BUITENLAND. BINNENLAND. Wetenschap. Chr. Handeldrijvenden en Industrieele Middenstand Gemengd Nieuws. DONDERDAG 4 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Duitsch-Poolsche besprekingen Woensdagmorgen is de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, te Berlijn aangekomen, waar hij langdurige besprekingen met Hitier heeft gehouden, gevolgd door maaltij den e.d.g.. In Fiankrijk toont men zich bezorgd over dit bezoek en de besprekingen. De crisis in de Fransche soc.-radicale partij Minister Herriot treedt voorloopig niet af als voorzitter der socialistisch-radicale partij. In het dagelijksch bestuur is overeen stemming bereikt tusschen de .verschillend* stroomingen. De Habsburgers mogen naar Oostenrijk terugkeeren Hun bezittingen worden hun teruggegeven Be Oo9tenrijksohe regeering heeft besloten tot opheffing van de wet op de verbanning van de Habsburgers. Bovendien zal het privaat eigendom der Habsburgers worden terug gege ven, o.a. 'tslot Schönbrunn en de Hof- brug te Ween en met inbegrip van ie z.g. hofmusea. Tot dusver behoorde Jit alles aan 't Oostenrijksche invaliden- fonds, waaruit invafliditeitsrente en an dere toelagen aan oorlogsinvaliden werden betaald. Van teruggave zijn uitgezonderd voor werpen van artistieken, wetenschap- pelijken of historischen aard, die deel uitmaken van verzamelingen, zooals kunsthistoische musea en nationale bibliotheken. De Habsburgers krijgen ook nog een schadeloosstelling van bijna drie mil- lioen gulden Bij de opheffing van de verbanningswst is bepaald, dat de Habsburgers zich in Oos tenrijk niet actief met politiek mogen be zighouden. Een herstel van de monarchie is niet bedoeld, zooals ook de staatssecretaris .van justitie, Karwinsky, die op het slot Stecnockerzeel in Belgie met de keizerlijke familie besprekingen heeft gevoerd, keizerin Zita heeft medegedeeld. De terugkeer van haar oudsten zoon Otto naar Oostenrijk zou op het oogenblik dan ook niet wenschelijk zijn. De onderhandelingen over de opheffing van de verbanningswet hebben ruim een jaar geduurd. De regeering der genabuurde 6taten zijn met. een en ander op de hoogte gebracht. Of de staten van de zg.n. Kleine Entente, in het bijzonder Tsjecho-Slowakije, hiermee in hun sas zijn, is zeer de vraag. Wie weet hoeveel stof, zoo niet erger, dit besluit van de Oostenrijksche regeeoing zal opjageai! VLOOTBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. De besprekingen over technische proble- hietn die zich voordoen met betrekking tot de Engdlsch-Duitsche overeenkomst, worden thans met de Duitsohe regeering voortgezet. Ook de gedachtenwisselingen tusschen Lon den en Parijs vinden voortgang met het oog op het bezoek van Fransche vlootdes- kuudigen aan Londen. EEN WEEK IN HET KANAAL ROND- GEDREVEN Natf>ij lie de Seine hebben visschers uit Camaret in Bretagne een in volkomen 6taat van uitputting verkeerenden jongen gevonden die in een open boot in het Ka naal ronddreef. Hij verklaarde van Russi sche nationaliteit en 19 jaar/oud te zijn en Sztejkie te heeten. Volgens zijn mededee- lingen had hij eenigen tijd als landarbeider in Engeland gewerkt, doch was toen zijn betrekking kwijt geraakt Hij wilde naar Frankrijk en nam daarom een bootje weg, dat hij aan het strand van Penzance had ge vonden. Hij had tien shilling op zak en ham voor een dag eten mee omdat hij dacht dat dit voldoende zou zijn om het Kanaal over te steken. Hij verloor echter spoedig zijn zeil en zijn riemen en had reeds zes dagen rondgedreven toen hij werd opgepikt. DE BLOEDIGE SERVISCHE In een dorp nabij Belgrado heeft de po litie een boerin, Jelena Fragai, gearres teerd, die eich aan tal van roofovervallen en moorden heeft schuldig gemaakt. Bij het bekend $vorden van haar laatste mis drijf ontstaken dorpsbewoners in zoodanige woede, dat zij haar wilden lynchen. De po litie arriveerde nog juist op tijd om te voor komen dat zij aan een appelboom werd op gehangen, OM HET BEZIT VAN EEN EILAND Naar verluidt, zal de Amerikaansohe re geering zich wenden tot de Britsche regee ring met het verzoek, het