brengen. KELDERBRAND IN EEN AMBACHTS SCHOOL. Gisteren werd op het moment dat de school uitging brand ontdekt in de Vierde Am bachtsschool van de My. voor den Werkenden Stand aan de Postjeskade te Amsterdam. De brand heerschte in de kelderverdieping van dit gebouw waar groote massa's hout krullen in brand stonden. Met één straal had de brandweer het vuur onder de knie, maar het werk van nablussching vorderde veel tijd, daar de smeulende krullenmassa nauwkeurig uiteen gehaald moest worden. De oorzaak is onbekend. Vermoedelijk is e weggeworpen sigaret er debet aan. SCHIPPERSZOONTJE VERDRONKEN Te Terneuzen is in een onbewaakt oogenblik het vijfjarig zoontje van schipper Montaan, die met zijn vaartuig „Flores" te Terneuzen in lessing ligt, over boord geval len en verdronken. Hoewel men er spoedig in slaagde de kleine uit het water op te halen, moohten de pogingen, die in het werk gesteld werden om' de levensgeesten op te wekken, niet baten. DE SCHIETPARTIJ TE VLAGTWEDDE Het kamerlid Vliegen had aan den Mi nister van Justitie vragen gesteld over arre^eeren door de Duitsche politie van ont vluchte gevangenen, waarbij onder Vlagtwed- de schoten zouden zijn gelost. De Minister heeft daarop thans o.m. geantwoord: De echoten, waarvan kogels op Nederlandsch gebied zy'n neergekomen, zy'n op Duitsch ter ritoir gelost door beambten, belast met de bewaking van de in de nabijheid van de grens geletren gevangeniskampen by de achtervol ging van gevangenen, die in de richting der Ne derlandsche grens waren ontvlucht. Twee der bedoelde beambten hebben de nasporing op Nederlandsch gebiejd voortgezet en één der vluchtelingen aldaar aangehouden, waam dezen aan de Nederlandsche politie hebben overgegeven. De aangehoudene onderging tuchthuisstraf van drie jaren en drie mi den, wegens diefstal, onder verzwarende standigheden bij herhaling gepleegd. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft naar aanleiding van het voorgevallene stap pen by de Duitsche regeeAig gedaan. Uit Oost-lndie HET VERVOER OP DE INDIE LUCHTLIJN Toestellen steeds volgeboekt RAT AVI A, 3 Juli (Aneta). Aneta infor meerde bij den heer Nieuwenhuis van de K.N.I.L.M. naar de resultaten van het pas sagiersvervoer op de IndiëNederland-route sedert de instelling van den tweemaal week- schen dienst met ingang van 12 Juni j.l. De heer Nieuwenhuis verklaarde, dat alle acht toestellen, welke tus- schen 12 Juni en 6 Juli vertrokken, volgeboekt zijn en voor elk toestel passagiers moesten worden geweigerd, behalve voor de overigens volgeboekte .Lijster", zoodat het passagiersverkeer is verdubbeld. Over de eerste maand werd voor de nieu we toestellen slechts de capaciteit van de vroegere Fokkermachines benut, n.L vier passagiers per toestel, doch van heden af is dit aantal gebracht op zes, hetgeen ook blijkt uit het feit dat voor de geheele maand Juli voor de drukste trajec ten op de lijn IndiëNederland al vier pas sagiers zijn geboekt voor elk toestel, dat m die periode vertrekt, en voor die op 24 Juli RUBRIEK^ VRIJDAG 5 JULI HUIZEN 301 M. Alg. programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en medita tie. 8 15—9 30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. T G. v. Reeuwijk. 1100—12.00 Or gelspel G. Snijders. 12.15 Gram.pl. 12.30 Zang door M Hagenbeek (sopraan). A. d. vleugel: H Schouwman. 1.30 Gram.pl. 230 Chr. lec tuur 3.003.45 en 4.00 Ensemble-v. d Horst, 500 Declamatie H. J. Wiersma. 5.45 Gram.pl, 6 30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr, Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literair half uur. 8.00 Berichten 8.05 Bij de „Vierkante Clubs" te Amsterdam. 9.00 Kampeecpraatje W. Remme. 9 30 NCRV-orkest olv. P. v. d. Hurk ^(Om 10.00 berichten). 11.00-11 30 HILVERSUM 1875 M. - 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8 00 VPRO en AVRO. 11.00 VARA. 8 00 Orgelspel J. Jcng. 8.30 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 1015 Decla matie J. Lcmaire. 10.35 De Notenkrakers olv, D. Wins 11.10 Vervolg declamatie. 1130 E. Walis en zijn orkest. 12.00 Geam.pl. 12.