DONDERDAG 4 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws Van het Stadhuis UITLOTING GELD LEENING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 10 Juli 1935, des namiddags 4 uur in een der .vertrekken van het Gemeentehuis zal wor den overgegaan tot de uitloting van 50 obligaties ad f 1.000.— in do 4% geldleening der gemeente Leiden van 1930, groot i 2.000.000.—. Leiden, 4 Juli 1935. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Gemeentezaken DE SCHOOLSCHOONMAAKSTERS EN DE VACANTIE. Bij de behandeling van de ontwerp-be- grooting voor 1935 werd in handen gesteld van B. en W. een voorstel van mevr. Dp Cler-de Bruijn, luidep.de:" „Ondergeteekende Etelt voor punt 39S met f 440 te verhoogen Hierbij merkte de voorst eist er op, dat men ■uit do toelichting op volgnummer 398 den indruk zou kunnen krijgen, dat de werk sters tot nu toe in de groote vacant ie drie weken loon ontvingen, zonder dat zij daar voor iets behoefden te doen, terwijl h. i de situatie aldus is, dat de werksters in de groote vacantie de scholen extra schoonma ken en daarbij eigenlijk niet eens aan haar uurloon komen. Tot goed begrip der zaak vermelden B. en jW., dat Let loon van de werksters gedurci- rende de zomervacantie, welke aan sommi ge scholen 4, aan andere 6 weken duurt, niet alleen volledig wordt uitbetaald, doch dat zij boven het normale loon nog een lie- drag ontvangen gelijkstaande met 3 weken loon. Bij deze regeling, wefke v.m 1919 da teert, is vermoedelijk uitgegaan van de ge dachte dat de groote schoonmaak in dp zomervacantie een zoo veel tijd oischende bezigheid is, dat enkel met doorbetaling Van het gewone loon met kan worden vol staan. Herhaaldelijk is B. en W. echter uit mededeelingeu van hoofden van scholen ge bleken, dat deze gedachte onjuist is en dat er geen aanleiding bestaat, om de 3 weken extra-loon te blijven uitkeeren. In een dezer dagen voor de bespreking van deze aange legenheid gehouden bijeenkomst van hooi den van scholen bleken 14 hoofden van meening, dat uitkeering van het extra-loon behoort te vervallen, terwijl 4 hoofden (on der welke 2 plaatsvervangende hoofden en één hoofd, dat nog slechts sinds korten tijd in functie is) zich van stemming meenden te moeten onthouden. Slechts 3 van de 21 hoofden waren van meening, dat er aanlei ding bestaat de regeling onveranderd te handhaven. Op grond van het bovenstaande blijven B. en W. van meening, dat met uitkeering van het extra-loon moet worden gebroken. DE SCHOOLGELDREGELING. De door de Raad met ingang van 1 Septem ber 1934 vastgestelde schoolgeldregelingen voor het gewpon lager-, uitgebreid lacer-, buitengewoon lager- en gymnasiaal en mid delbaar onderwijs werden slecnts voor den tijd van één jaar, derhalve tot 1 Sept. 1935, goedgekeurd. Ongetwijfeld moet de goed keuring voor zoo korten tijd worden toege schreven aan de omstandigheid, dat bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, den Minister Van Binnenlandsche Zaken en/of Gedeputeerde Staten tegen ©enige bepalingen van de betrekkelijke schoolgeld verordeningen bezwaar bestaat. Mitsdien hebben B. en W. nagegaan of, en zoo ja, in hoever, aan de Bezwaren kan Worden tegemoet gekomen. Met betrekking tot de schoolgeldregelingen Voor het gewoon lager-, uitgebreid lager- en buitengewoon lager onderwijs deelen B. en ,W. o.a. bet volgende mede. Het bezwaar tegen het tweede lid van art 4 van de genoemde verordeningen kan woe den weggenomen door toevoeging aan dit ertikel van een nieuw 3e lid. Wat het tarief betreft staat de 'zaak inder daad zoo, dat het gemiddeld bedrag van de kosten van het gewoon lager onderwijs blijft beneden het hoogste bedrag van het schoolgeld ad f 140 per jaar. Wijziging van het tarief is derhalve noodzakelijk. B. en i\V hebben daarom in de laatste schalen eenige verandering gebracht, waardoor het hoogste bedrag van het schoolgeld wordt .teruggebracht tot f 133. Het schoolgeldtarief voor het buitenge woon lager onderwijs behoeft geen veran dering te ondergaan, aangezien de kosten van dat onderwijs belangrijk hooger zijn dan die voor het gewoon lager onderwijs. Wel is wijziging noodig van het tarief (voor het u. 1. o., omdat anders de verhou ding welke er tusschen dat tarief en dat voor het gewoon 1. o. bestaat, zou worden verbroken. Ook hier is de verandering tot het strikt noodige beperkt Komende tot de schoolgeldregeling Voor het Gymnasiaal- en MiddeQihaar onderwijs, merken B. en W. op, dat Gedeputeerde Sta ten in de eerste plaats in overweging geven bij meerderjarigheid van do.n leerling het Schoolgeld steeds