VAN RIJN S ^MOSTERD B IJ L A G E EEN MEISJE-SPIONNE Handwerken Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. £3430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN WEKELIJKSCHE „Ir is een grens ai ie voorzorg die de meoscb in zijn leren neemt; en de horizon van die grens Japan werkt in Amerika Militaire spionnage in Amerika is gemak kelijker of moeilijker dan in andere landc-n, al naar men het neemt. Immers de Ame- kanen zijn zoodanig trotsch op hun vloot en hun luehta-Tkaier?, dat zij er dikwerf mieer van vertellen dan voor het intense karakter hunner verdediging gcwcnscht en noodzakelijk is.. Maar te meer zijn de enke len, die de volkomen geheimen weten, er op uit om dez3 te bewaren. Wat uiteraard de .ïapanners niet afschrikt om hun ogen- ten erop af te sturen. Zij leven in New-York, in San Francisco, Washington en elders. Ze zijn naar het uiterlijk doodgewone men- schen, en hun militair karakter verraden fee door niets. Ze spannen een net over het land, en ze letten niet alleen op de gehei men in den volstrekt militairen, "zin van het woord, maar ook op die van economi- schen en socialen aard, voorzoover deze in staat zijn de wederzijdsche verhoudingen te beïnvloeden. Zulk eeh agent was er, niet zoo lang ge leden, in New-York. Ilij werd reeds door >ele mannelijke en vrouwelijke agenten ge diend. Doch hij wilde er meer hebben. En zijn berichtgevers, die steeds op den uitkijk waren, vertelden hem op een dag van een knap danseresje, dat door een onheteeke- nend ongeluk op het tooneel haar carrière had moeten opgeven, en nu bediende in matrozenkroegen in San Francisco. Ze had, ten einde met karige verdiensten mooie kleeren te' kunnen krijgen, gestolen in een warenhuis; was ontdekt, tot gevangenisstraf veroordeeld en stond nu hij het verlaten van de gevangenis op straat, gereed tot eiken arbeid die zich aanbood. Dat danse resje werd aan het werk gezet in de haven kwartieren van San Diego. Ze had de man schappen van den vliegdienst en van onderzeebooten uit te hooren, en bracht ineer nieuws aan dan mekt zoo oppervlak- ikig zou denken. Toen moest er een grooter slag gesk ■worden, teneinde den jongen secretaris aan het Marine Departement te bewégen tot het afgeven van geheimen, die betrekking had ■den op het tegengaan van Japansche arbei ders mi Zuid-Amerikaanschei ondernemin gen, door de kapitalisten uit de Unie ge financierd. Die kapitalisten zijn gewoon, elk voor ihuu fabriek, een agent te zenden daar, Waar een nieuwe onderneming wordt be gonnen en zich arbeiders neerzetten. De een levert dan de radio., de andere auto's, de derde naaimachines, alles op afbetaling. De Japanners doen daar niet aan mee, want ze sparen, om zich later in Japan te kunnen vestigen. Vandaar verbeten woede tegen deze Japanscihe arbeiders en een af spraak tussohen vooraanstaande kapitalis ten om zich daartegen met economische en .wettelijke middelen te verzetten. I-Iet danseresje, Daisy geheeten, kwam nu haar Washington. Zonder dat ze het wist, ;werd ze nauwkeurig nagegaan door de agen ten van den Japanschen agent, en eerst itoen ze betrouwbaar was gebleken, werd ze geïnstalleerd als eigenares van een first class modezaak, die weliswaar bitter weinig Verdiende, maar groote aantrekkingskracht Op het vrouwelijk gedeelte van Washington uitoefende. Op een goeden 'dag schreef ze een reke- hling van duizenden dollars voor deh betref- feilden Marine-secretaris. Zij maande hem, toen hij niet antwoordde en vei'zon, toen üiij boos kwam binnenloopen, bet verhaal Van een dame, die zich voor zijn verloofde had uitgegeven enz., enz. Maar het middel om langs dezen