onder Britsch be wind staande Swain-Island, gelegen tus schen de Britsche en de Amerikaansche groep der Samoa-eilanden in den Stallen Oceaan, aan de Vereenigde Staten te wil len afstaan, die er een luchtvaartibasis op zouden willen vestigen. Ongeveer 50 jaar geleden trouwde een 'Amerikaansche zeekapitein met de dochter van het Polynesische opperhoofd van het eiland, waaruit men wil concludeeren tot bepaalde Amerikaansohe rechten op het eiland. Völkische Beobachter meldt, dat men Maandagochtend bij verbouwingswerk zaamheden in het gebouw, waar vroeger de iVorwaerts was gevestigd, een merkwaardi ge vondst deed. Bij graafwerk zou men n.l. plotseling gestooten rijn op ecnige kisten, welke getuid waren met wapenen en muni tie. In het geheel kwamen voor den dag: twee machinegeweren, vijftig karabijnen, Vier machinepistolen, veertig parabellum pistolen, een kist handgranaten, een kist bajonetten en ongeveer 10.000 patronen, ROOSEVELT'S CLAUSULE INZAKE HOLDING COMPANIES VERWORPEN Nadat het Huis van Afgevaardigden te .Washington voor de tweede maal het door president Roosevelt voorgestelde gedeelte van de Wheeler-Raybumwet tot ontbinding van bepaalde holding companies had ver worpen, heeft het Huis tenslotte met 323 tegen 81 stemmen het gewijzigde wetsont werp aangenomen. ftaasyerecktafL op Warms. dsxxyir\. Kaas in uw gerechten verhoogt den smaak en de verteerbaar heid er van. Ook op warme dagen kan men frissche kaasgerechten vlug be reiden. Ihedf U qp$x(! HET ABESSYNISCH-ITALIAANSCH CONFLICT. Het Engelsche kabinet heeft bespre kingen gehouden inzake het Abessy- nisch-Italiaansche conflict De regee ring zal haar definitieve gedragslijn in d*zc na overleg met Frankrijk be palen. Het doel is in Frankrijks hou ding wijziging te brengen, en Frank rijks steun te verkrijgen, om Italië in zijn eischen en optreden zekere beper kingen op te leggen. DEMOBILISATIE IN DEN GRAN CHACO. Officieel wordt medegedeeld, dat de de marcatielijn in het voormalige gevechtsge- bied in den Gran Chaoo definitief is vast gesteld. Achter de fronten der beide legers worden groot e etappeplaatsen gereedge maakt voor de gedemobiliseerde troepen De demobilisatie is reeds begonnen. HET GOUD VAN OPHIR Een Poolsch ontdekkingsreiziger beweert Ophir, de landstreek waaruit koning Salo mo zich goud verschafte voor den tempel van Jeruzalem, te hebben teruggevonden Ophir heet gelegen te zijn in het onbeken de bergiand van West Abessynië. Het kostte den reiziger de grootste moeite •an den keizer van Abessynië toestemming te verkrijgen dit land te bezichtigen. Toen zelfs moesten hij en zijn gezelschap gedu rende den nacht reizen en over geheime passen, om niet gevangen te worden ge nomen. De mijnen worden tegenwoordig door plaatselijke inlandsche vorsten geëxploi teerd. DE SPANNING TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN. Terwijl reeds een zekere spanningheerscht in de betrekkingen tusschen Rusland en Japan, tengevolge van de Russische protes ten over het overschrijden door Japansche troepen van de Russische grens, zijn nieuwe moeilijkheden gerezen doordat de Russi sche autoriteiten geweigerd hebben een vi sum te verleenen aan Masao Ozaki, een deskundige inzake visscherijproblemen van het ministerie voor landbouw, die kortgele den opdracht kreeg zich naai- Kamsjatka te begeven, teneinde aldaar de arbeidstoestan den te inspecteeren van de daar werkende Japansche visschers. ONLUSTEN TE BELFAST. Te Belfast, de hoofdstad van het niet- roomsche Ulster in Noord-ïerland, is het tot botsingen gekomen tusschen Orangisten (protestanten) en roomschen. Toen een pro- testantsche vereeniging door de straten trok vuurde een voorbijganger plotseling op de groep en loste zes schoten, waardoor drio personen gewond werden. Twee hunner moesten in ernstigen toestand naar het zie kenhuis worden overgebracht De dader wist te ontvluchten. Een groote afdeeling met karabijnen ge- apen de politie en pantserauto's, die on middellijk gealarmeerd waren, moesten de menigte verspreiden. Kort Nieuws Een conflict in het autobusbedrijf