van den leerling zelf te üieffen, terwijl volgens de bestaande hef fingsverordening van de meerderjarige leer lingen gelf hl leen schoolgeld wordt gelieven bij ontstentenis van ouders. Het komt hoogst zelden voor. dat meer derjarige leerlingen, wier ouders nog in leven zijn, voldoende eigen inkomsten heb ben om daarop een schoolgeldaanslag te baseeren. In het heffingsjaar 1934-'35 werd voor 'drie meerderjarige leerlingen f550 geheven. Bij de door Gedep. Staten gewenschte regeling zou voor die drie leerlingen geen schoolgeld zijn ontvangen. B. en W. mee- nen, dat er geen reden bestaat, om in deze aan het verlangen .van Gedep. Staten te yoldoen. Tegen een scherpere omlijning van het in iart. 1, 2e lid bepaalde, bestaat naar de meening van B. en W. geen bezwaar. Zij zouden dat lid als volgt willen doen luiden: „Het schoolgeld wordt geheven van de ouders der leerlingen. Bij ontstentenis van beide ouders wordt het schoolgeld van de leerlingen zelf gelieven, evenwel met dien verstande, dat bij minderjarigheid van de leerlingen o'e voogd voor het verschuldigde aansprakelijk is". Verandering van het woord „schooljaar" an „heffingsjaar" in de artt. 3, 4, 5, 13, 15 en 16 achten B. en W. met de Commissie (voor het Onderwijs geen verbetering. Naar bun gevoelen kan aan den wensch van Ge deputeerde Staten beter worden voldaan 'door aan art. 9, le lid, na „Augustus" toe te voegen „en valt samen met het schooljaar". In art. 17 zouden zij dan voor „heffings jaar" willen lezen: „schooljaar". In plaats van wijziging van 'het tweede lid van art. 4 als door Gedep. Staten be doeld, zouden B en W. aan dat artikel als nieuw 3e lid wenschen toe te voegen. ..3. Indien geen aanslag in de Inkomsten belasting en-of de Vermogensbelasting op gelegd wordt, wordt de voorloopige aanslag in het schoolgeld ambtshalve vernietigd". Wat het tarief betreft merken B. en W. pp, dat indien de schalen 1 t.m. 11 yan het DE LUSTRUMFEESTEN Een dag van sport en spel De vijfde dag van de Lustrumfeesten is hoofdzakelijk gewijd geweest aan sport en spel. Van de groote hcngelwedstrijd aan het Rijn- en Scheldekanaal hebben we reeds het een en ander medegedeeld. Kinderspelen. Des middags werden op het sportterrein aan den Kanaalweg kinderspelen gehouden, waaraan niet minder dan 3200 kinderen der Leidsche lagere scholen deelnamen en nu behoeven we niet nog eens extra te vermel den dat er op het sportterrein een enorme drukte heerschte. Want als er naar de 3200 kinderen maar één familielid kwam kijken dan kan men reeds spreken van vele dui zenden belangstellenden en daar spreken we dan ook van en we maken ons aan niet de minste overdrijving schuldig. De organisatie van dit grootsche festijn was in handen van een commissie bestaande, uit de heeren L. Questno, C. P. v. d. Bie, P. Herfkens, A. v d Neut, T S Zonder en J. L v. Heteren, terwijl de opleiding berustte in de vertrouwde handen van den heer C. A. do Bruyn. Naast deze hoofdleiding verleenden ruim 80 dames en heeren aan de organisatie hun medewerking. Alles liep. dank zij de uitnemende regeling prachtig van stapel en ook thans werkte het weer, dat zich gedu rende deze geheele week prachtig houdt, ten zeerste mede om dit festijn te doen slagen. De jongens en meisjes bekampten elkaar in: tonrietjerollen, tonnetje steken,zakloopen hocpelwedstrijd, turfrapen, eierwedloop, wasch-ophangen en ringrijden. Het ringrij den had plaats met versierde fietsen, waar bij zeer fraaie exemplaren te bewonderen waren. Voor dit ringrijden en natuurlijk ook voor het tonnetje steken was de grootste be langstelling, maar ook bij de andere spelen waren aardige momenten te beleven en er ging over het terrein zulk een gezwatel van stemmen en gelach en vroolijkheid dat af en toe hooren en zien ervan verging. Behalve muziek die door groote luidsprekers over het terrein werd gezonden en waardoor ook algemeene instructies werden gegeven, zorg de een poppenkast voor do noodige afwisse ling, terwijl een ballonwedstrijd, waaraan alle kinderen deelnamen eveneens mede- hielp om de feestvreugde tot het toppunt op te voeren. De Leidsche schoolkinderen heb ben al met al een prachtig feest gehad. De uitslagen der diverse wedstrijden luiden als volgt: 1. Tonnetje rollen: le prijs Jan v. Diest; 2e prijs L. Duizend; 3e prijs J. Clements. 2. Steltenloopen: le prijs Elly Jongmans; 2e prijs Martha Griekspoor; 3e prijs Letta Greife. 3. Tonnetje steken: le prijs N. Turenhout; 2e prijs P. Stouten; 3e prijs Ghr. Haneveld 4. Zakloopen: le Kees Prins; 2e M. Bos- graaf; 3e M. Kikkert. 