weg een liaison met den Marine-Secretaris te krijgen, mislukte, want Daisy was wellicht een volleerde coquette, maar ze wist niets van sport, en ze wist niets van society, waarin de jonge secretaris Opging. Toen volgde een tweede poging. De secre taris had een jonge secretaresse, die zich ide weelde veroorloofde, van een vriend, idie een echte deugniet en een evengrocte 'doeniet was. Er werd vriendschap bewerkt tussdhen haar-en Daisy, die wonderlijk wel Blaagde. Ze bracht zoo nu en dan kleine, maar waarlijk niet onbelangrijke berichten Via Daisy naar den Japanschen agent, en toen zou op een dag de groote slag gesla gen worden, met behulp van den doeniet. Hij zou komen, vroeg in den ochtend, als de secretaris nog afwezig was: zijn bureau open breken; de stukken betreffende de Ja- MOEDERS MOLE NAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! paus olie arbeiders in Z<|id-Amerika er uit nemen en dan met zijn vriendinnetje vluch ten. Het was den Japanschen agent het lieve sommetje van 50.000 dollar waard. Het was dan ook een gevaarlijk kar weitje, zoo gevaarlijk, dat het meisje met klem betoogde, dat een voorschot van i.OOO dollar te billijken was voor het geval dat ze onverhoeds werden betrapt. En de emachtigde' van den Japansdhen agent stemde, zij het met woede in het hart toe. En zijn slechte voorgevoelens bedrogen hem niet, want hij wachtte den volgenden dag tevergeefs op de afgesproken plaats. Toen ging hij het hol van den leeuw bin nen: het bureau van den Marine-Secretaris, en zag het vertrek een korten tijd onbe waakt. Hij meende zijn slag te kunnen slaan, verzekerde zich van de papieren, maar hoorde, toen hij voorzichtig de deur ilde openen, de detectives op den gang, die elkander bevelen toefluisterden. Hij greep toen een envelop, schreef er het adres op van den Japanschen agent in New- York en legde dit couvert midden tussohen de stapel post, die voor verzending gereed lag. Met zijn pistool gewapend, trachtte hij zich een doorgang te forceeren, maar viel, doodelijk getroffen. De stukken echter wer den met de post medegegeven en kwamen in handen van clen hoogst verbaasden Ja panschen agent, die er niets van begreep! Totdat hij door één van zijn handlangers op de hoogte werd gebradht en de noodige inlichtingen aan de pers kon vere/chaffen om het schandaal te doen losbreken, dat wettelijke inmenging in het Zuid-Amcri- kaansche geVal, tegen de Japansche arbei ders gericht, onmogelijk maakte. De arme Daisy werd het slachtoffer. Zij werd in hechtenis genomen, telkenmale ver- höord, dodh ontkende hardnekkig iets te weten. Men dreigde haar; deed alsof het secretaresje van den Marine-Secretaris ook was gesnapt en alles had verteld. Dat had deze inderdaad gedaan, per brief op het zelfde oogenblik, dat zij zich met de 25.000 dollar uit de voeten maakte. Maar niets kon men Daisy ten laste leggen, niets dan een bankrekening, die bij een schijnbaar goed floreerende zaak begrijpelijk was. Ze bleek echter niet sluw genoeg om aan de haar gezette vallen te ontkomen. Zij boette haar domheid in de gevangenis. Een week-end huisje Zooals bekend1 is hef houden van het „week-end" oorspronkelijk een Angel-Sak sisch gebruik, dat daarin bestaat, des Zaterdags het werk vroegtijdig af te breken, (Engelsche Zaterdag), een trein naar bui ten te nemen, en dan het overige van dien dag benevens den Zondag in een andere omgeving door te brengen, liefst in een mooie streek. Het spreekt vanzelf, dat deze gewoonte ontstaan is in de beter gesitueerde kringen, misschien zelfs wel uitsluitend in die fami lies, die behalve een woning in de stad een eigen buitenverblijf