te Lon den is bijgelegd, zoodat de stakende chauf feur weer aan het werk zijn gegaan. Te Berlijn zijn twee mannen ter dood gebracht wegens het verraden van militai re geheimen. In het Noorden van Italië zijn meer dan twintig landarbeiders, bij den oogst werkzaam, door zonnesteek gestorven. Politieke en geloofsbannelingen van de laatste twintig jaren is weer naar Mexico terug te keeren. De demping van het Rokin De gemeenteraad van Amsterdam heeft een voorstel aangenomen van den heer D e Miranda (s.d.) om de behandeling van het voorstel van B. en W. omtrent de dem ping van het Rokin aan te houden tot den nieuwen raad bijeenkomt. De P. T. T. op de Brusselsche T entooonstelling Van (het tentoonstellingsbestuur te Brus sel is bericht ontvangen dat door de jury van klas 143 (Posterijen, Telegraaf en Te lefoon) aan de inzending van den Nedier- landsehen P.T.T.-dienst de hoogste onder scheiding is toegekend, n.l. een „Grand Prix." NA DE STAKING IN DE VENEN De Minister van Sociale Zaken heeft aan de rijksinspecties voor de werkverschaffing in Gieten en Zwolle medegedeeld, dat in verband met de opheffing door de organi saties van de staking in de Krimsche venen de steunverleening en zoo mogelijk de werkverschaffing kunnen worden hervat. De arbeiders, die desondanks blijven sta ken, blijven uitgesloten. DE LORENTZ-MEDAILLE Toegekend aan prof. dr. P. Dcbije De afdeeling NatuurkuDde van de Kon. Aka- demie van Wetenschappen heeft besloten de Lorentz-medaille, een gouden medaille, -welke telkens na verloop van vier jaren wordt toege kend aan den natuuronderzoeker, welke hiervoor naar het oordeel van een commissie, bestaande uit drie leden van de Akademie, het meest in aan merking komt. in 1935 toe te kennen aan prof. dr. P. Debije. hoogleeraar-directeur van het phy- ósch laboratorium aan de Universiteit te Leip- De voortzetting van de algem. vergadering te Groningen Wie zijn de nieuwe vrienden van den Middenstand Voortgezette zitting In de gister voortgezette zitting van de te Groningen gehouden jaarvergadering v. d. Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand is, na de wijdingssamenkomst, gelend door Ds. T0 Winkel, aan de orde gekomen een aantal ingezonden vraagpun ten. Naar aanleiding van het vraagpunt van Noordwijk om een actie te voeren tegen de directe levering van fabrikanten of gros siers aan hotels e. d-, waaromtrent het hoofdbestuur een onderzoek had ingesteld, stelde Noordwijk thans voor een commissie van onderzoek in te stellen. De voorzitter achtte dit niet wenschelijk, wel kan meer dere publiciteit worden gegeven aan het geen in deze zaak is en wordt gedaan. De secretaris deelde mee dat de leider van hst bureau zich in verbinding zou stellen met geestverwante stichtingen, en spr. vroeg om materiaal. Nadat nog verschillende opmerkingen werden gemaakt zegde de voorzitter toe dat hiermee rekening zal worden gehouden. Naar aanleiding van 't voorstel-D even ter om een vrijgestelden propagandist te benoemen deelde de voorzitter mee dat daarmee rekening zal worden gehouden bij de reorganisatie, waarmee de afgevaardigde genoegen nam. In verband met een voorstel-Coevor- den inzake wettelijke maatregelen om te komen tot een kub. Meter belasting van warenhuizen, concern- en filiaalbedrijven deelde de voorzitter mee dat het hoofdbe stuur voor dit vraagstuk een speciale com missie heeft ingesteld, die bestaat uit de heeren Mr. R. van Maaren, P. Wiolenga en K. Meima. De heer Feyen, afgev. van Coe- vorden, werd daaraan toegevoegd. De heer H. W i e r i n g a, te Assen, meen de dat de regeering hier een taak heeft en stelde de volgende motie voor, die werd aangenomen, en waarin do vergadering als haar oordeel uitsprak dat in deze bizondere tijdsomstandigheden, in verband met de al gemeen heerschende crisis tot behouden van den zelfstandigen middenstand door de regeering maatregelen dienen te worden genomen tegen de ongebreidelde uitbrei ding van het groot- en filiaalbedrijf en het groot-coöperatiebedrijf en machtigt het hoofdbestuur daartoe de noodige stappen te doen en de