5. Hoepelwedstrijd: le prijs Marie Ligt- voet; 2e prijs Greta van Berkel; 3e prijs Sari Owel. G. Turfrapen: le prijs M. Kruit; 2e prijs Jac. Bogaards; 3e prijs H. Meyer. 7. Eierwedloop: le prijs Emma Dobbe laar; 2e prijs M. Neuteboom; 3e prijs A. Eikelcnboom. 8. Waschophangen: le prijs W. Bertels, 2e prijs Rie de Haan; 3e prijs K. de Man. 9. Ringrijden, meisjes: le prijs Geertrui v. d. Steen; 2e prijs W. Kuyntjes; 3e prijs Anny van Weizen; Jongens: le prijs Jan Cancrinus; 2e prijs Wim Post; 3e prijs Jan Sepers. Mooist versierde fiets: le prijs G. Zwart; 2e prijs T. Overdevest; 3e prijs J. Verberg. Den uitslag van den bal Ion wedstrijd zul len wij t.z.L bekend maken. Er waren voor deze kinderwedstrijden in 't geheel enkele honderden prijzen beschik baar gesteld. We hebben natuurlijk slechts de voornaamste kunnen noemen. Lustrum wedstrij den op de Kaag Leiden wint den teamwedstrijd der Universiteiten in de 12 Voetsjollen- klasse. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 72ste Lustrum der LeidsOhe Hoogesohool wa ren Woensdagmiddag verplaatst naar de Kagerplassen, waarvoor 't programma o.m. vermeldde: interacademiale zeilwedstrijden, polo-wedstrijd, wedstrijd tusschen het Colle gium, Lustrum-Commissie, Commissie van Orde en Vertegenwoord'ging en de Senaten der erkende Corpora. Voorts: steekspel te water en onderlinge behendigheidswed strijden. Al die grandioze festijnen moet men met oen beetje van de noodige studentenfantasic innemen, om er de draagkracht van te be grijpen. Wij zullen ons niet wagen aan een verslag van al die feestelijkheden en ons be palen tot het eenige, wat goede sport ge noemd kon worden: de interacademiale zeil wedstrijd tusschen Leiden, Amsterdam, Gro ningen. Utrecht en Delft Er werd een wedstrijd in de 12-Voet.sjol- lenklasse gezeild, waarbij van elke universi teit twee deelnemers uitkwamen, en wel als volgt Leiden met P. H. R. Borgerhoff Mulder en J. van Wermeskerken; Amsterdam met S. de Wit en J. de Jong: Utrecht met L. V. Arnold en J. B. Hillen; Groningen met T. de Jong en R. W. Weisfeit en Delft met W. J. J. van Troostenburg de Bruyn en J. M. Dietz. Over de voorbereidingen zullen we het maar niet hebben. Er vielen verschillende startschoten zelfs, doch, toen allen gereed waren en het „laatste" startschot over de wijde plassen weerklonk, vertrokken allen toch in een mooie start met de wind in de rug. De gewone wedstrijdbaan van de Kaag werd gezeild en de meeste der mededingen de zeilers waren hiermede genoegzaam be kend. De Leidsche vertegenwoordigers maakten al een heel goede start, maar Sam de Wit had ook al spoedig een goede posi tie gekozen en voor de wind ging het op bet Zweiland aan. Daar begonnen de moei lijkheden echter, want na het ronden van de boei kwam er naar het Norremeer een kruisrak, die veel technische vaardigheid van de zeilers vereischte, doch waarmee Borgerhoff Mulder al niet de minste moei te had, want in het nauw van de groote doorvaart bleek hij met mooi verschil de leiding te hebben. Van Troostenburg de Rijikstarief waren overgenomen in de ge meentelijke regeling gelijk door den Minis ter van Onderwijs wordt gewenscht, zou aangenomen, zulks op het aantal leerlingen niet van invloed zou zijn geweest de op brengst van het schoolgeld voor het hef fingsjaar 1934-1935 f 160.10 meer hebben be dragen. Aangezien verzet tegen den wensoh van den Minister vermoedelijk weigering van de Koninklijke goedkeuring ten gevolge zou hebben, achten B. en W. het geraden het ta rief op dit punt in overeenstemming te brengen met de Rijksregeling, Bruyn. Arnold en Hillen volgden echter op geringe afstand en de strijd werd veelbelo vend. Bij de boei op het Norremeer hadden deze vier in genoemde volgorde de leiding. Daar na volgden T. de Jong, van Womieikerken, Sam de Wit, J. de Jong, J. M. Dietz en Weis- felt. Het bleek, dut Sam de Wit het met zijn jol alle booten waren welwillend in ge bruik afgestaan niet bijster getroffen had want de mast ervan was in een koperen omhulsel gebroken, zoodat hij, wanneer de schoot wat strak werd aangehaald, finaal meeboog. Deze zeiler leverde dan ook geen gevaar meer op voor «le concurrenten van de eerste plaats. Op het rak van Norremeer naar Dieper- poel, dat geheel voor de wind ging, wijzigde zich de volgorde der zeilers weinig of niets maar de terugweg lag weer sterk in de wind, zoodat dit kruisrak weer de volle op lettendheid van de zeilers vroeg Hoewel Borgerhoff Mulder en Arnold hier leelijk werden afgedekt door twee meevarende zeil jachten, welke hun de wind uit de zeilen namen, wisten zij zich toch