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest. 12.00 Grara.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en grara.pl. 2.00 Voordracht Rie Beyer. 2.30 Zang door H. Angenent (a. d. vleugel: E. Veen). 3.10 De AVRO-DecibeLs olv. E Meenk. 4.00 Zen derwisseling. 4.15 Grara.pl. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Vara-orkest olv. H. de Groot. 6.00 De clamatie A Bouwmeester. 6 15 Vervolg or kestconcert. 7.00 Mr. H. O. Drilsma: Recht uit het dagelijksch leven. 7.20 Vervolg orkestcon- cert. 7.50 Persheridit-n. 7 56 „Veilig verkeer"» 7.57 Hcrh. SOS-ber. 8.00 Dr. K. F. Spar- naay: Enkele grepen uit het Johannes-Evan- gelie. 8.30 Uit het Kurhaus. Scheveningen: Residentie-orkest olv C. Schuricht. Om ca. 9.00 lezing over Noord-Holland. 10.00 Pers berichten en Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Literaire causerie Ds. E. D. Spelberg. 11.00 Jazzmuziek (grpl.). 11.30—12.00 Gram.pL DROITW1CH 1500 M. - 10.35-10 50 Morgen- wijding. 11.20 Orgelspel R. New. 1150 A. van Dam en -ijo orkest 12.50 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 135 Het Bir- tninghamsch Philh. strijkorkest olv. J. Hoek, 2.20 Fr Stokes en zijn orkest. 3.2Ó Sted. or kest Harrogate olv. L. Cohen. 4.35 E. Colom bo en zijn orkest. 5.35 Het BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten 6.50 Orgelspel R, Dixon. 7.20 BBC-Northern orkest olv. T. H. Morrison. 8.20 Zang door M. Teyte (so praan). 8.5C Causerie. 9.05 „Round the Band stand". gevar. programma. 9.50 Berichten. 10.20 Concert door K. Moorhouse (cello) en Fr. Merrick (piano). 11.05 Voordracht. 11.20 —12.20 Harry Roy en zijn band. RADIO PARIS 1648 M. - 7 20 eo 8 20 Gram.pL 12.35 Orkestconcert olv. Gaillard. 3.20 Gram. pi. 6.05 Concert. 8.20 Zang en declamatie, 10.55 Dansmuziek. 11.20 Gram.muziek. KALUNDBORG 1261 M. 12 20-2.20 Strijk orkest olv. H. Andersen. 3.50—5.50 A. Al» bechs Blaasorkest. 6.357.05 Gram.pl. 8 20 Griegconcert. 9.00 Vaudeville. 10.00 Viola recital. 10.35 Omroeporkest olv. Ree sen. 11.20 —12.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 635 Concert. 12.20 Orkest concert. 2,35 Grara pi. 4.20 Pianoduetten. 5 20 Gevar concert. 7.20 Kwintetconcert 8.35 „Musica buffa". Zilcher. 10.20 Dansmuziek. 11.20—12.20 Orkest en koorconcert. ROME 421 M. - 9.00 „II fiore della vita", spel van Alvarez—Quintcro. 10.10 Gevar. progr. BRUSSEr 322 en 484 M. 322 Mj 12.20 en 1.30—2.20 Gram pl. 5.20 Omroeporkest olv. Douliez. 6.35 Kamermuziek. 735 Piano recital 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.30-* 11 20 Dansmuziek 484 M.: 12.20 Gram.pL en pianorecital. 12.50 Omroeporkest olv. Dou liez. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Zang. 5.50 Har- mcnicamuzïek. 6 20 Gram.pl. 6.50 Pianorecital, 8.20 Symphondeconcert olv. Kumps. 1030— 11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 Meter. 8.35 Concert uit München. 9.05 Robert Ga- dens orkest. 10 20 Berichten 10.50 Pianoreci tal. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Concert uit Stuttgart en 31 Juli reeds drie, welke vóór-boekingva nog dateeren uit de periode, dat slechts vier passagiers werden geboekt. Geen schade aangericht. MAKASSAR, 3 Juli (Aneta). Iledenmor- gen te 2 uur 50 min. is te Bonthain eeu ernstige aardschok gevoeld, welke ander halve minuut aanhield. Schade is niet aan gericht en er hadden geen ongevallen plaats, In den loop van de laatste twee weken zijn aldaar vrijwel dagelijks lichtere bevin gen waargenomen. TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven Meer verstond ik niet en klom op mijn j gemak de trap op, telde de treden van i iedere verdieping en rustt9 op elk portaal i even uit, om toch maar niet te spoci."p aan j de vijfde verdieping te zijn. Aan alles komt evenwel een einde, ik had de laatste trede wel vijfmaal ovei geteld en geheel buiten adem van het Klimmen vatte ik al mijn moed bijeen, alvorens te schel len, toen ik tot mijn schrik bemcrk'e. dat de deur reeds open stond en nicht mij op j den drempel wachtte. „Wel, wel", zei ze, „dat heb je op je I gemak gedaan, mijn kind. Het is zeker tien minuten geleden, dat ik je het huis heb zien uitgaan en ik dacht dat ie op ri. trap flauw gevallen was Kom maar binnen en kijk niet zoo ontsteld; het schijnt we) of je bang voor mij bent." Wij traden een nauw zij karn er tie binnen waarop nicht mij in een Klein zaaltje trok dat geheel groen gemeubileerd en waar alles in volmaakte orde was. Zij ging zitten en wees mij een stoel aan. Heel op het randje nam ik plaats, zat zoo recht als een kaars en durfde mijn mond bijna niet openen. .