actie tegen voormeld euvel met kracht voort te zetten. In verband met een voorstel-A m s t e r- dam om stappen te doen bij de overheid teneinde herziening te krijgen van de wet op de coöperaties (1925) waarbij verboden dient te worden: coöperatie met uitgeslo ten aansprakelijkheid, het heffen van boete en het leveren aan niet-leden, werd op voorstel van den voorzitter besloten tot in stelling van een studiecommissie, welke zal bestaan uit de heeren H. Brouwer, Amsterdam, P. I. Hamming, Vlissingen, P. G r i 11 e r, Kampen (voor den Chr. Bak- kersbond), J. Bakker, Amsterdam (voor den Chr. Bond van aard. en groemtenhan- delaars) en den heer F. J. G. Furda, to Groningen, lid van het hoofdbestuur, welke de formuleering van het voorstel anders zal stellen en tevens de wenschelijkheid bezien van e>en permanente commissie voor Het voorstel-V oorburg Inzake een werkprogram Verd na het prae-advies van het hoofdbestuur teruggenomen. De afdeeling Groningen stelde voor, dat de vereeniging zou uitspreken dat hex noodzakelijk is een krachtige actie te voe ren (zoo mogelijk in samenwerking me: andere kringen uit handel, industrie en landbouw) om te komen tot verlaging van de kosten, voortvloeiende uit de toepassing der Invaliditeitswet. Het hoofdbestuur gaf een prae-advies waarin werd voorgesteld dat de vergade ring een studiecommissie zou benoemen om deze belangrijke en ingewikkelde vraag tc bestudeeren. De heer Dijksterhuis (Groningen) wilde onmiddellijk stappen doen daar de zaak eenvoudig is. De voorzitter, die de zaak niet eenvoudig vond. stelde een commissie voor, die binnen een maand over deze zaak prae-advies zal moeten uitbrengen. Als leden dier commis sie werden benoemd de heeren Mr. J. Bij- Ie v e 1 d te Amsterdam, J. K a a j a n te Groningen en K. D ij k te Den Haag. Bij de nu volgende rondvraag werd ge wezen op de noodzakelijkheid meerdere propaganda te maken, op het euvel van het cadeaustelsel, op de contributiebetaling, ter wijl de heer Kruithof, te Utrecht, op wekt mee te werken bij de organisatie van Chr. loodgieters, waarvoor kortgeleden een Bond is opgericht. De voorzitter zegde zulks toe. Het congres van Woensdagmiddag In het gistermiddag gehouden congres heeft de voorzitter, na het uitspreken van zijn openingsrede, welkom geheeten de ver tegenwoordiger van den Minister van Econ. Zaken Mr. Schmall, de heer Ir. van Callie namens den Belgischen Middenstand, de heer K. Kruithof, voorzitter van het C.N.V., de heer D. Ubbens te Eppenhuizen namens den Chr. Boeren en Tuindersbond, Mr. Vlag namens de R.K. zusterorganisatie. Daarna was het woord aan Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam, die sprak over Met deze vrienden bedoelde spr. de soci aal-democratie en het nationaal-socialisme, die zich als het ware verdringen om de gunst van den middenstander. In den kring der soc.-dem. is veel be langstelling voor den middenstand, zoowel nationaal als internationaal. Spr. wijst in dit verband op 'net plan De Man, het neo-socialisme in Frankrijk, op het congres der Hol- laudsUie S.D.A.P., Psof. Diepenhorst dat in 1934 een resolutie aannam inzake den middenstand en op de uitspraak van den heer Boekman in de Soc. Democraat: heroriënteering door inschakeling van den Middenstand in de partij. Tot voor kort was echter in de s.d.a.p pers de middenstand een erbarmelijke, vrij wel te verwaarloozen figuur. Sinds een paar jaar is het anders gewor den en leest men in de soc. peis opschrif ten als: De middenstand herleeft. De ommekeer is wel krachtdadig en in zekeren zin is dat verheugend, maar wel opmerkelijk is, dat die frontverandering komt nu het socialisme zware klappen krijgt. Zonder den middenstand komen we er niet, zoo denken ze. Ook is opmerkelijk dat er van ortho doxen kant bestrijding daartegen komt De heer Vorrink zeide, dat soc. dem. en mid denstand een contradictio in terminis is. De andere vriend is het Nat. socialisme, dat al zijn werkkracht ontplooit om ook de middenstands-gelederen het „Houzee" te doen aanvaarden. De middenstand ont waakt, is in de Duitsche pers