er op nahouden. Maar geleidelijk is het aantal stedelingen, dat den Zondag op het platteland doorbracht, uit gebreid, en zoo is men allengs gekomen tot den bouw van speciale week-end-huisjes. Aan de kwestie van het week-enden zit nogal het een en ander vast. Vooreerst zul len velen in ons land het bedenkelijk yin den om vrij geregeld de Zondagen buiten den krii\g der eigen kerkelijke gemeente door te brengen. Eenerzijd's gaat daardoor no; meer het contact met den eigen kring ver loren, dan nu reeds heel ,vaak het geval is, brïdiscïïen indruk, tengevolge van deze tweeërlei doelstellingen, welke elkander niet goed dekken. Wij vreezen dat alleen zij, aie er vrij warmpjes inzitten, en die bovendien nog jong genoeg zijn om voor iets nieuws ontvankelijk te zijn, dit boek met volle hon derd procent interesse zullen lezen. De ge middelde lezer zal er „wenken" uit kunnen putten, vooral op het terrein van woningin richting, doch verder het besef krijgen: „dit is geen spekje voor mijn hekje". Vermoedelijk heeft Paul Bromberg zulk een uitwerking niet bedoeldl Een middenstukje voor eigen gehaakte gordijnen. Het is een rozen motief, waarvan eerst de roosjes afzonderlijk worden ge haakt. Sla het begin van de draad 1 maal om 'n potlood of om de top van de vinger en haak om de aldus gevormde lus 8 blaadjes. Elk hiervan beslaat uit 3-driedubbele stokjes, die men samen afwerkt. Inplaats van het eerste stokje van het eerste blaadje haakt men 4 kettst.na elk blaadje komen 5 kettst. Aan 't einde voert men 1 h. vaste om de bovenste lus van de steek van het eerste blaadje uit en haalt het eind van de draad, dat in heit midden loshangt stijf aan, waardoor de blaadjes dichter bij elkaar Komen. 2e toer: 3 kettst., 2 stokjes door 3 kettst. gescheiden, in de middelste steek van de naastebij zijnde kettingboog; 3 kettst., 1 vaste steek om de beide bovenste lussen van de steek van het naastliggende blaadje. Aan het eind van de toer, na het werken GORDIJNEN HAKEN van de laatste 3 Kettst., haakt men h. vaste op de halve vaste aan het eind (Ier vorige toer. 3c toer: 3 kettst., 5 stokjes om de ketting- boog tussohen de beide naaste bijzijnde st., na elk van de eerste 4 St., 1 kettst,, na het 5e st, 3 kett.; 1 vaste om de naastebijzijnde vaste. Aan het eind wordt de draad afge knipt en bevestigd. Alle rozetten op deze manier haken en ze stuk voor stuk aart de vorige rozet verbinden met een halve vaste. Aan beide zijden van de rozetten haakt men nu een toer, die bestaat uit: 1 kettst, 1 vaste, stokje, en dubb. stokje. Het aantal kettst. moet hierbij gekozen worden, dat de kanten recht en vlak zijn. Dan volgen nog aan beide zijden 1 toer vasten, 1 toer stokjes en 1 toer kruissteken, 1 toer vasten, 1 toer stokjes, en kettst., en eindelijk nog een toer vasten langs het uiterste randje. Desge- wenscht kan een smal zijden lint in de kleur der gordijnen doorgeregen worden. maar bovendien dreigt eruit te ontstaan een veronadhtzamen van den kerkdienst, dat verdergaande gevolgen kan hebben. Ook voor wie deze bezwaren niet als zoo danig voelt, en die een liefhebber is van het wonen in de ruime natuur, zijn ,er nog moeilijkheden te over, in verband met het week-end-probieem. Liefst zal men zijn. vrije dagen willen doorbrengen, niet slechts buiten, doch in een aantrekkelijke streek, en tochmen moet vrij dicht hij huis. blijven, willen de kosten van het wekelijks heen en weer trekken, en ook het tijdsbe* zwaar, niet te zeer gaan wegen. Zit men op eën' vrijwel geisoleerde, doch mooie plek, dan komt er weer een andere moeilijkheid naar voren. De aanvoer van levensmiddelen, verzorging