„Komaan kind, zet toch niet zoo 'n on gelukkig gezicht; wacht ik weet dat je veel yan koekjes houdt" Zij opende een kast waaruit een sterke specerijenlucht kwam, en kreeg er een wit blikken trommeltje uit, dat zij mij voor hield. „Neem er een paar, dat zal je tong wel wat losmaken." De koekjes zagen er verbrand en droog uit en roken niets lekker, maar veel erger was het toen ik er een stukje van proefde; ik dacht dat mijn mond verbranden zou, zoo sterk waren ze gekruid. „Wat trek je een leelijk gezicht... Mijn koekjes smaken zeker niet zoo lekker als die van Thérèse, maar ik heb ook geen kok die het beslag voor mij klaar maakt." „Een kok!" herhaalde ik, terwijl mijn schroomvalligheid voor .verbazing plaaii maakte. „Weet je niet wat dat beteekent, dan moet je het je vriendin Thérèse maar eens vragen. Kom, vertel mij nu eens hoe het je in het huis van je oom bevalt. Ben je gelukkig?" Met ve'et moeite bracht ik er nu uit, dat ik het bij ons thuis prettiger vond. „Je tehuis! Maar je hebt geen tehuis, mijn waarde. Je bent wees en daar kan ik van meepraten, want ik was het nog ionger dan jij en werd uit medelijden bij een tante opgevoed in gezelschap van twee neven. Niemand beter dan ik weet wat het is om geen tehuis te hebben: daarom ben ik zoo gelukkig met deze kamer en hoe klein die ook is, verzorg ik die als miin oogappel." Er viel dan ook werkelijk geen stofje te zien, geen verkeerde plooi in de neteldoek - sche gordijnen, of geen stuk dat niet op zijn plaats stond. Ik zie mijzelf nog tegenover nicht Amelia zitten od den rand van dien hoogen stoo, met de voeten op den grond steunende om het evenwicht te bewaren, onduidelijk ant woord gevende en onrustige blikken om mij heen slaande. Men zegt wel eens: „Onge lukkig als de straatsteenen", maar die vergelijking gaat niet op, want op dat oogenblik zou ik wel gewenscht hebben een steen te zijn. Nicht legde mij daarna uit hoe ongeluk kig de toestand is van een wees op deze wereld, waar iedereen slechts voor zichzeli leeft. „Ik weet er van mee te praten", zei De indruk, dien deze laatste, gedurig her haalde woorden op mij maakten, ontmoe- d'^de mij nog meer. Zij had een bijzondere manier om de menschen te prijzen; volgens haar was oom Gérard een uitmuntend mensch, maar hij bemoeide zich met nie mand en leefde als een vreemdeling in zijn eigen familiekring. Hij had enkel oogen voor zijn patiënten en volgens hém, waren op deze wereld alleen de zieken onze be langstelling waard. „En ongelukkig is bij hem aan huis iedereen gezond", liet nicht volgen. „Wat je tante betreft", hernam zij, ter wijl haar stem nog scherper werd, „je bent waarlijk gelukkig in zulke handen te zijn gevallen. Alles aan en om haar heen is vol maakt. zij doet alles goed en vergist zirli nooit, rij is de goedhpid en de liefde zelve. Haar oordeel is onfeilbaar: als zij dus een maal gezegd heeft dat je een zottinnotie of een dom onopgevoed kind bent, dan is er. niets tegen te zeggen en zul je dom en onopgevoed blijven en het ergste is dat je het op het laatst zelf zult gelooven." Stom van verbazing zat ik te luisteren. Wat was eigenlijk haar bedoeling en waa om sprak zij zoo tot mij? „De jongens zijn allen onuitstaanbaar", hernam zij eenigszins kalmer, „allen... van dien oudsten pedanten jongen af. tot dien kleinen bengel toe. De jeugd is een dwaas ding. Nooit heb ik er iets beminnelijks :n gevonden. Met het dienstdoend personeel het ook treurig gesteld: Rosalie is een trotsche modepop en je zult er later spijt vat. hebben dat je zoo familiaar