aan de kop te handhaven. Troostenburg de Bruyn en van Wermeskerken volgden met gering verschil. Op eenige afstand volgden T. de Jong en Hillen, weer iets verder de Wit en J. de Jong en tenslotte heel achteraan Dietz en Weisfelt. Het laatste rak, van het Zweiland terug naar de finish, leverde nog onverwachts een verrassing op, doordat Borgerhoff Mulder, als het ware de eerste plaats maar voor het grijpen had, zich gepasseerd zag door de drie op hem volgende zeilers. De uitslag werd tenslotte: 1. W J J van Troostenburg de Bruyn 2 L V Arnold; 3. J van Wermeskerken: 4. P H R Bergerhoff Mulder; 5. T de Jong; 6. J B Hillen; 7. J de Jong; S. S de Wit; 9. J M Dietz; 10. R. W. Weisfelt. Het totaal-resultaat werd: 1. Leiden, 15 p; 2. Utrecht, 14 p.; 3. Delft, 10,1 p.; 4 en 5 Am sterdam en Groningen elk mot 7 p. Het versterkt Leidsch elftal verslaat de Zwaluwen met 62 De voetbal-wedstrijd tusschen het ver sterkte Leidsche elflal en dc Zwaluwen, als onderdeel der lustrumfeeete ijkheden, kan in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Een talrijk aantal toeschouwers omzoomde het, A.S.C.-terrein, als scheidsrechter Neuren berg de elftallen in het veld fluit. Het Leidsche elftal verscheen in de reeds gepubliceerde opstelling, dus met de drie Ajax-spelers Schubert, Deijke en Blomvliet en v. d. To,gt (H.F.C.). Het Zwaluwen-eliftal was als volgt samen gesteld: Het Leidsche elftal wint den toss, zoodat Lagendaal aftrapt. De Zwaluwen trekken dadelijk ten aanval maar buitenspel doet de kans te niet gaan. De Zwaluwen-comibi- natie is iets in de meerderheid, maar voor- loopig weten rij het niet verder te brengen dan een goeden kopbal, die over gaat Het Leidsche elftal probeert het dan ook eens, maar Blomvliet schiet over, hetgeen hij bij een volgenden aanval nog eens doet. Nadat Mooten nog eens naast geschoten heeft, gaat de Zwaiuwen-voorhoede er van door. Goed combinatiespel tusschen Lagen daal en v Vliet weet de laatste in een doel punt om te zetten (0—1). Even later schiet Lagendaal in het zijnet. Een goede through parr van Mooten naar Blomvliet wordt door d'Ankerman gehouden. Een schot van Mooten weet de keeper nog juist corner te tippen, maar levert niets op. Het Leidsche elftal oefent nu een grooten druk op het Zwaluwen doel uit. Een schui ver van Goddijn weet de keeper te stoppen. Toch komt de verdiende gelijkmaker als de keeper een hoogen bal mist, waarvan Weer- lee dankbaar profiteert door den bal on houdbaar in te koppen (11). Het Leidsche elftal heeft nu den smaak te pakken. Goddijn zet prachtig voor en Blomvliet zorgt met zijn hoofd voor de afwerking (21). De Zwaluwen próbeeren het weer eens aan de overzijde, maar de Leidsche verdediging met v. d. Togt (H.F.C.) aan het hoofd weet van geen wijken. Weerlee maakt er vijf mi nuten voor rest met een onhoudbaar schot 3—1 van doordat de keeper een schot van Mooten juist voor zijn voeten plaatst. Even later is het rusten. Na de pauze is het Leidsche elftal dade lijk in den aanval. De tweede helft is vijf minuten oud. als Blomvliet een prachtig aangegeven bal benut (41). Weer trekt de Leidsche voorhoede ten aanval, maar Mooten schiet juist over. Deze achterstand prikkelt de Zwaluwen. Lagendaal gaat pr alleen van door, lokt den keeper uit zijn doel en plaatst dan onhoudbaar over den uitloopenden kee per in het doel (42). Dan is Leiden weer aan bod. Een hard schot van Mooten gaat rakelings naast. Na 25 minuten maakt Ver mond er met een kopbal 52 van uit een voorzet van Goddijn. Nogmaals weet de Lei- den-voorhoede het vijandelijk doel te door horen. als B'omvliet een goede pass van Mooten benut (6—2). De Zwaluwen próbee ren nog den achterstand te verkleinen, maar de Leidsche verdediging weet verdere doel punten te voorkomen. Met een verdiende 6—2 uitslag komt het einde van dezen aardi- gen wedstrijd. Het Leidsch elftal verdient een pluim voor rijn keurig spel. Namen noemen zullen we niet, daar er geen zwakke plekken waren. .Tammer was het, dat Schubert even voor het einde uit moest vallen, waarvoor Her- reur (LFC) nog even inviel Wedstrijd verlichte vaartuigen Door de buurtcommissie Oude Singel-Oude Vest was gisteravond een wedstrijd in ver lichte en versierde vaartuigen georganiseerd. In het begin van den avond verzamelden zich de bootjes in het water tusschen de Blauwpoorts- en Turfmarktbrug waarna gevaren werd naar de Heerengracht Versierd en verlicht kwamen zij tegen elf uur terug naar de verlichte Schouwburg, waar ten overstaan van de Lustrum-com missie van het L.S.C. de beoordeeling plaats vond. Er was van de