te lezen. De N.S.B. wil de warenhuizen verdrijven, het worden ziekelijke uitwassen genoemd, voor welker instandhouding niets pleit Tegen over dit streven staat de s.d.a.p. anders, wat ook van ha-it standpunt ten opzichte van de coöperaties kan worden gezegd. Maar van beiae zijden dreigt het gevaar van sUatsoverh jersch ing. De totale staat is begin en eind van alle Duitsche wijsheid. Ontaard Jodendom, hei dendom is hier aan het woord. De heiden- sche staatsidee zal worden verwezenlijkt door den leider. Hier past geen vcreeni- gingsleven, Chr. vakorganisatie is hier even ongerijmd als Chr. middenstands-organisa tie Beide, nat. soc. en socialisme verlangen van den staat alle hulp. De staat kan, moet en zal helpen. We huiveren voor het orde- ningsstrevea van beide zijièen. Willen we ordening, en daar kunnen re denen voor zijn, dan moet dat geschieden, naar eigen beginselen. De ordening moet zij nauw aansluiten aan het vrije rnaaatschap pelijke leven. Saambinding, regeling van de maatschappelijke krachten is noodig, geen regeling van boven af maar van on der uit Gesteund moet worden alles wat samenwerking van groepen kan bevorde ren. Het gemeenschappelijk belang mag niet toelaten dat groepsbelangen op den voorgrond staan. Het ordeningsstreven moet uitgaan van de waardij van den particulieren eigeu dom en het particulier initiatief. Het ordeningsstreven is meer dan een zuiver stoffelijk streven. Het gaat niet al lereerst om verdeeling van goederen alleen, maar om regeling van de verhouding van menschen tot goederen. Niet alleen de eco nomische mensch dus, maar de voile mensch. De ordening stelt een ethisch be ginsel: Gods eer en des naasten heil. Spr. wees vervolgens op de noodzaak om te komen tot bepaalde vestiging» eischen. Het besef van den ernst van het euvel van een teveel aan winkels is algemeen. Ordening door ingrijpen van de over had die vestigings-eischen uitvaardigt wordt verdedigd en fel bestreden. Hoe moeten we nu daar tegenover staan? De oppositie van liberale zijde kan en mag door ons niet worden aanvaard. Prof. Eigeman zong in 1928 den lof der vrije concurrentie. Het laat maar waaien systeem heeft echter voor den loonarbeider gruwelen gebracht en den middenstand brengt het een voortdu rend benauwen, dat met verspilling van kapitaal en energie gepaard gaat. Tooh mag dit niet leiden tot het met pak en zak overloopen naar overheids maatregelen. Gezonde levenskiemen mo gen niet worden verstikt Veel is klein begonnen en toch groot geworden. (Ap- bert Hein). Spr. durft ook niet in de handen van een gemeentebestuur leggen de beslissing of het behoefte element de oprichting van nieuwe bedrijve gedoogt. Terugkeeren tot het gilde instituut in mo nopolistische ontaarding begeeren we niet. Herleving der gilde-gedaohte wel, in zoo verre het een protest is tegen de individu alistische gedachten. Op uitsluiting van de concurrentie mag het streven niet gericht zijn, wel op verede ling der concurrentie. Met de oprichting van nieuwe zaken te maken tot onderwerp van overleg, wordt verkregen een prikkel tot vakbekwaamheid en gewaarschuwd tegen onbezonnen risico. Een remedie die den middenstand van alle druk bevrijdt kennen we niet Niette min geldt het vermaan: hoedt u voor de nieuwe vrienden. Geen beter, waardiger middel tegen de gevaren die van de nieuwe vrienden dreigen, dan 'n levenskrachtige be drijfsorganisatie van mannen die, met God en met eere, jagen naar de volmaking van hun Goddelijke beroep. (Applaus). Op voorstel van den voorzitter werd een telegram aan H. M. de Koningin gezonden. Bespreking referaat Diepenhorst Bij de bespreking van het referaat Die penhorst vroeg dhr. P. H. Dijksterhuis (Gr.) of de jjractische toepassing van het ontwerp-Steenberghe in overeenstemming is met het denkbeeld van Prof. Diepenhorst. De heer D ij k (Den Haag) dankte namens namens de Ilaagsche Kamer van Koophan del en betoogde dat ondanks het gefluit van twee kanten de Ghr. middenstander pal zal staan. Spr. wees voorts op het gevaar van het grootbedrijf. De heer F e i e n (Coevorden) zag