met Thé rèse bent; rij mag een goedhartige vrouw zijn, maar rij is bekrompen en alledaagsch evenals haar gelijken. De oude Wilem is nog de i-este >f.a allen; die begrijpt ten- min-te waar hij staan moet en spreekt Tk luisterde steeds, maar antwoordde niet. De tijd viel mij erg lang en ik gevoelde grooten lust eens te zien hoe laat het was op de pendule, die achter mij een ger»^ep' „tik-tak" liet hooren. maar ik durfde het hoofd niet omkeeren. Het scheen mij toe alsof ik reeds urenlang op mijn stoel ge zeten had, tegenover dat gele gericht en •hen doordringenden blik. Tk kon mijn oogen bijna niet afhouden van nicht Ame- li'as handen, die er oud en gerimpeld uit zagen. ofschoon zii nog zoo heel oud niet was Zouden die 1 anden wel ooit ipmand geliefkoosd of zoo iemand ze ooit gekust hebben, zooals die \an moeder? Wat waren moeders handen ff fht en mooi. hoe gaarne voelde ik die mijn wangen streelen of zacht cp feeder mijn hoefd drukken... Ware ik alleen gewecsl. rek er zon ik mijn tranen niet liebbeu kunnen bedwingen, maar bij dien kouden afgetrokken blik van nicht Amelia kon ik niet schreien „Je schiint je te vervelen, mijn waarde", zei zij, mij plotseling uit mijn gepeins wekkende. „Ik dacht dat men op jou leef tijd wel een gesprek kon gaande houden, maar ik zal iets voor je halen om je bezig te houden." Zij stond op en ging naar een latafel vaarin zij het een en ander scheen te zoeken. Inmiddels maakte ik van de ge legenheid gebruik om eens naar de pendule te zien. Helaasl Er was nog geen half uur verstreken sedert ik gekomen was. Nicht kwam naar mij toe met een album en nog eenige andere kleinigheden die zij voor mij op een rond tafeltie legde. Het was een nlak-album en eenige welbekende spellpties, waarvan ik spoedig genoeg had. Nadat ik een en ander bekeken had. ver viel ik weer in mijn vorige onverschillig heid. Het was alsof ik aan mijn stoel gekluis terd zat en hoewel ik grooten lust gevoelde heen te gaan, was het mij onmogelijk om van mijn plaats op te staan. Eindelijk kwam nicht mij te hulp. „Kom aan. kind", zei ze, „ik zie wel dat je je verveelt. Keer gerust naar je lieve Thérèse terug, ik zal je niet langer op houden. Wat ik zeggen wil, heb ie van morgen les gehad?... En hoe bevalt je de juffrouw?" „Tk houd heel veel van haar." Tk had nog niet mot zooveel vuur ge- yiro^en., omdat ik In den toon waarop zii otpr juffrouw Hermine sprak, bepaald rinnc.hring bespeurde. „Wel! dat is gelukkig voor haar, want ik geloof dat zij niet veel liefde van haar leerlingen gewend is. Dat arme meisje met haar verschrikt gelaat ziet er uit als een vcrschoveling. Ik twijfel evenwel niet of het is een best meisje, ook een bescherme ling van mevrouw Gérard, niet waar? Ik hoop dat zij dankbaar is voor hetgeen men vooi haar doet. Sommige menschen ontvan gen gaarne dank voor de weldaden die zij bewijzen en dat is ook zeer goed te begrij pen, v.ant waartoe dienen die anders?" Op het portaal gekomen, legde nicht haar koude hand op mijn schouder en mij scherp aanziende, zei zij: „Tk stel zeer veel belang in je. kind, omdat je evenals ik een weeskind ben: niemand is verplicht ie iets te geven en ie eiet dus genadebrood en daarom herhaal ik het nog eens: als je wilt dat men goed voor ie is, wees n dankbaar en als ie dat niet zijt, neem dan ten minste den schijn aan." Dit waren de laatste woorden die ik ver stond. Tk vloog de vijf trappen at en toen V, illem mij de deur opende en ik n-iin knmertie weer binnentrad, gevoelde ik mij bitter ongelukkig. Niet dan koele, afgun stige menschen omringden mij,., ik was versteend tot in het binnenste van miin hart,, ik was hang... Koud naar lichaam en naar ziel. kwam ik van nicht Amelia terug, want zij stookte niet, zooals zij zeide. vóór dat het vrnnr. Miin kamer was evenmin verwarmd en den wnschen dag zou ik daar hïhherend van koude gezeten hebben, met hef hoofd tegen de ruiten geleund zonder daar buiten iets op te merken, indien Thérè^e's «tem mij niet uit mijn mijmering "«wulji bn/f (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9