vaartuigjes veel werk gemaakt, maar helaas waren zij weinig talrijk, zoodat hej effect wat tegenviel. Het publiek heeft lang op deze gondelvaart ge wacht maar toen de bootjes versohenen kon men er niet- enthousiast over worden, hoe wel zij met elkaar t-och een aardigen aan blik opleverden. Een groote verlichte boot droeg het muziekgezelschap „Werkmans Wilskracht", dat vroolijke wijsjes blies en de stemming er in hield, Toen de Lustrum commissie op de groote boot was ontvangen werd wat vuurwerk afgestoken. De belangstelling op Oude Vest Oude Sin gel was zeer groot De prijzen vielen ten deel aan: le prijs vaartuig no. 10; 2e prijs no. 8; 3c prijs no. 12; 4e prijs no. 4; 5e prijs no. 13; 6e prijs no. 7; 7e prijs no. 1; 8e prijs no. 5; 9e prijs no. 2; 10e prijs no. 11. Prof. Dr. Jan van der Hoeven- Stichting Voor theoretische biologie van dier en mensch Dezer dagen is bovengenoemde stichting, welke aan de Rijksuniversiteit alhier is ver bonden, in het leven geroepen. Tevens is het bestuur en het beheer van deze stich ting aanvaard door het Leidsch Universi teitsfonds, waarmee deze stichting de eer ste is, welke op grond van de onlangs ge wijzigde statuten van het Leidsche Universi teitsfonds zich onder de hoede van dit fonds gesteld heeft. Het doel der stichting is de bevordering van de theoretische biologie van dier en mensch. Daaronder wordt verstaan in de eerste plaats theorieën en beschouwingen van algeaneenen aard op het gebied van de biologische wetenschappen van dier en mensch. Niet minder belangrijk is het 2de doel, nl. de studie van de grondslagen van den inhoud van genoemde wetenschappen, waaronder zoowel de speciale mathesis als ook de speciale logica van deze biologische wetenschappen is begrepen. Bij beide onder deelen gaat het om het belang van het in zicht in de tegenwoordige biologie en zoo mogelijk om het belang van de voorberei ding van de biologie van de toekomst; het historische op zich zelf valt buiten de doel stelling van de stichting. Do Stichting is genoemd naar diengene onder de vroegere hoogleeraren in de zoölo gie aan de Leidsche Hoogeschool, die zich het meest op dit terrein heeft bewogen, nl. Prof. Dr. Jan van der Hoeven (18011S68), die van 18261868 als hoogleeraar in de na tuurlijke historie aan de Leidsche Hooge school was verbonden en in zijn tijd een ook in het buitenland zeer bekend verge lijkend anatoom en anthropoloog was (Van der Hoeven was ook medicus). Reeds in zijn jonge jaren schreef v. d. Hoeven over the oretisch biologische onderwerpen, o.a. over iie beteekenis van de vergelijkende anato mie en over de „eindoorzaken", zijn laatst* hoofdwerk (uit 1864) was zijn „Philosophia zoologica", „waarin zich de geest van Van der Hoeven het duidelijkst weerspiegelt", zooals zijn biograaph Prof. Harting het uit gedrukt heeft. De Stichting tracht haar doel te bereiken 1. door het organiseeren van lezingen en cursussen aan de li. U. te Leiden, 2. door een wetenschappelijke en organisatorische band te leggen tuschen de beoefenaars van de theoretische biologie te Leiden, als ook van in Nederland woonachtigen in het alge meen, zoomede met buitenlanders, 3. door het bevorderen van de uitgave van geschrif ten op haar gebied, en 4. door het stichten van een bibliotheek op haar gebied. Als directeuren, belast met de bevordering van het doel en do keuze der middelen ter bevordering van het doel treden voor hot eerst op Prof. Der. C. J. van der Klaauw, hoogleeraar in de algemeene Zoölogie te Leiden, Prof. Dr. J. A. J. Barge, hoogleeraar in de ontleedkunde van den mensch :e Leiden, en Prof. Dr. Adolf Meyer, hooglee raar in de theoretische biologie te Hamburg. Kamer van Koophandel Nieuwe inschrijving. 2 Juli, Kriens en Co.'s N.V. Sassenheim, Hoofdstraat 350, handel in bloembollen enz. Directeur A. Kriens, Sas senheim. Maatschappelijk kapitaal f5000, waarvan geplaatst en gestort f 1000. Nieuwe inschrijving. 3 Juli. Res en Co N. V. handel in bloembollen en-z., Sassenheim Hoofdstraat achter no. 169. Ned. Staatscrt. 13 Nov. 1934, bijvoegsel nr 2161. Directeur J. H. Res, Sassenheim. Maatschappelijk kapitaal f 20.000, waarvan geplaatst en gestort f 13.000. Proc. L. ResMeester, Sassenheim. Wijziging. 3 Juli Verzekeringsbank De Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. (f.) Lei den, Breestraat 10a. Hoofdz. Den Haag Prin- sessegracht 13. Overl. Beh. bijk. J. Goedbloea, Leiden. Wijziging. 3 Juli. Eerste Nederlandsche Verzekering Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit, N.V. (f.) Leiden, Bree straat 10a. Hoofdz. 