in het grootkapitaal groote gevaren en wees in dit verband op de positie van Jurgens. De heer Kanneborg (Bussum) meende dat bij bouwverordening het winkelbedrijf misschien wel kan worden gesaneerd. In zijn repliek zeide Prof. Diepen horst geen oordeel tc kunnen geven om trent het ontwerp-Steenberghe, waarvan de inhoud officieel nog niet bekend is. Spr. meent overigens dat aan een vestigings- vereischte naar behoefte-element wel bezwa ren zijn verbonden. Elk objectief element ontbreekt dan en wordt dit recht in handen gege\en van een der „nieuwe vrienden" dan is dat gevaarlijk. Een bouwverordening heeft niet tot taak tot saneering van het winkelbedrijf dienstig te zijn. Spr. is voor een rijksregeling als die bevordert het overleg zooals door Spr. aangegeven en dan kunnen heel wat onge- wenschte bedrijven verdwijnen. Zulk een wet zou dienstig zijn om als prikkel lo dienen tot verliooging der vakbekwaamheid, ALUMINIUM PROFIELEN vooi de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM een belemmering geven voor ongewenschte uitbreiding en geen toevluchtsoord voor zondaren zijn. Coöperatie is niet altijd te veroordeelen. De strijd moet niet gaan tegen het grootbedrijf, maar voor zuivering vun het kleinbednjf. Nadat de voorzitter den spreker gedankt had voor zijn rede, verzocht hij Prof. Die penhorst te overwegen deze rede in druk t» doen verschijnen. Toespraken Daana werden verschillende toespraken gehouden. Allereerst door den vertegen woordiger van den Minister van Economi sche Zaken, Mr. Schmall, die er op wees dat de overheid tegenwoordig allerlei doet voor den middenstand, in welk verband Spr. wees op de maatregelen inzake uitverkoo- pen, vestigingseischcn, de kleine zelfstandige middenstandei's enz. Ir. A. van Callie sprak daarna namens den Belgischen middenstand. Hij uitte woor den van dank jegens H. M. de Koningin voor de hem verleende onderscheiding en sprak de hoop uit dat èn in België èn in Holland de middenstand zioh één gevoelt, ook in den strijd tegen de nieuwe vrien den. Mr. Vlag sprak namens de R.K. zuster organisatie enkele hartelijke woorden. De heer D. Ubbens te Eppenhuizen sprak vervolgens namens den Chr. Boeren- en Tuinaersbond en de heer K. Kruithof te Utrecht als voorzitter van het Chr. Nat Vakverbond en namens de Middenstand®- bedrij fsvereeniglng. Nadat de directeur van de Middenstands bank nog een enkel hartelijk woord had go- sproken en de voorzitter, die elk der spre kers afzonderlijk had beantwoord, jegens de afdeeling Groningen enkele vriendelijke woorden had gericht voor de hartelijke ont vangst, volgde sluiting van het congres. GROENTEHANDELAREN AAN DE GRENS Nu Duitschland weinig of geen groenten meer van Holland betrekt, baart het de Duitsche huismoeders groote zorgen, om s middags of 's avonds bij het middagmaal de noodige „Gemüse" op tafel te zetten. Immers de groente is schaarsch en duur De Duitsohe stadjes, die vlak bij de Neder- tandsche grens liggen, kunnen nu weer ge nieten van de voorrechten die grensbewo ners altijd hadden. Zij komen bij heele scharen de grens over en koopen hier het noodige. Holland heeft overvloed en men betaalt de helft tot een derde van de Duitsche prijzen. Tomaten, komkommers en bloemkool gaan in groote hoeveelheden de grens over. Invoer in Duitschland is slechts geoorloofd tot be paalde maxima. 5 pond voor tomaten bijv., een half pond voor aardbeien, enz. Dientengevolge kan de kleine Duitsche groentenventer niet van de voordeelen in de zen genieten. Hij en zijn collega's klagen dan ook steen en been. Met hun geringe voorraden en hun hooge prijzen verkoopen zij slechts weinig. Intusschen genieten de zakenlieden in het Hollandsche grensgebied van de omstandig heden. Kruideniers, sigarenwinkeliers, enz. enz., zij handelen allen op het oogenblik in groenten, als zij aan een hoofdverkeersweg in de nabijheid van de grens wonen. Het staat te bezien of deze eigenaardige toestand wel lang zal duren. Toen indertijd het vleesch in kleine hoeveelheden over de grens mocht en de grens-s'la.gor3 goede za ken maakten, kwam