met water en licht van het week-end-huisje wordt gccome plic.eerd. Tenslotte zou men den grond, be- noodigd voor zulk een pied-a-terre, in den regel moeten koopen, en dat wordt, indien men de bouwkosten van zulk een ge standaardiseerd woninkje erbij optelt, zoo langzamerhand, een vrij kostbaar ding. In het buitenland heeft men enkele van deze moeilijkheden reeds pogen op te los sen. Er zijn bijvoorbeeld vereenigingen van week-enri-trekkers gevormd, die gezamenlijk een mooi terrein pachten, er waterleiding, licht en andere hygiënische - voorzieningen laten treffen, voor leveranciers van levens middelen zorgen, enz. Ongetwijfeld is op deze manier, dus door min of meer coöperatief werken, wel het een en ander te bereiken. Hoewel, voor iemand' die in de natuur aller- éerst zoekt het eens even loskomen van zijn medeburgers, het geheel op zichzelf zijn, juistedit gezamenlijk beredderen in een soort gelijk coöperatief verband weer aanzienlijk jininder'aantrekkelijk is. 1-Iet wil ons voorkomen, dat in ons land |iet in. eigendom hebben van een week-end- huisje voorloopig voor de allermegsten wel een ideaal zal moeten blijven, vooral dezen tijd met zijn dalend niveau. Want vergeet niet,, en daarop hebben wij nog niet eens de aandacht gevestigd, dat voor zulk leen filiaal, huisje ook het noodige meubilair Onontbeerlijk is. Dat vraagt een extra post op een toch al overvuldc begrooting. In zijn bij de N.V. Uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Amsterdam verschenen nieuwe bock: „De kleine practische woning" heeft Paul Bromberg de verschillende kanten van het week-en-huis-probleem bekeken. Waarschijnlijk is de auteur er zelf wel van overtuigd, dat er van week-enden op groote schaal in Nederland wel nimmer sprake kan zijn. Hij heeft daarom het week-end-huis genomen als voorbeeld hoe men een kleine, :practische woning kan laten bouwen e richten, waarbij hij zoowel technische aan wijzingen v@,n bouwkundigen aard, als ken omtrent aankleeding en inrichting geeft. Het werk, dat aan zijn rijke illustra tie-materiaal, meer dan aan zijn tekst, zijn bekoring ontleent, maakt een eenigszins hy- Het boek voor de vrouw LIBELLEN SERIE Als nieuw deeltje uit de bekende Libellen- Serie, (Uitg. Bosch Keuning-Baarn) ont vingen wij „Handweven voor Beginners", door Riek van der Heyden. Dit fris- schc boekje wijdt dus aandacht aan een handwerk-techniek, welke de laatste jaren meer en .meer in zwang is gekomen, het ■lf weven op eenvoudige toestellen. Schrijfster geeft allereerst een overzichte lijke en duidelijke uiteenzetting van de eerste beginselen van het weven, en over de toestellen, welke men daarbij gebruiken kan, waarbij zij niet verzuimt ook op de goed- koope en gemakkelijke weefplank de aan dacht te vestigen. Verder laat zij dan hoofd stukjes volgen over een spoelrips, blokjes- rips, gobelin, smyrna, dekgang, enz. Mooie en duidelijke patronen in vrij groote verscheidenheid verhoogen de aan trekkelijkheid van dit werkje. Aardig is dat de schrijfster ook het zgn. kaartweven naar voren brengt, waar voor men geen toestel nooig heeft. Ook hij dit hoofdstukje staan enkele goede .voor beelden. Riek Heusinkveld stelde een Libel samen over „Kralenhandwerk", een eenvou dige siertechnick, waarmee echter zeer aardige resultaten kunnen worden bereikt. Daarvan getuigen o.a. de fotografische af beeldingen van voltooide werkstukken in dit boekje, dat een dertiental goede patronen en werkbeschrijvingen geeft, benevens een aantal werkteekeningen. Waar ons oog op viel... „verwend worden', Mevr. C. J. Sickensz—Snijder (heeft in het Juli-nummer van het „Leidstersblad" ,van