's Gravenhage. Prinses- s?grachit 13. Overl. Beh. bijk. J. Goedbloed, Leiden. Waterpolo DE ZIJL H-HPjC. IV (0-3) Gisterenavond vood bovengenoemde wedstrijd plaats in de Zweminrichting ..Dc Zijl" alhier. H.P.C. was volledig, terwijl De Zijl met een invaller verscheen. In den aanvang wogen de partijen goed tegen elkaDder op. Beiden kregen verschillende uit stekende kansen om de score te openen, maar het schieten liet aan beide kanten veel te wen schen over. Tegen het einde van de eerste helft werd H.P.C sterker, maar zijn ove: wicht kon het niet in een doelpunt omzetten Klist 0-0. Na de rust aanvankelijk het zelfde spel met een licht overwicht van de gasten. Zij wisten nu echter van de geboden kansen gebruik te maken en met regelmatige tusschenpoozen voerden zij den stand op tot 03, waartegen de Leidenaren geen enkel doelpunt vermochten te stellen. Het einde brak derhalve aan met 0—3. Het laatste doelpunt ontstond door een fou tieve beslissing van den scheidsrechter, die overigens goed voldeed. DE ZIJL I-H.V.GB. I Morgenavond 8 uur speelt De Zijl I haar" etrote r.rdc laagwedstrijd in de Zweuy "ridving ,JDe Zijl", alhier tegen de Haarlemsche tweede IcJasser H.V GjB. I. Voor deize nederlaagwed strijden zijn diverse bekende vereenigiogen uit- genoodigd. Vooraf worden gespeeld: De Zijl II—H.V.GB. II en voor de competitie vao den Kring Den Haag De Zijl 5-H.G A. I POSTKANTOOR LEIDEN Gewijzigde buslichting Teneinde, op een later tijdstip dan thans het geval is, correspondentie ter verzending met de nachtposttreinen te kunnen posten, zal met in gang van Maandag 8 Juli a.s. op werkdagen, met uitzondering van den Zaterdag, een extra- lichting worden uitgevoerd te 20.30 van de na- genoemde brievenbussen: Bilderdijkstraat, Groenhovenstraat, Haven, Hee rengracht, Heerenstraat (postagentschap) Hooi gracht, Korevaarstraat, Kraayerstraat. Morsch- jxx>rt, Oudevest, Rijnzichtstraat, Utrechtscheveer, Zandstraat, Zoeterwoudschesingel De lichting van de bussen Rijnsburgerweg 101 en 191, Terweepark en te Oegstgeest van de bussen Kcninginnelaan en Emmalaan zal op werkdagen te 19 uur inplaats van te 18 uur worden uitgevoerd. De lichting te 20 30 van de bussen Burgsteeg, Doelenkazerne. Haarlemmerstraat Marekerk, Noordemde en Rapenburg zal op Zaterdag niet geschieden. Vrijwillig werken voor steun Vragen van den heer Schoneveld Door den hoor A. J. Schonevold (a.r.) is verlof gevraagd de volgende vragen te mo gen stellen aan B .en W.: 1. Is door of namens het College van B. en W. aan den directeur van den Gem. dienst voor Sociale Zaken opdracht gegeven, om verschillende steuntrekkende georgani seerde arbeiders aan te schrijven, om rich op een speciaal aangewezen uur te vervoe gen bij de Gem. Arbeidsbeurs, waar aan hen dan gevraagd wordt namens den directeur of zij bereid zijn te arbeiden voor het steun bedrag plus een zekere toeslag? 2. Indien bovenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is deze wijze van han delen dan in overeenstemming met het be sluit door den gemeenteraad genomen in zijn vergadering van 25 Februari 1935, waarin uitdrukkelijk vermeld staat, dat dc steun trekkende arbeiders volkomen vrij worden gelaten? 3. Zijn B. en W. bereid aan den Gemeen teraad mede te deelen of reeds uitvoering is gegeven aan het besluit van den Raad van 25 Februari j.l.; zoo ja, welke werken zijn uitgevoerd; hoeveel arbeiders daaraan hebben gewerkt en welk bedrag aan toeslag op de steun is verstrekt geworden? Ongeluk tijdens de Gondelvaart Op de Oude Vest Vier personen te water Ondanks herhaalde waarschuwingen van de politie hadden zich gisteravond te negen uur ter hoogte van de Schouwburg een aantal personen begeven op een schuit, die in de Oude Vest aan de wal gemeerd lag. Doordat dc schuit eenzijdig was belast, brak de ketting waarmede rij vast lag. De zich op de schuit bevindende personen pro beerden toen op de wal te springen en den. meesten gelukte dat ook. Vier personen kwamen echter tusschen de wal en dc schuit in het water terecht. 