ook plots een invoer verbod af, binnen 24 uur. Een enkele slager heeft toen zijn bedrijf naar de Duitsche grensstad verplaatst, wat geoorloofd blijkt te zijn. De groentenboer zal intuschen zijn voorbeeld niet kunnen völ- GLAZENWASSCHER GEVALLEN Te Amsterdam is een 69-jarige gla- zemvasscher, die werkzaamheden verrichtte bij een perceel aan de Blasiusstraat, ter hoogte van de derde verdieping van de lad der gevallen. Ernstig gewond weid de man opgenomen en door den G.G. en G.D. naar het Onze Lieve VrouwengastJhuds vervoerd. BRAND IN EEN KAPOK FABRIEK Met eigen middelen gebluscht Te N ij m eg en werd gistermiddag te geveer drie uur de brandweer gealarmeerd voor een oogensohijnlijk zware brand, die op dat tijdstip was uitgebroken in de kapok fabriek van de N.V. De Vreeze's Industrie- en Handelsonderneming aan de Burghard! van den Beighstraat te Nijmegen. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Er ontwikkelde zich een groote rook- massa. Het bleek, dat een vonk van een der wol machines gevallen was in de onder be werking zijnde wol. Het personeel greep onmiduMiijk in en bestreed het vuur mot brandblusohapparaten en emmers water. Men slaagde er zoodoende in het vuur tot de machine te beperken, welke zwaar werd beschadigd. Toen de brandweer arriveerde, beflioefde zij niet moer in te grijpen. TERECHT De 23-jarige H. v. Wunnik, wonende We verskam te Bergen op Zoom, die, zoo- als wij meldden, sedert Zondagochtend werd vermist, is in de nacht in de ouderlijke woning teruggekeerd. Hij is vanaf Tilburg met een vraohtauto meegereden. Omtrent de redenen van zijn langdurig wegblijven., be waart de jongeman vooralsnog een hard nekkig stilzwijgen. KNAAPJE AANGEREDEN Te Haarlem is de vijfjarige J. van Goeven, terwijl hij hordiloöpend een zij straat van het Klein-Heiligland uitkwam, door een passeerende vraohtauto aangere den. Met een zware hersenschudding, een gebroken arm en diepe hoofdwonden is hot knaapje naar het St Elisabeths Gosthuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. MEISJE DOOR HONDEN TOEGETAKELD. Een tienjarig meisje dat door een brand gang op het Florisplein te Groningen liep, merkte te laat dat daar twee honden liepen, die uit hun hok waren losgebroken. De beesten vielen het kind aan en hebben het zóó toegetakeld, dat het naar het zieken huis moest worden overgebracht, omdat operatief ingrypen noodig bleek. Weerbericht BAROMETERSTAND Hocgste stand tie Biarritz 774.0 Laagste stand te Ilaperanda 742.3. Stand vanmorgen half twaalf: 766.1. WEERVERWACHTING Meest matige Z.W. tot W. wind, half tot zwaai* bewolkt of bet ronken, kans op regen* buien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie van het N.O. diepte ach uit en beslaat thans geheel Scandinavië. Het hoogste minimum ligt in Finland. Een se cundaire depressie kwam gisteravond bij Ierland "'n zicht en veroorzaakte hier te lan de toename der bewolking en van de wind. De hooge druk in het Z.W. handhaaft zich. Do vochtige luchtmassa's van den Oceaan dringen steeds dieper in het vasteland door en gaven overal aanleiding tot bewolkt weer. De Duitsche middelgebergten zijn alle in wolken. Op het Jungfraujoch en op do Zugspitze sneeuwde het hedennacht. Ln O. en Z. Duitschland en in de Alpen vielen nog onweersregens en plaatselijk zeer groot® regenmassa's. (München 81 méM.). Aan de Rivièra heerscht zware mistral. Het is te venvachten, dat de thans passee rende secundaire depressie wel door meer deren zal worden gevolgd, waardoor het weer afwisselend oplarend en zwaar be wolkt en mogelijk regenachtig zal zijn. TEMPERATUURSTAND Steard vanmorgen half twaalf: 16.2 C. 5 JULI. Zonsopgang 4.47 uur, zonsondergang 9.21 uur Maan op v.m. 9.50 uur, onder nam, 11.07 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 JULI. Van 's avonds 9.51 uur tot 's morgens 4.17 ur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 3.88 3.71 Breisacb 3,07 3,01 Kehl Maxau Diedeshelm Mannheim Mains Bingen Caub Ems Coblens Trier Kenlen Dusseidort Ruhrort 3.90 3,8 5,ó2 5,54 0,61 0,86 4,72 4,71 1.07 1,05 1,84 1,83 2,71 