de Fed. van Chr Ver. van en voor Vrouwen en Meisjes een zeer lezenswaardig artikel geschreven over verwend worden. Zij wijst erop, dat iemand, die als kind „totaal ver wend en bedorven" werd veel kans beloopt in later jaren voor haar omgeving het tegen deel van een zegen te worden. Er is aan haar karakter een schade berokkend, welke zich wreekt. De maatschappij draagt er de lasten van in allerlei vormen. Het verwennen, aldus schrijfster, begin! gewoonlijk al in het eerste levensjaar. Als de baby huilt wordt hij gesust, uit de wie; genomen, vaak ontelbare keeren gedurende den nacht. En de kleine rakker weet heel goed dat zijn huilen dit tengevolge heeft; hij zal er niet minder, maar meer en vaker om gaan huilen. Heel begrijpelijk is het dat zwakke of ziekelijke kinderen verwend wor den men moet dan notitie nemen van hun schreien, dat vaak uiting is van pijn of ongemak, maar voor gezonde kinderen is het heel goed ze te laten Iïuilen, als men overtuigd is dat geen letsel de reden ervan is. „Het is goed voor 'de longen" is de oude zegswijze en goed .voor nog heel .veel E WEG HAAR 'T HART AARDAPPELCROQUETTEN: 1 pond koude gekookte aardappels, 2 eieren, 2 lepels melk, 40 gram boter, paneer meel, peper, zout, noot. Wrijf de aardappels fijn, vermeng ze met een ei, de gesmolten boter, de kruiden en de melk. Vorm vain het mengsel kleine bal letjes, doop ze één voor één in het nog over gehouden geklopte ei, rol ze door 't paneer meel en bak ze in heet frituurvet. Laat ze op grauw papier goed uitlekken. GESTOOFDE KOMKOMMERS 2 komkommers, 2 d.L. melk, 20 gr. boter, 10 gr. bloem. De komkommers schillen, in .nette, stuk jes snijden, opzetten met iets water en zout, koken tot ze doorschijnend zijn geworden pl.m. 10 minuten. Een sausje maken van boter, bloem en melk en hierin de komkom mers stoven. Afmaken met fijngehakte pe terselie. GESTOOFDE TOMATEN Eenige groote tomaten. Zout, peper, wat citroensap, fijngehakte peterselie, paneermeel, boter. De tomaten in dikke plakken snijden, in een vuurvasten schotel leggen en iedere laag van tomaten bestrooien met peper en zout, wat fijngehakte peterselie en er'wat citroensap op druppelen. De laatste laag bedekken met paneermeel, hier en daar kluitjes boter leggen, daarna in den oven gaai- en mooi bruin laten worden. TOMATENJUS Voeg gcwasschen en gesneden tomaten tijdens het braden bij stukken groot" vleesoh, bijv. lamsvleesch, varkensvleesch. Maak de jus af met water en zeef de jus. Hetzelfde kan bij allerlei „klein" vleesch, als varkenslappen, runderlappen, kalfslappen, lamslappen, gestoofde lever, nieren enz, TOMATENPUREE Wasch de tomaten, snijd fee In stukjes, kook ze zonder water tot moes. Schep in het begin het overtollige nat eraf en gebruik dit als bouillon of voor soep. De tomaten zijn dan vlugger ingekookt, de kleur blijft mooier en er is minder vuur noodig. Zeef de massa dan en zorg vooral dat er geen pitten in blijven, deze veroorzaken later gisting. Kook de massa nu opnieuw in tot de vereischte dikte. Voeg dan flink wat zout toe, dan is het omnoodig de flcschjes na te koken. Vol doende is het uitgekoKte medicijnfleschjes te vullen, te sluiten met uitgekookte kur ken, vlug te lakken, zoodat alles zoo warm mogelijk dadelijk .van de lucht is afgesloten. TOMATENJAM Rijpe tomaten schillen, zonder water op zetten, laten inkoken tot een dik moes. 