1-Iet waren de 33-jarige mej. M. L., de 39-jarige mej. A. P., een onbekend gebleven jongen en de 8-jarige J. R. Allen konden door toegeschoten hulp behouden op het droge- worden gebracht. J. R. brak bij het ongeluk een pols. De E. H. D. en de E. H. B. O. verleenden eerste hulp. Het ongeluk dat groote consternatie verwekte is dus nog goed afgeloopen. GEVONDEN VOORWERPEN IN JUNI Een zadeltaschje, een zwart jongensjasje, een pet, een blauw kindermantcltje, cein tuurs, goud kettinkje met medaillon, een heerenzakhorloge, rijwielbelastingplaatjes, vulpotlood, een duimstok, een pet van een gemeentewerkman, portemonnaies, dames horloge, handschoenen, sleutels, een stukje leder, een veemarktjias, 'n regenjas (blauw) een band van een regenjas, een zwarte ket ting met kruis, een actetasch met badgoed, een bril met nikkel montuur, een zilveren armband, een ellemaat, een postduif, een vlag, een nummerplaat van een auto, spaar zegels, een vulpenhouder, een groene da meshoed, een nummerplaat van een auto, een padvindershoed, een bankbiljet, eer. wit babysokje, een grijze winterjas, een bus, inhoudende petroleum, 'n alpinomuts, een bril met hoornen montuur, een arm band, een jongensjas, een damestaschjo, een religieuze medaille, een ceintuur, een beurs, een beige heerenhoed, een hengel, een studieboek, een zwarte beurs, een pakje inh. een mat, een radiateurdop, een stuk zink, een colbertjas, een alpinomuts, een bankbiljet, een bril met nikkel montuur, een grijze regenjas, een regenmantel, een plemuurmes, een beige gabardine regenjas, een voetbal, een Engelsch woordenboekje, een padvindersriem, een vulpotlood, een paar bruine kinderschoenen, een blauwe colbertjas, een armbandhorloge, een vis- schershaakje en vlagje aan een stokje, een zonnebril, een paar kindersokjes, een broche. Gevonden in de Electrische tram (stads- lijn) een paar dameskousen, 3 paar hand schoenen, een kindertaschje, een dames- taschje, 2 damesparapluies, een zwarte handschoen. Gevonden in het Postkantoor: een gladde gouden ring, een damesportret in verzil verd lijstje, een stucliekahier, 'een lipssleu- tel. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 1—3 uur n.nv behalve Donderdags en Vrijdags ter Politie bureele alhier. Burgerlijke Stand BEVALLEN: G MleremetStikkelorum z; A van Berge HenegouwenJansen d en z; P Faas van Eeuwen d; B M Br emmerStreng z GEHUWD: A J v d Hoek en A J PUnakeT; H Holverda <en B c Honsb-eek; M Honsbeek en C Petiet; J v d Linden en C Florlsson; N de M-eö •en S Chr Broasgeest; C Verwet) -en G C Doinpe ling; J M GoddUn en W D J Brandse; P F Lind hout en G Hoogkamer Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN DRAAGT ELKANDERS LASTEN De opbrengst van de alhier gehouden speld jesdag ten bate vao het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Chr. Nat. Vakver bond heeft opgebracht f 142.20 DE KONINGINNEFEESTEN Door de Ghr. Oranjevereemging en Wilhel- minavereeniging werden in tegenwoordigheid van verschiflende vereenigiogen besprekingen gehou den over de a.s. feestviering op 2 Sept. a.s. Na opening door den heer Belgraver. voorzitter der C.O.V.. ontvouwde de heer W. van Diest voor de verschillende aanwezigen de plannen die men zich heeft gedacht Er werd een commissie benoemd uit de samenwerkende besturen die Middeleeurwsche Volksfeesten zal trachten te organiseeren. Hieraan zullen kunnen deelnemen vereenigingen en ook individueele personen. Het is de bedoeling op het ijsbaaoterrein een burcht te bouwen met oud-Hollandsche huisjes. Op de binnenplaats heeft een bruiloft plaats en zal men tevens verschillende tablaux opvoeren. Kortom het geheel belooft zeer interessant te worden. Enkele vereenigiogen gaven zich reeds op tot deelname terwijl binnenkort opnieuw een bijeenkomst zal worden belegd. waar men de deelname definitief kan vastleggen. BOOTTOCHT OUDEN VAN DAGEN De desbetreffende commissie die telkenjare voor de ouden van dagen een uitstapje organi- seerd. heeft thans besloten den oudjes een boot tocht aan te bieden over de Braassemer- en Kagermeeren met als uitdoel Schiphol. Radiodistributie DONDERDAG 4 JUNI Programma 3: 8 u Keulen, 8 40 Deutachl- sender; 1.120 Keulen: 12.05 Parüs R; 14.20 Deutschland-eender; 16.20 Londen lteg: 16.20 Deutcshl-sender; 17.20 Keulen: 18.50 Brussel Fr; 19 20 Keul; pl.m 19.35 Brussel VI; 19.50 Deutschlands 20.20 Londen Rog; 21.05 Parüs R Progrommo 4; 805 Parjj8 Radio; 10.35 Lon- den Reg; 18.20 Diversen;; 18.50 Droltwlch; Het Sportpraatje wordt morgen (5 Juli) gehouden; 21.50 Londen Rog; 22.20 Droltwlch VRIJDAG 5 JULI Programma 3: 8 u Keulen, pl.m 8.40—9.20 Deutsriilandsondor; 10.20 Keulen; pl.m 11.0S Lo.iden Rog: 12.20 Brussel Fr; 14.20 Londen R 17.35 Keulen; 18 50 Brussel.Fr; 19.20 Keulen; 21.05 Baromunster; 22.05 Keulen; 22.20 Boeda pest 22.50 Leipzig Programma 4: 8.05 Parüs Radio; 10.35 Drolt wlch; 18.20 Di\ferss»n; 18.50 Droltwlch; 19.30 Sporlpinatje door den heer J. G. A. Janssen (journalist); 20 Droitwich; 20.50 Loc ultz Gra- mofooninuzlek GRD; 22.20 Droitwich; 23.05 Lo;idcn Reg Agenda Do avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelie, Kort Rapenburg 12, telef 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark S, Oegsti geest, telef. 