2,71 3.08 3,11 1.09 1,13 2.88 2,91 0,30 0,33 2,84 2,92 2,28 2,33 1,51 1,59 Emmerik Lobtth Nijmegen St Andrles Arnhem Vreeswijk lw Westervoort Deventer Kampen Evsden Maastricht Grevenbicht Venlo Grave (sluis) St. An dries iden Vorig 1,46 1,49 2,64 2,72 11,68 11,70 9,26 9,29 3,78 3,85 9,16 9,21 0,00 1,10 9,69 9.72 3,40 3,44 0,27 0,22 46.38 46,34 41,00 41,10 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 2,01 Terschelling 11,16 Harlingen 12,05 Den Helder 9,25 IJ muiden 5,46 Hoek v. HolL 4,57 Scheveningen 5,07 Rotterdam 713 5 Juli 14,01 HellevoetsL 5,46 18,07 23,43 Willemstad 6,45 18,59 Brouwersh. 4,58 19,19 2-2,10 Zlerikzee 6,3i 17,43 18,07 Wemeldinge 5,59 18,11 17,25 Vlissingen 4,07 16,15 17,35 Terneuzen 4,40 16,52 19,11 Hansweert 6,26 17,28 ECONOMIE EN FINANCIEN Van nabij en ver De weekstaat der Duitsche Rijksbank staat in het teaken van den halfjaars- ultimo. Het beroep op de Bank bleef echter tot normale afmetingen beperkt, hetgeen wvil daaruit blijkt, dat de totale beleggin gen sleohs met R.M 589.2 milliloen tot R.M 4tt)82.1 miillioen zijn toegenomen; tot welika stijging hamdalswisseLs met R.M 483.2 mil- lioen, de beleemngen met R.M 54.2 mil lioen, rijksschatkistwissels met R.M 51.7 miillioen bijdroegen. De omloop van pos- munt steeg met R.M 98/5 millldoen. In to taal bedroeg de circulatie van betalings middelen per einde Juni R.M. 5984 milldoen. De vreemde middelen zijn met R.M 64.5 millioen tot R.M 819.0 millioen toegenomen De vooraad goud en voor dekking geschik te deviezen is met R.M 874.000 tot R.M 85.6 millioen f Niet alleen naar Nederland, ook naar Zwitserland vloeit het goud terug. Volgens de per 23 Juni afgesloten bank- staat ven de Zwitsersche Nationale Bank, bedroegen de goudreserves Zw. francs 1.195.500.000. hetgeen een toeneming van Zw. frs 26.600.000 is. De biljetten-circulatie is daartegenover met Zw. frs 1.306.900.000 wat lager, waardoor de dekking der bank biljetten in omloop en de andere verplich tingen door goud en goudwaarde tot 74.48 procent gestegen is. De Londensche correspondent van .^'Information" meldt, dat Duitschland in financieele kringen in Londen krachtige pogingen in het werk stelt om credieten op te nemen. Deze pogingen zijn zeer koel ontvangen, maar zekere Britsche indus trieelen zouden zich tooh accoord kunnen verklaren met een credietverleening op langen termijn in den vorm van een grondr stofcrediet, dot Duitschland in staat zou stellen zijn bewapening op te bouwen. Men vraagt zich overigens in financieele kringen te Londen af, of Duitschland den huidiigen financieelen toestand nog lang meester zal kunnen blijken. Men is over tuigd, dat zonder Dr Schacht een nierqwiO monetaire paniek in Duitsohlond voor de deur zou staan. Het nadeelig bedrijfsresultaat van de dloch termij en der Ver. Holl. Sigarenfabrie ken te 's-Gravenhage over 1934 bedraagt, na afschrijvingen tot ƒ131.452, in totaal 19.345. Na afschrijving op vaste goederen van 17000 sluit de winst- en verliesreke ning met een nadeediig saldo van ƒ7243, waarmede hert saldo verlies van vorige boekjaren ad ƒ37.169 wordt verhoogd, zoo- dat het. saldo verlies ad 44.413 op nieuwe rekening wordt overgebracht ROUPPE VAN DER VOORT Rouppe van der Voorts' Industrie en Metaal maatschappij maakte over 1934 vó6r aiachrü- vtongen oen winst van 165.823 teg^n een ver lies van 231.417 over 1933. Op de cum. pre ferente winstdeelende aapdeelen werd een dividend betaald van 7% en op de gewone aandeolen 1%. als gevolg van de gunstige liqutdiiteit en de behaalde winst. In het ver slag over 1933 wezen wij er reeds op. dat de moeilijkheden, welke het bedrijfsleven onder vindt nog steeds blijven bestaan. De vermin dering \an de koopkracht en v n als gevolg daarvan zijn wij er niet ln ge laagd de omzetten in 1934 zoowel wat hoe de betreft te handhaven op ds lagt lu. Een- veelheid als wa het In 1933 hen dit vaak de verplichting op ons te beperken in de credietverleening, hetgeen den omzet niet ten goede komt. andexzljds is hierdoor debiteuren-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2