'Het moes wegen, voor elk pond pond suiker toevoegen, wat gemberpoeder, kaneel en kruidnagelgruis. Dit alles laten koken tot de massa de dikte van jam heeft, en bewaren in goed schoongemaakte jamfleschjes met schroefdeksel gesloten. AARDBEIEN OP WATER Wasch de aardbeien, haal de stelen eraf. Doe ze in schoongemaaekte flesschen. Vul deze met water en suiker L. water, 1 ons suiker). Sluit de flesschen, pasteuriseer ze 20 minuten op 80 gr. C. Alle vruchten op water of au jus kan men behalve in inrnaakglazen, die vrij duur zijn, ook inmaken in flesschen met wijde halzen die veel goedkooper zijn. Men zet er losjes een passende kurk op. Na het pasteuriseeren. drukt men de kurk aan en lakt de flesschen ULLEN WE ETEN? ZONDAG: Kalislapjes, bloemkool met to matenpuree en kaas, kersen. MAANDAG: Hardgekookte eieren, bloem koolsla, aardappelcroquetten. DINSDAG: Gehakt, gestoofde tomaten, yoghurt, WOENSDAG: Runderlapje, versche capucij- ners, aardbeien. DONDERDAG: Gebakken eieren, gestoofde komkommer havermout, VRIJDAG: Gebakken lever, worteltjes, ra barber. ZATERDAG: Gebakken visch, rijst met 'kerry, gedroogde pruimen. Voor uw kind, uw zieke uzelf MELK VAN DE^ met lak die speciaal daarvoor verkrijgbaar is, de z.g. inmaaklak, die zeer goedkoop is. Nog goedkooper kan men vruchten pasteu riseeren in jampotjes. Men moet er dan echter voor zorgen de glazen binnendeksels of de metalen binnenplaatjes te bewaren en zich goed' te overtuigen of de gummiringen nog bruikbaar zijn, anders zich nieuwe aan schaffen. Onder het pasteuriseeren heeft men de deksels losgeschroeid, na het pasteuri seeren de deksels .vlug dichtschroeven. VRUCHTENLIMONADES Voor limonades is 'tzeer geschikt vruch tensappen te steriliseeren. De sappen den later verdund met water, en suiker wordt, naar smaak toegevoegd. Behalve voor limonades kunnen deze sappen ook nog voor allerlei andere doeleinden gebruikt wor- Laat M 0 R A A L Uw slager zijn. Eerste kwaliteit Lage prijzen, die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant. Vergelijkt kwaliteiten prijs. Pluvierstraat 273 - DEN HAAG - Tel.554297 meer. En zoo gaat het door, ook later, Nie'fl willen eten om van school tlhuis te mogen blijven, niet alleen kunnen spelen omdat eu dan wel met hen bemoeid zal worden ongelooflijk ,vecl en gevarieerd zijn da trucjes d'ie worden aangewend om dia kleine wil door te zetten. En het schrandera kind kan met de volwassene een, loopje nemen en daarbij duidelijk doen blijken van te weten de sterkste te zijn. Is soms oorzazak van .verwennen bet gemis aan liefde in eigen leven, een| andere reden is ook, het beperkte terrein van onze liefde. Slachtoffer daarvan ig dikwijls het eenige kind of de kinderen dia voor hun ouders het eenige levens-bezit, de eenige, levens-vervulling zijn. Dan wordt, het eenige land of het kleine troepje over', alden met de geheele inhoud der ouderlijke! liefde. Het kind, het gezin wordt een afgesloten terrein, anclere belangen bestaan er niet; wat bedoeld is de gemeenschap te dienen, lief te hebben, wordt hier uitgestort op een enkel klein wezentje of groepje. We zien het hoe in grootere gezinnen dg kinderen evengoed tot hun recht komen, evengoed hun deel krijgen van de ouder lijke liefde en zorg en we weten hoe eij .ezinnen zijn waar de belangen naar burr ten door de opgroeiende kinderen worden gedeeld. In zulke gezinnen komt de frisscha geest van het leven in de ruimte je tegen. Daar draait het niet om de kleine persoon* lijkheden van menschen, groote of kleine, daar wordt het persoonlijk belang; ondergeschikt gesteld aan het aïgemeene. We zijn aan de kern van ons onderwerji gekomen: verwend worden is: zóó worden! behandeld, opgevoed, dat wij zelf in hel; middelpunt van do belangstelling staan; van de belangstelling .van anderen en yaoi onszelf. En we worden zeer gewichtig, allermeest in eigen oogen! Nu kunnen we de- opvoeding