374 HAZERSWOUDE RADIO-COMITE In de gehouden vergadering van fret Radio-Comité werd door den penningmees ter rekening en verantwoording gedaan van gehouden beheer. Hierbij bleek, dat de kas sloot met een batig saldo van 1 cent (zeggo één cent)). Aangezien het Comité dit jaar geen beroep heeft gedaan op financieel© hulp bij de ingezetenen, blijkt het nu toch wel noodig, dat de kas versterkt wordt. Derhalve zal binnenkort de gelegenheid daartoe worden aangeboden. Het bestuur van hot Comité bestaat thans uit dc dames: zuster J. C. Boer, mej. Y. Hor- tensius, mej. N. Windhorst, mej. Heester» man, mej. Pannebakker en mej. Jacobs. Op heden zijn vijf toestellen bij de rieken in gebruik. GEVONDEN Zondagmorgen om half twaalf uur is op den Rijksstraatweg in de omgeving van de Bruggestraat gevonden een reserve-wiel, een dommekracht en een stuk stophout, verloren door een melkauto uit een bandenbak van achteren. Inlichtingen hieromtrent ter Ge meente-secretarie. KATWIJK AAN ZEE CHR, SCHOOL MICHIEL DE RUYTERSTRAAT De verbouwing van dc school aan de Michiel de Ruyterstraat is gegund aan den heer T. Meij- vogel voor de som van f 23200, terwijl het loodgieterswerk gegund werd aan den heer S, Burgerhout voor f 1535. POSTKANTOOR Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de Maand Juni op de Postspaarbank ingelegd f 11.616.17 en terugbetaald f 7.666.38. Het laats ste door dat kantoor uitgegeven boekje dnaagt het nummer 5320. WERKVERSCHAFFING Bij de Gemeentelijke Werkverschaffing zijd deze week 15 personen werkzaam. LEIDSCHENDAM AUTO IN DE RINGVAART. Maandagmiddag had op den Achterweg een aanrijding plaats tusschen een met een paard bespannen wagen bestuurd door den tuinder W. uit Wilsveen en een auto bestuurd door H. G. uit Rijswijk. Het ongeval ontstond doordat de auto bestuurder te vroeg het stuur naar links om gooide waardoor hij tegen den wagen terecht kwam en daarna in de Ringvaart verdween. G., die de achterkap van de auto los wist te maken, kwam er zonder letsel, doch met een modderpak af. Door een kraanwagen uit Delft is de auto op het droge gebracht. De gemeentepolitie maakte procesverbaal op. NOORDWIJK AAN ZEE GEITENKEURING Zaterdag j.l. hield de in den aanvang van dit jaar opgerichte geitenfokvereeniging haar eerste keuring op het terrein aan de Van Panhuysstraat. Hf schitterende weer, voldoende belangstelling, mooi keuringsweer en last but not least een groo te toevoer droegen niet weinig bij aan het uitste kend slagen van de keuring. Hoewel de kwaliteit van de geiten nog niet prima was, is zij over het algemeen wel voldoen de te noemen, terwijl ender het groot aantal bees ten eenige zeer goede exemplaren waren. De uitslag van de keuring was als volgt: Klasse witte ongehooende oudere geiten 22 stuks. Vrij goede kl. le prijs Biertje, van T. Noppe, beste sterke geit 2 prijs Hennie, van F. Barnhoom. goed ontwikkelde geit met goed uier, doch iets beer- voetig. 3e prijs Jacoie, van P. v. d. Zwan, een geit met best uier. maar niet te sterke achtenbec- Klasse witte gehoornde éénjarige geiten. Ma tige klasse. 6 stuks. Een prijs werd toegekend aan Pummle van C. Plug. Vrij goed ontwikkelde geit. best uier, niet te sterke beenen. Klasse bonte of witte gehoornde oudere geiten. 11 stuks; goede kl. le prijs en medaille van den heer van Uithoven Jacoba, van T. Ncppe Een beste geit met sterke beenen en prima uier. 2e prijs Marijtje, van D. Plug. Goede geit met zeer goed uier. 3e prijs Jo, van W. Groenendijk. Goe de geit met sterke beenen. Klasse bonte of witte gehoornde éénjarige gei ten. Matige klasse, le prijs Anoa, van A. Varke- visser. Best ontwikkelde geit met niet te sterke beenen. 2e prijs Lotje, van C Plug. Vrij goede geit. doch van voren iets los. K'asse witte ongehcomde lammeren. 8 stuks. Matige klasse. Een prijsje behaalden de lammeren van Jac. v. d. Wiel en G Heemskerk. Klasse bonte of witte gehoornde lammeren. Goede klasse. Een prijsje werd toegekend aan de lammeren van W v. d. Meulen, W. Klinkenberg en G. Smid. De keuring werd verricht door den heer Roest en den RijksveeteeltcoosuJent den heer S. de Jong. Voor ht eerst heeft d'us deze nieuwe afdeel ing haar capaciteiten in het openbaar getoond en wij hopen dat zij op de zoo goed ingeslagen weg voort mag gaan. OUDEWETERING VOETBAL De door de veteranen elftallen van D.WB» en Majella gespeelde voetbalwedstrijd ten bate van het Groene Kruis, eindigde met gelijk spel

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6