do schulcï gaan geven, immers we zagen hoe slapheid! in do opvoeding verwende kinderen en menschen maakt. Maar daarmee zijn we etf niet. Merkten we niet hoe goed het kleine» kind weet dat het verwend wordt? Weten wij zelf ook niet dnidelijlc 'genoeg aan. te» geven, waar we ons laten .verwennen of toegeven aan de fout die in de opvoeding met ons gemaakt werd? Wij zijn er ons niet altijd genoeg bewust van, hoe wij in allerlei ons zelf venvennen: dat is dus: tegemoet komen aan eigen; verlangen, opkomende begeerte, de lust niet met onze zonde te willen breken. Vooral wanneer wij in eigen leven eert te kort voelen, een gemis dat door nieta en niemand kan worden aangevuld. Dan worden we verwend, niet door an. deren, maar door onszelf. We koesteren dat gemis, we laten toe dat het te kort on^an- gevuld blijft en ons leven wordt als in biet visioen van Ezechiël, een vallei vol been* deren, die zeer dor waren. Of wezoeken ons gemis 'te vergoeden! Ook] in een huwelijk dat noch den man, noch de vrouw schenkt wat zij aan levensgemeen schap daarin verwachtten, komt het maar al! te vaak voor dat op de kinderen al de over maat van liefde van die teleurgestelden wordt uitgestort en we zien gewoonlijk ver. wende kinderen uit zulk een kring voort komen. Venvennen kan 'dus het gevolg zijn vatï een tekort en een teveel aan liefde, al naaf de reactie die het karakter daarop heeft. Maar altijd is venvennen bederf voor da ziel. Typisch dat in de volksmond een ver wend kind en een bedorven kind hetzelfda beteekent. Nu moet ik nog even een andere ïooa ook laten hooren; n.l. met iets te zeggen ten gunste van verwend worden. Ik zie een klein jochie naast moeder aart tafel zitten en stilletjes wordt er op zijn bord een extra hapje van een heel erg lekkere pudding geschoven. Met een paart guitige oogen wordt er rond gekeken ert heel verrukt klinkt liet: Moeder verwenst (verwent) mij". Zullen we daarover het strenge verwijt van verwennen uitspreken?] Ik zie een onderwijzeres na een ver moeiende dag met haar groote rumoerige klas, thuis komen en ze vindt haar kamer behaaglijk warm, er is even apart thee voort h.aar gezet of ze vindt op een iheeten zomer middag een dekstoel speciaal voor haar neem gezet op een koel plekje in den tuin. Er zijn menschen die denken dat clka kleine verwennerij hen slap zal maken ert er zijn er gelukkig ook, die hun omgeving de vreugde bezorgen door zich zoo. nu eni dan eens heerlijk te laten venvennen. den, voor puddingen, sausen, ziekengerech- ten, enz. Behalve gewone bessensap zijn nog zeer smakelijke combinaties de volgende: op elk K.G. rooöe bessen y2 K.G. zwarte. Kook de bessen met wat water tot ze zeer zacht zijn. Wring ze door een doek. Maak de flesschen goed schoon met warme soda en zeepwater, spoel ze na en laat ze uitdruipen. Zwavel de flesschen uit met een brandend, zwavel- lint en zet dadelijk de schoone kurk erop, zoodat de damp niet ontwijken kan. Vul ze dan met het sap. Als het sap er goed warm ingaat, behoeven de flesschen niet meer na- gekookt te worden. Op 1 K.G. bessen y2 K.G. frambozen Op 1 KG. aardbeien y2 KG. frambozen Op 1 KG. rabarber y2 KG. aardbeien Op 1 KG. kruisbessen }/2 KG. aardbeien Bereiding als boven» PEDICURE MANICURE S. C. DALMAYER-Kool Oudedijk 165,Tel. 56625, R'dam Van 1 tot en met 10 Juli Zomer-OPRUIMING Groote sorteering Coupons Gedurende de Maand JULI op alle CourantQ Artikelen 10 Procent KORTING! GEZ. AALDERS PROVENIERSSTRAAT 54 ROTTERDAM ST00MWASSCHER1J Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52555 FIJNGOED, onze SPECIALITEIT!

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10